Kıdem tazminatı alan işçinin aynı işyerinde tekrar çalışması

Kıdem tazminatı alan işçi aynı işyerinde tekrar çalışabilir mi?

Çalışma hayatında bazen, kıdem tazminatını alarak işten ayrılan işçinin bir süre sonra aynı işyerinde çalışmaya başladığı görülebilmektedir. Bazı ziyaretçilerin sorularından, bu konuda bir tereddüt olduğunu görüyorum. Kıdem tazminatını alarak işten ayrılan işçi, aynı işyerinde bir daha çalışabilir mi?

Kıdem tazminatı nedir?

Kıdem tazminatı; işyerinden ayrılan işçiye, gerekli şartları sağlaması durumunda, çalışmış olduğu her yıl için bir aylık son brüt ücreti üzerinden ödenen bir tazminattır. Elbette ki ilk şartı, iş sözleşmesinin sona ermesidir. Ayrıca işçinin işveren bünyesindeki kıdeminin en az bir yıl olması ve iş sözleşmesinin de kıdem tazminatı alabilecek şekilde sona ermiş olması gerekir.

Kıdem tazminatının anlamı nedir?

Kıdem tazminatının ortaya koyduğu ilk sonuç, iş sözleşmesinin sona ermiş olmasıdır. Uygulamada bazen işçi çalışırken de kıdem tazminatı alsa da, bu uygulama yanlıştır. O halde, kıdem tazminatını alan işçinin artık o işyerinde çalışmadığını kabul etmek gerekir. Bu tazminatı verilmesinin amacı ise, işverene yıllarca emek veren işçinin bu çabasının ödüllendirilmesi ve işçinin yerine getirdiği sadakat borcunun karşılığının ona ödenmesidir.

Bir daha o işyerinde çalışamaz mı?

kıdem tazminatını alarak ayrılan işçi aynı işyerinde tekrar

Böyle bir şey elbette mümkün değildir. Çalışma hayatının dinamik yapısını da göz önüne aldığımızda; bir işçinin işyerinden ayrılması ve başka bir yerde çalıştıktan sonra ya da iş bulamadığı için aynı işyerinde dönmesi mümkündür. Kanun koyucunun, kıdem tazminatını düzenlerken böyle bir durumu engellemesi düşünülemez. Nitekim, kanunlarımızda da böyle bir yasaklama yoktur. Bir işçi işyerinden defalarca ayrılabilir, kıdem tazminatını alabilir ve defalarca da tekrar çalışabilir.

SONUÇ

Kıdem tazminatı, işçi ile işveren arasındaki çalışma ilişkisinin bittiği anlamına gelir. Ancak bu bitişi çok geniş yorumlayarak, bu iki tarafın bir daha bir araya gelemeyeceğini söylemek mümkün değildir. Kıdem tazminatı uygulamasının da zaten böyle bir amacı bulunmamaktadır.

Bir işyerinden kıdem tazminatını alarak ayrılan işçi, o işyerinde tekrar çalışmaya başlayabilir ve şartlarını sağlamışsa kıdem tazminatını yine alabilir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

103 Yorum

 1. Halen çalışmakta olduğum işyerinden emekli olsam , emekli olduktan sonra bu işyerinde tekrar çalışmaya başlayabilirmiyim .

 2. 3600 kidem tazminati alarak ciktigim işyerimde tekrar çalışmaya başladım 3.5 yıldır çalışıyorum tekrar ssk dan yazımı alsam kıdem tazminatını alabilirmiyim

 3. 17.03.2008 tarihinde girmiş olduğum iş yerinden kpss sınavına çalışmak üzere 2012 yılında istifa ettim . kıdem tazminatını haliyle ödemediler. muhtemelen fesih sözleşmesinde hakkımı almayacağıma dair madde vardır. daha sonra 24.06.2013 tarihinde aynı işyerine tekrar başladım. bugün iş akdimi fesih ederlerse 2008 – 2012 yılları kıdem tazminatımı alabilir miyim. Şimdiden teşekür ederim.

  1. Kaan bey, daha önceki işten ayrılışınızda kıdem tazminatı hak edemediyseniz, ne yazık ki o süreler artık dikkate alınmayacaktır.

 4. benim sorum ise kıdem tazminatını alarak is yerinden ayrıldım fakat is bulamıyorum tekrar ayni is yerine dönmek için ne yapa bilirim suresi ne kadardır is yeri beni alirmi

 5. 2015 yılında 3600 gün hakkımı doldurup.kıdem tazminatımı almadan devam ettim.tekrar eskiye dönük alabilirmiyim.

  1. Ali bey, devam ettim derken neyi kastettiniz? Aynı işyerinde mi başka işyerinde mi?

 6. Merhabalar, biZim iş yeri 3 yıl once kıdemlerimizi verip cıkış giriş yaptı bu dogrultuda benim Bir onceki yılların da yeni maasım uzerinden kıdemimi alma imkanım var mıdır? Yani sadece son 3 senenin tazminatını mı alabilirim?

  1. Gamze hanım, önceki dönemin kıdem tazminatı aldıysanız, tekrar almanız mümkün değildir.

 7. Mehaba.ben maaş konusunda iş verenimle anlaşamıyorum.kıdem tazminatımı aldıktan sonra iş kurdan işsizlik maaşı da alabiliyo muyum iş bulana kadar.

 8. Merhaba 16.09.1996 tarihinde öğrenci stajyer olarak sigorta başlangıcım var. 01.12.1998 yılında ise prim ödemesi başladı. Şu an çalışmaya devam ettiğim iş yerine ise 11.06.2003 tarihinde girdim toplam prim ödeme gün sayısı 5832. İstifa ederek 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günün doldurmuş bulunmaktayım. Kıdem tazminatı alabilmek için istifa edersem ertesi gün tekrar aynı iş yerinde çalışmaya devam edebilirmiyim?

 9. Is verenim bni isten ckardi kdem tazminatimi odiyicek fakat bn ise geri dunucm bu bnim kalacagim kdem tazminatini etkilermi yani ise geri dunersem kdem tazminatim i yine yatricaklarmi

  1. Ömer bey, bu işverenle sizin aranızda bir durumdur. Yorum yaparsam sizi yanıltabilirim.

 10. İşyerinden kendi isteğim ile çıktım. Çalışma sürem 1 yıl 3 ay kadar. Çıkarken kalan yıllık izin ücretimi ve maaşımı aldım. Fakat kıdem tazminatımı vermedi sadece 1000tl kadar yıpranma parası verdi. Çıkarken hiçbir hakkım kalmadığına dair ibrarname yazdırıp imzalattılar. Şimdi aradan 2 ay geçti ve aynı işyerine tekrar başlayacağım. Sorum ; Şuan tekrar başlayacağım için ileride bir problem yaşarsam imzalamış olduğum ibrarnamenin bir hükmü varmıdır? Kıdem tazminatı almadığım için onu alabilmem için bir çare varmıdır?

 11. Merhaba,ben 5 yıldır çalıştığım işyerinden tazminat alabilmek icin cikis giris.yapilmasini istedim.ben hangi tazminatlardan nasil faydalanriim? hem ihbar.hem kıdem tazminatı alabilir miyim? Ve aldıktan sonra beni ise geri almasinda bir sıkıntı doğar mi?

 12. Merhaba çalıştığım işyerinden avans istedim vermeyeceklerini söyledi çocuğum hasta dağlık için istedim 2/3 defa avam aldım ödemelerinde bitirdim şimdi bu avans isteğimi yerine gelmese iş sözleşmesini fesih hakkım var ı bu şirkete 4 yıldır çalışıyorum

 13. 2012 yılında tüm haklarımı alarak emekli olduğum işyerinde çalışmaya devam ettim.İşverenimle görüşerek nakit ihtiyacımı gidermek için çıkış giriş yapılmasını istedim,iş yeri sahibinin onay vermesine rağmen İK müdürü bunun imkansız olduğunu söyleyerek kıdem tazminamtımı almamı engelliyor.
  sigorta mevzuatı açısından bu gerçekten böyle midir? İyi niyet çerçevesinde kıdem tazminatımı alıp tekrar işe devam etmemde hukuki bir sakınca var mıdır?

   1. Hocam cevabınız için öncelikle teşekkür ediyorum.ancak sormak istediğim bir hısus daha bar.konuştuğum bir çok İK müdürüde aslında benim durumumda ıygulamada hiç bir sıkıntı olmadığını “04 koduyla çıkış verilip 2-3 gün sonrasında da işe girişimin yapılabileceğîni”söylüyorlar.hatta bunu kendilerinin defalarca uyguladıklarını belirtiyorlar.önemli olan işverenin konuya yaklaşımı diyorlar..sizce benim durumumda 04 koduyla çıkış yapılıp sonrada işe girişim plamaz öı ?

    1. Merhaba, bu elbette mümkündür. Sadece şunu söylemek istemiştim ki; talep ettiğiniz şey işverenin takdirindedir. Yani işveren size böyle bir ödeme yapmak istemezse, hukuken haklıdır ve siz illa bu ödemeyi talep edemezsiniz.

 14. Merhaba,bu konuda son bir sorum daha olacak.ik müdürümüz deneyimli bir müdür ve bana ısrarla patronumuz 04 koduyla çıkışımın yapılmasını istese bile bunun kullanılan teşvikler açısından riskli olacağını düşündüğünü,sigortanın soruşturma açma riskinin olabileceğini düşündüğünü ve işverenimize konuyu bu şekilde aktaracağımı söylüyor..lütfen açıkca yazın bana eğer işveren onay veriyorsa işçide razı ise çıkış ve ertesi günü giriş yapılmasının mevzuat açısından da kanunende işyerine getireceği bir tisk var mıdır ? Sizden gelecek cevaba göre işverenimle görüşeceğim.lütfen açık bir dille yazın bana..

  1. Behçet bey, size net cevap veremeyiz; çünkü işverenin ne tür teşviklerden yararlandığını bilemiyoruz. Bu durumun belki spesifik bir teşvik bakımından zararı olabilir. Yine en doğru bilgiyi işverenden alabilirsiniz.

 15. Zeynel Bey;
  2005 yılında başlamış olduğum iş yerinden 2011 yılında istifa ederek ayrıldım.(15 yıllık sigortalılık süresini doldurmuştum kıdem tazminatı almadım) 2014 yılında aynı iş yerinde tekrar çalışmaya başladım. 2020 yılında emekli olacağım. Kıdem Tazminatı ve Yıllık izin açısından değerlendirirmisiniz. Teşekkürler

 16. İyi günler ben 30 Ekim 2017 tarihinde çalıştığım iş yerinden askerlik sebebi ile ayrıldım ve tazminatı mı alacağı mı söylediler tazminat ödediler ve askerlik sürem bitti tekrar iş yerine başvuru yaptım ama Red cevabı nı aldım şimdi mahkemeye vermemi söylediler bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz teşekkür ederim hukuki süreç ile işime geri dönebilir miyim

   1. Tazminatı mı hukuki hak ile geri ödeye bileceği mi söylediler yani çalıştığım yere geri iade edeceğim mi söylediler acaba bu mümkün mü

    1. Hayır, askerlik sonrası hiçbir mahkeme işvereni sizi geri işe alması için zorlayamaz. Ama yazıda belirttiğim tazminatın şartları oluşmuşsa, bunu almanız mümkün olabilir.

 17. Ücretsiz doğum önündeyken isten çıkarıldim kıdem tazminatı ödendi. 3 sene geçti tekrar ise girmek istedim tazminat alanları ise almiyolarmis nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Merhaba. Bu, tamamen işverenin takdirindedir. İşveren, kıdem tazminatınızı almış olsanız da olmasanız da, sizi tekrar işe almak konusunda her zaman takdir hakkına sahip olacaktır.

 18. Merhaba Güvenlik görevlisiyim 2 yıl çalıştığım yerden çıkış tazminatı alarak çıkmıştım. Taşeron firma aynı iş yerine başvurduğumda tekrar aynı iş yerinde çalıştıramayız dendi, projeye bile göndermeden beni engelledi ve burada okuduğum kadarıyla öyle bir şey olmadığını anladım. Peki böyle bir şey yapmaya hakları var mı?

 19. Emekliyim emekli sandığından özel guvenik olarak çalışıyorum işten özel islerimden dolayı tazminatimi aldım ayrıca aynı iş yerinde çalışmam mümkünmü bilgi vere bilirmisiniz

 20. Merhaba..
  Borcumu ödemek nedeniyle iş yerimle anlaşıp kıdem tazminatı alıp işten ayrılsam aynı yerde yeniden işe başlamam için gerekli süre nedir?
  Teşekkürler

   1. Öncelikle Çok teşekkür ederim

    Peki bu durumda işyerim gerçekten zarara giriyor mu yani bunu vergiden düşme vesaire gibi bir durumda telafi edebiliyor mu..

    Daha net olarak kabul etmemesi için önemli bir nedeni var mı?

    Sonuçta şirketler her şeyi gider olarak gösteriyor bana bahane üretirler mi diye korkuyorum açıkçası.

     1. Merhaba..

      Gündem de olan madde secimden sonra değişir ve devlet kıdem tazminatı nın bir kısmına el koyarsa
      1998 girişlileri de etkiler mi sizce.

      Teşekkürler

     2. Varsayımlar üzerine konuşmanın kimseye faydası olmayacaktır. Bekleyip görmek gerekir.

 21. Merhaba..
  Eşim bi markette 4 yıldır çalışıyor..biz 22.07.2018 tarihinde evlendik. Eşim nikah tarihinden itibaren 1 yıl içinde tazminatını alma hakkına sahip bizde 4.yılı dolmadan almak istemedik. 03.2019 da 4.yılı dolacak. Biz 4.yılı dolduğunda nikah tazminatını almak istiyoruz. Bu tazminatı aldıktan sonra şirket çıkış yapmadan bu tazminatı veririm? Aynı zamanda eşim hamile. Şirket kanun olarak hamile bir işçiyi işten çıkaramaz die duydum. Yani biz hem nikah tazminatını alıp hemde şirketten çıkış almamak için ne yapmamız lazım. Çıkış alırsak devletten doğum parası alabilirmiyiz.. 🤔??

  1. Merhaba. Şirket hamile işçiyi neden işten çıkaramasın? Eşiniz dilekçe verirse şirket çıkarır ve kıdem tazminatını ödemek zorundadır. Çıkışınız verilirse de, doğum parası olarak nitelendirilen rapor paranızın, 10 güne kadar daha olan kısmını alabilir ve gerisini alamazsınız.

 22. Merhaba 3600 kıdem tazminatı ile ayrılma hakkım var.
  Bildiğiniz üzere bu hak ile istifa ettiğim günden itibaren işe gitmeme hakkım varmış.
  Bugün SGK dan alacağım resmi evrak Ben de kalarak
  Bugün yöneticilerime sözlü olarak bildirip.. 1 şubat itibarıyla SGK dan aldığım belgeyi ibraz ederek O Gün itibariyle ilişiğimi kesmek istiyorum.
  Belgeyi bugün alıp 1 şubatta vermek herhangi bir sakınca yaratacak mıdır size danışmak istedim Çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Hayır, bu konuda bir sıkıntı olmaz. Evrakı illa aldığınız gün vermeniz gerekmez Levent bey.

 23. 3600 yasasından yararlanıp tazminat aldım aynı iş yerinde çalışmaya devam ediyorum ikinci bir tazminat hakkım var mı varsa emeklilik pirim günü müdür 3600 müdür

  1. Merhaba. 15 yıl ve 3600 günle kıdem tazminatı aldıktan sonra aynı işyerinde çalışamaya devam eden bir işçi ile ilk defa karşılaştım. Normalde evet derdim; ancak aynı işyeri olduğu için kesin bir şey söyleyemem. Yine de kanaatim, alabileceğiniz yönünde ağır basıyor.

 24. Merhaba. Bedelli askerlik sebebiyle işyerinden kıdem tazminatıyla ayrıldım geleli iki ay olmadı tekrar aynı işyerine başvuru yaptım fakat tazminatınızı geri öderseniz alırız dendi. Kanunlarda muvazzaf askerlik nedeniyle geri alınmalıdır alınmazsa üç aylık tazminat ödenmelidir gibi okudum ama hangisi doğru nasıl olmamlı?

   1. Cevap için teşekkür ederim. Peki burda yazılanlar son dönemde ki bedelli için de geçerli mi? Geçerliyse nereye başvurmalıyım?

 25. Bizim iş yerinde ortaklardan biri ayrıldığı için bize tazminatları vereceklerini söyleyip işten çıkardık 1 ay geçmesine rağmen tazminatlar hesaplarımıza yatmadı ama biz güvendiğimiz için kağıt imzalamıştık bu ımza para hesaba geçmediği için herhangi bir durumda geçerli olurmu ? Daha sonra bize tekrar işe giriş yaptılar ama bize sadece kıdem tazminatı ödeyeceklerini beyan ettiler bu şekilde ihbar tazminatı verilirmi verilmez mı? Teşekkür ederim

 26. Hocam ben 2016 temmuz ayında yaş ve günleri doldurduğum için taminatımı aldım işden ayrıldım ha bu arada köyhizmetleri tabanlı il özel idaresinde kadrolu işçiydim .dışarda iki adet işletmem var biri giyim biri elektronik güvenlik sistemleri adı altında şimdi ben müracat etsem tekrar kadrolu işçi olarak işimi dönebilirmiyim emeklilikte yaşı bekliyorum 19 ayım var

 27. Merhaba 2017 Aralık ayında 15 yıl çalışıp ayrıldığım işyerime 2018 Kasım ayında tekrar başladım.Yıllık izini hak edeceğim ilk yılın sonunda yıllık iznim 26 gün mü yoksa 14 gün mü olacak
  Teşekkür ederim

 28. merhaba 2017 haziranda il çıkışım oldu anlaşmalı çıkış oldu tazminat ve kıdem ve ihbar da aldım şu an iş arıyorum ve eski kurumum alım yapıyor orda tekrar çalışma hakkım varmı bu k onuda desteğinizi rica ederim teşekkürler

 29. 1.5 yıl çalıştığım yerden 3600 den dolayı noter kanalıyla ihbarname çektirerek ayrıldım ama şirket kimseye tazminat vermiyor arabulucuya gitmem.gerekiyirmus zaten asgari ücretten alican tazminata bide arabulucuya paramı vericem bu arada tazminatımii düşük.mu verir iş yeri neler talep edebilirim hatta mumkunse işe iade talebim olabilirmi yada arabulucuya gittiğimde tazminatım kesilmeden ve arabulucuya masrafı ödemeden itiraz hakkım.olurmu dava açarsanız sonuç nolur

  1. Merhaba. Arabulucudan başka yolunuz ne yazık ki yok ve arabulucuda anlaşırsanız belirli bir miktar ödemek zorunda kalacaksınız. İşe iade talep edemezsiniz, çünkü işten siz ayrılmışsınız.

 30. Calistigim sirketin maaslarimi odememesi uzerine ihtar cektim avukat dava acti. Su an is bulamadigim icin oraya tekrar basvuru yapip calisabiliyor muyum. Bu durumda dava ne olur tazminatimi alabilir miyim

 31. Ben evlilik nedeniyle işten ayrılacm girdi çıktı yapılmasını istiyorum çıkış yapıldıktan sonra aynı iş yerine hemen devam edebilirmiyim Belirli bir bekleme süresi varmıdır

  1. Merhaba. Bu durum işveren için sorun teşkil etmeyecekse, yasal olarak bir sorun yoktur. Bir gün sonra bile tekrar girişiniz yapılabilir.

    1. İşyeri sizin çıkışınızı verecek ve bir gün sonra da tekrar giriş yapacak, bu niye sorun olsun ki? Yalnız, işyerinin faydalandığı teşvik vs. varsa ve bunu etkiliyorsa, bilemem. İşverene yasal olmayan şeyin ne olduğunu sormanızı öneririm.

   1. Bir sorum daha olucak evlilik nedeniyle çıkıs olduğu için hesaplandı param 4500 tl bana az gibi geldi brütüm 2558 aylık yemek ücreti 250

 32. merhaba ben iş yerimde yaklaşık 2 yıldır çalışıyorum tazminatımı alıp işten çıkıyorum tekrar o iş yerine girebilmem için kaç gün geçmesi gerekmektedir.teşekkür ederim

  1. Merhaba. İşveren kabul ederse, bir gün sonra bile girebilirsiniz. Beklenmesi gereken bir süre yoktur.

 33. Merhabalar ben 1 yıldır bir balık lokantısında elemanlara yemek yaparak çalışıyordum. sonra yemeklerin kaldırıp beni işten çıkarttılar. tazminatının ödeyeceğini söylediler. ben o sıra işsizilik başvuru yapmıştım sadece 25 günümün eksik olduğunu söylediler. ben de çıkan işyerimden ricada bulundum tekrardan aldılar ama 18 gün sonrasında işe başladım ama bana tazminatının yatmayacağını söylediler çünkü çkkış yapmadıklarını söylediler. elimde belge var işten çıkış yaptıklarına dair. ama çıkış yapmadıklarını söylediler. ben tazminatı alabilir miyim yoksa dedikleri doğrumudur??

  1. Merhaba. Anlattıklarınızdan kesin bir sonuca ulaşmak mümkün değil. Ama siz daha önce işten ayrıldınız mı? Bu ayrılışınızda kıdem tazminatını hak etmiş miydiniz? Öyleyse, işverenin tazminatınızı elbette ödemesi gerekir. Ama bilmediği başka ayrıntılar varsa, sonuç değişebilir.

 34. Merhabalar.ben iş yerinden tazminatımı almak in giriş çıkış yaptım.bunun izinime ve kıdeme etkisi olur mu?(not:izinimi kaldığım yerden kullanıyorum)

 35. Mrhb iyi günler benim 01.09.2006 giriş çıkış 01.10.2018 tazminatı verildi.Bu iş yerine tekra girebilirmiyim.% 70 kurum %30 özel özel olarak çalışmaktaydım bu konuda yardımcı olmanız mümkünmü.

 36. Merhaba, 21 yıl sitemizde çalışmakta olan elamanımız paraya ihtiyacı olduğu için tüm sosyal haklarıyla birlikte tazminatını verdikten sonra çıkış yapıp tekrar ara vermeden devam ettirirsek , bu durumda çalışana kıdem tazminatı yönüyle kıdemi yani çalılma süresi sıfırdan mı başlatılır yoksa önceki çalışma süreleri dikkate alınırmı.İş yerine yeni girmiş gibi işlem mi yapılır.Saygılar

  1. Merhaba. Yıllık izin bakımından, eski kıdemi devam eder. Ama kıdem tazminatı zaten ödendiği için, bir daha ödenmesi gerekmez. Sorunuzun cevabı, işçinin ne tür alacağı olduğuna ya da hakkına göre değişir.

   1. Merhaba, İlginiz için teşekkürler.31.ARALIK.2019 da tüm haklarını vererek çıkış yapıyorum.Tekrar yeni sözleşmeyle işe aldığımda kıdem tazminatı yönüyle kıdemi yani çalılma süresi sıfırdan mı başlatılır yoksa önceki çalışma süreleri dikkate alınırmı.?Saygılar

    1. Rica ederim. Aslında cevabı yukarıda vermiştim. Kıdem tazminatı bakımından kıdemi elbette sıfırlanmış olur. Ama diğer hakları bakımından, eski kıdemi dikkate alınmaya devam edilmelidir. Çünkü fiilen bir ayrılma söz konusu değil.

   2. Zeynel bey benim sorum sudur ihbar tazminatını alan bir işçi aynı şirkette tekrar çalışabilir ve işten çıkış ve geri dönüş aralığı ne kadar Zaman olmalı.Tesekkur ederim

 37. Ben evlenip kıdem tazminatımı alıp tekrar çalışmak istiyorum ama isyerim 1 sene çalıştıktan sonra kıdem tazmınatımı verebileceğini söylüyor böyle bi şey varmıdıŕ? Yani evlendikten hemen sonra tazminatımı alırsam çalıştıramayacaklarını söylüyorlar

 38. Merhaba ben 3 senedir çalıştığım iş yerinde paraya çok ihtiyacım olduğu için söylesem bana giriş çıkış yaparlar mı ertesi günü işime devam edebilirmiyim yasalarda böyle birsey varmi Patronum geri alması kesin konuştuk oluyorsa yapacaklar. Cevaplarsanız çok sevinirim Teşekkürler

  1. Patronunuz kabul ederse elbette kıdem tazminatınızı öder. Anlaştığınız müddetçe bu mümkündür.

 39. selamlar.ben 15 yildir ozel bir sirkette isci olarak calismaktayim.gecen yil temmuz ayinda 10 arkadasim tazminatlarini alip 1hafta sonra tekrar islerine devam etmislerdir.ben bunu yeni ogrendim ve bende istedim bana bunun mümkün olmayacagi kanunlarin degistigini ve devletle karsi karsiya gelmek istemediklerini soylediler.bide veririz ama 1sene sonra işe baslarsin ama bununda garantisi olmayacagi soylendi.isteseler verebilirler mi?kanun mu degişti?adamina göre muamele mi?şimdiden tesekkürler

  1. Merhaba. Yukarıdaki yazı içeriği 10 sene öncesi için de bugün için de geçerlidir. Ona göre değerlendirebilirsiniz.

 40. Malesef bende issde calismaltaydim kendi istegimle istenayrildim kidemi alarak biray once daha ise almiyorlar

 41. Merhaba iş verenim giderlerini azaltmak için 3 aylık iş çıkışımı verdi tazminat vermedi 3 ay sonra tekrar geri alıcagını tazminatımında yanmadıgını ilerleyen zamanlarda çıkmak istediğin zaman tazminatını ödeyeceğim diyor tazminatım çıkışımı verdiginde yanıyormu 3 ay boyunca işsizlik maaşı alıcam

 42. Merhabalar ben 6 yıl bı şirkette çalıştım temmuz ayında evlilik tazminatımı aldım 6 ay sonra tekrar basvurdumda alamayacaklarını söylüyorlar böyle bişey mümkün mü acaba bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. Merhaba Sibel hanım, tazminatınızı alıp iş ilişkinizi sonlandırmışsınız. Yeniden işe alıp almamak, yeniden bir iş ilişkisi kurmak iş verenin takdirinde, tercihinde olacaktır maalesef.

 43. Merhaba ben 04.10.2012 yılında işe başladığım şirketten 18 02.2020 yılında çıkışımı aldım ve 19.03.2020 tarihinde tekrar girişim oldu ve çalışmaya başladım aynı şirkette şimdi virüs sebebi ile 1 haftadır evdeyim kısa dönem çalışma ödeneği için şirket müracaat etmiş fakat ben bundan faydalanabilecek miyim? Cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 44. Merhabalar evlilik nedeniyle işten ayrıldım tazmınat almaya başlıcam ama daha almadan benı işe tekrar cagırdılar tazmınatımı almasam yıne 6 senelık calıstıgım gozukur mu ya da ne yapmalıyım

  1. Bu tamamen iş yerinden ne şekilde ve hangi belgeleri imzalayarak ayrıldığınızla alakalı olacaktır. Çıkış yapılan iş yerine başlamak her zaman risk taşıyabilir, tavsiyem; önce ilişiğinizi kesip tazminatınız alın sonra yine devam edin… Veyahut alacağınıza dair bir sözleşme imzalanmasını talep edin.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.