Kıdem tazminatı alan işçinin aynı işyerinde tekrar çalışması

Kıdem tazminatı alan işçi aynı işyerinde tekrar çalışabilir mi?

Çalışma hayatında bazen, kıdem tazminatını alarak işten ayrılan işçinin bir süre sonra aynı işyerinde çalışmaya başladığı görülebilmektedir. Bazı ziyaretçilerin sorularından, bu konuda bir tereddüt olduğunu görüyorum. Kıdem tazminatını alarak işten ayrılan işçi, aynı işyerinde bir daha çalışabilir mi?

Kıdem tazminatı nedir?

Kıdem tazminatı; işyerinden ayrılan işçiye, gerekli şartları sağlaması durumunda, çalışmış olduğu her yıl için bir aylık son brüt ücreti üzerinden ödenen bir tazminattır. Elbette ki ilk şartı, iş sözleşmesinin sona ermesidir. Ayrıca işçinin işveren bünyesindeki kıdeminin en az bir yıl olması ve iş sözleşmesinin de kıdem tazminatı alabilecek şekilde sona ermiş olması gerekir.

Kıdem tazminatının anlamı nedir?

Kıdem tazminatının ortaya koyduğu ilk sonuç, iş sözleşmesinin sona ermiş olmasıdır. Uygulamada bazen işçi çalışırken de kıdem tazminatı alsa da, bu uygulama yanlıştır. O halde, kıdem tazminatını alan işçinin artık o işyerinde çalışmadığını kabul etmek gerekir. Bu tazminatı verilmesinin amacı ise, işverene yıllarca emek veren işçinin bu çabasının ödüllendirilmesi ve işçinin yerine getirdiği sadakat borcunun karşılığının ona ödenmesidir.

Bir daha o işyerinde çalışamaz mı?

kıdem tazminatını alarak ayrılan işçi aynı işyerinde tekrar

Böyle bir şey elbette mümkün değildir. Çalışma hayatının dinamik yapısını da göz önüne aldığımızda; bir işçinin işyerinden ayrılması ve başka bir yerde çalıştıktan sonra ya da iş bulamadığı için aynı işyerinde dönmesi mümkündür. Kanun koyucunun, kıdem tazminatını düzenlerken böyle bir durumu engellemesi düşünülemez. Nitekim, kanunlarımızda da böyle bir yasaklama yoktur. Bir işçi işyerinden defalarca ayrılabilir, kıdem tazminatını alabilir ve defalarca da tekrar çalışabilir.

SONUÇ

Kıdem tazminatı, işçi ile işveren arasındaki çalışma ilişkisinin bittiği anlamına gelir. Ancak bu bitişi çok geniş yorumlayarak, bu iki tarafın bir daha bir araya gelemeyeceğini söylemek mümkün değildir. Kıdem tazminatı uygulamasının da zaten böyle bir amacı bulunmamaktadır.

Bir işyerinden kıdem tazminatını alarak ayrılan işçi, o işyerinde tekrar çalışmaya başlayabilir ve şartlarını sağlamışsa kıdem tazminatını yine alabilir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

23 Yorum

 1. Halen çalışmakta olduğum işyerinden emekli olsam , emekli olduktan sonra bu işyerinde tekrar çalışmaya başlayabilirmiyim .

 2. 3600 kidem tazminati alarak ciktigim işyerimde tekrar çalışmaya başladım 3.5 yıldır çalışıyorum tekrar ssk dan yazımı alsam kıdem tazminatını alabilirmiyim

 3. 17.03.2008 tarihinde girmiş olduğum iş yerinden kpss sınavına çalışmak üzere 2012 yılında istifa ettim . kıdem tazminatını haliyle ödemediler. muhtemelen fesih sözleşmesinde hakkımı almayacağıma dair madde vardır. daha sonra 24.06.2013 tarihinde aynı işyerine tekrar başladım. bugün iş akdimi fesih ederlerse 2008 – 2012 yılları kıdem tazminatımı alabilir miyim. Şimdiden teşekür ederim.

  1. Kaan bey, daha önceki işten ayrılışınızda kıdem tazminatı hak edemediyseniz, ne yazık ki o süreler artık dikkate alınmayacaktır.

 4. benim sorum ise kıdem tazminatını alarak is yerinden ayrıldım fakat is bulamıyorum tekrar ayni is yerine dönmek için ne yapa bilirim suresi ne kadardır is yeri beni alirmi

 5. 2015 yılında 3600 gün hakkımı doldurup.kıdem tazminatımı almadan devam ettim.tekrar eskiye dönük alabilirmiyim.

  1. Ali bey, devam ettim derken neyi kastettiniz? Aynı işyerinde mi başka işyerinde mi?

 6. Merhabalar, biZim iş yeri 3 yıl once kıdemlerimizi verip cıkış giriş yaptı bu dogrultuda benim Bir onceki yılların da yeni maasım uzerinden kıdemimi alma imkanım var mıdır? Yani sadece son 3 senenin tazminatını mı alabilirim?

  1. Gamze hanım, önceki dönemin kıdem tazminatı aldıysanız, tekrar almanız mümkün değildir.

 7. Mehaba.ben maaş konusunda iş verenimle anlaşamıyorum.kıdem tazminatımı aldıktan sonra iş kurdan işsizlik maaşı da alabiliyo muyum iş bulana kadar.

 8. Merhaba 16.09.1996 tarihinde öğrenci stajyer olarak sigorta başlangıcım var. 01.12.1998 yılında ise prim ödemesi başladı. Şu an çalışmaya devam ettiğim iş yerine ise 11.06.2003 tarihinde girdim toplam prim ödeme gün sayısı 5832. İstifa ederek 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günün doldurmuş bulunmaktayım. Kıdem tazminatı alabilmek için istifa edersem ertesi gün tekrar aynı iş yerinde çalışmaya devam edebilirmiyim?

 9. Is verenim bni isten ckardi kdem tazminatimi odiyicek fakat bn ise geri dunucm bu bnim kalacagim kdem tazminatini etkilermi yani ise geri dunersem kdem tazminatim i yine yatricaklarmi

  1. Ömer bey, bu işverenle sizin aranızda bir durumdur. Yorum yaparsam sizi yanıltabilirim.

 10. İşyerinden kendi isteğim ile çıktım. Çalışma sürem 1 yıl 3 ay kadar. Çıkarken kalan yıllık izin ücretimi ve maaşımı aldım. Fakat kıdem tazminatımı vermedi sadece 1000tl kadar yıpranma parası verdi. Çıkarken hiçbir hakkım kalmadığına dair ibrarname yazdırıp imzalattılar. Şimdi aradan 2 ay geçti ve aynı işyerine tekrar başlayacağım. Sorum ; Şuan tekrar başlayacağım için ileride bir problem yaşarsam imzalamış olduğum ibrarnamenin bir hükmü varmıdır? Kıdem tazminatı almadığım için onu alabilmem için bir çare varmıdır?

 11. Merhaba,ben 5 yıldır çalıştığım işyerinden tazminat alabilmek icin cikis giris.yapilmasini istedim.ben hangi tazminatlardan nasil faydalanriim? hem ihbar.hem kıdem tazminatı alabilir miyim? Ve aldıktan sonra beni ise geri almasinda bir sıkıntı doğar mi?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.