Kıdem tazminatı alamayan işçi ne yapmalı?

Kıdem tazminatı alamayan işçi ne yapabilir?

Kıdem tazminatı, birçok işçi için bir tür motivasyon kaynağıdır. Motivasyon kaynağı olmasının nedeni ise, işçinin işten ayrılırken almayı planladığı toplu paradır. İşçinin iş yerinde geçirdiği her bir yıl için artan oranda aldığı bu tazminat aynı zamanda damga vergisi dışında bir kesintiye de uğramadığı ve brüt ücret üzerinden hesaplandığı için işçi açısından büyük önem arz etmektedir.

Kıdem tazminatı alma şartları neler?

Bu konuda daha önce yazdığım şu yazıya bakarak çok ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ama şu kadarını söyleyebilirim ki, kıdem tazminatı almanın iki temel gerekçesi vardır:

 • İşyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmak
 • İş sözleşmesi, kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermek.

Kıdem tazminatı ödenmezse ne olur?

Gelelim yazımızın konusuna. Kıdem tazminatı alma şartlarına sahip olan bir işçi, buna rağmen kıdem tazminatını alamayabilir mi? Ne yazık ki dönem dönem bu durumla karşılaşılabilmektedir. Bunun nedenleri arasında; işverenin kıdem tazminatı ödemekten kaçınmak istemesi, işverenin kıdem tazminatı ödeyecek parasının olmaması, işverenin iflas etmesi ya da işçi ile işverenin kıdem tazminatı konusunda uzlaşamaması gösterilebilir. Böyle bir durumda işçinin iki alternatifi bulunmaktadır.

Önce ihtarname

Kıdem tazminatı ödenmeyen işçiye ilk tavsiyem, bu durumu yazıya dökerek, mümkünse noter kanalıyla işverene ihtarname çekmeleridir. İhtarnamede kıdem tazminatı alacağından açıkça bahsedilmeli ve işverene bunun ödenmesi için makul bir süre tanınmalıdır. Buna rağmen ödeme yapılmazsa iki alternatiften birisi ya da ikisi birlikte seçilebilir.

İşkur’a kıdem tazminatı için başvuru

kıdem tazminatı iş kanunu

Kıdem tazminatını alamadığı gibi bu konuda işvereniyle anlaşma da sağlayamayan işçinin ilk seçeneği Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri bünyesindeki şikayet masalarına başvurmaktır. İşkur’a yapılacak böyle bir başvuru yetkili memurlarca incelenecek ve işçi ile işveren bir araya getirilerek uzlaştırılmaya çalışılacaktır. Ancak buradan çıkan sonuç ne işçi için ne de işveren için kesin değildir. Ancak mahkeme aşamasında delil olarak kullanılabilecek niteliğe sahiptir.

İş Mahkemesinde kıdem tazminatı için dava açma

İşçinin ikinci alternatifi ise İş Mahkemesine dava açmaktır. İster İşkur’a başvurmuş olsun isterse başvurmamış olsun, işçi kıdem tazminatı alacağını İş Mahkemesine götürebilir. Burada işçinin dikkat etmesi gereken husus, kıdem tazminatının 10 yıllık zaman aşımına tabi olduğudur. Yani dava, işçi işten ayrıldıktan sonra 10 yıl içinde açılmalıdır.

SONUÇ

İşten ayrıldığı halde hakkı olan kıdem tazminatının ödenmediğini iddia eden işçi öncelikle işverene bu konuda bir ihtarname göndermelidir. Sonrasında ise dilerse İŞKUR’a başvurarak buradan sonuç almayı bekleyebilir, dilerse de direkt olarak İş Mahkemesinde alacağının tahsili için dava açabilir.

ÖNEMLİ NOT: Sistem değişti ve artık İşkur başvurusu kaldırıldı. Bunun yerine, öncelikle arabulucu başvurusu yapmak gerekiyor. Bu konuda bilgi almak için şu yazımıza bakabilirsiniz: iscidunyasi.com/isciler-icin-arabulucu-basvurusu-nasil-yapilir


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

549 Yorum

 1. Mustafa bey çalıştığım iş yerinden çıkarıldım 3 yıl çalışma sürecin oldu çalışma ve Sosyal güvenlik bakanlığını aradım kidem ihbar ve izin kullanmadığım süreleri alabilmem konusunda bilgi verdiler fakat işverene bu süreci nasıl aktarmam gerek sadece kidem tazminati öderim diyordu ihtarname mi çekmem gerek bu konuda başlangıç süreci nedir ilk ne yapmalıyım

  1. İşvereninizi sözlü olarak ikna edemiyorsanız yapmanız gerek iş elbette ki ilk olarak noter kanalıyla ihtarname çekmek ve alacaklarınızı talep etmek olmalıdır.

 2. Merhaba, 1996 yılında stajyer olarak sigorta baslangici yapildi, 22/09/1999 ise basladim ve o tarihten bu yana aynı şirkette görev yapıyorum. Şu anda ayrılmak istiyorum fakat 8.9.1999 dan sonra sigortalı olanlar kıdem tazminatını 25 yıl sonunda hak ediyorlarmis. Daha önce 1999 oncesi 7 ay çalıştığım diğer şirket sigortamı yapmamış. Ben tazminatımı alabilmek adına neler yapabilirim. Saygılarımla.
  Ugur

  1. Şu an için ne yazık ki yapabileceğiniz bir şey yok. Bahsettiğiniz 7 ayı saydırma konusunda SGK’dan bilgi alabilirsiniz. Belki onlar sizi yönlendirebilir.

 3. Mustafa bey çalıştığım iş yerinden evlilik nedeniyle sözleşmemi fesih ettim ve gereken hesaplamaların yapılıp tarafıma ödenmesini istedim. Ancak bir ayı geçti hiç bir dönüş olmadı. İşkura gidip dilekçe doldurdum bir hafta önce onlardanda henüz bir dönüş olmadı. Ne yapmam gerekiyor

 4. 2 bucuk yildir calistigim is yerinden saglık sebeplerim yuzunden ayrıldım dilekcemede bunu boyle bildirdim ama tazminatimi vermediler ustelik cikisimida issizlik maasi alabilecegim sekilde vermelerini rica ettim calisamiycagim icin bir sure bunuda reddettiler ve is yerinden cikisimi terk olarak vermisler bu durumda napmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Görünen o ki, dava açmaktan başka bir şansınız yok. Yine de vaktim var diyorsanız, önce İŞKUR’a başvurabilir ve oradan sonuç almayı bekleyebilirsiniz.

 5. 3 senedir calistim isyeri ihbar tazminatimi vermiyor 42gunluk surecte calistirmadan 2saatlik is arama hakkimi hesaplayip izin olarak hesaplayip ordan cikan iznin parasini oneriyor kanunda boyle bir yontem varmi isyeri bunu yapabilirmi ne yapmaliyim

   1. 42 gunluk ihbari vermiyor ordaki iki saatlik is arama iznini toplayip cikan gun sayisinin parasi vermek istiyor kidem tazminati veriyor cikis vermiyor istifa ettiroyor sanirim burda ayri yetten odenelicek olan parayi cek karsiligi dort aya boluyor ne yapmaliyim tum haklarimi almak icin

    1. Alacaklarınızı tam olarak alamadığınızı düşünüyorsanız kabul etmeyin ve ihtarname gönderin. Sonuçta dava yoluyla alabilirsiniz. Ama davaların Türkiye ortalamasında 1-2 yıl arasında sürdüğünü de belirtmek isterim.

 6. Hocam 3 yildir calistigim is yerinde is veren zorla is yerinden kendi isteyimle cikiyorum die kagit imzalatmaya calisti.imzalamayincada beni darpetti bende isten ciktim iskura dilekcede yazdim dilekceden ses yok ne yapmam lazim.tesekurler

  1. İşverene bir ihtarname gönderip alacaklarınızı talep edebilirsiniz. Ödenmezse geriye dava yolu kalmaktadır.

 7. Yardımcı olun ne yapmalıyım? 5 yıllık çalıştıgım türkiyenin önde gelen inşaat firmasından iş bitimi eleman fazlalıgı olarak çıkartıldım.şuan işsizim işsizlik maaşından yararlanıyorum.45 gün içerisinde tüm tazminat haklarımızın ödenecegi söylendi.malesef 70 gün oldu ödeme yapılmadı.telefonlarada cevap vermiyorlar.yapmam gereken nedir?aşama aşama sòylermisiniz? Teşekkürler…

  1. Daha fazla beklemek istemiyorsanız, noterden ihtarname çekerek haklarınızı talep etmelisiniz. Yine de ödenmezse sıradaki merci iş mahkemesi olmalıdır.

 8. Meraba Mustafa Bey

  Bir konuda bilginize ihtiyacim vardi . Benim abim 3 yildan beri igdas in taseron firmasinda calismaktadir.. igdas her sene farkli sirketle 1 senelik sozlesme yapiyor 1 senedir sonunda cikislari yapiliyor sonra tekrardan yeni bir sirketle sozlesme yapiliyor .. suanda 3.senesi doldu ve yine isten cikarildilar abimde artik yeni bir sirketle sozlesme yapmak istemiyor cikarildi icinde igdas in genel merkezine gidip kidem tazminati basvurusunda bulunmus . Sizce dogru bir yolmu ? Siz isten ciktiniz size tutanak tutcaz gibi soylentiler de oluyormus .. bu gibi durumda ne yapmamiz gerek simdiden yardiminiz icin tesekkur ederiz …

  1. Şirketler sürekli değişse bile asıl işveren aynı olduğu için, abinizin haklı bir gerekçeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Ortada her hangi bir haklı gerekçesi yokken işten ayrılırsa kıdem tazminatı hakkı yanabilir.

 9. Merhaba ben 5 yıl 3 ay özel şirkette çalıştım.SGK dan 3600 kidem tazminatı yazısı alıp sirkete ihtar çekmeme rağmen sirket yetkilileri bana kidem tazminatini odemeyecigini sözlü olarak ifade ettiler.Sebebi ise bana iyi niyet kurallarına aykırı hareket ettin diye sigortadan çıkış yapmışlar. Bu konu hakkında ne yapabilirim.

  1. Görünen o ki dava açmanız gerekiyor. İhtarname de çektiğinize göre bir an önce İş Mahkemesine dava açmanızı öneririm.

 10. Merhaba Mustafa Bey 06.04.2015 ten bu yana özel bir şirkette çalışmaktayım. Son 5 aylık dönemde yönetici olarak devam ediyorum. Şirketin şöyle bir kuralı mevcut; yönetici olarak vekaleten atama yapılıyor 2 aylık vekalet süreci sonucunda asalet sürecine geçiliyor. 2 ayın sonunda asaletin veriliyorsa veriliyor verilmez ise sana geri bildirim verilerek 1 ay daha uzatılıyor ve 3 ayın sonunda ya asalet alınıyor yada alınamıyor. Ben beş aydır vekaleten çalışıyorum ve hiç bir geri bildirim almadım 5. Ayın sonunda asaletini veremiyoruz kıdemsiz olarak çalış yada istifa et deniliyor. Bu durumda hakkımı nasıl arayabilirim? Kıdem tazminatımı alıp nasıl çıkabilirim?

  1. Bahsettiğiniz hususlar açık bir şekilde işyeri içi yönetmeliklerinde yazıyorsa belki hak iddia edebilirsiniz. Ancak bu gerekçelerle işten ayrılmanız halinde risk alacağınızı bilmeniz gerek. Neticede bahsettiğiniz durumlar özel uygulamaları içeriyor ve sonuç, mahkemenin takdirinde olacaktır.

 11. Merhaba
  Agustos 2016 da bir yıl 2 ay çalıştıgım özel bir şirketten işten cıkarıldım ve tazminatlarımın ödeneceğini söylediler artı içerde kalan bir aylık maaşım.
  Sonrasında şirket mali öüşaviriyle görüştüm devletin şirketlere bu öfçdemeleri taksitlendirme yapabilme hakkı tanıdığını söyledi.
  İlk 2500 tl yarı ödememi yaklasık iki ay önce yaptılaar
  Bir ayı geçti diğer ödememi alamıyorum.
  Zaten maaşım 2 bin tl tazminatlarım 3 bin küsürlerde.

  Hergün bugun öduycez dıye dıye bir ayı geçti ne yapmalıyım

  1. Önce bir ihtarname çekip kalan alacağınızı isteyebilirsiniz. Ödenmezse İŞKUR’a başvurabilir ya da dava açabilirsiniz.

 12. Merhabalar
  Mustafa bey 5 ekim 2016 da 15 gün sonra işten ayrıkacağımı eğer eleman bulamam derseniz 1 ay duracağımı ve işten ayrılacağımı söyledim ve aynı şekilde istifa dilekçemi verdim.
  12 ekim 2016 da sen istifanı verdin benim seni tutma zorunluluğum yok boşuna maaş vermem dedi açıkça daha 3 hafta ihbar sürem olmasına rağmen kovdu.
  13.02.2013 de işe girişim var 14 ay önce çıktım ve 1 ay sonra tekrar girdim….
  Mustafa bey tazminat hakkım varmıdır var ise ne kadardır şahidim yok sizce kazanma şansım nedir teşekkürler…

  1. Eğer işten siz ayrılmışsanız ve haklı bir gerekçeniz yoksa kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmamaktadır. Ayrıca yine işten siz haklı gerekçe olmaksızın çıkmışsanız ihbar tazminatı alma hakkınız da yoktur. İşverenin size ihbar süresinden önce çıkarma hakkı bulunmaktadır.

 13. Merhaba Mustafa bey özel bır şirkette 5.5 yıldır çalışıyorum .Emeklılk hakkımı kazandım fakat yenıden aynı sırkette çalısmaya devam etmek ıstıyordum.sırket önce tamam dedı sonra sızı 2aydan önce gerı alamam o yüzden ısten ıkı ay uazaklastırıcam derdi bende boyle yaparsanız gerı gelemem benım tazmınatımı ödmeyin dedim bu seferde gerı adım attılar benı sıgortasız calıstıracaklarını söylendiler . Fakat ben şaşırmış durumdayım kanunları ıyı bılmedıgım için bu uzaklaştırmak takı amaçları net olabilir ve kendımız ve tazmınatımı nasıl korurum

  1. İşveren sizi tekrar ile almak istiyorsa beklemesi gereken her hangi bir süre bulunmamaktadır. Sigortasız çalışmak da çalıştırmak da yasal değildir. Kıdem tazminatınızı korumanıza gerek yok, zaten emekliliği hak ettiğinize göre ileride ne zaman işten ayrılırsanız ayrılın kıdem tazminatı alacaksınız. Yeter ki almadığınız her hangi bir alacağınız için bir yere imza atmayın.

 14. Ben 4 yildir bir sirkette calisiyorum isyeri beni ne iceri aliyor nede tazminatimi veriyor bana tazminatimi istedigim zaman sen verdigimiz isi kabul etmemissin biz artik seninle calisamayacagiz. Istifani sun git diyo ben simdi vermiyomusunuz diye sordum hayir git hukiki yoldan al dedi bende hemen iskura ayni gun icerisinde sikayette bulundum. Ise giris kartimda elimden alindigi icin ise gidemiyecektim iskurdaki memura sordugumda ise bana senin buraya verdigin dilekce tarihinden sonra seni yok yazamazlar dedi ertesi gun calistigim isyerinden hesabima 528 lira para yatirildi. 1. INCISI BENIM SIKAYETTEN SONRA YAPMAM GEREKEN NE 2..INCISI ISE HESABIMDAKI BU PARAYI CEKERSEM HERHANGI BIR SIKINTI OLURMU

  1. Bu parayı elbette çekebilirsiniz çünkü ne için yattığı belli değil. Ayrıca şikayette bulunduğunuza göre bir süre bu şikayetin sonucunu beklemenizi öneririm. Siz zaten işkura giderek doğru olanı yapmışsınız. Biraz beklemenizde fayda var.

 15. Merhaba 2012 nin aralık ayında işe başladım 2016 13 ağustosta patronla iki ay sonrasına çıkarsın diyerek çıkış tarihini 13 ekim olarak belirledik. 13 ekim geldiğinde 15 ekim de çıkarsın dedi hesap keselim vs. 21 , bugün ve hala hesap kesemedik, telefonlarıma bakmıyor işyerime gelme diyor , ne yapmam lazım bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

 16. merhaba mustafa bey,14 yıl aralıksız,hatta yıllık izinlerimi bile bir hafta yaptırttıkları iş yerinden hafta içi söylenmeyen,hafta sonu iş çıkışına beş dakka kalar,yarın, yani cumartesi günü mesai yapacaz denildi,hafta içi söylenmediği için başak bir iş yapmak için söz verdim,yetişebilirsem gelirim dedim,yetişemedim,pazar günü,disiplinsiz insanlarla çalışamayız,daha gelme diye işten çıkartıldım,sgk da bu 14 yıl içinde 2 defa çıkış ve giriş yapmışlar,öyle bişey,de olmadı,tazminatımı,da vermeye yanaşmıyorlar,ne yapabilirim? TEŞEKKÜRLER

  1. Bana kalırsa hemen ihtarname çekin, aksi takdirde işveren sizi istifa etmiş ya da işe gelmemiş gösterebilir. Sonrasında, alacaklarınız ödenmezse dava açmanız gerekecek.

 17. İYi Günler Mustafa Bey. Yaklaşık 3 Sene Çalıştığım İş Yerinde . bir çalışan ile kavga ettim yalnız hiç bir fiziksel temasımız olmadı birbrimizle ayırdılar o sırada ben elime falçata gibi birşey aldım o anda kavga ettiğim şahış koşarak oradan uzaklaştı ve iş veren beni işten çıkardı tazminatsiz olarak ben bu durumla ne yapabilirim tazminat talep edebilirmiyim yasal yollar ile talep etsem bile kazanabilirmiyim beni 29 . maddeden dolayı işten çıkardı yalnız kavga ettiğim şahış hala işine devam ediyor bu konuda bana bir akıl verebilirmisiniz şimdiden teşşekkürler.

  1. İyi günler. Bahsettiğiniz kadarıyla olayı yorumlayacak olursam, kıdem tazminatı hakkınızı yitirdiğinizi söyleyebilirim. Ancak başka alacaklarınız varsa, bunları elbette talep edebilirsiniz. Yine de isterseniz kıdem tazminatınız için de dava açabilirsiniz.

 18. İyi çalısmalar Mustafa bey , benden habersiz ihbar surem baslatilmis ve dort hafta sonunda mudur cagirip bugun isine son veriyoruz kidem tazminatin maasinla birliktr yaticak diyip aramizdaki hukuka dayanarak tum haklarimi aldim yazili bir belge imzalatti , beni hic sadirtmadilar ve dogal olarak kidem tazminatim yatmadi , bu durumda ne yapabilirim. Tesekkur ederim

  1. Bir an evvel ihtarname çekmeli, haklarınızı talep etmelisiniz. Yine ödenmezse dava seçeneği gündeme gelecektir.

 19. merhaba Mustafa bey 6 yıl 4 ay bir işyerinde çalıştım işverenin düzensiz çalışma saatleri ve dengesiz hareketleri ve tavırları yüzünde işi bıraktım, eşimin rahatsızlığı ile hastanede bulunduğumda bırak gel işimiz var kelimesi yüzünden işi bıraktım. tazminat talep etme hakkım varmı..

  1. Merhaba. Düzensiz çalışma saatlerinden kastınız nedir? Ayrıca yapmanız gereken, ayrılışınız için haklı bir gerekçe bulmak ve işverene ihtarname göndererek çıkış nedeniniz açıkça belirtmek ve alacaklarınızı talep etmektir. Beklerseniz, varsa hakkınızı kaybedebilirsiniz.

 20. Merhabalar mustafa bey daha önceden … noterliğinde katiplik yapıyordum yeni gelen noter … beni hiç bir gerekçe göstermeden çıkışımı benim hiçbir istifam olmadığı halde istifa göstererek çıkışımı verdi bu yetmezmiş gibi beni 12 temmuza kadar çalıştırıp çıkışımı 30 haziran olarak gösterdi. İhtarname çektim yine ödemedi bimerden şikayet ettim yine ödemedi, çalışma bakanlığına şikayet ettim yine ödemedi ve bunu yapan kişi bir hukukçu güler misiniz ağlar mısınız. Ne yapmam lazım? Teşekkürler.

  1. Merhaba. Zaten yapmanız gereken her şeyi yapmışsınız. o halde geriye sadece dava yolu kalmış. Bence daha fazla beklemeden davanızı açın.

   1. Verdiğiniz cevap için teşekkürler dava açacağım anlaşılan ancak o kişi davanın ayrıldığım yerde görülmesini isterse ne yapmam lazım. Çalıştığım yer baş çünkü mecburen davayı burada açacağım.

 21. Mustsfa bey ben 2009 işyeri kapandı ve bana 5 yıllık sigortam vardı bana bir kagıt imzalattı ne oldugunu söylemedi bana tazminatını vericem dedi ve hala vermedi birkackere aradım vermiyecegini söyledi ne yapmalıyım birde 98 girilimden beri bir ay ödemiş deger aylar yok son 5 yılı düzgün ödemiş mahkemeye versen kazanırmıyım

  1. Murat bey, benim mahkeme sonucunu bilmem mümkün olmaz. Ancak görüldüğü kadarıyla dava açmaktan başka bir yol da kalmamış. Bir an önce dava açmanızı öneririm.

 22. Merhaba Mustafa Bey ben 20 senedir çalıştığım is yerinden çıkarıldım bana tazminatı mı is veren 5 taksitle vereceğini söylüyor bende peşin vermesini istiyorum at konuda anlaşamadik hiç bir yere imzada atmadim parayi peşin almak istiyorum ve İşsiz lik maaşı na bağlanmak için ne yapmalıyım

  1. Taksitle ödemeyi kabul etmediğiniz takdirde, tazminatınız peşin ödenmek zorundadır. Ancak işveren ödemezse, mecburen dava açmanız gerekecek. İşsizlik maaşı da, işverenin SGK’ya bildirdiği çıkış koduna bağlıdır. Burada da, farklı bir kod bildirilirse yine dava açarak hakkınız aramanız gerekecektir.

 23. Merhaba, 3 senedir çalıştığım iş yerimde iş tanımımda olmayan işleri sürekli üzerime yıktıklarından dolayı katlanamayıp istifamı verdim.Firmada istifamı değiştirip sağlık sorunlarımdan dolayı istifa ediyorum diye istifamı verdirip kıdem tazminatının da yazılı olduğu sağlık sebebi ile kendi talebi feshi yazılı ibranemeyi bana imzalatıp işime son verdiler.Ancak şimdi biz senin kıdemini vermiyoruz dediler.Bu sırada işsizlik maaşımda onaylandı. Dava edersem işsizlik maaşıma iş çıkışında biz hata yaptık diyerek engel olabilirler mi ve haklarımı alabilir miyim? İlginize çok teşekkürler

  1. Eğer İŞKUR, istifanızın sağlık sorunlarınızdan kaynaklanmadığını tespit ederse, işsizlik maaşını elbette geri isteyebilir. Çünkü iş tanımı zor geldiği için ayrılma, bir haklı nedenle fesih türü değildir. Buna göre takdir size aittir.

 24. Mustafa bey ben ćalıştıgım işyerini şikayette bulundum işyerine tepligat gelmiş kıdem tazminatımı ödenmesi için beni arayıp tehdit ettiler başına geleceklerden katlanır sın diye bende şikayetimi geri aldım diye işkura gidip imza attım aldığıma dahil.tazminatmı da vermediler ne yapmalıyım

  1. Bu, ne yapmak istediğinize bağlı. İşkur’a attığınızı imza sizi zora soksa da, banka hesabınıza yatan bir para yoksa şansınızı iş mahkemesinde deneyebilirsiniz.

 25. Slm ben 2006 da ise girdim 2015 de ciktim isyeri iflas erteleme aldi maaslarimiz yarim yamalak odenmeye basladi borclarimi odeyemez hale geldim ciktim evraklari imzaladim iskurdan issizlik aldim 8 ay aradan 2 sene gecti herkes dava ac hakkini ara diyo dava acsam kazanirmiyim tesekkur ederim

  1. Mahkemenin sonucunu bilmem mümkün değil. Ama elbette ki dava açabilirsiniz. Burada önemli olan, eski işvereninizin ödeme gücünün olup olmadığıdır. Davayı kazandığınızda, tahsil edebileceğinizi düşünüyorsanız ve haklı bir gerekçeyle ayrıldıysanız bence de dava açabilirsiniz.

   1. Antalya aksu kara taş ekmekte 8senedır yaşıiiliştım 1 senedır emekli oldum tazminat alamadım bu gun yarın deyip oyladılar ne yapmam lazım 8 senenin 6 senesini sigortasız yapıştırdılar ileriye donuk 6senemıde alabilir mıyım

    1. Davut bey bu kadar süre geçtiğine göre dava açmanız gerekir. Sigortasız çalıştığınızı ispat edebilirseniz elbette o süreyi de alabilirsiniz.

 26. Merhaba Mustafa bey. ben bir şirkette ilk 6 ay işkurlu olarak çalıştım ve sonrasında şirketin sigortası yapıldı. 6 ay işkurlu olarak çalıştıktan snra 10 ay da şirket normal sigortamı yatırdı. ve işten çıkarıldım. kıdem tazminatı hakkım olmadığı söylendi. işkurla görüştüm sigorta priminiz 10 aydır yattığı için alamazsınız dediler. fakat avukatım ise kesinlikle hakkım olduğunu ve almam gerektiğini söyler. Bu konu da ne yapmam gerekır ?

 27. Merhaba eşim işten çıkarıldı tazminatı odemiyorlar yaklaşık 10.000 tl ihbar içinde avukatlar ihtar cekmeliyom noter kanalıyla ilk olarak yada iskurdan dilekçesi yazmaliyoz birde bi avukatsız mahkemeye basvuramiyormuyuz acaba avukata baya para istiyor nasıl olacak anlamadım acil donermisiniz

  1. İlk olarak İşkura başvurabilirsiniz. Ortalama 6 ay kadar sürebilir ama lehinize alacağınız bir karar ileride mahkeme aşamasında işinize yarayacaktır. Avukatsız da dava açabilirsiniz ama yine de profesyonel destek almanız faydanıza olacaktır.

   1. merhaba Mustafa bey 7 yıl çalıştıgım ışyerınden agustos ayında cıkarıldım ve kıdem olarak 25000 tl alacak çıktı ımza atmadım ıbranemeye sadce 5000 tl yatırdılar bende alo 170 e şikayet ettım şikayet sonucu kıdemın yatması ıçın ısyerıne teblig gonderdık dedıler ama işyerı odemeye yanaşmıyor hep bahaneler uyduruyor . şimdi ben noterden ihtar ceksem olur mu teşekkyrler

 28. Merhaba ben 9 yildir bir fabrikada calisiyorum ve artik fabrikayi birakip kendi isimi kurmak istiyorum fakat ne yaptiysam hangi yolu denediysem fabrika tazminatimi vermek istemiyo ne yapabilirim baska bilmiyorum

  1. Merhaba Uğur bey, zaten bu gerekçeyle ayrılacaksanız fabrikanızın size kıdem tazminatını ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

 29. Mustafa bey merhaba iki ay önce 26 sene çalıştığım doner sermayeli sozlesmeli olarak calistigim kurumdan emekli olarak ayrıldım işyeri şu an para yok diye tazminatimi vermiyor bende mahkemeye vereceğim sorum şu yönetimi şahsi olarak madur bıraktı diye dava acabilirmiyim

  1. Bahsettiğiniz husus iş hukuku dışında bir kişisel davayı içeriyor. Bunun için bir avukatla görüşerek destek almalısınız.

 30. Iyi gunler babamin calistigi fabrika iflas etti enekliligine iki yil kala ve iki yil maas almadan ufak tefek paralar odediler maasindan ve daha sonra emekliligi geldi ve emekli oldu is yeri ise kapatip baska ufak bi yer actilar bizde maas ve tazmibati icin dava actik ve kazandik ama paramizi odemediler hala bizim dava actiginiz avkatla anlasip bizi oyalayip ustundeki butub mal varliklarini birilerinin uzerine aktarip olanlarada haciz koydurmuslar simdi icrada sirada bekliyoruz acaba nasil tazminatimizi ala biliriz nerelere basvurmamiz gerekli bu konu icin

  1. Geçmiş olsun. Ne yazık ki tüm hukuki süreci tamamlamışsınız. Artık icra sırasını beklemeniz gerekir. Yine de size en doğru bilgiyi avukatınız verecektir.

 31. Mustafa Bey,

  15 yıl 3600 gün sigortalılık nedeniyle SGK’dan da “kıdem tazminatı alabilir” yazısına rağmen işveren kıdem tazminatını ödemezse iş mahkemesine gitmeden icra yoluyla kıdem tazminatı tahsil edilemez mi?

  Saygılarımla

  1. Böyle bir şey mümkündür. Ancak alacağınızı kuruşu kuruşuna net hesaplayamazsanız, ileride sıkıntı doğabilir. Bu konuda bir avukata danışmanızı öneririm.

 32. Kolay gelsin 10 yıllık çalıştığım yerden baskı yapılarak çıktim ve tazminatim 3 yildir sözlü erteleniyor vermiyorlar napMAM lazım kesim sonuc

 33. 3 yıl çalıştığım işyerinden hırsızlık suçlamasıyla cikarildim.işkur a şikayet ettim,herhangi bir belge koyamadılar ve işkur kıdem tazminatının ödenmesi için verdiği surede yine ödenmesi.Avukat bulup mahkemeye verdim.Sonuc ne olur? Ve işverene ceza verilmesi gerekmez mi.

  1. İşkur kararları taraflar için bağlayıcı değildir ancak mahkeme aşamasında lehe delil olarak kullanılabilir. Sonucun ne olacağını bilemesem de, İşkur kararının işinize yarama ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebilirim.

 34. Merhaba Mustafa Bey,

  Babam 5 yıldan fazla çalıştığı firmadan çıkmasına yakın birkaç ay maaşını alamadı. Tazminatı ile birlikte 30,000 civarı bir alacağı var. Tehdit edildi ve yarısına ikna ettiler. Yarısı için de senet yazıp verdiler. Vadesi geldiğinde senet ödenmedi. Bu işyerinin kaçak işçi çalıştırdığını da biliyorum. SGK denetleme bölümüne bunları içeren bir yazı yazsam sonuç alabilir miyim? Ya da ne yapmalıyız?

  1. SGK’ya ihbar bulunmuş olursunuz, bu durum diğerinden ayrıdır. Diğer alacak için ise senet ödenmediyse dava açabilirsiniz.

 35. MERHABA BEN ANKARA DA BİR FİRMADA BETON POMPA OPERATÖRÜ OLARAK TOPLAM 18 AY ÇALIŞTIM MAAŞLARIMIZ 3 AYDA BİR ÖDENMEYE BAŞLAYINCA İTİRAZ ETTİM VE BANA ÇIKIŞ VERİLDİ HERHANGİ BİR EVRAKA İMZA ATMADIM ŞİMDİ ŞİRKET KENDİMİN ÇIKIŞ VERDİĞİMİ BEYAN ETMİŞ KIDEM TAZMİNATIMI ÖDEMİYORLAR NE YAPMALIYIM ………SAYGILARIMLA

  1. Maaşların bu şekilde ödenmesi bir haklı fesih gerekçesidir. Ancak bu durumda mecburen dava açmanız gerekecek. Bir avukatla görüşerek dava açmalısınız.

 36. Merhaba Mustafa Bey
  Iki yıldır çalıştığım işyerinden evlilik sebebiyle ayrıldım 2400 ye çalıştığım halde maaşım asgari ücret üstünden gösterilip bir kısmını Elden aldım kıdem Tazminatımı net maaşım üstünden alma olasılığı nedir.

  1. Eğer tazminatınız gerçek olmayan ücretiniz üzerinden ödenirse, mecburen dava açmalı ve aradaki farkı ayrıca talep etmelisiniz.

   1. mustafa bey ben 1 markette çalışıyordum beni işten çıkarttılar ve sadece kıdem tazminatını yatırmışlar bende avukata gidim iftar çektim ve cevap gelmeyince dava açtım davayı kazanırmıyım

 37. 14 ay ozel bi sektorde calistm ama maasi gec almamdan ve sigorta min maas uzerinden yatirilmamasindan dolayi isten ayrildim kidem tazminatini alabilirmiyim

  1. Bu hususları ispat etmeniz durumunda elbette alabilirsiniz. Bunlar, fesih için haklı gerekçelerdir.

 38. mrb 4 mayısta evlendigim için işten çıkarıldım ve hala tqzminatımı alamadım ne yapmam gerekir. maaşım 2100 tl idi fakat 1500 tlsi bqnkaya yatıyordu bunu nasıl ıspatlayabilirim

  1. Bu kadar süre beklediğinize göre dava açmanız gerekir. Dava dilekçesinde gerçek maaşınızı belirtirsiniz ve mahkeme bunun değerlendirmesini yapar. Ücretinizin daha çok olduğuna kanaat getirirse, bu rakam üzerinden alacaklarınızı hesaplar.

 39. Merhaba mustafa bey..ben 2012 yılında emekli oldum.kidem tazminatı icin karşı tarafı mahkemeye vermeme rağmen karşı tarafın yalan ve oyunlarıyla alacağımı tahsil edemiyorum.davamin sonuçlanması icin hangi birime şikayet etmek gerekiyor.saygilarimla

  1. Bedia hanım, mahkeme zaten son karar mercidir. Süregelen bir davayı şikayet edebileceğiniz bir yer bulunmamaktadır.

 40. 2 yıl 7ay sirkette çalıstım şirket beni iş sonlandırdıgı için işten cıkardı sonra tazmınat konusuna gelince anlsamadık istedigin yere açıkca sıkayet et dedi sizce bu durumda ne yapmalıyım alabilmiyim nereye gitmelim ve ne yapmalıyım saygılarımla

  1. Gerekçeleri buysa, size kıdem tazminatınızın da ödenmesi gerekirdir. Bu durumda dava açabilir ya da İşkur’a şikayette bulunarak sonucunu bekleyebilirsiniz.

 41. Mustafa Bey,
  15 yıl 3600 gün sigortalılık nedeniyle SGK’dan da “kıdem tazminatı alabilir” yazısına rağmen işveren kıdem tazminatını ödemezse iş mahkemesine gitmeden icra yoluyla kıdem tazminatı tahsil edilemez mi?
  sgk dan aldıgımız yazının bellibir düresi varmıdır işyerimden tüm haklarımdan feragat ediyorum diye imzalı yazı aldılar noterden ihbar çeksem tazminatımı alabilirmiyim

  1. Direkt icra mahkemesine de gitseniz, süreç büyük ihtimalle iş mahkemesinde sona erecektir. Bence bir an önce ihtarname çekin ve ardından ödeme olmazsa, dava açın.

 42. Bir buçuk senedir bir temizlik firmasiyla çalışıyorum yönetim değişti ve bizim firma ile çalışmak istemiyor bu yüzden kendi patronum beni istifaya zorladı üstelik senelik iznim duruyor ve bayramlarda beni zorla çalıştırdı hiç izin kullanmadan iki ay aralıksız çalıştım fakat fazla mesai ucretimi vermedi bunları ispatlayacak şehitlerin var sizce ne yapmam gerekiyor mahkeme ücreti benim butcememi sarsarmi cvbinizi bekliyorum şimdiden teşekür ederim

  1. Sizin yerinizde olsam, bir avukatla görüşür ve davayı vekalet ücreti karşılığında alıp alamayacağınız sorardım. Olmazsa kendiniz de bir dilekçe vererek iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

 43. 7 yıl calistim 3650 günüm var isten cikis belgesi aldim sigortadan ve verdim, kendi istegimle ciktim isten 1 ay oldu ne parami aldim ne de imza icin cagirdilar.Ne yapmam gerekiyor

  1. Dilerseniz bir ihtarname çekerek işvereni ödeme yapması için uyarabilir ya da direkt olarak dava açabilirsiniz.

 44. 2006 2008 arası özel bir hastanede çalıştım ve askerlik nedeniyle işten ayrıldım.tazminat açma askerlik dönüşü gelip çalışırsın dediler. ben de tamam dedim ama askerlik dönüşünde orada çalışmadım. bir şeylere imza atıp atmadığımı hatırlamıyorum. bilen (Uzman) kişi cevaplarsa veya numarama dönüş yaparsa çok makbule geçer. Çok teşekkürler… +90 5…

  1. Seneye kıdem tazminatı alacağınız zamanaşımına uğrayacaktır. Siz, o dönem neye imza attığınızı hatırlamalısınız. Siz bunu hatırlamadıktan sonra kimse size, ne yazık ki yardımcı olamaz.

 45. askerlik nedeniyle 4 yıldır çalıştığım kurumda işten ayrılacağım.kıdem tazminatı mı alabilmek için ne kadar süre önce işten çıkabilirim tecilimi bozdurdum büyük ihtimal mayıs ayında askere gideceğim ama ben o zamana kadar çalışmak istemiyorum belirli bir süre var mı mesela şu an ayrılsam askerlik sebebiyle tazminat alır mıyım? iş yeri bana biraz ayrılacağımı bildiği için psikolojik baskı uyguluyor bende kısa sürede ayrılmayı düşünüyorum bu yüzden ama kıdem tazminatımı almadan gitmek istemiyorum ne yapmalıyım? saygılar

 46. İyi gunler Mustafa bey şuan çalışmış olduğum şirkette önceden 3 yıl çalıştım ve işten ayrıldım ayilen nedeniyle ve aradan bir yıl sonra tekrar başladım ama kendim ayrıldığım için tazminatımı vermediler ve şuan da 3 yıl oldu geçmişteki hakkımı alabilirim.

  1. Eğer geçmiş ayrılmanız ailevi nedenlerle olduysa, hayır o dönemin kıdem tazminatını alamazsınız.

 47. Mustafa bey. 2012 den 2017 ye kadar çalıştığım işyerinden herhangi bir belge imzalamaksizin cikarildim. Bu surecde beni 2015 in 7.ayinda bilgim dışında çıkış giriş göstermiş. Bn 5 yıllık tazminatimi almayı planlarken önüme 1bucuk senelik bi tazminat bedeli kagadi koydular.hemde bu ücreti bile odemeyeceklerini söyleyerek. Çalıştığım kurum 30.12.2016 günü devir ediliyo. Elinden geleni yap tazminatını vermiycem diyerek mazeretsiz bi şekilde cikarildim.cikarildigima dair belge istediğimde bizde sana vercek bi belge yok gibi bi cvp aldım. Kıdem + ihbar tazminatimi almak için nasıl bi yol izlemeliyim.yardimci olursanız sevinirim

  1. Zafer bey, durumunuz göz önüne alındığında bir an önce dava açarak hakkınızı aramanız gerektiğini düşünüyorum.

 48. Babam 8 senedir bir firmanın magasında calısıyordu ve 3 5 gun once kendı ıstegıyle ayrıldı fakar hıc bır yere ne ımza atmıs nede baska bısey daha hıc ımza atmamıs. Ve babama dalga gecercesıne 1000 lıra verelım demısler babam da dava actı sızce kazanırmı kazanırsada ne kadar surer bu dava ve ortalama mıktar ne olur hocam ?

  1. Eğer istifa ederek ayrılmışsa, babanız kıdem tazminatı alamaz. İhbar sürelerine uymadıysa ihbar tazminatı ödemek zorunda bile kalabilir. Zaten dava açmışsınız, beklemekten başka yapılabilecek bir şey de yok.

 49. Ben 08.08.2016 taeihinde özel bi hastanede ise başladım 26.12 2016 tarihnde işten çıkardılar sebepsiz bir yere sadece ben değil bütün Vezne calisanlarini şimdi birsey sorucam beni iki ay sigortası z çalıştırdilar İşkurlu olarak girmiştim İşkura göndermeyi unuttular SGK başlangıcı için sonra bi ay da öyle sigortasız calistirdilar şimdi onlar beni çıkardılar ben istifa mi mi yazsam daha iyi yoksa onlar mi çıkarmış olsun bilgi verirmisiniz? Acil.

  1. Elbette ki onların çıkarması daha iyidir. Çıkışınız verildikten sonra ihbar tazminatınız ödenmesi gerekir.

   1. Peki böyle işten cikarilmayla bir başka işte bu sıkıntılar karşıma çıkarmı? Ve ne kadarlık bi ihbar tazminatı ödenir? Mustafa Bey detaylı cevaplariniza ihtiyacım var ilk iş deneyimimde bunları yaşadım bir bilgim yok şimdiden çok teşekkürler.

    1. Hayır, çıkacağınız zannetmiyorum. 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alma hakkınız vardır. Geçmiş olsun.

 50. Mustafa bey iyi günler suanki çalıştığım firmadan ocak ayının sonunda işi bırakacağım ve subatin ilk haftası askere gideceği.Çalışmakta olduğum fabrikaya 02.04.2013 te girdim 03.09.2013 tarihinde sigortam başladı bazı durumlardan dolayı kendi isteğimle 08.13.2015 tarihinde ayrıldım. 02.02.2016 tarihinde aynı firmaya tekrar girdim ve 03.03.2016 sigortam başladı ve 2017 ocak ayının sonunda askerlik nedeni ile işten ayrılacağım.tazminat konusunda ne yapmam gerekiyor ve ne kadar tazminat alırım. .

  1. Kağıt üstünde alamayabilirsiniz. Çünkü ilk ayrılışınız istifa ile olmuş ve ikinci girişiniz ise resmiyette bir yıldan daha önce gerçekleşmiş. Bu durumda, işverenin takdirine kalmış gibi görünüyor.

 51. 6 yıldır bir iş yerinde çalışmaktaydım. işyerinin kapanması gerekçesiyle işsiz kaldım. Ayrıca işyeri kapandıktan sonra aldığım sigorta dökümünde 5 kere girdi-çıktı yapmışlar dava açmam halinde kazanma olanağım sizce nedir?

  1. İşyeri kapandığı için işten çıkarıldıysanız, kıdem tazminatı ve diğer haklarınızı dava yoluyla alabilirsiniz.

 52. Merhaba iki yildir bir firmada calismaktaydim bilgim olmadan isten cikisim verilmis hicbirsekilde cikislara vede maaslara agi lere imza atmadim iki ay oldu tazminat larimi oyaliyolar vermiyolar nasil hizli birsekilde alabilirmiyim nerelere muracat etmem gerek

  1. İşkur’u soruyorsanız, bir işkur müdürlüğüne gitmeniz ve bir dilekçe doldurmanız yeterli olacaktır.

 53. 4 yıldır çalıştığım iş yerinden maaş zammı anlaşmazlığı yaşıyorum işten çıkarsam tazminatımı alabilirmiyim ?

 54. Mrb 3.5 yılçalışmakta olduğum firmada bölge müdürüm tarafından işden cıkartıldım fakat tazminatını vermeye yanaşmadılar noterden protesto çektim 1hafta gün verdim sonuç yok beni firma inşatına nakil olarak göstermişler orada çalışıyo gözüküyorum senelik iznim kullanamadım kullandırmadlaar asgari ücret gözüküyo maasımız geri kalanı elen öeme yapıyorlar ortalama maasımız 3000 primle beraber ve 2014 de iki ay işden çık yapılmış sonra giriş yapılmış ben ne yapabilirim hakkım nedir

  1. Merhaba. İhtarname çektiğinize ve alacaklarınız ödenmediğine göre bir an önce dava açarak süreci başlatmanızı öneririm.

 55. İyi günler ben çalışmakta oldugum iş yerinde 1sene 8 ay boyunca calıştım fakat işlerin kötü gitmesi nedeni ile bana ücretsiz izin verdiler süresini sordumda işler ne zaman açılırsa cagarcaz dendi fakat bu süre 2,5 ay oldu ve cagarmadılar tazminatımı istememe ragmen sürekli oyalıyo biz seni cagarcax sigortadan cıkış yapmıyor prim yatmıyor bu dırumda işkura sikayet ettim baska nadıl ala bilirim. Tesekkürler

  1. Mehmet bey İşkurun sonuçlanmasını bekleyin. Sonuç olumsuz olursa ya da sonuç alamazsanız geriye zaten iş mahkemesine dava açma yolu kalmaktadır.

 56. Merhabalar İş Kur müdürlüğüne yapöış olduğum Şikayetimde tazminat konusunda haklı çıktım fakat tazminatımı nasıl tahsil edebilirim?

  1. Hüseyin bey İşkur kararları kesin değildir. Tavsiye kararı niteliğindedir ve lehe delil olur. İşveren ödeme yapmazsa, iş mahkemesine başvurmanız gerekir. Aldığınız karar mahkemede işinizi kolaylaştırmaya yarar.

 57. Merhaba. 15 yıl bir iş yerinde çalıştım. Sadece 5 yil sigorta yapmışlar. Maaşımi dolar üzerinden alıyorum .asgari ücreti anlaşmalı bankaya kalan kısmını diyer bankaya yatiriyolar.işten çikişimi verdiler. Tazminat için başvurun dediler fakat sonra kendin ayrıldın diyerek vermek istemiyolar.ne yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz.

  1. Bir an önce ihtarname gönderin ve alacaklarınızı talep edin. Ödenmezse dava açmalısınız.

 58. mustafa bey 5 yıldır çalıştığım iş yerinde patronla anlaşarak çıktım kıdem tazminatı vericem dedi çıkış evraklarını ve kıdem tazminatını aldım diye imzamı attım bana 20 gün süre ver dedi paranı yatırcam dedi ve hala yatırmadı napmam gerekir bu durumda şimdiden teşekkür ederim.

  1. Her ne kadar yanlış yapmış olsanız da, dava açmalı ve banka hesabınıza yatan bir para olmadığı savunmasıyla kıdem tazminatınızı talep etmelisiniz. İmza attınız diye hakkınız yitirilmiştir diyemeyiz.

 59. Merhabalar.6 yıldır çalışmakta olduğum şirket çaliştığım şubeyi kapatıyor fakat iki şubesi daha var ve onlar açık.bizi işten çıkarıcaklar ve tazminat vermeyecekler bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz?
  Tşkler.

  1. Kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Ama ödemezlerse, en kısa sürede iş mahkemesine dava açar ve hakkınızı alabilirsiniz.

 60. Mehaba Mustafa bey hayırlı günler dilerim. Çalışıyorum ve çalıştığım fabrikada 2aylık alacağımız maaşımız var ağustos ve eylül ayı. Maaş odemedikleri icin iscilerin çoğu çıktı.mahkemeye verenlerinki hala sonuçlanmadı bile.Ekim ayindan itibaren çalıştığımız maaşımızı alıyoruz. Ayrica çalıştığımız yer kapandı ama ayni kisinin baska bir fabrikasına taşındık ve bu durumda bize giris cikis yapıldı ve bize haklarımızın buraya devroldugunu devam ettiğini söylemekteler. Ben işten ayrılmayı düşünüyorum. Fakat kıdem tazminatına basvursam alabilirmiyim ne gerekçe sunmam lazım. Alırsamda diğer anlamadığım maaşımıda alabilir miyim?

  1. Merhaba. Maaşınızın ödenmemesi bir haklı fesih gerekçesidir. İşten ayrılırken ihtarname çekerek ayrılın ve hem kıdem tazminatınızı hem de ödenmeyen maaşlarınızı talep edin. Ödenmezse dava açarak alabilirsiniz.

 61. Merhaba Mustafa Bey babam Belediyeden emekli oldu tazminatını bizimle hiçbir anlaşma yapmadan kafalarına göre ödüyorlar yaklaşık 1 senedir belli olmayan gün ve miktarda yatırıyorlar paranın hiçbir anlamı kalmadı şuan küçük bir meblağ alacağımız kaldı hukuken hakkımızı ne şekilde arayabiliiz? Dava ne kadar sürer ve ne şekilde sonuçlanır? Teşekkür ederim..

  1. Merhaba. Dava süreçleri ülkemizde standart değil, o nedenle bir şey söylemem zor. Ama kıdem tazminatı taksite bağlanmış ve zamanında ödenmiyorsa iş mahkemesine dava açılması her zaman mümkündür.

 62. İşten çıkartıldım aradan 25 gün geçti 1 ay dolmadan tazminat veremeyiz diyorlar İŞKUR a şikayette bulundum ve e-mail ile posta göndererek ödeme yapmalarını istedim gene sonuç yok neden işçiyi böyle zor durumda bırakıyorlar neden bunun için bir yasa yok

  1. Alsında yasa var. Kıdem tazminatının DERHAL ödenmesi gerekir. 1 aylık bir süre yoktur, yanlış bilgi vermişler. Dava açın ve alacağınızı mahkeme yoluyla alın.

 63. İş mahkemesine dava açın diyorsunuz sürekli ne kadar gider bi dava açmak alacağım 8bin lira 4bin lira davaya vereceğim zaten param yok işveren de bunun farkında para olmadan dava açamaz diye sallıyor işte parasız Avukatlar adamın yüzüne bakmıyor günümüzde tuvaletler bile para

  1. Sedat bey 8.000 liralık alacağın davasının masrafı 4000 lira olmaz. Hatta böyle bir rakam için illa avukat tutmanıza bile gerek yok. Siz bir dilekçe hazırlayın, durumu ve alacaklarınızı belirterek iş mahkemesine verin. Emin olun, böyle de dava kazanabilirsiniz.

 64. merhaba mustafa bey 4 yıldır bir şirkette yani şantiyedeçalışıyorum bu yılların içerisinde Şirketten şırkete taşıyorlar fakat boşluk vermiyollar çalıştımyer holdink oldu için şirketi çok 12.5. 2016 İŞTEN çıkış verildi toplu şekilde 40 kişilik guruplar halinde fakat tazminatımızı alamadık EN KISAYOLDAN NASIL ALABİLİRİM

  1. Merhaba. Bunun ne yazık ki kısa yolu yoktur. Ödemeyecekleri kanaatindeyseniz, bir an önce dava açmanızı öneririm.

 65. merabalar mustafa bey ben tasronda 4 yıl çalıştım üst iş veren itü askere gitim dndğmde işe alacaz dediler ne işe alındım nede tazminatim verildi 1 yıl kadar süre geçti benden taşorn firmalarda çalıştığıma dair ıslak imzalı belge istiyor itü ama tasornlar uyduruk kurulmus ve ihale bitince firmayada ulaşılmıyor ne apmam gerekıyor 4 yıllık tazminatım duruyor rektörlüğe elanda meil attım sonuç alalmadım

 66. İyi günler Mustafa Bey. 1.5 yıl boyunca bir inşaat firmasında teknik personel sıfatıyla çalıştım. Askerlik süremin geldiğini belirtip işten ayrıldım. Tazminatımın ödeneceğini beyan ettiler ama 4 sene geçmesine rağmen herhangi bir ödeme yapılmadı. İlamsız icra yoluyla hak ettiğim tazminatı almam mümkün mü? Yoksa sadece iş mahkemesine dava açmam mı gerekir? Dava ücreti ödemeden tazminatımı almam mümkün mü?

  1. Mehmet bey ilamsız icra yapsanız da, dava iş mahkemesine önüne büyük ihtimalle gelecektir. Size tavsiyem iş mahkemesine dava açmanız yönündedir. Dava açmadan almanın tek yolu, İşkura dilekçe vermektir. Ama ne kadar işe yarayacağını kestirmek zordur.

 67. Merb mustafa bey benim babam bana 18 yıl bir fabrikada calıstı ama tazminatını vermediler babam ve arkadaşları mahkemeye verdiler avukat tuttular avukat kazandık diyor ama ortada be para var ne bişey yaklasık 6 7 yıl oldu icra dairesine gidiyoz ordada birşey demiyorlar babamın şuan oparaya çok ihtiyacı var ne yapmamızı önerirsiniz

  1. Ali bey ne yazık ki bu konuda bir şey söylemem mümkün değil. Ama avukatta ilgili icra dosya numarasını alabilir ve icra müdürlüğünden yapılan işlemleri sorgulatabilirsiniz. Başka türlü bilgi alabileceğinizi zannetmiyorum.

 68. IS YERI DEVRINDEN DOLAYI ISVEREN KIDEM TAZMINATINI ODEME GUCU OLMASINA RAGMEN 3 AY SONRA SOZ ILE ODEYECEGINI BEYAN EDIYOR BEN BUNU KABUL ETMIYORUM EN YAKIN ZAMAN DA ODEME ALMAK ISTIYORUM NE YAPMAM GEREKIYOR???

 69. Mrb mustafa ben 3 yıldan fazla bi işyerinde sigortalı olarak çalıştım hiç bi gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldım tazminat vermeye yanaşmıyorlar ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba. Bu durumda dava açmaktan başka çareniz yok. İster bir avukatla, isterseniz kendiniz doğrudan dava açabilirsiniz.

 70. Merhabalar,20 yıldır aynı yerde çalışmaktaydım ta ki geçtiğimiz güne kadar. Öğle molasında işyerinin dışında ki bi lokantaya gittiğim için işime son verildiği söylendi.Haksız yere çıkarıldım, Patronla konuştuğumda iş kurallarımı çiğnediğim sebebiyle tazminatımı vermeyeceklerini çıkışımı verdiklerini başkada bir hak talep edemeyeceğimi söylediler. Ben çıkışım verildiğim de herhangi bir belgeyede imza atmadım.Emekli olmamada 9 ay kalmıştı. Normal olarak çıkış alsaydım yaklaşık tazminat olarak 60-70 bin tl civarı para alıcaktım. Şuan ne yapmam gerekiyor ?Mahkemeye versem süre olarak ne kadar sürer? kazanma ihtimalim var mı? Teşekkürler

  1. Ali bey, olay tam olarak bahsettiğiniz gibi cereyan etmişse, elbette ki haklarınızı alırsınız. Derhal bir ihtarname çekerek işverenden haklarınızı talep etmelisiniz. Ardından da ödenmezse, dava açarak tüm haklarınızı alabilirsiniz. İşçinin başka bir yerde yemek yemesi, elbette ki bir fesih gerekçesi değildir.

 71. İyi günler 3yil yolcu taşımacılığı firmasında çalıştım iş yerinden çıkış yapılsın ama maalesef aradan 9ay geçmesine rağmen hala çıkış paramı ödemedikleri bunun için ne yapmalıyım sağolun

  1. Merhaba. Bu durumda geriye tek yol kalmış demektir: Dava açmalı ve hakkınızı aramalısınız.

 72. merhabalar mustafa bey. 4,5 yıldır teknik personel olarak özel bir inşaat şirketinde çalışıyorum. ayın 7 sinde bu ay sonunda çıkarılacağımı söylediler. sigortam 2 farklı şantiyeden 2500 er tl olarak sgk 4/a hizmet dökümünde görünüyor ve aynı şirketten. ama maaş olarak 3300 tl alıyorum. iki yerden yatmasının alacağım tazminata bir etkisi varmı.ihbar tazminatı alabilir miyim. senelik izin kullanmadım onun parasını alabilir miyim. ve ne kadar para alacağımı kime hesaplattırabilirim. ayrıca en önemlisi işten çıkışımı kendi isteği ile çıktı diyerek girebilirmi şirketim. girerse ne yapmalıyım. teşekkürler.

  1. Ay sonunda çıkarılacağınız size yazılı olarak bildirildi mi? 8 haftalık ihbar süreniz kullandırılmazsa ihbar tazminatı alma hakkınız olacaktır. Aynı işveren tarafından ödeniyorsa, elbette ki iki ödemenin toplamının brütü üzerinden tazminatınız hesaplanmalıdır. Kullanmadığınız yıllık izin ücretleriniz de ayrıca ödenmelidir. İşveren SGK çıkış kodunuzu dilediği gibi gösterebilir. Siz böyle bir durumda dava açarak haklarınızı alırsınız ve davayı kazanırsanız mahkeme kararını İşkur’a götürdüğünüzde, geriye dönük işsizlik maaşınız da ödenir. Hesaplamalar için sitemizdeki hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz.

   1. yazılı olarak bildirilmedi. bu yazı ne şekilde gelmesi lazım. işten ayrılmadan herhangi bir ödemeye yanaşmıyorlar ve merkez ofiste halledersin dediler. merkez ofiste nasıl bir tavırla karşılaşacağımı bilmiyorum. tavsiyelerinizi bekliyorum. muhtemelen pazarlık edecekler. anlaşamadığım durumda nasıl bir yol izlemeliyim. birde 4/a dökümünde brüt 2500 olarak görünüyor maaşım. fakat ben 3300 net alıyorum. bunun 1920 si bankadan kalan kısmı şantiye muhasebesinde elden veriliyor. bununla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım tazminatımı alırken. teşekkürler.

    1. Şirketiniz büyük ihtimalle resmi ücretiniz üzerinden hesaplama yapacaktır. Ancak elden aldığınız paranın da brütünün hesaba katılması gerekir. Dikkate almazlarsa dava açmalı ve elden para da aldığınızı ispatlayarak aradaki farkları talep etmelisiniz. Bunun dışında, buradan daha fazla yardımcı olmam mümkün olmaz. Yine de gelişmelerden bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

     1. mustafa bey şantiyeden döndüm. merkez ofisle görüştüm fakat tazminat vermeye yanaşmıyorlar.mart maaşımı da henüz almadım. biraz daha mı bekleyeyim.yoksa yasal yollara mı yöneleyim. yasal olarak nasıl bir yol izlemeliyim.

     2. Ümit bey yasal yollara başvurmak için onların sizi çıkarmasını bekleyin. Böylece daha çok tazminat alabilirsiniz. Siz işten ayrılırsanız bunu haklı bir nedene dayandırmanız ve bu haklı nedeni mahkemede ispat etmeniz gerekir.

     3. 1-işten çıkarıldığımı sözlü olarak söylediler ve bende söylenen tarihte şantiyeden ayrıldım. 1 haftadır bekliyorum. herhangi bir sıkıntı olmaz bu durum değilmi. herhangi birşey imzalamadım.
      2-işsizlik maaşına ne zaman başvurmalıyım. henüz 1 hafta oldu ayrılalı ve mevcut durumdan dolayı çıkış vermediler sanırım. en geç ne zaman verirler. teşekkür ederim mustafa bey

     4. Ümit bey sözlü olarak söylenmesi doğru değil. Bir an önce notere giderek ihtarname gönderin ve hangi tarihte işten sözlü olarak çıkarıldığınız da mutlaka belirtin. İşsizlik maaşına, çıkış verildikten sonra 1 ay içinde başvurmalısınız ama ne zaman çıkış verildiğinizi şu anda göremezsiniz. Bence hemen işkura gidin ve durumunuzu sorun.

 73. merhaba mustafa bey ben 4 yıldır tokinin basında olduğu bir inşaat fırmasında çalısmaktayım şu sıra sirketin durumu pek iç açıcı degil ve şirketin batma gibi bi durumu olduğu soylenılıyor bu durumda battıgında içerde kalan yıllık izinlerimiz maaşlarımızı veya kıdem tazminatımızı toki bunyesınde çalıstıgımız için ordan alma şanşımız varmı ?

  1. Onur bey eğer alt işveren statüsündeyseniz alırsınız. Aksi takdirde alamazsınız. Bu hususu araştırmalısınız.

 74. ben bır iş yerınde çalışıyordum benı telefonla işten cıkardıgını syleyıp butun haklarını alıcaksın dedı 3 4 gun sonra benı başka ış yerınde çalışmamı syledı ben de orda çalışmak ıstemedıgımı syledım sağlık konusu acısından bel fıtığı halde çalıştırmak ıstedı ben oysa markette tezgahtarım benı oyaladı tazmınat hakkımı vermedı ben iş mahkemesınde kazanırmıyım

  1. Mustafa bey bunun cevabını bilmemiz mümkün değil. Ama keşke ilk arandığınızda notere giderek bir ihtarname çekip haklarınızı talep etseydiniz. Şimdi yapmanız gereken, bir avukatla görüşerek detayları ona aktarmaktan ibarettir.

 75. Merhaba Mustafa Bey,

  2017 Mart itibarı ile 3. çalışma yılımı doldurdum. Bu çalışma sürecinde patronumun odasında sözlü hakaretler, fiili olarak boynumun sıkılması, köşeye sıkıştırıp tehdit ve benzeri bir çok olay yaşadım. Yaptığım iş programcılık bu yüzden yaptığım işlerde proje bitiş zamanı vermem gerekiyor.

  Bu güne kadar defalarca kez patronuma proje bitiş süresini verdiğimde bağırarak hakaret ederek ve tehdit ederek bu süreyi kendi istediği sürelere indirgedi ve kendi belirlediği sürelerde işler yetişmeyince işlerimi yetiştiremediğim için başarısız ve işini yapmayan durumuna soktu. Bu süreçte şirketin kullanmakta olduğu proje kimi zaman tüm şirket çalışanlarının içinde kimi zaman odasında olan bu hakaret ve bağırmalar ile tamamlandı ve çalışıyor.

  Şimdi bir ay sonra işten çıkarılacağımı bir arkadaşımdan öğrendim. Maaşım sosyal güvenlik kurumuna bu güne dek yarı yarıya düşük olarak ödenmiş. Ödemenin gösterilen kısmı bankadan, kalanı elden veriliyor ve ben ayrılmam halinde bana düşük gösterilen maaş üzerinden tazminat vermeye kalkılırsa asıl aldığım maaş üzerinden tazminatımı nasıl alacağımı bilmiyorum.

  İşten çıkarıldığım bana bildirildiğinde imza atmam için hangi evrak önüme konulacak neye imza atmalı ya da atmamalıyım ve en önemlisi düşük gösterilen ücreti ödemeye kalkarlar ise ne yapmalıyım ? Bunu reddetmeli ve asıl ücretim üzerinden mi istemeliyim yoksa ödeneni alıp kalanı için mahkemeye mi başvurmalıyım ? Ne yapacağımı bilmiyorum.

  Bana yaşatılan her türlü şiddet ve hakareti geçtim, ailemin geçimini sağlayabilmem için kıdem ve ihbar tazminatlarını gerçek maaşım üzerinden alabilmekten başka isteğim yok. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Sizi anlıyorum çünkü yaşadığınız sorun sadece size özgü değil. Benim bu durumlarda tavsiyem, işveren tarafından ödenen paranın kabul edilmesi ve ardından kalan miktar için dava açılması yönündedir. Yine de açıkçası bazı teknik detaylar var ki, bunu ancak zamanı geldiğinde evrak inceleyerek söyleyebilirim. Size tavsiyem bir avukata danışmanız ya da size imzalatılmak istenen evrakı mümkünse buraya ekleyerek yorum istemenizdir.

 76. merhaba;
  2010 yılı 8.ayda başladığım işyerinden 2016yılı 1.ay sonu itibariyle işyerinin iflas durumuna yaklaşması sonucu işyerinden çıkarıldık. kıdem ve ihbar tazminatlarımızı verecekleri söylendi. aradan geçen 1,5 yıllık zaman zarfından 2 – 3 ayda bir 250TL ödeme yapıldı. şu an da işyeri durumunu düzeltti ve 30 a yakın sigortalı çalışanı var tazminatlarımızı halen daha 250 TL lik ödemelerle yapıyor aramızda taksitle ödeme konusunda bir anlaşma bulunmamaktadır. tazminatımı alabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekir.

  1. Ekrem bey, bir an önce dava açmalısınız. Bir avukatla görüşmenizi öneririm, bu kadar küçük ödemeleri kabul etmek ya da beklemek zorunda değilsiniz.

 77. merhabalar. ben 2010 2016 yılları arasında bir şirkette çalıştım. 2017 ocak ayı itibariyle ihbar süremin bir kısmı kullandırılarak işten çıkarıldım. işten çıkarma ihbarımda hiç bir gerekçe gösterilmedi. maaşım asgari ücret kadar olan kısmını bankadan diğer kısmını elden aldım. tazminatımı taksitler halinde ödeyeceklerini söylediler ama bir kısmını ödeyip kalanını ödemediler. çıkış evraklarımı imzaladıktan sonra ödeyeceklerini söylüyorlar. güvenmediğim için ben kabul etmiyorum. bu kez de imzalamam için baskı yapıyorlar. iş yerimde patronum başka biri olmasına rağmen imza yetkilisi çalışan bir başkası görünüyor. sonradan öğrendiğime göre beni işe alan kişi ise başka bir şirketin çalışanı. ve ayrıldığım işyerinin her türlü takibini şirketle hiçbir bağlantısı bulunmayan biri yapıyor. yasal olmayan bir takım şeyler var ama benim bu konularda tam bir bilgim olmadığı için nasıl davranmam, nasıl bir dava açmam gerekiyor bilemedim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? teşekkürler.

  1. Merhaba. Bu durumda yapılacak en mantıklı hareket, bana göre bir an önce ihtarname çekerek haklarınızı talep etmek ve ödenmezse dava açmaktır. İçeriğinizden emin olmadığınız evrakları imzalamamanızı öneririm.

 78. Merhaba mustafa bey
  Ben 15 yıl 3600 gün den işyerine emekli dilekçemi verdim kıdem tazmınatımı alamadım işkurdan da tebliğ edildi
  dava açtım yaklaşık 1 yıl oldu ınş yakında karar lehime çıkar .kafama takılan işyeri eski fetö işyerleri idi mahkeme de karar çıksa buyuk ihtimale bölge mahkemesine temyize gider ordaki süre ne kadar olur ve orda karar çıkarsa ödemiyoruz diyebilirlermi bilgi verseniz memnun olurum

  1. Emin bey, ödemenin yapılabilmesi için ortada bir muhatap gerekir. Bu konuda en doğru bilgiyi yine avukatınızdan alabilirsiniz.

 79. Selamın Aleyküm Mustafa Bey şimdi bakıyorumda yeni kanunda istifa edende tazminat alır diyor ben kamu kurumunda taşeron işçiydim 2016 eylül ayında çıkış verildi muhasebeci olan dengesiz beni istifa gibi göstermiş acaba ben tazminat alabilirmiyim bu arada işe girş tarihim ekim 2013 teşekkürler

  1. Fatih bey hangi yeni Kanundan bahsediyorsunuz? Ayrıca muhasebeci sizin çıkışınızı nasıl gösterirse göstersin, gerçekten de istifa etmediyseniz kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Ödenmezse de dava açabilirsiniz.

   1. mustafa bey yeni tazminat kanunu vardıda geçtğimiz ayda neyse o değilde ben ailevi sorundan dolayı işten çıktım herhangi bir şekilde gidipte istifa dilekçesi yada herhangi dilekçe vermedim benim çıkışımı verdiler sonra işkuru aradım ve sizi istifa gibi :(diğer nedenler ) olarak göstermişler ben tazminat alabiliyorsam bunu ne şekilde yapabilirim teşekkürler

    1. Eğer ailevi nedenlerle işten ayrıldıysanız kıdem tazminatı hakkınızı yitirmişsinizdir Fatih bey.

 80. mustafa bey (yeni yorum yaptım ama görünmedi) şimdi ben herhangi bir istifa dilekçesi yada normal dilekçe vermedim beni diğer nedenler olarak işten çıkışımı vermişler ben tazminat hakkım varsa almak için ne gibi bir yol izleyebilirim kamu kurumunda taşeron olarak çalışıyordum

 81. benimde fatih bey gibi ailevi sorunum oldu ancak işten çıkışımda herhangi bir şekilde ailevi bir neden olduğuna dair bu ispatı yok yani ben son izinlerimi kulandım iznim bitti ve yerime yeni bir eleman almışlar işten çıkışımda diğer nedenler olarak görülüyor bu konuda birşey yapma hakkım varmı

  1. Hasan bey elbette var. Ama işten neden ayrıldığınızı mahkemede ortaya koymak zorundasınız. Haklı bir nedene dayanamazsanız, davayı da kaybedersiniz.

   1. ben bunu iş zor diye mahkemede işi bıraktım söyleyebilirmiyim çünkü işim kalorifer ateşçiliği buna dayanarak

    1. İşi zor olduğu için bıraktıysanız kıdem tazminatı ödenmesi gerekmez. Bu, haklı bir gerekçe değildir.

 82. ben 1.8.1998 yılında işe başladım 30.1.2016 yılında konuşarak anlaşarak işi bıraktım bir yıl beni oyaladılar bende bir yılın sonunda gereken şlemleri yaptım yine cevap yok mahkemeye verdim 22.6.2017 günü mahkemem var ne olur merak ediyorum

 83. merhaba mustafa bey ben son 3 yılda 600 gün üstünde ssk günüm var asgari 5 ay boyunca işsiz kaldım sonrasında 4 aylığına okulda yemekhane işinde çalıştım asgari ücretle işten çıkmama son 1 ay kala aşçıbaşıda olduğum için brüt maaşım 1777den 2600e çıktı ben işsizlik maaşı alırsam son ayın brüt maaşıda ortalamaya girermi yoksa son dört ayın tamamı 1777 olarakmı hesaplanır

 84. Mustafa bey iyi Günler ben bir kamu kurumundan 2004 yılında emekli oldum emekli olduktan sonra aynı kurumda emekli olunca bırakmadılar kurumun işini yaptım taş oranda gösterim 2004 yılından 2015 yılına kadar destekleme pirimi yatırmamışlar ben bu yılların kıdem tazminatını ala bilirmiyim

  1. Ahmet bey fiilen çalışmışsanız elbette almanız gerekir. Sigortalı gösterilmiş olsanız da olmasanız da, işyerinde çalıştığınızı mahkemede ispatlayabilirseniz, mahkeme tarafından kıdem tazminatınız ödetilecektir.

 85. kalorifercilik yapıyordum kamu kurumunda, sağlığım için tehlike oluşturması nedeniyle işten çıktım yaşklaşık 2 yıl çalıştım taşeron firma beni diğer nedenler olarak gösterdi çıkışımı ben tazminat için kurumlamı yoksa sskya dilekçemi yazmalıyım

  1. Kıdem tazminatının SGK ile alakası yoktur. Talebinizi kamu kurumuna bildirebilirsiniz. Ödeme yapmazlarsa davayı ister kamu kurumu aleyhine ister taşeron firma aleyhine açabilirsiniz.

 86. Mustafa bey kolay gelsin işyeri beni nisaan 30 tarihinde işten çıkardı.kidem ve ihbarida hesapladı.fakat halen parayı yatırmadi .2 aydir para yatmadı nasil bir yol izlemeliyiz.ne zaman yatar

  1. Ali bey, ödemeyecekleri kanaatindeyseniz, vakit kaybetmeden davanızı açın. Beklemenizin size bir yararı olmayacaktır.

 87. Hocam merhabalar ben devlet hastanesi bunyesinde taseron firmada uc bucuk yil calistim askerlik nedeniyle isten ayrildim askerlik donusu is basvurusu yaptim beni yaklasik bir yil beklettiler almadilar calisma bakanligi 170 hattini aradim benim her yil giris cikisimi yaptiklarindan dolayi kidem tazminatindan yararlanmiycagimi soylediler benim bilgim dahilinde olmadan bunu yapilan islemin suc oldugunuda belirtiler ben kidem tazminatimi nasil alabilirim yardimci olursaniz sevinirim tsk ederim…

  1. Merhaba. Her yıl giriş çıkışınız da yapılsa, kıdem tazminatı alabilirsiniz. Ama bunun için dava açmanız gerekir. Ayrıca eğer askerden geldikten sonra bir ay içinde resmî olarak işverene başvurmanıza rağmen işe alınmadıysanız, bunun için de ayrıca tazminat alabilirsiniz. Fakat bunların yolu mutlaka dava açmaktır.

   1. Tsk ederim hocam askerden geldikten sonra resmi olarak basvurdum evraklarim bende ilk alim oldugunda seni aliriz dediler yerime baska eleman alindi yasal islem baslattigimda sonuc sizce pozitif olurmu bundan emin olmadan hareket etmek istemiyorum .

 88. merhaba, bir çağrı merkezinde çalışmaktayım performansımızın %50 si abonelerden gelen anketlerden oluşmakta ve bu anketlerde çoğu kez bizim performansımıza değil şirketten yana memnuniyetsizliklere veriliyor bu da bizim performans çıkarmamamıza sebep oluyor bundan ötürüde şirket 25-2 h maddesini bahane ediyor ne yapabilirim.

  1. Mustafa bey, performansınızın ne kadar doğru ya da yanlış ölçüldüğünü bilemem. Ama işçi yetersiz performans nedeniyle işten çıkarılacaksa bu 25/II’ye göre yapılamaz. Hem ihbar süresi kullandırılarak hem de kıdem tazminatı ödenerek 17nci madde kapsamında fesih yapılmalıdır.

 89. Mustafa bey merhaba ben bir kamu kurumunda taşeron olarak yaklaşık 6 yıldır çalışıyorum. Fakat gecen günlerde özel bankadan kredi çekmeye gittiğimde bankasının bana dediği 3 ay önce giriş çıkış olduğunu ve bunun da yıl içinde 3 defa olduğunu söyledi ve olumsuz yanıt verdi. Yani beni çalıştıran taşeron şirket yıl içinde 3 kez girdi-çıktı göstermiş bu benim işi fesh etmemde haklı bir neden midir. Dava açmayı düşünüyorum. Çünkü işveren muhtemelen çıkış istesem bile vermeyecek cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Şenol bey, bu tür giriş çıkışlar olsa da, sizin haklarınız baki kalır. Yanlış da olsa, bu durumu çok kafanıza takmamalısınız. Ama yine de işten ayrılmak isterseniz, bu durumun bir haklı fesih nedeni olduğu kanaatindeyim.

 90. Merhaba mustafa bey 10 yıldır bir kargo firmasında çalışmaktayım işimiz ağır olduğu için de,sağlık sorunlarım oluşmaya başladı 2 dizimdede menüsküs yırtığı yarı yırtık var. zaman zaman iş yapmama çalışmama ciddi anlamda engel oluyor şişiyor yürürken topallıyorum sancı yapıyor bizaman sonrada geçiyor..benim sorum şu;sağlık sorunu nedeniyle tek bir doktordanmı rapor almak gerekiyor yada heyetemi girmek gerekiyor hastalığı belgeleyip kıdem tazminatına hak kazanmak için..

 91. mustafa bey merhabalar 4 yıl boyunca turkcell iletişim merkezinde çalıştım ve sonra başka bir ile taşınmak zorunda kaldık.işten ayrılmam gerektigini iş verenimle paylaştım.beni sevdikleri için işten çıkardı olarak gösterdiler hem işsizlik maaşı alabilmem için aynı zamanda tazminatımı hesapladılar ve kendileri tazminat teklifini sunup 5 taksit olamk üzere ödeme yapacaklarını belirttiler.tazminatımın 2 taksitini yatırdılar fakat 3 üncü taksit uzun süre yatmayınca muhasebeyi aradım baştan salmak konuşmalar yapıldı.şu anda ne yapmam gerek ? davamı açılmalı ? yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba. Aslında işten kendiniz ayrıldığınız için size kıdem tazminatı ödenmesi gerekmezdi ve işsizlik maaşı da bağlanmamalıydı. Yine de dava açabilir ve kalan kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 92. Merhabalar;
  Biz 3 kardeşiz,3 ümüzde aynı frmada çalışıyorduk.4 yıldır çalıştığımız firmadan maaş düzensizlikleri(maaşımın son 1 . 5 yıldır 2 ayda 1, yada 3 ayda 1 yatırılması ) sebebi ile istifa etmek zorunda kaldık .Kendilerine istifa dilekçesini maaş düzensizlikleri sebebi ile istifa ediyoruz ve tazminatımızın ödenmesini talep ediyoruz şeklinde bildirdik ama bunu kabul etmediler,bizde bir avukata danışarak öncelikle noterden iş akdimizi tek taraflı fesh ederek ihtarname gönderdik.İhtarname ellerine ulaştığında onlarda bize karşı bir ihtarname göndermişler,içerikte ise biz sizin maaşınızı düzenli bir şekilde ödedik tek taraflı feshinizi kabul etmiyoruz 2 iş günü içinde işyerine gelmezseniz hakkınızda mazeretsiz işe gelmediğiniz için hukuk işlemi başlatılacaktır diye .Şuan yapmamız gereken nedir,bilgilendirebilir misiniz rica etsem .
  Not:Maaşlarımızı düzenli yatırdıklarını iddaa etmelerinin sebebi ise en son içeride olan 3 aylık 2017 şubat,mart ve nisan maaşlarımızın hepsini toplu olarak istifa edeceğimizi bildirdiğimiz gün içinde yani 19 mayıs 2017 günü maaş hesaplarımıza yatırdılar,sonrasında ise haziran ayının maaşını yatırdılar düzenden kastettikleri budur .

  1. Aysun hanım, zaten gerekli işlemleri yapmışsınız. Bundan sonrası mahkemenin takdiri olacaktır. Ama şunu söyleyebilirim ki; banka kayıtlarından maaşlarınızın düzensiz ödendiği belli olduktan sonra, işverenin sonrada toplu maaş yatırmasını hiçbir önemi olmayacak ve büyük ihtimalle davayı kazanacaksınızdır.

 93. merhaba yaklaşık 5 yıldır aynı şirkette çalışıyorum işten ayrılmak istedim fakat iş yerim bana ayrılırsam tazminat ödememek için farklı ithamlarda bulunacağını (hırsızlık gibi) söyledi eğer ayrılır ve böyle bir şeyle karşılaşırsam ne yapmalıyım birde yaklaşık 10 gündür işe gitmiyorum ama iznimide vermediler 14 günlük yıllık iznim bulunmakta işe gitmediğim için bir sıkıntı olurmu

  1. Tamer bey, her şeyden önce, bir an önce noter kanalıyla ihtarname çekin ve iş akdinizi feshettiğinizi bildirin. Bunun için haklı gerekçelerinizi de yazın ve haklarınızı da talep edin.

 94. Ben yaklaşık altı yıldır bir özel sektörde çalışıyorum eşimle yaklaşık sekiz yıldır ayrı yaşıyorum farklı şehirlerde boşanmadan su an tekrar bir araya geliyoruz ve onun yaşadığı şehre taşınmak zorundayım istifa nda şehir değişikliği dedim ve is verenin hiç bir hak talep edemeyeceğini söylüyor ne yapan bilirim kidemimi alamayacağını söylüyor

  1. MErhaba Berna hanım,
   konu sizin özel bir konunuz olduğundan işverenin tazminat ödeme gibi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.

 95. ben … madende çalıstım tam 4.5 yıl adamlar tazminatları ödememek için kırk takla atıyor işleri hep yalan devlette adamı olan bu işi iyi biliyor kıflıfına uyduruyor avukat tam sahtekar zaten

 96. Merhabalar ben çaliştiğim yerden ayrilmak istiyorum fakat iş veren tazminat ödememek için bizi istifa ettirmek istiyor nasil bir yol izlemeyelim

 97. mustafa bey merhaba
  ben 02.04.2017 tarihinde evlendim eşim çalışmama izin vermiyor deyip işten çıkıp tazminat almam için ne zaman işverene başvurmam gerekiyor . çalıştığım yer akraba tanıdık yeri ve ayriyetten içerden alacağım bi miktar para var tazminat vermedikleri takdirde iş mahkemesine başvurduğumda benim açımdan olumlu sonuç alırmıyım
  teşekkürler

  1. Hatice hanım, işten ayrılacağınız tarihte en az 1 yıl kıdeminiz varsa, kıdem tazminatınız ödenmek zorundadır. Bu konuda işverenin hiçbir takdir yetkisi yoktur. Yani eşinizin çalışmanıza izin verip vermemesi önemli değildir. Kıdem tazminatınız ödenmezse, dava açarsanız kazanır ve alacağınızı yine alırsınız.

   1. işe girş tarihi 28.12,2014 maaş 1400 tl şimdi çıkış verirsemne kadar tazminat alabillirm mustafa bey

    1. Evet, 01/04/2018 tarihine kadar işten ayrılmanız durumunda, kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir.

 98. selam mustafa bey oğlum 27.10.2014 de işe girdi ve 3.5.2015 de kendi isteğiyle ayrıldı aradan 5..6 ay kadar geçtikten sonra tekrar çağırdılar oda gitti 18.11.2015 de giriş yapıldı 10 ay sonra oğlumu aynı şirketin aşka bir isim altındaki bölümüne aktarıldı 18.9.2016 da çıkış 19.9.2016 giriş yapılmış bilgimiz olmadan 22.6.2017 de ise işten çıkış veriimiş oğlumada 15 gün sonra çıktı gibi gösterildi hizmet dökümüne akınca anladık 22.6.20017 de çıkış yapıldığını tazminat istedi oğlum hak etmediğini belirtiler gir çıklardan dolayı habersiz yapılan gir çık izi haklı sayalırmıyız tazminat hak edermiyiz şimdiden teşekkürler.

  1. Murat bey merhaba. Kıdem tazminatında önemli olan aynı işveren bünyesinde çalışılan sürelerdir. Giriş çıkışlar sonucu değiştirmez. Siz, oğlunuzun aynı işveren bünyesindeki TOPLAM çalışma süresine bakın. 1 yılı aşıyorsa hem kıdem tazminatının ödenmesi gerekir hem de kullanmamışsa yıllık izin ücretinin ödenmesi gerekir. İhbar süresi kullandırılmamışsa, ihbar tazminatı da ödenmelidir. Hakkınızı kimsede bırakmamanızı ve dava açarak hakkınızı aramanızı tavsiye ederim. Gerekirse, davayı avukat tutmadan da açabilirsiniz.

 99. ilginiz için çok teşekkürler mustafa bey oğlum un 765 gün ü var çıkarıldığı yerden aynı yerde eşimde çalışıyordu 10 ay çalışıp 2 ay çıkış gösteriliyordu toplamda 560 günü var şu anda çıkış durumdaydı yani 2 aylık çıkış durumundaydı oğlum noterden tazminatı için uyarı yolladı şirkete buna kızmışlar eşimede dün itibariyle arayıp birdaha orada çalışamayacağını belirttiler eşimde tazminat ve ihbar tazminatı hak edermi ve avukat tutmadan nasıl dava açılıp kazanılır u konudada yardımınızı rica ediyorum şimdiden çok tşkrlrr .

 100. Mustafa bey merhaba
  11 yıl aynı firmada yılık izinsiz çalıştım firmanın maddi sorunlarından dolayı 2016 yılı Nisan ayında çıkışım oldu.
  İşveren bana tazminatım aşağısında 15000 talep etti .maddi sıkıntıları olduğunu bildiğim için kabul ettim ve bu tazminatı her ay bana düzenli ödeme sözü verdiği halde alamadım.karşı taraflada mahkemelik olmak istemiyorum fakat böyle giderse hiç alamıyor
  Ne yapmamı tavsiye edersiniz.

  1. Sonay hanım neden mahkemelik olmak istemiyorsunuz ki? Hem hak ettiğinizden daha az tazminat almışsınız hem de anladığım kadarıyla 11 yıllık izin ücretinizi alamamışsınız. Ben olsam, bir dakika durmaz hakkımı mahkemede arardım. Başka türlü yapabileceğiniz tek şey beklemek olacaktır.

 101. Mustafa bey merhaba
  ben eşimle aynı yerde çalışıyordum amcamızın reklam şirketinde , eşimle amcam arasında tartışma çıktı amcam eşimin ailesine hakarette bulundu eşimde sinirlenip işi terk etti ve 12 temmuzdan sonra bidaha işe gelmedi eşim şimdi tazminatını istiyor ve vermiyolar kaç sene sigoratsız çalıştı 5 senelik sigorta yaptılar 5 senedir bu şirkette onlarla çalışıyor ve daha öncesinde farklı sektörlerdede amcamla birlikte hep sigortasız çalıştı. amcamın muhasebecisi kendisi istifa eden tazminat alamaz askerlik veya emeklilik olduğunda tazminat alınır diyor eşim askere giderkende tazminat vermediler eşim ihtarname gönderdi yine itiraz ederseler eşim iş mahkemesine başvurursa tazminat alabilir mi teşekkürler

  1. Hatice hanım, bu sorunun cevabını bilmem mümkün değil. Ancak işverenin, işçinin ailesine hakaret etmesi işçin için bir haklı fesih sebebidir. Bu durumu mahkemede eşiniz ispatlayabilirse ve bunun için işten ayrıldığını belirtirse, kıdem tazminatını alabilir.

 102. İyi günler Mustafa bey

  Ben 1998 senesinden beri özel bir firmada çalışıyorum.Şimdiye kadar 3 defa 1 keresi firma sahibi diğer 2 defa kendi ihtiyacımdan dolayı kıdem hesaplanıp para aldım. En son işe giriş tarihim 2015 İşten çıkartılırsam yada kendim çıkarsam kıdem ve ihbar tazminatım nasıl hesaplanır acaba?

  1. Serap hanım, 1998 senesinde sigortalı idiyseniz ve prim sayınız en az 3600 gün ise, kendiniz de işten ayrılsanız 15 yıl ve 3600 gün nedeniyle kıdem tazminatı alabilirsiniz. Bu tazminat, en son kıdem tazminatı aldığınız tarihten itibaren hesaplanacaktır. İhbar tazminatı ise alamazsınız.

 103. Selam ilk sigorta girisim 15.09.1997 4014 gun primim var suan calistigim isyerine 04.01.2009 tarihinde basladim fakat ayni isyerinde. 4.5 yil baska mutahit sirket 2yil baska mutahit sirket son 2 yildirda fabrikanin kurmus oldugu sirkette olmak uzere 8.5 yildir calisiyorum sormak istedigim su 3600 guntazminat hakkindan yararlanirken bu surelerin hepsimi hesaplanacak yoksa son calistigim 2yilmi fabrika ayni fabrika ama bu 3.sirketim tesekkur ederim saygilar

  1. Haydar bey kıdem tazminatı alma hakkınız var. Ama hangi firmadan? Siz tüm firmaların süresini son işverenden istemelisiniz. Onlar ödeme yapmayabilir. Bu durumda dava açarsınız ve bu 3 firma arasındaki bağı ortaya koyabilirseniz tamamı için tazminatınızı alırsınız. Size buradan sonucu şimdiden söylemem ise mümkün olmaz. İşten ayrıldıktan sonra, bir avukatın evrakları incelemesi daha doğru olacaktır.

 104. Mustafa bey ben 8.7.1996 ti sigortagirişim kıdem tazminatı almadim son birsenede çalıştığım yerde sigorta en az üç ay kıdem tazminatı alabilirmiyim bunu en son bıraktığım işyeri mi ödeyecek şuan işsizim müracat edeyimmi

  1. Erkan bey, son çalıştığınız yerde toplam kaç sene çalıştınız? 1 senenin üstündeyse kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir.

 105. merhaba,

  2014 10. aydan bu yana çalışmaktayım. şuan askerlik nedeniyle ayrılsam ne kadar tazminat alırım. 3 yıl üzreinden hesaplayabilirsiniz. brüt 2350 artı 3 aydan bir yüksek primler almaktayım. teşekkürler.

 106. Mustafa bey, ben 1 yıl 4 ay iş yerimde çalıştım ve işlerin kötü olduğu için işten çıkardılar. bize işler kötüye gitti küçülmeye gideceğiz haklarınızı vermeye çalışacagız dediler bizden 2 ay önce çıkardıkları arkadaşlarımız var hiç ödeme yapmamışlar. Alacaklarını istemeye geldiklerinde gidin mahkemeye verin dedi iş veren. Mahkemeye vermek için bizim yasal olarak bekleme süremiz var mı. Mahkeme mahkeme sonuçlanana kadar alacağımız tazminat ücretinde değişme olur mu nekadar bir zamanda bize ödeme yapması gerekiyor

  1. Mehmet bey, işe iade davası açmak için gerekli olan 1 aylık süre çok önemlidir. Ama bu süreyi kaçırmışsanız bile, kıdem tazminatı ya da diğer haklarınızı her zaman talep edebilirsiniz. Sitemizdeki iletişim formunu kullanarak ayrıntılı bilgi verirseniz, daha ayrıntılı bir cevap yazabilirim.

 107. slm öncelikle.ben 08.02.2016 da işe başladım 02.06.2017 de ie işten çıkarıldım.fakat patronum çıkış sebebimi haklı fesih olarak bildirmiş.işkura verdiğim şikayet formundan sonra ihbar tazminatına hak kazanamayıp kıdem tazminatı alacagım tespit edilmiş.buna rağmen kıdem tazminatımı alamıyorum patrona bildirmeme rağmen oralı olmuyor.ne yapmalıyım..

  1. Harun bey, İşkur’dan lehinize çıkan karar sizin için önemli bir delil teşkil edecektir. Bir an önce dava açmalısınız.

 108. merhaba 14.12.2011 de makina bakım elemanı olarak çalışmaya başladığım iş yerinden 22.07.2016 da sendika sebebiyle 4857 sayılı iş kanununun 17.maddesiyle çıkartıldım geri dönüş davasını kazandım ancak şuan yargıtay sürecinde. çıkış kağıdımda 8 haftalık ihbar süreniz ve yasal haklarınız ödenicektir yazmasına rağmen tazminatım hala yatmadı iş yerine sorduğumda dava sürecinde olduğumuz için yatmıyacağını söylediler sizce ayrıyeten bir dava acmalımıyım tazminatla ilgili? fazla mesailerimizide elden alıyorduk bunla ilgili ne yapabilirim?

  1. Merhaba,
   dava aşamanızın ve mücadelenizin sonuna gelmişsiniz. Alacağın temliki için konusunda uzman bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim.

 109. merhaba mustafa bey 05.05.2017 tarihinde iki yıl çalıştığım işyerinden evlilik nedeniyle ayrıldım. 4 ay oldu tazminatımı yatirmamakta israrcilar. alo 170 üzerinen iskura şikayette bulundum. ama onlarda 4 ay olucak hala işlem aşamasında diyorlar. ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz.

  1. Merhaba,
   bu gibi bildirimleri yazılı yapmanız ve birer kopyasını muhafaza etmeniz herzaman lehinize olacaktır.
   Nasıl başvurdunuz işverene evlendiğinizde işten ayrılacağınızı belirtirken? Sözlü olarak mı? Dilekçe vb. ile mi başvurdunuz?
   Herhangi bir ayrılış evrağı imzaladınız mı? Bu gibi bilgileri bilirsek daha sağlıklı yardımcı olabiliriz…

   1. dilekçe ile başvurdum. çıkışımı evlilik nedeniyle göstermişler zaten sigortaya sorgulattim.

    1. O zaman bir avukat aracılığı ile alacağınız üzerinden ilgili şirkete cebri icra işlemi başlatma zamanınız gelmiş gibi…

 110. Merhabalar ben bir lojistik firmasının genel merkezinde taşeron firma aracılığıyla çalışan güvenlik görevlisiydim sürekli güvenlik şirketi değişip duruyordu ama ben aynı yerimde aynı şartlar altında çalışmaya devam ettim en sonunda bu durumdan sıkıldım ve yeni güvenlik şirketi ile devam etmeme kararı aldım nomalde tazminat ve işsizlik maaşı alma hakkım vardı ışsizlik maaşında bir sorun çıkmadı ama tazminatımı işten çıkalı 7 ay olmasına rağmen alamadım burda son güvenlik şirketini mi yoksa anlaşmalı olduğu firmayı mı şikayet etmeliyim güvenlik şirketi onlar parayı ödemeden sana tazminatı ödemem diyor bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Mustafa bey, bu durumda davayı asıl işveren aleyhine açabilirsiniz. Haklı olduğunuza karar verilirse, tazminatınızı asıl işveren öder ve daha sonra alt işveren firmalara payları oranında rücu eder.

 111. Mustafa Bey Merhaba

  Özel bir şirketten 3600 ve 15 yıllık hakkımı tamamlayarak ve sgk dan yazımı alarak istifa ettim. Firma tazminat ödememi taksitle uzun vadede yapmak istedi kabul etmedim. Noterden ihtar çektim, ihtar süresi sonunda icra davası açtım itiraz ettiler. İş mahkemesine başvurdum. Şirket buna rağmen ödeme yapmadı. Evraklarım tamam bunun sonucunda karşı tarafın kazanma ihtimali var mıdır?

  1. Merhaba. Dava sonucu konusunda bir şey söylemem mümkün değil. Ama 15 yıl ve 3600 gün çok açık ve net bir kıdem tazminatı alma nedenidir. Başka bir husus yoksa, rahat olabilirsiniz.

 112. Merhaba babam 13 yıl bi fabrikada çalıştı işten çıkarıldı ve fabrika iflas etti tazminat davası açtık kazandık fakat karşı taraf itiraz edip dava açtı ve onlar kazandı yaklaşık 4 yıldır dava suruyo ve avukatimiz bizden ve diğer mağdur kişilerden bi miktar dosya parası aldı hiç bi sonuç almamamiza rağmen ne yapmalıyız bizi bilgilendirin.tesekkurler

  1. Merhaba. Keşke yardımcı olabilsem; ancak dosya içeriklerini görmeden yapacağım her yorum tahminden öteye gitmeyecektir. Açıkçası, bir şüpheniz varsa bir başka avukata danışmanız daha doğru olacaktır.

 113. İYİ GÜNLER.
  BİR SORUM OLACAK. BİLGİ SAHİBİ OLAN ARKADAŞLAR CEVAPLAYABİLİR Mİ ?
  BEN 26.04.2008 YILINDA İŞE BAŞLADIM. 31.10.2009 TARİHİNDE İŞVERENİM TARAFINDAN İŞYERİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİĞİM HALDE ZORAKİ OLARAK SİGORTAMI 10 GÜN DURDURACAĞINI SONRA TEKRAR BAŞLATACAĞINI SÖYLEDİ. BU ESNADA 2 ARKADAŞIM İLE BERABER BİZİ BANKAYA GÖTÜRDÜLER. BANKA DEKONTLARINI İMZALATTILAR VE TAZMİNAT ÖDEMELERİMİZİ ALMADAN BANKADAN AYRILDIK. ŞİMDİ DAVA AÇSAM SONUÇ ALABİLİR MİYİM.

  1. Sertan bey, eğer dekont imzaladıysanız ve bu dekontta da kıdem tazminatınız yatırılmışsa, açıkçası işiniz çok zor. Ama neye imza attığınızı bilemediğim için, yine cevabı bulacak olan sizsiniz.

 114. mustafa bey bende kıdem tazminatı mağduruyum sizden öğrenmek istediğim şey mahkeme açıp kazanmamıza rağmen işveren tazminatımızı ödemezse ki aynı işyerinden bunun örnekleri var(haciz kararı çıkmasına rağmen ) ne yapılabilir..?

  1. Vefa bey, işverenin bunu ödememesi mümkün değildir. Ama icra işlemi başlatılmasına rağmen borçlunun üzerinde bir şey yoksa, yani alacağın tahsili mümkün değilse; ne yazık ki yapacak bir şey yoktur.

 115. İyi günler Mustafa bey ben devlete bağlı bir işyerinde çalışıyor idim emeklilik günüm doldu ve ben onlar tarafından isten ayrıldığıma dair belgeye imza atıp işten çıkarıldım . Beni emekli olduğum için çıkardılar fakat şuan ben kıdem tazminatı mı alamıyorum defalarca aradım bana söylenen beni ve çalışanımı rahatsız etme denildi. Şimdi ben itharname göndersem bir sonuç alabilirmiyim.

  1. En geç 1 ay içerisinde ödenmezse derhal ihtar çekin ve karşı tarafı temerrüde düşürün. Yine ödenmezse icra yoluyla tahsile gidin. (İhtarda bu hususu da belirtin)

 116. merhaba mustafa bey.11.03.2011-25.07.2017 tarihleri arasında kurumsal bi şirkette yöneticilik yaptım.şirket kararınca bi üst amirimin söylediklerine uyduğum için ve bu söylenilen olay şirket kararınca prosedür dışı olduğu için beni iş ahlakına uygun olmadığı için işten çıkarıldım…bu olay işkur üzerinden de iş ahlakına uygun olmadığı için işssizlik maaşına etki etti.şuan mahkemeye verdim.sizce bu olay nasıl sonuçlanır?şimdiden teşekkür ederim.

  1. Halil İbrahim bey zaten dava açmışsınız. Yorum yapmam, tahminden öteye gitmez.

 117. Merhaba , 1 yıl 3 aydır x şirkeinde çalışıyorum , iş verenlerim ortak olduğu için anlaşamayıp ayrıldılar ,bizlere mail yolu ile çıkış belgelerimiz gönderildi , ihbar sürelerimiz vs. ve kurulacak yeni şirkette çalışmaya devam edeceğimiz , ama iş yeri değişikliğinden dolayı tazminat ve ihbar paralarımızı , ihbar süresinin bitiminde yatıracaklarına dair mail gönderdiler , üzerinden 1 hafta geçti ve yatırmadılar , maaş gününü bekledik o zaman da yatırmadılar . hiç bir şekilde açılama da yapılmıyor . ne yapmam lazım

  1. Betül hanım, yapabileceğiniz bir şey yok. Aslında, bu tip bir işyeri devrinde kıdem tazminatı ödenmesi de gerekmezdi. Hele ihbar tazminatı hiç söz konusu olmaz. Yine de bir süre daha beklemenizi öneririm.

 118. Merhaba ,
  İs yerinden evlilik nedeni ile ayrildim.
  1.5 kadar oldu henuz tazmi arimi da alamadim.
  Tekrar calismak istersem ne zaman işe girebilirim.
  Aldigim bi duyuma gore evlilik nedeni ile isten ayrilan 1 sene calisamaz calisirsa alinan tazminati is yeri dava acarak geri alabilir.
  Boyle bi hakki var midir ?

  1. Naz hanım, böyle bir şey yoktur. Evlilik nedeniyle tazminat alan işçi, isterse ertesi gün başka bir yerde çalışmaya başlayabilir.

 119. Is yerinde askerlik nedeniyle ayrildim ve dört aydir sirket tanzimatimi yatirmamaktadir sirket daha önce kayyum atanmisti ben askere gittiğim donemdede tmfs ye geçti bu yüzden muhatap bulamıyorum ne yapmam gerekli daha önce benim durumumda olan arkadaslarda var onlarda ayni şekilde alamadilar konu hakkinda dönüş saglarminiz Teşekkürler

  1. Kemal bey, bu durumda dava açmaktan başka bir seçeneğiniz yok. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 120. Merhaba, çalıştığım işyeri finansal sorunları gerekçe göstererek zaman içerisinde pek çok mağazasını kapattı. 300 kadar personel 4-5 aya varan alacaklarını, ihbar ve kıdem tazminatlarını alamadılar. İŞKUR’a yapılan şikayetler çözüm olmadı, işveren yine ödeme yapmadı. 1 seneye yakın mahkemesi sürenler var, işveren gerek duruşmaya katılmayarak gerekse ödeme yaptık vs. diyerek, mahkemeyi sürekli oyalıyormuş. Mahkeme kazanılsa dahi şirketin pek çok varlığı üzeribde haciz var, personele alacak pek bir şey kalmadı gibi. Benim çıkışım 2 ay kadar önce verildi. Ben de maaş alacağı, kıdem ve ihbar tazminatlarını alamadım. Şirketin mali durumunu ve borç ödemekten kaçındığını da göz önüne alırsak sizce nasıl bir yol izlemeliyim? İŞKUR’a şikayet etsem yine paramı ödemeyecekler, mahkemeye versem cebimden çıkkacak avukatlık ücretini de belki geri alamayacağım. Tavsiyeniz nedir? Teşekkürler.

  1. Merhaba. İşkura yapacağınız şikayet hiçbir şeye çözüm olmaz. Dava açarsanız ve işverenin alacaklılarından sıra gelmezse, yine yapacak bir şey yok. Ama bu durumda ne yapacaksınız? Haklarınızı bırakacak mısınız? Sizin yerinizde olsam, en azından avukatsız, kendim dava açar ve en azından sadece dava masrafıyla kurtulmaya çalışırdım. Belki de alacağınızı tahsil edebilirsiniz.

 121. Merhaba,
  Askerlik nedeni ile işten ayrıldım ve tazminat tahakkukunu yaptırdım. Fakat ödemediler işkur’a şikayet ettim işkur ise tazminat hakkımın ve alacağımın olduğunu belirten bi yazı gönderdi.
  Yine ödemelediler noterden ihtar çektim yine ödemediler.
  Artık son aşamaya geldim ne yapmam gerekir.

  1. Fatih bey, bundan sonra dava açmanız gerekir. Davayı isterseniz avukat tutmadan kendiniz de açabilirsiniz.

   1. Zeynel Bey,
    Öncelikle sorumu cevapladığınız için teşekkür ederim.
    Bu durumda direk icra takibi başlatmak mümkün değil midir? Dava açmak şart mıdır?

 122. Fabrikada usta görevini doğru yapmadığından tartışdik ve beni tahrik etti bende ona tokat addim tazminat hakkim varmi bana tutanak tuttular

 123. Merhaba mustafa bey ben özel sektörde japon mutfağında 5 sene 4 aydır aynı iş yerinde mutfak şefliği yapıyorum 2 gün önce işten ayrılmak istiyorum diye genel müdürüme bildirdim tazminatimi neyse bi yolda anlaşalım yarısını dahi verseniz kâfi dedim bana verilen cevap kendin işten ayrılmak istiyorsun hiç birşey talep edemezsin git avukata mahkemeye ver denildi işten çıkma nedenim burda kazandığım maaşla gecinemiyorum kirada oturuyorum eşim çalışmiyor 4 yaşında bir oğlum var işe giderken sabah 2 saat akşam 2 saat yol gidiyorum evime vakit ayıramadığım için eşimle sürekli kavga ediyorum ben bu tazminatımın yarısını dahi alabilmek için ne yapmalıyım istifa yazmadım daha bana bilgi fikir verirseniz sevinirim

  1. Emrah bey, istifa ederseniz kıdem tazminatızın ödenmesi zorunlu değildir. Haklı bir gerekçe bulmanız gerekir. Bu konuda danışmanlık hizmeti veriyoruz, sitemizdeki canlı destek hattından bize ulaşabilirsiniz.

 124. Merhaba Mustafa Bey ssk siz calistirildigim is yerini mahkemeye verdim tokat erbaa da e devlet den takip etdigim bu dosyayı istinafta olduğunu daha sonra Samsun hukuk mahkemesinde karara çıkmış olarak görüyordum Lâkin 5 gündür Samsun’daki bölge mehkemesindeki karara cikmis okunurlugu gözükmüyor bu konu hakkında yüksek bilginize ve önerilerinize ihtiyaç duyuyorum saygilarimla kolay gelsin.

  1. Cengiz bey bu konuda söyleyebileceğim bir şey yok. Tamamen, mahkemelerin iç işleyişiyle ilgili bir durum.

 125. merhaba. 19.04.2015 tarihinde işe başladım belli süre sonra sigortamın yatmadığını fark ettim ve sigorta başlangıcım 19.02.2016 arada 9 ay gibi boşluğum oldu evlilik nedeniyle 17 aralık 2016 tarihinde işten ayrıldım ama sigortam yatmaya devam ediyor. suan baska yerde calışıyorum ve ordan da sigortam yatıyor. kısaca bunlar benim tazminatımı vermiyorlar bende çıkış için imza atmadım. beni tek taraflı çıkış yapabilirler mi ?
  tazmin için mahkemeye başvursam kazanır mıyım ne kadar sürede sonuçlanır. 5000 tl ye yakın hak edişim var ama ben 2500 verseler yetecegını söyledim ama hala ses soluk yok.

 126. Mustafa bey merhaba

  01/11/2003 yılında şahıs firmasında işe başladım. 31/12/2014 tarihinde patron şahıs firmasını kapattı beni ve 4 arkadaşımı aynı adreste faaliyet gösteren ve kardeşiyle ortak olduğu Anonim şirkete girişimizi yaptı. Şahıs firmasındaki tazminatlarımızı hesapladı. 2015 yılında 2 arkadaşımızın 2016 yılında 1 arkadaşımızın 2017 yılının sonunda 1 arkadaşımızın tazminatlarını gecikmeli olarak da olsa faizsiz 2014 hesabına göre ödedi. Ama benim 25.000 TL tutan tazminatımın sadece 5.000 tl sini ödedi. çalışıyorsun zaten , param yok vs bahaneler ile ödemiyor. ikramiye , yol ve yemekler yemek çekleri bordroda gözükmediği için onların tazminatı zaten hesaplanmadı. Böyle bir durumda ne yapabilirim yardım edin lütfen. Günümüz maaşından hesaplamasını isteme hakkım var mı ? Çok teşekkür ederim.

   1. Hızlı cevap için teşekkür ederim.

    1- Tazminatın ödenme süresi yok mu ?
    2- İkramiye, yol ve yemek çeki ücretlerini tazminata nasıl ekletebilirim.
    3- Mahkemelik bir durumda 3 yıl önceki tutarı mı alırım yoksa rakam son bordro üzerinden mi hesaplanır.

    Çok teşekkür ederim.

    1. Merhaba. Tazminatın DERHAL ödenmesi gerekir. İkramiye vb. ödemelerin zaten kendiliğinden hesaba dahil edilmesi gerekir. Mahkeme ile alırsanız, 3 yıl önceki rakam üzerine yasal faiz eklenecektir.

 127. slm öncelikle kolay gelsin ben mermer işinde çalışıyordum 2012 9 ayda giriş yaptım ama bu işte dikkate almadığım bir hastalık başıma geldi çift taraflı bel fıtığı şimdide son aşamaya geldi işyeride bu yüzden aralık 2016 yılında işten çıkardılar beni tazminatı ödemeye yanaşmıyorlar belimdeki rahatsızlıktan dolayıda çalışamıyorum 2 çoçuk okula gidiyor gss sigortası yatırıyorum ne yapmayalıyım ..

  1. Fatih bey bu durumda öncelikle arabulucuya başvurmanız ve sonuç alamazsanız dava açmanız gerekir. Ne yazık ki başkaca bir yolu yok.

 128. merhaba ben yaklaık 1 senedir bir firmada çalışıyorum ve asgari ücret alıyorum maaşımın 400 tlsi maaş haczine kesiliyodu fakat sonradan öğrendiğim kadarıyla sadece 2 ay ödemiş diğer 10 ayı kestiği halde ödememiş ve son 3 aydan beride maaş alamıyorum şimdi arabulucuya gitsem ve işverenimle anlaşamasam mahkemelik olsam ve kazansam kazanmama rağmen ödeme yapmasa nasıl bi yaptırm uygulanır bu işverenin çok sayıda hacizlik durumu var şimdiden teşekkürler

  1. Ercan bey mahkemeyi kazansanız bile, bundan sonrası icra takibi ile tahsil edilebilir. Dolayısıyla bir avukata danışmanız ve tahsil imkanını öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

 129. Slm kolay gelsin ben 2009 -2016 yılları arasında belediyede taşören işçi olarak çalıştım 2016 nisan ayında işten cikarildin bu sürenin son 15 ayını aydın büyükşehir bünyesinde taşeron işçi olarak çalıştım bu 15 ayın kıdem tazminatını aydın büyükşehir ödedi diğer kalan önceki yillarimi aydın söke belediyesinde taşeron işçi olarak çalıştım ama söke belediyesi kıdem tazminatımı ödemeden beni aydın büyükşehire devretti ve bütün haklarımı aydın büyükşehirden alacağımı söylediler ama aydın büyükşehir hakkını söke belediyesinden alacağımı söylüyor bana bir yol göstere bilirmisiniz durumum olmadığı içinde mahkemeye falan başvuramadım sizce ben haklarımı alabilirmiyim

 130. 1995 sigorta girişim 4700 prim günüm var qcalistigim işyerine dava açtım kaç duruşma surer

 131. 2010 yılında doğum yaptım ve çocuğuma bakicak kimse olmadığı için istifa ettim bana ibrarname ve istifa dilekçesi imzalatildi merak etme tekrar alırız dedikleri için saf gibi imzaladim 5yil çalıştım on yıllık zaman aşımı kıdem tazminatı mi alabilirmiyim işveren devretti başka kişilere yinede alabiliyormuyum

  1. Kıdem tazminatı için zamanaşımı süresi geçmemiş. Ama istifa ettiğinize göre zaten kıdem tazminatı hak etmemişsiniz demektir.

 132. Ben özel bi şirkette 7 senedir çalışıyorum.Eşimin tayini çıktığı Başka bir şehire gitmek zorundayım.Sigorta girişim 2001 de başladı 3600 günü doldurdum.Şirket tazminatımı vermiyor ne yapmam lazım yardımcı olabilirmisiniz.

 133. Merhaba ben 2010 ile 2015 yılları arasında 5 yıl bir şirkette özel güvenlik görevlisi olarak çalıştım.sonunda çalıştığım proje bitti ve beni başka bir projeye verdiler.verdikleri projenin şartları iyi olmadığı için kabul etmedim ve gitmedim.hic bir evrak imzalamadan işten ayrıldım.kidem tazminatimi vermediler.mahkemeye versem kıdem tazminatı mı alabilirmiyim.bu konuda bilginizi paylasirsaniz sevinirim.simdiden teşekkürler.

  1. Ali bey, bu sorunun cevabını verebilmek için, iş sözleşmesini görmek gerekir. Orada, işveren tarafından gösterilecek başka bir işyerinde çalışmayı peşinen kabul etmişseniz, kıdem tazminatınız zora girmiş demektir.

 134. BEN 15 ŞUBAT 1999 TARİHİNDE İŞE BAŞLADIM HEP BU İŞ YERİNDE ÇALIŞTIM 01 TEMMUZ 2016 TARİHİNDE BAŞIMA BİR TALİHSİZ OLAY GELDİ CEZAEVİNE GİRDİM 16 AY YATTIM ÇIKTIM İŞ YERİ BANA 15 TEMMUZ 2017 TARİHİNDE İŞTEN ÇIKARILDIĞIMA DAİR YAZI GÖNDERDİ ÇIKTIĞIMDA İŞ YERİNE GİTTİM TAZMİNATIMI İSTEMEM İÇİN VERMEDİLER BU KONUDA NE YAPMAM LAZIM VEYA NERİYE MÜRACAT ETMEM LAZIM YARDIMCI OLURMUSUMUZ

 135. Ilk önce merhaba ben askere gidecim için kıdem tazminatı istedik silos kiyatımda yanimda ama yinede vermediler ben ne yapacam en hızlı nasıl dava aca bilirim saygılar

  1. Mehmet bey, bu durumda yasa gereği öncelikle arabulucuya başvurmanız şart. Uzlaşamazsanız, iş mahkemesine gitmeniz gerekir.

 136. Ayın 11 inde çıkış imzaladım,ama tazminatı, ” aldım diye imza attın artık isteyemezsin”deyip ödemeyecegini söyledi,bankaya sadece agi ve maaş ödemesi yapıp , kıdem tazminatı ve izin parası nı,yatirmadilar. Ne yapmam gerekir.

  1. Mehmet bey, işvereni ciddiye almayın. Bankadan yatırmak zorundaydı. Gidin arabulucuya başvurun ve uzlaşamazsanız mahkemeye başvurun. Bankaya yatan bir tazminat yoksa, hakkınızı “çatır çatır” alırsınız.

 137. Ben özel bi şirkette çalıştım 2014 13 haziranda başlayıp 2017_ 7 eylülde askerlik nedeni sülüsumüde gösterip işten ayrıldım tazminatımın maaşıma yaticagini soylediler hala yatmadı benim sorum şu eğer yatarsa bana söylenen miktarmi yatacak yoksa bi faiz olacakmı çünkü o zaman verecekleri miktar ekonomik olarak bu zamana göre değer kaybediyor

 138. Merhabalar ben 6 yildir bir firmada halen calismaktayim cocuklarima bakici bulamadigim icin ailemin yanina memleketime geri donus yapacagim is yerime 1 ay oncesi sozlu beyanda bulundum is yerim kidem tazminatimi veremeyiz diyorlar ne yapmam nereye basvurmam gerekiyor cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim

  1. Samet bey, bu gerekçeyle işten ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerekmemektedir.

 139. Icra mahkemesinden sonuclanan alacagimi kac senedir alamiyorum askere gidecegim icin hizlandirma ihtimalim var mi

 140. Merhaba. eşim yaklaşık 4 yıl önce işten çıkarıldı. 30 bin liradan fazla tazminatı var ama vermediler. kısa bir süre sonra şirket kapandı. patronun üzerinde birşey yokmuş sanırım. hal böyle olunca görüştüğümüz avukat hiçbişey çıkaramazsınız, boşuna masraf etmiş olursunuz, kendi üzerinde birşey yoksa alamazsınız dedi. izleyebileceğimiz bir yol var mı? senelerce çalışmasının karşılığı böyle mi olacak 🙁 uyanıklar işin kolayını bulmuşlar. kendi üzerlerine birşey yapmıyorlar, şirket değiştirip değiştirip milletin hakkını yiyorlar. bunun bir yaptırımı yok mu?

  1. Ece hanım, ne yazık ki başka yolu yok. Alacağın tahsil kabiliyeti olmadıkça, açıkçası emekler boşa gidecektir.

 141. Merhbalar ben mayıs 19 gbi askere gidyrm 3 yildr bir firmada calisyrm tazminatimi eksiklik olarak nasıl alabilirim iş kura baş vur diyenler oldu is kur ilgilenirmi bu konuyla teskruler

  1. Ferhat bey, kıdem tazminatının İşkurla bir ilgisi yoktur. İşverene başvurmalı ve ondan talep etmelisiniz.

 142. Bende ikinci yilim yeni dolacak iş yerine işten ayrılcami bildirdim diğer gircem yerin şartları şimdiki çalıştığım iş yerinden daha iyi kıdem tazminatı alabilme imkanim yokmu

 143. 16.03.2018 itibarı ile 5 yıl 7 ay çalıştığım firmadan 3600 gün Kıdem Tazminatı ile Gerekli evrak ve Dilekçeleri vererek ayrıldığım firmadan 45 gündür her hangi bir tazminat veya ödeme yapılmadı. Ara bulucuya baş vurdum. Bu benim hak ettiğim para,Neyin arası bulunacak Merak ediyorum. Yıllarca gece gündüz çalıştığım bu para pazarlık konusumu olacak acaba.Bekleyip göreceğizz…

 144. İyi günler ben işten çıkarıldim bir aydır beni oyaliyolar haftaya yatacak diye zor durumda kaldım onların yüzünden odemelerimi yapamıyorum ne yapmam gerekir. Lütfen yardımcı olabilir misiniz. Teşekkürler şimdiden.

 145. 5 yıl 5 ay boyunca çalıştığım güvenlik şirketinden 3600 gün şartları ile ayrıldım. Kıdem tazminatımı yatırmadılar. Ara bulucu da görüşmemiz oldu.Söz verilen tarihte yine kıdem tazminatım yatırılmadı.Şimdi İcra takibimi başlatmalıyım yoksa iş mahkemesine mi baş vurmalıyım.

  1. Kadir bey, bu konuda mutlaka bir avukata danışın. İki dava türü arasında teknik farklar bulunmaktadır.

 146. selam aleyküm ben 22 ay sigortalı yerde calıştım askere gidicem inşallah tazminatımı alabilicelmiyim şimdiden teşekkür ederim

 147. 6 yildir bir firmada calişiyorum ve birgun cahirip isi kucultmeye gidiyoruz diyip butun haklarini vericez dediler yalniz normal haftalik 45 saat calismamiz gerekirken bizi 55 saat haftalik calistirdilar simdi butun haklarimi eksiksiz verirlermi endişeliyim ne yapmam gerekir haklarimiz nelerdir yardimci olursaniz sevinirim tşk

   1. Evet işten cikardilar ztn 6 yildir calistihim şirkete 12 binlira tazminatiniz var dediler onuda taksitlediricez her ay ikibinlira şeklinde kabul etmeyip avukata baş vurdum dohru yoldamiyim sizce

 148. hayırlı ramazanlar selam aleyküm ben 22 ay sigortalı yerde calıştım kıdem tazminatı nakadar alırım askere gideceğim teşekkürler şimdiden

 149. 1yil 3 ay bir firmada calistim ve kidem tazminatimi ve izin parami yatirmadilar ki uzerinden 1 ay gecti ne yapmam lazim yardimci olursaniz sevinirim her gun oyalanmaktan bikkinlik geldi

  1. Ercan bey o halde daha fazla beklemeyin ve arabulucuya başvurun. Böylece yasal süreci başlatmış olursunuz.

 150. Merhabalar
  Çalışmakta olduğum şirkette 3 yıl 3 ay 23 gün çalıştım ve şubat 2017 tarihinde askerlik nedeniyle çıkmak istedim kabul ettiler ve işten cikarildim. Bugüne kadar 1 tl bile ödeme alamadım. Ara bulucuya başvuru yapmak istiyorum ve bugüne kadar yatırmadığı içinde faiz alabilirmiyim. Bu konu hakkında ne yapmalıyım desteğinize ihtiyacım var.

 151. Merhaba ben 18 ay bı firmada çalıştım sağlık problemimden dolayı rapor aldığım için işten cikarildim tazminat alamadım noterden ihtar çektim ama verdiğim süre doldu hala ses yok vermicem diye arayıp alay ettiler ne yapmam gerekiyor tskrl

  1. Zeliha hanım, bir an önce arabulucuya başvurarak hakkınızı aramaya başlamalısınız.

 152. Merhaba ben son calistigim yerde 8 yıl 8 ay aralıksız çalıştım kıdem tazminatimi eksiksiz aldım ancak ancak tazminatimi vermediler
  Hatta vermeyeceklerini bana imza karşılığı kabul ettirdiler 55 gün hakettiğimhakettiğimi izin kullanmış gibi gösterdiler
  Geriye dönük dava açsam kazanabilirmiyim

  1. Samet bey sorunuzu tam olarak anlamadım. Kıdem tazminatızı aldınız mı almadınız mı?

    1. İhbar süresi kullandırmışlarsa, ihbar tazminatı ödenmesi gerekmez. Yıllık izin evrakına imza attıysanız, ne yazık ki izin ücreti almanız çok zordur.

 153. Iyi aksamlar. 26.05.2018 de nikah yaptim 28.05.2018 tarihinde isten evlilk nedeniyle cikis yaptigima dair noterden ihtar cektim. 5 gun zaman tanidik ancak kidemim yillik izin ucretlerim ve maas alacaklarim calstgim sirketin insan kaynaklari tarafindan hesaplandi odeme ile ilgili bilgi almak istedigimde suan sirketin durumu kotu sana tarih veremeyiz bir sene de olabilr finansal durumu kotu dendi. Odeme taraftari degiller. Hakkimi bundan sonra nasil talep edebilirm yardimci olur musunuz

 154. 11 yıllık işçinin ile münakaşamiz kavgaya dönüştü.Personelim parmağımı kırdı. Ben suç duyurusunda bulundum. Avukatın tazminatsız işten çıkarabileceğimi söyledi ancak ben yinede vicdan yaparak yarısını vermeyi teklif ettim. Kabul edilmedi teklifim. Ne yapmalıyım

 155. Selamun aleyküm 2yillik calistigim firma tarafindan 3 gun once aranip seninle çalişmak istemiyoruz diyerek bildirdiler neden sebep calişmak istemiyorsunuz sorusuna bu sekilde karar aldil seninle devam edemicez yanitini aldim bugun çıkış işlemlerini yapmaya gittigimde önume İKALE SÖZLEŞMESI KOYDULAR yani ortak olarak anlastik işine son verdik sozleşmesi ama yinede işden kovulmuş gibi alacagim parayi verdiler bende buni imzalamiyacagimi ve beni siz işden kovdunuz bu sekilde soźlesme koymaniz lazim dedim onlarda makheme açacagimi bildikleri için kabul etmediler ve sirketten uzaklaştirdilar bende bunun uzerine NOTER ARACILIGIYLA ihtarname yolladim bu süreden sonra neler yapicam ve neler olur

  1. Can bey doğru hamleler yapmışsınız. Artık yasal süreci arabulucuya başvurarak başlatmalısınız.

 156. İyi akşamlar ben 2 bucuk senedir bir fabrikada çalışıyordum 1saat izin istedim vermediler bende çıkıp gittim çıkış kağdını imzala dediler imzalamadım imzalamam gerekirmiydi tazminatımı alabilirmiyim tşk ederim

  1. Fikriye hanım, sorunuzun cevabı birçok şeye göre değişir. Haklı fesih sebebiniz var mıydı? Var ise, işyerine ihtarname çekerek haklı fesih yaptınız mı? Kaç yıldır çalışıyordunuz? Vs..

 157. Merhaba, ben 2000 ve 2011 yılları arasında düzenli olarak bir firmada yıllık izin haklarımı dahi kullanmadan çalıştım. 2011 yılında çeşitli sebepler yüzünden ( battık iflas ettik ) diye iş yeri kapandı. Hiç bir hakkımızı alamadım. Üstelik son bir yıllık maaşımızı dahi vermediler. Her defasında ödeyeceğiz vs diye beni bu güne getirdiler. İşyerinden hiç bir şey kalmadı geriye neler oldu neler yaşandı bilemiyorum. Kendileri de ekonomik anlamda bitik durumdaymışlar duyumlara göre. Böyle bir durumda bile hakkımı alabilme şansım var mı ? 🙁Yasal yollara başvurmadım çünkü iyi niyetlerine güvendim

  1. Mine hanım tüm ücret alacaklarınız zaten zamanaşımına uğramıştır. Tazminatlarınızın tahsil kabiliyetini ise en iyi avukatla görüşerek öğrenebilirsiniz.

 158. 14/04/2018 tarihnde çıkış verildi işsizlik maaşımı da alıyorum ama iş yeri hala tazminatımı yatırmadı genel müdür sallıyor biraz ay başı ay başı diye 2 maaştır yatırılmıyor ne yapmam gerekiyor

  1. Tolga bey, o halde daha fazla beklemeden arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatmanız gerekiyor.

 159. İyi günler öncelikle
  2.5 yıl çalıştığım yerde düzenli maaş. Verilmediği için ve düzenli sigortamı yapmadığı için işten ayrıldım tazminatımı istiyorum oyalıyorlar ne yapmam gerekiyor

 160. Merhaba ıyı gunler, 14.05.2018 de ısten cıkarıldım. Bana ıkı belge ımzalattılar bırısı henuz odemedıklerı halde tum yasal haklarımın odendıgı kagıt, dıgerı bır sonrakı maas odeme gununde tum yasal haklarımın tarafıma odenecek oldugu belge. Az once ınsan kaynaklarıyla yaptıgım yazılı gorusmede ıse tazmınatımın odenecegını (fakat gununun bellı olmadıgını) ve de 6 taksıtte odenecegı bıldırıldı. Bana taksıtlendırme ıcın bır evrak ımzalatmadılar cıkıs belgelerını ımzalamaya gıttıgımde de sozlu olarak bunu kabul etmedıgımı belırtmıstım. Daha oncede bır arkadasıma da aynısını yapıp kafalarına gore taksıte baglamıslar. Bu yasal hakları mıdır ? Benı cok magdur bıraktılar, alacagım parayı da mundar edecekler bu sekılde. Notere gıdıp ıhtar cektırmelı mıyım ? Yoksa sırketın durumu kotu oldugundan suan aktıf olarak calısan arkadaslarımdan aldıgım bılgıye gore hala maasları yatırmamıslar, maasların yattıgı gunu bekleyıpte gıtmelıyım notere ? Kı buyuk ıhtımalle taksıte baglayacaklar gelen bılgıye gore. Bunu kabul etmem kesınlıkle soz konusu degıldır. Alo 170 aradıgımda da bana bızım yardımcı olabılecegımız bır konu yok ısten cıkarılmıssınız bız tazmınatınızla ılgılı yardım edemıyoruz arabulucuya basvurmanız gereklıdır dedıler. Onlar yonlendırmezlerse kım yonlendırecek ? Bursa ıskura da ulasamıyorum. Issızlıge basvurdum kabul olmadı cunku sırketım mayıs ayındakı raporuma 12 kodunu gırmıs yanı bırden fazla neden anlamına gelıyor bu yuzden de benı magdur ettıler 120 gun eksıklıgınden. Daha sonrasında ıskurun sırketımden ıstedıgı 12 kodunun acılımını yaptıklarını gosteren belgelerle ıskura tekrar gıttım ve tamam oldu sımdı dedıler. Bayrama kadar bellı olur dedıler fakat hala aradıgımda 120 gunden hak etmedıgım gozukuyor. Ne yapmalıyım lutfen yardımcı olabılır mısınız ?

  1. Açıkçası yapabileceğiniz tek şey artık arabulucuya başvurmak olacaktır. Ne yazık ki başkaca bir yolu yok. Bir an önce başvurmanızı öneririm.

 161. Merhaba ben bir şirkette 10 mart 2017 de işe başladım ve 6 mayıs 2018 de evlendim eşim çalışmamış istemediği için 14 mayıs 2018 de evlilik nedeni ile işten ayrılmak zorunda kaldım a yıllık iznimi kullanmış bulunmaktayım. İşyerinde yetkili işveren ve hiç bir merci bulamadığım için işden ayrıldığımı aynı gün 14 mayısda noter kanalı ihtar çektim. Şimdi ise iş yerini aradığımda el değiştirdiğini kıdem tazminatımı eski işverenimden almam gerektiğini söylüyorlar. Eski işverenimde İzmit’in en büyük dolandırıcılarımızı fetö suçlaması ile içeri alınıp mallarına el konulmuş çalıştığım yerin isim hakkını alarak işletiyormuş asıl sahipleri iş yerini bağırdığı için el koymuşlar ve şimdide biz sizin iş verenimiz d pildir diyorlar. Arabulucuya gittim fakat orayada gelmediler. Şimdi bu konuda işkuramı şikayet edeceğim , davamı açacağım yoksa ÇSGB yemi şikayette bulunacağım?

 162. 2005 yılından beri çalıştığım şirketten 2017 eylül ayında cıkıs verıldı tazmınatım 2 ay içerisinde ödenme sözü verildi ama 10 ay oldu ödeme yapılmadı sadece ıhbar tazmınatım verıldı yaklasık 5 kişi ayrıldık 3 kısı arabuluculuk şirketine avukat aracılığı ile basvurduk diğer 2 kişi mahkemeye vermedı eskı işyeri sahibi mahkeme verenlerınkını odemıcem vermeyenınkını odeyecem dıyor ama kımseye odeme yapmadı. sizce ödememe hakkı varmı yanı mahkeme sonunda bu kadar rahat davranmasının sebebı ne olabılır.

  1. Remzi bey, bence yasal süreci başlatanlar doğrusunu yapmış. 10 ay bekledikten sonra yapılması gereken tek şey, arabulucuya başvurarak süreci başlatmak olmalıdır.

 163. mrb kolay gelsin 2014 2016 tarihleri arasinda bir sirkette calistim yilbaslarinda kisa sure habersiz ssk cikisi girisi yaptigi icin tazminat alamadim ne yapmam gerekiyor bir fabrikada geri donusu sirketi adina calisiyordum herhangi bir mazaret belirtilmeden cikarirdim

 164. Selam benim babam 100/52 engelli ve iş kurun buldugu bi işte 2005 den bugune kadar calişti maaşlarini en son 3 aydir maas alamadi zamaninda vermedigi icin bugun kendi istegiyle isten ayrildi.ve iş yeri tazminat hakkiniz yok diyor.

  1. Serpil hanım, maaş alamadığı için işten ayrılan işçinin tazminat hakkı vardır. Babanız en kısa sürede arabulucuya başvursun ve yasal süreci başlatsın. Mümkünse bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederim.

 165. 10 yıl çalıştıgım bir şirkette 2006-2007-2008 yıllarında problem yaşadıgım için 2008 sonu işten ayrılmak zorunda kaldım. Sigortam eksik yatıyordu. Maaş alamıyordum. Mahkemeye verdim ilk olarak hizmet davası açtım. Kazandım. Yargıtaya gitti yargıtay aynı şekilde kabul etti. 500 gün sgk işlendi. Ardından alacak davası açtım. Belgeler ve şahitlerle ispatladım 2016 da alacak davam bitti. 10 bin lira gibi bir alacak cıktı. Kıdem ihbar ve maaş. Faizler hariç. Karar imzalı onaylı. Yargıtaya bile gitmedi şirket sahibi kabul etti. Fakat şirket kapalı şirketin hiçbir şeyi yok. sahibinin üstüne sadece emekli maaşı var eski ortagıda karısıydı. karısından boşanmış. Ama beraber yaşıyolar mal mülk başkasının üstüne… Birkaç avukata danıştım. Birşey alamayız bu durumda diye reddettiler. Ne yapmam lazım. Saygılarımla.

  1. Merhaba. Avukatlar doğru Bilgi vermişler. Siz davayı kazansanız da ortada tahsil edilecek bir para olmadığı için ne yazık ki yapacak bir şey yok demektir.

 166. ben bes senedir biyerde calisiyorum 2000 sigorta girisim var isten kendim ciktigim zaman tazminatimi alabilirmiyim almak icin neyapmam lazim 4760 gunum var

 167. 15 yıldır aynı şirkette çalışıyorum.Ssk girişim 2000.Tazminat alabilirmiyim?Alabikirsem nasıl bir yol izlemeliyim?

 168. Merhaba, 6 yıl çalıştığım şirketten kendi isteğim ile ayrıldım. Tüm haklarımı aldığıma dair imza attım. Tazminatın 4 / 5 taksitte ödeneceği söylendi. İlk taksit bankaya yatırıldı ama geri kalanını ödemediler. Bir yıldan fazla zaman oldu. Sizce ne yapmalıyım?

  1. İshak bey bugüne kadar beklemeniz bile bir hata. Bir an önce arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı aramaya başlamalısınız.

 169. Merhabalar bedelli askerlik nedeniyle isyerimden ayrildi. Askerlik yerim belli oldu sevk kagidim cikti ama isyerime bedelli yapacagimi bildirdim kizmet tazminati alamicagimi soylediler isten ayrilma 3 ile isten ayrildim. Tazminat alabilirmiyim bedelli yapanlar tazminat alabiliyormu ne yapmam gerekiyor. Simdiden tesekkurler

  1. Samet bey şu anda işten ayrıldınız mı? Öyleyse tam olarak hangi gerekçeyle işten ayrılmıştınız?

 170. 20 aydır aynı iş yerinde çalışıyorum üç vardiya dolayısıyla eşimin bazı rahatsızlıkları durumundan vardiya işini bırakmak zorundayım tazminat parasına da ihtiyacım var gerek eşimin ameliyatı için gerekse benim kendi borçlarım için bu durumda tazminat alabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Bayram bey bu durumda bir haklı fesih nedeni bulmalısınız. Diğer türlü tazminat almanız mümkün olmaz.

 171. 2009 mart ayında çalışmaya başladığım işyerinden 2012 de tazminat almadan emekli oldum ve ara vermeden çalışmaya devam ettim.Yalnızca 3aylığına şirket değiştirip tekrar aynı şirkette 2018 mayısına kadar çalıştım.Fiilen emekli olup ,tazminat istiyorum,vermiyorlar. Ne yapmalıyım.

  1. Mehmet bey emeklilik nedeniyle işten ayrılsaydınız kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekirdi. Ama siz çalışmaya devam etmişsiniz. Bu durumda haklı bir sebep bularak işten ayrılmanız gerekir. Yine de işveren tazminat ödemezse şansınızı yasal yollara başvurarak deneyebilirsiniz.

    1. Bu durumda alabilirsiniz; hatta ilk dönem ile ikinci dönem arasında boşluk yoksa, tamamının ödenmesi gerekir.

 172. Merhaba iyi aksamlar.ben size sorum ben MEB de taserondan kamuya gectim yanlız tüm geçiş işlemi bittikten ve kumu geçici işçisi olduktan sonra arşiv araştırması olumsuz olduğundan cikisim verildi.verilmis hakkım alına bilirmi ki alındı,işsizlik vasi verilmedi kıdem hakkı verilmedi.taserondan 31.03.2018 de 39 kodtan çıkış verilip 2nisanda kamuya gectim 14.04.2018de 40 kodtan çıkış verildi.buna göre kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı hak ediyormuyum.1 Nisan’da boşluk görülse de ben 1 nisandada çalışıyordum.

  1. Murat bey anladığım kadarıyla tüm haklarınızı ancak mahkeme ile alabilirsiniz. Yine de işsizlik maaşını İşkura sormanızı öneririm.

 173. Aile saglik merkezinde taseron şirket araciligi ile calisiyorum. 13 ay calismam sonrasi firma degistirdik. Yeni şirket ile yillik sozlesmeli yil sonunda tazminat haklarimiz odenmeli şeklinde anlasmaya vardik. Ama eski sirket 13 aylik kidem tazminatini odemedi. Arabulucuya basvurduk yine odemedi şimdi mahkemeye vermeyi dusunuyorum. Sizce tazminatimi alabilir miyim ?

  1. Kadir bey mümkündür; ama gerekirse bu alacağınızı asıl işvereninizin de ödemesi gerekir.

 174. Abidin bay sizce ise iade talebiyle mahkemeye baş vurmam olumlu bir sonuç dogura bilirmi.issizlik maaşı iskurda bir karmaşa 1nisan boşluk görünüyor diye 120 gün şartı bozuluyor diye verilmiyor.ama bu boşlukta çalıştım şirket devlete devretti benim isteğim veya elimde olmayan bir durum bu geçiş prosedürleri.ben devlet memuru stadusunde olmadığım halde devlet memuru şartlarını isteyerek geçici işçi yaptılar daha sonra geri aldılar hakkımı.kadroya alıp sonra arşiv yüzünden cikariliyorum.dava açmam sizce ise yararmi

  1. Murat bey keşke evet yanda hayır diyebilsek ama dava sürecini şimdiden tahmin etmek mümkün olmaz.

 175. 10.05.2017 yılında çalışmakta olduğum iş yerimde çıkışım yapılmış.bunu bana sonra söylediler.hslen bu iş yerinde çalışıyorum.bana patronum kağıt imzalamamı söyledi bende ihtiraz ettim ve bana güvenmiyormusun bunu yırtacağım deyip beni kandırdı tazminatımı vermemekmiş amacı çalıştığıma dair şahitlerim var tazminatımı alabilirmiyim 10.04 2017 yılında işe başladım girişimi 10.05 2017 olarak göstermişler.tazminatımı nasıl alabilirim nereye müracaat etmem gerekiyor bana yardımcı olun.

  1. Adem bey sigortasız da çalışmış olsanız, bu sürelerin de kıdemimize dahil edilmesi gerek. Hakkınızı aramanızı öneririm. Öncelikle arabulucu başvurusu yaparak süreci başlatmalısınız.

 176. Merhaba ,
  04.07.2013 yilinda ise basladim 19.11.2016 yilinda isten cikarildim isveren 1 ay sonra tazminatimi odeyecegine dair elime kagitlar verdi ama odemedi. Ocak ayinda da iflasini verdi resmi gazetede yayimlandi iscilerin haklarini devletin odeyecegi belirtildi beni cikarttiklari zaman iflas vermemislerdi dava actim avukat pesine dusmedi ben ne yapabilirim nasil bir yol izlemeliyim karsimda muhatap yok bi yol gosterin lutfen 🙁

  1. Gülşen hanım keşke yardım edebilsek ama zaten hukuki süreç başlatmışsınız. Yine de en doğru bilgiyi bir avukattan alabilirsiniz.

 177. Merhabalar 2016 yılından beri çalıştığım firma piyasadan dolayı çıkış verdim. İhbar ve tazminatı 4 taksitle ödemek istiyorlar böyle bir hakları var mıdır . Ne yapılmalıdır.

 178. Merhabalar.
  Ben 2 yıl boyunca özel şirkette taşeton olarak çalıştım. 2 yılın son 3 ayında yol yemek maaş gibi ücretlerin hiçbir ini ödemedi ler. Bende taşeron firmaya yasal hakkımı kullanarak tek taraflı sözleşmeyi fesh ederek alacaklarımı ve tazminatımı talep ederek ayrıldım
  Firma beni kendisi işten çıkarır gibi çıkarmış hatta işsizlik maaşı aldım.Taşeron firma iflas etmedi ama herhabgibir malı mülkü yetkili kimse yok.Ben bu alacaklarımı asıl hizmet ettiğim ana firmadan talep edebilir miyim? Türkiye de bulunan 3 GSM firmasından bir tanesi. Konu ile alakalı gerekirse sizinle görüşerek gerekli hukuki işlemleri başlatmak isterim. Saygılar

  1. Merhaba. Bu konuda rahat olabilirsiniz; eğer bir alt işverenlik ilişkisi mevcutsa, yasal süreci başlatırken doğrudan ana firmayı da muhatap alabilirsiniz.

 179. Merhaba. Babam yaklaşık olarak aynı iş yerinde 17 yıl çalıştı 25 bin tl lik tazminat hakkı vardı.işveren ödeme tarihi verdi. O tarihte bankaya tazminatını almaya gitti. Banka memuru önce babama ödeme yapıldığına dair makbuz imzalatıp 1 saat sonra gelip parasını almasını söyledi. Babamın telefonuna bankadan hesabına 25 bin tl yattığına dair sms geldi ve hemen ardından hesabından 13 bin tl çekildiğine dair sms geldi sms lerin geldiği saatte kendisi bankada degildi ve konudan haberi yoktu. Konuyla ilgili kamera kayitlari ve sms ler var dava actilar ama hakim cagirip dinlemedi bile ret karari verdi. Bu durumda ne yapabiliriz.

  1. Geçmiş olsun İsmet bey. Mahkeme kararı olduktan sonra bir şey söylemem doğru da olmaz, sonucu da değiştirmez. Süreç devam ediyorsa, itiraz ya da temyiz yoluna başvurabilirsiniz.

 180. Abidin bey merhaba, çalıştığım firmada kıdem tazminatı ve yıllık izin hakkını için bir yılı doldurmama 1 hafta kala geriye dönük sigorta çıkışım yapıldı. Fakat İSG uzmanı İSG katip üzerinden atama olduğu için bakanlık sistemine göre 1 yılı dolduracak şekilde çıkışım yapıldı. Maaşımı ve tazminatlarımi almak için nasıl yol izlemelim

  1. Emre bey, hepsinden bağımsız olarak gerçekte fiilen ne kadar süre çalıştınız?

 181. Kidem tazminatimi son aldigim brutten odememisler eksik odendi yillik iznimi de yaptiklari netten odemisler yani kisacasi herseyi kafalarindaki rakama gore yapmislar vede diger tutari odemicegini soylediler nereye sikayet edersen et diyorlar telefonda ne yapmam gerekiyor

 182. 2 ay oldu kıdem tazminatimi alamiyorum taksit yaptilar ödeme yok beni 2 aydir salĺiyorlar …madur ettiler ne yapmam lazim saygilar

 183. Hayırlı günler
  Firma 1 ocak 2018 tarihinde el değiştirdi daha sonra alan kişiler 4. Ayda akrabalarına devrettiler fabrikayı ve makinaları ama bizim sigortamızı eski firmadan yatırmaya devam ettiler fakat üretim falan yapmayıp bizi işten çıkardılar devreden kişilerin üzerine hiçbir malvarlığı vekayıt gözükmüyor arabuluculuğa başvurdum anlaşılamadı şimdi iş mahkemesinde bu kişilerden alacağımız ihbar ve kıdem tazminatımı alabilirmiyim nasıl bir yol izlemeliyim eski firma sahibi halen firma üstünde yükümlülüğü varmı ondan talep edebilirmiyiz

   1. Ben yazınızı okudum tam izah edemedim firma aynı fakat şirket sahibi değişti 01/01/2018 tarihinde yeni sahibide 4. Ayda firma üstündeki malvarlığını amca oğluna devredip fabrika ismi değişti fakat mevcut yerde kiracı gibi gözüküp faliyet gösteriyor biz bazı çaılşanlarada 6. Ayda çıkış verip tazminat ödemiyor firma üzerine şuan birşey gözükmüyor mahkemeye verdim ama firma üzerine birşey olmadığı için ne talep edecez eski işveren tazminat hakkından sorumlumu bunu öğrenmek istiyorum

    1. Yazıda şöyle denmiş: “İşyeri devri halinde kıdem tazminatı bakımından devreden işveren kendi dönemi ve devir tarihindeki son ücretiyle sınırlı olmak üzere sorumludur.” Buradan da anlaşılacağı üzere, yeni işverenden bir şey alamasanız bile, eski işverene dava açıp, o işveren bünyesindeki çalışmalarınız için ve devir tarihindeki maaşınız üzerinden olmak üzere, kıdem tazminatı talep edebilirsiniz.

 184. 2 yıldır çalışmakta oldugum iş yerimden bugün ayrildim. Istifa etmek durumunda kaldim. Rahatsizligim dolayisi ile aldigim 5 gunluk raporu magaza mudurume soyledigimde bana şu sekilde konustu.. “allah rahmet eylesin artik sen bunu ne olarak anlamak istiyorsan anla. Yüregin varsa raporun bitince gelirsin.” Şeklinde benimle konuştu. Ve acık açik tehdit etti. Bunubla ilgili delillerimde elimde mevcuttur. Tazminat davası açsam kazanabilirmiyim?

  1. Handan hanım, net bir şey söyleyemeyiz. Şansınızı denemeniz gerekir; ama istifa etmek yerine keşke noter kanalıyla haklı fesih yapsaydınız, böylece durumu kayıt altına almış olurdunuz.

 185. Merhabalar
  Benim babam şu an bir şirkette çalışıyor, işten çıkaracaklarmış sanırım fakat bu şirket tazminat ödemiyormuş şimdi bu durumda noter yolu ile ihtarname çekip, ödemezlerse işkura mı başvuralım yoksa direk arabulucu mu?
  Bir yazı okudum arabulucu ya başvurmanın zorunlu olduğunu belirtmiş nasıl bir yol izlememiz gerekiyor yardımcı olur musunuz?
  Şunu da belirtmek istiyorum babam günün 7 günü izin kullanmadan çalışıyor ve mesai saati dışında 4 saat fazla çalıştırıyorlar. Akşam eve gelir gelmez uyuyor sabah 5 te işe gitmesi gerektiği için, ne izni var ne kafasını dinleyeceği bir saati içten içe çok üzülüyorum ona belli etmesemde ve bunun karşlığını alamaması insanı daha çok üzüyor..

 186. merhaba ben şuan ki iş yerimde yaklaşık 4 yıldır çalışıyorum. Para konusunda sorun yaşıyorum yaptığım işin karşılığını almadığımı düşünüyorum. ve patronum tazminat vermem diyor. sonuç olarak iş bulup çıkmak istiyorum. çıktıktan sonra nasıl bir yol izlemeliyim. tazminatımı nasıl alabilirim ?

 187. Oncelikle iyi calismalar ben bu kidwm tazminatiyla ilgili ayrıldıgım isyerine hepsini gonderdim yaptım 2010 da mahkemeye verdim 6 sene surdu ve davayı kazandım icra dosyası acıldı firmanın isim hakları islerini yapamaya devam ediyor kendi subeleri olmadigindan dolayı tazminatimi alamiyorum avukatim oyle diyor 2 senedir hic bir ilerleme yok bundan sonra ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevimrim 8 yili gecti alamadim

  1. Ferhat bey ne yazık ki yapılabilecek bir şey yok. İcra takibi sonuçsuz kalmışsa, başka bir yolu bulunmamaktadır. Belki bir başka avukattan da bilgi alabilirsiniz.

 188. Zeynel bey öncelikle ıyi geceler çalıştığın işyerinden çalışmamı tek taraflı fesh ettiler çıkış kayıtındaysa bu belli fakat kıdem tazminatı ni vericez deyip ihbar tazminatı ni vermediler benden önce çıkan arkadaşlarada aynısını yapmışlar parayı da hala yatırmadılar ne yapabilirim

 189. Çalıştığım işyerinde yaklaşık iki yıla yakın çalıştım.isyerinde görevimiz dışında işler veriliyordu ve iş çıkışlarında servislerin düzensiz olarak hareket etmelerinden dolayı öncelikle konuşarak tek taraflı fesih istedim.ilgilenen olmayınca noter aracılığıyla tek taraflı fesih etmek istediğimi haklarimin tarafıma verilmesini istediğimi fakat işveren benim çıkışımı istifa göstermiş hiç bir evrakta imzanız yok bu durumda ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

 190. Merhaba bir iş yerinde 7 yıl çalışıyorum fakat mesai saatleri bana uymamaya başladı evli olup çocuğum olduğu için geç saate kadar kalamıyorum önceden böyle bir sorunum yoktu ama son zamanlarda gece 12 lere kadar çalıştırıyorlar bu yüzden sorun yaşıyorum bu şekilde çalışmak istemiyorum ve işten ayrılmak istiyorum ama tazminat alamazmışım öyle söylüyorlar.kendim çıkmış olsam tazminat hakkım olur mu bu konuda bilgi verebilirmisiniz. Noterle ihbar çeksem alabilirmiyim. 7 yıl çalıştım emeğimin karşılığını almak istiyorum.

 191. 20 yılaynı firmada çalıştım tazminat vermeden çıkardılar makinaları sattılar sirketin içini boşalttı lar .avukata gittim sirketin mal varlığı yoksa boşa masraf yapma dedi .siz ne oneririsiniz .kısaca 20 yılik emek boşa m gittti

  1. Yunus bey, ne yazık ki böyle durumlarda haklı olmak kadar önemli olan, alacakların tahsil kabiliyetidir. Bu hususta avukatınıza güvenmenizi ya da ikinci bir avukata daha danışarak emin olmanızı öneririm.

 192. Cevabınz için teşekür ederim .acak çevremde davayi kazanıp tahsil edemeyen çok kişi var.bü davaya bakmak isteyen avukat ol sada tahsilatın yüzde 60 sını vermeye razıyım. İkinci bir konu .devlet işçi alacakların da patronun malvarlığına dokunuyor. Sadece vergi borcu varsa mal varlığına geliririn el koyuyor.bende bunu bilerek .şirketi ssk yà vergi kaçırmakdan dava ettim dava sürüyor. Söyledi maaşlar yüksek olduğu halde primler asgari ücretten yatırıldı. Bende primlerin gerçek maaş üzerinden yatırılması talepettim kısaca eksik prim davası açtım .devam ediyor .Patron çok büyük paralar ödemek zorunda kalacak ssk ya yoksa habis cezası bile var.tazminat davasında ise yardimci olmak isyeten avukat var ise yüzde 20 değil yüzde 60 anlaşma yapmaya razıyım yorumlarınız için teşekkür ederim

 193. Merhaba
  2 yıl çalıştigim yerden cikarildim. Kidem tazminatimi odemediler. Nasil ispatlayabilirim ve ne yapmaliyim?ayrica maasin bir kismi elden bir kismi bankadan odeniyordu. Tesekkurler.

 194. Merhabalar. Ben Eylül ayı sonunda evlilik sebebiyle işten ayrıldım. En geç Eylül 10 da dilekçe yazın ki tazminatınız ay sonu yatsın dediler. Yazdım yalnız henüz yatırmadılar. Sürekli ödeme bekliyoruz deyip bekletiyorlar bu durumda ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz? Teşekkürler.

  1. Merhaba. Bu, biraz da işverenle aranızdaki güven ilişkisine bağlıdır. Beklemek istemiyorsanız, istediğiniz zaman arabulucu başvurusu yaparak hukuki hak arama sürecini başlatabilirsiniz.

 195. İki yil çalıştığım is yerinden izine çıktım ve izinde sağlık sorunum vardı doktora gittim ameliyat olmam gerektiğini söyledi ve 20 gün sonraya gün verdi is verene söyledim ameliyattan sora nezMn ise baslarsin dedi bende 1 veya 2 haftada iyilesirim dedim varsa is ameliyata kadar gidim calisim dedim şuan is yok dediler peki maaş durumu nasıl olacak dedim ev kira vs var dedim eğer maaş vermiycekseniz cikisimi verin işsizlik maaşına basvurim dedim hemen cikisimi 18. Koddan verdiler ne yapmM gerek tesekkur ederim

 196. Merhaba
  2 yıl çalıştigim yerden cikarildim. Kidem tazminatimi odemediler. Nasil ispatlayabilirim ve ne yapmaliyim?ayrica maasin bir kismi elden bir kismi bankadan odeniyordu. Tesekkurler.

 197. Merhaba 7 aydır aynı işyerinde sigortalı
  olarak çalışıyordum işten çıkarıldım tazminat hakkım varmı?

 198. Merhaba ben 1 yıldır çalıştığım iş yerinden ayrıldım ayrılalı 2 ay oldu çıkma nedenim ise duzensiz maaş yatirmalari ve eksik yatirmalari bunun icinde ihtarname cektim ama dikkate almadılar aradığımda ise mahkemeye başvurabilirsiniz denildi. Açıkçası mahkemelerlede ugrasmak istemiyorum senelerce sürüyor. Bu durumda ne yapmamı tavsiye edersiniz şimdiden teşekkürler..

 199. Merhabalar kolay gelsin
  Ben 17 temmuzda evlilik sebebiyle işten ayrıldım . Dilekçemde ağustos 15ine kadar tazminatımın verilmesini talep ettim ama yatırmadılar aradık ödemelerimizi bekliyoruz dediler . İşkura gittim arabulucuya yönlendirildim arabulucu görüşmesinde anlaşma sağlandı kasım 12olarak gün belirlendi ama yine yatırmadılar . Arabulucum icra gönderelim diyor bu konuda en etkili yöntem ne olur rica etsem bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkürler .

  1. Merhaba. Evet, bu kararı icraya koyabilirsiniz. Teknik bir konu olduğu için, mümkünse bir avukattan destek almanızı öneririm.

 200. Merhaba ben 10 ay çalıştığım yerden askerlik sebebiyle çıkarıldım ihbar tazminatımı yatıracaklarını söylediler 7 ay geçti hala yatırmadılar ne yapmam lazım

  1. Merhaba. Murat bey askerlik nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem (1 yılınız dolmadığı için) ya da ihbar tazminatı hakkı olmaz. Nasıl bir haktan bahsediyorsunuz?

   1. kendileri çıkarttı ve imzaladığımız kağıttada belirtililiyor miktar şukadar alacaksın diye

    1. Bir avukata evrakı göstermenizi öneririm. Çünkü normalde işverenin size bu durumda kıdem ya da ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü yoktur.

 201. Merhaba,
  3 yıl çalıştığım işyerinden 30.07.2017 tarihinde 4 koduyla çıkarıldım. İşsizlik maaşı aldım. Fakat ne ihbar ne de kıdem tazminatımı hala yatırmadılar. İflas ettiler fakat bu nedenle ben haklarımdan mahrum mu kalacağım?

  1. Merhaba. Hakkınızı yasal yollarla aramanız gerekir. Açılacak davayı kazansanız bile, işverenin üzerine kayıtlı mal/para kalmadıysa, tahsil etmeniz mümkün olmaz. Bu nedenle, bir avukata durumu danışmanızı ve tahsil kabiliyetini araştırmanızı öneririm.

 202. Merhaba bir firmada 4 yıldır çalışıyorum.. bize bir sözleşme imzalatmak istediler ama maddeleri bize uygun olmadığı için aynı birimden 6 çalışan imzalamadık.. imzalamayanla çalışmam dedi hala bekliyoruz herhangi bir çıkarım olmadı.. ve aynı zamanda aldığımız maaşı asgari kısmını bankadan geri kalanı elden alıyoruz bununla ilgili 170 e şikayette bulunduk 2 ay oldu ama hala sonuçlanmadı.. şimdi işten çıkarım olursa tazminat konusunda uzlaşma sağlayamayacağız çünkü geriye dönük eksik yatırdığı sigorta primlerini ödemek istemeyecek tazminatı da alamayacağız ve dava açılacak olay uzayacak bunu daha kısa yoldan nasıl halledebiliriz ya da bu durumda neler yapabilir ne gibi bir yol izleyebiliriz

  1. Merhaba. Keşke daha kısa bir yolu olsa; ancak ne yazık ki yok. İşveren hakkınızı ödemezse önce arabulucuya başvurmalı ve burada uzlaşamazsanız dava açmalısınız. Başka bir yol bulunmamaktadır.

 203. merhabalar eşim ve ben aynı firmadan 3 yıl önce çokartıldık mahkemeye verdik kazandık fakat henüz tazminatımızı alamadık avukatımız benim yapabileceğim birşey yok siyor 3 yıkdır dosya yargıtayda neyapmalıyız

 204. Merhaba 6 yıl çalışmış olduğum ve evlilik sebebinden dolayı ayrılmak zorunda kaldım fakat benim herhangi bir tazminatımı ödemediler mahkemeye verdim ama öğrenmek istediğim soru şu evlilik sebebindne dolayı ayrıldığım için 6 yılın normal tazminatını bana ödemek zorunda değillermidir 8 ay oldu herhangi bir ödeme yapmadılar yapmadıkları her gün onların aleyhinemi oluyor bunun için ne yapabilirim mahkemeye verdim tüm haklarımı istedim ama kıdem tazminatımı bana hemen ödemek zorunda olduklarını biliyordum 8 aydır ödeme yapmadılar

   1. Peki benim kıdem tazminatımı her koşulda ödemek zorundalar demi benim mahkeme mesai dini milli bayramlar hafta sonu çalıştığıma istinaden açtım mesai filan işin içine girince normal tazminatımı yatırmadılar bunu erken alabilmek için bi yol gösterebilirmisiniz teşekkürler şimdiden

    1. Daha erken almanın bir yolu yoktur. Dava sonucunu beklemeniz gerekir. Kıdem tazminatı hariç diğer alacaklarınız için, faiz başlangıcı, dava açtığınız tarih olacaktır.

 205. 4 senedir bi firmada calisiyorum calistigim dukkan baska bir yere tasinacak o yere gitmek zorundamiyim gitmezsem kidem tazminatini alabilirmiyim ? Tesekkur Ederim.

 206. Merhabalar, 3 yıl 11 ay çalıştığım işyerinden 6 hafta ihabırımı kullandırmadan işime son verildi.(maddi sıkıntılar ödeme alamıyorum burası batan bir firma dendi ama aynı konuşmada 1 yıl sonra iş açılırsa seni düşünürüz seni alırız dendj) Firma sahibi hiç bir şekilde sana şu kadar ödeme yapılacak demedi benden sen hesapla ne kadar istiyorsun tarzında konuştu ve ortalama bir fiyat istememi söyledi kanun kanun dersen bende alacakları alamıyorum sen dava etsen alabilecek mısın tarzında konuştu. Sonra kendi hesaplama göre sözlü olarak verdiği ihbarı sayarak, 6 hafta ihbar ve kıdem tazminatı tutarımı 10.300tl olarak buldum (muhasebeci ve avukata hesaplattım) firma sahibine 10bin dedim durumunuz kötüyse 2 ay içerisinde ödersiniz dedim. Fazla geldi dedi miktar için daha sonra hiç bir şekilde o miktarı kabul etmiyor ve düşsün fiyatta o zaman ona bir ödeme planı sunarım düşmezse plan sunmam elimde olurdukca öderim demiş. İşten ayrıltan sonra benim mesajıma ve aramama dönmüyor ne zaman ödeme yapacaksınız diye sorduğumda araya müdürü koyup ona sana sorarsa söyle diyor. Ben hiçbir şekilde haklarımdan feragat etmek istiyorum. Bana hiçbir şekilde fiyat ve ödeme şekil bildirmiyor. Ne yapmalıyım?

  1. Merhaba. Daha fazla beklemeden yasal yollara başvurmayı neden düşünmüyorsunuz? Bir avukatla görüşün ve hukuki süreci başlatın.

 207. Merhaba ben 10 yıl bir kamu hastanesinde çalıştım sgk dan hakediş yazısı aldım ama tazminatımı vermediler dava açtım temyiz ettiler alacak fazla imiş temyizden geldi asıl ücretten ödensin diye şimdi tekrar mahkemede bilir kişi raporuna göre karar verilecekmiş yargıtayın bir önceki kesinleşmiş kararında asıl ücret üzerinden hesaplanıp ödensin sormak istedim tekrar temiz etme gibi bir hakşarı varmı

  1. Merhaba. Hayır yok ama bir ihtimal yerel mahkeme direnebilir. Mahkeme kararında direnmezse, sorun olmayacaktır.

 208. 27 temmuzda 15 sene 3600 hakkımı kullanarak sgk yazı aldım sgk aldıgım yazıyı işverene verdim kıdem tazminatını sözlü olarak 4 ay taksitle ödenmesi için söyledim ama taksitlerin her ayın 30 da yatacagı beyan edildi ilk taksit yattıkdan sonra şirket 27 ekimde konkordate ilan etti geriye kalan 3 taksidimi alamadım yetkili kişilere aradıgımda. Tlf cevap vermiyorlar ve yıllık izin paramıda alamadım sizden ricam nereye gitmeliyim nereye başvuru yapabilirim kıdem tazminatımı ve yıllık izin paramı nasıl alabilirim

 209. Merhaba ben kurumsal bir firmada 3 yıldan beri çalışıyorum bebeğim olduğu için izin haklarımı kullanıyorum iznim bittikten sonra tazminatimi alabilir miyim

 210. Öncelikle her bir yoruma tek tek cevap verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Ben bir özel güvenlik firmasında, özel güvenlik görevlisi olarak 1.5 yıl çalıştım. 16.12.2018 tarihinde görev yerimi değiştirdikleri için işten ayrılmak istediğimi söyledim. Ve sonrasında tazminatımı istedim. İşverenin cevabı bana şu sekildeydi “ben seni işten çıkarmıyorum sen çıkıyorsun o yüzden vermem” dedi. Ayrıca bana bu haklarimdan vazgeçtiğime dair dilekçe imzalamak istediler bende imzalamayan çıktım. Nasıl bir yol izlemeliyim.

 211. Selam aleykum BN iki ay önce işten cıkarıldım tazmınatımı 01.12.2018de yatıracaklardı ve halen yatıracaklar arıyorum firmayı bugün yarın bu hafta DİE geciştiriyolar para yokmuş bu hafta yatırcz Diye sallanıyoz sizce ne yapmalıyım tşk …

  1. Aleyküm selam. Ahmet bey iki seçeneğiniz var: Ya beklemeye devam edeceksiniz ya da arabulucu başvurusu yaparak hukuki hak arama sürecini başlatacaksınız.

 212. Merhabalar.
  Ben özel sektörde bir firmada yaklaşık 26 aydır çalışmaktayım.Bedelli askerlikten yararlanıp 21 günlük temel askerlik görevimi yapmak için çalışmış olduğum kuruldan ayrılmak istiyorum. Hak ettiğim kıdem tazminatımı ödemeyeceklerini belirtiyorlar. Sizce ne yapmalıyım.Teşekkürler

 213. Değerleri yorumlariniz için çok teşekkürler banada cevap verirseniz çok sevinirim 1.5 senedir özel sektörde calisiyorum haftada 59 60 saat calistiriyor ve asgari ucret maas veriyor işe girerken prim vs. herdeyden bahsettiler 1.5 senede 4 kere prim verdi sadece 3 tane eleman işi bıraktı ve hala eleman almıyor 2 kişi döndürüyoruz mağazayı dayanamıyorum artık ama bu işi bırakırsamda param kalmaz başka işe de girmem biraz zaman alır tazminat alabilirmiyim almam için ne yapmam gerekiyor allah için beni biri aydınlatsın lütfen.

  1. Merhaba. Semih bey, yapmanız gereken ihtarname çekerek haklı fesih yapmaktır. Bahsettiğiniz şartlarda fazla mesai ücreti ödenmiyorsa, bu sizin için bir haklı fesih sebebidir. Sonrasında işveren ödeme yapmazsa, hukuki süreçle hakkınızı almanız mümkün olabilir.

 214. Selamunaleyküm ben askere gidicem sülüs kagıdımı işyerine verdim ama tazminatımı alamadım ne yapmalıyım

 215. Merhaba tazminat davasında bilir kişi raporu çıkmıyor bir türlü her duruşmada 3 ay erteleniyor raporun 1 yılı bulması normalmi 5 oldu her yolu denediler olmadı konu hakkında yargı kararı var ben ne yapabilirim iş mahkemesi bu kadar sürermi sizce daha çok beklermiyim. Teşekkür ederim

 216. Peki şöyle bir durum olursa ben mahkemeye verdim tazminatimi ödemiyor diye bu arada ise başladım eski işveren mahkemeye verdiğim bakın işe başlamış diye bir gerekçe gosterebilirmi bu onu haklı cikarirmi?

 217. Sorum yarım oldu pardon 99 öncesi girisliyim sgk ‘dan yazı alıp verecegim ama işveren sıkıntı yapacak dediği üzere başka yerde çalışmaya baslarsam mahkemeye verirmiş bu yazı sadece evde oturacaklar icinmis gibi düşüncesi var

 218. İş yerim taşındığı için patron tazminatları haziranda faiziyle vericegini söylüyor benim çıkışım ocak 28 ama ihbar sürem var 14 gün yani şubart 12 de tamamen iş yeriyle ilişkim kesiliyor ama ben ocak 12 ocakta işten ayrılacağım iş bulan erken çıkabilir hiç bir hakkı yanmicak dedi tazminatlar hesaplanıcak ben erken ayrılacağım tazminat kağıdına ne yazmam gerekiyor imza atmalımıyım?

  1. Merhaba. İşten ayrılan siz olursanız kıdem tazminatı alamazsınız. İhbar bildiriminin size yapılmasını beklemeli ve sonrasında ayrılmalısınız. İlla ayrılacaksanız da, ibranamede ne yazacağı önem arz eder. Size bununla ilgili buradan ezbere cevap veremeyiz; çünkü bu evraka birçok şey yazılabilir.

 219. Merhaba arabuluculuk vasıtasıyla bir tutar hakkında anlaştık ve bir tarih belirledikleri ama o tarih geldiğinde yine yatirmadi şirket ne yapmalıyım

 220. Merhabalar özel güvenlik firmasının projesinde çalışmaktayım çalıştımız güvenlik firması proje sahibi istediği için eleman azaltmaya gidiyor bize tanınan 4 haftalık ihbar süresi 2 hafta dolduktan sonra proje sahibi istediği için güvenlik firması kalan ihbar süremizi başka bir projeye göndermek istiyor biz bunu kabul etmiyoruz ihbar kağıdına başka projede ihbarı kullanmicamızı yazdık birde işe giriş anlaşmamızda başka yerde çalıştırabilir maddesine imza atmışız bu ihbarı etkiler mi şimdiden teşekkürler.

 221. Zeynel bey unuttuğum bir detay var şuanda çalıştığım proje 1 gündüz 1 gece 2 gün izin sisteminde çalışıyorum ve güvenlik firmasının böyle başka projesi yok gönderdiği projenin iş kanununa göre aynı şartlarda olması gerekmiyormu …ikincisi çalıştığım firma çalıştığım bir yıl dört aylık çalıştığım süre zarfında hiçbir yere göndermedi şimdi fesih yapıp ihbar süresinin yarısında göndermek istiyor bu bir kötü niyet degilmidir iş kanununa göre… saygılar efendim.

 222. iyi günler. 02.04.2018 sağlık nedeniyle banka çıkarıldım. ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı aldım lakin kıdem tazminatı almamıştım. dava açmayı düşüüyorum. nasıl bir yol izlemem gerekiyor. olumlu sonuçlanırmı ihtar çektiğim de? bilgi verirseniz sevinirim.

 223. MERHABA ben mehmet ben bedelli askerlik icin is yerine yazili bir belge sundum bedelli askerlik için gideceğim icin benim şu kanunun su maddesine göre kidem tazminatı ve tum haklarim verilsin diye. bunu işyerinin muhasebesine teslim ettim patron benimle oturup konuşmayı tercih etmiyor ve kaçıyor hep. bu durumda nasil bir yol izlemeliyim 3 yil 6 ay oldu ise gireli. patrona sorduğum da seni çıktı göstermek zorundayiz diyor. bende çıktı gösterecekseniz benim haklarimi verin geldiğimde burada devam etmek istemiyorum diyorum . bu konuda yardimci olurmusunuz.

 224. Merhaba 13 ay çalıştığım hastanede taşeron özel güvenlik görevlisiydim proje başka bir güvenlik firmasına verildiği için bende yeni sözleşmeyi kabul etmedim istifa vermeden ayrıldım daha sonra kıdem tazminatım yıllık iznim ve ihbar süresi için haklarımı talep ettim hastane onayladı merkezde onayladı ama güvenlik firmasına sorduğum zaman merkezin parayı yatırmadığı için bana ödeme yapamayacaklarını söyliyorlar ne yapmam gerekiyor bunun için

  1. Hasan bey, hastane dediğiniz kamu kurumuysa; kıdem tazminatını ödeyen zaten kurum olacaktır. Kıdem tazminatı için hastaneye başvurmanız gerekirdi.

 225. Ramazan Demirok 20 08 2014 yılında emekli oldum kıdem tazminatı hak ettim ve iş yerine bildirdim evraklarla birlikte iş veren ödeme yapmadı ve iş mahkemesine intikal etti ve bu süreçte işveren şirketin içini boşalttı 1.000.000tl ye sattı ve 400.000tl lik fatura yazdı ve 600.000tl sini açıktan yani faturasız tahsil etti ve mahkeme lehime suçlandı ama şirkette mal varlığı olmadığı için tahsil edemiyoruz şirket sahibinin mal varlığına dokunulmuyor hukukta benim hakkım varmı veyahut bu dolandırıcıların mal varlığına el koyup mağdurların hakkını verir mi veya sen madur olmuşsun senin alacağını biz vereceğiz diyen bir yer varmı merak ediyorum mahkemeyi kazanan kişi kimden alacak hakkını bu şirket sahibi halen başka şirket kurarak iş yapıyor. Bu durum da ne yapmam lazım

  1. Merhaba. Ramazan bey, alacağınızı tahsilin tek yolu icradır. Burada da sonuç alamazsanız, başak yolu olduğunu zannetmiyorum. Yine de bir avukatla görüşürseniz, sizi yüz yüze daha doğru şekilde bilgilendirecektir.

 226. Hayır hastane özeldi ve tüm işçiler taşerondu güvenlik firması faturanın onaylandığını fakat ödeme gelmediğini söyliyorlar

  1. Öncelikle hastaneyle görüşerek süreci öğrenmenizi öneririm. Sonrasında gerekirse hastaneye ihtarname çekebilirsiniz. Daha da olmazsa, arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı aramanız gerekecek.

 227. Merhabalar 26.12.2018 tarihinde saat17.30 da çalıştığım işyerinden mesai bitiminde tam çıkarken geri çağrıldım ve işime son verildiğini öğrendim bana o akşam imzaları attırdılar ben imzaları yarın atayım dedim buğün attırmak zorundayım dediler ve imza atılırken kıdem tazmınatı hakkında işverenin taksit yapma yetkisi olduğunu söyleyip imzayı attırdılar ama ertesi gün alo 170 aradığımda ise böyle bir şey söz konusu değildir diyor imza attıysanız kabul etmiş olursunuz diyor tazminatın hepsinin yatırılması konusunda neyapabilirim bu durumda yardımcı olurmusunuz

   1. Şunu demek istedim bunlar bana akşam saat 18.00gibi imza attırdılar ve bana muhasebeci hakkı var diyip imza attırdı ben hepsini almak için dava açabilirmiyim ne gibi delil bulmam gerekir bilgi verirseniz sevinirim

 228. Zeynel bey öncelikle selamlar efendim.21 .01.2019 ihbar fesih bildirimi imzaladık 4 hafta yani 28 günlük ihbar süresini 18.02.2019
  fesedildik oğün şirkete gittigimizde kıdem tazminatı haklarımız eksik verildiğinden dolayı kabul etmedik bizde hukuksal yollardan alacağımızı söyledik yanlız işveren 5 günlük senelik iznim olduğunu bunu kullanmak zorunda olduğumu söyledi ve 5 günlük izne imza attım kâğıtta işe başlama tarihide yazıyor işveren yeni fesih kağıdı yazması gerekiyormu benim için bu izin konusunun sakıncası varmı kıdem için. teşekkür ederim saygılar .

  1. Merhaba. Bu kadar spesifik durumlara cevap vermek çok zor. Neticede size ihbar süresi kullandırılmış, bu nedenle sorun olmaması gerektiği kanaatindeyim.

 229. Merhaba Yılbaşı şirketimiz gitmesi ile işten çıkartıldık. Şirketimiz tazminat ödemelerini yapacaklarını bildirdi. Her 15 günde bir tarihi ileriye atıldı. Yılbaşından itibaren şuan nisan ayına ödeme olcağı söyleniyor. Fakat hiçbiş şekilde ödememizi yapmıyorlar . Bunun ile ilgili ne yapmamız gerekiyor. Kararlı bir şekilde mahkemeye gitmek istiyoruz . Tavsiyeniz nelerdir

 230. Merhaba fabrikamiz faliyetlerini kapatti ancak borsada hala islem goren bir sirket tazminatlarimiz ve maas alacaklarimiz icin senet verildi senetler odenmiyor sirkdt simdi bizim i cin acizlik vesokasi alarak haczedilecek mal olmadigini beyan ederek garanti fonundan 3 aylik maasimizi almamazi saglayacakmis tazmjnat senetlerinin gunude gecti odenmedi. Ffabrikamiz ayni zamanda %50 ortagi oldugu baska isim altinda yeni sirket kuruyor ayni isimle ortak oluyor ve dispirototu olan sirkete makinalarin bir kismini kiralamis oda uretim yapiyor ayni markayi uretiyor haklarimizi ortak oldugu sirketten acilinca alabilirmiyiz

  1. Merhaba. Sorunuzun cevabı tamamen icra hukukuyla ilgili. bir avukatla görüşüp profesyonel öneri almanızı öneririm.

 231. esim 10 ay calıştı sonra işten cıkardılar nasıl tazmınat ala bılır veya tazmınat ala bılırmıyım senelık dolmasına 2 ay kala nasıl yol izlemeliyim ayrıca elden para alıyor vergı kacırıyordu

 232. Merhaba 21/05/2018 de işe başladım 18/03/2019 iş yeri ihbar vererek kırız nedeniyle çıkarıldım 9 ay çalıştım tazminat haketmedıgım soylendı yardımcı olabilir misiniz bilgisi olan varmı?

 233. Merhabalar efendim,7 yildir bi fabrikada calisiyorum ve bircok rahatsizligim var,bu rahatsizliklarim
  hem is hem ozel hayatimi etkiliyor doktor raporu alsam tazminatimi alabilir miyim,Heyet raporumu gerekir?ilk sigorta girisim 04.05.2001

 234. Merhaba, yerel mahkeme yargıtayın kararına uymuş alacağıma ilişkin hüküm kararı vermiş fakat iki hafta süre vermiş kuruma temiz yolu kabil olmak diye yazıyor bu nedir şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. İşverenin itiraz hakkı bulunduğu anlamına geliyor. Bu nedenle bir süre daha beklemeniz ve karşı tarafın temyize gidip gitmeyeceğini görmeniz gerekir.

 235. Merhaba benim kıdem tazminatı davam yargıtay dan yerel mahkemeye Ankara 10 iş mahkemesine gönderdi yerel mahkeme gerekçeli karada alacağıma hükmetmiş karşı taraf da teminat yatırmış ve istinafa göndermiş sormak istediğim istinaf mahkemesi nekadar sürede sonuçlanır ilginize teşekkür ederim

 236. Oğlum 3 yıla yakın mühendis olarak bir firmada çalıştı. İflas nedeniyle firma kapandı. Oğlum birkaç maaş ve tazminatını almadan firma kapandı. Oğlum 5 önce vefat etti. Avukat aracılığıyla mahkeme açmış. Mirasçıları olarak ben(annesi) ve bir kardeşi var. Avukat İstanbul da biz hatay da yaşıyoruz. Nasıl bir yol izleyelim. Lütfen bana yardımcı olun…

  1. Merhaba. Öncelikle başınız sağ olsun. Zaten dava açıldığına göre, süreçle ilgili en doğru bilgiyi alacağınız kişi yine avukat olacaktır. Ya da bulunduğunuz yerde tanıdık bir avukata giderek, diğer avukatla görüşmesini rica edebilirsiniz.

 237. Merhaba bugün sgk dan kıdem tazminatı yazisi aldım ve iş yerine vererek istifa ettim tazminatımi vermeme gibi bir durum olabilirmi acaba

  1. Merhaba. Evet, olabilir. Yani işveren ödeme yapmak istemezse, siz de hakkınızı hukuki yollarla aramak durumunda kalırsınız. Normal şartlar altında, şartlar sağlanmışsa işverenin kıdem tazminatınızı ödemesi beklenir.

 238. merhaba ben 02.12.2017 tarihinde iş yerine başladım ve bana haftalık izin anlaştım başladım sigorta girişimde oldu zamanla haftalık izni 2 haftada 1 oldu çalışmaya devam ettim şimdi ise 2 haftada 1 izin ve izin ücreti kesiyorlar bende ayrılmak istiyorum tazminat alma hakkım var mı? varsa ne kadar bilgi verir misiniz teşekkür ederim simdiden

 239. Mrb. 16 ay çalıştıgım firmadan çıkarıldım bana 4 aylık cek verdiler fakat bu cek karsılıksız çıktı bende firmayı aradım cekiniz karsılıksız çıktı diye ceki getir paranı en kısa zamanda yatıracaz dediler götürdüm param yatmadı cekin fotokopisiyle insankayları bana imzasını ve adını soyadını yazdı verdi ben ne yapabilirim

 240. Mehrabalar bn eski işyerimde 13 yıl çalıştım ve belediyeye girmek için bıraktım bırakalı 8 ay oldu hala hesabıma para yatırmadılar oyalıyorlar çıkarken toplam 28 bin lira aldı diye inş attırdılar ne yapmam gerekiyor teşekkürler

 241. Selamün aleyküm ben 5yıl bir işyerinde çalıştım 1.5ay öncede calıştıgım firma beni işten cıkarttı çıkartırkende bana 2ay boyunca iş arama izni verdiler ben kabul etmesemde işyeri bana kullandırdı mayıs ayındada beni çıkardılar 3ayda tazminatımı vereceğini söylediler aradıgımdada ödeyeceklerini söylüyorlar ama oyalıyorlar sadece 1500 tl ödeme yaptılar neyapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba. İki seçeneğiniz var. Ya işverene güveniniz varsa beklemeye devam edeceksiniz ya da arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatacaksınız. üçüncü bir seçenek yok.

 242. Ben daha önce 15 yıl çalıştım işten ayrıldım tazminat felan almadım 4 sene başka yerde çalıştım şimdi tekrar önceki işyerinde tekrar başladım 3 yıl oldu 2 yıldan beri maaş alamıyoruz aylık 200 veya 500 para yatırıyorlar hesaba şimdi para alamıyorum diye işi bıraktım ve hiç bir yere imza atmadan çıktım ne yapmam gerekiyor tazminat hakkım varımdır teşekkürler hocam

  1. Merhaba. Kıdem tazminatı almanız elbette mümkün olabilir. Haklı fesih yaparak işten ayrılmanız gerekir. Ama imkanınız varsa, bu süreci bir avukatla birlikte yürütmenizi öneririm.

 243. Selâm 2002 girdim ise 2012ayrildim işten sadece 4 tele verdiler am a imza atmadın 6 sene oldu işten cikali geri kalanını nasıl alabilirim Tazminatımı iy i gunler yardım edermisiniz iy i gunler

  1. Merhaba. Bu durumda hâlâ hakkınızı arayabilirsiniz. Neticede kıdem tazminatı bakımından zamanaşımı süresi dolmamış ve hakkınızı yasal yollarla arayabilirsiniz.

 244. Merhabalar, öncelikle vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.
  Ben 15 temmuz itibariyle işine haklı bir sebep göstermeksizin son verilen bir çalışanım. Mart 2018 de işe girmeme rağmen Sigortamı 1.5 ay sonra yaptığı için Resmi olarak Mayıs 2018-temmuz 2019 tarihleri arasında bir yılı geçkin şekilde çalıştım. Bu süre içerisinde işveren bana aylık maaş olarak 4.000₺ ödemesine rağmen sigortamı asgari ücret üzerinden göstermiştir.
  İşten çıkardığı temmuz ayının 15 günü dahil olmak üzere önceki ay olan haziran ayı ve ilk işe girdiğim tarihte 15 günlük ücretimi içerde tutmak kaydıyla ödemediği için 2 aylık maaşımı, henüz izin kullanmadığım için izin paramı, kıdem ve ihbar tazminatımı ödememiştir. Ne zaman ödeyeceğiyle ilgili de net bilgi vermediğinden dolayı kendisine güvenim yoktur.
  (Bu arada hiçbir şekilde herhangi bir belge imzalamadım)

  -Bu durumda benim işverenden alacağım nedir?
  -Resmi olarak gözüken tutarlardan mı hakkımı alacağım yoksa bana aylık ödediği maaş tutarından mı alacağım, -bunun için ne yapmam gerekiyor?
  -kendisini şikayet etmek için nasıl bir yol izlemeliyim?
  -şikayet ettiğim takdirde süreç ne kadar zaman alır?

  1. Merhaba. Sondan başlayalım: Şikayet etmenizin bit anlamı olmaz. Hakkınızı arabulucu başvurusu yaparak aramalısınız. Haklarınızın elbette fiilen aldığınız ücretler üzerinden hesaplanması gerekir. Ne kadar alacağınız olduğunu hesaplayamayız. Ama siz hesaplayabilirsiniz. Neticede, yorumda belirttiğiniz alacak kalemleri üzerinden hesabı yapabilirsiniz.

 245. Ben 2006 özel güvenlik olarak ise basladim daha sonra 2016 yılında bünyesinde çalışmaya başladık 2016 sonu başka bir birimde gorevlendirdiler ve hala calismaktayim malum tabikide bu yilllar arasında giriş ve çıkışlar oldu tazminat olarak şu an işi bıraksam ne kadar ve hangi yılları hak edebilirim saygılar

 246. Merhaba bende 16 ay çalıştım ama hiçbir hakediş almadım kaç kezde söyledim kulak asan bile olmadı agır işte çalışıyorum inşaatta demirciyim ne yapabilirim şimdiden teşekkür ederim

 247. Merhaba,
  Ben 03.2019 tarihinde 1 buçuk yıl çalıştığım iş yerinden askerlik sebebiyle ayrıldım. O dönemde de şirket konkordato ilan etti. 6 ay olacak. Şuan hala tazminatım ödenmedi. Ne yapmalıyım?

  Teşekkür ederim.

 248. merhaba ben ve isverenle arabulucu ile anlasma sağladık belli bir miktar odeme yapidi geri kalani yaptigimiz sözleşmede 1 ay icinde yatacak yaziyor o tarih gecti ve hala yatmadi ben dava acsam sozlesmeyi iptal edebilirmiyim

 249. Merhaba 1 sene 3 ay çalıştığım iş yerinden proje bitmesi sebebiyle çıkartıldık, tazminatımın resmi olan ücreti yatırıldı ama elden olan kısmı hayla yatırılmadı üzerinden 11 ay geçti bununla ilgili işlem yapabilir miyim ?

 250. Mrh ben … Belediyesinde 30 yıl çalıştım yeni gelen yönetim zoraki emekli etti oldum kidem tazminatimi vermiyorlar para yok gerekçesiyle defalarca görüştüm nafile üzerime icra var her geçen gün zor durumdayım en son yazılı ihtarname ile başvurdum yine gorusmuyorlar en kisa surede zararı ile birlikte nasıl yol izlemeyi tsk ederim

  1. Merhaba. Bunun ne yazık ki kısa bir süresi yok. Eğer belediye kıdem tazminatınızı ödemiyorsa arabulucu başvurusu yapmanız ve uzlaşma olmazsa dava açmanız gerekir. Diğer türlü belediyeyi bu ödemeyi yapmaya hukuken zorlamak mümkün değildir.

 251. Merhaba kidem tazminatini 6 taksit halinde almak uzere anlastik yalniz son taksidi 40 gun gecti halen odemediler ne yapmam lazim diger taksitleride 7 gun gec odediler

  1. İş yerine ihtar çekmelisiniz noter aracılığı ile. Yine ödenmezse ilamsız icra başlatabilirsiniz.

 252. İyi günler.. Kardeşimin uzun süre çalıştığı işyeri iflas etti. Bazı çalışanlar dava açtı, kazandılar fakat halen ödeme alamadılar. Kardeşim iyi niyetinden dava açmadan patronun sözüne inanarak bekliyor fakat adamın üzerine hiç malvarlığı yok. Acarkentte villasında yaşamaya devam ediyor ,umurunda değil malesef. Sizce alabilme umudumuz varmı? Ne yapmalı.. Allaha havale etmekten başka:(

  1. Merhaba,
   Yüce Allaha havale etmeyin! O kolay olanı ve kapitalist sistemin de tam istediği şey!
   Şu yazımızı okuyun, https://iscidunyasi.com/isyerinin-iflas-etmesi-halinde-iscilik-alacaklarinin-durumu-nedir/
   her şey orada detaylı yazıyor. Normalde iflas veren iş yerlerinin işçilik alacakları devlet garantisi (!) ile ücret garanti fonundan ödenir. Biraz sabır gerektirir, ama KUL hakkı için uğraşmaya değer…
   Elinizden ne geliyorsa yapın, tüm müracaatlarda bulunun, hatta bir hukukçuyla bile hareket edin. Tüm bunlara rağmen yine de hiç bir şey alamazsınız işte o zaman kanun koyucular ve devletle birlikte sömürü düzeninin bir parçası olan herkesi Allaha havale edersiniz.

   *Eğer bunların hiç birini yapmazsanız söz konusu patron seneye de yurt dışında bir villa alıp belki de özel uçağı ile gidip gelecektir….

 253. Merhaba 18 aycalistigim Is yerim 2018 aralik ayinda kapandi
  Tazminatimi hala yatirmadilar kapanali 1 seneyi gectigi icin tazminat alma hakkin yok dedi is verin nasil bir yol cizebilirim

 254. Merhabalar , kurumsal bir firmada 18 ay boyunca caliştim ve askerlik sebebiyle işten ayrıldım. 8 ay oldu hala tazminatimi yatirmiyorlar sürekli oyalıyorlar ve beni geçiştiriyorlar napmam lazım yardımcı olur musun

 255. Mustafa bey 11yilcalistim davayı kazandım patron üzerime mal varlığı yok diyor ödenmiyor ne yapmalıyım saygılarımla

  1. Merhaba, bunun yolu icra sürecini başlatmaktır. Gerçekten de icra ile de bir şey elde edilemezse, yapacak bir şey yok demektir.

 256. Merhaba ben kurumsal bir firmada 5 sene calistim maas alamadigim icin ayrildim tazminat icin avukata verdim karsi tarafla uzlasmaya gidildi ve 1 taksit ödediler sadece taksitlerimin suresi geceli 3 ay oldu avukatim ihtar cektigini söyluyor uzerinden 1 ay gecti yine ödemediler ve benden önce 29 kisinin haczi oldugunu söylüyor onlarin hiciz islemlerini baslatmasi gerektigini söyledi hala bekliyorum bu sürec ne kadar sürer acaba mahkemeyide kazandik….

  1. Merhaba, en doğru bilgiyi avukatınız verecektir. Acaba avukatınız alacağınız için icra işlemleri başlattı mı?

   1. Bana söylediği 2 takiplerin kesinlesmesiyle icraya gidicez dedi ve bizden öncekilerin haciz işlemlerinin baslatmasini bekliyorum dedi okadar

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.