Kıdem tazminatı ne kadar sürede ödenmelidir?

Kıdem tazminatı ödeme süresi

Kıdem tazminatı işçiye, çalışmış olduğu her yıl için ve giydirilmiş brüt ücreti üzerinden ödendiği için önem arz etmektedir. Miktarı genelde yüksek tutan ve işçinin işten ayrılması üzerine ödenen bu tazminat kaç gün içinde ödenmelidir?

Reklam

Kıdem tazminatına hak kazanma

Şu yazımda ayrıntısıyla açıkladığım üzere kıdem tazminatına hak kazanmanın iki temel şartı bulunmaktadır: İşçinin o işyerindeki kıdeminin en az bir yıl olması ve iş akdinin kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermesi. Bu haller oldukça ayrıntılı olup yukarıda bağlantısını verdiğim yazıya göz atabilirsiniz.

Kıdem tazminatı ne zaman ödenir?

Okuyucularımdan en çok gelen sorulardan birisi de budur. İş Kanunu birçok hakkı süreye bağlamasına rağmen kıdem tazminatının ödenmesi için her hangi bir süre öngörmemiştir. Peki bu, kıdem tazminatının işveren tarafından belirlenen ve istenen bir sürede ödenebileceği anlamına mı gelir? Elbette hayır.

Kıdem tazminatı ödemesi için ilk ve kesin kural, bu tazminatın derhal ödenmesi gerektiğidir. İş sözleşmesinin sona ermesine bağlı bir hak olan kıdem tazminatı doğal olarak, iş akdi sona erdiği anda ve peşin olarak ödenmelidir. Taksitle ödenip ödenemeyeceği hususunu daha önce yazmıştım.

Makul bir süre beklenmelidir

İşten ayrılan ve kıdem tazminatı hak eden bir işçi kanaatime göre makul bir süre beklemelidir. Bu sürenin net bir tanımı olmayıp işçiden işçiye değiştiği kabul edilir. Kimi işçi için bu süre bir gün iken, kimi işçi için bir ay olabilir. Burada unutulmaması gereken, işçinin dilerse bir gün bile beklemek zorunda olmadığıdır. Yine de tavsiyem, bir süre beklenilmesi yönündedir.

Makul süre geçerse ne yapılmalı?

kıdem tazminatı ödemesi ne zaman

İşçi kendi belirlediği süre geçmesine rağmen, kıdem tazminatı ödemesini hâlâ alamamışsa bir an önce noter kanalıyla bir ihtarname göndermeli ve alacaklarını talep etmelidir. Bu ihtarnamede işverene 7 gün, 15 gün ya da 1 ay gibi süreler verilebilir. Bu sürenin geçmesiyle de tazminat ödenmemişse artık iş mahkemesine dava açılması gerekmektedir.

SONUÇ

Birçok işçinin beklediği cevabın bu olmadığını biliyorum. Kıdem tazminatının ödenmesi için kesin olarak belirlenmiş bir sürenin olduğunu düşünen işçilerin, böyle olmadığını bilmeleri gerekir.

İşçinin, kıdem tazminatının ödenmesi için makul bir süreyi kendisinin belirlemesi ve bu sürede ödenmeyen tazminat için işverene ihtarname çekmesi gerekmektedir.

Burada illa ki bir süreden bahsedilmesi gerekirse şunu söyleyebilirim ki; kıdem tazminatı kural olarak derhal ödenmelidir. O halde işçinin işverene, en azından bir iş günü süre tanıması beklenir.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

99 Yorum

 1. 16,5 yıl çalıştığım firmadan kıdem tazminatın ödenmek üzere 20.06.2016 tarihinde noterden çıkış verildi. bu konu ile ilgili işe iade davası açtım. dava süreci devam ediyor, ancak tazminat ödemesi tarafıma yapılmadı dava sonucunu bekliyorlar diye düşünüyorum. dava sonucunu beklemeden tazminatımı nasıl alabilirim.

 2. slm ısten ayrılalı 1 a y oldu ısveren para odeyecenı bende bekledım a
  ma benı sallıyor noterden kagıt gonderebılırmıyım hakkım ne zamana kadar devam edıyor bu saatten sonra ben ne yapabılırım yardımcı olurmusuz

  1. Muharrem bey, hakkınız 5 yıl daha devam eder. Ama bir an önce ihtarname göndermenizi öneririm.

 3. Sorulara verilen cevapların içi boş,kanun yönetmeliklerin içi boş.İşçinin faydasına bir şey yok.İşçi hakkını arayacak olsa git mahkemelerde ara deniyor.En az mahkeme 1/1,5 sene sürüyor oradan işçinin lehine çıkan sonucu yargıtaya götürse işveren oradan da bi 6 ay zaman geçer.İşçinin canı çıkar hakkını alana kadar.

 4. Kapıcımız 2000 yılında kıdem tavminatını alıp emekli oldu ve yine çalışmaya devam etti apartmanımızda ve 1.525.00₺maaş alıp 594.00₺sgk sı ödeniyor ve yaşlandığı için iş yapamamazlık halinden dolayı işine son verdiğimizde kıdem tavminatı kaç para olacak?ve kendisine çıkış nasıl bildirmemiz gerek.saygılar.

 5. Merhaba ben Bekir akarçay kamu tüzel bir federasyon da 3yıl 9 ay çalıştım. 30 Eylül 2017 itibariyle iş aktimiz feshedildi 20 Kasım 2017, yani bu güne kadar bilgi verilmedi, ödeme yapılmadı daha ne kadar beklemeliyim..

  1. Bekir bey, ödeme alamayacağınızı düşünüyorsanız, beklemenize gerek yok. Açıkçası bunun kararını sizin vermeniz gerekiyor.

 6. Selamlar, işten çıkarıldım ama ihbar süremi dolduruyorum.İşsizlik maaşını ihbar süresi bittikten sonramı alabilirim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.