Kapıcıların işçi olarak hakları nelerdir?

Kapıcıların hakları neler?

Kapıcıların yani apartman görevlilerinin kıdem tazminatı hakkını ve bu tazminatın tutarından kimlerin sorumlu olduğunu daha önce açıklamıştım. Bugün ise konut kapıcılarının, çalışma koşulları bakımından genel olarak sahip oldukları hakları tek tek belirteceğim. Kapıcıların yıllık izin sürelerinden hafta tatillerine kadar birçok husus hakkında bu yazıda bilgi edinebileceksiniz.

Kapıcı kimdir?

Öncelikle bu konudan başlamakta fayda görüyorum. Kapıcı; Ana taşınmazın bakımı, korunması, küçük çaptaki onarımları, ortak yerlerinin ve döşemelerinin bakımı, temizliği, bağımsız bölümlerde oturmakta olanların çarşı işlerinin görülmesi, güvenliğinin sağlanması, kaloriferlerinin yakılması ve bahçenin düzenlenmesi ile bakımı ve benzer hizmetleri yürüten kişidir.

Kapıcının hakları

Kapıcının hakları derken burada kastedilen İş Kanunu bakımından haklarıdır. Yoksa kapıcıların da vergisel, hukuksal ya da başka birçok alanda hakları elbette vardır. O yüzden, bu yazıda kapıcıların İş Kanunundan doğan ve bir işçi olarak sahip oldukları haklar ele alınacaktır.

Kapıcılar için izin defteri örneği

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Kapıcıların çalışma saatleri

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saat olup bu temel kural, apartman görevlileri için de geçerlidir. Burada önemli bir ayrıntı olarak şu söylenebilir ki; günde 11 saati geçmemesi kaydıyla bu haftalık çalışma süresi bazı günlerde yoğunlaştırarak belirlenebilir. Yani örneğin hafta içi bir gün öğlene kadar çalışma ve hafta sonu bir gün ise 11 saate kadar çalışma yaptırılarak bu 45 saatlik süre haftanın günlerine dağıtılabilir.

Çalışma süresinden anlaşılması gereken ise kapıcının işte geçirdiği zamandır. Ancak, eğer kapıcıya bir de kapıcı konutu tahsis edilmişse iş değişecektir. Bu durumda kapıcının günlük çalışması en çok dörde bölünebilecektir. Örneğin haftanın 6 günü günde 7,5 saat çalışan bir kapıcı için bir günlük çalışma şekli şöyle belirlenebilecektir: 06:00-08:00, 10:30-12:30, 14:00-16:00 ve 17:30-19:00.

Kapıcının hafta tatili

kapicilarin haklari

Kapıcılar için bu konuda özel bir düzenleme yapılmamıştır. Buna göre; önceki 6 iş günü boyuna çalışan ya da çalışmış kabul edilen bir apartman görevlisi, yedinci gün kesintisiz 24 saat dinlenecektir. Hafta tatilinin hangi gün olarak kullanılacağını belirleme yetkisi apartman yöneticisinde olup önemli olan kapıcıya kesintisiz 24 saat hafta tatili kullandırılmasıdır.

Kapıcının bayram izinleri

Yine İş Kanunu hükümlerinin esas alındığı bu konuda şunu söylemek gerekir ki; ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışacağına dair kapıcının onayı ayrıca alınmışsa ya da iş sözleşmesinde buna ilişkin bir hüküm varsa kapıcı bayramlarda çalışmak durumundadır. Aksi takdirde, çalışmaya zorlanamaz. Bayram günlerinde çalışan kapıcıya, normal bir günlük ücreti dışında ayrıca fazladan bir yevmiye daha ödenmesi gerekir.

Kapıcının yıllık izin süreleri

İş Kanununun belirlediği yıllık izin süreleri burada da geçerlidir. Buna göre; kapıcının kıdemi 1-5 yıl arasında ise 14 iş günü, 5-15 yıl arasında ise 20 iş günü ve 15 yıldan çok ise 26 iş günü yıllık izin hakkı bulunmaktadır. Yıllık ücretli izin hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.

SONUÇ

Bilindiği üzere kapıcılara ödenen net asgari ücret, normal asgari ücretten farklıdır. Bunun dışında kapıcının da yıllık ücretli izin, genel tatil ücreti, hafta tatili gibi temel hakları bulunmaktadır. Bu yazıya konu olmayan diğer haklar konusunda da, İş Kanununda yer alan genel hükümlerin geçerli olduğu hatırlanmalıdır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

32 Yorum

 1. BU KADAR MÜKEMMEL TERTEMİZ ANLAŞILIR BİR İFADE İLE ANLATIM OLAMAZ.TEŞEKKÜR EDİYORUM. BU TÜR KONULARDA BİLGİ SAHİBİ OLABİLMEM İÇİN KEŞKİ E-POSTAMA BİLGİ AKTARILSA.SAYGILARIMLA SAYIN MUSTAFA BAYSAL BEY

  1. Gürcan bey çok teşekkür ederim. En kısa zamanda bir E-Posta aboneliği uygulaması başlatmayı planlıyorum.

 2. Merhabalar ben kapıcılık yapıyorum, 7.5 yıldır. mecburiyetten memlete taşınmam söz konusu.
  Şuan da kaldıgım Kapıcı dairesi sıgınak olarak kullanılan yer saglıklız bir ortam da 7.5 yıl dır kalıyorum, Ve memlekete gitmek zorunda oldugum için çıkmak gerekiyor.
  Sorum şu Yönetim Bana hiçbir hak vermecegini söylüyor. Bu durumda 7.5 yıllık emeğimi almak için yapabileceğim birşey varmıdır. ? Saygılarımla

 3. selam mustafa bey ben 5 yıldır kapıcıyım arac park ediyor servis yapıyorum ve genede işimde sıkındı bitmiyor şünkü eve bazen 22 de bazen 23 de eve giriyorum geliyorum bekle kapı önünde bekliyorum arac gelene kadar ama şikayetler birmiyor erken kalmıyor verdiyimiz işi bitiremiyor deniyor bazen 9da gazete veriyorum diye beni işten cıkarmak istiyorlar ne yapmam lazım?

  1. İbrahim bey, yapabileceğiniz bir şey yok. Ama işten çıkarılırsanız, buraya tekrar dönüş yapın, sizi yönlendirmeye çalışayım.

 4. merhaba ben 3 yıldır kapıcılık yapıyorum işe basladıgım zaman sigorta başlatcaz dediler 3 yıl oldu hala yapmadılar 1.5 yıl oldu sigortaya şikayet edeli gelen giden olmadı maas ta elden veriyolar asgari ücretin çok altında nasıl hak talep edebilirim

  1. Ahmet bey, yine şikayette bulunmanız gerekir. Açıkçası, başkaca bir yolu yok.

  2. ben 8.00 da iş başı yapıyorum ve 22 de anca eve giriyorum ve pazar günleri bile araba ları cekiyorum ve her bazen servis bile yapıyorum 5 yıldır izin parası ve izin kullanmadım ne yapmam lazım acıkcası

   1. İbrahim bey, haklı fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz. Açıkçası, yapacak başka bir şey bulunmamaktadır.

 5. Mustafa Bey ben 3 yıldır bina görevlisi olarak çalışmaktayım Binamız 200 daire 2 görevli olarak çalişmaktayız 1.sene yapılan sözleşmede elek.su.doğ.ve yakıt kotalı olarak verilmişti 2.ve3 sene yapılan sözleşmede bina yönetimi giderlerin çok olmasını bahane ederek elkt.su.doğ zı tamamını görevli ödeyecek diyerek haklarımızı gasp ettiler.Yıllık izinlerinde 15 gün a blok görevlisi 2 binaya alakadar oluyor.b blok izin deykende a blok görevlisi çalışıyor her 2 blok tata herhangi bir izin parasıda ödenmiyor.şimdide yakıta 100 tl kota koyup dini ve resmi Tatillerde mesaisiz çalıştırılmaya zorlanıyor bu gibi birçok sorunlarımız var ne yapmamızı önerirsiniz haklarımızı aramanız için ne yapmalıyız şimdiden teşekkür ederim.

  1. Tufan bey ne yazık ki yapabileceğiniz bir şey yok. Ya bu şekilde çalışmaya devam edeceksiniz ya da haklı fesih yapıp işten ayrılacak ve kıdem tazminatınızı talep edeceksiniz.

 6. MERHABA.. BEN 398 TANE DAİRENİN SABAH ÇÖPÜ BINA SIGINAK VE CEVRESI MINTIKA YESIL ALAN TEMIZLIGINE BAKIYORUM, ÖĞLE YEMEGİ OARASI VERMIYORLAR.KAPICI DAIRESI VERMIYORLAR. SADE HAFTADA BIR GUN MERDIVENLERI SILMEYE UC BAYAN GEKIYOR O KADAR. BU 398 DAIRE SAYISI COK DEGIL MI NELER YAPABILIRIM HAKLARIM NELER OGRENE BILIRMIYIM TESEKKURLER

 7. merhaba mustafa ben 1.senedir eşimle birlikte kapıcılık yapıyoruz size sorum şu olacak;yöneticimiz bizi çok çalıştırdığı gibi bizi ezmeye vede işten atmaya kadar tehtid ediyor,ben şimdi yöneticinin beni işten atmaya hakkı varmı birde apartman sakinlerinden beni işten atmak için imza toplaması gerekmezmi,ayrıca beni işten atarlarsa kıdem tazminat hakkım oluyormu,teşekkür ederim saygılarımla…

  1. Hasan bey, işten çıkarılırsanız haklarınızı aramanız mümkündür. Çok genel bir soru sormuşsunuz, sitemizdeki yazılara bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

 8. 2009 ağustosun 15 i kabıcılık yapmaya basladım.yönetiçi 12 ayın 3 sğk ğiriş yaptı .Bu süreye kadar elden düşük ucret verdi 3bucuk ay sğortamı göstermedi ekim ve kasım aylarında gider makbuzuna imza attırdı kendi ismi var imza atmadı 8 yıl kalorıfer yaktım 1 yıldan bu yana bına dogal gaza gecti elektırık doğal gaz faturalarını öduyorum senelık ızın bayram izinleri kullan mıyorum 9 .yılın içindeyım kapıcı dairesi kuf ve rutubet alıyor bakımınıda kendi imkanlarımla her yıl yapıyorum sıkıntı çok bunları talep edebilirmiyim .tesekkürler

 9. Merhaba eşimin görevli olduğu binanın üzerinde iş yeri var ve çok ses yapıyorlar bu konu da resmi yerlere şikayet etsek. Hangi haklardan yararlanabiliriz bu durumdan nasıl kurtulabiliriz?

 10. Mustafa bey iyi günler ben 2014 yılının 1.ayında işe girdim ama 11 ay sonra sigortamı yaptılar ve kafalarına göre maaş verdiler 4 yıldırda görevli maaşı degilde normal asgari üçret ödüyorlar üstelik değişik tarihlerde 2 ay sigortamı yatırmadılar ücretsiz izin göstermiş şimdiye kadar iş hatrına ses cıkarmadım ama sabır taştı eskiye dönük dava acabilirmiyim teşekkürler

  1. Halil bey, elbette açabilirsiniz. Önemli olan, bahsettiğiniz bu durumları mahkemede ispat edebilmenizdir.

 11. Slm ben kapicilik yapiyorum benim yönetici ve denetleyici var denetleyiciler beni is ten cikarma karari verdi bana cik dediler yetkileri varmi yada ben site sakinlerindrn imza toplasam yönetimi dusure bilirmiyim

 12. Merhaba ben 24 daireye bakıyorum bana daire verdiler ücretsiz oturuyorum soracağım su elektirigi suyu ben ödüyorum bu dogrumu vede ben binada çalışıyorum ama beni bina görevlisi diye aldılar lakin sigortam başka bir şirket adına yani temizlik şirketi adına giriş yapıldı temizlik görevlisi olarak çalışıyorum maaşım ise bir ay 1670 civarında yatıyor bir ay 1727 tl olarak yatıyor bu doğru birseymi acaba çok acil cevap verin

 13. Slm ben kapıcılık yapıyom her iş yaptırıyorlar boya sıva iskeleye çıkarıyorlar ihtiraz edersem çık diyorlar pazarları çöp toplatıyolar aylık 1603 t yatıyo 2 çocuk var 1725 t vermiyorlar hak talep edebilirmim

  1. Asım bey evet haklısınız; ancak ne yapabilirsiniz? Ülkemiz şartlarında Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilirsiniz; ama bu kez de sizin şikayet ettiğiniz büyük ihtimalle ortaya çıkacaktır. Yapabileceğiniz tek şey, eğer işten çıkma niyetiniz varsa, haklı fesih yaparak kıdem tazminatınızı talep etmek olabilir.

 14. Merhaba ben TOKİ emlak yönetimde 2014 den blog görevlisi olarak çalışıyorum yurt dışında iş bulduğum için ayrılmak istediğimi söyledim 1870 gün sigortam var tazminat vermiyorlar nasıl bir yol izlemem gerek

 15. Merhaba ben bir sitede kapıcı olarak işe başladım bir ay oldu dışarda bir kişiyle bazı sorunlarım olduğu için işime son vermek istiyorlar ama haklı olduğumu biliyorlar maaşım 1.725 TL bana 860 TL verdiler toplantı yapıldı işten çıkarılmama karar vermişler toplantı sırasında yönetici yardımcısı üstüme yürüdü arkadaşları engel oldular bende polise şikayet ettim haksız yere isimden çıkmak istemiyorum ağır engelli bir kızm var benim kanun olarak haklarım nelerdir ne yapabilirim lütfen acil yardımcı olursanız sevinirim

  1. Hasan bey işveren sizi işten çıkarmak isterse, bunu engellemek için hiçbir şey yapamazsınız. Devlet bu karara karışmaz. Ama haksız olarak çıkarıldığınızı düşünürseniz ve bazı haklarınız ödenmediyse, yasal yollara başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 16. Meraba ben tam 1 yıl oldu kapicilik yapıyorum sabah 7 akşam 7 çalışıyorum 12 saat buda yatmezmis gıbı yönetici mesai bittikten sonra saat 9 da 10 11 de yine çağırıyor bazen ek işe gidiyorum mesai bittikten sonra kanunen yasakmis dogrumu mesai bittikten sonra çağırma şansı var mı iş sozlesmemiz yok

  1. Osman bey, işveren gerektiğinde size fazla mesai yaptırabilir. Ama haftalık çalışma süreniz 45 saati aştığında, fazla mesai ücreti ödemesi gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.