Kıdem tazminatı alan işçi işsizlik maaşı da alabilir mi?

Kıdem tazminatı alan işçi işsizlik maaşı da alır mı?

Kıdem tazminatı işçiler için çok önemlidir. Çünkü işçinin hem yıllar boyunca verdiği emeğin bir karşılığıdır hem de miktar olarak yüksek rakamlara ulaşabilmektedir. Bir işçinin kıdem tazminatı alabilmesi demek, işverene karşı bir kusur işlemeden işten ayrılmış olması demektir. Peki bu halde, kıdem tazminatı alan işçinin işsizlik maaşı da alabileceğini söyleyebilir miyiz?

Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı alma şartlarını daha önce açıklamıştım. Kısaca tekrarlamam gerekirse; kanunda öngörülen şartları taşıyan ve işyerindeki kıdemi en az 1 yıl olan işçi kıdem tazminatı alabilecektir. Kıdem tazminatı ödemesinden sadece damga vergisi kesilmektedir.

İşsizlik maaşı

İşsizlik maaşı, işten ayrılan işçiye bazı koşulları varlığı halinde yapılan bir ödemedir. Başka bir yazımda açıkladığım bu şartlardan birisi de işçinin kusuru olmaksızın işten çıkarılması ya da haklı bir nedene dayanarak işten ayrılmasıdır.

İşsizlik maaşı nedeniyle tazminat davası

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Bu şart kıdem tazminatı almak için gerekli olan temel şarta da benzemektedir. O halde kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı her defasında birlikte hak edilebilir mi?

Kıdem tazminatı ve işsizlik maaşının birlikte hak edilmesi

işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı

Sizin için, yasalarımızda kıdem tazminatı alınabilecek halleri ve bu durumlarda işsizlik maaşı alınıp alınmayacağını liste halinde aşağıya çıkardım.

 • İş Kanununun 24 üncü maddesi kapsamında işten ayrılan yani haklı nedenle fesih yapan işçi kıdem tazminatı ALABİLİR ve işsizlik maaşı ALABİLİR.
 • İş Kanununun 25/I, III ve IV maddeleri nedeniyle işçinin işten çıkarılması halinde işçi kıdem tazminatı ALABİLİR ve işsizlik maaşı ALABİLİR.
 • İş Kanununun 17 ve 18inci maddesi kapsamında işçinin işten çıkarılması halinde işçi kıdem tazminatı ALABİLİR ve işsizlik maaşı ALABİLİR.
 • İşyerinin kapanması halinde işçi kıdem tazminatı ALABİLİR ve işsizlik maaşı ALABİLİR.
 • Askere gitmek için işten ayrılan işçi kıdem tazminatı ALABİLİR ve işsizlik maaşı ALABİLİR.
 • Emeklilik ya da 15 yıl ve 3600 gün nedeniyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatı ALABİLİR ve işsizlik maaşı ALAMAZ.
 • Evlendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde işten ayrılan kadın işçi kıdem tazminatı ALABİLİR ve işsizlik maaşı ALAMAZ.

Aşağıdaki hallerde ise işçi hem kıdem tazminatı alamamakta hem de işçiye işsizlik maaşı bağlanmamaktadır.

 • İşçinin İş Kanununun 25/II maddesi kapsamında işçinin çıkarılması halinde işçi kıdem tazminatı ALAMAZ ve işsizlik maaşı ALAMAZ.
 • İstifa etmesi halinde işçi kıdem tazminatı ALAMAZ ve işsizlik maaşı ALAMAZ.

SONUÇ

Gördüğünüz gibi; kıdem tazminatı alan bir işçi, her zaman işsizlik maaşı alamamaktadır. Yukarıda belirttiğim listeyi dikkate alarak siz de işsizlik maaşı alıp alamayacağınızı belirleyebilirsiniz.

Ancak iki hususu mutlaka vurgulamak isterim. İlk olarak; işsizlik maaşı almanın özel bazı şartlarının olduğunun bilinmesi gerekir. Yani yukarıdaki durumlardan birisi size uysa bile, diğer şartları taşımıyorsanız işsizlik maaşı alamazsınız.

İkinci olarak; işveren sizin çıkışınızı hangi gerekçeyle verirse versin, bunun aksini mahkemede ispat edebileceğinizi ve davayı kazanmanız halinde geriye dönük işsizlik maaşlarınızı alabileceğinizi unutmamalısınız.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

75 Yorum

 1. 26. Madde disiplin kurulu kararı ile iş akdim fesih edildi. Tazminat ve ihbarımın ödenecegine dair bordro düzenlendi Ancak işsizlik maaşı alamayacağım belirtiliyor. Nasıl bir yol izlemeliyim ?

 2. Merhaba. 3 yıldır çalıştiğım firmadan 2 doğumdan sonra ayrıldımak istedim. Firmam bana kıdem tazminatı mı verdi fakat benden istifa dilekçesi yazmamı iatedi. Bende 2 cocıga bakacak kımse olmamasından dolayı die istifa dikeçesini yazdım.bu duru da kıdem tazmınatımı verdikleri için İşsizlik maası alma hakkına sahip olabilirmiyim. Bilgilendiriseniz sevinirim.

  1. İstifa ettiyseniz işsizlik maaşı alamazsınız. İşyerinin sizi çıkarması gereklidir. (İnsan Kaynaklarınıza danışınız çıkış kodunuzu)

 3. çalıştığım şubenin kapatılma durumu var. ancak şirket devam edecek. beni başka bir şubeye de verebilirler. ancak başka şubeye gitmek istemiyorum. 13 yıldır kurumdayım 9. senede şubemdeyim. şube kapandığında başka bir şubeye veriyorlar. ancak ben başka bir şubede çalışmak istemiyorum. bu durumda da istifa etmiş sayılıyorum . 3600 gün tazminat hakkım doldu.. (1995 girişliyim, 4025 prim günüm var)tazminatımı isteyip işsizlik maaşımı da alabilirmiyim.

  1. Gül hanım, dilediğiniz zaman SGK’dan yazı alarak işten ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Ama bu durumda işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

   1. TEŞEKKÜR EDERİM… YARDIMINIZ İÇİN. BİR SORUM DAHA OLACAK MÜMKÜNSE. ŞUAN EMEKLİLİK YAŞIM 52. 2001 VE 2008 DOĞUMLU 2 ÇOCUĞUM VAR. 2 ÇOCUK İÇİN PRİM GÜNÜ TAMAMLAMA YERİNE, PRİM GÜNÜM DOLDUĞUNDA 4 YIL EMEKLİLİK YAŞIMI DÜŞÜREBİLDİĞİMİ DUYDUM. DOĞRU MUDUR.?

    1. Çocuklarınız, sizin ilk sigortalı olduğunuz tarihten sonra doğduysa, bu süreleri borçlanarak prim sayınızı artırabilirsiniz. Ama bu, emeklilik yaşınızı erkene çekmez.

   2. teşekkür ederim cevabınız için… ben temmuz ayında evlendim. henüz bir yılım olmadı. çıkmak istersem evlilikden dolayı tazmınatımı istemem mi, yoksa 3600 günden istemem mi daha iyi olur.? 3600 gün kıdem tazminatımla başvuru yapmam emeklilik ya da devam eden iş hayatımda beni nasıl etkiler ?

    1. Gül hanım, dilediğiniz şekilde başvurabilirsiniz. Hiçbiri, ilerideki çalışma ve emeklilik koşullarınızı etkilemez.

 4. MERHABA 07 04 2008 tarihinden bu güne kadar aynı iş yerinde çalışan sadece askere gidip (15 ay) sonra tekrar aynı şekilde çalışıyorum iş yeri beni çıkartacak işsizlik maaşı alabilmem için iş yeri bana nasıl bir belge vermesi gerekiyor ne yapmam lazım teşekkür ediyorum

 5. merhaba ben 01.10.2001 ve 19.04.2008 arası sigortasız çalıştırıldım.19.04.2008 tarihinde sigorta girişim yapıldı.23.04.2009 tarihindede çıkışım verildi.aynı işyerine 13.04.2014 tarinde tekrar sigortalı olarak çalışmaya başladım.20.02.2018 tarihindede tekrar ayrıldım.şimdi sorum şu 2001 ve 2008 arası için hizmet tespit davası açabilirmiyim.

 6. Mrblar, 9.4.2015 işe başladım 2ayy deneme süreci denildi fakat işkura bağladılar beni.. nişanlım askerii personeli doğu görevinde nikah yapsam bir iki ay çalışıp kıdem tazminatımı alabilirmyim?.. ve işveren kıdemi kaç gün içinde veriyor,, bilgilendirebilirmisiniz beni rica etssem

  1. Deniz hanım, kıdem tazminatının derhal ödenmesi gerekir. Ödenmezse dava yoluyla hakkınızı ararsınız. Ayrıca, nikah yapmanız ve bu nikahtan itibaren en geç 1 yıl içinde işten ayrılmanız halinde, kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir.

 7. İşsizlik maaşı almaya hak kazanan bir işçi kıdem tazminatı alabilirmi sağlık sebebi ile işçi tarafından fesih edilmiş olunca tekrardan bunun kanıtı gereklimi lisem tazminatı için

  1. Fırat bey, önemli olan işverenin, işçinin çıkışını hangi kodla SGK’ya bildireceğidir. Sonuç, tamamen bu koda odaklıdır.

 8. Merhaba. Kıdem tazminatı alamadığımız halde, işsizlik maaşı alabileceğimiz durumlar var mıdır? Teşekkürler

  1. Evet, bu mümkündür. Özellikle 1 yılın altında kıdeminiz varsa olabilir. Bunun dışında önemli olan, işverenin sizin çıkış kodunuzu nasıl bildiriceğidir.

 9. bn 8 yıldan berı burger kıng tedarıkcıs ekmek unlu gıda
  calsımakdaıym 15 aydır ıznım verılmıyo sozlesmeyı feshetebılrımıym
  sozlesmede varolan yılda bayramlarda yarmı maas ıkramıye maddesı olmasına ragemen
  ıs veren bazen verıy baze verılmıyo
  yrdmcı olurmsusunz

 10. Merhaba ben yeni işten çıkarıldım ama bazı olaylar oldu istifa ettim kıdem ihbar hepsini aldım 4 yıl çalıştım işsizlik maaşa alabilirmiyim

 11. Merhaba ben işten çıkarıldım benimle birlikte 50 kişi var eylemden dolayı…25/2 maddesi gösterildi yerel mahkemtleri kazandık yargıtay kararı bozdu yalnızca tazminatımızı onayladı.Tazminatlarımızı aldık fakat işsizlik maaşı baģlanmadı…Normal mi?

  1. Merhaba. Kararın içeriğini görmeden bir şey diyemeyiz. Siz bu kararı İşkur’a götürdünüz mü?

 12. Sm.yetkılı görevli ben ant.levent ben 19.8.2016 ise giriş ve halen çalışmaktayım ssk,başlangıcım 1,11,1996 giriş ve 3600 den kandım çıkış yapmak istemekteyim bu koşulda 3900 prim günüm var toplamda şartlarda ne kadar para kıdem tazminatı alabilirmiyim ssk,dan resmi alıp not.ıhtar çekerek elime ne kadar para geçer bi sıkıntı sorun çıkarmı ve ağustosun 19,da 2 yılım bitip 3 yıldan gün alicam 2017 yılı yıllık iznimi kullandım 2018 zi hesaplıyacaz artı ağustos dolmadan yıllık izne hak kazanıyormuşum tam ücret ne geçer elime rica etsem bilgi verebilirmisiniz saygılar

 13. Merhaba,01.05 1992 ilk sigorta girisim. Calismadigim.yillarda var Su ana kadar 2141 gun ssk li calistim 1996 dogumlu bi kizim var ne zaman emekli olabilrim?ve suan calistigim isyerinde 6 aydir calisiyorum isten cikarilma gibi bir durum var issizlik maasi alabilirmiyim ?kidem tazminati bana verilirmi ayrica,tesekkurler

  1. 20 yıl bir iş yerinde calıstım eksik yok en ust taban ssk odendi bodro da belli 3600 gunden cıkısımı aldım emekli olmadım daha 3 yılım var isizlik odenek için baş vurdum ancak aylık 730 tl çıktı acaba hata kimde işverende mi yok sa iş kurda mı nereye başvurmalıyım tesekurler

 14. merhaba ben 01.08.2016 dan beri aynı iş yerinde çalışıyorum işimi çok seviyorum 1700 maaş alıyorum şirket küçülmeye gittiği için işçi çıkarıyolar bende ayrılacağım tazminatı hakediyormuyum ayrıca işsizlik maası alabilirmiyım.tazminatı 1700 üzerinden mi hesaplanıyor yardımcı olabilirmisiniz tşk

  1. Haver hanım, evet kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Tazminat hesabı net üzerinden değil de, aldığınız ücretin brütü üzerinden yapılmalıdır. İşsizlik maaşı almanız ise, şu yazıda belirttiğimiz şartların tamamını taşımanıza bağlıdır: issizlik-odenegi-alma-sartlari

 15. Merhabalar 5 aydır evliyim evlilikten dolayı kıdem tazminati alacagim 3 yıllık peki issizlik maaşıda alabilir miyim?

  1. Merhaba. Evlilik nedeniyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alamamaktadır.

 16. merhabalar 3600 den iiten ayrıldım fakat bnm tazminatım ödenmedi bizler neden işsizlik maaşından fa ydalanamıyoruz bizlerdende o kadar kesinti yapıldı buda bizim hakkızı degilmi?

  1. Merhaba, haklısınız ama ne yazık ki işsizlik maaşı çok ağır şartlara bağlı ve 15 yıl ve 3600 günden ayrılan kimselere ne yazık ki ödenmemektedir.

 17. İlk işyerinde 12 yıl çalıştım 2016 yılında işyeri kalpadığından dolayı tüm haklarımı alarak işten ayrıldım..bana 10 ay işsizlik maaşı bağlandı ama bir hafta sonra başka bir işe başladım ve işsizlik maaşını dondurdu.iki yılı geçkindir yeni işyerinde çalışıyorum buradan 25 yıl ve 3600 den ayrılsam işsizlik maaşımı önceki dondurdugum işsizlik maaşını alabiirmiyim

 18. Ben sekiz yil calistigim yerden ayrildim kidem tazminatimi aldim ama issizlik odenegi alamiyorum ne yapmam lazim

  1. Bunun için, kıdem tazminatınızın ödendiğine dair bir evrakla İşkur’a giderek şansınızı denediniz mi Fatih bey? Öyle olduysa, ne cevap verdiler?

 19. 13.01.2017 de mobink uygulayarak işten ayrıldım ve dava açtım 22.09.2018 tarihinde davayı kazandım işten ayrıldıgımda işkura başvuru yaptım 03.11.2018 tarihinde de karar yazısını işkura verdim geriye dönük işsizlik maaşım ödenirmi acaba şimdiden teşekkürler

 20. 2017 07 07 tarihinde işe girdim 16 aydır çalışıyorum 3600 den işten çıktığım zaman işsizlik odenegıni alabilir mıyım engelli çalışanım rahatsızlıgımdan dolayı ayrılmak istiyorum çıkışımı istedim vermediler bu durumda ne yapmam lazım

  1. Merhaba. 15 yıl ve 3600’den ayrılırsanız kıdem tazminatınızı alabilirken işsizlik maaşı alamazsınız. Sağlık nedeniyle ayrılırsanız bu kez kıdem tazminatınızı yitirme ihtimaliniz de olabilir. Buna göre karar vermeniz gerekir Cafer bey.

  1. Merhaba. Çıkışınız SGK’ya istifa olarak bildirildiyse, işsizlik maaşı bağlanmaz. Yine de işsizlik maaşına başvurarak kendiniz sonucu öğrenebilirsiniz.

 21. 4 yil 4 ay bir is yerinde kesintisiz sekilde calistim son anlasmazlik sonucu isten ayrildim muhasebeci is veren cikarmasi dedi ve tazminat ve kidem tazminatimi hesapladi toplam 11.500 tl civari ve evrak imzalati hesap numarana paran yatarsa bu is yerinde tum haklarini almis olursun dedi bu sekilde issizlik maasina bas vura bilirsin maasda baglanir dedi bu islemde bu yanlislik varmi

 22. Ben çalıştığım iş yerini iş mahkemesine dava açtım ve davayı kazandım. Geriye dönük işsizlik maaşı aldım hepsini toplu bir şekilde. Şimdi işsizlik maaşı alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Sorunuzu anlayamadım. Geriye dönük işsizlik maaşı aldıysanız, şimdi hangi işsizlik maaşını almaktan bahsediyorsunuz?

 23. Merhaba. Ben 2.5 yıldır çalıştığım iş yerinden evlilik dolayısıyla çıkacağım için kıdem tazminatımı alıp çıkacağım. Bu iş yerinden sigortamın kesildiği gün sigorta gün kaybı yaşanmadan başka bir şirkette sigortalı işe başladığım zaman işsizlik maaşı alabilir miyim ? Ve böyle bir durum benim kıdem tazminatımı etkiler mi ?

  1. Merhaba. Arada boşluk olmazsa, işsizlik maaşı almanız mümkün olabilir ve bu durum kıdem tazminatınızı etkilemez.

 24. Merhaba
  Ben sözleşmemi haklı nedenle tek taraflı olarak fes edip sgk dan tazminat yazısı alıp iş verene iletip tazminatımı alabilirmiyim. Ayrıca haklı nedenle sözleşmemi fesih edince ihbar razminatım yanarmı 6 hafta ihbar sürem var. Buna istinaden işsizlik maaşı alabilirmiyim iş veren tazminatımı ne kadar zaman içerisinde bana ödemek zorunda
  İşe giriş 16 kasım 2016
  Çıkış 01 mart 2019 olacak

 25. Merhaba
  4 senedir çalıştığım iş yerinden evlilik akdi ile ayrılacağım başka bir iş yerine başlayacağım burdan beni işsizlik ödeneği alacak şekilde çıkardıklarında 1-2 ay içerisinde mesela işsizlik alabiliyormuyum ve çıkışımdan en fazla kaç gün içerisinde diğer işe girişimin yapılması gerekmektedir.

  1. Merhaba. Yeni girdiğiniz işyerinde en az 120 gün çalışmanız gerekir. Bundan sonra çıkışınız vs. uygun olursa, işsizlik maaşı alabilirsiniz.

   1. 18.01.2019 dan sonra bununla ilgili bir değişiklik yapıldı diye duymuştum ama arada gün kaybı olmadan iş yeri değişikliğinde geçmişe dönük hak kazanılmışsa alabilirsin diye

 26. Analık iş görememezlik raporundan sonra ücretsiz izin kullanmadan direk yarı zamanlı çalışma hakkını kullanabiliyormuyum.

 27. Selamlar ben 2009 7. Ay işe başladım 2015 1. Ay 29. Maddeden işten çıkarıldım daha sonra işçi haklarım içşn kıdem tazminatı falan dava açtım ve kazandım 2019 4. Ay karar elime geçti işkura dilekçe ile başvurdum bana sadece geriye dönük 8 aylık toplu olarak maaş verildi oysa 10 aylık vermeleri gerekiyordu birde ozamanın parasıyla aylık 473 tl hesaplamışlar itiraz etme gibi bir durumum varmı uğraşmaya değermi

 28. Merhabalar 

  Yaklaşık 4 buçuk yıldır çalıştığım firmadan yakında kendi isteğim ile ayrılacağım. İş veren ile aramızda sorun yok. Ben ayrılmak istediğimi söyledim. O’da sen nasıl istersen dedi. Sana çıkış yaparız iş bulana kadar işsizlik maaşı alırsın mağdur olma dedi. Teşekkür ettim bende. Ama kafama takıldı, Firma kendisi çıkarıyormuş gibi gözükeceği için acaba tazminatta mı verecek. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Merhaba. Burada kafanıza bir şey takılmasına aslında gerek yok. Normalde ne işsizlik maaşı ne de kıdem tazminatını zaten hak etmiyorsunuz. Durum böyleyken, kıdem tazminatı ödenmesini beklemenize de gerek olmadığı kanaatindeyim.

   1. Kıdem tazminatı zaten cepte. 15 yıl 4000 gün 1999 öncesi giriş. Neden hak etmeyecekmişim ??

    1. E bu bilgiyi zamanında verseydiniz, cevabımız da ona göre değişirdi. 15 yıl ve 3600 ile ayrılan işçi işsizlik maaşı alamaz. Buna rağmen işsizlik maaşı alacak şekilde çıkış yapılması hukuken yanlış olacaktır.

 29. Merhaba ben 3600 den Mart ayında tazminat aldım. Nisan ayında tekrar başka bir yerde çalışmaya başladım. Şimdi işten çıkarılsam işsizlik maaşı alabilirmiyim. Bütün şartlar tutuyor.

 30. Merhaba ben 2018 ekim ayinda isten ayrıldım işsizlik maaşı basvurusu yaptım 8 ay maaş aldım iskur tarafından, ondan sonra herhangi bi is yerinde calısmadim sigortam olmadı šimdi kıdem tazminatımı alabilirmiyim eski is yerimden ?

 31. Yaklaşık 7.5 yıldır çalışmakta olduğum işyerinden kendi isteğimle ayrıldım.
  Is yeri sicili bozuk,vede işçiler tarafından sürekli mahkemeye verildiği için arabulucu ile çalışmaktadir.
  Covld-19 döneminde işten ayrıldım buna istinaden firma arabulucuya gönderdi
  Arabulucu 7.5 yıla 30000 tl ücret teklif etti bende kabul ederek gerekli imzalari attim
  Fakat arabulucu ile görüşmemde işsizlik maaşından faydalanmak istedigimi söyledim
  Kendisi bana yatırılan tazminatin açıklama kısmına tazminat olarak yazacağını bu sebeple başvuru halinde işsizlik ödeneği alabilecegimi ifade etti
  Işten ayrılış kodu olarak 03 yapılmış.
  Şimdi ben bu durumda işsizlik odeneginden yararlanabilecekmiyim veya yararlanmak için ne yapmam gerekiyor.

  1. Merhaba, İşkur size bu durumda işsizlik maaşı bağlamaz; ancak arabulucu tutanağında yazan bilgiler burada önem arz eder. Bu tutanağın bir örneğini resmi dilekçe ekinde İşkur’a vererek işsizlik maaşı bağlanmasını istemelisiniz. Belki İşkur içeriği lehinize yorumlayarak işsizlik maaşı bağlayabilir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.