Kapıcıların işçi olarak hakları nelerdir?

Kapıcıların hakları neler?

Kapıcıların yani apartman görevlilerinin kıdem tazminatı hakkını ve bu tazminatın tutarından kimlerin sorumlu olduğunu daha önce açıklamıştım. Bugün ise konut kapıcılarının, çalışma koşulları bakımından genel olarak sahip oldukları hakları tek tek belirteceğim. Kapıcıların yıllık izin sürelerinden hafta tatillerine kadar birçok husus hakkında bu yazıda bilgi edinebileceksiniz.

Reklam

Kapıcı kimdir?

Öncelikle bu konudan başlamakta fayda görüyorum. Kapıcı; Ana taşınmazın bakımı, korunması, küçük çaptaki onarımları, ortak yerlerinin ve döşemelerinin bakımı, temizliği, bağımsız bölümlerde oturmakta olanların çarşı işlerinin görülmesi, güvenliğinin sağlanması, kaloriferlerinin yakılması ve bahçenin düzenlenmesi ile bakımı ve benzer hizmetleri yürüten kişidir.

Kapıcının hakları

Kapıcının hakları derken burada kastedilen İş Kanunu bakımından haklarıdır. Yoksa kapıcıların da vergisel, hukuksal ya da başka birçok alanda hakları elbette vardır. O yüzden, bu yazıda kapıcıların İş Kanunundan doğan ve bir işçi olarak sahip oldukları haklar ele alınacaktır.

Kapıcılar için izin defteri örneği

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Kapıcıların çalışma saatleri

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saat olup bu temel kural, apartman görevlileri için de geçerlidir. Burada önemli bir ayrıntı olarak şu söylenebilir ki; günde 11 saati geçmemesi kaydıyla bu haftalık çalışma süresi bazı günlerde yoğunlaştırarak belirlenebilir. Yani örneğin hafta içi bir gün öğlene kadar çalışma ve hafta sonu bir gün ise 11 saate kadar çalışma yaptırılarak bu 45 saatlik süre haftanın günlerine dağıtılabilir.

Çalışma süresinden anlaşılması gereken ise kapıcının işte geçirdiği zamandır. Ancak, eğer kapıcıya bir de kapıcı konutu tahsis edilmişse iş değişecektir. Bu durumda kapıcının günlük çalışması en çok dörde bölünebilecektir. Örneğin haftanın 6 günü günde 7,5 saat çalışan bir kapıcı için bir günlük çalışma şekli şöyle belirlenebilecektir: 06:00-08:00, 10:30-12:30, 14:00-16:00 ve 17:30-19:00.

Kapıcının hafta tatili

kapicilarin haklari

Kapıcılar için bu konuda özel bir düzenleme yapılmamıştır. Buna göre; önceki 6 iş günü boyuna çalışan ya da çalışmış kabul edilen bir apartman görevlisi, yedinci gün kesintisiz 24 saat dinlenecektir. Hafta tatilinin hangi gün olarak kullanılacağını belirleme yetkisi apartman yöneticisinde olup önemli olan kapıcıya kesintisiz 24 saat hafta tatili kullandırılmasıdır.

Kapıcının bayram izinleri

Yine İş Kanunu hükümlerinin esas alındığı bu konuda şunu söylemek gerekir ki; ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışacağına dair kapıcının onayı ayrıca alınmışsa ya da iş sözleşmesinde buna ilişkin bir hüküm varsa kapıcı bayramlarda çalışmak durumundadır. Aksi takdirde, çalışmaya zorlanamaz. Bayram günlerinde çalışan kapıcıya, normal bir günlük ücreti dışında ayrıca fazladan bir yevmiye daha ödenmesi gerekir.

Kapıcının yıllık izin süreleri

İş Kanununun belirlediği yıllık izin süreleri burada da geçerlidir. Buna göre; kapıcının kıdemi 1-5 yıl arasında ise 14 iş günü, 5-15 yıl arasında ise 20 iş günü ve 15 yıldan çok ise 26 iş günü yıllık izin hakkı bulunmaktadır. Yıllık ücretli izin hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.

SONUÇ

Bilindiği üzere kapıcılara ödenen net asgari ücret, normal asgari ücretten farklıdır. Bunun dışında kapıcının da yıllık ücretli izin, genel tatil ücreti, hafta tatili gibi temel hakları bulunmaktadır. Bu yazıya konu olmayan diğer haklar konusunda da, İş Kanununda yer alan genel hükümlerin geçerli olduğu hatırlanmalıdır.

Reklam
, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

19 Yorum

 1. 2009 ağustosun 15 i kabıcılık yapmaya basladım.yönetiçi 12 ayın 3 sğk ğiriş yaptı .Bu süreye kadar elden düşük ucret verdi 3bucuk ay sğortamı göstermedi ekim ve kasım aylarında gider makbuzuna imza attırdı kendi ismi var imza atmadı 8 yıl kalorıfer yaktım 1 yıldan bu yana bına dogal gaza gecti elektırık doğal gaz faturalarını öduyorum senelık ızın bayram izinleri kullan mıyorum 9 .yılın içindeyım kapıcı dairesi kuf ve rutubet alıyor bakımınıda kendi imkanlarımla her yıl yapıyorum sıkıntı çok bunları talep edebilirmiyim .tesekkürler

 2. merhaba mustafa ben 1.senedir eşimle birlikte kapıcılık yapıyoruz size sorum şu olacak;yöneticimiz bizi çok çalıştırdığı gibi bizi ezmeye vede işten atmaya kadar tehtid ediyor,ben şimdi yöneticinin beni işten atmaya hakkı varmı birde apartman sakinlerinden beni işten atmak için imza toplaması gerekmezmi,ayrıca beni işten atarlarsa kıdem tazminat hakkım oluyormu,teşekkür ederim saygılarımla…

  1. Hasan bey, işten çıkarılırsanız haklarınızı aramanız mümkündür. Çok genel bir soru sormuşsunuz, sitemizdeki yazılara bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

 3. MERHABA.. BEN 398 TANE DAİRENİN SABAH ÇÖPÜ BINA SIGINAK VE CEVRESI MINTIKA YESIL ALAN TEMIZLIGINE BAKIYORUM, ÖĞLE YEMEGİ OARASI VERMIYORLAR.KAPICI DAIRESI VERMIYORLAR. SADE HAFTADA BIR GUN MERDIVENLERI SILMEYE UC BAYAN GEKIYOR O KADAR. BU 398 DAIRE SAYISI COK DEGIL MI NELER YAPABILIRIM HAKLARIM NELER OGRENE BILIRMIYIM TESEKKURLER

 4. Mustafa Bey ben 3 yıldır bina görevlisi olarak çalışmaktayım Binamız 200 daire 2 görevli olarak çalişmaktayız 1.sene yapılan sözleşmede elek.su.doğ.ve yakıt kotalı olarak verilmişti 2.ve3 sene yapılan sözleşmede bina yönetimi giderlerin çok olmasını bahane ederek elkt.su.doğ zı tamamını görevli ödeyecek diyerek haklarımızı gasp ettiler.Yıllık izinlerinde 15 gün a blok görevlisi 2 binaya alakadar oluyor.b blok izin deykende a blok görevlisi çalışıyor her 2 blok tata herhangi bir izin parasıda ödenmiyor.şimdide yakıta 100 tl kota koyup dini ve resmi Tatillerde mesaisiz çalıştırılmaya zorlanıyor bu gibi birçok sorunlarımız var ne yapmamızı önerirsiniz haklarımızı aramanız için ne yapmalıyız şimdiden teşekkür ederim.

  1. Tufan bey ne yazık ki yapabileceğiniz bir şey yok. Ya bu şekilde çalışmaya devam edeceksiniz ya da haklı fesih yapıp işten ayrılacak ve kıdem tazminatınızı talep edeceksiniz.

 5. merhaba ben 3 yıldır kapıcılık yapıyorum işe basladıgım zaman sigorta başlatcaz dediler 3 yıl oldu hala yapmadılar 1.5 yıl oldu sigortaya şikayet edeli gelen giden olmadı maas ta elden veriyolar asgari ücretin çok altında nasıl hak talep edebilirim

  1. Ahmet bey, yine şikayette bulunmanız gerekir. Açıkçası, başkaca bir yolu yok.

  2. ben 8.00 da iş başı yapıyorum ve 22 de anca eve giriyorum ve pazar günleri bile araba ları cekiyorum ve her bazen servis bile yapıyorum 5 yıldır izin parası ve izin kullanmadım ne yapmam lazım acıkcası

   1. İbrahim bey, haklı fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz. Açıkçası, yapacak başka bir şey bulunmamaktadır.

 6. selam mustafa bey ben 5 yıldır kapıcıyım arac park ediyor servis yapıyorum ve genede işimde sıkındı bitmiyor şünkü eve bazen 22 de bazen 23 de eve giriyorum geliyorum bekle kapı önünde bekliyorum arac gelene kadar ama şikayetler birmiyor erken kalmıyor verdiyimiz işi bitiremiyor deniyor bazen 9da gazete veriyorum diye beni işten cıkarmak istiyorlar ne yapmam lazım?

  1. İbrahim bey, yapabileceğiniz bir şey yok. Ama işten çıkarılırsanız, buraya tekrar dönüş yapın, sizi yönlendirmeye çalışayım.

 7. Merhabalar ben kapıcılık yapıyorum, 7.5 yıldır. mecburiyetten memlete taşınmam söz konusu.
  Şuan da kaldıgım Kapıcı dairesi sıgınak olarak kullanılan yer saglıklız bir ortam da 7.5 yıl dır kalıyorum, Ve memlekete gitmek zorunda oldugum için çıkmak gerekiyor.
  Sorum şu Yönetim Bana hiçbir hak vermecegini söylüyor. Bu durumda 7.5 yıllık emeğimi almak için yapabileceğim birşey varmıdır. ? Saygılarımla

 8. BU KADAR MÜKEMMEL TERTEMİZ ANLAŞILIR BİR İFADE İLE ANLATIM OLAMAZ.TEŞEKKÜR EDİYORUM. BU TÜR KONULARDA BİLGİ SAHİBİ OLABİLMEM İÇİN KEŞKİ E-POSTAMA BİLGİ AKTARILSA.SAYGILARIMLA SAYIN MUSTAFA BAYSAL BEY

  1. Gürcan bey çok teşekkür ederim. En kısa zamanda bir E-Posta aboneliği uygulaması başlatmayı planlıyorum.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.