Kavga eden işçinin işten çıkarılması mümkün müdür?

İşçinin kavga etmesi

Bu soruyu cevaplayabilmemiz için öncelikle şu üç soruyu da cevaplamamız gerekir. İşçi kimle kavga etti? Nerede kavga etti? Kavganın işverene etkisi ne oldu?

Reklam

1- İşçi kimle kavga etti?

İşçinin işten çıkarılmasından kasıt, işverenin işçiyi haklı bir nedenle derhal, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödemeksizin işten çıkarmasıdır. 4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesinin II-d hükmü gereğince; işçinin, işverenin başka işçisine sataşması bir haklı fesih nedeniyken, kavga etmesi de doğal olarak bir fesih nedenidir.

O halde işçinin kimle kavga ettiği önem arz etmektedir. İşçi, işverenin bir başka işçisiyle kavga etmiş olmalıdır.

2- Nerede kavga etti?

Bu kavga işyerinde ya da işyeri dışında meydana gelebilir.

3- İşverene etkisi ne oldu?

İki işçi arasındaki bu kavga, işyerinde olmuşsa, işçi sadece kavga nedeniyle, başka bir sebep aranmaksızın işten çıkarılabilir.

İki işçi arasındaki kavga, işyeri dışında olmuşsa, bu durumda işçinin işten çıkarılması için bu kavganın işyerine olumsuz bir etkisi olmalıdır.

4- İşçinin üçüncü şahısla kavgası

İşçi, işyeri dışından üçüncü bir şahısla kavga etmişse, bu kavganın işyerine olumsuz yansıması olması halinde işten çıkarılabilir.

SONUÇ

– İşçinin kavgası, işyeri sınırları içinde aynı işverenin bir başka işçisiyle olmuşsa ikisi de direkt olarak işten çıkarılabilir.

– İşçinin kavgası, yine işverenin bir başka işçisiyle ama işyeri dışında olmuşsa, işten çıkarılma için bu kavganın işyerine olumsuz bir etkisinin olması gerekir.

– İşçinin kavgası, üçüncü bir şahısla işyeri dışındaysa, işten çıkarılma için yine işyerine olumsuz bir etki olması şarttır.

– İşçi, işyeri dışında işverenin başka bir işçisiyle ya da üçüncü bir şahısla kavga etmişse, ama bunun işyerine bir etkisi olmamışsa, işçi haklı nedenle derhal işten çıkarılamaz.

İşçi kavga örnekleri

müşteriyle kavga eden işçi

İşçi A, işten sonra akşam gezerken trafikte tartıştığı üçüncü şahıs B ile kavga etse, bu durumun işyerine bir etkisi olmadığından, ortada haklı nedenle derhal işten çıkarmayı gerektirecek bir durum yoktur.

İşçi A, hafta tatilinde işyerinden arkadaşı C ile halı saha maçı yaparken kavga etse, bu durumun da işyerine olumsuz bir etkisi olmamışsa, işçi haklı nedenle derhal işten çıkarılamaz.

İşçi A, yıllık izindeyken ve üzerine işyeri tarafından verilmiş işyerli logolu ve marka yazılı ceketiyle futbol maçına gitse, maç sonunda kavgaya karışsa ve bu kavga televizyonlarda açıkça yayınlansa, işvereninin imajına zarar veren işçi A, bu nedenle haklı nedenle işten çıkarılabilir.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

117 Yorum

 1. adam 20 sene emek vermiş bir hata yapmış bütün haklarını iptal ediyorum böyle mantık olmaa; zaten işten çıkararak cezalandırmışın ;tazminatını niye vermiyon? açmı kalsın bir hata yüzünden evlatlarının hakkı nerde?hayatında kavga etmeyen kaç kişi var saçma uyduruk emparyel bir kafa ;kabul edilemez ;ben olsam etmem ,hakimleride memur diil sözleşmeli yapcan bak bakalım nasıl kararlar geliyor!sendikalrda bu şekilde ,temsilcile rkademisyen öğretmen ,doktor ;konu memur işçi umurlarınd adiil ;kimse haddini aşmasın ekmekle oynamasın !MEMUR RASİM KOU

 2. Merhaba işyeri dışında ve işyeri sınırları dışında daha önce samimi olduğum bir iş arkadaşımla tartışma yaşadım darp yok polis tutanağı da yok işyerine gelip sırf dediği olsun diye şikayet etti müdür bana hiç bir şey sormadan tutanak imzalatmaya kalktı yüzleşmek istedim onu da sağlamadı sadece onun lafıyla ki ne anlattığını da bilmiyorum yaklaşık 1 ay sonra 25/2 maddesince işten atılan ben oldum saçma sapan nedenler sunularak kağıt imzalamam için baskı yapıldı hukuki süreç başlattım tabi bu olanlardan önce hem iftiraya maruz kaldım o iş yerinde bir başka personel tarafından hem de mobbing aslında işin aslı da benim iftiraya maruz kaldığım kişiyi savcılığa vermem ve şirketin adının geçmesi nedeniyle bahaneler üretildi ve işten çıkarıldım bu olayın bana dönüşü ne olur bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler iyi çalışmalar.

  1. Yıldız hanım, bütün detayları bilmeden yorum yapamam. Dava açtıysanız zaten mahkeme kararı verecektir. Açmadıysanız, sitemizdeki canlı destek hattından bize ulaşabilirsiniz.

 3. ben 1 yıl önce calistigim firmadan mühendisleri telefonda tartıştık ben de dayanamayıp tehdit ettim telefonda ve bundan dolayı işveren benim ihbar tazminatımi verdı kıdem tazminatimi vermedi ne yapabilirim

  1. Bu gibi durumlarda sinirlerinize hakim olacaksınız. Hakkınızı hukuk çerçevesinde aramanızı engelleyici/kısıtlayıcı fiilleri kendinizden uzakta tutabileceksiniz ki kazanan siz olabilesiniz.
   İhbarınızı vermiş, ona şükür. Vermeye de bilirdi 25/2’ye göre işlem yaparak. İş yerinde kavga/tartışma yarattığınızdan dolayı kıdem tazminatınızı alamazsınız kanısındayım. An itibariyle yapabilecek pek birşey yok. (Yine de Kıdem tazminatı için dava açabilirsiniz tabiki)

 4. mrb. 3 gün önce işyerinde çalışırken diğer işçi kadınla tartıştık. kadın küfür etti. bende dayanamayıp küfür ettim. tutanak tutuldu ve ifade verdik. başka bir kadın dibimde küfür ettiler diye şikayet etmiş. 3 gün sonra çalışma belgesi verilerek işten çıkarıldık. %45 özürlü raporluyum. kulağımın bir tanesi sağır. 5 yıllık emeğimde içeride. vermediler. bu durumda ne yapabilirim. defalarca söylememe rağmen bordromda özürlü değil hep normal işçi yazıyordu

  1. Rıdvan bey, işçinin başka bir işçiye hakaret etmesi işveren açısından bir haklı fesih sebebidir. Yine de bu konuda şansınızı denemek isterseniz, bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 5. Merhaba,
  3 yılı aşkın bir süredir çalıştığım işimden karşı tarafın ağır tahrik ve aşağılayıcı konuşmasına dayanamayıp yakasını tutup itmemin sonucu tazminatsız işten çıkartıldım. Karşı taraf yönetici kadrosunda ben ise sendikalı bir personelim. İşten çıkmarma sebebine küfür ve darp yazmışlardı. Ben küfür ve darp olmadığı gerekçesiyle suçlamaları reddedip imza atmadım. Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olur musunuz.

  1. Merhaba.
   İş ilişkisi içinde maalesef ki sinirlere hakim olmak gereklidir. Yaka tutup silkelemek fiili bir taarruza girebiliyor. İşveren vekili de size mukavemet gösterdiyse aynı sekilde mahkemeye basvurun derim. Ama yoksa yapacak birşey yok gibi, 25/2 çıkış yerinde gibi… Geçmiş olsun

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.