Kıdem tazminatı hesaplaması örneği

Not: Kıdem tazminatı hesaplama aracımız devreye girmiştir. İnternette yer alan birçok hesaplama aracının aksine doğru ve net sonuç alabileceğiniz bu hesaplama aracına ulaşmak için tıklayınız.

Kıdem tazminatı hesaplama örneği

Kıdem tazminatı konusunda sitemizde yayımlanmış onlarca yazı bulunuyor. Bu bağlamda daha önce, kıdem tazminatı tavanının 2016 yılı için ne olduğunu ve bu tavanın nasıl hesaplandığını yazmıştım. Yine şu yazımda da kıdem tazminatının nasıl hesaplanacağını anlatmıştım. Şimdi bunu bir örnekle pekiştirelim.

Kıdem tazminatı örnek hesabı

Bu hesaplama için bazı verilerin elimizde olması gerekir. Örneğimizdeki işçinin bilgileri şöyle olsun:

 • İşçinin işyerindeki çalışması 05.04.2012 – 17.11.2015 arasıdır.
 • Brüt maaş 1,950,00 TL
 • İşyerinde öğle yemeği rayiç bedeli günlük brüt 8,50 TL
 • İşçiye sağlanan servis bedeli günlük rayiç 7,00 TL
 • İşçiye yılda bir kez yapılan kurban bayramı yardımı ödeneği 500,00 TL
 • İşçinin bir yılda aldığı fazla çalışma ücreti ödemeleri toplamı 1.800,00 TL
 • İşçinin bir yılda aldığı genel tatil ücreti toplamı 350,00 TL
 • Şubat ayında ayın işçisi seçildiği için aldığı teşvik ödülü 1.000,00 TL

Bu rakamlardan hangileri kıdem tazminatı hesabında esas alınacak?

Kıdem tazminatı hesabına esas olacak tutarları ikiye ayırabiliriz. Bunlar işçinin aylık brüt ücreti ile diğer ödemelerdir. İşte bu diğer ödemelerden hangilerinin kıdem tazminatı hesabında dikkate alınacağına karar verirken kullanacağımız sihirli değneğimiz “süreklilik” olacaktır.

Kıdem tazminatı hesabında süreklilik ve arızilik kavramları

İşçiye yapılan bir ödeme süreklilik arz ediyorsa hesaba dahil edilecek, arızi nitelikte olanlar ise hesaba dahil edilmeyecektir. Arızılikten kastedilen ise, ödemenin rutin olarak yapılmıyor olması ya da bir çalışmaya dayanıyor olmasıdır. Süreklilik arz eden bir ödeme ise ister her ay olsun isterse yılda bir, belirli periyotlarla yapılan devamlı ödemeleri ifade etmektedir.

Hangi ödemeler arızi?

Yukarıda yer alan ödeme kalemlerini tek tek incelediğimizde bunların bir kısmının sürekli, bir kısmının ise arızi olduğunu görebiliriz. Bu kapsamda; arızi nitelikte olan fazla çalışma ücreti, genel tatil ücreti ve ödül ücreti hesaba dahil edilmeyecektir.

Gerek fazla çalışma ve gerekse genel tatil çalışması ne kadar sık olursa olsun, gerektiğinde yapılan ve arızi kabul edilen çalışmalardır. Ödül ücreti de zaten her ay hak edilip hak edilmeyeceği bile belli olmayan bir ücrettir.

Ama işçiye verilen yemek, sağlanan servis ya da yılda bir kere bile olsa her yıl yapılan kurban bayramı yardımı artık süreklilik arz eden ödemelerdir.

O halde aşağıda yazılı kalemler kıdem tazminatı hesabına dahil edilecektir:

 • Brüt maaş 1,950,00 TL
 • İşyerinde öğle yemeği rayiç bedeli günlük brüt 8,50 TL
 • İşçiye sağlanan servis bedeli günlük rayiç 7,00 TL
 • İşçiye yılda bir kez yapılan kurban bayramı yardımı ödeneği 500,00 TL

Peki ama bunları nasıl aylık ücret üzerine ekleyeceğiz? Yapmamız gereken şey, tüm bu ödemeleri aylığa çevirmek olmalıdır. Bunun için işçinin aldığı tüm bu ödemeler tutarının yıllık miktarını bulmamız gerekir.

Yemek ve servis ücreti

kıdem tazminatı yemek servis

Önce buradan başlayalım. Bu konuda bize Yargıtay yol göstersin: ‘… Aynı uygulamayı yol ve yemek yardımı gibi ödemeler için de yapmak olanaklıdır. İşçiye aylık olarak yapıldığı varsayılan bu gibi ödemelerin son ay için ödenen kısmının fiilen çalışılan gün sayısına bölünmesi suretiyle bir güne düşen tutar tespit edilmelidir. Buna göre periyodik olarak ödenen ve yıl içinde artmış olan parasal haklar yönünden son dönem ödemesinin ait olduğu dilim günlerine bölünmesiyle tazminata esas ücrete yansıtılacak tutar daha doğru biçimde belirlenebilecektir. Dairemizin kararları da bu yöndedir (Yargıtay 10.10. 2008 gün 2007/27615 E, 2008/26209 K.)’

Bu durumda bizim de son aya bakmamız gerekecektir. İşçinin bu ay 26 gün çalıştığınız varsayarsak yapmamız gereken 26 günü 8,5 TL ile çarparak aylık yemek bedelini bulmaktır. Aynı şekilde yine 2 günü 7,00 TL ile çarparak da aylık servis bedelini bulmuş oluruz.

Kurban bayramı yardımı

Burada da hemen aynı Yargıtay kararına kulak verelim. ‘… Dönemsel bir niteliği olmayan parasal haklar bakımından, yıl içinde yapılan ödemelerin 365 güne bölünmesi suretiyle bir güne düşen tutarın belirlenmesi yerindedir. Örneğin tır şoförünün yıl içinde aldığı sefer (yol) primi sürekli değişiklik gösterebilir ve belli bir dönemin hesaplamada esas alınması zorluk taşıyabilir. Öte yandan, işçiye dini bayramlarda yılda iki kez ödenen harçlığın belli bir dönem için yapıldığını söylemek pek olası değildir. Burada yıllık ödeme tutarının 365 rakamına bölünmesi yerinde olur. Son olarak belirtmek gerekir ki, yılda bir kez yapılan parasal yardımların (yakacak yardımı gibi) tazminata esas ücrete yansıtılacağı ve yıllık tutarın 365’e bölünmesi suretiyle gerçekleştirileceği tartışmasızdır.’

Karardan da görüleceği üzere bu tür yıl içerisinde düzensiz olarak yapılan ödemeler önce 365’e bölünmeli ve bir günlük tutar belirlenmeli, sonra da 30 ile çarpılarak 1 aya düşen payı hesaplanmalıdır.

Kıdem tazminatı hesabına esas ücret

Şimdi hesabımızı rahatlıkla yapabiliriz. Bütün kalemleri alt alta yazalım:

 • Brüt maaş 1,950,00
 • Yemek bedeli 8,50 × 26 = 221,00
 • Servis bedeli 7,00 × 26 = 182,00
 • Bayram yardımı (500,00 ÷ 365) × 30 = 41,10

TOPLAM Tutar: 1.950,00 + 221,00 + 182,00 + 41,10 = 2.394,10

Kıdem tazminatının hesaplanması

Artık işimiz kolay. İşçinin kıdemi ile bulduğumuz bu rakamı çarpacağız. İşçinin kıdemini internette de bulabileceğiniz iki tarih arasını güne çeviren hesaplama araçlarıyla güne çevirdiğimizde karşımıza çıkan sonuç 1322’dir. 1322 gün sayısını 365’e böldüğümüzde işçinin kıdemini elde ederiz: 3,63

SONUÇ

Bu işçinin kıdem tazminatı tutarı kıdemi olan 3,63 sayısı ile giydirilmiş aylık brüt ücreti olan 2.394,10 sayısının çarpılması sonucu elde edilen 8.690,58 olacaktır. İşçinin alacağı net miktar ise damga vergisi düşüldükten sonra elde edilen 8.624,62 TL olmalıdır.

 

 

 

11 Yorum

 1. Merhaba;

  Ben kidem tazminati hesaplamasi ile illgili mumkunse destek almak icin tarafinizi rahatsiz etmis bulunmaktayim, sorumu cevaplayablirseniz tessekurlerimi sunarim. Ben 2012 yilinin kasim ayinda cagri merkezi sektorunde ise basladim ve 2016 kasim ayi icerisinde askerlik grevine baslayacagim. Benim sorum su; sirket uzerinde asgari ucret uzerinden calismaktayiz bunun yaninda performans yapabilirsek ayrica her ay maasimiza performans primi eklenmekte ve fazla mesaide yapmaktayiz, boyle oldugundan aylik sabit bir maasimiz yok. Duydugum kadariyla tazminat hesaplamada tam calisilan son ay massi uzerinden islem saglanmakta imis. Benim son aldigim maas, yani ekim birde aldigim maas bordro uzerinde mesailer ve performans pirimi ve bayram tatili mesaileri ile birlikte burut olarak 2700 olarak goruntulenmekte ve o ay tam olarak calistim herhangibir raporum ve devamsizligim yok(her ayin birinde maas almaktayim) simdi kasim ayinin 2 sinde yillik izin hakkim tekrar yenilenecek ve 14 gun yillik izin hakkim olacak , bende kasim 2 den sonra istifa etmek ve yillik izin paramida almak istiyorum, ancak kasim ayinda alacagim maas performans pirimi alamam ve fazla mesaimin olmamasi nedeniyle dusuk olacak tahmini brut 1.650-1.700 civarinda. Ben eger kasim 2 de cikarsam tazminatim son ay aldigim maas uzerinden yani kasim 1 de alacagim 1.700 tl civarindaki ucretten mi hesaplanacak ve alacagim tazminat ne yonde etkilenecektir. Eger kasim ayini beklemeyip icinde bulundugumuz ayin 24 unde istifa edersem en son aldigim maas uzerinden yani 1ekimde aldigim yaklasik 2.700 tllik brut maas uzerindenmi tazminatim hesaplanacak ve 1 kasimda alacagim maas bordroma bu 1ekimde aldigim brut maas uzerinden hesaplanan tazminatim ve kasimda calistigim 25gunluk sure eklenerekmi odeme yapilacak. Kisacasi benim kasim 2 yi bekleyerek 14gunluk tazminatimi almak icin alacagim 1 kasimdaki dusuk tutar uzerindenmi tazminatimi hesaplatmam dogru yoksa 2 kasimi beklemeden 25 ekimde istifa ederek tam calistigim son ay olan 1 ekimde aldigim yusek maas uzerindenmi tazminatimi hesaplamam doru olacaktir( 1 ekimde aldigim maas burut 2700 – kaxim 1 de alacagim mass yaklasik 1700) biraz uzun oldu ama destekleriniz icin simdiden tessekkur ederim, iyi calismalar

  1. Merhaba. Aslında bu kadar düşünmenize gerek yok. Çünkü en son ay ücretiniz hiç değişmemektedir. Yani her halde ve şartta 1.300 TL’dir. Diğer tüm kalemlerin ise zaten bir yıllık ortalamasının alınarak bu rakamın üstüne eklenmesi gerekir. Yani son bir yılda size ödenen ikramiye, prim, yemek ve yol gibi giderler toplanmalı ve 12’ye bölünmelidir. Çıkan rakam da maaşınız olan 1.300 TL üzerine eklenerek kıdem tazminatınıza esas ücret bulunmalıdır. Ayrıca fazla çalışma ya da bayram paraları bu hesaba dahil değildir. Bunlar istisnai ödemeler olduğundan kıdem tazminatı hesabına dahil edilmez.

 2. mustafa bey bi işçinin tazminat alması için o işyerinde 365 günümü lazım yoksa bir tarihten bir tarihe 1 yılmı dolması lazım örnek 1: 28.06.2015-28.06.2016 gibimi yoksa örnek 2 : 1 yıllık yatan sigorta günümü 365 tam gün

  1. Giriş tarihinden itibaren 1 yıl geçmesi gerek. Ama arada ücretsiz izin gibi çalışma süresinden kabul edilmeyen haller olmamalı. Yoksa işçi bir yıldır çalışıyorsa ve örneğin işçinin sigorta günü eksik bildirilmişse bile kıdem tazminatı hak edilir. Dolayısıyla böyle bir durumda, eksik gün varsa nedeni araştırılır ve ona göre karar verilir.

 3. 3600 prim üzerinden kıdem tazminatı hesaplarken yıl üzerinden mi hesaplama yapıyoruz. Yani şöyle ki 7 yıl 11 ay çalışmam var 8. yılı tamamlamalı mıyım artık aya ücret alır mıyım?

  1. Hayır, 8 yıla tamamlanmaz. Her bir günlük çalışma kıdem tazminatı hesabına dahil edilir. Bu durumda işçiye 7 yıl ve 11 aylık kıdem tazminatı ödenmelidir.

 4. Merhaba ,
  Paylaşımınız için çok teşekkürler yalnız her ay aldıgımız performans üzerinden verilen primler tazminat hesabına dahil mi? Örnek olarak 2141 tl brüt ücret+ 200 tl yol yardımı+375 tl multınet + prim ?
  bu sayılan kalemlerin hangileri yada hangisi tazminat hesaplamısına dahildir?

  ozgurozdemirrr@hotmail.com

  Şimdiden teşekkür eder bilgilerinize sunarım.

  1. Merhaba. Performans üzerinden verilen primlerin tazminata dahil edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunlar da ücretin ayrılmaz bir parçasıdır. Yol yardımı ile yemek yardımı zaten dahil edilmelidir.

 5. İşveren benıısten cıkarıyo 5 seneye 3ay danbuyanacalısıyorum kıdemtazmınatım nekaadaralabılırım

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir