Kıdem tazminatı alamayan işçi ne yapmalı?

Kıdem tazminatı alamayan işçi ne yapabilir?

Kıdem tazminatı, birçok işçi için bir tür motivasyon kaynağıdır. Motivasyon kaynağı olmasının nedeni ise, işçinin işten ayrılırken almayı planladığı toplu paradır. İşçinin iş yerinde geçirdiği her bir yıl için artan oranda aldığı bu tazminat aynı zamanda damga vergisi dışında bir kesintiye de uğramadığı ve brüt ücret üzerinden hesaplandığı için işçi açısından büyük önem arz etmektedir.

Kıdem tazminatı alma şartları neler?

Bu konuda daha önce yazdığım şu yazıya bakarak çok ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ama şu kadarını söyleyebilirim ki, kıdem tazminatı almanın iki temel gerekçesi vardır:

 • İşyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmak
 • İş sözleşmesi, kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermek.

Kıdem tazminatı ödenmezse ne olur?

Gelelim yazımızın konusuna. Kıdem tazminatı alma şartlarına sahip olan bir işçi, buna rağmen kıdem tazminatını alamayabilir mi? Ne yazık ki dönem dönem bu durumla karşılaşılabilmektedir. Bunun nedenleri arasında; işverenin kıdem tazminatı ödemekten kaçınmak istemesi, işverenin kıdem tazminatı ödeyecek parasının olmaması, işverenin iflas etmesi ya da işçi ile işverenin kıdem tazminatı konusunda uzlaşamaması gösterilebilir. Böyle bir durumda işçinin iki alternatifi bulunmaktadır.

Önce ihtarname

Kıdem tazminatı ödenmeyen işçiye ilk tavsiyem, bu durumu yazıya dökerek, mümkünse noter kanalıyla işverene ihtarname çekmeleridir. İhtarnamede kıdem tazminatı alacağından açıkça bahsedilmeli ve işverene bunun ödenmesi için makul bir süre tanınmalıdır. Buna rağmen ödeme yapılmazsa iki alternatiften birisi ya da ikisi birlikte seçilebilir.

İşkur’a kıdem tazminatı için başvuru

kıdem tazminatı iş kanunu

Kıdem tazminatını alamadığı gibi bu konuda işvereniyle anlaşma da sağlayamayan işçinin ilk seçeneği Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri bünyesindeki şikayet masalarına başvurmaktır. İşkur’a yapılacak böyle bir başvuru yetkili memurlarca incelenecek ve işçi ile işveren bir araya getirilerek uzlaştırılmaya çalışılacaktır. Ancak buradan çıkan sonuç ne işçi için ne de işveren için kesin değildir. Ancak mahkeme aşamasında delil olarak kullanılabilecek niteliğe sahiptir.

İş Mahkemesinde kıdem tazminatı için dava açma

İşçinin ikinci alternatifi ise İş Mahkemesine dava açmaktır. İster İşkur’a başvurmuş olsun isterse başvurmamış olsun, işçi kıdem tazminatı alacağını İş Mahkemesine götürebilir. Burada işçinin dikkat etmesi gereken husus, kıdem tazminatının 10 yıllık zaman aşımına tabi olduğudur. Yani dava, işçi işten ayrıldıktan sonra 10 yıl içinde açılmalıdır.

SONUÇ

İşten ayrıldığı halde hakkı olan kıdem tazminatının ödenmediğini iddia eden işçi öncelikle işverene bu konuda bir ihtarname göndermelidir. Sonrasında ise dilerse İŞKUR’a başvurarak buradan sonuç almayı bekleyebilir, dilerse de direkt olarak İş Mahkemesinde alacağının tahsili için dava açabilir.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

257 Yorum

 1. İYİ GÜNLER.
  BİR SORUM OLACAK. BİLGİ SAHİBİ OLAN ARKADAŞLAR CEVAPLAYABİLİR Mİ ?
  BEN 26.04.2008 YILINDA İŞE BAŞLADIM. 31.10.2009 TARİHİNDE İŞVERENİM TARAFINDAN İŞYERİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİĞİM HALDE ZORAKİ OLARAK SİGORTAMI 10 GÜN DURDURACAĞINI SONRA TEKRAR BAŞLATACAĞINI SÖYLEDİ. BU ESNADA 2 ARKADAŞIM İLE BERABER BİZİ BANKAYA GÖTÜRDÜLER. BANKA DEKONTLARINI İMZALATTILAR VE TAZMİNAT ÖDEMELERİMİZİ ALMADAN BANKADAN AYRILDIK. ŞİMDİ DAVA AÇSAM SONUÇ ALABİLİR MİYİM.

  1. Sertan bey, eğer dekont imzaladıysanız ve bu dekontta da kıdem tazminatınız yatırılmışsa, açıkçası işiniz çok zor. Ama neye imza attığınızı bilemediğim için, yine cevabı bulacak olan sizsiniz.

 2. Merhaba babam 13 yıl bi fabrikada çalıştı işten çıkarıldı ve fabrika iflas etti tazminat davası açtık kazandık fakat karşı taraf itiraz edip dava açtı ve onlar kazandı yaklaşık 4 yıldır dava suruyo ve avukatimiz bizden ve diğer mağdur kişilerden bi miktar dosya parası aldı hiç bi sonuç almamamiza rağmen ne yapmalıyız bizi bilgilendirin.tesekkurler

  1. Merhaba. Keşke yardımcı olabilsem; ancak dosya içeriklerini görmeden yapacağım her yorum tahminden öteye gitmeyecektir. Açıkçası, bir şüpheniz varsa bir başka avukata danışmanız daha doğru olacaktır.

 3. Mustafa Bey Merhaba

  Özel bir şirketten 3600 ve 15 yıllık hakkımı tamamlayarak ve sgk dan yazımı alarak istifa ettim. Firma tazminat ödememi taksitle uzun vadede yapmak istedi kabul etmedim. Noterden ihtar çektim, ihtar süresi sonunda icra davası açtım itiraz ettiler. İş mahkemesine başvurdum. Şirket buna rağmen ödeme yapmadı. Evraklarım tamam bunun sonucunda karşı tarafın kazanma ihtimali var mıdır?

  1. Merhaba. Dava sonucu konusunda bir şey söylemem mümkün değil. Ama 15 yıl ve 3600 gün çok açık ve net bir kıdem tazminatı alma nedenidir. Başka bir husus yoksa, rahat olabilirsiniz.

 4. Merhabalar ben bir lojistik firmasının genel merkezinde taşeron firma aracılığıyla çalışan güvenlik görevlisiydim sürekli güvenlik şirketi değişip duruyordu ama ben aynı yerimde aynı şartlar altında çalışmaya devam ettim en sonunda bu durumdan sıkıldım ve yeni güvenlik şirketi ile devam etmeme kararı aldım nomalde tazminat ve işsizlik maaşı alma hakkım vardı ışsizlik maaşında bir sorun çıkmadı ama tazminatımı işten çıkalı 7 ay olmasına rağmen alamadım burda son güvenlik şirketini mi yoksa anlaşmalı olduğu firmayı mı şikayet etmeliyim güvenlik şirketi onlar parayı ödemeden sana tazminatı ödemem diyor bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Mustafa bey, bu durumda davayı asıl işveren aleyhine açabilirsiniz. Haklı olduğunuza karar verilirse, tazminatınızı asıl işveren öder ve daha sonra alt işveren firmalara payları oranında rücu eder.

 5. merhaba mustafa bey 05.05.2017 tarihinde iki yıl çalıştığım işyerinden evlilik nedeniyle ayrıldım. 4 ay oldu tazminatımı yatirmamakta israrcilar. alo 170 üzerinen iskura şikayette bulundum. ama onlarda 4 ay olucak hala işlem aşamasında diyorlar. ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz.

