Kıdem tazminatı alamayan işçi ne yapmalı?

Kıdem tazminatı alamayan işçi ne yapabilir?

Kıdem tazminatı, birçok işçi için bir tür motivasyon kaynağıdır. Motivasyon kaynağı olmasının nedeni ise, işçinin işten ayrılırken almayı planladığı toplu paradır. İşçinin iş yerinde geçirdiği her bir yıl için artan oranda aldığı bu tazminat aynı zamanda damga vergisi dışında bir kesintiye de uğramadığı ve brüt ücret üzerinden hesaplandığı için işçi açısından büyük önem arz etmektedir.

Kıdem tazminatı alma şartları neler?

Bu konuda daha önce yazdığım şu yazıya bakarak çok ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ama şu kadarını söyleyebilirim ki, kıdem tazminatı almanın iki temel gerekçesi vardır:

 • İşyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmak
 • İş sözleşmesi, kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermek.

Kıdem tazminatı ödenmezse ne olur?

Gelelim yazımızın konusuna. Kıdem tazminatı alma şartlarına sahip olan bir işçi, buna rağmen kıdem tazminatını alamayabilir mi? Ne yazık ki dönem dönem bu durumla karşılaşılabilmektedir. Bunun nedenleri arasında; işverenin kıdem tazminatı ödemekten kaçınmak istemesi, işverenin kıdem tazminatı ödeyecek parasının olmaması, işverenin iflas etmesi ya da işçi ile işverenin kıdem tazminatı konusunda uzlaşamaması gösterilebilir. Böyle bir durumda işçinin iki alternatifi bulunmaktadır.

Önce ihtarname

Kıdem tazminatı ödenmeyen işçiye ilk tavsiyem, bu durumu yazıya dökerek, mümkünse noter kanalıyla işverene ihtarname çekmeleridir. İhtarnamede kıdem tazminatı alacağından açıkça bahsedilmeli ve işverene bunun ödenmesi için makul bir süre tanınmalıdır. Buna rağmen ödeme yapılmazsa iki alternatiften birisi ya da ikisi birlikte seçilebilir.

İşkur’a kıdem tazminatı için başvuru

kıdem tazminatı iş kanunu

Kıdem tazminatını alamadığı gibi bu konuda işvereniyle anlaşma da sağlayamayan işçinin ilk seçeneği Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri bünyesindeki şikayet masalarına başvurmaktır. İşkur’a yapılacak böyle bir başvuru yetkili memurlarca incelenecek ve işçi ile işveren bir araya getirilerek uzlaştırılmaya çalışılacaktır. Ancak buradan çıkan sonuç ne işçi için ne de işveren için kesin değildir. Ancak mahkeme aşamasında delil olarak kullanılabilecek niteliğe sahiptir.

İş Mahkemesinde kıdem tazminatı için dava açma

İşçinin ikinci alternatifi ise İş Mahkemesine dava açmaktır. İster İşkur’a başvurmuş olsun isterse başvurmamış olsun, işçi kıdem tazminatı alacağını İş Mahkemesine götürebilir. Burada işçinin dikkat etmesi gereken husus, kıdem tazminatının 10 yıllık zaman aşımına tabi olduğudur. Yani dava, işçi işten ayrıldıktan sonra 10 yıl içinde açılmalıdır.

SONUÇ

İşten ayrıldığı halde hakkı olan kıdem tazminatının ödenmediğini iddia eden işçi öncelikle işverene bu konuda bir ihtarname göndermelidir. Sonrasında ise dilerse İŞKUR’a başvurarak buradan sonuç almayı bekleyebilir, dilerse de direkt olarak İş Mahkemesinde alacağının tahsili için dava açabilir.

151 Yorum

 1. Mrb mustafa ben 3 yıldan fazla bi işyerinde sigortalı olarak çalıştım hiç bi gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldım tazminat vermeye yanaşmıyorlar ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba. Bu durumda dava açmaktan başka çareniz yok. İster bir avukatla, isterseniz kendiniz doğrudan dava açabilirsiniz.

 2. IS YERI DEVRINDEN DOLAYI ISVEREN KIDEM TAZMINATINI ODEME GUCU OLMASINA RAGMEN 3 AY SONRA SOZ ILE ODEYECEGINI BEYAN EDIYOR BEN BUNU KABUL ETMIYORUM EN YAKIN ZAMAN DA ODEME ALMAK ISTIYORUM NE YAPMAM GEREKIYOR???

 3. Merb mustafa bey benim babam bana 18 yıl bir fabrikada calıstı ama tazminatını vermediler babam ve arkadaşları mahkemeye verdiler avukat tuttular avukat kazandık diyor ama ortada be para var ne bişey yaklasık 6 7 yıl oldu icra dairesine gidiyoz ordada birşey demiyorlar babamın şuan oparaya çok ihtiyacı var ne yapmamızı önerirsiniz

  1. Ali bey ne yazık ki bu konuda bir şey söylemem mümkün değil. Ama avukatta ilgili icra dosya numarasını alabilir ve icra müdürlüğünden yapılan işlemleri sorgulatabilirsiniz. Başka türlü bilgi alabileceğinizi zannetmiyorum.

