Kapıcıların işçi olarak hakları nelerdir?

Kapıcıların hakları neler?

Kapıcıların yani apartman görevlilerinin kıdem tazminatı hakkını ve bu tazminatın tutarından kimlerin sorumlu olduğunu daha önce açıklamıştım. Bugün ise konut kapıcılarının, çalışma koşulları bakımından genel olarak sahip oldukları hakları tek tek belirteceğim. Kapıcıların yıllık izin sürelerinden hafta tatillerine kadar birçok husus hakkında bu yazıda bilgi edinebileceksiniz.

Kapıcı kimdir?

Öncelikle bu konudan başlamakta fayda görüyorum. Kapıcı; Ana taşınmazın bakımı, korunması, küçük çaptaki onarımları, ortak yerlerinin ve döşemelerinin bakımı, temizliği, bağımsız bölümlerde oturmakta olanların çarşı işlerinin görülmesi, güvenliğinin sağlanması, kaloriferlerinin yakılması ve bahçenin düzenlenmesi ile bakımı ve benzer hizmetleri yürüten kişidir.

Kapıcının hakları

Kapıcının hakları derken burada kastedilen İş Kanunu bakımından haklarıdır. Yoksa kapıcıların da vergisel, hukuksal ya da başka birçok alanda hakları elbette vardır. O yüzden, bu yazıda kapıcıların İş Kanunundan doğan ve bir işçi olarak sahip oldukları haklar ele alınacaktır.

Kapıcılar için izin defteri örneği

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Kapıcıların çalışma saatleri

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saat olup bu temel kural, apartman görevlileri için de geçerlidir. Burada önemli bir ayrıntı olarak şu söylenebilir ki; günde 11 saati geçmemesi kaydıyla bu haftalık çalışma süresi bazı günlerde yoğunlaştırarak belirlenebilir. Yani örneğin hafta içi bir gün öğlene kadar çalışma ve hafta sonu bir gün ise 11 saate kadar çalışma yaptırılarak bu 45 saatlik süre haftanın günlerine dağıtılabilir.

Çalışma süresinden anlaşılması gereken ise kapıcının işte geçirdiği zamandır. Ancak, eğer kapıcıya bir de kapıcı konutu tahsis edilmişse iş değişecektir. Bu durumda kapıcının günlük çalışması en çok dörde bölünebilecektir. Örneğin haftanın 6 günü günde 7,5 saat çalışan bir kapıcı için bir günlük çalışma şekli şöyle belirlenebilecektir: 06:00-08:00, 10:30-12:30, 14:00-16:00 ve 17:30-19:00.

Kapıcının hafta tatili

kapicilarin haklari

Kapıcılar için bu konuda özel bir düzenleme yapılmamıştır. Buna göre; önceki 6 iş günü boyuna çalışan ya da çalışmış kabul edilen bir apartman görevlisi, yedinci gün kesintisiz 24 saat dinlenecektir. Hafta tatilinin hangi gün olarak kullanılacağını belirleme yetkisi apartman yöneticisinde olup önemli olan kapıcıya kesintisiz 24 saat hafta tatili kullandırılmasıdır.

Kapıcının bayram izinleri

Yine İş Kanunu hükümlerinin esas alındığı bu konuda şunu söylemek gerekir ki; ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışacağına dair kapıcının onayı ayrıca alınmışsa ya da iş sözleşmesinde buna ilişkin bir hüküm varsa kapıcı bayramlarda çalışmak durumundadır. Aksi takdirde, çalışmaya zorlanamaz. Bayram günlerinde çalışan kapıcıya, normal bir günlük ücreti dışında ayrıca fazladan bir yevmiye daha ödenmesi gerekir.

Kapıcının yıllık izin süreleri

İş Kanununun belirlediği yıllık izin süreleri burada da geçerlidir. Buna göre; kapıcının kıdemi 1-5 yıl arasında ise 14 iş günü, 5-15 yıl arasında ise 20 iş günü ve 15 yıldan çok ise 26 iş günü yıllık izin hakkı bulunmaktadır. Yıllık ücretli izin hakkında genel bilgiler almak için tıklayınız.

SONUÇ

Bilindiği üzere kapıcılara ödenen net asgari ücret, normal asgari ücretten farklıdır. Bunun dışında kapıcının da yıllık ücretli izin, genel tatil ücreti, hafta tatili gibi temel hakları bulunmaktadır. Bu yazıya konu olmayan diğer haklar konusunda da, İş Kanununda yer alan genel hükümlerin geçerli olduğu hatırlanmalıdır.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

6 Yorum

  1. Merhabalar ben kapıcılık yapıyorum, 7.5 yıldır. mecburiyetten memlete taşınmam söz konusu.
    Şuan da kaldıgım Kapıcı dairesi sıgınak olarak kullanılan yer saglıklız bir ortam da 7.5 yıl dır kalıyorum, Ve memlekete gitmek zorunda oldugum için çıkmak gerekiyor.
    Sorum şu Yönetim Bana hiçbir hak vermecegini söylüyor. Bu durumda 7.5 yıllık emeğimi almak için yapabileceğim birşey varmıdır. ? Saygılarımla

  2. BU KADAR MÜKEMMEL TERTEMİZ ANLAŞILIR BİR İFADE İLE ANLATIM OLAMAZ.TEŞEKKÜR EDİYORUM. BU TÜR KONULARDA BİLGİ SAHİBİ OLABİLMEM İÇİN KEŞKİ E-POSTAMA BİLGİ AKTARILSA.SAYGILARIMLA SAYIN MUSTAFA BAYSAL BEY

    1. Gürcan bey çok teşekkür ederim. En kısa zamanda bir E-Posta aboneliği uygulaması başlatmayı planlıyorum.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.