Kavga eden işçinin işten çıkarılması mümkün müdür?

İşçinin kavga etmesi

Bu soruyu cevaplayabilmemiz için öncelikle şu üç soruyu da cevaplamamız gerekir. İşçi kimle kavga etti? Nerede kavga etti? Kavganın işverene etkisi ne oldu?

1- İşçi kimle kavga etti?

İşçinin işten çıkarılmasından kasıt, işverenin işçiyi haklı bir nedenle derhal, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödemeksizin işten çıkarmasıdır. 4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesinin II-d hükmü gereğince; işçinin, işverenin başka işçisine sataşması bir haklı fesih nedeniyken, kavga etmesi de doğal olarak bir fesih nedenidir.

O halde işçinin kimle kavga ettiği önem arz etmektedir. İşçi, işverenin bir başka işçisiyle kavga etmiş olmalıdır.

2- Nerede kavga etti?

Bu kavga işyerinde ya da işyeri dışında meydana gelebilir.

3- İşverene etkisi ne oldu?

İki işçi arasındaki bu kavga, işyerinde olmuşsa, işçi sadece kavga nedeniyle, başka bir sebep aranmaksızın işten çıkarılabilir.

İki işçi arasındaki kavga, işyeri dışında olmuşsa, bu durumda işçinin işten çıkarılması için bu kavganın işyerine olumsuz bir etkisi olmalıdır.

4- İşçinin üçüncü şahısla kavgası

İşçi, işyeri dışından üçüncü bir şahısla kavga etmişse, bu kavganın işyerine olumsuz yansıması olması halinde işten çıkarılabilir.

SONUÇ

– İşçinin kavgası, işyeri sınırları içinde aynı işverenin bir başka işçisiyle olmuşsa ikisi de direkt olarak işten çıkarılabilir.

– İşçinin kavgası, yine işverenin bir başka işçisiyle ama işyeri dışında olmuşsa, işten çıkarılma için bu kavganın işyerine olumsuz bir etkisinin olması gerekir.

– İşçinin kavgası, üçüncü bir şahısla işyeri dışındaysa, işten çıkarılma için yine işyerine olumsuz bir etki olması şarttır.

– İşçi, işyeri dışında işverenin başka bir işçisiyle ya da üçüncü bir şahısla kavga etmişse, ama bunun işyerine bir etkisi olmamışsa, işçi haklı nedenle derhal işten çıkarılamaz.

İşçi kavga örnekleri

müşteriyle kavga eden işçi

İşçi A, işten sonra akşam gezerken trafikte tartıştığı üçüncü şahıs B ile kavga etse, bu durumun işyerine bir etkisi olmadığından, ortada haklı nedenle derhal işten çıkarmayı gerektirecek bir durum yoktur.

İşçi A, hafta tatilinde işyerinden arkadaşı C ile halı saha maçı yaparken kavga etse, bu durumun da işyerine olumsuz bir etkisi olmamışsa, işçi haklı nedenle derhal işten çıkarılamaz.

İşçi A, yıllık izindeyken ve üzerine işyeri tarafından verilmiş işyerli logolu ve marka yazılı ceketiyle futbol maçına gitse, maç sonunda kavgaya karışsa ve bu kavga televizyonlarda açıkça yayınlansa, işvereninin imajına zarar veren işçi A, bu nedenle haklı nedenle işten çıkarılabilir.

90 Yorum

 1. Merhaba
  Oğlum Chef, garson bir işçi oğlumun garsonun yanlışlarını müdüre bildirdiği için mutfağa girerek tespit edilemeyen bir cisim ile oğlumun kulağınının yırtılmasına neden oluyor ve oğlum hastahaneye giderek dikiş tılıyor rapor tutuluyor. işveren her ikisinide tazminatsız işten çıkarıyor, oğlum davacı olup dava sürüyor.
  1.işveren mutfakta saldırıya uğrayan oğlumu işten çıkarabilirmi
  2. işverene daha önceden ilgili kişi için kavga çıkarmak istediğine dair tutanağı olmasına rağmen iş yeri güvenliği almamasından sorumlu değilmidir ? dava konusu olmazmı ?
  3. işverenden çalışamadığı 8 ay süre için iş kaybı mahrumiyet tazminat davası açabilirmi ?

  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim
  saygılarımla,
  ismail boz

  1. Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Oğlunuz kavganın yaşanmasında kusurlu değilse çıkarılamaz. Dava açarak hem tazminatları hem de varsa diğer alacakları talep edebilirsiniz. Sorduğunuz diğer iki soru ise genel hukukla ilgili konular olduğundan, bir avukatla görüşerek bilgi almanızda yarar var.

 2. Merhaba Mustafa bey. Benim babam 10 yıldır özel bir şirkette çalışıyordu. Orda ki başka bir çalışan babamla sürekli uğraşıp duruyormuş en sonunda babam dayanamamış son Bir kez daha uyarmış snra ana avrat küfür etmiş babamda sinirine hakim olamayıp kavga etmişler ama birbirlerine varamadan ayırmışlar. Smdi şirketin sahibi sadece 2500 TL tazminat veriyormuş. Babamda mahkemeye verecem demis adamda git ver şahitler var demiş raporunu tuttum gibi şeyler söylemiş. Ve 10 yıl boyunca sürekli her gün 4 5 saat sigorta yapmış sözde. Bana bu konu da yardımcı olurmusunuz. Mahkemeye verirsek hak kazanma şansımız var mı. Bide son olarak asgari ücret olarak gösterip elden 600 TL para veriyordu. Lütfen böyle sahtekarlarin önüne geçmek hakkımızı almak ve bizden sonrakilere böyle Bir haksızlık yapamaması için nasıl Br yol izlemeliyiz

  1. Burak bey yapmanız gereken tek şey, hakkınızı aramaktır. İşveren ne derse desin, mahkemede gerçekler ortaya çıkacaktır. İşverenin ödediği paraları babanız alabilir; ardından da ne eksik ödenmişse, onun için önce noter kanalıyla ihtarname göndermeli ve sonrasında da dava açmalıdır. Davanın sonucunun bilmemim mümkün olmaz; ama tahmin edersiniz ki dava açmadan da hakkınızı arayamazsınız. Kolay gelsin.

 3. Merhaba bir kamu kurumunda bir yakınım kavga etti ve işten çıkartıldı tekrar geri girme şansı varmi ayni kuruma

  1. Bu tamamen kurumun takdirindedir. Tekrar alınmasının önünde yasal bir engel yoktur.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir