İşyerinin kapanması durumunda ihbar tazminatı ödenir mi?

İşyeri kapanırsa ihbar tazminatı alınır mı?

İhbar tazminatı işçinin kıdemine göre belirlenen ve önemli rakamlara ulaşabilen bir haktır. İş Kanunundaki diğer tazminatlardan farklı olarak; bu tazminatın ödenmesinin ön şartı, ihbar sürelerine uyulmamış olmasıdır. Bir işyeri kapandığında, işyeri kapanan bir işçinin ihbar tazminatı alma hakkı var mıdır?

İhbar tazminatı ne zaman hak edilir?

Bu hususta daha önce yazdığım bir makalede gerekli açıklamaları yapmıştım. Kısaca tekrar etmem gerekirse; ihbar sürelerine uyarak iş sözleşmesini feshetmesi gereken tarafın bu süreyi beklememesi halinde ihbar tazminatının gündeme geleceğini söyleyebilirim. Taraflardan birisi iş sözleşmesini İş Kanununun 17nci maddesi kapsamında sona erdirecekse;

 • İşçinin kıdemi 6 aya kadarsa 2 hafta
 • 6 ay ile 1,5 yıl arasındaysa 4 hafta
 • 1,5 yıl ile 3 yıl arasındaysa 6 hafta
 • 3 yıldan çoksa 8 hafta

Önceden karşı tarafa bildirimde bulunmak zorundadır. Bu süreler beklenmeden iş sözleşmesini sona erdirmek isteyen taraf, işçinin kıdemine göre belirlenen süreler kadar ücreti tazminat olarak karşı tarafa ödemek zorundadır.

İşyerinin kapanması

İşyerinin kapanması, çalışma hayatında sıkça rastladığımız durumlardan birisidir. İşyeri kapanan bir işçinin kıdem tazminatı hakkının olup olmadığını daha önce yazmıştım. Böyle bir durumda ihbar tazminatının ne olacağı da merak konusudur. Neticede işyeri faaliyetine son vermiş ve doğal olarak da işçiler işten ayrılmıştır.

Kapanan işyeri ihbar süresine uymamışsa tazminat öder

işyeri kapanınca ihbar tazminatı

İşyerinin kapanması halinde işçilerine kıdem tazminatı ödemesi gerektiği açıktır. Ancak aynı şeyi ihbar tazminatı için söyleyemeyiz. Çünkü bu tazminatın alınmasının, yukarıda da belirttiğim gibi, bir ön şartı vardır. Dolayısıyla işveren işçilerine işyerinin kapanacağını ve bu nedenle iş sözleşmelerinin sona erdirileceğini belirli bir süre önceden bildirmişse, artık ihbar tazminatı gündeme gelmez.

Fakat işçilere bildirim yapılmamışsa ya da yasal süreler kadar önce bildirim yapılmamışsa, işyeri kapanan bu işçilere ihbar tazminatlarının ödenmesi gerekmektedir.

SONUÇ

İşyeri kapanan bir işçi için ihbar tazminatı alacağını ya da alamayacağını peşinen söylemek doğru değildir. Bu işçi için iki ihtimal söz konusudur. Eğer işveren, işyeri kapanmadan önce yasal ihbar süresine dikkat ederek işçiye bildirimde bulunmuşsa; işçiye ihbar tazminatı ödemesi gerekmez.

Ancak işçiye her hangi bir fesih bildiriminde bulunulmamış ya da yasal süreye dikkat edilerek bildirimde bulunulmamışsa; işyeri kapanan işçinin ihbar tazminatı alma hakkı vardır.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

11 Yorum

 1. Merhabalar ben 4 aydan beri bir markette çalışıyorum 5. Ayın sonunda market kapanıyor tazminat alma hakkım varmıdır

 2. Merhabalar;
  Ben mağazada çalışıyorum iş yerim çok iş yapmadığı için kapanacak. ben şirkete pek güvenmiyorum 1 yıldır çalışıyorum halada devam ediyorum ama ay sonu kapanacak iş yerim şuan ihbar süresi verilmedi sadece bu yönde aldığım küçük bir bilgidir. iş yerime güvenmediğim için çıkışım verilirken imzalamam gereken evrakları bilmiyorum. bunun ilgili bilgi verir misiniz lütfen.

 3. Merhaba, ben 3,5 yıldır bir mağazada çalışıyorum. Çalıştığım mağaza outlet oldu. Bende outlet mağazada çalışmak istemiyorum çünkü işin işleyişi de değişmiş oldu ve ben bu durumdan memnun değilim. Fakat istifa etmek de istemiyorum çünkü tazminatımı almak istiyorum. Bu sebeple çıksam tazminat alma hakkım var mıdır ? Teşekkürler..

  1. Hatice hanım, iş sözleşmenize bakılması gerekir. İşveren tarafından yapılacak bu tip değişiklikleri peşinen kabul etmişseniz, çalışmaya devam etmeniz gerekir. İş sözleşmenizde böyle bir onay vermemişseniz bile, outlet mağaza olması gerçekten de çalışma şartlarınızı önemli ölçüde değiştirmelidir.

 4. Sağolun Mustafa Bey, SGK dan aldığım belgede işten çıkarılma biçimi kodu 3 olarak yani işçinin kendi rızasıyla çıkmış olduğu şeklinde gösterilmiş, işveren benim imzam ve beyanım olmadan bunu nasıl SGK ya bu şekilde bildirebilir. Üstelik SGK dan itiraz ettiğimde bunun bu şekilde verildiğini ve itiraz etmemin mümkün olmadığını söylediler. Kıdem tazminatı hakkımdan faydalanmamam içinde çıkış tarihi 1 yılın dolmasına 1 gün kala olarak bildirilmiş. Ben noterden ihtar gönderdim ama bunun pek yaptırımı olacağını sanmıyorum. Sizce bu durumda hangi kurumlar şikayette bulunabilirim? Ve eğer alacaklarım ödenmezse dava açmalı mıyım?

  1. Bu durumda dava açarak ihbar tazminatı talep edebileceğiniz gibi kötü niyet tazminatı da isteyebilirsiniz. Davayı kazanırsanız ve diğer şartlara da sahipseniz geriye dönük işsizlik maaşı da alabilirsiniz. Sonuç olarak dava açmanız gerektiğini düşünüyorum.

 5. Şubat 2017 ayında işyeri yetkililierinden işyerinin kapanacağına dair açıklama yapılarak işime son verildi. Maaş alacağım, ihbar tazminatım ve kıdem tazminatım hakkında istekte bulunduğumda ise bana ödeme yapılmayacağı işi benim kendi isteğimle bıraktığım belirtildi. Fakat bununla ilgili tarafıma ne gerekli sürelerde ihbarda bulunuldu ne de herhangi bir belge imzalatıldı.
  Son olarak Noterden alacaklarımla ilgili işverene bildirimde bulunmak istediğimde SGK hizmet dökümümde henüz şirketten çıkışımın yapılmadığını da tespit etmiş bulunuyorum. Şirlet ise kapanmadığı gibi faaliyetine ve yeni eleman aramaya devam etmektedir ilanlarla.
  Bu durumda resmi olarak ne gibi işlemler yapmam gerekir, bir yandan da işsizlik maaşı ve İşkura iş arama başvurusu yapmak istiyorum. Fakat çıkışım yapılmadığı için bunları başlatamıyorum.

  1. Hami bey, işveren çıkışınızı vermeye yanaşmıyorsa, bir an önce dava açarak hem hakkınızı aramalı hem de dava dilekçenizde bu durumu belirtmelisiniz. Size, her şeye rağmen, önce bir ihtarname çekmenizi öneririm. Bu ihtarnamede alacaklarınızı talep ederken, çıkışınızın da verilmesini istemeyi unutmayın.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.