Kapıcının kıdem tazminatından kim sorumludur?

Kapıcının kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı 1475 sayılı İş Kanununun 14üncü maddesinde yer alan ve işçinin işyerine sunduğu emeğinin ve âdeta yıllarının karşılığını aldığı bir ödemedir. Ancak bu ödeme bazı şartlara bağlanmıştır. Bu şartları taşımayan işçiler kıdem tazminatı alamaz.

Kıdem tazminatıyla ilgili daha çok bilgiye sahip olmak için Kıdem tazminatına hak kazanma şeması, Kıdem tazminatı hangi hallerde alınır? ve İstifa eden işçi kıdem tazminatı alabilir mi?  konulu yazılarıma göz atabilirsiniz.

Peki kapıcının kıdem tazminatından kim sorumludur? Yönetici mi yoksa kat malikleri mi? Gelin birlikte bakalım.

Kapıcı kimdir?

Kapıcının tanımı “Konut Kapıcıları Yönetmeliği”nde yapılmış olup buna göre kapıcı; ana taşınmazın bakımının yapılması, korunması, küçük onarımları, ortak yerlerin bakımı, temizliği, bağımsız bölümlerde otrmakta olanların çarşı işlerinin halledilmesi, güvenliklerinin sağlanması, kalorifer yakılması ve bahçe düzenlenmesi ile bakımı ve benzeri diğer hizmetleri yerine getiren kişiyi ifade etmektedir.

Yönetici kimdir?

Konutun maliki ya da ortakları işveren olarak kabul edilirken; yönetici ise işveren vekili olarak hareket eden kişiyi ifade etmektedir. Yönetici, kat mülkiyeti kanununa göre seçilmekte ve görevini yürütmektedir.

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Kıdem tazminatına esas olan, kapıcının brüt ücretidir. Ayrıca varsa, kapıcıya yapılan düzenli ödemeler ve yardımlar da bu tutara dahil edilir. Kıdem tazminatına esas ücretin hesabı için Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? konulu yazıma bakabilirsiniz.

Örneğin; kapıcının giydirilmiş ücretinin belirlenmesinde kapıcı dairesinin bedelsiz tahsis edilmesi, elektrik ve su parasının yönetimce karşılanması halinde bunların giydirilmiş ücret hesabında dikkate alınması gerekmektedir.

Yargıtay’ın kapıcıyı HAKLI bulduğu haller

Aşağıda yazılı hallerde Yargıtay kapıcıyı haklı bulmakta ve kıdem tazminatının ödenmesine hükmetmektedir.

 • İş sözleşmesinde yazdığı halde ayni yardımların yerine getirilmemesi (erzak ve kömür yardımı gibi)
 • Kapıcının sigorta primlerinin hiç yatırılmaması veya eksik bildirilmesi ya da düşük ücretten yatırılması
 • Kapıcının ücretinin zamanında ödenmemiş olması
 • Kapıcının yapmış olduğu çalışmalara karşılık fazla çalışma, genel tatil, hafta tatili vb. ücretlerinin ödenmemesi
 • Kapıcıya yıllık ücretli izin kullandırılmaması

Kapıcı tarafından açılacak dava kimlere karşı açılabilir?

Yönetici, İş Kanunu ve Yönetmeliğin uygulanması bakımından işveren temsilcisidir. İş Hukuku anlamında ortaya çıkabilecek idari ve yargısal uyuşmazlıklarda yönetici işvereni temsil eder. Böyle olunca kapıcının işveren hakkında açabileceği davanın kat maliki ya da maliklerine karşı açılması gerekse de, yönetmelikten doğan bu temsil yetkisine göre davanın doğrudan yönetici hasım gösterilerek açılması mümkündür. Ancak bu halde dahi hükmün doğrudan yönetici hakkında kurulması mümkün değildir. Mahkemece yönetici aleyhine açılan davada hüküm 634 sayılı yasanın 20/a maddesi uyarınca kat maliki ya da malikleri aleyhine kurulmak zorundadır. (Yargıtay 9 Hukuk 2009/15081 E.)

Buna göre kapıcı, davasını kat maliklerine karşı açabileceği gibi doğrudan yöneticiye karşı da açabilir. İki durumda da sorumluluk kat maliklerinin olur.

Kapıcının kıdem tazminatını kim öder?

Bu soruya net bir cevap verelim: Kapıcının işten ayrıldığı ve kıdem tazminatını hak ettiği tarihte apartman dairesinin sahibi kim ise o öder. Kiracının kıdem tazminatı ödeme sorumluluğu yoktur. Eski ev sahiplerine de kıdem tazminatı ödemesi için kapıcı tarafından dava açılamaz. Bu durumu şöyle özetleyebiliriz.

 • Kıdem tazminatını, o tarihte eve kim sahipse (kat maliki) o öder.
 • O tarih itibariyle eve oturan “Ben sadece oturduğum yıl kadarından sorumluyum” diyemez. Evi satın alalı bir gün bile olmuş olsa kıdem tazminatının tamamını öder. Tamamını ödeyen bu ev sahibi, önceki ev sahiplerine payları oranında rücu edebilir.
 • Ev sahibi kıdem tazminatını ödemezse kiracı “kira bedeli kadar” kıdem tazminatından sorumludur. Ödediği bedeli de ev sahibiyle arasındaki kiradan düşerek tahsil etme hakkına sahiptir.

SONUÇ

Kapıcının kıdem tazminatı, yasal kesintiler yapıldıktan sonra kendisine ödenir. Ödenecek olan bu tutardan kat malikleri eşit olarak sorumludur. Örneğin 10 daireden oluşan bir apartmanda, hesaplanan kıdem tazminatı tutarı 10’a bölünür ve her bir dairenin payına düşen miktar belirlenir. Kapıcı hizmetlerinden yararlanmadığını, kapıcıya işinin hiç düşmediğini vs. iddia ederek hiçbir kat maliki bu ödemeden kaçınamaz. Herkes bu ödemeye eşit şekilde katılmak zorundadır.

Kıdem tazminatı hakkında daha çok bilgi sahibi olmak olmak isterseniz aşağıdaki yazılarıma göz atabilirsiniz:

Taksitle kıdem tazminatı ödenmesi mümkün mü?

Kıdem tazminatından hangi kesintiler yapılır?

İşyerinde verilen yemek ve servis kıdem tazminatına dahil mi?

Kıdem tazminatında zaman aşımı süreleri

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

17 Yorum

 1. Merhaba iyi günler ben temmuz 2016 da ev aldim 5 agustos 2017 de sattm ekim aralik ayinda bana kapiciyi emekli edeceklerini söylediler yazi göndermisler bense gidip yöneticiye dedimki evi satali 4 ay olmus ben o tazminati ödemem dedim yeni ev sahibiyle aranizda anlasin dedm bana verdigi cevap evi satali 1 yil olmadigi icin sen sorumlusun dedi ben mi yoksa yeni ev sahibi ödeyecek tesekurler simdiden

  1. Halil bey, bu durumun 1 seneyle ilgisi yok. Kıdem tazminatından siz de yeni ev sahibi de “eve sahip olduğunuz süre kadar” sorumlusunuz. Siz kaç ay oturmuşsanız, o kadar kısma denk gelen kıdem tazminatı payınızı ödemelisiniz.

   1. yöneticiye gıttm dedım kı ben eve sahip oldugum kadarını ödüyeyim dedım adamın bana verdiği cevap sen evi satalı 1 yıl olmadıgı için sen ödeyeceksin dedi bnde mahkemeye ver dedim içra takibi başlatacagını söyledi sizce sonucu ne olur ? acil yardım

    1. Halil bey,eve sahip olduğunuz süre kadarından sorumlusunuz. Gerekirse bir avukattan da bilgi alabilirsiniz.

 2. Merhaba, öncelikle çok net ve sade bir dille yazdığınız için teşekkürler.
  Askeri lojmanda 5 yıl ikamet ettim ve bir ay önce ayrıldım. Apartman görevlisi bu ay emekliliğine ayrılıyor. Lojmanda ikamet ettiğim süre boyunca kıdem tazminatı karşılığı ayrılması için gerekli tedbirleri aldık. Fakat bizlerden önceki dönemlerde bu konuya gerekli hassasiyet gösterilmemiş. Sonuçta karşılıkta oluşan miktar hem geçmişten az gelmesi hemde asgari ücretin hızla yükselmesi gibi gerekçelerle yetersiz kalmıştır.
  Dün aldığım bir telefonla son 10 yılda lojmanda ikamet eden kişiler arasında oturum süresi baz alınarak eksik kalan tutarın toplanması ile ilgili bir çalışma yapıldığı bilgisi aldım.
  Bu çalışmanın hukuki bir bağlayıcılığı olmadığını düşünüyorum ve zaten gereken katkıyı yaptığım gerekçesi ile kıdem tazminatı için bir ödeme yapmayı düşünmüyorum.
  1-kapıcı kıdem tazminatı normalde ev sahiplerinin sorumluğunda ise burdaki muhattap devletin ilgili kurumu mu olmaktadır?
  2-Ödeme yapmamam durumunda hukuki olarak bir risk ile karşı karşıya kalmam söz konusu mudur?
  Teşekkürler

  1. Orhan bey teşekkür ederim. Öncelikle daha doğru bilgiler için bir avukatla görüşmenizi öneririm. Kanaatim ise şu şekildedir; her ne kadar kıdem tazminatında sorumluluk ev sahibinin de olsa, lojmanlar açısından sorumluluk burada ikamet edenlerin olabilir. Ayrıca şu anda kıdem tazminatı için muhatap, binadan ayrıldığınız için, siz değilsiniz. Kıdem tazminatına ilişkin karşılıklar da sizin zamanınızda ayrıldığına göre, bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

 3. iyi günler 24 daireden oluşan bir apartmanda oturnaktayım görevli personelimizin tazminatını 23 kat maliki ödeyerek işten ayırdık fakat 1 kat maliki bu tazminatı ödemeyeceğini beyan ediyor 1-1.5 yıldır bu binada oturuyor ben hizmet olmadım diyor tazminat turarını eski ev sahibinden alınmasını istiyor bu durumda ne yapmalıyız not:bu ödemeyi yapmayan bir avukat

  1. Merhaba. Yazıda da belirttiğim üzere, eğer bu kişi ev sahibiyse payını düşen miktarı ödemek zorundadır. Ardından, kendisinden önce bu dairenin sahibi kimler ise, payları oranından onlara rücu ederek hakkını arayabilir. Bir avukata danışarak, icra takibi başlatabilirsiniz.

 4. Merhabalar 64 daileri sitede oturmaktayım. kapıcımız seneye muhtemelen emekliliğini verecek hakediş süresi doldu. 22 yıldır bu siteye hizmet vermekte kalorifer temizlik vs. gibi. Tazminat durumuna gelince toplu konutlarda site yönetimi daire başı verilen aidat içinden bu yıllık brüt ücreti ayırmıyormu bir kenara. sonuçta aidat içinden sigortası maaşı ve kapıcının oturduğu dairenin elektrik su ısı ücreti bizim aidatlardan ödeniyor. Bu durumda bizim yasal bir hakkımız yok mu site sahibi olarak yıllardır alınan aidatlardan neden ayırılmıyor bir kenara?

  1. Metin bey, aidatların içinde böyle bir pay ayrılması mantıklı ve güzel bir uygulama da olsa, mevburi değildir. Dolayısıyla aidat içinde böyle bir kalem yoksa, yapılacak bir şey yoktur ve kıdem tazminatının para toplanarak mutlaka ödenmesi gerekir.

 5. Merhaba
  Babam 17 yıldır çalıştığı 40 daireli apartmandan 2013 yılında emekli olmuştur. O zaman alınan asgari ücret net 1000 tl idi. Tazminat alınan tutar 17 000 tl dır.
  Babam a 17 yıldır yıllık izin haftalık izin bayram izni gibi olayları kullandirtmamistir yönetici. Alınan tazminat tutarı dogrumudur. Geriye dönük dava açılabilir mi acaba
  Tesekkurler

  1. Merhaba. Babanız ayrıldığı tarihte brüt asgari ücret kaç liraysa onun üzerinden kıdem tazminatı ödenmeliydi. 10 yıllık zamanaşımı dolmadığından dava elbette açılabilir. İzin konusunda ise, 5 yıllık zamanaşımı söz konusudur. Dolayısıyla bir avukatla görüşmenizde fayda var.

 6. Kapıcı halen çalışıyor, meskende kiracı olarak oturan kişi, o yıl kapıcıdan aldığı hizmetinin o yılki kıdem tazminatı hissesini avans niteliğinde ödeyecektir. Özellikle bu husus kira kontratında da anlaşılmış ise… diye düşünüyorum. Bu hususu doğrulayan veya çürüten yargıtay kararı var mıdır? Doğru mudur? Yanlış mıdır? nedenleriye açıklarsanız sevinirim. Teşekkürler.

  1. Ali bey sorunuzu tam anlayamadım. Biraz daha açıklarsanız cevap vermeye çalışırım.

 7. 2015 te ev aldım. Fakat site yönetimi 2014 te 7 yildir çalışan kapıcıyi işten atmış ve kapıcı tazminat açmış sonuçta da kazanmıştır . Şimdi site yönetimi bu tazminat parasından banada pay çıkartmışlar odememi istiyorlar . Ben yuzunu bile görmediğim kapıcının tazminatını ödemek zorunda mıyım lütfen bilgilendirin.

  1. Alperen bey yazımda belirttiğim üzere “Kapıcının işten ayrıldığı ve kıdem tazminatını hak ettiği tarihte apartman dairesinin sahibi kim ise o öder”. Dolayısıyla kapıcının işten ayrıldığı tarihte ev sizin değilse ödemeniz gerekmez.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.