Kapıcı asgari ücreti 2017 yılında kaç lira oldu?

Kapıcı asgari ücreti 2017 yılında kaç lira?

Bilindiği üzere asgari ücret her yıl yeniden belirlenmekte ve ilan edilmektedir. Asgari ücret belirlenirken kapıcılar için ayrıca bir asgari ücret belirlenmemektedir. Ancak yine de apartman görevlilerinin asgari ücreti, diğer işçilerden farklı olmaktadır. 2017 yılı için kapıcı asgari ücreti kaç liradır?

2017 yılında asgari ücret kaç lira oldu?

2017 yılının tamamında uygulanmak üzere asgari ücret brüt 1.777,50 TL olarak belirlenirken net asgari ücret ise 1.404,06 TL’dir. Bu rakamın içinde bekar ve çocuksuz bir işçinin asgari geçim indirimi tutarı da vardır.

Kapıcılar için asgari ücret 2017’de kaç lira oldu?

Aynı şekilde kapıcılar için de asgari ücret brüt 1.777,50 TL iken, kapıcıya ödenecek net asgari ücret tutarı ise 1.510,87 TL olarak belirlenmiştir. Bu maaşın içinde de bekar ve çocuksuz bir işçinin asgari geçim indirimi tutarı vardır.

Kapıcı asgari ücreti neden daha fazla?

apartman görevlisi asgari ücreti 2017

Burada böyle bir soru akla gelebilir. Öyle ya, brüt asgari ücret tüm işçiler için aynıyken kapıcıların net asgari ücreti, diğerlerinden çok olmaktadır. Bunun nedeni, kapıcıların yani apartman görevlilerinin maaşlarının gelir ve damga vergisinden muaf tutulmasıdır. Dolayısıyla diğer işçiler gelir vergisi ile damga vergisi de öderken kapıcılar ödememekte ve bu nedenle normal işçilerden fazla asgari ücret almaktadır.

SONUÇ

Kapıcı ücretleri gelir vergisinden ve damga vergisinden istisna tutulduğu için; kapıcının net asgari ücreti diğer işçilerinkinden fazladır. 2017 yılının tamamında kapıcılar için brüt asgari ücret 1.777,50 TL iken net asgari ücret ise 1.510,87 TL olacaktır.

 

6 Yorum

  1. Merhaba,

    1. Apartman görevlimize internet bankacılığı ile maaş ve SGK primini yatırmak istiyorum. Bu mümkün müdür? Bankalar genellikle apartman görevlileri için maaş hesabı açmıyorlar diye okudum. EFT ya da havale yapılması yeterli olur mu?

    2. İnternet bankacılığında Ödemeler kısmındaki SSK geçmiş dönem: 107 TL ve SSK Prim: 503.10 TL olarak gözükmekte ancak bunların toplamı ile SGK tahakkuk bildirimindeki “Ödenecek Net Tutar” (603.00 TL) aynı değil. Sebebi ne olabilir?

    1. Merhaba. Apartman görevlisinin adına açılmış her hangi bir hesaba para yatırmanız yeterli olacaktır. İkinci sorunuzun cevabını bilemiyorum, SGK’ya bizzat sormanızda fayda var.

  2. merhaba belirtilen ücret bekar kişi için geçerli ben evliyim eşim çalışmıyor ve 2 çocuğum var benim kaç tl almam lazım

    1. Bu ücret, bekar ya da evli ama eşi çalışan işçi için geçerlidir. Sizin bu rakamdan yaklaşık 66 lira civarında fazla almanız gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir