Kıdem tazminatı elden mi yoksa banka hesabına mı ödenmelidir?

Kıdem tazminatı elden ödenir mi?

Yıllar boyunca işyerine emek veren işçi için kıdem tazminatı önem arz eder. Çünkü kıdem tazminatı hem işçinin emeğinin karşılığı hem de yüksek rakamlara ulaşabilen bir ödemedir. İşçinin hak ettiği kıdem tazminatı elden ödenebilir mi yoksa mutlaka bankadan ödenmesi mi gerekir?

Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı alabilmesi için, işçinin o işyerinde en az 1 yıllık kıdeme sahip olması ve kanunun öngördüğü şekilde işten ayrılmış olması gerekir. İşçiye çalışmış olduğu her yıl için, en son ay brüt ücreti kadar ödenecek olan kıdem tazminatından damga vergisi hariç hiçbir kesinti de yapılmayacaktır.

İşçiye elden para ödenmesi

Ülke çapında çalıştırdığı işçi sayısı 5 ve üstünde olan işverenlerin, işçilerine her türlü ödemeyi banka aracılığıyla yapmaları yasal bir zorunluluktur. Ancak buradaki ödemeden kasıt, iş ilişkisi devam ederken yapılan ödemedir. İşçiye elden para ödenmesi hem işçi için bir haklı fesih nedenidir hem de devlet tarafından tespiti halinde idari para cezası uygulanmaktadır.

Kıdem tazminatı ödemesi

Bu ödemenin elden mi yoksa bankadan mı yapılacağının cevabını verebilmek için öncelikle ibraname kavramını bilmek gerekir. İbranameyle ilgili daha önce açıklayıcı bir yazı yazmıştım. Burada önemli bir hususu tekrarlamak istiyorum.

elden kıdem tazminatı ödenir mi

01.07.2012 tarihinde yürürlüğe giren yeni Türk Borçlar Kanunundan önce, ibranameyle ilgili esaslar Yargıtay tarafından içtihatlarla belirlenmişti. Ancak Türk Borçlar Kanunu ibranameyi düzenlemiştir ve bu tarihten itibaren de bu yeni kurallar geçerli olacaktır.

İbranamenin geçerli olması için gereken koşullardan birisi de, ibranamede yazılı rakamların mutlaka banka aracılığıyla ödenmiş olmasıdır. Öyle ki; ibranameyle ilgili diğer tüm şartlar sağlanmış olsa bile, işveren işçisine ödemeyi elden yaparsa, yine de ibraname geçersiz kabul edilecektir. Öyleyse kıdem tazminatının da mutlaka banka aracılığıyla yapılmasının, ibranamenin geçerli olması açısından şart olduğunu söyleyebiliriz.

SONUÇ

İşçi ile işveren arasındaki iş ilişkisi sona ermiş ve işveren tarafından bir ibraname hazırlanmışsa, bu ibranamede yer alan kalemlerden birisi de kıdem tazminatıysa, ödemenin mutlaka banka aracılığıyla yapılması gerekir. Aksi takdirde, ibraname geçersiz olacak ve bir makbuzdan öteye gidemeyecektir.

Yine de kıdem tazminatının hiçbir şekilde elden ödenemeyeceğini de söyleyemeyiz. Çünkü buna dair bir yasak ya da idari bir yaptırım yoktur. Dileyen işveren, işçisinin kıdem tazminatını elden ödeyebilir ve karşılığında işçiden imza da alabilir.

Ama aklı başında bir işveren, işçisinin kıdem tazminatını banka aracılığıyla ödeyecek ve böylece ileride doğabilecek olası bir anlaşmazlık durumunda, işçiye yaptığı ödemeyi rahatlıkla kanıtlayabilecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

21 Yorum

 1. 7 yıl kıdem tazminatım vardı.iş değişikliği yaparak başka bir işe girdim.kıdem tazminatımı vereceklerini söyleyerek istifa ve ibraname imzalattılar.fakat vermediler.hakkım mevcutmudur.

  1. Burak bey, iş değişikliği yaptıysanız yani istifa ettiyseniz, kıdem tazminatı hakkınızı yitirirsiniz. Buna göre, kıdem tazminatınızın ödenmemesi normal olabilir.

 2. Mrb ben size bi yazıda bulundum cvplarsaniz sevinirim bize sorun da yazdim yazımı kıdem tazminatı için şimdiden tşkler

 3. Merhaba ben 14.04.2016 tarihinde ise basladim. 18.08.2017 tarihinde isveren isten cikardi ve ihbarname ve isten cikarma sebebine unsur bi evrak getirdi. Ve ben imzalamadim ve isten cikarma ayni gun icinde oldu ve kdem tazminatini bankaya yatiracagiz dediler bu durumda tum yasal haklarimi kullanmak istiyorum tavsiyede bulunurmusunuz ve ayrica nekdar tazminat alacagim bilmiyorum

  1. Şahin bey, bir an önce noter ya da PTT kanalıyla ihtarname göndermenizi ve kıdem tazminatınızı talep etmenizi öneririm. Ödenmezse, dava açarak hakkınızı alabilirsiniz. Kıdem tazminatınızın yaklaşık rakamını, sitemizdeki hesaplama aracını kullanarak da bulabilirsiniz.

 4. Evlilik nedeniyle iş yerime noter aracılığıyla ihtar cektim. İş çıkış ibranamede belgesinde tüm haklarımı aldım die bir madde mevcut kidem tazminatimi 7 is gün içinde i ban num.yatirilmasini istedim. Para yatmadan tüm haklarımı aldım diye imzalasam sorun olur mu? Yoksa para yatsın daha sonrami imza için gitmeliyim.

  1. Merhaba. Para almadan imza atmanızı önermem. İmza atsanız bile bunun aksini elbette mahkemede kanıtlamanız mümkün olabilir; ancak doğru olan, para almadan imza atmamaktır. Yine de işverenle aranızda bir güven ilişkisi varsa, imza attıktan sonra paranızı almayı da düşünebilirsiniz.

 5. Merhabalar ben işyerinden çıkartıldım ve çeşitli kağıtlara imza attırdılar maaşım +tazminatı +izin param la ilgili tazminatım ödenmezse hak talep edebilirmiyim bunun şikayet süresi varmı

 6. sgk giriş tarihi :1995
  sgk gün sayısı :6000 günden fazla
  yukardaki bilgiler doğrultusunda taşeron işçi olarak kamu -devlet kurumunda çalışan ve her yıl giriş çıkış yapılan , kişinin ,kendisi istifa ederse kıdem tazminatı alabilir mi?

 7. Merhaba 01,09,2016 yılında işbaşı yaptığım firmadan 28.11.2017 tarihinde işten çıkarıldım tüm haklarımın tarafıma banka yoluyla ödeniceği bildirildi ihtar kıdem ve yıllık izin ve son maaş bordorolarım tek tek tarafıma gösterildi bordoroların altında tüm haklarımı nakden aldığım yazmasına rağmen muhasebe bölümü tarafından imzanın geçerliliğinin olmadığı banka üzerinden yatmasının zorunlu olduğu ve şirketin normal ödeme prosedürüne göre ödemelerin 15.12.2017 maaş ödeme gününde banka maaş hesabıma yapılacağı söylendikten sonra evrakları ve ibranameyi imzaladım ancak şuan araştırmalarım ödemenin eldende yapılabileceği şeklinde bunula ilgili banka hesabıma ödeme yapılmazsa nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler kolay gelsin.Çalıştığım şirket 10 ve üzeri çalışana sahip.

  1. Emre bey, normalde ibraname sonrası alacakların bankadan ödenmesi gerekir. Biraz daha beklemenizi öneririm.

 8. Çalıştığım iş yerinde herhangibi bir izin hakkım yok 365 gün calistiriliyorum iş yerimden çalıştığım pazar günlerin parasını nasıl alırım

 9. 21 12 2013 ile 13 11 2017 tarihleri arasında özel sektorde çaliştm anlaşmali olarak istrn ayrildm patron senet vererek tazminat haklarimi elden aldığıma dair senedin fotokopisine imza attirdi şimdi ödeme yapmicani beyan ediyor mahkemeye verirsem sonuç alabilirmiym. İyi akşamlar.

  1. Fatih bey, elbette alabilirsiniz. İyi bir avukatla görüşebilir ya da doğrudan kendiniz de dava açabilirsiniz.

 10. Ben ulkemizde onde gelen zincir bir fast food restoraninda 2 yildir yoneticilik yapiyorum askerlik dolayisiyla ihbar suresini goz onunde bulundurarak cikis verdim kidem ve son maasimi alacagim tarihte askere gitmis olacagimdan dolayi ibraname adi altinda maas ve tazminatimin tutarini gosteren 2 ayri kagit bir nevi bordro imzaladim bunlardan birinde alacagimin olmadigi yaziyordu isci sayisi 5 ya da 10dan fazla olan yerler banka araciligi ile odeme yapmak zorunda oldugu icin is veren herhangi bir sey odemiyorum deme luksune sahip mi sonucta elden veremez bankadan da henuz odeme yapilmadi onumuzdeki hafta arasi yatirilacagi soylendi franchisee sube ancak kurumsal bir firmaya bagli burasi yardiminiz icin simdiden tesekkurler

  1. Merhaba. İbranamede ya da bordroda yazılı ödemeler bankadan yapılmadıkça, aksini her zaman ispat edebilirsiniz.

 11. Merhaba,3 yıl önce 2015 yılında çalıştığım özel okul sahipleri el değiştirdi,eski yöneticilerimle 8 yıl çalışmıştım.Eski yönetim bizim herhangi bir tazminat hakkımız olmadığını bize ssk olarak yüksek ödediklerini belirtti ve bize yıllardır çalıştığımız için bir gönülleme parası vereceklerini belirttiler teşekkür mahiyetinde,ayrıca onlarla sıkıntı yaşarsak yeni yönetimin de bizimle çalışmayacağına dair üstü kapalı da bir tehdit aldık.O dönem çekinip bir çoğumuz buna evet dedik çünkü yeni bir kurum bulma şansımızın olmayacağı bir tarihti.Sonra her birimize farklı gönülleme ücreti verdikten sonra mesela ben 3000 tl aldım ve buna sevinmiştim bize banka da küçük bir imza işimiz olduğu söylendi ve bankaya götürüldük,orada toplu şekilde hepimize dekontlar imzalatıldı ve çıktık.İmzayı bizzat kendimiz attık ama katakuleye gelmiştik,çünkü son maaşımızı almak için atm den para çekerken bir de ne görelim mesela benim hesabımda 18.000 küsür lira para kıdem tazminatı olarak yatmış ve çekilmiş.Ancak ben bu paranın bir kuruşunu bile görmedim sadece 3000 lira gönülleme parasını elden aldım.Şimdi düşünüyorum da cahil ve korkak davranmışım,bu işin peşine düşmek istiyorum.paranın yattığı ve bankadan geri çekildiği saat belli bu kadar yüklü para atm den çekilemez,kamera kayıtlarına bakılsa vezneden de çekişim yok ama giriş çıkış yapılmış,ne yapmalıyım çok teşekkür ediyorum.

  1. Fatma hanım, bahsettiğiz sorun ne yazık ki sadece size özgü değil. Para hesabınıza girmiş ve çıkmış. Yapabileceğiniz tek şey şansınızı denemek ve dava açarsanız mahkemede, bankadan para çekilmesine dair dekontu talep edip kim tarafından alındığını belirlemektir. Alan şahıs, işvereninizle bağlantılıysa bir ihtimal olabilir. Yine de işinizin zor olduğunu söylemeliyim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.