Kıdem tazminatı için kuruma verilecek dilekçe örneği

Kamu kurumlarında çalışmakta olan alt işveren işçilerinin kıdem tazminatları artık kurumları tarafından ödeniyor. Kurumundan kıdem tazminatı almak isteyen taşeron işçisinin kurumuna vermesi gereken dilekçeyi sizin için hazırladık.

Taşeron işçisinin kıdem tazminatı

Halk arasında taşeron olarak adlandırılan; hukuken alt işveren işçisi olarak tanımlanan işçiler işte ayrıldığında, yaşadıkları en büyük sorun tazminatları oluyordu.

Alt işveren işçileri tazminat alacaklarını taşeron firmadan alamıyor ve dava açmak zorunda kalıyordu. Sonunda tazminatları yine kamu kurumu ödüyor; ama bu arada yıllar geçmiş oluyordu.

Ancak yapılan bir değişiklikle, artık kıdem tazminatını kurumların ödemesi gerekiyor. Bunun nedenini daha önce açıklamıştık:

iscidunyasi.com/kidem-tazminatini-devlet-odeyecek

Taşeron işçisi kurumuna nasıl başvuracak?

Bir yönetmelikle belirlenen bu hususları da daha önce yazmıştık. Aşağıdaki bağlantıdan, kıdem tazminatını almak isteyen taşeron işçisinin kurumuna nasıl başvurabileceğini görebilirsiniz:

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

iscidunyasi.com/kidem-tazminati-icin-kuruma-verilecek-dilekce-ornegi

taşeron ihale arası boşluk

Taşeron işçisi için dilekçe

Aşağıdaki dilekçe, taşeron işçisi olarak çalışmakta iken iş sözleşmesi kıdem tazminatı almaya hak kazanacak şekilde sona eren işçilerce kıdem tazminatı almak için çalıştıkları kamu kurumuna vermeleri gereken dilekçenin bir örneğidir.

İşçilerin genel olarak hangi hallerde kıdem tazminatı alma hakkına sahip olduğunu şu yazımızda açıklamıştık:

iscidunyasi.com/kidem-tazminati-alma-sartlari

Bu dilekçeyle birlikte taşeron işçisi; iş sözleşmesinin kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermiş olması kaydıyla, kıdem tazminatını direkt olarak kamu kurumundan talep edebilecek ve alabilecektir.

Dilekçe örneği:

https://drive.google.com/open?id=0B3IQOb5JnsdQR1lsek9aMUYtSkk


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

32 Yorum

 1. Adil ve değerli bilgileriniz için teşekkür ediyorum.benim sorum ptt a.ş için;
  Ptt basmudurluk ve dağıtım merkezlerinde ayırım,işleme ,kabul ve sevk işlerinde çalışan ptt alt işveren çalışanların durumu ne olacak?
  Kurum bünyesinde kadrolu işçilerle aynı iş ve işlemler yapılıyor!

  1. Teşekkür ederim. PTT’de bahsettiğiniz işler posta dağıtımı işinden bağımsız düşünülemezse asıl iş olarak kabul edilmelidir. Bunun yorumunu siz yaparsanız daha doğru olur.

 2. Merhaba kamuda calısan taseron iscinin kıdem tazminatinın ödenmesinde taseron firmanın sorumlulugu var mıdır ?

  1. Sorunuzu biraz daha açabilirseniz cevap vermek isterim. Ama normal şartlar altında elbette ki, işçiyi çalıştıran her bir taşeron firma kendi dönemindeki kıdem tazminatı tutarından sorumludur.

 3. ONCELIKLE BIZI AYDINLATTIGINIZ ICIN COK TESEKKUR EDERIM.T.C
  DEVLET DEMIRYOLLARININ ASIL GOREV TANIMI YÜK VE YOLCU TASIMACILIGINI SAGLANMASIDIR. HIZMET ALIMI ILE BILET SATIS ,REZERVASYON VE DANISMA GÖREVLERIN DE KADROLU MEMUR ILE AYNI SARTLARDA CALISAN INSANLAR BULUNMAKTADIR.AYRICA CALISANLARIN
  YARDIMCI IS OLARAK DEGERLENDIRILMELERI SOZ KONUSU OLURSA BU KONUDA NE YAPILMALIDIR.YARDIMCI IS OLARAK DEGERLENDIRMELERI DOĞRUMU?

  1. Yük ve yolcu taşıma işleriyle bilet satış ya da danışma vb. işlerin ne derece ilişkili olduğu tartışılabilir. O nedenle benim bu konuda net bir fikrim yok. Yardımcı iş olarak değerlendirilmezse ne yapılabileceğini de bence o zaman konuşmak daha doğru olacaktır.

   1. Mustafa bey, TCDD de gişe memuru olarak görev yapan hizmet alımı asıl ismi yapıyor yardimcimi?

    Başka bir yazinizida okudum.paylaşiyorum..
    6 Kasım 2015 saat 11:49 Mustafa diye yazıyor bakabilirsiniz.onda asıl işin parçası olduğu kanaatindeyim demişsiniz teşekkürler

 4. Mustafa bey merhaba lar.Ben izmirde kamu hastanesinde radyoloji teknikeriyim.ihale usulü şirket calisaniyim.gorev tanimi olarak asil işi yapıyorum.Ancak hizmet alimi sartnamesine göre cihazi da şirket almisti.Bizler şirkete bağlı calisiyoruz.bizim kadroya girme durumumuz mevcut mudur?cevap alabilirsem sevinirim

  1. Böyle teknik bir sorunun cevabını ancak kanun metni ortaya çıktıktan sonra verebilirim.

 5. Merhabalar bende sağlık bakanlığına bağlı olarak taşeron firma da çalışıyorum ihale bitti fakat başta firma ihaleyi aldı ve ben iş olarak devam ediyorum kıdem tazminatı hakkım devretti mi yoksa kıdem tazminatımı alabilir miyim ?

  1. Kıdem tazminatı hakkınız devretmektedir. Hatta başka bir kamu kurumunda taşeron olarak çalışmaya devam etseniz bile kıdem tazminatı hakkınız devredecektir. Yapmanız gereken tek şey, bir gün işten ayrılırsanız, kıdem tazminatınızı en son çalıştığınız kamu kurumunda talep etmektir. Tüm tazminatınız bu kurum tarafından ödenecektir.
   Şu anda ise, firmanız değiştiği için kıdem tazminatı alamazsınız.

 6. merhaba il saglik müdürlüğünde araç içi kiralık olarak görev yapıyoruz daha doğrusu bu kadro olayları netleşene kadar biz il saglik müdürlüğünün soforuyuz biliyorduk ama sonra ogrendikki araçiçi kiralık şoförmüşüz gerek cumhurbaşkanımız sigara sempozyumu gerek başbakanımızın toplantılarında şoför
  konvoyunda hastane denetimlerinde görev yaptık ama araçiçi şoför derken firmadan aracicinde araç ile beraber kiralanmis görünüyoruz firmanın yerini servis ile alakalı biliyoruz ama yukarıı cikmamisız genelde il saglık müdürlüğünün garajindayiz mudurlukte bazıları hayırlı olsun bazilari da sizinki belli değil diyor acaba bizde kadroya yani sözleşmeli kadroya gecebilecekmiyiz.

 7. benim eşim 5 yıla yakın hastanede taşeron şirket elemanı olarak görev yaptı.kendi isteğiyle işten çıktı.kıdem tazminatı alma hakkı varmı dır

 8. MERHABA eşim sağlık bakanlığı hastanesinde 2007 -2014 yılları arasında taşeron firma elemanı olarak bigi işlem sorumlusu görevinde çalıştı . 2014 mayıs ayında gebelik nedeniyle doğum iznine ayrıldı. 2014 ağustos ayında doğum izninin bitmesi nedeniyle ücretsiz izne ayrıldı. aralık 2014 ayında kurumun çalışması için geri çağırması nedeniyle bebek oldugu için işine geri dönemedi istifa etmek zoruna kaldı ..taşeron firma tazminat yasasından yaralana bilirmiyiz.. iyi çalışmalar…

  1. Bahsettiğinize göre eşinizin işten ayrılışı istifa kaynaklı görünüyor. Haklı bir gerekçeniz yoksa, eşinizin kıdem tazminatı alma hakkı bulunmamaktadır.

 9. bir kaç şirket değiştikten sonra kadro aldım karayollarında.. çalıştığım şirketlerden tazminat alamadım ve son çlaıştığım şirketten kadroya geçmem sebebiyle mecburiyetten ayrıldım. 5 senelik tazminatım şirketlerde kaldı yani bunu alma şansım var mıdır ?

  1. Görünen o ki, istifa ederek işinizden ayrılmışsınız. Bu durumda kıdem tazminatı alma hakkınızın olmadığını söyleyebilirim.

 10. yaştan bekleyenlerin 1999 öncesi sigortalı olanların istifası durumunda kıdem tazminatı alabiliyor siz kendi istafa eden alamaz diyorsunuz bunu açıklarmısınız

 11. İş verenin yetersiz olan iş ortamından sebep , işden kendi isteğimle ayrıldım nasıl tazminatımı alırım ..

  1. Murat bey, iş ortamının yetersiz olması çok soyut ve genel bir neden. Yine de dava açarak kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 12. Slm hocam. Ben karayolları da calısıyorum. 07 05 2103. Yılında basladım taşeron firmaya. Ama ben girdim gireli 5. Tane mütahit geldi gecti. Tazminat hakkım varmı işten ayrılsam

 13. İyi aksamlar hocam ama bizim ihaleler hizmet alımı degil. Ama karayollarının işini yapıyoruz mutahit firmanın arabaları ile calısıyoruz. Yinede tazminat alabiliriz demi hocam bide benim işe girdigim tarihten bu gune yılık izin kullandrmadılar yol parası yok mesa ücreti almadık tazminata farklı hesaplanır demi. Hocam sizden cvb b bekliyoruz

  1. Hizmet alımı değilse alamazsınız. Öncelikle bir asıl işveren alt işveren ilişkisi olması gerekir. Yine de iyi araştırmanızı öneririm.

 14. Mustafa bey mrb Yardimci olursaniz memnun kalirim.Durumun olmadigi icin tazminat alacagi ile ilgili dilekcenizi netten indirmis bulunmatayim.Tedas bunyesinde 5 yil caistim fakat 2 tane taseron firma degistirdik sonra is akdimi fesh ettiler dilekceye taseron firnalarinida belirtmem gerekirmi gerekirse hangi bolume yazmam gerekir simdiden tesekkur ederim.Ayrica arabulucuda anlasamadik tazminatlardan biz degil yukkenici firmadir dediler

  1. Merhaba. Buradan ezbere yorum yapmam mümkün değil. Eğer firma ile kurum arasında bir asıl işveren-alt işveren ilişkisi varsa, ister kurumdan isterseniz de firmadan talep edebilirsiniz. İmkanınız varsa, mutlaka bir avukattan yardım almalısınız.

 15. Organize sanayi bölgesinde hizmet alimi ile guvenlik sirketinde guvenlik olarak calisiyorum 2010 yılında basladim 2017 yilina kadar ayni şirkette calistim 2018 yilinda farklı bir sirket geldi onlada calistim 2019 yilinda baska taşören geldi onda da calisiyorum suan kidem tazminatım son calismaya başladığım sirkete devreder mi ?
  Son gelen sirket 2018 yilinda çalıştığınız sirketten alacaksiniz kidem tazminatınızi dedi ne yapmam gerekir

  1. Merhaba. Alt işveren şirketler değişse de siz çalışmaya devam ettiğinize göre, şirketler değişse de kıdem tazminatı hakkınız devam edecektir.

 16. Şuan Yalova’da bir tersanede yaklaşık 1 yıldır çalışıyorum yevmiyeci olarak ve agi ücretimi alamıyorum vermiyorlar bankaya normal asgari ücret yatıyor 2020 tl olarak ben agi paramı nasıl almalıyım yada bu nedenle işten ayrılsam tazmınat alırmıyım

  1. Merhaba. AGİ alamadığınıza emin olmanızı öneririm. Öncelikle maaş bordronuzu görün ve eksik AGİ varsa, işverenden yazılı olarak talep edin.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.