İşyerinde verilen yemek kıdem tazminatına dahil mi?

İşyerinde verilen yemek ve kıdem tazminatı

Kıdem tazminatının ne olduğunu daha önce açıklamış ve bu konuda Kıdem tazminatının ne olduğunu açıklamış, bir şemayla göstermiştik.

Kıdem tazminatının hangi hallerde ödendiğinden bağımsız olarak, nasıl hesaplanacağı da önemlidir. Bu konuda daha önce yazdığımız şu yazıda kıdem tazminatı ödemesine nelerin dahil olduğunu ayrıntısıyla açıklamıştık. Tereddüt edilen konu ise işyerinde verilen yemek ve servisle ilgilidir.

İşyerinde yemek verilmesi

Okuyuculardan gelen sorulardan anladığım kadarıyla, işverenin işçisine aylık nakdi olarak yemek yardımı yapması halinde, bunun kıdem tazminatı tutarına dahil olacağı konusunda herkes hemfikirdir. Asıl sıkıntı, işyerinde işçilere yemek verildiğinde çıkmaktadır. Bu yemek ise iki türlü verilmektedir.

 • İşyerinin kendi aşçılarıyla ve imkanıyla yemek vermesi
 • Dışarıdan yemek hizmeti / Catering hizmeti alınması

Bunların ikisinde de aslında işçiye devamlı surette sağlanan ve arızi olmayan bir hak mevcuttur. Zaten kıdem tazminatına dahil olup olmama açısından önemli olan, yapılan ödemenin sürekli olmasıdır. Yoksa, illa ki nakit verilmesine gerek yoktur. İşçiye yapılan giysi yardımı, kömür yardımı da buna benzer.

Kıdem tazminatında gelir vergisi iadesi nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Nasıl hesaplanacak?

Peki bu yemek bedelleri nasıl hesaplanır? Söz konusu olan işyerinin kendi yaptığı yemek ise, verilen yemeğin çeşidine göre, ilin ya da ilçenin lokantacılıkla ilgili esnaf odasından fiyat alınarak belirlenebilir. Hizmet alınan bir firma ise zaten o firmaya kesilen yemek faturası bedelleri üzerinden görülebilir. Her halûkarda bir aylık toplam yemek bedelinin de brüt ücretin hesabında dikkate alınması gerekir.

İşverenin sağladığı servisle işe gidip gelme durumu

Bu da aynı yemek konusuna benzemektedir. İşveren, işçilerine nakit yol yardımı yapmamakta, onun yerine ücretini kendisinin karşıladığı servisle işçileri işe getirip işten götürmektedir. Bu durumda ise servislerle ilgili esnaf odasından fiyat alarak bu hizmetin aylık bedelinin kıdem tazminatı tutarına eklenmesi gerekir.

Sonuç

Hem işyerinde sağlanan yemek hem de işverence sağlanan servis hizmeti kıdem tazminatı hesabına dahil edilir. Bu tip hizmetlerin nakdi olarak ödenmesi ya da ayni olarak karşılanması arasında fark yoktur. Önemli olan temel kural, sağlanan bu faydaların süreklilik arz etmesidir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

15 Yorum

 1. Sayın müdürüm siz bu şekil yorumlar iseniz işveren çalışanına sağladığı imkanlar nedeniyle cezalandıriliyor yada eniyisi devlet memurlarında olduğu gibi örneğin öğretmen yada benzeri devlet çalışanlarına nasıl servis yada yemek imkanı vermiyorsa işverenlerde bu imkanları anlaşılan vermesi iyi niyetinin sömürülmesine sebep oluyor…. bu imkanları vermemek gerekki karşımıza problem olarak çıkmasın

  1. Fatih bey size bu konuda katılmam ne yazık ki mümkün değil. İşçiye verilen yemek hizmetinin tıpkı bir maaş unsuru gibi kabul edilmesi normal karşılanmalı. Çünkü işçiler, iş seçerken işyerinin servis ya da yemek gibi imkanlarını da aynen maaş gibi göz önünde bulundurmaktadırlar. Bunu cezalandırmak gibi değil de işçinin emeği karşılığında ona verilen bir ödül gibi görmek bana göre daha doğru bir yaklaşım olur.

 2. ancak iş kanununda işçiye yemek ve servis sağlanır hükmü yoktur ki, bu pek çok avrupa birliği ülkesinde de böyledir. İşveren dilediği taktirde yemek ve servis hizmeti vermeyebilir.
  bu durumda en mantıklısı bu hizmetleri ortadan kaldırmak..

  1. Doğrudur, İş Kanununda böyle bir hüküm olmamasına rağmen bu hizmetlerin sağlanması işçi açısından kazanılmış hak gibi değerlendirilir. İşveren de zaten istemezse ne yemek vermek ne de servis sağlamak zorunda değildir.

 3. Yav arkadaş işciyi 1300 tl ye her türlü pisliğe sürüyorsunuz görevi olmayan işler dahil yaptırıyorsunuz adamlar ekmek parası aile geçimi çoluk çocuğu için gıkını çıkarmadan çalışıyor dediğiniz her işi yapıyor siz burada yok bu haklar verilmemeli yok işcinin hakkı değil gibi laflar konuşuyorsunuz utanın kendinizden siz bir düşünün bakalım işciye görevi olmayan kanunen yapmak zorunda olmadığı ne kadar iş yaptırıyorsunuz günde o iş sözleşmelerinde işçinin 4 bir yandan kollarını bağlıyorsunuz sonra gelmiş burda 3 kuruşun hesabını yapıyorsunuz yazık ki ne yazık sizler ik personelleri masa başında güzel paralar karşılığında çalışın en ufak hakkınızı atlamayın işçinin servisini tartışın sonra size fabrikada bir gün çalışın deseler işi bırakıp gidersiniz tuzunuz kuru çünki

  1. Sinan bey, yazıyı biraz daha dikkatli okumanızı beklerdim. Çünkü yazıda özetle, hem yemek bedelinin hem de servis bedelinin kıdem tazminatı hesabına dahil edilmesi gerektiği belirtiliyor. Bu yazıları yazarken işçinin ya da işverenin tarafında değilim. Amacım iki tarafa da ayrı ayrı bilgi sağlamaktır. Yine de siteminizi anlıyorum ama kimsenin hakkını yemediğim gibi insanlara yardımcı olmaya çalıştığımı da buradan belirtiyorum.

   1. Mustafa bey yazdıklarım sizin için değil lütfen yanlış anlamayın yorumları okudum yorumlara ithafen yazdım bunları inanın insanlar o kadar zor ağır şarlarda o kadar düşük ücretlere çalışıyorlarki eminim sizde muhakkak duyuyorsunuzdur ama aşşağıdaki yorumlara lütfen bakın ne kadar sağlıklı düşünceler bunlar ki zaten günümüzde çoğu işveren çalışan işçilerin ücretlerine yol ücretlerini de dahil ederek asgari ücretten gösteriyorlar yani demek istediğim bu insanlar işlerine yürüyerek mi gitsin gelsin yada akşama kadar aç mı çalışşsın ve çoğu işyerinde patron kesimi işçinin böyle küçük haklarında değildirler düşünmeyi bırakın akıllarına bile gelmez memleketimizde o kadar çok kraldan fazla kralcı varki olan yine garibana oluyor

 4. Günlük baz alınacak yemek bedeli tutarı 13,70 TL X (Ayda 22 gün çalışılan ve yemek verilen işyerinde)=301,40 TL Kıdem tazminatının hesaplanmasında esas alınan brüt ücrete eklenerek işlem yapılacak diye anlıyorum. Doğrumudur acaba. 2016 yılı için verilecek yemek tutarı=13,70 TL mıdır…

 5. MERHABA,kolay gelsin.bu ayın(şubat) 28 İNDE 3600 gün ve diğer şartları tamamlayarak kıdem tazminatını alıp istifa etmek istiyorum.işyerimizde bazı kişilere yol ve yemeği eklemişler bazılarına ise vermemişler.bana da yapılacak böyle bir durumda nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?onlara bununla ilgili hangi kanunu gösterebilirim?teşekkür ederim.iyi çalışmalar

  giriş 23.06.2014 çıkış 28.02.2018 net 1700 brüt 2377

   1. tekrar teşekkür ederim.Az önce 170 de aynı konuyla ilgili şöyle bir cevap geldi: yemek ve yol sözleşmede yazılıysa kıdem tazminatına ilave edilir .Ben şimdi sözleşmede böyle bir şey olup olmadığını hatırlamıyorum.Sözleşmede yoksa bir sıkıntı olur mu?

    1. Merhaba. Bunların iş sözleşmesinde yer alması gerekmez. Yanlış bilgi vermişler. Gerçekten de bu ödemeleri alıyorsanız, örneğin banka hesabınıza yatıyorsa, bu tek başına yeterlidir.

 6. Merhaba musatafa bey ben iki ay önce 3600 günden emekli olabilirsiniz yazısı aldım ihtar çekip işi bıraktım tazminat yatttı fakat yemeği iş yerinde aşçı hazırlayıp biz yani bütün personel yer yemek parasını Mahkeme yoluyla alabilirmiyim 6 sene çalıştım ne kadar alırım teşekkürler

  1. İsa bey, kıdem tazminatına bu yemeğin karşılığı ücret eklenmedi mi? O halde, dava açarak alabilirsiniz. Ama yemek bedeli günlük yaklaşık 10 TL olsa, çalışmış olduğunuz he yıl için ancak 300 TL civarında bir fark oluşturur.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.