Kapıcılar asgari geçim indirimi alabilir mi?

Apartman görevlileri ya da genel bilinen adıyla kapıcılar, diğer işçilere göre maaş bakımından avantajlı durumdadır. Peki kapıcılar AGİ alabilir mi? AGİ kapıcılar için uygulanabilir mi?

AGİ nedir?

AGİ, asgari geçim indirimi kavramının kısaltmasıdır ve aslında VERİLEN bir şey değildir. Yani birçok işçinin sandığının aksine, işçinin eşi ya da çocukları için işçiye ekstra ödenen bir şey söz konusu değildir.

AGİ, devletin alması gereken gelir vergisini DAHA AZ almasından ibarettir. Yani, işçinin eş durumuna ya da çocuk sayısına göre devlet, vergide indirim uygulamakta ve alması gereken gelir vergisini daha az almaktadır.

2019 yılı AGİ miktarları

Böyle olunca da eş durumuna ya da çocuk sayısına göre AGİ miktarı değişmektedir. Şu yazımızda tek tek açıklamıştık: iscidunyasi.com/asgari-ucretin-icinde-agi-var-midir

Örneğin bekar bir işçi 2019 yılında AGİ tutarı 191,88 TL olurken, eşi çalışmayan ve 2 çocuğu olan bir işçi için 2019 AGİ tutarı 287,82 TL olacaktır.

Kapıcı maaşında AGİ

Buraya kadar yazılanlardan anlayacağınız üzere, AGİ denilen şey işçiye ödenen bir yardım değil, devletin işçiden alacağı gelir vergisini daha az almasıdır.

Maaşın düzensiz ödenmesi tazminat sebebi mi?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

O zaman buradaki kritik soru şudur: Kapıcılarda gelir vergisi var mıdır?

Evet, doğru bildiniz. Kapıcılar gelir vergisi zaten ödememektedir. Asgari ücretin hem normal işçiler hem de kapıcılar için miktarını daha önce yazmıştık: iscidunyasi.com/brut-asgari-ucret-ve-isverene-maliyeti

mavi kapıcı

O yazıdan da göreceğiniz gibi, normal bir işçi için 2019 yılı net asgari ücreti tam olarak 2.020,90 TL iken, apartman görevlisi/kapıcı için asgari ücret 2.174,64 TL’dir.

İki asgari ücret arasındaki fark, kapıcıların ücretinin gelir vergisine ve damga vergisine tabi olmamasından kaynaklanmaktadır.

Örneğin normal bir işçi asgari ücret alırken brüt maaşından %15 gelir vergisi öderken, kapıcı bu kesintiye tabi olmamaktadır.

SONUÇ

Apartman görevlisi olarak çalışıyorsanız ve kapıcıların AGİ hakkı olup olmadığını merak ediyorsanız, sorunuzun cevabını yukarıda almış olmalısınız.

Yine de kısaca özetlemek gerekirse, kapıcılar AGİ alamamaktadır. Ama durun, bu kötü bir şey değildir! Çünkü makalemizde açıkladığımız üzere; kapıcılar gelir vergisi ödememektedir ve AGİ de aslında, devletin alacağı gelir vergisinde indirime gitmesinden başka bir şey değildir.

Böyle olunca, gelir vergisi ödemeyen kapıcıların AGİ’den faydalanması da haliyle mümkün değildir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. 2019 yılı için kapıcımızın maaşını net 2200 tl yaptık bu durumda brüt ücretini nasıl hesaplamamız lazım,yardımlarınızı bekliyoruz teşekkürler.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.