İşyerinde özel telefon görüşmesi yasaklanabilir mi?

İşyerinde telefon kullanmak yasaklanabilir mi?

Cep telefonları, hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline geleli uzun zaman oldu. Hatta günümüzde telefonların adeta bir evrim geçirerek kişisel bilgisayarlar haline geldiğini söylemek yanlış olmasa gerek. İşçilerin de özel yaşamlarını ilgilendiren aramalarının olması, bu görüşmelerin mesai saatleri içinde yapılması da olağan hale geldi. Peki ama işveren, işçilerin mesai saatleri içinde telefon görüşmesi yapmasını yasaklayabilir mi?

İşin niteliği önemli

Bazı işler vardır ki, her hangi bir talimata gerek duyulmaksızın, işçinin mesai saatleri içindeyken cep telefonu görüşmesi yapmaması gerektiği açık bir şekilde ortadadır. Örneğin otobüs şoförlüğü yapan bir işçinin araç kullanırken ve seyir halindeyken yapacağı bir cep telefonu görüşmesinin, kanuni bir yasağın ihlali olduğu açıktır. Benzer şekilde; inşaatta çalışan bir kalıp ustasının, iskelede çalışırken cep telefonu ile görüşmemesi beklenir.

İşverenin talimatı gereği yasaklama

Bazı durumlarda işverenler, işin yürütülmesinin bir gereği olarak mesai saatlerinde cep telefonuyla görüşülmesini yasaklayabilir. Örneğin bir giyim mağazasında satış elemanlarına, mağaza içinde cep telefonu kullanma izni verilmeyebilir. Ya da markette görev yapan bir kasiyerin, kasa başındayken telefon görüşmesi yapması yasaklanabilir. Bu örneklerden de anlaşılacağı üzere işverenin, yönetim hakkı gereğince, işyerinde bir takım kurallar koyma hakkı vardır.

Burada önemli olan bu kuralların yazılı olarak konulmuş olması ya da bu yasağın işçilere tebliğ edilmiş olmasıdır. Nitekim Yargıtay 9. Hukuk Dairesi bir kararında (2007/27583 E.) “acil durumlarda ve işine ilişkin sebepler gibi meşru bir neden yoksa işçinin mesai saatleri içinde özel telefon görüşmesi yapması geçerli fesih nedeni kabul edilebilir. Özel telefon görüşmesi nedeni ile iş sözleşmesinin feshi için bu konudaki yasağın daha önce işçiye bildirilmiş olması veya önceden ihtar verilmesi şarttır.” demektedir.

Telefon görüşmesi yapan işçinin iş akdi nasıl feshedilir?

Yargıtay’a göre, mesai saatlerinde özel işi için telefonla görüşen bir işçinin iş akdinin feshi için şu şartların sağlanması gerekmektedir:

 • İşçinin telefon görüşmesi acil bir durumdan kaynaklanmamalı
 • Görüşme işle ilişkin olmamalı
 • İşyerinde mesai saatleri içinde telefonla görüşmenin yasak olduğu işçiye bildirilmiş olmalı
 • İşçi daha önce en az bir kez uyarılmalı

Fesih hangi maddeye göre olmalı?

işçinin telefon görüşmesi yapması

Bu sorunun cevabını ikiye ayırmamız gerekecek. Yukarıda gördüğünüz gibi, cep telefonu görüşmesi yasağını iki bölüme ayırdım. İlki işin niteliğinden kaynaklanan yasak, ikincisi ise işverenin takdiri ile getirdiği yasaktı.

İşte bu yasaklardan ilkinin ihlali söz konusu olduğunda, yani işçinin mesai saatleri içinde cep telefonu kullanmasının işi ya da işçinin hayatını tehlikeye atması halinde; işveren işçisinin akdini İş Kanununun 25inci maddesinde göre feshedebilir. Yazıdaki örnekler için fesih gerekçesi 25/II-ı olacaktır.

İkinci durum geçerliyse, yani işverenin işin gereği getirdiği takdiri bir yasak varsa, bu durumda fesih İş Kanununun 18inci maddesine göre yapılmalıdır.

SONUÇ

İşçinin mesai saatleri içinde yaptığı özel telefon görüşmelerinin tamamı, işçinin çıkarılmasına gerekçe olamaz. Acil bir durum için yapılan görüşme ya da işe ilişkin yapılan bir arama hiçbir halde fesih nedeni olmamalıdır.

Ancak işveren işçisinin mesai saatleri içinde cep telefonuyla özel görüşme yapmasını yasaklamış ve işçiye tebliğ etmişse, işçinin yaptığı görüşme de özel bir nedenden vs. kaynaklanmıyorsa, işveren işçisini önce yazılı olarak ihtar etmelidir. Bu durumun tekrarı halinde işçi, 18inci madde kapsamında kıdem tazminatı ödenerek işten çıkarılabilir.

İşçinin yaptığı görüşme, niteliği gereği iş sağlığı ve güvenliğini tehlikeye düşürüyorsa veya kanuni bir ihlali doğuruyorsa, bu durumda fesih 25inci maddeye göre de yapılabilir. Bunun anlamı ise işçinin kıdem tazminatı hakkını kaybetmesidir.

İşçi telefon yasağı ihlali tutanağını buradan indirebilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

5 Yorum

 1. İyi akşamlar,

  Telefonumu iş yeri dolabımda (eşyalarım yanına) bırakma hakkım var mı? Teşekkürler.

 2. merhaba
  is yerinde covid 19 nedeniyle maske takmayi unutugum dan dolayi tutanak tutup ihtar uyguladi tazminatsiz isten cikarma gibi yaptirim hakki varmi

  1. Merhaba, başka bir husus yoksa, tek seferlik böyle bir fiil nedeniyle işçi tazminatsız işten çıkarılamaz.

 3. Mrhb gece nobetinde sıra ile uyuyorduk amir bizi yakaladı tutanak tuttu ilk tutanaģim sorun olur mi ve tutanak süresi var mi

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.