Kıdem tazminatı elden mi yoksa banka hesabına mı ödenmelidir?

Kıdem tazminatı elden ödenir mi?

Yıllar boyunca işyerine emek veren işçi için kıdem tazminatı önem arz eder. Çünkü kıdem tazminatı hem işçinin emeğinin karşılığı hem de yüksek rakamlara ulaşabilen bir ödemedir. İşçinin hak ettiği kıdem tazminatı elden ödenebilir mi yoksa mutlaka bankadan ödenmesi mi gerekir?

Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı alabilmesi için, işçinin o işyerinde en az 1 yıllık kıdeme sahip olması ve kanunun öngördüğü şekilde işten ayrılmış olması gerekir. İşçiye çalışmış olduğu her yıl için, en son ay brüt ücreti kadar ödenecek olan kıdem tazminatından damga vergisi hariç hiçbir kesinti de yapılmayacaktır.

İşçiye elden para ödenmesi

Ülke çapında çalıştırdığı işçi sayısı 5 ve üstünde olan işverenlerin, işçilerine her türlü ödemeyi banka aracılığıyla yapmaları yasal bir zorunluluktur. Ancak buradaki ödemeden kasıt, iş ilişkisi devam ederken yapılan ödemedir. İşçiye elden para ödenmesi hem işçi için bir haklı fesih nedenidir hem de devlet tarafından tespiti halinde idari para cezası uygulanmaktadır.

Kıdem tazminatı ödemesi

Bu ödemenin elden mi yoksa bankadan mı yapılacağının cevabını verebilmek için öncelikle ibraname kavramını bilmek gerekir. İbranameyle ilgili daha önce açıklayıcı bir yazı yazmıştım. Burada önemli bir hususu tekrarlamak istiyorum.

elden kıdem tazminatı ödenir mi

01.07.2012 tarihinde yürürlüğe giren yeni Türk Borçlar Kanunundan önce, ibranameyle ilgili esaslar Yargıtay tarafından içtihatlarla belirlenmişti. Ancak Türk Borçlar Kanunu ibranameyi düzenlemiştir ve bu tarihten itibaren de bu yeni kurallar geçerli olacaktır.

İbranamenin geçerli olması için gereken koşullardan birisi de, ibranamede yazılı rakamların mutlaka banka aracılığıyla ödenmiş olmasıdır. Öyle ki; ibranameyle ilgili diğer tüm şartlar sağlanmış olsa bile, işveren işçisine ödemeyi elden yaparsa, yine de ibraname geçersiz kabul edilecektir. Öyleyse kıdem tazminatının da mutlaka banka aracılığıyla yapılmasının, ibranamenin geçerli olması açısından şart olduğunu söyleyebiliriz.

SONUÇ

İşçi ile işveren arasındaki iş ilişkisi sona ermiş ve işveren tarafından bir ibraname hazırlanmışsa, bu ibranamede yer alan kalemlerden birisi de kıdem tazminatıysa, ödemenin mutlaka banka aracılığıyla yapılması gerekir. Aksi takdirde, ibraname geçersiz olacak ve bir makbuzdan öteye gidemeyecektir.

Yine de kıdem tazminatının hiçbir şekilde elden ödenemeyeceğini de söyleyemeyiz. Çünkü buna dair bir yasak ya da idari bir yaptırım yoktur. Dileyen işveren, işçisinin kıdem tazminatını elden ödeyebilir ve karşılığında işçiden imza da alabilir.

Ama aklı başında bir işveren, işçisinin kıdem tazminatını banka aracılığıyla ödeyecek ve böylece ileride doğabilecek olası bir anlaşmazlık durumunda, işçiye yaptığı ödemeyi rahatlıkla kanıtlayabilecektir.


, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

19 Yorum

 1. Ben ulkemizde onde gelen zincir bir fast food restoraninda 2 yildir yoneticilik yapiyorum askerlik dolayisiyla ihbar suresini goz onunde bulundurarak cikis verdim kidem ve son maasimi alacagim tarihte askere gitmis olacagimdan dolayi ibraname adi altinda maas ve tazminatimin tutarini gosteren 2 ayri kagit bir nevi bordro imzaladim bunlardan birinde alacagimin olmadigi yaziyordu isci sayisi 5 ya da 10dan fazla olan yerler banka araciligi ile odeme yapmak zorunda oldugu icin is veren herhangi bir sey odemiyorum deme luksune sahip mi sonucta elden veremez bankadan da henuz odeme yapilmadi onumuzdeki hafta arasi yatirilacagi soylendi franchisee sube ancak kurumsal bir firmaya bagli burasi yardiminiz icin simdiden tesekkurler

  1. Merhaba. İbranamede ya da bordroda yazılı ödemeler bankadan yapılmadıkça, aksini her zaman ispat edebilirsiniz.

 2. 21 12 2013 ile 13 11 2017 tarihleri arasında özel sektorde çaliştm anlaşmali olarak istrn ayrildm patron senet vererek tazminat haklarimi elden aldığıma dair senedin fotokopisine imza attirdi şimdi ödeme yapmicani beyan ediyor mahkemeye verirsem sonuç alabilirmiym. İyi akşamlar.

  1. Fatih bey, elbette alabilirsiniz. İyi bir avukatla görüşebilir ya da doğrudan kendiniz de dava açabilirsiniz.

 3. Çalıştığım iş yerinde herhangibi bir izin hakkım yok 365 gün calistiriliyorum iş yerimden çalıştığım pazar günlerin parasını nasıl alırım

 4. Merhaba 01,09,2016 yılında işbaşı yaptığım firmadan 28.11.2017 tarihinde işten çıkarıldım tüm haklarımın tarafıma banka yoluyla ödeniceği bildirildi ihtar kıdem ve yıllık izin ve son maaş bordorolarım tek tek tarafıma gösterildi bordoroların altında tüm haklarımı nakden aldığım yazmasına rağmen muhasebe bölümü tarafından imzanın geçerliliğinin olmadığı banka üzerinden yatmasının zorunlu olduğu ve şirketin normal ödeme prosedürüne göre ödemelerin 15.12.2017 maaş ödeme gününde banka maaş hesabıma yapılacağı söylendikten sonra evrakları ve ibranameyi imzaladım ancak şuan araştırmalarım ödemenin eldende yapılabileceği şeklinde bunula ilgili banka hesabıma ödeme yapılmazsa nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler kolay gelsin.Çalıştığım şirket 10 ve üzeri çalışana sahip.

  1. Emre bey, normalde ibraname sonrası alacakların bankadan ödenmesi gerekir. Biraz daha beklemenizi öneririm.

 5. sgk giriş tarihi :1995
  sgk gün sayısı :6000 günden fazla
  yukardaki bilgiler doğrultusunda taşeron işçi olarak kamu -devlet kurumunda çalışan ve her yıl giriş çıkış yapılan , kişinin ,kendisi istifa ederse kıdem tazminatı alabilir mi?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.