Kıdem tazminatı için nasıl dava açılır?

Kıdem tazminatı davası nasıl açılır?

İlk bakışta cevabı kolay görünen bu soru, birçok işçi için zor bir soru olabilir. Herkesin her bilgiye sahip olduğunu peşinen kabul etmek çok da doğru bir davranış olmasa gerek. O nedenle, işten ayrılan işçinin kıdem tazminatını almak için nasıl bir dava açması gerektiğini kısaca açıklamak isterim.

Reklam

Kıdem tazminatı nedir?

Kıdem tazminatıyla ilgili çok geniş açıklamalara şu adresten ulaşabilirsiniz. Ama basitçe tanımlamak gerekirse; işyerinde en az bir yıldır çalışan bir işçinin, belli şartlarda işten ayrılması durumunda hak ettiği bir tazminat türüdür. Bu tazminat, işçinin çalışmış olduğu her yıl için, en son brüt ücreti kadar olacak şekilde hesaplanmaktadır. Yüksek miktarlara ulaşabilen kıdem tazminatından sadece damga vergisi kesilmesi de ayrıca işçinin lehine olmaktadır.

Kıdem tazminatı davası nereye açılır?

İşten ayrılan işçinin haklarını talep etmek için dava açacağı yer ilk olarak İş Mahkemesi’dir. Dolayısıyla kıdem tazminatını alamayan ve bunun için dava açmak isteyen bir işçi de davasını İş Mahkemesi’nde açacaktır.

Peki bu dava nerede açılacaktır? İşçi davayı ister ikametgahının olduğu yerde ve isterse de işini fiilen yaptığı yerde açabilecektir. Bunların dışında bir yerde davanın açılması mümkün değildir.

İşçinin ikametgahının olduğu yerde ya da çalıştığı yerde İş Mahkemesi yoksa ne olacaktır? Bu durumda ise davanın o yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılması gerekir.

Kıdem tazminatı davası için avukat şart mı?

iş mahkemesi kıdem tazminatı davası

Böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. İşçi kendisi iş mahkemesinde ya da asliye hukuk mahkemesinde davasını bizzat ve avukatsız açabilir. Bu konuda yazacağı bir dilekçeyi ilgili mahkemeye vermesi yeterli olacaktır. Ancak böyle önemli bir konuda profesyonel destek alınmasını ve avukat tutulmasını da tavsiye ederim. Önemli bazı ayrıntıların gözden kaçırılmaması açısından bir avukattan hukuki destek almak önemli olacaktır.

SONUÇ

Kıdem tazminatı davası, işçinin ikametgahının bulunduğu ya da işi fiilen yapmış olduğu yerdeki iş mahkemesinde açılır.

O yerde iş mahkemesi yoksa dava, asliye hukuk mahkemesinde açılmalıdır. Ayrıca kıdem tazminatı talebini içerir bir dilekçenin ilgili mahkemeye verilmesi davanın açılması için yeterli olacaktır.

Ancak böyle önemli bir konuda profesyonel bir destek alınmasını ve bir avukatla görüşülmesini öncelikle tavsiye ederim. Aksi takdirde bir takım hak kayıpları yaşanabilir. Buna rağmen, mevzuatı iyi bilen bir işçinin tek başına dava açmasının önünde bir engel bulunmamaktadır.

Not: Kıdem tazminatı dilekçesi örneği için tıklayınız.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

32 Yorum

 1. Merhaba mustafa bey ben 5 yıldır özel bir şirkette ö.g.g olarak çalışıyorum.benim aylık çalışma saatim 240 saat ben memleketimde iş buldum oraya gitmek istiyorum ama tazminatımı alamıyorum.yukarda okuduğum bir yazınızda yıllık 270 saat üzeri çalışmalarda işten çıkma sebebi olabilir demiştiniz.benim bildigim kadarıyla haftalık 45 saatten sonrası mesai olarak geçiyor.öyle olursa benim yıllık 720 saati buluyor.mahkemeye fazla mesai süresini gerekçe gösterip ayrilsam kazanirmiyim.ayrica mahkeme devam ederken şirket kapanırsa tazminatı yinede alabilirmiyim

  1. Merhaba. Özel güvenlik şirketleri artık eskisi gibi yaş tahtaya basmıyorlar. Bir hukuk müşavirleri yada hukuk departmanları olup teknik destek alıyorlar.
   Yani kendi tahminlerinizle yola çıktığınızda yanlış adım atabilirsiniz dikkat…
   Fazla çalışma sürelerinize haftalık olarak bakmanız gereklidir öncelikle. Vardiya çizelgeniz, ara dinlenme süreniz ve ücret bordronuz + iş sözleşmeniz titizlikle incelenmeli bu girişimde bulunmadan önce. Zira yeni iş bulup ayrılmak kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanılabilecek bir durum değildir.

 2. MERHABALAR İYİ ÇALIŞMALAR 2015 DE EMEKLİ OLDUM KIDEM TAZMİNATI OLARAK 1 YIL SONRAYA 3 TAKSİTLİ SENET VERDİLER BU SENETLER HİÇ ÖDENMEDİ OYALIYORLAR HAFTAYA DİYORLAR SIRAYA ALDIK DIYORLAR OYALIYORLAR 30BİN TL GİBİ BİR RAKAM ÖDENECEK TUTAR BENDE BU TUTARA GÜVENİP İŞ YAPTIM GELMEYİNCE MAĞDUR OLDUK AİLECEK ÇANAKKALE DARDANEL TON BALIK FABRİKASI

  BEN DAVA AÇSAM ŞU AN DAVA KAC AYDA SONUÇLANIR AVUKATLIK ÜCRETİ VB GİBİ GİDERLER CIKILDIKTAN SONRA 30 BİN TL DEN BANA KALAN RAKAM NE OLUR KABATASLAK YANITLAYABİLİRSENİZ COK MAKBULE GEÇİCEK TEŞEKKÜRLER…

  1. Hatice hanım, bu konuları bir avukatla görüşmelisiniz. Ama madem bir yıldır ödenmiyor, daha fazla beklemeden bir an önce dava açmanızda yarar var.

 3. Yaklaşık 3 ay maaş yatırmamaları sonucu çalıştığım fabrikayı bırakıp dava açtık.mahkemeler bitti fakat dosya şuan icra müdürlüğünde ve yaklaşık bir senedir bekliyoruz.bu işlemi hızlandırıp tazminatımızı biran evvel alabilmek için ne yapılmalı?savcılığa dilekçe verilmeli diye bir bilgi duyduk ne kadar doğrudur?₩

 4. merhaba bir iş yerinde 3,5 yıldır calısıyorum iş yerim beni ihbar surem dolmadan cıkarıyor ihbarın tamamınımı yoksa arada farkı mı alırım teşekkurler

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.