Kıdem tazminatı alamayan işçi ne yapmalı?

Kıdem tazminatı alamayan işçi ne yapabilir?

Kıdem tazminatı, birçok işçi için bir tür motivasyon kaynağıdır. Motivasyon kaynağı olmasının nedeni ise, işçinin işten ayrılırken almayı planladığı toplu paradır. İşçinin iş yerinde geçirdiği her bir yıl için artan oranda aldığı bu tazminat aynı zamanda damga vergisi dışında bir kesintiye de uğramadığı ve brüt ücret üzerinden hesaplandığı için işçi açısından büyük önem arz etmektedir.

Kıdem tazminatı alma şartları neler?

Bu konuda daha önce yazdığım şu yazıya bakarak çok ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ama şu kadarını söyleyebilirim ki, kıdem tazminatı almanın iki temel gerekçesi vardır:

 • İşyerinde en az 1 yıldır çalışıyor olmak
 • İş sözleşmesi, kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermek.

Kıdem tazminatı ödenmezse ne olur?

Gelelim yazımızın konusuna. Kıdem tazminatı alma şartlarına sahip olan bir işçi, buna rağmen kıdem tazminatını alamayabilir mi? Ne yazık ki dönem dönem bu durumla karşılaşılabilmektedir. Bunun nedenleri arasında; işverenin kıdem tazminatı ödemekten kaçınmak istemesi, işverenin kıdem tazminatı ödeyecek parasının olmaması, işverenin iflas etmesi ya da işçi ile işverenin kıdem tazminatı konusunda uzlaşamaması gösterilebilir. Böyle bir durumda işçinin iki alternatifi bulunmaktadır.

Önce ihtarname

Kıdem tazminatı ödenmeyen işçiye ilk tavsiyem, bu durumu yazıya dökerek, mümkünse noter kanalıyla işverene ihtarname çekmeleridir. İhtarnamede kıdem tazminatı alacağından açıkça bahsedilmeli ve işverene bunun ödenmesi için makul bir süre tanınmalıdır. Buna rağmen ödeme yapılmazsa iki alternatiften birisi ya da ikisi birlikte seçilebilir.

İşkur’a kıdem tazminatı için başvuru

kıdem tazminatı iş kanunu

Kıdem tazminatını alamadığı gibi bu konuda işvereniyle anlaşma da sağlayamayan işçinin ilk seçeneği Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri bünyesindeki şikayet masalarına başvurmaktır. İşkur’a yapılacak böyle bir başvuru yetkili memurlarca incelenecek ve işçi ile işveren bir araya getirilerek uzlaştırılmaya çalışılacaktır. Ancak buradan çıkan sonuç ne işçi için ne de işveren için kesin değildir. Ancak mahkeme aşamasında delil olarak kullanılabilecek niteliğe sahiptir.

İş Mahkemesinde kıdem tazminatı için dava açma

İşçinin ikinci alternatifi ise İş Mahkemesine dava açmaktır. İster İşkur’a başvurmuş olsun isterse başvurmamış olsun, işçi kıdem tazminatı alacağını İş Mahkemesine götürebilir. Burada işçinin dikkat etmesi gereken husus, kıdem tazminatının 10 yıllık zaman aşımına tabi olduğudur. Yani dava, işçi işten ayrıldıktan sonra 10 yıl içinde açılmalıdır.

SONUÇ

İşten ayrıldığı halde hakkı olan kıdem tazminatının ödenmediğini iddia eden işçi öncelikle işverene bu konuda bir ihtarname göndermelidir. Sonrasında ise dilerse İŞKUR’a başvurarak buradan sonuç almayı bekleyebilir, dilerse de direkt olarak İş Mahkemesinde alacağının tahsili için dava açabilir.