 4. İyi günler Mustafa Bey. 1.5 yıl boyunca bir inşaat firmasında teknik personel sıfatıyla çalıştım. Askerlik süremin geldiğini belirtip işten ayrıldım. Tazminatımın ödeneceğini beyan ettiler ama 4 sene geçmesine rağmen herhangi bir ödeme yapılmadı. İlamsız icra yoluyla hak ettiğim tazminatı almam mümkün mü? Yoksa sadece iş mahkemesine dava açmam mı gerekir? Dava ücreti ödemeden tazminatımı almam mümkün mü?

  1. Mehmet bey ilamsız icra yapsanız da, dava iş mahkemesine önüne büyük ihtimalle gelecektir. Size tavsiyem iş mahkemesine dava açmanız yönündedir. Dava açmadan almanın tek yolu, İşkura dilekçe vermektir. Ama ne kadar işe yarayacağını kestirmek zordur.

 5. merabalar mustafa bey ben tasronda 4 yıl çalıştım üst iş veren itü askere gitim dndğmde işe alacaz dediler ne işe alındım nede tazminatim verildi 1 yıl kadar süre geçti benden taşorn firmalarda çalıştığıma dair ıslak imzalı belge istiyor itü ama tasornlar uyduruk kurulmus ve ihale bitince firmayada ulaşılmıyor ne apmam gerekıyor 4 yıllık tazminatım duruyor rektörlüğe elanda meil attım sonuç alalmadım

 6. merhaba mustafa bey 4 yıldır bir şirkette yani şantiyedeçalışıyorum bu yılların içerisinde Şirketten şırkete taşıyorlar fakat boşluk vermiyollar çalıştımyer holdink oldu için şirketi çok 12.5. 2016 İŞTEN çıkış verildi toplu şekilde 40 kişilik guruplar halinde fakat tazminatımızı alamadık EN KISAYOLDAN NASIL ALABİLİRİM

  1. Merhaba. Bunun ne yazık ki kısa yolu yoktur. Ödemeyecekleri kanaatindeyseniz, bir an önce dava açmanızı öneririm.

 7. İş mahkemesine dava açın diyorsunuz sürekli ne kadar gider bi dava açmak alacağım 8bin lira 4bin lira davaya vereceğim zaten param yok işveren de bunun farkında para olmadan dava açamaz diye sallıyor işte parasız Avukatlar adamın yüzüne bakmıyor günümüzde tuvaletler bile para

  1. Sedat bey 8.000 liralık alacağın davasının masrafı 4000 lira olmaz. Hatta böyle bir rakam için illa avukat tutmanıza bile gerek yok. Siz bir dilekçe hazırlayın, durumu ve alacaklarınızı belirterek iş mahkemesine verin. Emin olun, böyle de dava kazanabilirsiniz.

 8. İşten çıkartıldım aradan 25 gün geçti 1 ay dolmadan tazminat veremeyiz diyorlar İŞKUR a şikayette bulundum ve e-mail ile posta göndererek ödeme yapmalarını istedim gene sonuç yok neden işçiyi böyle zor durumda bırakıyorlar neden bunun için bir yasa yok

  1. Alsında yasa var. Kıdem tazminatının DERHAL ödenmesi gerekir. 1 aylık bir süre yoktur, yanlış bilgi vermişler. Dava açın ve alacağınızı mahkeme yoluyla alın.

 9. Merhaba Mustafa Bey babam Belediyeden emekli oldu tazminatını bizimle hiçbir anlaşma yapmadan kafalarına göre ödüyorlar yaklaşık 1 senedir belli olmayan gün ve miktarda yatırıyorlar paranın hiçbir anlamı kalmadı şuan küçük bir meblağ alacağımız kaldı hukuken hakkımızı ne şekilde arayabiliiz? Dava ne kadar sürer ve ne şekilde sonuçlanır? Teşekkür ederim..

  1. Merhaba. Dava süreçleri ülkemizde standart değil, o nedenle bir şey söylemem zor. Ama kıdem tazminatı taksite bağlanmış ve zamanında ödenmiyorsa iş mahkemesine dava açılması her zaman mümkündür.

 10. Mehaba Mustafa bey hayırlı günler dilerim. Çalışıyorum ve çalıştığım fabrikada 2aylık alacağımız maaşımız var ağustos ve eylül ayı. Maaş odemedikleri icin iscilerin çoğu çıktı.mahkemeye verenlerinki hala sonuçlanmadı bile.Ekim ayindan itibaren çalıştığımız maaşımızı alıyoruz. Ayrica çalıştığımız yer kapandı ama ayni kisinin baska bir fabrikasına taşındık ve bu durumda bize giris cikis yapıldı ve bize haklarımızın buraya devroldugunu devam ettiğini söylemekteler. Ben işten ayrılmayı düşünüyorum. Fakat kıdem tazminatına basvursam alabilirmiyim ne gerekçe sunmam lazım. Alırsamda diğer anlamadığım maaşımıda alabilir miyim?

  1. Merhaba. Maaşınızın ödenmemesi bir haklı fesih gerekçesidir. İşten ayrılırken ihtarname çekerek ayrılın ve hem kıdem tazminatınızı hem de ödenmeyen maaşlarınızı talep edin. Ödenmezse dava açarak alabilirsiniz.

 11. Merhabalar.6 yıldır çalışmakta olduğum şirket çaliştığım şubeyi kapatıyor fakat iki şubesi daha var ve onlar açık.bizi işten çıkarıcaklar ve tazminat vermeyecekler bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz?
  Tşkler.

  1. Kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Ama ödemezlerse, en kısa sürede iş mahkemesine dava açar ve hakkınızı alabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir