İşyerinden tazminat alarak nasıl çıkılır?

İşyerinden nasıl tazminat alınır?

Bu soruyu soran işçilerin kastettikleri tazminat, genelde kıdem tazminatı olmaktadır. Ancak elbette bazı durumlarda ihbar tazminatı da ifade edilmek istenmektedir. Bu nedenle bu yazımda kıdem ve ihbar tazminatı özelinde, işyerinden nasıl tazminat alınabileceği sorusuna cevap bulmaya çalışacağım.

Geçerli bir neden yokken tazminat almak

Eğer işçinin niyeti buysa, bunun pek de mümkün olmadığını söylemem gerekir. Çünkü hangi hallerde kıdem tazminatının ya da ihbar tazminatının alınabileceği İş Kanununda açıkça belirtilmiştir. Bu haller dışında tazminat almak mümkün değildir. Ortada haklı bir nedeni yokken işten ayrılmak isteyen, daha yaygın bir deyişle istifa etmek isteyen işçi bu tazminatları alamaz. Ancak yine de bunun istisnaları olduğunu söylemeliyim. Bu istisnaların da zaten her işçide bulunması mümkün değildir.

İstifa ettiği halde kıdem tazminatı alabilmenin 3 yolu vardır. Bunlardan ilki kadın işçinin evlenmesidir. Evlenen kadın işçi, bu tarihten itibaren 1 yıl içinde istifa ederse kıdem tazminatı ödenmek zorundadır. Benzer şekilde erkek işçi muvazzaf askerlik görevini yapmak üzere istifa etmişse, ona da kıdem tazminatı ödenmelidir. Ayrıca emeklilik hakkı kazanan ya da 15 yıl ve 3600 gün şartlarını taşıyan işçi de istifa ederek kıdem tazminatı alabilecektir. Tabi, bütün bu hallerin temel şartının, işçinin işyerinde en az 1 yıl kıdeminin varlığı olduğunu vurgulamam gerek. Bir yıllık kıdemi olmayan işçi, hiçbir şekilde kıdem tazminatını hak edemez.

Kıdem tazminatı almanın diğer yolları

Yukarıda bahsettiğim durumlar sizin için geçerli değilse ve istifa ederek işten ayrılacaksanız, üzülerek belirtmeliyim ki, kesinlikle kıdem tazminatı alamazsınız. Peki ne yapmanız gerekir? İşten kendiniz ayrılacaksanız, bu ayrılmanın gerekçesini bulmalısınız. İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılı haklı gerekçelerle işi bırakıyorsanız, işvereniniz size kıdem tazminatınızı ödemek zorundadır. Burada yazılı gerekçelerden hiçbiri sizin için geçerli değilse ve yine de kendiniz işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alma hakkınızın olmadığını söyleyebilirim.

İhbar tazminatı alarak nasıl iş bırakılır?

Bu, kıdem tazminatından da zordur. Hatta imkânsız olduğunu vurgulamam gerekir. Çünkü kural olarak, iş akdini kendisi fesheden işçi ihbar tazminatı alamaz. Fesih gerekçesi ne olursa olsun, ister haklı ister haksız olsun; İş Kanunu gereğince, işi bırakan işçiye ihbar tazminatı ödenmemektedir. Bu tazminatı almanız için işvereninizin sizi 25inci maddedeki haller haricinde işten çıkarmış olması gerekir. Başka türlü ihbar tazminatı alınamaz.

SONUÇ

işçi tazminat alması

İşyerinden tazminat almanın yollarını arıyorsanız, bu sorunun cevabını özetle bu makalede bulacağınıza inanıyorum. Ancak şu temel mantığı iyi anlamak gerektiği kanaatindeyim. Ortada haklı bir nedeniniz yokken işten ayrılacaksanız, yani istifa edeceksiniz; yukarıda belirttiğim evlilik / askerlik / emeklilik halleri hariç olmak üzere, kıdem ya da ihbar tazminatı alamayacağınızı bilmeniz gerekir.

İlla işten ayrılmak ve tazminatlarınızı da almak istiyorsanız; yapmanız gereken, bu ayrılışınızı haklı bir gerekçeye dayandırmaktır. İş Kanununun 24üncü maddesinde yazılı sebeplerden biriyle iş akdinizi sonlandırmanız gerekir. Bu madde size anlaşılmaz gelirse şunu aklınızda tutmanız yararınıza olacaktır: İşyerinde, sizi de ilgilendiren kanuna aykırı bir uygulama bulmalı ve buna dayanarak işten ayrılmalısınız.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

75 Yorum

 1. merhaba,
  özel bir bankada 10 senedir çalışıyorum. sabah 08:45 de işe gelmiş ve kasaları açmışoluyoruz, 18:30 dan önce çıkamıyoruz. çalışmaya devam ettiğimiz de de 18:30 dan sonrası için mesai girebiliyoruz. Senelik izinlerimizi istediğimiz tarihte kullanamıyoruz genel olarak önceki senelerden devreden izinlerimiz oluyor hep. Ve görev tanımımızda yazmayan işler de yaptırılıyor. Yer Yer banka tarafından yapılmaması gereken işler müdürün yap demesiyle yapılmak zorunda kalınıyor.İtiraz ettiğimizde de md.tarafından yap diyorsam yapacaksın karşılığını alıyoruz.Bu şartlar altında tazminatımı alıp ayrılmak için nasıl bir yol izlemeliyim. teşekkürler.

  1. Merhaba. Ümit bey, sırayla gideyim:
   – Senelik izinlerin zamanı konusunda işverenin takdir hakkı vardır.
   – Görev tanımı dışında iş yaptırılıyor deseniz de, önemli olan iş sözleşmenizde yazan hükümlerdir ve sizin ayrıca fiili çalıştırıldığınız alanları kanıtlamanız da gerekir.
   – Sadece 18:30’dan sonrası için fazla mesai diye bir kavram yanlıştır. 7 günlük zaman dilimindeki çalışmalarınızı hesaplayın, 45 saatin üzerindeyse, bu sürelerin fazla mesai olarak ödenmesi yeterlidir.

 2. Merhaba,
  Ben bir özel şirkette 9 yıldır çalışıyorum.Fakar son zamanlarda dizimde oluşan ağrılar sebebiyle yürümekte zorluk çekiyorum.Ameliyat olmam gerekiyor.Bu sebepden dolayı iş yerinden ayrılıp tazminatımı alabilir miyim.

 3. Ben özel sektörde bir iş yerinde çalışıyor asgari ücretin üzerinde maaş alıyorum ama maaşının asgari ücretten fazla olan kısmı elden veriliyor notere gidip şikayette bulunarak işten çıkartırlar beni tazminat hakkım oluyor mu

  1. Dediğiniz tam anlaşılmıyor. Kim ne diye kimi şikayet etti? Elde belge var mı? Ne yazıyor? Biraz daha açık yazarsanız anlar ve yorum yapabiliriz…

   1. Ben özel sektörde bir iş yerinde çalışıyorum çalıştığım bu iş yerinde asgari ücretin üzerinde maaş alıyorum aldığım ücretin bı kısmını elden veriyorlar yani buda vergi kaçakçılığına giriyor ve bende bundan şikayetçiyim çünkü benim pirimi mi tazminatının düşük görünmesine neden oluyor bu konuda işverenden şikayet ci olsam ve çalıştığım yerden bu sebeple kendi isteğimle ayrılsam bile tazminat alabilir miyim acaba
    Bunu belgesiyle mahkemeye bile sunarım çünkü bir çok arkadaşım bu durumda aldığımız maas için her ay imza atıyoruz zaten bu belgeyi delil olarak kullanıp tazminat alabilirmiyim

    1. İşçiye elden ücret ödenmesi bir haklı fesih sebebidir. Hele bu durumu ispatlamanız mümkünse, rahatlıkla fesih yaparak kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 4. Ben özel sektör de bı fabrikada çalışıyor asgari ücretin üzerinde ücret alıyorum ama resmi olarak sadece asgari ücrette yansıtıyorlar diğer fazla aldığım ücrette elden veriyorlar bu nedenle notere gıdım şikayet Edip işten ayrılıp tazminatımı alabilir miyim 7 yıldır çalışıyorum bu şirkette

  1. Gökhan bey, bahsettiğiniz durum elbette bir kıdem tazminatı alma sebebidir. Ama önemli olan, bu hususu mahkemede ispat edebilmenizdir. Sonuç buna göre belirlenecektir.

 5. Eşim emekli sandıgı emeklisi ,16 yıldır özel okulda çalışıyor.Ayrılırsa tazminat alabilir mi?Ne yapması lazım.Teşekkür ederim.

 6. Merhaba, ben 8.9.1999 tarihinden sonra çalışmaya başladım. 8,5 yıl devlet memuru olarak çalıştıktan sonra son 8,5 yıldır özel bir şirkette çalışmaktayım. İstifa edip kalan sigorta primlerimi evden ödeyip emeklilik yaşımı beklemek istiyorum. 6100 prim ödeme günüm var. Yaklaşık 3000 günü bu özel şirkette geçti. Öğrenmek istediğim istifa ettiğimde kıdem tazminatı alabilirmiyim? Benim durumumda kıdem tazminatı almanın şartı nedir? Teşekkürler

 7. 2006 yılında işe giriş yaptık 80 kişi varız 2016 yılında işveren tarafından tek taraflı fest edılerek cıkıs yaptılar ve tazmınatlarımızı odemıyorlar ama aynı iş yerınde calıstırılıyoruz ne yapmamız gerek tazsmınatlarımızı almamız için eger şikayette bulunursak işten cıkarılma tehtıtı altındayız ne yapmamız gerek

  1. Murat bey hem işten resmi olarak çıkarıldınız hem de çalışmaya devam mı ediyorsunuz? Bu durumda aslında çıkmış bile sayılmazsınız. Sigortanız yatırılıyor mu?

 8. Merhalabar, 1999 öncesi sigorta girişliyim ve 3600 şartınıda sağlıyorum. 13 yıldır aynı yerde çalışıyorum. İşveren ile anlaşmalı kıdem tazminatımı alıp çalışmaya devam edebiliyorum. Bu durumda da haklarım sıfırlanıyor. Benim isteğim haklarım sıfırlanmadan tazminatımı alıp devam etmek. Mevcut yasada yada yeni kıdem tazminatı yasasında bu duruma göre çözüm var mı? Teşekkürler.

  1. Cenk bey hangi haklarınız sıfırlanıyor? Yıllık izinden bahsediyorsanız, sıfırlanmaz ve aynen devam eder.

 9. Sgk girişim 2002 yılı 4700 pirim gün sayısım var 10 yıldır asgari ücretli taşeron işçi olarak çalışıyorum kendi isteyimle işden ayrılıp tazminat almak istiyorum ne yapmam gerekiyor

 10. merhaba ben 12 yıldır bır kargo fırmasınd a calısmaktayım 6 yıl sube olarak calıstım ondan sonra acente sistemıne gırdı yanı sahıs aldı ancak acenteye gırmeden kargo fırması bıze ımza attırdı calıstıgınız altı yıllık hakkınız bızde saklıdır dıye ben sımdı ısten ayrılmak ıstıyorum ancak acente sahıbı bana dıyorkı ben sadece bende calıstıgın 6 yılını verırım gerı kalan 6 yıla karısmam dıyor bu durumda nasıl bır yol önerırsınız cevabınız ıcın sımdıden tesekkur edreım

 11. 14 yıldır kurumsal bır firmada calısıyorum bu kurumsal firma 7 yıl once baska bır sahıs aldı ve ben burda işime devam ettım suanda ayrılmak istıyorum fakat verımli bırı oldugum ıcın benı bırakmıyorlar cıkarsan sadece bende calıstıgın 7 yılda sorumluyum dıyor dıger 7 yılı alama sansın yok dıyorlar ne yapmam gerekıyor

  1. Nihat bey, yeni işvereniniz eski işverenin kıdem tazminatından sorumlu değildir. Dolayısıyla kendi dönemine ait kıdem tazminatını öderken, eski döneminkini ödemeyebilir. Ancak diğer yılları eski işvereninizden gerekirse dava yoluyla talep edebilirsiniz. Burada da bir husus unutmayın, işten ayrılışınız istifa gibi kıdem tazminatı ödenmesini gerektirmeyen bir durumla olursa, eski işveren kıdem tazminatı ödemek zorunda değildir.

 12. merhaba, emekli olmak için sadece yaşı bekliyorum,diğer şartları doldurdum. şimdiki işyerimde 3.5 senedir çalışıyorum. bu sene maaşa zam yapmadılar. ayrılırsam tazminat alabilirmiyim ve ne tür bir yol izlemeliyim.mail yoluylada yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba. Zam alınamaması nedeniyle işten ayrılma konusunu daha önce yazmıştım. Şuradan okuyabilirsiniz. İlk sigortalılık tarihiniz nedir? 08.09.1999 tarihinden önceyse ve en az 3600 gün priminiz varsa, başka bir şeye gerek kalmadan da kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 13. merhaba mustafa bey.kamu kuruluşunda taşören firma bünyeside üç yıllık çalışanım. bir yaşında bir çocugum var ve ona bakacak kimsem olmadıgı için işten ayrılmam gerekiyor tazminatlarımı almam için ne yapmalıyım

  1. Alev hanım, ne yazık ki böyle bir haklı gerekçe bulunmamaktadır. İşyerinde var olan uygulamalardan, İş Kanununa aykırı olanlar varsa, bunları gerekçe göstermeniz gerekir. Aksi takdirde kıdem tazminatınız yanar.

 14. Ben iki senedir özel bi şirkette aşcı ve temizlik personeliyim bundan bi hafta önce patron bana hasta kağıdını verdi git buna imza attır gel dedi yakında olan bi hastaneye bende bu benim işim değil dedim sonra bana bardı ben dinlemedim işimi çok seviyordum ama şu an çok mutsuzum tansiyonlarım çıkıyo hatta bi gün tansiyonum çıkmış nabzım çok atmış yarı baygınlık geçirmişim benle hiç bişekilde ilgilenmedi eşim arandı acile gittim seron takıldı iki günlük iş göremez raporu aldım artık burda çalışmak istemiyorum sağlım bozulcak diye endişeliyim kendi çıkarsa çıksın yoksa ben çıkarıp tazminat vermem diyormuş napa bilirim lütfen bana bi yol gösterin

  1. Züleyha hanım size yol göstermem çok zor. İşyerinde İş Kanununa aykırı uygulamalar varsa, bunları gerekçe göstererek işten ayrılmanız gerekir. Aksi takdirde haklarınızı yitirseniz. BU durumların neler olabileceğini, sitemizde araştırma yaparak görebilir ve değerlendirebilirsiniz.

 15. merhaba. özel bir şirkette yaklaşık 4 yıldır çalışıyorum ve çalıştığım birimde 3 şef olarak görev alıyoruz. benim dışımda ki bir şef işten kovulmak için her türlü şeyi yaptı. işe sürekli geç geldi, mesai saatinde içki içti, mesai saatinde uyurken yakalandı. fakat bu adamı proje müdürüm dahi kovamıyor çünkü bağlı bulunduğumuz müşterimiz tarafından korunuyor bizim personelimiz olmasına ramen. bende bu adamın yönetiminde bulunduğum birimin huzurunu ve disiplinini bozduğu için hatta uyurkende ben yakaladığım için iş haklarının sonlandırılmasını şirketten talep ediyorum ama yapamıyorlar. bu durumda da ben burada çalışmak istemiyorum ve işten ayrılamıyorum çünkü 4 yıllık kıdem ve ihbar tazminatım var. bu haklarımı alarak nasıl işten ayrılabilirim. var mı bir yolu? o gitmiyor ise ben gideyim en azından haklarımı alarak. firma bu arada ABD firması ve sözde etik haklara ve personel haklarına çok öenem veriyor görünüyor kağıt üzerinde ama gerçek öyle değil. yardımınızı bekliyorum. saygılarımla

  1. Belirttiğiniz hususlar haklı nedenle tazminatlı çıkışınıza imkan tanımamaktadır. Bununla birlikte işverenle görüşüp daha yeni kişilere yol açmak istediğinizi belirtip tazminatınızı talep edip ayrılmayı teklif edin. Belki kabul görebilir.

 16. markette calışmaya basladım.12 gün sonra nedenleri sacma sapan nedenden dolayı cıkarıldım dün.masanın üstünde yiyceklerımı unutmuşum.neden bu sunuldu.tazmınat alabliırmıyım.nereye basvurmalıyım

  1. Merhaba Fikriye hanım,
   öncelikle şunu bilmelisiniz; iş sözleşmenizde muhtemelen deneme süreniz ardır (2 ay’a kadar) ve bu süre zarfında taraflar tazminatsız ve bildirimsiz geçerli bir neden sunmadan sözleşmeyi sonlandırabilirler. Tahmin ediyorum ki sizin performansınızdan memnun kalmamışlar. Yoksa masa üzerinde yiyecek unutmak iş akdi fesih sebebi olamaz. Maalesef ki tazminat vb. hakkınız bulunmamaktadır.

 17. merhaba 6 aydır bir iş yerinde çalışıyorum ve iş kazası gecirdim iş verenenım hastaneye götürmeden once beni tembihleyip iş kazası oldugunu söylememem için beni tehtit etti ve sonrasında sen artık eskisi kadar iyi çalışamıyorsun deyip beni işten çıkartmaya kalkıyor yalan soyleyerek üstelik elim kesilmişti ve tek elimle işe gidip çalışmaya devam ettim orada çalışan bir arkadaşta şahitligimi yapacak ve maaşım tam yattıgı için ispatlamam dahada kolay olacak. ben durumda nası bir dava acip şikayetçi olmalıyım

  1. MErhaba, öncelikle geçmiş olsun. Aranızda gecen diyalogu tabiki bilmememizle birlikte iş kazaları anında kolluk kuvvetlerine, 2 gün içinde de SGK’ya bildirilmesi gerekir. Ayrıca hastane de doktorun da iş kazası tanısı koyabilme durumu vardır. İş mahkemesine dava açabilirsiniz, önce 170 ‘i arayıp şikayette bulunabilirsiniz.

 18. merhaba. ben tamer başarıcı 32 ay bi firmada çalısdım.18 ayını günde 12 saat,14 ayınıda 9,5 saat olarak.iş yeri beni asılsız bi şekilde küfür etmem sebebiyle iş akdimi fesih etmiştir.bunu şirkete çağırıp hakkınızda böyle bi duyum aldık dediler.ben bunları kabul etmedim ve suçlamayı red ettim.fazla mesailerimi istemem sonucunda böyle bi olayla karşılaşdım.size sorum tazminatımı ve fazla mesailerimi almam için ne gibi bir yol izlemeliyim.maaş bordralarımda 26 gün ve 195 saat aylık çalışma saati gösterilmektedir.bende ise günlük 12 saat(18 ay) 9,5 saatde (14 ay) muhasebe ve çaliştığım departman arası şirket yazışmasının çıktısı bulunmaktadır.ayrıca günlük iş başı ve çıkış saatlerimizin imzalı dökümanı vardır. mesailerimin toplam ücretini nasıl hesaplarım?ayrılırken aldığım maaş 1779 tl dir.18/04/2017 işeme son verilme tarihi

  1. Merhaba. Öncelikle böyle bir tavırda bulunmadı iseniz ve daha yeni iş ilişkiniz bitti ise işe iade davası açmanızı öneririm. Konusunda uzman bir avukat ile görüşüp elinizdeki kanıtları da ona sunarak size ait olan fazla çalışmalar vb. konusunun uzmanıyla hesaplayıp mahkemeye başvurmanızı öneririm.

 19. merhaba oncelıklı sorum ağustos celpınde askerım surusum temmuzda verılecek temmuzdan once hazıranda cıkıs alabılırmıyım bunun ıcın hangı belgeler gereklı . ıkıncı olarak bodromda fazla mesaı saatı yazılıyo hesaplanıyor 340 tl kadar tutar yazıyor fakat ödenecek tutarların arasında gosterılmıyor maasıma eklenmeden yok edılıyo bu yasal mı lutfan yardım edermısınız

 20. merhaba ben 5yıldır bi işyerinde çalışıyorum ayrılmak istiyorum tazminat alabilirmiyim maaşım piyasanın altında oldugu için hakkım olanı alamıyorum yardımcı olurmusunuz hangi yollarla alabilirim tazminatım

  1. Murat bey zaten yazıda bu konuya açıklık getirdim. Haklı bir neden bulamazsanız, kıdem tazminatı alamazsınız.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir