Kıdem tazminatına hak kazanma şeması İşçi Dünyası

106 Yorum

 1. Mrb ben özel şirkette calışıyorum yaklaşık iki yıla yakın süredir sadece kıdem tazminatmı almak istiyorum işten eşim nedeniyle ayrılıyorum alabilrmiyim

 2. Merhaba , eşimin tayini sebebiyle çalıştığım iş yerinden sözleşme yenilenme döneminde ayrıldım. İş verenim alacak ücretlerimin olmadığına dair istifa kağıdı imzalattı.Aksi halde işten ayrılamayacağımı belirtti. Hizmet dökümümde sözleşme süremin bitimi sebebiyle ayrılmış görünüyorum. İşten ayrılmamdan 4 ay sonra kıdem tazminatı için ihbar gönderdim. Alabilir miyim ?

  1. Eşinizin tayini sebebiyle işten ayrıldıysanız, hayır kıdem tazminatı alma hakkınız ne yazık ki bulunmamaktadır.

 3. 5 yıldır aynı işyerinde çalısıyorum çocugumla ilgili sıkıntılarım var. Hatta devler hastanesinden rapor çıkartıldı özel eğitim alıyoruz. Onunla ilgilenmek için işten ayrılmak istiyorum tazminat alabilirmiyim sizce? Suan ücretsiz izin aldım. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Geçmiş olsun. Ancak ne yazık ki, kanunen böyle bir kıdem tazminatı alma gerekçesi yok.

 4. Merhaba,
  Kamuda 3 yıldan fazladır taşeron işçisiyim. Çalıştığım kurumda sözleşmemizde verilecek olan maaşı istedikleri zaman düşürme hakkına sahipler. Sözleşmemizin bitmesine de 11 ay kaldı. Bu bende psikolojik bir baskı oluşturuyor. Özel sektörde bir iş teklifi aldım, sözleşmemi sonlandırıp o işe geçerek devam etsem kıdem tazminatımı alabilir miyim?

  1. Hayır, bu gerekçeyle işten ayrılırsanız kıdem tazminatı hakkınızı yitirmeniz yüksek ihtimaldir.

 5. Merhaba Mustafa bey. Ben Özel bir şirkette 4 yıldır çalışıyorum. 6 ay sonra evlenip almanyaya gideceğim. Tazminat alabilir miyim? Yapmam gereken bir şey varmı(erkeğim) Saygılar

  1. Hayır, bu gerekçeyle alamazsınız. Çünkü evlilik nedeniyle kıdem tazminatı hakkı sadece kadınlara tanınmıştır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir