Karı kocanın aynı vardiyada çalışması

Karı kocanın aynı gece vardiyasında çalışması

Bazı işyerlerinde günün yirmi dört saati çalışma olduğunu biliyoruz. Bu tip bir işyerinde, çalışma şeklinin en az 3 posta halinde düzenlenmesi ise kanuni bir zorunluluktur. Bunun gibi, günün önemli bir bölümünde çalışılan işyerlerinde de vardiya halinde çalışma tercih edilmelidir. Peki karı koca aynı işyerine çalışıyorsa, eşlerin vardiyası nasıl ayarlanmalıdır?

Reklam

Vardiyaların ayarlanması

İşverenin normal şartlar altında işçi postalarında çalışan dilediği gibi belirleme hakkı vardır. Bu, işverenin yönetim hakkının bir gereğidir. Ancak sağlık vb. nedenlerle bunun kısıtlanması da mümkündür. Bu kısıtlamalardan bir tanesi de Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmelik ile yapılmıştır.

Önemli olan eşlerin ne istediği

İş Kanunu aynı işyerinde çalışan karı koca işçiler için bir tür kolaylık sağlamış ve onlara seçimlik bir hak tanımıştır. Buna göre;

İşçinin şikayetinden vazgeçmesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

  • Kadın işçinin kocası da işin vardiyalar halinde yürütülmekte olduğu AYNI ya da FARKLI bir işyerinde çalışıyorsa kadın işçinin isteği üzerine, gece çalıştırılması, kocasının çalıştığı gece vardiyasına rastlamayacak şekilde düzenlenir.
  • Aynı işyerinde çalışmakta olan eşlerin aynı gece vardiyasında çalışma istekleri, işverence, imkanlar dahilinde karşılanır.

Gece vardiyası

Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu düzenlemelerin gece vardiyası için getirilmiş olmasıdır. Karı koca işçiler ister aynı işyerinde çalışsın ister başka işyerlerinde; hem kadın hem de erkek işçinin çalışması gece vardiyasına denk geliyorsa, bu kadın işçinin talebi üzerine kendi vardiyası, kocasının gece vardiyasından farklı olarak düzenlenmelidir.

Eğer eşler aynı işyerinde çalışıyorsa, işçilerin aynı gece postasında çalışma istekleri, işverence mümkün mertebe karşılanmalıdır.

gece calismasi fazla calisma mesai

SONUÇ

Yukarıdaki hükümlerin gece vardiyası için geçerli olduğu ve aynı işyerinde çalışan işçilerin aynı gece vardiyasında çalıştırılmama isteklerinin kabul edilmesinin işverence zorunlu olmadığı, bu talebin imkân dahilinde kabul edilebileceği unutulmamalıdır.

Ancak farklı işyerlerinde çalışan karı kocanın ikisinin de gece vardiyasına denk gelmesi durumunda, kadın işçinin farklı bir vardiyada çalışma isteğinin işverence kabulü zorunludur.

Bu hükümlere uyulmaması halinde işverene 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri gereğince 2016 yılı için bir defaya mahsus olmak üzere 1.560,00 TL  idari para cezası uygulanabilecektir. Böyle bir tespitin iş sağlığı ve güvenliği teftişi yapan İş Müfettişlerince yapılması durumunda ise idari para cezasının miktarı, yapılan tespitten itibaren her ay için olmak üzere aylık 1.000,00 TL olacaktır.

 

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Ben eşimle ayne işyerinde çalışıyorum ama ben taşeron işim kadrolu olarak çalışıyoruz işyerinde bir bayanla sorunum oldu insan kaynaklarına bildirdim ve alo 170 i arayarak şikayette bulundum ama galiba benide eşimide işten çıkarcaklar sizce suçlumuyuz

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.