  1. Merhaba,
   bu gibi bildirimleri yazılı yapmanız ve birer kopyasını muhafaza etmeniz herzaman lehinize olacaktır.
   Nasıl başvurdunuz işverene evlendiğinizde işten ayrılacağınızı belirtirken? Sözlü olarak mı? Dilekçe vb. ile mi başvurdunuz?
   Herhangi bir ayrılış evrağı imzaladınız mı? Bu gibi bilgileri bilirsek daha sağlıklı yardımcı olabiliriz…

   1. dilekçe ile başvurdum. çıkışımı evlilik nedeniyle göstermişler zaten sigortaya sorgulattim.

    1. O zaman bir avukat aracılığı ile alacağınız üzerinden ilgili şirkete cebri icra işlemi başlatma zamanınız gelmiş gibi…

 6. merhaba 14.12.2011 de makina bakım elemanı olarak çalışmaya başladığım iş yerinden 22.07.2016 da sendika sebebiyle 4857 sayılı iş kanununun 17.maddesiyle çıkartıldım geri dönüş davasını kazandım ancak şuan yargıtay sürecinde. çıkış kağıdımda 8 haftalık ihbar süreniz ve yasal haklarınız ödenicektir yazmasına rağmen tazminatım hala yatmadı iş yerine sorduğumda dava sürecinde olduğumuz için yatmıyacağını söylediler sizce ayrıyeten bir dava acmalımıyım tazminatla ilgili? fazla mesailerimizide elden alıyorduk bunla ilgili ne yapabilirim?

  1. Merhaba,
   dava aşamanızın ve mücadelenizin sonuna gelmişsiniz. Alacağın temliki için konusunda uzman bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim.

 7. slm öncelikle.ben 08.02.2016 da işe başladım 02.06.2017 de ie işten çıkarıldım.fakat patronum çıkış sebebimi haklı fesih olarak bildirmiş.işkura verdiğim şikayet formundan sonra ihbar tazminatına hak kazanamayıp kıdem tazminatı alacagım tespit edilmiş.buna rağmen kıdem tazminatımı alamıyorum patrona bildirmeme rağmen oralı olmuyor.ne yapmalıyım..

  1. Harun bey, İşkur’dan lehinize çıkan karar sizin için önemli bir delil teşkil edecektir. Bir an önce dava açmalısınız.

 8. Mustafa bey, ben 1 yıl 4 ay iş yerimde çalıştım ve işlerin kötü olduğu için işten çıkardılar. bize işler kötüye gitti küçülmeye gideceğiz haklarınızı vermeye çalışacagız dediler bizden 2 ay önce çıkardıkları arkadaşlarımız var hiç ödeme yapmamışlar. Alacaklarını istemeye geldiklerinde gidin mahkemeye verin dedi iş veren. Mahkemeye vermek için bizim yasal olarak bekleme süremiz var mı. Mahkeme mahkeme sonuçlanana kadar alacağımız tazminat ücretinde değişme olur mu nekadar bir zamanda bize ödeme yapması gerekiyor

  1. Mehmet bey, işe iade davası açmak için gerekli olan 1 aylık süre çok önemlidir. Ama bu süreyi kaçırmışsanız bile, kıdem tazminatı ya da diğer haklarınızı her zaman talep edebilirsiniz. Sitemizdeki iletişim formunu kullanarak ayrıntılı bilgi verirseniz, daha ayrıntılı bir cevap yazabilirim.

 9. merhaba,

  2014 10. aydan bu yana çalışmaktayım. şuan askerlik nedeniyle ayrılsam ne kadar tazminat alırım. 3 yıl üzreinden hesaplayabilirsiniz. brüt 2350 artı 3 aydan bir yüksek primler almaktayım. teşekkürler.

 10. Mustafa bey ben 8.7.1996 ti sigortagirişim kıdem tazminatı almadim son birsenede çalıştığım yerde sigorta en az üç ay kıdem tazminatı alabilirmiyim bunu en son bıraktığım işyeri mi ödeyecek şuan işsizim müracat edeyimmi

  1. Erkan bey, son çalıştığınız yerde toplam kaç sene çalıştınız? 1 senenin üstündeyse kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir.

 11. Selam ilk sigorta girisim 15.09.1997 4014 gun primim var suan calistigim isyerine 04.01.2009 tarihinde basladim fakat ayni isyerinde. 4.5 yil baska mutahit sirket 2yil baska mutahit sirket son 2 yildirda fabrikanin kurmus oldugu sirkette olmak uzere 8.5 yildir calisiyorum sormak istedigim su 3600 guntazminat hakkindan yararlanirken bu surelerin hepsimi hesaplanacak yoksa son calistigim 2yilmi fabrika ayni fabrika ama bu 3.sirketim tesekkur ederim saygilar

  1. Haydar bey kıdem tazminatı alma hakkınız var. Ama hangi firmadan? Siz tüm firmaların süresini son işverenden istemelisiniz. Onlar ödeme yapmayabilir. Bu durumda dava açarsınız ve bu 3 firma arasındaki bağı ortaya koyabilirseniz tamamı için tazminatınızı alırsınız. Size buradan sonucu şimdiden söylemem ise mümkün olmaz. İşten ayrıldıktan sonra, bir avukatın evrakları incelemesi daha doğru olacaktır.

 12. İyi günler Mustafa bey

  Ben 1998 senesinden beri özel bir firmada çalışıyorum.Şimdiye kadar 3 defa 1 keresi firma sahibi diğer 2 defa kendi ihtiyacımdan dolayı kıdem hesaplanıp para aldım. En son işe giriş tarihim 2015 İşten çıkartılırsam yada kendim çıkarsam kıdem ve ihbar tazminatım nasıl hesaplanır acaba?

  1. Serap hanım, 1998 senesinde sigortalı idiyseniz ve prim sayınız en az 3600 gün ise, kendiniz de işten ayrılsanız 15 yıl ve 3600 gün nedeniyle kıdem tazminatı alabilirsiniz. Bu tazminat, en son kıdem tazminatı aldığınız tarihten itibaren hesaplanacaktır. İhbar tazminatı ise alamazsınız.

 13. Mustafa bey merhaba
  ben eşimle aynı yerde çalışıyordum amcamızın reklam şirketinde , eşimle amcam arasında tartışma çıktı amcam eşimin ailesine hakarette bulundu eşimde sinirlenip işi terk etti ve 12 temmuzdan sonra bidaha işe gelmedi eşim şimdi tazminatını istiyor ve vermiyolar kaç sene sigoratsız çalıştı 5 senelik sigorta yaptılar 5 senedir bu şirkette onlarla çalışıyor ve daha öncesinde farklı sektörlerdede amcamla birlikte hep sigortasız çalıştı. amcamın muhasebecisi kendisi istifa eden tazminat alamaz askerlik veya emeklilik olduğunda tazminat alınır diyor eşim askere giderkende tazminat vermediler eşim ihtarname gönderdi yine itiraz ederseler eşim iş mahkemesine başvurursa tazminat alabilir mi teşekkürler

  1. Hatice hanım, bu sorunun cevabını bilmem mümkün değil. Ancak işverenin, işçinin ailesine hakaret etmesi işçin için bir haklı fesih sebebidir. Bu durumu mahkemede eşiniz ispatlayabilirse ve bunun için işten ayrıldığını belirtirse, kıdem tazminatını alabilir.

 14. Mustafa bey merhaba
  11 yıl aynı firmada yılık izinsiz çalıştım firmanın maddi sorunlarından dolayı 2016 yılı Nisan ayında çıkışım oldu.
  İşveren bana tazminatım aşağısında 15000 talep etti .maddi sıkıntıları olduğunu bildiğim için kabul ettim ve bu tazminatı her ay bana düzenli ödeme sözü verdiği halde alamadım.karşı taraflada mahkemelik olmak istemiyorum fakat böyle giderse hiç alamıyor
  Ne yapmamı tavsiye edersiniz.

  1. Sonay hanım neden mahkemelik olmak istemiyorsunuz ki? Hem hak ettiğinizden daha az tazminat almışsınız hem de anladığım kadarıyla 11 yıllık izin ücretinizi alamamışsınız. Ben olsam, bir dakika durmaz hakkımı mahkemede arardım. Başka türlü yapabileceğiniz tek şey beklemek olacaktır.

 15. ilginiz için çok teşekkürler mustafa bey oğlum un 765 gün ü var çıkarıldığı yerden aynı yerde eşimde çalışıyordu 10 ay çalışıp 2 ay çıkış gösteriliyordu toplamda 560 günü var şu anda çıkış durumdaydı yani 2 aylık çıkış durumundaydı oğlum noterden tazminatı için uyarı yolladı şirkete buna kızmışlar eşimede dün itibariyle arayıp birdaha orada çalışamayacağını belirttiler eşimde tazminat ve ihbar tazminatı hak edermi ve avukat tutmadan nasıl dava açılıp kazanılır u konudada yardımınızı rica ediyorum şimdiden çok tşkrlrr .

 16. selam mustafa bey oğlum 27.10.2014 de işe girdi ve 3.5.2015 de kendi isteğiyle ayrıldı aradan 5..6 ay kadar geçtikten sonra tekrar çağırdılar oda gitti 18.11.2015 de giriş yapıldı 10 ay sonra oğlumu aynı şirketin aşka bir isim altındaki bölümüne aktarıldı 18.9.2016 da çıkış 19.9.2016 giriş yapılmış bilgimiz olmadan 22.6.2017 de ise işten çıkış veriimiş oğlumada 15 gün sonra çıktı gibi gösterildi hizmet dökümüne akınca anladık 22.6.20017 de çıkış yapıldığını tazminat istedi oğlum hak etmediğini belirtiler gir çıklardan dolayı habersiz yapılan gir çık izi haklı sayalırmıyız tazminat hak edermiyiz şimdiden teşekkürler.

  1. Murat bey merhaba. Kıdem tazminatında önemli olan aynı işveren bünyesinde çalışılan sürelerdir. Giriş çıkışlar sonucu değiştirmez. Siz, oğlunuzun aynı işveren bünyesindeki TOPLAM çalışma süresine bakın. 1 yılı aşıyorsa hem kıdem tazminatının ödenmesi gerekir hem de kullanmamışsa yıllık izin ücretinin ödenmesi gerekir. İhbar süresi kullandırılmamışsa, ihbar tazminatı da ödenmelidir. Hakkınızı kimsede bırakmamanızı ve dava açarak hakkınızı aramanızı tavsiye ederim. Gerekirse, davayı avukat tutmadan da açabilirsiniz.

 17. mustafa bey merhaba
  ben 02.04.2017 tarihinde evlendim eşim çalışmama izin vermiyor deyip işten çıkıp tazminat almam için ne zaman işverene başvurmam gerekiyor . çalıştığım yer akraba tanıdık yeri ve ayriyetten içerden alacağım bi miktar para var tazminat vermedikleri takdirde iş mahkemesine başvurduğumda benim açımdan olumlu sonuç alırmıyım
  teşekkürler

  1. Hatice hanım, işten ayrılacağınız tarihte en az 1 yıl kıdeminiz varsa, kıdem tazminatınız ödenmek zorundadır. Bu konuda işverenin hiçbir takdir yetkisi yoktur. Yani eşinizin çalışmanıza izin verip vermemesi önemli değildir. Kıdem tazminatınız ödenmezse, dava açarsanız kazanır ve alacağınızı yine alırsınız.

   1. işe girş tarihi 28.12,2014 maaş 1400 tl şimdi çıkış verirsemne kadar tazminat alabillirm mustafa bey

    1. Evet, 01/04/2018 tarihine kadar işten ayrılmanız durumunda, kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.