Kaçak ve sigortasız yabancı işçi çalıştırma cezası

Yabancı işçi çalıştırma bazı şartlara tabi olup bu şartların sağlanması halinde, yabancı uyruklu işçi çalıştırmak elbette mümkündür. Ancak çalışma izni almadan yabancı uyruklu işçi çalıştırmanın cezası vardır. Peki kaçak işçi çalıştırma cezası 2019 yılı için ne kadardır?

Yabancı işçi çalıştırma

Yabancı işçi çalıştırmaya ilişkin esaslar yıllar boyunca “4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun” kapsamında düzenlenmiş olsa da, bu kanun 2016 yılında yürürlükten kaldırılmıştır.

13/08/2016 tarihinden itibaren bu hususta geçerli mevzuat 6735 sayılı “Uluslararası İşgücü Kanunu” olmuştur.

Yabancı uyruklu işçi için izin alınması gerekir

Yabancı, Türkiye Cumhuriyeti ile vatandaşlık bağı bulunmayan kişiyi ifade eder ve bunların çalıştırılması özel bazı izinlere tabidir.

Bu izin türleri oldukça kapsamlı olup ayrı bir yazının konusunu oluşturur. O nedenle, yazımızda sadece kaçak yabancı işçi çalıştırılması durumunda sonuçların ne olacağına bakacağız.

Kaçak işçi nedir?

Kaçak işçi tabiri aslında yeterli olmasa da, bundan anlaşılan “çalışma izni olmayan” yabancı uyruklu işçidir.

Yabancıların çalışma izinlerinde ne değişti?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İşçinin sigortasız çalıştırılması ayrı bir konu olup sigortasız işçi çalıştırmanın cezasının ne olduğunu daha önce yazmıştık: iscidunyasi.com/sigortasiz-isci-calistirmanin-cezasi-ne-kadar

Çalışma izni olmadan yabancı işçi çalıştıran işverene uygulanacak ceza

Bu cezaların miktarları her yıl güncellenir ve güncel rakamlara siz de 6735 sayılı kanunun 23üncü maddesinden ulaşabilirsiniz. Buna göre kaçak yabancı işçi çalıştırma cezası 2019 yılı için 8.821,00 TL’dir. Bu ceza doğrudan işverene uygulanmaktadır.

grafiti mülteciler

Çalışma izni olmadan çalışan işçiye uygulanacak ceza

Yukarıdaki ceza işverene kesilmektedir. Bir de kaçak olarak bir işverenin yanında çalışan işçinin kendisine de idari para cezası kesilir.

Buna göre; kaçak çalışan işçiye de ayrıca uygulanacak ve onun ödemesi gereken idari para cezası tutarı da 3.527,00 TL’dir.

Bağımsız çalışan kaçak yabancıya uygulanacak ceza

Üçüncü bir seçenek de çalışma izni olmayan yabancının kendi işini yapıyor olmasıdır. Yani bu kimse herhangi bir işveren bağımlı olarak çalışmamakta ve kendi işini bağımsız olarak yapmaktadır.

Bu durumun tespit edilmesi halinde kaçak çalışan bu kimseye 7.057,00 TL idari para cezası kesilecektir.

çalışan turuncu giysili işçi

Suriyeli işçi çalıştırma cezası

Suriyeli işçi çalıştırma şartlarını daha önce yazmıştık: iscidunyasi.com/suriyeli-isci-calistirma-hakkinda-her-sey

Çalışma izni olmayan Suriyeli işçi de tıpkı diğer yabancı işçiler gibi değerlendirilecek ve onlar için de aynı cezalar uygulanacaktır.

SONUÇ

Yukarıdaki cezaları özetlemek gerekirse, kaçak yabancı işçi çalıştırma cezalarını ikiye ayırmak gerekir:

 • Yanında çalışma izni olmayan yabancı uyruklu işçi çalıştırdığı tespit edilen işverene uygulanacak idari para cezası 2019 yılı için 8.821,00 TL’dir. Bu şekilde yakalanan işçiye de ayrıca 3.527,00 TL idari para cezası kesilecektir.
 • Çalışma izni olmadan bağımsız olarak kendi işini yapan yani kendi işinin patronu olan yabancı uyruklu işçiye kesilecek idari para cezası tutarı ise 2019 yılı için 7.057,00 TL’dir.

Ayrıca yukarıdaki cezaların tekrarı halinde, idari para cezalarının iki katı şeklinde uygulanacağını da hatırlatmak isterim.

İşverene uygulanacak idari para cezaları, yanında çalıştırdığı her bir kaçak yabancı işçi için tek tek uygulanacaktır.

Çalışma izni bulunmadan çalıştığı tespit edilen kaçak yabancı işçiler bir de sınır dışı edilmektedir. Bu şekilde sınır dışı edilen yabancı işçinin ve varsa eş ve çocuklarının konaklama, sağlık ve ülkelerine dönmek için seyahat giderleri de işverenden ayrıca tahsil edilmektedir.

Yukarıdaki idari para cezaları da yeterli gelmeyecek ve işverene bir de SGK tarafından sigortasız işçi çalıştırmaya ilişkin ceza uygulanacaktır. Bu cezalar ise oldukça yüklü rakamlara ulaşmaktadır ve şu yazıdan bu konuda bilgi alabilirsiniz:

iscidunyasi.com/sigortasiz-isci-calistirmanin-cezasi-ne-kadar

Özetle; kaçak yabancı işçi çalıştıran bir işveren hem bunun için idari para cezası ödeyecek, hem yabancının sınır dışı edilmesi sırasındaki masrafları karşılayacak hem de sigortasız işçi çalıştırmaktan ayrıca ceza alacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

  1. Merhaba, her ay için değildir. İşçi kaç aydır çalışıyor olursa olsun, tek ceza uygulanır.

 1. Peki geçmişe dönük ihbar da bulunabilir miyim? Çalıştığım işyeri bir yıl boyunca afrika lı çalıştırdı

 2. Sn Uzman,
  Bir yabancı tanıdığım YAŞLI BAKMAK ÜZERE 1 YIL ÇALIŞMA İZNİ ALDI… Fakat 3 ay sonra bu bakım ilişkisi bozuldu… Bu yabancı vatandaş , bir restauranta gidip, BENİM 9 AY DAHA ÇALIŞMA İZNİM VAR. BANA GARSON OLARAK İŞ VERİNİZ! diyebilir mi? Restaurant bu yabancıyı çalıştırıp sigortasını bizzat ödeyebilir mi?
  Aydınlanabilirsem, sevinirim…
  Münir BOZTEPE

  1. Yabancılara çalışma izinleri belirli bir işyeri veya konutta çalışmak üzere verilmekte olup, yabancının bu işyerinden ayrılması halinde izin geçerliliğini yitirmektedir. Bir işverenin yanında çalışma izni bulunan bir yabancının aynı izinle başka bir işyerinde çalışabilmesi mümkün değildir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.