176 Yorum

 1. Merhaba mustafa bey
  Ben 15 yıl 3600 gün den işyerine emekli dilekçemi verdim kıdem tazmınatımı alamadım işkurdan da tebliğ edildi
  dava açtım yaklaşık 1 yıl oldu ınş yakında karar lehime çıkar .kafama takılan işyeri eski fetö işyerleri idi mahkeme de karar çıksa buyuk ihtimale bölge mahkemesine temyize gider ordaki süre ne kadar olur ve orda karar çıkarsa ödemiyoruz diyebilirlermi bilgi verseniz memnun olurum

  1. Emin bey, ödemenin yapılabilmesi için ortada bir muhatap gerekir. Bu konuda en doğru bilgiyi yine avukatınızdan alabilirsiniz.

 2. merhabalar. ben 2010 2016 yılları arasında bir şirkette çalıştım. 2017 ocak ayı itibariyle ihbar süremin bir kısmı kullandırılarak işten çıkarıldım. işten çıkarma ihbarımda hiç bir gerekçe gösterilmedi. maaşım asgari ücret kadar olan kısmını bankadan diğer kısmını elden aldım. tazminatımı taksitler halinde ödeyeceklerini söylediler ama bir kısmını ödeyip kalanını ödemediler. çıkış evraklarımı imzaladıktan sonra ödeyeceklerini söylüyorlar. güvenmediğim için ben kabul etmiyorum. bu kez de imzalamam için baskı yapıyorlar. iş yerimde patronum başka biri olmasına rağmen imza yetkilisi çalışan bir başkası görünüyor. sonradan öğrendiğime göre beni işe alan kişi ise başka bir şirketin çalışanı. ve ayrıldığım işyerinin her türlü takibini şirketle hiçbir bağlantısı bulunmayan biri yapıyor. yasal olmayan bir takım şeyler var ama benim bu konularda tam bir bilgim olmadığı için nasıl davranmam, nasıl bir dava açmam gerekiyor bilemedim bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? teşekkürler.

  1. Merhaba. Bu durumda yapılacak en mantıklı hareket, bana göre bir an önce ihtarname çekerek haklarınızı talep etmek ve ödenmezse dava açmaktır. İçeriğinizden emin olmadığınız evrakları imzalamamanızı öneririm.

 3. merhaba;
  2010 yılı 8.ayda başladığım işyerinden 2016yılı 1.ay sonu itibariyle işyerinin iflas durumuna yaklaşması sonucu işyerinden çıkarıldık. kıdem ve ihbar tazminatlarımızı verecekleri söylendi. aradan geçen 1,5 yıllık zaman zarfından 2 – 3 ayda bir 250TL ödeme yapıldı. şu an da işyeri durumunu düzeltti ve 30 a yakın sigortalı çalışanı var tazminatlarımızı halen daha 250 TL lik ödemelerle yapıyor aramızda taksitle ödeme konusunda bir anlaşma bulunmamaktadır. tazminatımı alabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekir.

  1. Ekrem bey, bir an önce dava açmalısınız. Bir avukatla görüşmenizi öneririm, bu kadar küçük ödemeleri kabul etmek ya da beklemek zorunda değilsiniz.

 4. Merhaba Mustafa Bey,

  2017 Mart itibarı ile 3. çalışma yılımı doldurdum. Bu çalışma sürecinde patronumun odasında sözlü hakaretler, fiili olarak boynumun sıkılması, köşeye sıkıştırıp tehdit ve benzeri bir çok olay yaşadım. Yaptığım iş programcılık bu yüzden yaptığım işlerde proje bitiş zamanı vermem gerekiyor.

  Bu güne kadar defalarca kez patronuma proje bitiş süresini verdiğimde bağırarak hakaret ederek ve tehdit ederek bu süreyi kendi istediği sürelere indirgedi ve kendi belirlediği sürelerde işler yetişmeyince işlerimi yetiştiremediğim için başarısız ve işini yapmayan durumuna soktu. Bu süreçte şirketin kullanmakta olduğu proje kimi zaman tüm şirket çalışanlarının içinde kimi zaman odasında olan bu hakaret ve bağırmalar ile tamamlandı ve çalışıyor.

  Şimdi bir ay sonra işten çıkarılacağımı bir arkadaşımdan öğrendim. Maaşım sosyal güvenlik kurumuna bu güne dek yarı yarıya düşük olarak ödenmiş. Ödemenin gösterilen kısmı bankadan, kalanı elden veriliyor ve ben ayrılmam halinde bana düşük gösterilen maaş üzerinden tazminat vermeye kalkılırsa asıl aldığım maaş üzerinden tazminatımı nasıl alacağımı bilmiyorum.

  İşten çıkarıldığım bana bildirildiğinde imza atmam için hangi evrak önüme konulacak neye imza atmalı ya da atmamalıyım ve en önemlisi düşük gösterilen ücreti ödemeye kalkarlar ise ne yapmalıyım ? Bunu reddetmeli ve asıl ücretim üzerinden mi istemeliyim yoksa ödeneni alıp kalanı için mahkemeye mi başvurmalıyım ? Ne yapacağımı bilmiyorum.

  Bana yaşatılan her türlü şiddet ve hakareti geçtim, ailemin geçimini sağlayabilmem için kıdem ve ihbar tazminatlarını gerçek maaşım üzerinden alabilmekten başka isteğim yok. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Sizi anlıyorum çünkü yaşadığınız sorun sadece size özgü değil. Benim bu durumlarda tavsiyem, işveren tarafından ödenen paranın kabul edilmesi ve ardından kalan miktar için dava açılması yönündedir. Yine de açıkçası bazı teknik detaylar var ki, bunu ancak zamanı geldiğinde evrak inceleyerek söyleyebilirim. Size tavsiyem bir avukata danışmanız ya da size imzalatılmak istenen evrakı mümkünse buraya ekleyerek yorum istemenizdir.

 5. ben bır iş yerınde çalışıyordum benı telefonla işten cıkardıgını syleyıp butun haklarını alıcaksın dedı 3 4 gun sonra benı başka ış yerınde çalışmamı syledı ben de orda çalışmak ıstemedıgımı syledım sağlık konusu acısından bel fıtığı halde çalıştırmak ıstedı ben oysa markette tezgahtarım benı oyaladı tazmınat hakkımı vermedı ben iş mahkemesınde kazanırmıyım

  1. Mustafa bey bunun cevabını bilmemiz mümkün değil. Ama keşke ilk arandığınızda notere giderek bir ihtarname çekip haklarınızı talep etseydiniz. Şimdi yapmanız gereken, bir avukatla görüşerek detayları ona aktarmaktan ibarettir.

 6. merhaba mustafa bey ben 4 yıldır tokinin basında olduğu bir inşaat fırmasında çalısmaktayım şu sıra sirketin durumu pek iç açıcı degil ve şirketin batma gibi bi durumu olduğu soylenılıyor bu durumda battıgında içerde kalan yıllık izinlerimiz maaşlarımızı veya kıdem tazminatımızı toki bunyesınde çalıstıgımız için ordan alma şanşımız varmı ?

  1. Onur bey eğer alt işveren statüsündeyseniz alırsınız. Aksi takdirde alamazsınız. Bu hususu araştırmalısınız.

 7. merhabalar mustafa bey. 4,5 yıldır teknik personel olarak özel bir inşaat şirketinde çalışıyorum. ayın 7 sinde bu ay sonunda çıkarılacağımı söylediler. sigortam 2 farklı şantiyeden 2500 er tl olarak sgk 4/a hizmet dökümünde görünüyor ve aynı şirketten. ama maaş olarak 3300 tl alıyorum. iki yerden yatmasının alacağım tazminata bir etkisi varmı.ihbar tazminatı alabilir miyim. senelik izin kullanmadım onun parasını alabilir miyim. ve ne kadar para alacağımı kime hesaplattırabilirim. ayrıca en önemlisi işten çıkışımı kendi isteği ile çıktı diyerek girebilirmi şirketim. girerse ne yapmalıyım. teşekkürler.

  1. Ay sonunda çıkarılacağınız size yazılı olarak bildirildi mi? 8 haftalık ihbar süreniz kullandırılmazsa ihbar tazminatı alma hakkınız olacaktır. Aynı işveren tarafından ödeniyorsa, elbette ki iki ödemenin toplamının brütü üzerinden tazminatınız hesaplanmalıdır. Kullanmadığınız yıllık izin ücretleriniz de ayrıca ödenmelidir. İşveren SGK çıkış kodunuzu dilediği gibi gösterebilir. Siz böyle bir durumda dava açarak haklarınızı alırsınız ve davayı kazanırsanız mahkeme kararını İşkur’a götürdüğünüzde, geriye dönük işsizlik maaşınız da ödenir. Hesaplamalar için sitemizdeki hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz.

   1. yazılı olarak bildirilmedi. bu yazı ne şekilde gelmesi lazım. işten ayrılmadan herhangi bir ödemeye yanaşmıyorlar ve merkez ofiste halledersin dediler. merkez ofiste nasıl bir tavırla karşılaşacağımı bilmiyorum. tavsiyelerinizi bekliyorum. muhtemelen pazarlık edecekler. anlaşamadığım durumda nasıl bir yol izlemeliyim. birde 4/a dökümünde brüt 2500 olarak görünüyor maaşım. fakat ben 3300 net alıyorum. bunun 1920 si bankadan kalan kısmı şantiye muhasebesinde elden veriliyor. bununla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşarmıyım tazminatımı alırken. teşekkürler.

    1. Şirketiniz büyük ihtimalle resmi ücretiniz üzerinden hesaplama yapacaktır. Ancak elden aldığınız paranın da brütünün hesaba katılması gerekir. Dikkate almazlarsa dava açmalı ve elden para da aldığınızı ispatlayarak aradaki farkları talep etmelisiniz. Bunun dışında, buradan daha fazla yardımcı olmam mümkün olmaz. Yine de gelişmelerden bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

     1. mustafa bey şantiyeden döndüm. merkez ofisle görüştüm fakat tazminat vermeye yanaşmıyorlar.mart maaşımı da henüz almadım. biraz daha mı bekleyeyim.yoksa yasal yollara mı yöneleyim. yasal olarak nasıl bir yol izlemeliyim.

     2. Ümit bey yasal yollara başvurmak için onların sizi çıkarmasını bekleyin. Böylece daha çok tazminat alabilirsiniz. Siz işten ayrılırsanız bunu haklı bir nedene dayandırmanız ve bu haklı nedeni mahkemede ispat etmeniz gerekir.

     3. 1-işten çıkarıldığımı sözlü olarak söylediler ve bende söylenen tarihte şantiyeden ayrıldım. 1 haftadır bekliyorum. herhangi bir sıkıntı olmaz bu durum değilmi. herhangi birşey imzalamadım.
      2-işsizlik maaşına ne zaman başvurmalıyım. henüz 1 hafta oldu ayrılalı ve mevcut durumdan dolayı çıkış vermediler sanırım. en geç ne zaman verirler. teşekkür ederim mustafa bey

     4. Ümit bey sözlü olarak söylenmesi doğru değil. Bir an önce notere giderek ihtarname gönderin ve hangi tarihte işten sözlü olarak çıkarıldığınız da mutlaka belirtin. İşsizlik maaşına, çıkış verildikten sonra 1 ay içinde başvurmalısınız ama ne zaman çıkış verildiğinizi şu anda göremezsiniz. Bence hemen işkura gidin ve durumunuzu sorun.

 8. İyi günler 3yil yolcu taşımacılığı firmasında çalıştım iş yerinden çıkış yapılsın ama maalesef aradan 9ay geçmesine rağmen hala çıkış paramı ödemedikleri bunun için ne yapmalıyım sağolun

  1. Merhaba. Bu durumda geriye tek yol kalmış demektir: Dava açmalı ve hakkınızı aramalısınız.

 9. Merhabalar,20 yıldır aynı yerde çalışmaktaydım ta ki geçtiğimiz güne kadar. Öğle molasında işyerinin dışında ki bi lokantaya gittiğim için işime son verildiği söylendi.Haksız yere çıkarıldım, Patronla konuştuğumda iş kurallarımı çiğnediğim sebebiyle tazminatımı vermeyeceklerini çıkışımı verdiklerini başkada bir hak talep edemeyeceğimi söylediler. Ben çıkışım verildiğim de herhangi bir belgeyede imza atmadım.Emekli olmamada 9 ay kalmıştı. Normal olarak çıkış alsaydım yaklaşık tazminat olarak 60-70 bin tl civarı para alıcaktım. Şuan ne yapmam gerekiyor ?Mahkemeye versem süre olarak ne kadar sürer? kazanma ihtimalim var mı? Teşekkürler

  1. Ali bey, olay tam olarak bahsettiğiniz gibi cereyan etmişse, elbette ki haklarınızı alırsınız. Derhal bir ihtarname çekerek işverenden haklarınızı talep etmelisiniz. Ardından da ödenmezse, dava açarak tüm haklarınızı alabilirsiniz. İşçinin başka bir yerde yemek yemesi, elbette ki bir fesih gerekçesi değildir.

 10. Mrb mustafa ben 3 yıldan fazla bi işyerinde sigortalı olarak çalıştım hiç bi gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldım tazminat vermeye yanaşmıyorlar ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba. Bu durumda dava açmaktan başka çareniz yok. İster bir avukatla, isterseniz kendiniz doğrudan dava açabilirsiniz.

 11. IS YERI DEVRINDEN DOLAYI ISVEREN KIDEM TAZMINATINI ODEME GUCU OLMASINA RAGMEN 3 AY SONRA SOZ ILE ODEYECEGINI BEYAN EDIYOR BEN BUNU KABUL ETMIYORUM EN YAKIN ZAMAN DA ODEME ALMAK ISTIYORUM NE YAPMAM GEREKIYOR???

 12. Merb mustafa bey benim babam bana 18 yıl bir fabrikada calıstı ama tazminatını vermediler babam ve arkadaşları mahkemeye verdiler avukat tuttular avukat kazandık diyor ama ortada be para var ne bişey yaklasık 6 7 yıl oldu icra dairesine gidiyoz ordada birşey demiyorlar babamın şuan oparaya çok ihtiyacı var ne yapmamızı önerirsiniz

  1. Ali bey ne yazık ki bu konuda bir şey söylemem mümkün değil. Ama avukatta ilgili icra dosya numarasını alabilir ve icra müdürlüğünden yapılan işlemleri sorgulatabilirsiniz. Başka türlü bilgi alabileceğinizi zannetmiyorum.

 13. İyi günler Mustafa Bey. 1.5 yıl boyunca bir inşaat firmasında teknik personel sıfatıyla çalıştım. Askerlik süremin geldiğini belirtip işten ayrıldım. Tazminatımın ödeneceğini beyan ettiler ama 4 sene geçmesine rağmen herhangi bir ödeme yapılmadı. İlamsız icra yoluyla hak ettiğim tazminatı almam mümkün mü? Yoksa sadece iş mahkemesine dava açmam mı gerekir? Dava ücreti ödemeden tazminatımı almam mümkün mü?

  1. Mehmet bey ilamsız icra yapsanız da, dava iş mahkemesine önüne büyük ihtimalle gelecektir. Size tavsiyem iş mahkemesine dava açmanız yönündedir. Dava açmadan almanın tek yolu, İşkura dilekçe vermektir. Ama ne kadar işe yarayacağını kestirmek zordur.

 14. merabalar mustafa bey ben tasronda 4 yıl çalıştım üst iş veren itü askere gitim dndğmde işe alacaz dediler ne işe alındım nede tazminatim verildi 1 yıl kadar süre geçti benden taşorn firmalarda çalıştığıma dair ıslak imzalı belge istiyor itü ama tasornlar uyduruk kurulmus ve ihale bitince firmayada ulaşılmıyor ne apmam gerekıyor 4 yıllık tazminatım duruyor rektörlüğe elanda meil attım sonuç alalmadım

 15. merhaba mustafa bey 4 yıldır bir şirkette yani şantiyedeçalışıyorum bu yılların içerisinde Şirketten şırkete taşıyorlar fakat boşluk vermiyollar çalıştımyer holdink oldu için şirketi çok 12.5. 2016 İŞTEN çıkış verildi toplu şekilde 40 kişilik guruplar halinde fakat tazminatımızı alamadık EN KISAYOLDAN NASIL ALABİLİRİM

  1. Merhaba. Bunun ne yazık ki kısa yolu yoktur. Ödemeyecekleri kanaatindeyseniz, bir an önce dava açmanızı öneririm.

 16. İş mahkemesine dava açın diyorsunuz sürekli ne kadar gider bi dava açmak alacağım 8bin lira 4bin lira davaya vereceğim zaten param yok işveren de bunun farkında para olmadan dava açamaz diye sallıyor işte parasız Avukatlar adamın yüzüne bakmıyor günümüzde tuvaletler bile para

  1. Sedat bey 8.000 liralık alacağın davasının masrafı 4000 lira olmaz. Hatta böyle bir rakam için illa avukat tutmanıza bile gerek yok. Siz bir dilekçe hazırlayın, durumu ve alacaklarınızı belirterek iş mahkemesine verin. Emin olun, böyle de dava kazanabilirsiniz.

 17. İşten çıkartıldım aradan 25 gün geçti 1 ay dolmadan tazminat veremeyiz diyorlar İŞKUR a şikayette bulundum ve e-mail ile posta göndererek ödeme yapmalarını istedim gene sonuç yok neden işçiyi böyle zor durumda bırakıyorlar neden bunun için bir yasa yok

  1. Alsında yasa var. Kıdem tazminatının DERHAL ödenmesi gerekir. 1 aylık bir süre yoktur, yanlış bilgi vermişler. Dava açın ve alacağınızı mahkeme yoluyla alın.

 18. Merhaba Mustafa Bey babam Belediyeden emekli oldu tazminatını bizimle hiçbir anlaşma yapmadan kafalarına göre ödüyorlar yaklaşık 1 senedir belli olmayan gün ve miktarda yatırıyorlar paranın hiçbir anlamı kalmadı şuan küçük bir meblağ alacağımız kaldı hukuken hakkımızı ne şekilde arayabiliiz? Dava ne kadar sürer ve ne şekilde sonuçlanır? Teşekkür ederim..

  1. Merhaba. Dava süreçleri ülkemizde standart değil, o nedenle bir şey söylemem zor. Ama kıdem tazminatı taksite bağlanmış ve zamanında ödenmiyorsa iş mahkemesine dava açılması her zaman mümkündür.

 19. Mehaba Mustafa bey hayırlı günler dilerim. Çalışıyorum ve çalıştığım fabrikada 2aylık alacağımız maaşımız var ağustos ve eylül ayı. Maaş odemedikleri icin iscilerin çoğu çıktı.mahkemeye verenlerinki hala sonuçlanmadı bile.Ekim ayindan itibaren çalıştığımız maaşımızı alıyoruz. Ayrica çalıştığımız yer kapandı ama ayni kisinin baska bir fabrikasına taşındık ve bu durumda bize giris cikis yapıldı ve bize haklarımızın buraya devroldugunu devam ettiğini söylemekteler. Ben işten ayrılmayı düşünüyorum. Fakat kıdem tazminatına basvursam alabilirmiyim ne gerekçe sunmam lazım. Alırsamda diğer anlamadığım maaşımıda alabilir miyim?

  1. Merhaba. Maaşınızın ödenmemesi bir haklı fesih gerekçesidir. İşten ayrılırken ihtarname çekerek ayrılın ve hem kıdem tazminatınızı hem de ödenmeyen maaşlarınızı talep edin. Ödenmezse dava açarak alabilirsiniz.

 20. Merhabalar.6 yıldır çalışmakta olduğum şirket çaliştığım şubeyi kapatıyor fakat iki şubesi daha var ve onlar açık.bizi işten çıkarıcaklar ve tazminat vermeyecekler bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz?
  Tşkler.

  1. Kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Ama ödemezlerse, en kısa sürede iş mahkemesine dava açar ve hakkınızı alabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir