Kapıcıların işçi olarak hakları nelerdir?

Kapıcıların hakları neler?

Kapıcıların yani apartman görevlilerinin kıdem tazminatı hakkını ve bu tazminatın tutarından kimlerin sorumlu olduğunu daha önce açıklamıştım. Bugün ise konut kapıcılarının, çalışma koşulları bakımından genel olarak sahip oldukları hakları tek tek belirteceğim. Kapıcıların yıllık izin sürelerinden hafta tatillerine kadar birçok husus hakkında bu yazıda bilgi edinebileceksiniz.

Kapıcı kimdir?

Öncelikle bu konudan başlamakta fayda görüyorum. Kapıcı; Ana taşınmazın bakımı, korunması, küçük çaptaki onarımları, ortak yerlerinin ve döşemelerinin bakımı, temizliği, bağımsız bölümlerde oturmakta olanların çarşı işlerinin görülmesi, güvenliğinin sağlanması, kaloriferlerinin yakılması ve bahçenin düzenlenmesi ile bakımı ve benzer hizmetleri yürüten kişidir.

Kapıcının hakları

Kapıcının hakları derken burada kastedilen İş Kanunu bakımından haklarıdır. Yoksa kapıcıların da vergisel, hukuksal ya da başka birçok alanda hakları elbette vardır. O yüzden, bu yazıda kapıcıların İş Kanunundan doğan ve bir işçi olarak sahip oldukları haklar ele alınacaktır.

Kapıcılar için izin defteri örneği

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Kapıcıların çalışma saatleri

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saat olup bu temel kural, apartman görevlileri için de geçerlidir. Burada önemli bir ayrıntı olarak şu söylenebilir ki; günde 11 saati geçmemesi kaydıyla bu haftalık çalışma süresi bazı günlerde yoğunlaştırarak belirlenebilir. Yani örneğin hafta içi bir gün öğlene kadar çalışma ve hafta sonu bir gün ise 11 saate kadar çalışma yaptırılarak bu 45 saatlik süre haftanın günlerine dağıtılabilir.

Çalışma süresinden anlaşılması gereken ise kapıcının işte geçirdiği zamandır. Ancak, eğer kapıcıya bir de kapıcı konutu tahsis edilmişse iş değişecektir. Bu durumda kapıcının günlük çalışması en çok dörde bölünebilecektir. Örneğin haftanın 6 günü günde 7,5 saat çalışan bir kapıcı için bir günlük çalışma şekli şöyle belirlenebilecektir: 06:00-08:00, 10:30-12:30, 14:00-16:00 ve 17:30-19:00.

Kapıcının hafta tatili

kapicilarin haklari

Kapıcılar için bu konuda özel bir düzenleme yapılmamıştır. Buna göre; önceki 6 iş günü boyuna çalışan ya da çalışmış kabul edilen bir apartman görevlisi, yedinci gün kesintisiz 24 saat dinlenecektir. Hafta tatilinin hangi gün olarak kullanılacağını belirleme yetkisi apartman yöneticisinde olup önemli olan kapıcıya kesintisiz 24 saat hafta tatili kullandırılmasıdır.

Kapıcının bayram izinleri

Yine İş Kanunu hükümlerinin esas alındığı bu konuda şunu söylemek gerekir ki; ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışacağına dair kapıcının onayı ayrıca alınmışsa ya da iş sözleşmesinde buna ilişkin bir hüküm varsa kapıcı bayramlarda çalışmak durumundadır. Aksi takdirde, çalışmaya zorlanamaz. Bayram günlerinde çalışan kapıcıya, normal bir günlük ücreti dışında ayrıca fazladan bir yevmiye daha ödenmesi gerekir.

Kapıcının yıllık izin süreleri

İş Kanununun belirlediği yıllık izin süreleri burada da geçerlidir. Buna göre; kapıcının kıdemi 1-5 yıl arasında ise 14 iş günü, 5-15 yıl arasında ise 20 iş günü ve 15 yıldan çok ise 26 iş günü yıllık izin hakkı bulunmaktadır. Yıllık ücretli izin hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.

SONUÇ

Bilindiği üzere kapıcılara ödenen net asgari ücret, normal asgari ücretten farklıdır. Bunun dışında kapıcının da yıllık ücretli izin, genel tatil ücreti, hafta tatili gibi temel hakları bulunmaktadır. Bu yazıya konu olmayan diğer haklar konusunda da, İş Kanununda yer alan genel hükümlerin geçerli olduğu hatırlanmalıdır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

22 Yorum

  1. Mustafa bey iyi günler ben 2014 yılının 1.ayında işe girdim ama 11 ay sonra sigortamı yaptılar ve kafalarına göre maaş verdiler 4 yıldırda görevli maaşı degilde normal asgari üçret ödüyorlar üstelik değişik tarihlerde 2 ay sigortamı yatırmadılar ücretsiz izin göstermiş şimdiye kadar iş hatrına ses cıkarmadım ama sabır taştı eskiye dönük dava acabilirmiyim teşekkürler

    1. Halil bey, elbette açabilirsiniz. Önemli olan, bahsettiğiniz bu durumları mahkemede ispat edebilmenizdir.

  2. Merhaba eşimin görevli olduğu binanın üzerinde iş yeri var ve çok ses yapıyorlar bu konu da resmi yerlere şikayet etsek. Hangi haklardan yararlanabiliriz bu durumdan nasıl kurtulabiliriz?

  3. 2009 ağustosun 15 i kabıcılık yapmaya basladım.yönetiçi 12 ayın 3 sğk ğiriş yaptı .Bu süreye kadar elden düşük ucret verdi 3bucuk ay sğortamı göstermedi ekim ve kasım aylarında gider makbuzuna imza attırdı kendi ismi var imza atmadı 8 yıl kalorıfer yaktım 1 yıldan bu yana bına dogal gaza gecti elektırık doğal gaz faturalarını öduyorum senelık ızın bayram izinleri kullan mıyorum 9 .yılın içindeyım kapıcı dairesi kuf ve rutubet alıyor bakımınıda kendi imkanlarımla her yıl yapıyorum sıkıntı çok bunları talep edebilirmiyim .tesekkürler

  4. merhaba mustafa ben 1.senedir eşimle birlikte kapıcılık yapıyoruz size sorum şu olacak;yöneticimiz bizi çok çalıştırdığı gibi bizi ezmeye vede işten atmaya kadar tehtid ediyor,ben şimdi yöneticinin beni işten atmaya hakkı varmı birde apartman sakinlerinden beni işten atmak için imza toplaması gerekmezmi,ayrıca beni işten atarlarsa kıdem tazminat hakkım oluyormu,teşekkür ederim saygılarımla…

    1. Hasan bey, işten çıkarılırsanız haklarınızı aramanız mümkündür. Çok genel bir soru sormuşsunuz, sitemizdeki yazılara bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

  5. MERHABA.. BEN 398 TANE DAİRENİN SABAH ÇÖPÜ BINA SIGINAK VE CEVRESI MINTIKA YESIL ALAN TEMIZLIGINE BAKIYORUM, ÖĞLE YEMEGİ OARASI VERMIYORLAR.KAPICI DAIRESI VERMIYORLAR. SADE HAFTADA BIR GUN MERDIVENLERI SILMEYE UC BAYAN GEKIYOR O KADAR. BU 398 DAIRE SAYISI COK DEGIL MI NELER YAPABILIRIM HAKLARIM NELER OGRENE BILIRMIYIM TESEKKURLER

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.