İşyerinden tazminat alarak nasıl çıkılır?

İşyerinden nasıl tazminat alınır?

Bu soruyu soran işçilerin kastettikleri tazminat, genelde kıdem tazminatı olmaktadır. Ancak elbette bazı durumlarda ihbar tazminatı da ifade edilmek istenmektedir. Bu nedenle bu yazımda kıdem ve ihbar tazminatı özelinde, işyerinden nasıl tazminat alınabileceği sorusuna cevap bulmaya çalışacağım.

Geçerli bir neden yokken tazminat almak

Eğer işçinin niyeti buysa, bunun pek de mümkün olmadığını söylemem gerekir. Çünkü hangi hallerde kıdem tazminatının ya da ihbar tazminatının alınabileceği İş Kanununda açıkça belirtilmiştir. Bu haller dışında tazminat almak mümkün değildir. Ortada haklı bir nedeni yokken işten ayrılmak isteyen, daha yaygın bir deyişle istifa etmek isteyen işçi bu tazminatları alamaz. Ancak yine de bunun istisnaları olduğunu söylemeliyim. Bu istisnaların da zaten her işçide bulunması mümkün değildir.

İstifa ettiği halde kıdem tazminatı alabilmenin 3 yolu vardır. Bunlardan ilki kadın işçinin evlenmesidir. Evlenen kadın işçi, bu tarihten itibaren 1 yıl içinde istifa ederse kıdem tazminatı ödenmek zorundadır. Benzer şekilde erkek işçi muvazzaf askerlik görevini yapmak üzere istifa etmişse, ona da kıdem tazminatı ödenmelidir. Ayrıca emeklilik hakkı kazanan ya da 15 yıl ve 3600 gün şartlarını taşıyan işçi de istifa ederek kıdem tazminatı alabilecektir. Tabi, bütün bu hallerin temel şartının, işçinin işyerinde en az 1 yıl kıdeminin varlığı olduğunu vurgulamam gerek. Bir yıllık kıdemi olmayan işçi, hiçbir şekilde kıdem tazminatını hak edemez.

Kıdem tazminatı almanın diğer yolları

Yukarıda bahsettiğim durumlar sizin için geçerli değilse ve istifa ederek işten ayrılacaksanız, üzülerek belirtmeliyim ki, kesinlikle kıdem tazminatı alamazsınız. Peki ne yapmanız gerekir? İşten kendiniz ayrılacaksanız, bu ayrılmanın gerekçesini bulmalısınız. İş Kanununun 24üncü maddesinde sayılı haklı gerekçelerle işi bırakıyorsanız, işvereniniz size kıdem tazminatınızı ödemek zorundadır. Burada yazılı gerekçelerden hiçbiri sizin için geçerli değilse ve yine de kendiniz işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alma hakkınızın olmadığını söyleyebilirim.

İhbar tazminatı alarak nasıl iş bırakılır?

Bu, kıdem tazminatından da zordur. Hatta imkânsız olduğunu vurgulamam gerekir. Çünkü kural olarak, iş akdini kendisi fesheden işçi ihbar tazminatı alamaz. Fesih gerekçesi ne olursa olsun, ister haklı ister haksız olsun; İş Kanunu gereğince, işi bırakan işçiye ihbar tazminatı ödenmemektedir. Bu tazminatı almanız için işvereninizin sizi 25inci maddedeki haller haricinde işten çıkarmış olması gerekir. Başka türlü ihbar tazminatı alınamaz.

SONUÇ

işçi tazminat alması

İşyerinden tazminat almanın yollarını arıyorsanız, bu sorunun cevabını özetle bu makalede bulacağınıza inanıyorum. Ancak şu temel mantığı iyi anlamak gerektiği kanaatindeyim. Ortada haklı bir nedeniniz yokken işten ayrılacaksanız, yani istifa edeceksiniz; yukarıda belirttiğim evlilik / askerlik / emeklilik halleri hariç olmak üzere, kıdem ya da ihbar tazminatı alamayacağınızı bilmeniz gerekir.

İlla işten ayrılmak ve tazminatlarınızı da almak istiyorsanız; yapmanız gereken, bu ayrılışınızı haklı bir gerekçeye dayandırmaktır. İş Kanununun 24üncü maddesinde yazılı sebeplerden biriyle iş akdinizi sonlandırmanız gerekir. Bu madde size anlaşılmaz gelirse şunu aklınızda tutmanız yararınıza olacaktır: İşyerinde, sizi de ilgilendiren kanuna aykırı bir uygulama bulmalı ve buna dayanarak işten ayrılmalısınız.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

216 Yorum

 1. 1971 DOGUMLUYUM 1989 DA SIGORTA ALDIM..7400 PIRIIMIM VAR..27YILLIK SIGORTALIYIM..ISTEN AYRILSAM IHBAR ALABILIRMIYIM.

 2. Merhaba biz 2016 mayis 29 da evlendik 8.6.2016 tarihinde ise basladik esim su an hamile tazminat almamiz mumkunmu ve nasil

  1. 8 haziranda işe başladığınıza göre en erken bir sene sonra 8 haziranda kıdem tazminatı hak edebilirsiniz. Ancak evlilik tarihiniz de mayıs ayı olduğuna göre, evlilik nedeniyle işten en geç 2017 mayısta ayrılmanız gerekir. Bu durumda, kıdem tazminatı alabileceğiniz tarihte, evlilik nedeniyle işten ayrılmak için gereken 1 senelik süreyi kaçırdığınız için, kıdem tazminatı alamazsınız.

 3. 8,5yıl aynı işyerinde çalışdım mahkemem bilikişiye devroldu bu yıllar esas alınarakmı hesaplanır buyıllarda hep 24saat çalışdımnasıl bir hesaplama yapılır tşkrler

 4. merhaba sendikalı çalışıyorum. fakat 2016da asgari ücrete yapılan 300 tl lik zamdan sonra maaşım asgari ücretin altında kaldı ve hala böyle devam ediyor. toplu iş sözleşmesi sürecindeyiz yakın zamanda değişecek ancak ben bunu kullanarak tazminatlı çıkış alabilirmiyim. iş yeri aylık 1500 tl yatırıyor. bunun günlük 10,50×26 273 tl si yemek parası olarak yatıyo ve bordroda gözüküyo. ssk primleride tam yattığı için şirket açısından sorun olmuyo

  1. Bir işçiye asgari ücretin altında maaş ödenmesi yasal değildir. Bu durumdan eminseniz, tabi ki bu bir haklı fesih nedeni teşkil edecektir.

 5. Meraba mustafa bey şimdiden teşekkürler özel bir maden ocağınin tepe güvenlik bünyesinde fesh sonucu işten çıkarıldk 27 kişi 2 ay oldu para yatırma dılar ne yapma miz lazım mustafa bey

  1. 2 ay geçtiğine göre artık dava açmanızın vakti gelmiş demektir. Ama isterseniz önce İşkura başvurarak orada da hakkınızı arayabilirsiniz.

 6. MERHABALAR
  Şirket ünvan değişiklliğinde buluduğunda ve başka bir şirkele ortak olma durumunda işçileri girdi-çıktı yapar mı ? yaparsa da tazminat verilir mi ?

  1. İşçiler aynı işyerinde çalışmaya devam ediyorsa bu, işyerinin devri olarak kabul edilir. Kıdem tazminatı ödenmez ama birikmeye devam eder.

 7. 4 senedir bir yerde çalışmaktayım iş yerinde malzemelerin hurdaciya satıldığı görüldü. Ve iş yerinin anahtarı ben ve iki kisideydi artı sevkiyati gerçekleştiren şoför vardı bu suçu benim üstüme attılar.İş yerinde rencide edildim iki gün sonra patronlarla hurdacinin yanına gittim ve yuzlestirdiler benim olmadığım ortaya çıktı suçlu hala bulunamadı dava açsam iş yerinden tazminatla ayrilabulirmiyim

  1. Olabilir ama bütün bu bahsettiklerinizin gerçekleştiğini mahkemede ispat etmeniz gerekeceğini unutmayın.

 8. Merhaba ben özel bir ilaç firmasında çalışıyorum 4 mayıs 2015 te işe girdim fakat Temmuz’da evlenip yurtdışına gideceğim.Nikah yurtdışında olacağı için işten çıkacağımı belirttiğim halde tazminat alamicamı söylediler. Ne yapmam gerek anlaşmalı ayrılmayı teklif ettim yine nikahı burda yapabildiğim taktirde haklarımı alabileceğim söylendi ama sonuçta evleneceğim için çıktığım ortada yurtdışına da gideceğim sebep bu

  1. Yeşim hanım bu şekilde kıdem tazminatı alamazsınız. Önce evlenmeli ve ardından 1 sene içinde işten ayrılmalısınız.

 9. Merhaba ben 11 yıldan beri aynı iş yerinde çalışıyorum ilk işe başlama tarihim 2000 ve ben işten ayrılmak istiyorum ayrılırsam tazminat alabilirmiyim

 10. Mustaya bey SLM lar 2012 senesinden beri bir sirkette çalışıyorum 2 senedir şirket üzerinde hakkı bulunan ortaklara geçiş yapıyorlar ben şirketten ayrılmak istiyorum yasal haklarımı nasıl alabilirim

 11. Mustafa bey merhaba 25 11 1999 ilk işe giriş 11 yıldır aynı firmada çalışıyorum 4000 günüm olmuş 15 yıl 3600 den yaralanamıyorum.
  4500 gün 1475 saylı kanun 14. Maddesi ne istinaden tazminat alma hakkım olur mu teşekkürler

 12. İsyerine. 2002nin 5ayinda basladim 15 yildir ayni yerde çalışıyorum. 5200 gunluk sigortam var. Tazminat almam için. Ne yapmaliyi. Simdiden teşekkür

 13. Slm 2002 haziran sigorta girisim var 4500 gunum var haziran ayinda 15 yili dolduruyom sskda kagit alsam tazminati alabilirmiyim

   1. Mustafa bey merhabalar sigorta girişim 1997 den 2002 ve hala aynı işyerinde çalışmaktayım tazminatımı alma hakkım varmıdır

 14. Meraba mustafa bey 7 senedir ayni sirkette calisiyorum gece vardiyasina yogun oldugu zama lar aksam 7 gibi erken cagariyolar ve sabah 6 da cikmam gerekirken oglene dogru 10.00 veya 11.30 gibi yogunluk bittiginde cikartiyolar kalmazsakda sefler veya mudurler dusman oluyolar resmi olarak haklarimiz nelerdir gece vardiyasina gelen bir isciyi erken getitirdip gec cikarta bilirler mi

 15. merhaba
  ben bir şirkette 2,5 sene çalıştım işyeri iflas gözüktü fabrikayı kapatılar fakat başka isim altında başka ünvanda başka firma kurdular. bize tazminat verceklerini söylediler üzerinden 2 sene geçti nasıl bir hak için basvuru yapabilriz.

  1. Yapmanız gereken eski işverene dava açmaktan ibarettir. Bu bahsettiğiniz hususu dava dilekçesinde belirtebilirsiniz. Tazminatlar için zamanaşımı 10 yıl olduğuna göre hâlâ vaktiniz bulunmaktadır.

 16. Merhaba Mustafa Bey,Ben 1,5 yıl çalıştığım inşaat sirk.sağlık sorunları ve maaşların geç ödenmesi nedeniyle ayrılmak istiyorum.Kıdem tazminatimi nasıl alırım?

  1. Hande hanım, maaşın geç ödenmesi en başta gelen haklı fesih nedenlerinden birisidir. Bu durumu ispatlamanız durumunda alabileceğiniz kanaatindeyim.

 17. Ben, 5 yıldır aynı iş yerimde çalışıyorum . gün sayım 3515. 1988 de ilk sigortam başladı. Bu son çalıştığım iş yerinde, iş arkadaşlarım aralarında gruplaşma yaparak beni dışladılar. Benim görev unvanım şöfor. Diğerleri depocu. İş yerinde iki kişi bir olup sürekli ileri geri konuşmalar, olumsuz davranışlarından dolayı benim iş yerimde huzurum kalmadı. Ve bu durumu işverenimlede paylaştım, o iki kişinin işten çıkarılmasını talep ettim. Daha sonrasında yıllık izin alıp alıp, bir haftalık izne çıktım. İş yerinden çok soğudum . İzin dönüşü tekrar aynı talebimde bulundum .Ve aynı akşam muhasebeci ile beraber orda bir çalışan benim evime gelip bana çıkış belgesi imzalattılar. Kıdem tazminatı alma imkanım var mıdır?

  1. Cüneyt bey, çıkış belgesinin içeriğine göre sorunuzun cevabı değişir. Bu belgede ne yazıyordu?

 18. Merhaba 6 yil çalıştığım işyerinden işin sona ermesi olarak çıkmışım verildi.şirket kapandı işverenin üstüne hiç bir mal varlığı yok alamıyorum yardımci olabilir misiniz?Nasıl alabilirim?

  1. Merhaba. Bu durumda dava açarak hakkınızı aramaktan başka yapılabilecek bir şey yok. Davayı kazanmanız durumunda bile, işverenin hiçbir şeyi kalmamışsa, ne yazık ki haklarınızı alamam durumuyla karşılaşabilirsiniz.

 19. Merhaba Mustafa Bey
  Sigorta baslangıcım 1997. 3250 gün sigortam, 850 gün de bağkur ödemem var. İstifa ettiğim zaman tazminat alabilir miyim

  1. Merhaba, bu hususu kimlik bilgilerinizle birlikte SGK il müdürlüğüne sormanız gerekmektedir.

 20. merhaba mustafa bey
  Annem 4500 prim günüvar emekliklik yaşı geldi 58 ama 25 yıllık sigortalık süremi tamamlamasına 5 yıl var çalıştıgım yerde çay ve temizlik işlerini yaptıgı için zorlanıyor işten ayrılırsa tazminat almaya hak kazanırmı

 21. merhaba ben 5yıldır bi işyerinde çalışıyorum ayrılmak istiyorum tazminat alabilirmiyim maaşım piyasanın altında oldugu için hakkım olanı alamıyorum yardımcı olurmusunuz hangi yollarla alabilirim tazminatım

  1. Murat bey zaten yazıda bu konuya açıklık getirdim. Haklı bir neden bulamazsanız, kıdem tazminatı alamazsınız.

 22. merhaba oncelıklı sorum ağustos celpınde askerım surusum temmuzda verılecek temmuzdan once hazıranda cıkıs alabılırmıyım bunun ıcın hangı belgeler gereklı . ıkıncı olarak bodromda fazla mesaı saatı yazılıyo hesaplanıyor 340 tl kadar tutar yazıyor fakat ödenecek tutarların arasında gosterılmıyor maasıma eklenmeden yok edılıyo bu yasal mı lutfan yardım edermısınız

 23. merhaba. ben tamer başarıcı 32 ay bi firmada çalısdım.18 ayını günde 12 saat,14 ayınıda 9,5 saat olarak.iş yeri beni asılsız bi şekilde küfür etmem sebebiyle iş akdimi fesih etmiştir.bunu şirkete çağırıp hakkınızda böyle bi duyum aldık dediler.ben bunları kabul etmedim ve suçlamayı red ettim.fazla mesailerimi istemem sonucunda böyle bi olayla karşılaşdım.size sorum tazminatımı ve fazla mesailerimi almam için ne gibi bir yol izlemeliyim.maaş bordralarımda 26 gün ve 195 saat aylık çalışma saati gösterilmektedir.bende ise günlük 12 saat(18 ay) 9,5 saatde (14 ay) muhasebe ve çaliştığım departman arası şirket yazışmasının çıktısı bulunmaktadır.ayrıca günlük iş başı ve çıkış saatlerimizin imzalı dökümanı vardır. mesailerimin toplam ücretini nasıl hesaplarım?ayrılırken aldığım maaş 1779 tl dir.18/04/2017 işeme son verilme tarihi

  1. Merhaba. Öncelikle böyle bir tavırda bulunmadı iseniz ve daha yeni iş ilişkiniz bitti ise işe iade davası açmanızı öneririm. Konusunda uzman bir avukat ile görüşüp elinizdeki kanıtları da ona sunarak size ait olan fazla çalışmalar vb. konusunun uzmanıyla hesaplayıp mahkemeye başvurmanızı öneririm.

 24. merhaba 6 aydır bir iş yerinde çalışıyorum ve iş kazası gecirdim iş verenenım hastaneye götürmeden once beni tembihleyip iş kazası oldugunu söylememem için beni tehtit etti ve sonrasında sen artık eskisi kadar iyi çalışamıyorsun deyip beni işten çıkartmaya kalkıyor yalan soyleyerek üstelik elim kesilmişti ve tek elimle işe gidip çalışmaya devam ettim orada çalışan bir arkadaşta şahitligimi yapacak ve maaşım tam yattıgı için ispatlamam dahada kolay olacak. ben durumda nası bir dava acip şikayetçi olmalıyım

  1. MErhaba, öncelikle geçmiş olsun. Aranızda gecen diyalogu tabiki bilmememizle birlikte iş kazaları anında kolluk kuvvetlerine, 2 gün içinde de SGK’ya bildirilmesi gerekir. Ayrıca hastane de doktorun da iş kazası tanısı koyabilme durumu vardır. İş mahkemesine dava açabilirsiniz, önce 170 ‘i arayıp şikayette bulunabilirsiniz.

 25. markette calışmaya basladım.12 gün sonra nedenleri sacma sapan nedenden dolayı cıkarıldım dün.masanın üstünde yiyceklerımı unutmuşum.neden bu sunuldu.tazmınat alabliırmıyım.nereye basvurmalıyım

  1. Merhaba Fikriye hanım,
   öncelikle şunu bilmelisiniz; iş sözleşmenizde muhtemelen deneme süreniz ardır (2 ay’a kadar) ve bu süre zarfında taraflar tazminatsız ve bildirimsiz geçerli bir neden sunmadan sözleşmeyi sonlandırabilirler. Tahmin ediyorum ki sizin performansınızdan memnun kalmamışlar. Yoksa masa üzerinde yiyecek unutmak iş akdi fesih sebebi olamaz. Maalesef ki tazminat vb. hakkınız bulunmamaktadır.

 26. merhaba. özel bir şirkette yaklaşık 4 yıldır çalışıyorum ve çalıştığım birimde 3 şef olarak görev alıyoruz. benim dışımda ki bir şef işten kovulmak için her türlü şeyi yaptı. işe sürekli geç geldi, mesai saatinde içki içti, mesai saatinde uyurken yakalandı. fakat bu adamı proje müdürüm dahi kovamıyor çünkü bağlı bulunduğumuz müşterimiz tarafından korunuyor bizim personelimiz olmasına ramen. bende bu adamın yönetiminde bulunduğum birimin huzurunu ve disiplinini bozduğu için hatta uyurkende ben yakaladığım için iş haklarının sonlandırılmasını şirketten talep ediyorum ama yapamıyorlar. bu durumda da ben burada çalışmak istemiyorum ve işten ayrılamıyorum çünkü 4 yıllık kıdem ve ihbar tazminatım var. bu haklarımı alarak nasıl işten ayrılabilirim. var mı bir yolu? o gitmiyor ise ben gideyim en azından haklarımı alarak. firma bu arada ABD firması ve sözde etik haklara ve personel haklarına çok öenem veriyor görünüyor kağıt üzerinde ama gerçek öyle değil. yardımınızı bekliyorum. saygılarımla

  1. Belirttiğiniz hususlar haklı nedenle tazminatlı çıkışınıza imkan tanımamaktadır. Bununla birlikte işverenle görüşüp daha yeni kişilere yol açmak istediğinizi belirtip tazminatınızı talep edip ayrılmayı teklif edin. Belki kabul görebilir.

 27. Ben iki senedir özel bi şirkette aşcı ve temizlik personeliyim bundan bi hafta önce patron bana hasta kağıdını verdi git buna imza attır gel dedi yakında olan bi hastaneye bende bu benim işim değil dedim sonra bana bardı ben dinlemedim işimi çok seviyordum ama şu an çok mutsuzum tansiyonlarım çıkıyo hatta bi gün tansiyonum çıkmış nabzım çok atmış yarı baygınlık geçirmişim benle hiç bişekilde ilgilenmedi eşim arandı acile gittim seron takıldı iki günlük iş göremez raporu aldım artık burda çalışmak istemiyorum sağlım bozulcak diye endişeliyim kendi çıkarsa çıksın yoksa ben çıkarıp tazminat vermem diyormuş napa bilirim lütfen bana bi yol gösterin

  1. Züleyha hanım size yol göstermem çok zor. İşyerinde İş Kanununa aykırı uygulamalar varsa, bunları gerekçe göstererek işten ayrılmanız gerekir. Aksi takdirde haklarınızı yitirseniz. BU durumların neler olabileceğini, sitemizde araştırma yaparak görebilir ve değerlendirebilirsiniz.

 28. merhaba mustafa bey.kamu kuruluşunda taşören firma bünyeside üç yıllık çalışanım. bir yaşında bir çocugum var ve ona bakacak kimsem olmadıgı için işten ayrılmam gerekiyor tazminatlarımı almam için ne yapmalıyım

  1. Alev hanım, ne yazık ki böyle bir haklı gerekçe bulunmamaktadır. İşyerinde var olan uygulamalardan, İş Kanununa aykırı olanlar varsa, bunları gerekçe göstermeniz gerekir. Aksi takdirde kıdem tazminatınız yanar.

 29. merhaba, emekli olmak için sadece yaşı bekliyorum,diğer şartları doldurdum. şimdiki işyerimde 3.5 senedir çalışıyorum. bu sene maaşa zam yapmadılar. ayrılırsam tazminat alabilirmiyim ve ne tür bir yol izlemeliyim.mail yoluylada yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba. Zam alınamaması nedeniyle işten ayrılma konusunu daha önce yazmıştım. Şuradan okuyabilirsiniz. İlk sigortalılık tarihiniz nedir? 08.09.1999 tarihinden önceyse ve en az 3600 gün priminiz varsa, başka bir şeye gerek kalmadan da kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 30. 14 yıldır kurumsal bır firmada calısıyorum bu kurumsal firma 7 yıl once baska bır sahıs aldı ve ben burda işime devam ettım suanda ayrılmak istıyorum fakat verımli bırı oldugum ıcın benı bırakmıyorlar cıkarsan sadece bende calıstıgın 7 yılda sorumluyum dıyor dıger 7 yılı alama sansın yok dıyorlar ne yapmam gerekıyor

  1. Nihat bey, yeni işvereniniz eski işverenin kıdem tazminatından sorumlu değildir. Dolayısıyla kendi dönemine ait kıdem tazminatını öderken, eski döneminkini ödemeyebilir. Ancak diğer yılları eski işvereninizden gerekirse dava yoluyla talep edebilirsiniz. Burada da bir husus unutmayın, işten ayrılışınız istifa gibi kıdem tazminatı ödenmesini gerektirmeyen bir durumla olursa, eski işveren kıdem tazminatı ödemek zorunda değildir.

 31. merhaba ben 12 yıldır bır kargo fırmasınd a calısmaktayım 6 yıl sube olarak calıstım ondan sonra acente sistemıne gırdı yanı sahıs aldı ancak acenteye gırmeden kargo fırması bıze ımza attırdı calıstıgınız altı yıllık hakkınız bızde saklıdır dıye ben sımdı ısten ayrılmak ıstıyorum ancak acente sahıbı bana dıyorkı ben sadece bende calıstıgın 6 yılını verırım gerı kalan 6 yıla karısmam dıyor bu durumda nasıl bır yol önerırsınız cevabınız ıcın sımdıden tesekkur edreım

 32. Sgk girişim 2002 yılı 4700 pirim gün sayısım var 10 yıldır asgari ücretli taşeron işçi olarak çalışıyorum kendi isteyimle işden ayrılıp tazminat almak istiyorum ne yapmam gerekiyor

 33. Merhalabar, 1999 öncesi sigorta girişliyim ve 3600 şartınıda sağlıyorum. 13 yıldır aynı yerde çalışıyorum. İşveren ile anlaşmalı kıdem tazminatımı alıp çalışmaya devam edebiliyorum. Bu durumda da haklarım sıfırlanıyor. Benim isteğim haklarım sıfırlanmadan tazminatımı alıp devam etmek. Mevcut yasada yada yeni kıdem tazminatı yasasında bu duruma göre çözüm var mı? Teşekkürler.

  1. Cenk bey hangi haklarınız sıfırlanıyor? Yıllık izinden bahsediyorsanız, sıfırlanmaz ve aynen devam eder.

 34. 2006 yılında işe giriş yaptık 80 kişi varız 2016 yılında işveren tarafından tek taraflı fest edılerek cıkıs yaptılar ve tazmınatlarımızı odemıyorlar ama aynı iş yerınde calıstırılıyoruz ne yapmamız gerek tazsmınatlarımızı almamız için eger şikayette bulunursak işten cıkarılma tehtıtı altındayız ne yapmamız gerek

  1. Murat bey hem işten resmi olarak çıkarıldınız hem de çalışmaya devam mı ediyorsunuz? Bu durumda aslında çıkmış bile sayılmazsınız. Sigortanız yatırılıyor mu?

 35. Merhaba, ben 8.9.1999 tarihinden sonra çalışmaya başladım. 8,5 yıl devlet memuru olarak çalıştıktan sonra son 8,5 yıldır özel bir şirkette çalışmaktayım. İstifa edip kalan sigorta primlerimi evden ödeyip emeklilik yaşımı beklemek istiyorum. 6100 prim ödeme günüm var. Yaklaşık 3000 günü bu özel şirkette geçti. Öğrenmek istediğim istifa ettiğimde kıdem tazminatı alabilirmiyim? Benim durumumda kıdem tazminatı almanın şartı nedir? Teşekkürler

 36. Eşim emekli sandıgı emeklisi ,16 yıldır özel okulda çalışıyor.Ayrılırsa tazminat alabilir mi?Ne yapması lazım.Teşekkür ederim.

 37. Ben özel sektör de bı fabrikada çalışıyor asgari ücretin üzerinde ücret alıyorum ama resmi olarak sadece asgari ücrette yansıtıyorlar diğer fazla aldığım ücrette elden veriyorlar bu nedenle notere gıdım şikayet Edip işten ayrılıp tazminatımı alabilir miyim 7 yıldır çalışıyorum bu şirkette

  1. Gökhan bey, bahsettiğiniz durum elbette bir kıdem tazminatı alma sebebidir. Ama önemli olan, bu hususu mahkemede ispat edebilmenizdir. Sonuç buna göre belirlenecektir.

 38. Ben özel sektörde bir iş yerinde çalışıyor asgari ücretin üzerinde maaş alıyorum ama maaşının asgari ücretten fazla olan kısmı elden veriliyor notere gidip şikayette bulunarak işten çıkartırlar beni tazminat hakkım oluyor mu

  1. Dediğiniz tam anlaşılmıyor. Kim ne diye kimi şikayet etti? Elde belge var mı? Ne yazıyor? Biraz daha açık yazarsanız anlar ve yorum yapabiliriz…

   1. Ben özel sektörde bir iş yerinde çalışıyorum çalıştığım bu iş yerinde asgari ücretin üzerinde maaş alıyorum aldığım ücretin bı kısmını elden veriyorlar yani buda vergi kaçakçılığına giriyor ve bende bundan şikayetçiyim çünkü benim pirimi mi tazminatının düşük görünmesine neden oluyor bu konuda işverenden şikayet ci olsam ve çalıştığım yerden bu sebeple kendi isteğimle ayrılsam bile tazminat alabilir miyim acaba
    Bunu belgesiyle mahkemeye bile sunarım çünkü bir çok arkadaşım bu durumda aldığımız maas için her ay imza atıyoruz zaten bu belgeyi delil olarak kullanıp tazminat alabilirmiyim

    1. İşçiye elden ücret ödenmesi bir haklı fesih sebebidir. Hele bu durumu ispatlamanız mümkünse, rahatlıkla fesih yaparak kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 39. Merhaba,
  Ben bir özel şirkette 9 yıldır çalışıyorum.Fakar son zamanlarda dizimde oluşan ağrılar sebebiyle yürümekte zorluk çekiyorum.Ameliyat olmam gerekiyor.Bu sebepden dolayı iş yerinden ayrılıp tazminatımı alabilir miyim.

 40. merhaba,
  özel bir bankada 10 senedir çalışıyorum. sabah 08:45 de işe gelmiş ve kasaları açmışoluyoruz, 18:30 dan önce çıkamıyoruz. çalışmaya devam ettiğimiz de de 18:30 dan sonrası için mesai girebiliyoruz. Senelik izinlerimizi istediğimiz tarihte kullanamıyoruz genel olarak önceki senelerden devreden izinlerimiz oluyor hep. Ve görev tanımımızda yazmayan işler de yaptırılıyor. Yer Yer banka tarafından yapılmaması gereken işler müdürün yap demesiyle yapılmak zorunda kalınıyor.İtiraz ettiğimizde de md.tarafından yap diyorsam yapacaksın karşılığını alıyoruz.Bu şartlar altında tazminatımı alıp ayrılmak için nasıl bir yol izlemeliyim. teşekkürler.

  1. Merhaba. Ümit bey, sırayla gideyim:
   – Senelik izinlerin zamanı konusunda işverenin takdir hakkı vardır.
   – Görev tanımı dışında iş yaptırılıyor deseniz de, önemli olan iş sözleşmenizde yazan hükümlerdir ve sizin ayrıca fiili çalıştırıldığınız alanları kanıtlamanız da gerekir.
   – Sadece 18:30’dan sonrası için fazla mesai diye bir kavram yanlıştır. 7 günlük zaman dilimindeki çalışmalarınızı hesaplayın, 45 saatin üzerindeyse, bu sürelerin fazla mesai olarak ödenmesi yeterlidir.

 41. Mustafa Bey Merhaba;

  Özel bir şirkette müdür yardımcısı olarak 2 yıldır çalışıyorum
  asgari ücret üssü maaş alıyorum fakat sgk da meslek kodum personel olarak işleniyor ve diğer müdür yardımcılarından düşük maaş alıyorum.
  Hem kadın olmam hem bazı çalışanlardan yaş olarak küçük olmam nedeni ile personele verdiğim görevler yerine getirilmiyor. Yönetici olduğum için yapılması gereken işleri personel yapmadığı için mesaim bitmesine rağmen geç çıkıyor işleri tamamlıyorum. Ayrıca yönetici olmama rağmen personelin beni dinlememesi sonucu sözlü tartışma ve ” sen kimsin , konuşma , hadi yaptır bakalım vb. ‘gibi sözlü hakaretlere maruz kalıyorum. Geçen yılda sıkıntıdan kaynaklı ürtiker hastası oldum ve bir ay süre ile hastahanede yattım. Evime geldiğimde uyuyamıyor baş ve mide ağrısından duramıyorum. Reflü ilaçları ve ağrı kesiciler kullanıyor bayan olduğum için pisikolojik taciz altında olduğumu düşünüyorum. Uykusuzluk baş ve mide ağrısı aile huzurumu tamamen kaçırmış durumda. Ağlayarak eve geliyor eşimle tartışıyorum. Hem diğer yöneticilerden az maaş alıyor hem çalışanlar tarafından saygı görmüyor hem işçilerin hem yöneticinin yapması gerek işi yapıyorum. İş yerimde ben yokmuşum gibi davranmaları beni işimde huzursuz ediyor stres altında gün geçiriyorum. Tazminatımı almak istiyorum bu konuda yapabileceğim birşey var mı?

  1. Merhaba Seda hanım, sayın üstadım Mustafa bey’de konuya mutlaka müdahil olacaktır müsait olduğunda, ama site editörlerinden biri olarak yazınızı kapsamlıca okudum ve birkaç hususta bende yorumda bulunmak istedim, yaşadıklarınızı anlayan biri olarak…

   Öncelikle sorunuza cevap vermek isterim, yaşamış olduğunuz bu sorununuz haklı sebeple tazminat alıp işten ayrılmak için yeterli bir sebep değildir. Ancak işverenle anlaşma yoluna gidebilirsiniz ki o da ne kadar sağlıklı veya kabulgörür olur malumunuz…
   Yıllarca Silahlı Kuvvetler kadrolarında idarecilik yapmış ve yaşadıklarınızın benzerlerini yaşamış biri olarak size acizhane bazı tavsiye ve yol gösterimlerinde bulunmak isterim;
   1. Maşa varken elinizi yakmayın. Görev tevdi ettiğiniz personel o görevi yapmıyorsa savunmasını alın. (Savunma alma yetkiniz yoksa İK departmanına konuyu iletip bir rapor şekline disiplin işlemi talep edin)
   2. Polemik havalarından uzak durun, az diyalog cok huzur prensibi edinin.
   3. Yaptığını işi onlardan bir seviye daha çok bilin, hakim olun.
   4. ”Sen kimsin” vb. bozuk bir sokak jargonu kullanan zat-ı muhteremlere özellike ‘Ali BEY”, Ersin bey vb. hitap edin ve mümkün olduğu kadar resmi durun. Devam ederlerse bu üsluplarından dolayı işyerinde huzursuzluk yarattıklarından 1. maddeyi uygulayın.
   5. Yaşadığınız sorunları müdürünüzle paylaşın ve topluca tüm personelin ikaz edilmesi hususunda kısa bir toplantı talep edin.
   **Siz bunları yapın ki amacınızın biran önce tazminat alıp kurtulmak olmadığı da açığa çıksın. İş hayatı zordur, insanla uğraşmak güçtür. Biraz mücadele edin…Meyve sepetine bir meyve de siz koyun, sepeti devirip gitmeyin. NE demiş Konfiçyus; karanlığa küfür edeceğine bir mum da sen yak.
   Hoşçakalın…

 42. mustafa bey merhaba
  öncelikle bu soruyu başkası adına sormaktayım , bir fabrika da emekli olarak 5 yıldır çalışan bir kişi kendi isteğiyle işten ayrılırsa tazminatını alabilir mi ? alamazsa ne yapmalı ? şimdiden teşekkür ediyorum .

  1. Emine hanım, kendi isteğiyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alamaz. Bunun için, haklı bir gerekçeyle işten ayrılması gerekir.

 43. Merhaba
  esim 01/03/2010 tarihinden bu yana sosyal hizmetlerde cocuk bakim elamani olarak calismakta bundan yaklasik 2 ay once gece vardiyasinda calisirken istanimi olmamasina ragmen gurubun temizligi icin calismis oldugu guruba elektirik supurgesi tasirken kurum icersinde bir cukura basarak is kazasi gecirdi ve ayak baglari koptu bununla ilgili tutanak tutuldu hem calisdigi gurup degistirildi 3 katli binada tek basina 16 cocuga bakarken farkli bir gurupa 39 gunluk rapor bitiminde verildi ve burada 14 cocuk ve yaninda bir bakim annesi ile calismaya devam etmekte esim bu olaydan sonra isten ayrilmak istiyor fakat tazminatini dusundugu icin istifa edemiyor calisma sartlari ise 12 saat 7 gunde 48 saat ve ayda bir gun 12 saat fazla calisma olarak calismaya devam ediyor ( ayrica 2 yildir senelim izn hakki tam veril bilor 21 gun hakki var iken 17 gun veriliyor ) 1 sene once saglik is sendikasina katildi sizce tazminatini albilir mi?

  1. Merhaba. İş kazası nedeniyle fesih yapılabilmesi için, halen iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmamış olması gerekir. Ama fazla mesai ücreti ödenmemesi ya da yıllık iznin eksik kullandırılması da haklı fesih nedenleridir. Önemli olan, bu durumların varlığını olası bir dava aşamasında ispat edip edemeyeceğinizdir.

   1. Teşekkürler mustafa bey (iş yerine giriş ve çıkış zamanları parmak iziyle kayıt altına alınmakta bu yeterli olut umarım)

    1. Bu durum en önemli delillerden birisi olur. Ama işveren bunu mahkemeye sunar mı yoksa gizler mi? Bu sorunun cevabını bilmek mümkün değil.

 44. Merhabalar. 10 yildir bir matbaada bir hafta gece bir fafta gunduz 12 saat olmak uzere iki vardiyali calisiyorum. Bu calisma suresi bekarken bi sekilde yuruyordu ama evlendikten sonra bu calisma sureleri yuzunden surekli sorunlar yasiyorum. Bosanma raddesine geldi denebilir. Burdan ayrilmak istiyorum ama tazminatimi almadan gidemiyorum.cunku cok ihtiyacim var. Yilbaslarinda mesai kalacagina dair kagit imzalatiyorlar ve mecburen imzaliyorum. Bana bir yol gosterin lutfen. Sgk hizmet dokumune baktim isyerindeki unvanim alcikalip elamani gorunuyor. Oysa ben ofset baski ustasiyim bu sebepten hakli fesih dogarmi yada baska turlu kidemimi alabilirmiyim. 2000 girisliyim sgk ya. Lutfen bir yardim.tesekkur ederim

   1. Evet ödeniyor zeynel bey. Ama yilbaslarinda kagit imzalatiyorlar mesai kalcagimiza dair. Nasil hakli fesih sebebim var. Lutfen bi yol gosterin.simdiden tesekkurler

   2. Yani net maas bölü 225x 1.50 aylik 80 yada 90 saat mesai seklinde abidin bey. Bunun disinda ek ucret verilmiyor diye biliyorum

    1. Yılmaz bey, fazla mesai ödeniyorsa, haklı fesih yapamazsınız. Başka bir açık ya da yasaya aykırı durum bulmanız gerekir.

     1. Oncelikle yorulmadan usanmadan cevap verip aydinlattiginizicin tesekkur ederim. Yıllık 270 saatten fazla mesaiden fazla kaldigi icin tazminatini alabilmisti konyadaki bir isci.ama o kagit imzalamamisti.benim 270 degil neredeyse 1000 saat mesaim var ama kagit imzaladigim icin kidemimi alma-alamama olasiligimi soruyorum aslinda. Tesekkur ederim

     2. Yılmaz bey, yılda 270 saati aşan fazla mesai söz konusuysa, zaten başkaca bir nedene gerek kalmaz. Evrak imzalamış olsanız da, fazla mesainiz ödense de haklı fesih yapabilirsiniz. Rica ederim.

 45. Mrb 6 yıl bir firmada çalıştım bu zaman zarfinda işverenin bilgisi dahilinde 6 yildir 3_4 ayligina memlekete gidiyordum sonra gelince tekrar ayni iş yerinde çalismaya devam ediyordum 2017 yilinda bel fitıgi teşhisiyle 1 hafta rapor verildi bu rapor verildiginde isten cikali yaklasik 1 hafta olmustu şuan o işyerinde çalismiyorum fakat bel fitigi o isyerinde olustu bu durumda hem sağligimdan oldum hemde en son isten ciktigimda işveren tarafindan hakarete maruz kaldim işten çikarken hicbir evrak imzalamadim bu durumda tazminat alabilirmiyim belimde oluşan fıtık yüzünden kendisinden para talebinde bulunabilirmiyim

  1. Mustafa bey, işyerinden sağlık nedeniyle mi ayrıldınız yoksa işveren mi sizi çıkardı?

 46. selamlar benim 5762 günüm doldu 21 yıl 7 ay 19 gün çalışma sürem var..ilk ssk tarihim 1994 bi şirkette 17 yıldır çalışıyorum.tazminat almaya hak kazandım…bana 170 ihbar süreniz yoktur dedi…istedıgınız zaman çıkma hakkkınız var dedi.. dogrumduur

 47. Iyi akşamlar maaşın bir kismini elden almak brüt maaşını net maaşın dan az yatıyor larsa isten çıkma sebebi olur mu

 48. merhabalar….
  ben özel bi sirkette 7.yılma girdim işten ayrılmak istiyorum ama tazminatımı bırakmak istemiyorum ayrılma sebebim de aldığım maaş 1600lira ama bu maaşımın içinde hem 3çocukla aile geçim parası hemde 130 lira yol parası da vaar yani nerdeyse ben asgari ücretin altında maaş alıyorum ne yapmam gerekir lütfen bi bilgi verirseeniz
  bilginize saygılar

 49. Üniversite hastanesinde 8,5 yıldır görev yaptım. Askerlik dolayısıyla kıdem tazminatımı alarak askere gittim. geri dönüşte tekrar başlamam için dilekçe vermeme rağmen yönetim tazminatı aldıgımdan dolayı geri alamayacaklarını belirttiler. İK da işçi askerlik görevi sonrasında tekrar işe alınmalıdır die belirtmesine rağmen hastane almıyor. Taşeron çalışan olduğum içinde topu şirkete atıyor. bu durumda ne yapmalıyım ?

  1. Aykut bey, askerlik dönüşü işe başlamayla ilgili yazımızı okumanızı öneririm. Lütfen 1 aylık süreyi dikkate alın.

 50. Mustafa bey merhaba,
  Özel bir şirkette 7,5 yıldır makina mühendisi olarak çalışıyorum. 2004 ten beri ssk’liyim. Mevcut işimden kıdem tazminatını alarak ayrılmam için bir kanun varmı. Örneğin belli bir prim günü doldurup yaş kısıtlaması olmadan vb.
  Şimdiden teşekkürler.

 51. 5 yıldır gece çalışması yapıyorum.ofis elemanı olarak görünüp gece bir yurtta görevli personel olarak çalışıyorum.çaluşma saatim akşam 17:30-sabah 08;30 işten çıktığım günün ertesi günü aynı şekilde toplamda ayın 15 günü 15 saat çalışıyorum.bodro imzslıyoruz ve bodroda fazla mesaim her ay 30 saat ve yol parası içinde.Fazla mesai hakedişim varmı?bu arada fazla mesai yapabilirlik muvaffaknamesi imzaladım.Fazla mesai hakedişimi nasıl ispat edebikirim?işe giriş öıkış çizelgemiz de yok

  1. Nurten hanım, açıkçası durumunuz biraz karışık. Normalde gece boyunca 7,5 saati üzerinde yaptığınız her çalışmanın fazla mesai olarak hesaplanması gerekir. Gece 20:00’den itibaren hesap yapmalısınız.

   1. Aylık 180 saat fazla mesai hakedişim oluyor o halde..Peki çalışma saatinin gece çalışma saatimin 15 saat olduğunu nasıl isbat edebilirim?giriş çıkış çizelgemiz yok,bu delili nasıl eldebilirim?bimere ihbarda bulunsam iş müfettişleri akşam saatinde gelip bunu tesbit edebilirlermi?maaş bodrosunu imzalayarak bunu kabul etmiş olup tüm haklarımı öldürmüyormuyum?

    1. Pardon 40 45 saat arası fazla mesai hakedişi doğuyor yanlış yazdım.Bir de fazla mesai yapabilirlik muvaffaketnamesi imzalıyo olmamız da buna engel mi? Çok teşekkür ederim şimdiden

     1. Fazla mesai muvafakatnamesi imzalamanız, hakkınız olan mesai ücretini almanıza engel değildir. İş müfettişleri tespit yaparsa lehinize olur; ancak tespit yapamazlarsa, bu defa da aleyhinize dönebileceğini unutmayın.

 52. Merhaba
  özel bir firmada 9 yıldır muhasebe elemanını olarak çalışıyorum eşim iş değişikliği nedeni ile şehir dışına taşındı bende taşınmak zorundayım ve mecburen işten ayrılmak zorundayım ama tazminatımı yakmak istemiyorum
  nasıl bir yol izlemeliyim

 53. Sigorta başlangıç tarihim 09,09,1998 STAJ bu bağlamda 15yil sigortaliligi doldurmuş oluyormuyum.lutfen acil cevap bekliyorum eğer doldurmuşsam 1 gün dahi durmicam çalıştığım yerde.

 54. Merhaba;

  Mazağaza da çalışmaktayım. Beni kapanacak mağazaya rotasyonumu gerçekleştirdiler. Tabi benim haberim yoktu. Mağazayı kapattılar. Kimseye tazminat vermicez farklı yerlere
  Rotasyonunu sağlıcaz dediler. Nakil formu imzalarken hiç bir hakkın değişmeden başka bir birime naklin gerçekleşecek diye bildirdiler. Nakil formunu imzaladım. Yanlız daha önce yapmış oldukları zam ücretini pirim olarak yatırıyorlardı bunu geri çektiler ve artık o zam ücretini almıyorum. Prim olarak yatırdıkları için hiç bir hak talep edemiyorum. Tazminatımı alıp çıkmak istediğimide amirime sözlü olarak bildirdim fakat yardımcı olmuyor kimse bunun gibi farklı sıkıntılarda mevcut haklı fesih yapabilirmiyim sizce…?

  1. Erkan bey, kesin bir şey söylemek güç. Bir avukatla görüşüp yüz yüze destek almanızı öneririm.

 55. 10 06 1999 da ise sigortaya basladim ve ayni isyerinde 15 yildir calisiyorum isten ayrilmak istesem kendi istegimle tazminat alabilirmiyim

 56. Merhaba,
  2005 yılından beri aynı firmada çalışmaktayım. Çalıştığım firmanın kendi bünyesinde birden fazla şirketleri bulunmaktadır. 2 madde ile açıklamak isterim.
  1- Sigorta hizmet dökümlerimde birden fazla farklı zamanlarda bu şirketler arasında işe giriş çıkışlar vardır. Prim olarak bir kayıp görünmüyor.
  2- 2018 yılına kadar sigorta prim tutarlarım son 2 yıl aldığım net tutar brüt olarak hesaplanmakta idi. 2 yıldan önceki prim ödemeleri asgari ücret in brüt ü kadardı.
  Bu iki madde gerekçe göstererek kıdem tazminatı alabilir miyim. Mevcut primim 5500, 2005 den bu yana 4600

 57. İyi akşamlar . Aynı iş yerinde 11.2015 ten bu yana çalışıyorum sara hastasıyım doğum yaptım bebekti , mesai saatleriydi vs derken sara nöbetlerim arttı . İşten ayrılmak istesem nasıl bir yol izlemeliyim tazminat alabilirmiyim ! Ayrıca iş yerinde adaletsizlik çok fazla sorumluluk sahibi işine düşkün olan insanları eşşek gibi çalıştırıp işten bıktırıyorlar , çalışmayan sorumsuzlarada öte git demiyorlar usandım artık

 58. Merhaba 2017 de izmirde yaklaşık 7 ay çalıştım sigortam 30 gün yatması gerekirken ayda sadece 1 gün gösterilmiş nasıl tazminat alabilirim yada öyle bi hakkım warmi açıklarsanız çok memnun olurum

 59. Kocaelide oturuyorum ikametkahım kadıköyde şimdi iş yerime servis konumu uyan yer kocaelide ben kadıköye taşınırsam servise uyum sağlamayan ben mi olurum yoksa bana uyum sağlamak zorundamı iş verenim iş verene servis güzergahım uymazsa diye işten çıkartabilirmi çıkartırsa tazminatlımı tazminatsızmı?

 60. merhaba ben bir firmada 2003 yılından buyana çalışıyorum ilk sigorta giriş tarihi m 2000 bu firmadan ayrılmak istiyorum işim plastik bazen toza ve kokuya çok maruz kalıyorum ve 12 saat çalışıyorum benim akara toza karşı alerjim mevcut bu durumda tazminatı alabilirmiyim

  1. Murat bey devamlı olarak 12 saat çalıştırılıyor ve fazla mesai ücreti alamıyorsanız, bu sizin için bir haklı fesih nedeni olabilir.

 61. 01 Nisan 2011 yılında giriş yaptığım ve halen çalıştığım Akaryakıt İstasyonunda, 01 Ocak 2018 yılı itibarı ile maaşımdan kesinti olmuştur ve hiç bir gerekçe gösterilmemiştir. Bu kesintinin sebebini sorduğumda ise bundan sonra maaşın budur, önceden veriyorduk şimdi vermiyorum deniliyor ve çalışmak isteyen çalışsın, istemeyen imzasını atsın istifa etsin gitsin deniliyor.
  Bu şirkette çalışma saatleri 7/24 tür. 4 arkadaş her vardiya da 2 şer kişi olarak 24 saat çalışıp 24 saat dinleniyoruz. Her ay 360 saat gibi bir çalışma saatimiz oluyor. Asgari ücretli çalışan olduğumuz için mesai saati eklenip biraz fark veriliyordu. 2011 yılından bu güne maaş bodrosuna verilen farkı göstermek için ise 2015 yılında 37 saat mesai, 2016 da 25 saat, 2017 de 22 saat 2018 yılına girdiğimizde ise 10 saate kadar düşürülerek 24 saatlik çalışmamız karşısında verilen ücret farkı aşşağılara kadar indirildi. Bugüne kadar maaşlarımıza 24 saat çalıştığımız için verilen mesai saat farkı hiç sabit tutulmadan, verilen para karşılığı üzerinden hesaplanıp o şekilde mesai yazılıp, Mesai saatlerimiz eksik veya fazla yazılarak fark verildi.
  Bu iş yerinde ben hariç diğer arkadaşlar Evlidir. Bu arkadaşların ücretlerini benim aldığım ücrete endeksleyip benimle aynı saat te çalışan aynı mesaiyi yapan arkadaşlarıma da mesai saatlerini benden düşük göstererek benimle aynı maaşa denk getiriyorlardı. 01 Mart 2018 tarihi itibarı ile evli olan arkadaşların bu yanlışlığını düzelttiler yanlız maaşlarımızda kesinti yaptılar.
  Bugüne kadar İşsizlik sorunu ile karşılaşmamak için bu yaptıklarına sesimi çıkaramıyordum 2018 yılında bunu dile getirildiğimde ise beğenmiyorsan imzanı at İstifa et git diyorlar.
  Bu yaptıkları artık beni moral, motivasyon, maddi ve manevi açıdan etkiliyor. Bizi verdikleri maaşa mecbur bırakıp sesimizi çıkarmamamızı istiyorlar ve maaş bodrolarına da imzamızı atıyoruz.
  Artık bu şartlar altında çalışmak istemiyorum ve geriye dönük haklarımı alarak ayrılmak istiyorum.
  Nasıl bir yol izlemeliyim? Ne yapmam gerekir?

  1. Yusuf bey ayrıntılı bir ihtarname hazırlayıp işverene göndererek haklı fesih yapmalısınız. Sonrası ise yasal süreçler sonunda belli olacaktır.

 62. Mehaba. Yıllık 270 saati aşan mesaim sözkonusu fazlasıyla. Hakli fesih sebebi olurmu benim icin. Bir iş avukatıyla konuştum bu nedenle kıdem alamazsınız dedi. Sizce alabilirmiyim bu nedenle kıdem tazminatımı. Mesailer ödeniyor ancak çalışmaktan sosyal yaşantımız yok oldu. Bir yol gösterirseniz çok memnun olurum. Teşekkür ederim

  1. Yılmaz bey, yıllık 270 saati aşan fazla mesai varsa, bu kesinlikle bir haklı fesih nedenidir. Avukat yanlış bilgi vermiş. Ama önemli olan, bu kadar mesai yaptığınızı mahkemede ispat edebilmenizdir.

 63. 2005 sigorta girişim
  8 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum iş yerim şube değişikliği yApıp sigortada giriş çıkış yapıyor yeni farkettim
  toplam sigorta gün sayım 3200
  Suanda farkli bir ilçede başka bir şubede çalışıyorum yol parası 180 tl veriyorlar mesai saatlerim ilçeye gidiş geliş saatlerinde otobüsle gidip gelmeme uygun değil kendi aracımla gidiş geliş yapıyorum bu para yetmiyor
  Bölge müdürümle aramız iyi değil senin üzerine oynarim seni işten çıkartırım dedi ama Şahitim yok
  Aylık 195 saat saat ten fazla çalışıyoruz ama puantajda 195 saat çalıştı diye imza attırıyorlar belgelenmesi zor benim işim sıkıntıya girer diye kimse şahit olmuyor
  Sürekli üzerimizde bir baskı var
  Bir üst amirimizle konuştum tazminatımı verin işten ayrılmak istiyorum dedim veremeyiz sana verdiğimiz duyulursa bir burda çalışacak adam bulamayız cevabını verdi
  İşten ayrılmak istiyorum nasıl tazminat alırım

 64. Mbr. Eşimle ben bi villada karı koca olarak ev hizmetlerinde 4 yıldır çalışıyoruz. Evin yanında müştemilatta kalıyoruz. 7 yaşında bi oğlumuz var eve cocugumuzu getirmemiz veya bi başka misafirinizin gelmesi yasak. Bu yüzden çocugumuz memlekette kalıyo ayrıyız. İşyerinde 24 saat çalışıyorum.gece gündüz burdayız. Şimdide başka bi iş yerimde çocugumla berber çalışabilecegim şartları ve ücreti nerdeyse 2 katı maaşla çalışabilecegimiz bi teklif aldım. Ben bu 4 yıl çalıştıgım tazmitanı alabilirmiyim

  1. Mehmet bey, normalde alamazsınız. Ama haklı fesih nedeni bulur ve buna dayanarak işten ayrılırsanız evet alma hakkınız olabilir.

 65. İyi günler ben 32 ay bir işyerinde söförüm yaptım işten kendim ayrıldım ama genelde yola giderken 16 saat ve daha fazla arac kullandım hiç bir şekilde fazla mesai vermediler ayrıca pazarları resmi tatillerde bayramlarda çalıştım yine mesai ücreti almadım çocuk yardımı hiçbirşey vermediler araç kullanırken yazdığımız takograflar hepsi olmasa dahi epey var bunlarla mahkemeye gitsem bi sonuç alabilirmiyim beni bilgilendirirseniz ona göre hareket ederim

  1. Erhan bey, işten kendiniz de ayrılsanız fazla mesai ya da genel tatil ücretlerinizi her zaman dava yoluyla alabilirsiniz. Dava açmadan önce bir avukata danışmanızı öneririm.

 66. merhaba özel sektörde büyük bir giyim magazasında satış danışmanı olarak 8 yıldan fazla bir süredir çalışıyorum. dört buçuk yılken tazminatımı bi şekilde aldım. şimdi saglık nedenleri ve tedavi masraflarını karşılamak için tazminatımı talep ettim. fakat 2.ci tazminat talebim oldugu için 5 yıl şartı koşuyorlar. tedavi masraflarım oldugu için bu tazminatı alamazmıyım. teşekkürler.

 67. Slm kolay gelsin ben 11.10.2013 ten bu yana tekstil isinde calismaktayim 12 saat calisma surelerimiz oluyor aylik 91 saat mesai yapiyorum fakat mesai ucretimin bir kismini elden veriyorlar isten ayilmak istiyorum kidem tazminati alabilirmiyim ne yapmaliyim yardimci olurdaniz cok memnun olurum.

  1. Faruk bey, kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Ama burada önemli olan, bu durumu gerektiğinde mahkeme önünde ispat edebilmenizdir.

 68. Merhaba işe giriş tarihim02.12.2002yaklaşlık 16 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum 5500 pirim günüm var ama şartları daha iyi olan başka bir işe geçmek istiyorum .kendim ayrılmış olsam tazminat alabilirmiyim?

 69. Zeynel abidin bey sanırım şirketin kendi prosedürü bilmiyorum. yöneticilerimden bana denilen mücbir sebepler dışında tazminat 5 yıl dolmadan verilmiyor. hastalık mücbir sebep degilmidir?

 70. Merhaba. . ben market aktivite elemaniyim. Sirket el degistirdi ama isim hakki degistirilmedi. Suan ustumuze baski yapiliyor ve surekli uzak yakin vs. Bolge degisikligi yapiliyor. Bu konuda yardimci olabilirmisiniz. Ben haklarimi birakmak istemiyorum ama gerek pskolojik gerek beden olarak cok yorucu davraniliyor. Bu konuda yardimci olabilirmisiniz. Sahitlerimde var. Yildirma politikasi yapiyorlar

  1. Selami bey, bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Mümkün olduğunca direnmenizi öneririm. Olmazsa da, mutlaka iyi bir ihtarname hazırlayarak ve noter kanalıyla göndererek işten ayrılın.

 71. Merhaba mehmet bey esim 5 seneden fazla kurumsal bir markete yönetici olarak çalışıyordu s.k.t geçmiş 2 sutu çöpe attığı için işine son verildi s.k.t geçtiğine dair sait bulunmakta tazminat kazanma şansı varmı cevaplarsaniz memnun olurum

  1. Gülcan hanım, böyle bir tazminatsız çıkarma sebebi olmaz. Mutlaka hakkınızı aramalısınız.

 72. Kolay gelsin 4 yıldır aynı yerde çalışıyorum girdiğimde normal 3 vardiya sisteminde calisiyorduk ama bir yıl sora 4/12 ve 12/8 vardiyalarini 7 gün yaptılar 8/4 vardıya sini 4 gün yaptılar yani iki hafta 7 gün çalışıyoruz 8. Gün tatil yapıyoruz mesai filan vermiyor biz istemiyoruz avukata danisacagiz dedik gidin danışın dedi böyle bir sistem var dedi çıkmak istesek tazminat alabilirmiyiz kolay gelsin

  1. Resul bey, üst üste 7 gün çalıştırılan bir işçi haklı fesih yapabilir ve kıdem tazminatını işverenden talep edebilir. İşçinin 7 gün üst üstü çalıştırılması hiçbir şekilde mümkün değildir.

 73. Merhabalar,
  Ben 9 aydır bir inşaat firmasında şantiye şefi olarak görev almaktayım. Yüksek lisans yaparak askerliğimi tecil ettiren bir kişiyim. 20 temmuz tecil sonum. Normalde hala tecil ettirebilirim fakat şirkette prosedüre uymadıkları için ayrılmak istiyorum. Gerekirse askerliği kullanarak, gerekirse prosedürsüzlüklerinden(kanıtlı) dolayı işi bırakarak tazminat alma şansım var mıdır? Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

 74. Merhaba;
  3 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum daha önce şube değişikliği sebebiyle transfer yapıldı ancak sanırım bu iş çıkışı sayılmıyormuş o yüzden kesintisiz 3 yıldır aynı yerde sigortalı çalışanım.Benim sorum şu bir sağlık sorunum var ve tedavi görmem gerekiyor bu yüzden de işten ayrılmak istiyorum kıdem ve ihbar tazminatımı alabilmek için ne yapmam gerekir?

 75. Ben bir buçuk yıl dir fabrikada calisiyorum çok baskı yapıyorlar bağırıyorlar pazar mesaisine gitmediğim için beni odaya çağırıp rencide ediyorlar geleceksin diye ben kaldıramıyorum artik çok ağır geliyor iş benim yıllık iznimi istiyorum onuda vermiyor lar işten ayrılmak istiyorum hergun rapor alıyorum hastanelerden ne yapmalıyım

  1. Ayşe hanım, bütün bunlarla uğraşacağınıza, neden haklı fesih yapmayı denemiyorsunuz? Böylece hakkınızı arayabilir ve başa bir iş de bakabilirsiniz.

 76. Slm kolay gelsin oncelikle 10 yildir ayni hastanede calisiyorum suan birim olarak yerimi deyistirmeye calisiyolar hicbirsekilde calisma bölgesi ve sati uymuyo bana durumlarimi anlattim önceki birimde yillik ixnimi yazdirmistim simdu tum duzenim altust oldu bu konuda isten cikip 10 yilimi nasil alabilirim

 77. 5 YILDIR ÖZEL BİR HASTANEDE BİYOLOG OLARAK GÖREV YAPMAKTAYIM. MESAİMİ ALAMADIGIM İÇİN İŞYERİMİ SGK YA ŞİKAYET ETTİM. BUNUN ÜZERİNE HASTANEYE DENETİM EKİBİ GELDİ.MESAİERİMİZİ PRİMLERİMİZİ ALDIK . ŞUBAT AYINDA ÜLKE GENELİNLE YAPILAN ZAM BEN HASTANEMİ ŞİKAYET ETTİM VE SEN ZATEN ASGERİ ÜCRETLE ÇALIŞMIYORSUN DİYEREK YAPILMADI. BEN BUNA İTİRAZ EDİNCE ŞARTLAR BU BEGENMİYORSAN GİT DEDİLER. VE BENİ ZORLA 5 AYDIR GECEDE ÇALIŞTIRIYORLAR. BEN ARTIK TAZMİNATIMI ALIP AYRILMAK İSTİYORUM AMA VERMEMEK VE BENİ KOVMAMAK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR. SİZCE NE YAPMALIYIM

  1. Merhaba. Somut bir haklı fesih gerekçesi bularak ihtarname ile fesih yapmalısınız. Bunun için ise durumunuzun özel olarak incelenmesi gerekir.

 78. Bir iş yerinde bir yılı doldurup hamilelik gerekçesiyle işten ayrılmak istenilse tazminat alınması mümkün olurmu?bu şekilde işten çıkarılırsa işçi işsizlik maaşı almaya hak kazanirmi?cevabınızı bekliyorum iyi günler.

 79. Evlilik. Ev alma gibi durumlarda bu kidem tazminatlarini alamiyormuyuz yeni yasada bunun mumkun olabilecegi gozukuyor ne zaman onaylanirsa artik mumkunse isten cikmadan tazminatimi alip borcumu kapatmak istiyorum

 80. 4 sendir bir tekstil fabrikasinda calisiyorum isyeri asagi yukari 400 kisi calisiyor ve yemekler disaridan geliyo tüm işçiler yemeklerden şikayetci fakat hep gecistiriliyor yemekler berbat icinden sac teli pilavin içinden laylon cuval parçaları ve enson olarak bezelye yemegini icinden bildigin kurt cikti ve bende bunu fotoraf cekip belgeledim artik yemek yiyemiyorum cok tiskindim bu sebeble isyerinden cikmak istiyorum acaba tazminatimi alabilirmiyim

 81. Merhabalar, 08/02/2017 tarihinden beri bir taşeron bir inşaat şirketinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum. Ancak bir takım sebeplerden ötürü firma olarak bizi buradan çıkarabilirler. Bu şekilde işten ayrılma sonucu haklarımdan mahrum olmuyorum değil mi? Eğer mahrum olmuyorsam;

  Aylık net maaşım 2700 TL ama brüt asgari ücret üzerinden yatıyor ve geriye kalan kısım ise bir süre sonra başka bir hesaptan tarafımıza ödeme yapılıyor. Bu şekilde ödeme yapıldığı için tarafıma ödenecek olan ihbar ve kıdem tazminatları asgari ücret baz alınarak mı yatırılır sizce?

  Eğer tazminatların alınmasında sıkıntı yaşamazsam alacağım ücret bugün çıkış varsayılarak ne kadar olur? İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  Bu arada kullanmadığım hazırda bekleyen 14 günlük yıllık izin sürem var.

  Yukarıda anlattığım durumlar gerçekleşirse yani işten çıkarılırsak, adım adım yapmam gerekenler nedir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba. Kıdem ve ihbar tazminatınız, gerçekte aldığınız brüt ücret ne ise, onun üzerinden ödenmelidir. Ödenmezse, hukuki yollarla hakkınızı arayabilirsiniz.
   Tazminatınızı kendiniz de hesaplayabilirsiniz: iscidunyasi.com/kidem-ihbar-hesaplama
   Yıllık izin ücretinizin de ödenmesi gerekir.

 82. İyi günler babam özel bir yerde 13 senedir çalışıyor aynı yerde emekli oldu ama işini bırakmadan devam etti yaşı 65 sorum şu istifa ederse tazminat alabilir mi ve tazminatlar nasıl hesaplanır yani net maaş üzerinden mi brüt maaş üzerinden mi ilginize teşekkürler

 83. 15 yil 3600 den sgk dan yazi alip isten ayrilsam kac gun calismam lazim isyeri kac gun icine odemek zorunda odemesse ne yapmam lazim yardimci olursaniz sevinirim

 84. Merhaba zeynel bey.11 yıldır aynı sektörde bir hafta gece bir hafta gündüz çalışmaktayım sürekli. Akşam saat 20:00 da başlıyo mesai sabah 08:00da bitiyo. Toplamda bir saat 15 dakika molamız var. Mesai ücretimiz de ödeniyor. Fakat bu gece vardiyası beni çok yıprattığı icin ayrılmak istiyorum. Haklı fesih sebebi olur mu bu durum.lutfen yardımcı olun iyi gunler

 85. Merhaba iyi günler.11 yıldır matbaa sektöründe bir hafta gece bir hafta gündüz çalışmaktayım. Gece vardiyası akşam 20:00 sabah 8:00seklinde. Bu 12 saatlik dilimin 1 saat 15 dakikası yemek ve ihtiyaç molası. Fazla mesaimiz veriliyor. Bu şekilde çalışmak beni yıprattığı icin ayrılmak istiyorum. Haklı fesih sebebi sayılırda kıdem tazminatımı alabilirmiyim. Teşekkür ederim

 86. Merhaba iyi günler. 11 yıldır bir matbaada bir hafta gece bir hafta gündüz. Gece çalışmam 20:00 sabah 08 00 şeklinde. Toplamda 1saat 15 dakika yemek vb molam var.ancak sosyal hayatımı ciddi anlamda sekteye uğratıyor bu çalışma şekli. Ayrılmak istiyorum. Mesaimiz yatıyor. Haklı nedenle fesih yolu doğamı nasıl bir yol izlemeliyim.tesekkurler

  1. Yılmaz bey, güvenlik görevlisi olarak çalışmıyorsanız, gece çalışmasının 7,5 saati aşması nedeniyle haklı fesih yapabilirsiniz.

 87. merhabalar 2.5 yıldır aynı firmada çalışıyorum daha öncesinden de 10 yıl sigortam vardı. yaşım gereği 7000 iş günün den emekli olacağım 1985 doğumluyum. işimden memnun değilim kendi isteğimle ayrılmak istiyorum fakat tazminatımı alıp öyle çıkmak istiyorum. tazminat elde edebilmem için toplamda 15 yıl hizmet süresini mi doldurmam gerekiyor yoksa 20 yıl mı yardımlarınızı rica ederim.
  15 yıl hizmet sürem doldu çalışmak istemiyorum deyip ayrılabiliyor muyum. yoksa 20 yılı beklemem mi gerekiyor

  1. Eda hanım, emekli olacaksanız bunların hiçbirine gerek yok. Emeklilik nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı zaten ödenmek zorundadır.

 88. Askere gidecem ama bir yilimin dolmasına 2 ay var ve ben askere gideceğim güne kadar çalışıyor um işi bırakırsam tazminat alabilir miyim

 89. Slm ben ömer ben maddı durum yızunden ısımı bırakmak ıstıyorum 7 yıldır synı yerde calısıyorum ısten cıkrmıyorlar tanzımantımı zlıp nasıl cıkabılırım bna bır yol gsterrmısınız calısamaz rapor alsam ılerde karsıma cıkarmı

 90. merhaba ıyı gunler yaklasık 5 yıldır kendı bunyesınde bır sıtedede ozel guvenlık olarak calısmaktayım
  12 24 ılk baslarda pek zorlamıyordu evlendım 2 cocugum oldu onların buyudugunu bıle goremez oldum bosta kalan vakıtlerım uyumakla geçıyor sureklı 1 gece 1 gunduz 1 gece bır gunduz seklınde calısıyorum birisi izne ayrıldıgında onun yerıne calısıyoruz 12 12 2 elemana dustugumuz ıcın mayıs ayında 26 gun hazıran ayında 25 gun 12 saat uzerınden calısmam var ve ıs yerı yemek paydosumuz varmıs gıbı 1 saat gunluk calısmamızdan kesıntı yapıyor 31 yasında olmama ragmen artık cıddı anlamda yıprandım ıs yerınden cıkmak ıstıyorum guvenlık ısını yapmamak ıstıyorum tazmınatımı nasıl alırım

  1. İlyas bey çalışma sürelerini gerekçe göstererek haklı fesih yapabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için bir avukattan profesyonel destek almanızı öneririm.

 91. Merhaba..2003 sigorta girisliy8m 6 yildir ayni isyerinde calisiyorum isden ayrilmak istiyorum ama tazminatimida almak istiyorum nasil bi yol.izleyebilirim acaba

 92. Merhaba İsmim Süleyman
  öncelikle olayı izah edeyim, 11 Senedir çalistigim şirket beni isten çıkarmaya hazırlanıyor, calistigim yer market sektörü , bir musterimize donem borcumu ödemesi için kredi kartimi verdim, ve bu kişi ise kartimi ben yokken calistigim markette kullanmis bu olay ortaya çıktı ve benim işime tazminatsız son verilmek isteniyor, müşteri ile yakın temas kurduğum soyleniliyor tazMinatimi alman mümkün mu?

  1. Merhaba. Somut bileğilere sahip olmadan yorum yazarak sizi yanıltmak istemem. İşten çıkarılırsanız bir avukatla görüşerek karar vermelisiniz.

 93. Merhabalar 7 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum çocuğuma babannesi bakıyordu sağlık durumlarından dolayı bakamayacağını belirtti tazminat alma gerekçesi olarak sayılır mı? Birde doğum izinleri yıl olarak düşermi?6 ay ücretsizler

  1. Serpil hanım, bu gerekçeyle ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. Ücretsiz izinler ise işçinin kıdeminden sayılmaz.

  2. Eğer çalıştığınız kurumda 150 den fazla kadın personel bulunuyorsa iş yeri size kreş hizmeti sunmalı öncelikle bunu işyerinden talep eden bir dilekçe yazmalısınız bu dilekçeye 15 gün içinde cevap vermeliler eğer cevap vermezler veya red ederlerse. Beklemeden noterden haklı fesih yapmalısınız

 94. Zeynep hanım merhaba ben 10 yıldır çelikhane işçisiyim 4850 gün pirimim var tazminatlı nasıl ayrılabilirim

  1. Mustafa bey, yazıda da belirttiğimiz üzere, haklı bir fesih gerekçesi bulmanız gerekir. Aksi takdirde kıdem tazminatı alamazsınız.

 95. Mustafa bey merhaba reklam tabela işi yapıyorum 1 sene 2 aydır 1 ay önce kolum kırıldı ve kemikde 1 mm kayma var iş yükü ağırlığından nasıl bir yol izleneliyim haklarımı almak için

 96. Merhaba,

  Biliyorsunuz yeni düzenleme gereği af çıktı ve ben bundan yararlanmak için okula başvurdum. Yani okul için işten ayrılmam gerekiyor sizce tazminattan yararlanabiliyormuyum ?

  Yardımcı olursanız sevinirim.

 97. Ben 2 yıldır özel sektörde çalışıyorum iki tane çocuğum var ve çocuklarıma bahanesi bakıyordu ama kanser hastası şuan onunda bakıma ihtiyacı var ben işi bırakma istiyorum tazminatımı alabilir miyim acaba bu gerekçeyle

  1. Elvan hanım öncelikle geçmiş olsun. Bu durum ne yazık ki bir kıdem tazminatı alma gerekçesi değildir.

 98. Ben işten masıl çıkarırlar sürekli rapor Almam işe yararmı. Ve bu 3 gün olayı 1 ayda ayrı ayrı 3 günmü yoksa 1 ayda peş peşe 3 günmü? İşten nasıl çıkarılırım yardım?

  1. Merhaba. Rapor almanız bu konuda bir işe yaramaz. Açıkçası sorunuzun cevabı kişiden kişiye değişir, işyeri koşullarını bilmeden ancak genel bir cevap verebiliriz.

 99. Merhaba ben özel sektörde calisiyorum5 yıl oldu maddi manevi sıkıntılarım var işin içinden çıkamaz oldum bu yüzden işi bırakmayı düşünüyorum kıdem tazminatı alabilir bilirmiyim4080 günüm var bu gecerlimi tazminat almaya

  1. Oktay bey ilk sigorta giriş tarihiniz nedir? 1999 sonrası ise, bir haklı fesih bularak işten ayrılmanız gerekir.

 100. Ilk ise girerken bana şef 3 ay deneme dedi sıra öbür elemanlarla aynı yapacağım dedi suan 10 aylığım ama maaş eşit diil çıkmak istiyorum 10 ayin tazminatını alabilirmiyim

 101. Fazla mesai yaptırıyor ve zorlu şartlarda çalışıyorum elimde kanıtımda var kıdem tazminatı alabilirmiyim

  1. Cihan bey fazla mesai yapmak bir haklı fesih sebebi değildir. Ama fazla mesai ücreti ödenmiyorsa ya da ödense bile, fazla mesai saati yıllık 270 saati aşıyorsa o zaman haklı fesih gündeme gelir.

 102. MerhaBa hafta da 6 gün 12 saat çalıştırılıyorum ve yıllık iznimi kullanamıyorum 2 yıldır aynı işyerindeyim tazminatımı alabilmem için ne yapmalıyım

 103. Merhaba ben gida sektorunde bir sirketde 7.5 yil calistim.ve baska bir sirkete gecmek icin istifa ettim.Daha dogrusu istifa etmek zorunda kaldim sirket haklarimi vermedi diger sirkete girebilmem icin onay almam gerekti bende onay alabilmem icin kendim istifa ettim.Fakat soyle bir durum var sirket bize maasimizin bir kidmini elden veriyordu.Bunu isbat edersem dava acip tazminatimi alabilirmiyim.13.02.2018 tarihinde istifa ettim.Lutfen yardimci olun.

  1. Çiğdem hanım istifa etmiş de olsanız, elden ödeme gibi haklı nedenleriniz varsa elbette hakkınızı aramalısınız. Özellikle uzun yıllardır çalışan işçilerin bu durumlarda şansı daha yüksek olmaktadır. Neticede ortada haklı fesih gerekçeleri varsa, arabulucu başvurusu yaparak süreci başlatabilirsiniz.

 104. işe giriş tarihi 14.9.1998 gözüküyor e-devlette aslında staj başlangıcı bu tarih prim gün sayım yaklaşık 6000 gün bu şartlar altında ben istifa etsem tazminat alabiliyormuyum

  1. Selçuk bey, staj sigorta başlangıcı sayılmıyor. İşe başladığınız ilk sigorta tarihiniz nedir?

 105. Merhaba; fabrikada calisiyorum operator olarak bize calisan makinalara haftada bir temizlik yaptiriyorlar bu makinelere temizlik yaparken is kazasi gecirme riskimiz var dava acip tazminat alabilimiyim veya hakli fesih sebebimidir ?

  1. Cüneyt bey eğer alınması gereken iş güvenliği tedbirleri alınmıyorsa olabilir; ama bu durumun varlığını mahkemede ispatlamanız gerekeceğini unutmayın.

 106. İlk işe giriş tarihim 11 09 2008 haftalık izinlerimi 2 yada 3 gün kullanabiliyorum sabit belirli bi izin günüm Yok senelik izinlerim tamamını kullanamıyorum.Bayram mesai ücretleri normal gün ücreti ile aynı alıyorum bu nedenle işten ayrılmak istiyorum sizce tazminat alabilirmiyim

 107. Meraba, 01/07/1999 işe girişliyim.
  5475 prim günüm var. Şuandaki işyerimde 2/12/2011 den buyana çalışıyorum. Sgk dan yazı alıp istifa etsem kıdem tazminatımı alabilirmiyim. İşyerim tazminat vermemek için zorluk çıkarabilir mi.

  1. Ömer bey işveren elbette zoruluk çıkarabilir; bu durumda yasal süreçle hakkınızı ararsınız. Bu şartlarda 15 yıl ve 3600 gün yazısı ile işten ayrılmanız ve kıdem tazminatı almanız mümkündür.

 108. Benim esim askeri personel bende ozel guvenlik olarak 7aydir calisiyorum.esimin tayini nedeniyle baska bir sehre tasiniyoruz.sirketimin orada projesi var ama kadro boslugu yok suan ucretsiz izindeyim 10 gunluk bu tarih sonunda atamam olmazsa istifa vermeliymisim acaba tazminat hakkim olur mu?

 109. Merhaba 4yildir iş yerinde çalışıyorum fakat işten ayrılmak istiyorum.sebepleri sunlar.yoneticilerin baskısı,adam kaydırıp yükselmemi engellemeleri arkamda durmamalari hep beni bu üst yöneticiye kötü lanse etmeleri,evime uzak bölgelere verip ise geliş gidişlerimi zorlastirmalari hamilelik sürecinde oturarak çalışmamı bile istememeleri hamilelik sürecinde ağır işlerde çalıştırmaları mesai saatlerinin üstünde çalıştırmaları süt iznini bile tam kullandirmamalari iş yerinde baskı kurarak yükselmek istiyorsan fazla mesai yapicaksin diye şart koşmaları ama yaptığım halde yulseltmedikleri evin uzak bahanesi ile yükselmenin zor olacağını söyleyip iş yerinde gün içinde o uzak mesafeyi bana sabah mağazada mesai saatinde getirip öğlen eve yollayıp akşam tekrar iş yerine getirip gün içinde git gel yaptırmaları yöneticilerin bana mobbing yapması işten çıkmam için daha yaptıkları beni gergin bir r şekilde yipratmalari evde huzursuzluk iş yerinde huzursuz bir yaşam surmemi sağlamaları çocuğumla bile ilgilenememem çalışma saatleri gereği daha bir çok sebep var en önemlisi sabit bir iş yerim yok şube şube gezdiriyorlar çıkmam için yapıyorlar
  Sorum şu hakkım olan parayı alabilirim tazminat yıpranma davası ne gibi dava açıp hakkımı emeğimin karşılığını alirim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.