İşyerinde çıkan yemek kötü olduğu için işten ayrılmak mümkün mü?

İşyerinde kötü yemek çıkması fesih nedeni midir?

Günümüzde birçok işyeri işçilerine yemek vermektense yemek ücreti ya da ticket ve benzeri yardımlar yapmayı tercih etmektedir. Ancak yine de hâlâ yemekhanesi olan ve işçilerine yemek imkanı sağlayan işyerleri de mevcuttur. Böyle bir işyerinde çalışan işçi, yemekhanede çıkan yemeklerin kötü olduğunu düşünüyorsa, bu gerekçeyle işten ayrılabilir mi?

İşverenin yemek verme zorunluluğu

Daha önce bu hususta bir yazı yazmıştım. Kısaca tekrarlamam gerekirse, normal şartlar altında işverenin işçisine yemek verme ya da yemek ücreti ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Ancak iş sözleşmesinde buna ilişkin bir hüküm varsa ya da toplu iş sözleşmesinde işçilere yemek verileceğine dair bir hüküm yer alıyorsa, bu durumda yemek sağlanması zorunlu hale gelir.

İşyerinde çıkan yemeğin kötü olması

Böyle bir şikayetin işçi bakımından önemli bir dezavantajı vardır. Burada yemeğin iyi ya da kötü olmasının kriteri nedir? Aşçının iyi yemek yapamaması mı, kullanılan malzemelerin sağlıksız olması mı yoksa işçinin yemeği beğenmemesi mi? Gördüğünüz üzere yemeğin iyi ya da kötü olduğu yargısı objektif değildir. İşçiden işçiye göre değişmesi mümkündür.

İşçilerin hakları neler?

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Yemek kötü olduğu için içten ayrılmak

Yine de işçi bu durumu önemseyebilir ve işverenden bunun düzeltilmesini talep edebilir. Yemeklere dair bu talep işverence dikkate alınmaz ya da alınsa bile yemekler düzelmezse işçi bu nedenle işten ayrılmayı düşünebilir. Ancak böyle bir kararın iki kere düşünülmesi gerekir.

işyeri yemeğini beğenmemek

İşten kendisi ayrılan işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için, İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılan haklı fesih nedenlerinden birisinin mevcut olması gerekir. Yemeğin kötü olması ise burada sayılan sebeplerden değildir. Yemeği beğenmediği için işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alamayabileceği gibi ihbar tazminatı ödemek zorunda da kalabilir.

SONUÇ

İşyerinde çıkan yemeğin kötü olması işçi için bir haklı fesih nedeni değildir. Çünkü işverenin normal şartlar altında, işçisine yemek verme zorunluluğu da bulunmamaktadır. Yemek kötü olduğu için işten ayrılmayı düşünen bir işçi, kıdem tazminatı alamama ve hatta ihbar tazminatı ödeme ihtimalini de göz önünde bulundurmalıdır.

 

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.