Kavga eden işçinin işten çıkarılması mümkün müdür?

İşçinin kavga etmesi

Bu soruyu cevaplayabilmemiz için öncelikle şu üç soruyu da cevaplamamız gerekir. İşçi kimle kavga etti? Nerede kavga etti? Kavganın işverene etkisi ne oldu?

1- İşçi kimle kavga etti?

İşçinin işten çıkarılmasından kasıt, işverenin işçiyi haklı bir nedenle derhal, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödemeksizin işten çıkarmasıdır. 4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesinin II-d hükmü gereğince; işçinin, işverenin başka işçisine sataşması bir haklı fesih nedeniyken, kavga etmesi de doğal olarak bir fesih nedenidir.

O halde işçinin kimle kavga ettiği önem arz etmektedir. İşçi, işverenin bir başka işçisiyle kavga etmiş olmalıdır.

2- Nerede kavga etti?

Bu kavga işyerinde ya da işyeri dışında meydana gelebilir.

3- İşverene etkisi ne oldu?

İki işçi arasındaki bu kavga, işyerinde olmuşsa, işçi sadece kavga nedeniyle, başka bir sebep aranmaksızın işten çıkarılabilir.

İki işçi arasındaki kavga, işyeri dışında olmuşsa, bu durumda işçinin işten çıkarılması için bu kavganın işyerine olumsuz bir etkisi olmalıdır.

4- İşçinin üçüncü şahısla kavgası

İşçi, işyeri dışından üçüncü bir şahısla kavga etmişse, bu kavganın işyerine olumsuz yansıması olması halinde işten çıkarılabilir.

SONUÇ

– İşçinin kavgası, işyeri sınırları içinde aynı işverenin bir başka işçisiyle olmuşsa ikisi de direkt olarak işten çıkarılabilir.

– İşçinin kavgası, yine işverenin bir başka işçisiyle ama işyeri dışında olmuşsa, işten çıkarılma için bu kavganın işyerine olumsuz bir etkisinin olması gerekir.

– İşçinin kavgası, üçüncü bir şahısla işyeri dışındaysa, işten çıkarılma için yine işyerine olumsuz bir etki olması şarttır.

– İşçi, işyeri dışında işverenin başka bir işçisiyle ya da üçüncü bir şahısla kavga etmişse, ama bunun işyerine bir etkisi olmamışsa, işçi haklı nedenle derhal işten çıkarılamaz.

İşçi kavga örnekleri

müşteriyle kavga eden işçi

İşçi A, işten sonra akşam gezerken trafikte tartıştığı üçüncü şahıs B ile kavga etse, bu durumun işyerine bir etkisi olmadığından, ortada haklı nedenle derhal işten çıkarmayı gerektirecek bir durum yoktur.

İşçi A, hafta tatilinde işyerinden arkadaşı C ile halı saha maçı yaparken kavga etse, bu durumun da işyerine olumsuz bir etkisi olmamışsa, işçi haklı nedenle derhal işten çıkarılamaz.

İşçi A, yıllık izindeyken ve üzerine işyeri tarafından verilmiş işyerli logolu ve marka yazılı ceketiyle futbol maçına gitse, maç sonunda kavgaya karışsa ve bu kavga televizyonlarda açıkça yayınlansa, işvereninin imajına zarar veren işçi A, bu nedenle haklı nedenle işten çıkarılabilir.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

112 Yorum

 1. mrb. 3 gün önce işyerinde çalışırken diğer işçi kadınla tartıştık. kadın küfür etti. bende dayanamayıp küfür ettim. tutanak tutuldu ve ifade verdik. başka bir kadın dibimde küfür ettiler diye şikayet etmiş. 3 gün sonra çalışma belgesi verilerek işten çıkarıldık. %45 özürlü raporluyum. kulağımın bir tanesi sağır. 5 yıllık emeğimde içeride. vermediler. bu durumda ne yapabilirim. defalarca söylememe rağmen bordromda özürlü değil hep normal işçi yazıyordu

  1. Rıdvan bey, işçinin başka bir işçiye hakaret etmesi işveren açısından bir haklı fesih sebebidir. Yine de bu konuda şansınızı denemek isterseniz, bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 2. Merhaba,
  3 yılı aşkın bir süredir çalıştığım işimden karşı tarafın ağır tahrik ve aşağılayıcı konuşmasına dayanamayıp yakasını tutup itmemin sonucu tazminatsız işten çıkartıldım. Karşı taraf yönetici kadrosunda ben ise sendikalı bir personelim. İşten çıkmarma sebebine küfür ve darp yazmışlardı. Ben küfür ve darp olmadığı gerekçesiyle suçlamaları reddedip imza atmadım. Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olur musunuz.

  1. Merhaba.
   İş ilişkisi içinde maalesef ki sinirlere hakim olmak gereklidir. Yaka tutup silkelemek fiili bir taarruza girebiliyor. İşveren vekili de size mukavemet gösterdiyse aynı sekilde mahkemeye basvurun derim. Ama yoksa yapacak birşey yok gibi, 25/2 çıkış yerinde gibi… Geçmiş olsun

 3. mustafa bey iyi günler .işçimiz işyerinde başka işçiyle kavga edip aynı gün işten ayrıldı hem müşterilerime olumsuz yansıdı hemde işçi olmadığı için mağdur olduk ayrıca kendisi tazminat ve izin maaşı talep ediyor bu durumda ne yapmalıyız?not:çalıştığı süre 15 ay..

  1. Merhaba, Mustafa bey müsait olduğunda değerli görüşleriyle elbette katılacaktır konuya. Lakin yardımcı olmak isterim;
   İşyerinde kavga etmek 25/2. Madde’den derhal fesi sebebidir. Konuyu şahitler ile birlikte mutlaka tutanak altına alıp çıkışını yapın.
   Bu sebeple çıkışta herhangi bir tazminat alacağı yoktur.
   Fakat Fesih Haklı da Haksız da Olsa, kullanılmamış Yıllık İzin Ücreti Ödenir. (Yargıtay 7. Hukuk Dairesinin emsal kararı mevcuttur) Bunu mutlaka ödemelisiniz.

 4. Merhaba mustafa bey. Ben 8 yıl çalıştığım yerde torpilli tabir ettiğimiz kişi gelip bu kişi yi kasaya geçirdikleri, Bu kişinin de Kasada Yanlış işler yaptığı bunuda kendi hemşerisi olan işletme müdür söylediğimi,sen karışma diğerek beni 60 km bir yere yollayıp orda ki yönetim kurul üyesi ve mudur tarafından darp olduğum, ardındanda şikayet etmemem içindede yanlarına çekip tekrar eski yerime yollamak istemişler istemediğim halde gittiğimin ikinci gun iş çikişinda saldırıyor ve beni tek taraflı iş fest yaptıklarında,darp yapan yönetim kurul üyesi ve mudur dava açıp kazanıyorum..bana saldıran kişi haksız tahrik adı altında benden fazla ceza alıyor iş mahkemesinde red istisrat mahkeme red yargı red lütfen acil bana dönerseniz sevinirim ne yapabilirim…..

  1. Ahmet bey siz yardımcı olmak isterdim. Ama buradaki yüzeysel bilgilerle size bilgi vermeye çalışırsam, öncelikle sizi yanıltmış olurum. Bu soruları mutlaka, dava dosyanızdaki evrakları görecek bir avukata ve yüz yüze sormalısınız.

 5. Mustafa bey Aynı işyerinde çalışan bir arkadaşla iş yerinden çıktıktan sonra serviste kavga ettik ama bana büyük tahrik yapıldı ikimizde 29.maddeden hiç bir hakkımız verilmeden kovulduk dava açsam şansım olur mu

  1. Ayşe hanım cevabı bilmem mümkün değil. Bu tamamen kavganın niteliğine, sebeplerine ve önceki olaylara göre değişecektir.

   1. Mustafa bey kavganın öncesi yok sadece bir kere kavgam oldu bundan önce kavgam olmadı uyarı almadım kızın iş yerinde ağız dalaşına girdiği çok kişi oldu ama kimse konuşmak istemiyor şahidim de yok kazanacağım net olsa dava açacağım 29. madde benim için çok sıkıntı sicilimide bozdu

    1. Yine de kesin bir şey söylemem mümkün olmaz. Somut verilerle bir avukatla görüşüp ona danışmanız gerekir. Hakkınızı aramanızı tavsiye ederim.

     1. Merhaba ben 16/08/2017 tarihinde çalışmakta olduğum şirkette vardiya amiri olarak görev yapıyordum bu tarihte alt personele işler ile ilgili talimat veriyordum diğer vardiya amiri yanıma gelerek ego ve kibir ile sen kimsin lan vs diğer hakaretler ile birlikte ben burada iken sen kim olup talimat veriyorsun diye dalaşma çıkardı bende benden uzaklaş pislik çıkmasın dedim oda koştu bir Demir parçası ile üzerime saldırdı Demir’i kafama salladı sakındığım için vuramadı Demir uzundu arkadan iki eli ile beni sıkıştırıp sıktı belim kırılana dek zor ayırdılar ve omurlarım kırılmış vücudum da 5 6 adet kırık var bu sıkmadan dolayı ben hiç karşılık vermedim evli ve küçük bir kızım olduğu için ve bu suç işleyen işçi hala orada çalışıyor hem o şahıs hem şirkete maddi manevi tazminat davası açmak istiyorum ne dersiniz sayın büyüklerim…

     2. Mustafa bey, fiili saldırı sonucu dava açma hakkınız elbette vardır. Ama bu, iş hukuku dışında bir konu olduğu için benim bilgim bulunmamaktadır. Bu nedenle, bir avukatla görüşmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

 6. Mustafa bey öncelikle bilgilendirmeleriniz için tşk ederim. Benim daha önce bir birlikteliğim oldu biriyle. ve eski eşinin sürekli tehtitlerine maruz kaldım. Daha sonra birlikte olduğum kişide eski eşiyle birlikte benimle uğraşmaya başladılar. kısaca beni çalıştığımız kurumdan uzaklaştırmaya çalışıyorlardı. Kadın tarafından 1-2 yakın iş arkadaşınıtanık göstereren bana Ahlaksız kadın hem eşini hem beni aldattın şeklinde bir iftira ila dava açtı Bayan. hakime iyi mahkeme hakimi çok katı tanıklarım olmasına rağmen dinlemedi adli par cezası verdi. tarafıma atılan bu iftira 1.5 yıl önceydi karar yeni verildi. temyize gittim. . Bu arada çalıştığımız kurum uyarıda bulundu 1 yıl önce ve çalıştığımız biirmleri değiştirdi. . Mahkemeden alıcağım adli para cezası benim işimi etkilermi. Keza hala beni tahrik etmeye yanlış bi davranışa sevketmeye çalışıyor yakın iş arkadaşları. birde bu iftira ile ceza alırsam . iftira atıldığına dair bir dava açma şansım olurmu.. bu arad hayatım boyunca karakola bilegitmemiş olmama rağmen Mahkeme hakime hanımı ertelemeye bile gitmedi bunu için ne diyorsunuz..

  1. Hakan bey size yardımcı olmayı isterdim ama buradan ve uzmanlık alanım olmayan bir konuda yorum yapmam hem yanlış olur hem de etik olmaz. Bu hususta en doğru bilgiyi alabileceğiniz yer yine bir avukat olacaktır.

 7. merhabalar ben işyerinde arkadaşımın işyeri dışında konuşmalarım nedeniyle bu olayı iş yerine yansıttı ve orda benimle tartıştı ve beni tartakladı ayrıca sonrasında dahada olayı büyüterek bana yumruk attı bu durumda işyeri bize nasıl bir sonuç verebilir saygılarımla

  1. Sizinde ona karşılık verip vermediğinizin, ona hamle yapıp olayı körükleyip körüklemediğizin incelenmesi gerekir, gerekirse görüntü ve tanık beyanlarının alınması gerekir. Göründüğü kadarıyla işvereniniz her ikinizinde 25/II. maddeden dolayı haklı sebeple derhal işinize son verebilir.

 8. MERHABALAR BİR YAKINIM AYNI İŞYERİNDE BULUNDUĞU ÇALIŞAN İLE MESAİ ÇIKIŞI SERVİS ARACINDA HAKARET BOYUTUNDA TARTIŞMIŞLARDIR VE SERVİS İÇERİSİNDE KÜFÜRLEŞEREK FİZİKSEL OLARAKTA SALDIRI GERÇEKLEŞMİŞTİR ÇALIŞANLARDAN BİR TANESİ TARTIŞTIĞI KİŞİYİ DARP ETTİRMİŞ VE ARDINDAN SİLAH SIKTIRMIŞTIR HER İKİSİNİNDE İŞ VEREN TARAFINDAN TAZMİNATSIZ OLARAK ÇIKIŞI VERİLMİŞTİR TAZMİNATSIZ ÇIKIŞIN VERİLMESİ DOĞRU MUDUR?

  1. Merhaba. Olay aynı zamanda adli bir vak’a olarak da gelişmiştir.Yani mutlaka Savcılık veya polise de intikal ettirilmiştir, ettirilmelidir.
   İş kanunu doğrultusunda işverenin yaptığı 25. Madde’yi uygulamaktır. Yaptığı doğrudur. Yine de yargı yoluna başvurabilirsiniz tabiki.

 9. Merhaba özel bir şikette 5 yıldır çalışmaktaydım son 3 aydır iş yerinde farklı bir departmandan başka işci ile bir saat sorma ile başlayan tartışmada karşı taraf tehtit etmesine iş yerinde onunla tartışmayacağımı ve kavga etmeyecegim beyanından sonra beni her gördügü yerde sataşıp kavga etmek istedi en son dayanamadım ne derdin varsa iş yeri dışında gel görüşelim mesai bitiminde dedim ve mesai bitiminde iş yeri dışında kendisini aradım cevap vermedi 15 dakka sonra beni aradı iş yeri dışında bir benzinlik arkasına çagırdı gittigimde bana kendisini vurdurup arkamdan gelen bir yakımım ve iş arkadaşıma ve bana kufur etmeye başladı uyardım ama dınlemedi meselesinin benimle oldugunu söyleyip yanımızdaki insanlardan uzaklaştırdım ileride bana tekme atması üzerine kendimi kaybettim yumruk atmaya başladım 4 yumruktan sonara yere duştu yerde tekmeledim ayağa kalktığı zaman kafası kanıyordu iş arkadaşım oldugu için içim elvermedi vurmadım yanımdaki iş arkadaşım ve cevredeki insanlar araya girdi beni öldurmekle tehtit etti yanımda gelen iş arkadaşımız yere duşen gözlügünü verip gitmesi istedi bizden uzaklaşıp tehtit etmeye devam etti .Gece vardiyasından çıktıgımız için dağıldık evlerimize gittik yattık 4 saat sonra iş yeri deparman müdürüm arayıp bana kavga ettigim sahsı bıçakladıgımı ve hastanede oldugunu söyledi kendisine telefonda anlattım biz sadece kavga ettik ve bu durumu iş arkadaşım şahit sorabilirsiniz dedim.3 gün işe gelmememi istediler 4 gün iş yerine çagırıp savunma istediler iş yerinde kavga ve başka işci ile küfür ettigim tespit edilmiştir diye savunmada belirtim iş yerinde kavga etmedigimi ve küfür etmedigimi ve kesinlikle bıcaklama olmadıgını dışarda kavga ettiğimizi belirttim sonraki gün tekrar çagırıldım iş yerine bana iş hakkımın fes edildigini teblig ettiler 4857 kanunun25/II-d maddesinden işe geri dönüş davası açmak istiyorum iş yeri o gece vardiyada olanlardan savunma almış savunmalarda iş yerinde kavga olmadıgını tartıştıgımızı yazmışlar sizce dava açsam kazanabilirmiyim ?

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Bu durumlarda kesin cevap vermem, tahmin edersiniz ki, mümkün değil. Neticede bunu mahkeme takdir edecektir. Mahkeme de tanık dinleyerek ya da görüntülere göre kavgayı analiz edecek, sizin kusurunuz olup olmadığına bakacak, bu kavganın işyerine etkisini inceleyecek ve bunlara göre karar verecektir. Durumunuzu bu kriterlere göre değerlendirmelisiniz. Ayrıca, haklı olduğunuz düşünüyorsanız hakkınızı mutlaka mahkeme vasıtasıyla aramalısınız.

 10. Merhaba
  Oğlum Chef, garson bir işçi oğlumun garsonun yanlışlarını müdüre bildirdiği için mutfağa girerek tespit edilemeyen bir cisim ile oğlumun kulağınının yırtılmasına neden oluyor ve oğlum hastahaneye giderek dikiş tılıyor rapor tutuluyor. işveren her ikisinide tazminatsız işten çıkarıyor, oğlum davacı olup dava sürüyor.
  1.işveren mutfakta saldırıya uğrayan oğlumu işten çıkarabilirmi
  2. işverene daha önceden ilgili kişi için kavga çıkarmak istediğine dair tutanağı olmasına rağmen iş yeri güvenliği almamasından sorumlu değilmidir ? dava konusu olmazmı ?
  3. işverenden çalışamadığı 8 ay süre için iş kaybı mahrumiyet tazminat davası açabilirmi ?

  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim
  saygılarımla,
  ismail boz

  1. Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Oğlunuz kavganın yaşanmasında kusurlu değilse çıkarılamaz. Dava açarak hem tazminatları hem de varsa diğer alacakları talep edebilirsiniz. Sorduğunuz diğer iki soru ise genel hukukla ilgili konular olduğundan, bir avukatla görüşerek bilgi almanızda yarar var.

 11. Merhaba Mustafa bey. Benim babam 10 yıldır özel bir şirkette çalışıyordu. Orda ki başka bir çalışan babamla sürekli uğraşıp duruyormuş en sonunda babam dayanamamış son Bir kez daha uyarmış snra ana avrat küfür etmiş babamda sinirine hakim olamayıp kavga etmişler ama birbirlerine varamadan ayırmışlar. Smdi şirketin sahibi sadece 2500 TL tazminat veriyormuş. Babamda mahkemeye verecem demis adamda git ver şahitler var demiş raporunu tuttum gibi şeyler söylemiş. Ve 10 yıl boyunca sürekli her gün 4 5 saat sigorta yapmış sözde. Bana bu konu da yardımcı olurmusunuz. Mahkemeye verirsek hak kazanma şansımız var mı. Bide son olarak asgari ücret olarak gösterip elden 600 TL para veriyordu. Lütfen böyle sahtekarlarin önüne geçmek hakkımızı almak ve bizden sonrakilere böyle Bir haksızlık yapamaması için nasıl Br yol izlemeliyiz

  1. Burak bey yapmanız gereken tek şey, hakkınızı aramaktır. İşveren ne derse desin, mahkemede gerçekler ortaya çıkacaktır. İşverenin ödediği paraları babanız alabilir; ardından da ne eksik ödenmişse, onun için önce noter kanalıyla ihtarname göndermeli ve sonrasında da dava açmalıdır. Davanın sonucunun bilmemim mümkün olmaz; ama tahmin edersiniz ki dava açmadan da hakkınızı arayamazsınız. Kolay gelsin.

 12. Merhaba bir kamu kurumunda bir yakınım kavga etti ve işten çıkartıldı tekrar geri girme şansı varmi ayni kuruma

  1. Bu tamamen kurumun takdirindedir. Tekrar alınmasının önünde yasal bir engel yoktur.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.