Kıdem tazminatı ne kadar sürede ödenmelidir?

Kıdem tazminatı ödeme süresi

Kıdem tazminatı işçiye, çalışmış olduğu her yıl için ve giydirilmiş brüt ücreti üzerinden ödendiği için önem arz etmektedir. Miktarı genelde yüksek tutan ve işçinin işten ayrılması üzerine ödenen bu tazminat kaç gün içinde ödenmelidir?

Kıdem tazminatına hak kazanma

Şu yazımda ayrıntısıyla açıkladığım üzere kıdem tazminatına hak kazanmanın iki temel şartı bulunmaktadır: İşçinin o işyerindeki kıdeminin en az bir yıl olması ve iş akdinin kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermesi. Bu haller oldukça ayrıntılı olup yukarıda bağlantısını verdiğim yazıya göz atabilirsiniz.

Kıdem tazminatı ne zaman ödenir?

Okuyucularımdan en çok gelen sorulardan birisi de budur. İş Kanunu birçok hakkı süreye bağlamasına rağmen kıdem tazminatının ödenmesi için her hangi bir süre öngörmemiştir. Peki bu, kıdem tazminatının işveren tarafından belirlenen ve istenen bir sürede ödenebileceği anlamına mı gelir? Elbette hayır.

Kıdem tazminatı ödemesi için ilk ve kesin kural, bu tazminatın derhal ödenmesi gerektiğidir. İş sözleşmesinin sona ermesine bağlı bir hak olan kıdem tazminatı doğal olarak, iş akdi sona erdiği anda ve peşin olarak ödenmelidir. Taksitle ödenip ödenemeyeceği hususunu daha önce yazmıştım.

Makul bir süre beklenmelidir

İşten ayrılan ve kıdem tazminatı hak eden bir işçi kanaatime göre makul bir süre beklemelidir. Bu sürenin net bir tanımı olmayıp işçiden işçiye değiştiği kabul edilir. Kimi işçi için bu süre bir gün iken, kimi işçi için bir ay olabilir. Burada unutulmaması gereken, işçinin dilerse bir gün bile beklemek zorunda olmadığıdır. Yine de tavsiyem, bir süre beklenilmesi yönündedir.

Makul süre geçerse ne yapılmalı?

kıdem tazminatı ödemesi ne zaman

İşçi kendi belirlediği süre geçmesine rağmen, kıdem tazminatı ödemesini hâlâ alamamışsa bir an önce noter kanalıyla bir ihtarname göndermeli ve alacaklarını talep etmelidir. Bu ihtarnamede işverene 7 gün, 15 gün ya da 1 ay gibi süreler verilebilir. Bu sürenin geçmesiyle de tazminat ödenmemişse artık iş mahkemesine dava açılması gerekmektedir.

SONUÇ

Birçok işçinin beklediği cevabın bu olmadığını biliyorum. Kıdem tazminatının ödenmesi için kesin olarak belirlenmiş bir sürenin olduğunu düşünen işçilerin, böyle olmadığını bilmeleri gerekir.

İşçinin, kıdem tazminatının ödenmesi için makul bir süreyi kendisinin belirlemesi ve bu sürede ödenmeyen tazminat için işverene ihtarname çekmesi gerekmektedir.

Burada illa ki bir süreden bahsedilmesi gerekirse şunu söyleyebilirim ki; kıdem tazminatı kural olarak derhal ödenmelidir. O halde işçinin işverene, en azından bir iş günü süre tanıması beklenir.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

74 Yorum

 1. Mustafa bey iyi akşamlar.
  Ben evleneceğimden ötürü şuanda çalışmakta olduğum işten ayrılmak zorunda kalacağım.doğal olarak kıdem tazminatı hakkı doğuyor.fakat ben tazminat konusunu hiç açmadım müdürüme zaten bir ay sonra işten ayrılacağım.sizce nasıl bir yol izlemeliyim.birde benim maaşımda haciz var bu tazminat almama engel olur mu? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Esin hanım, maaşınızda haciz olması ile kıdem tazminatının hiçbir alakası yoktur. Yapmanız gereken, işten ayrılmadan önce evlilik nedeniyle işten ayrılacağınızı ve kıdem tazminatınızı talep ettiğinizi bir dilekçeyle ya da noterden ihtarname göndererek işverenden talep etmekten ibarettir.

 2. Mustafa bey merhaba ben özel bir sektorde guvenlik gorevlisi olaraka 2010 yılında basladim temmuz ayinin 7 sinde daralmadan dolayı isten cikarildim tazminat vereceklerini soylediler ama hala hesaba yatirilmadi aradigimda da karsi taraftan hala odeme beklediklerini beyanda bulunuyorlar yani calistigim daralmaya. Giden proje sahipleri

 3. MUSATAFA BEY ÖNCELİKLE SAYGILARIMI ARZ EDERİM.. EFENDİM 24,12,2014 TARİHİNDE …. MAĞ A.Ş. İŞE BAŞLADIM. ASKERLİK İÇİN TECİLİ BOZDURDUM VE NASİP OLURA KASIM 2017 İÇİN ASKERLİK GÖREVİ SEBEBİYLE İŞTEN AYRILMA DURUMUM VAR. EKİM SONUNDA ASKERLİK SEVK EVRAĞIMI ŞİRKETE İBRAZ EDEREK İSTİFA EDECEM BU DURUMDA KIDEM TAZMİNATIMI ALIRMIYIM YADA HUKUKEN NASIL BİR İSTİKAMET İZLENMELİ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  1. Abdullah bey, kasımda askere gidecekseniz ve ekim ayı sonunda da askere sevk evrakınızı işyerinize verecekseniz, elbette ki kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Tek tavsiyem, ilgili evrakı bir yazı ekinde vermeniz ve evrak kayıt numarası almanız yönündedir. Ödenmezse, tekrar yazarsanız ve sizi doğru şekilde yönlendirmeye çalışırım.

 4. Mustafa Bey eşim 2010 yılında özel bir firmada ise başladı çalıştığı iş gereği farklı zamanlarda farklı sağlık sorunları yaşadı şimdi ağır işlerde çalışamaz raporu var (bir mağazanın meyve sebze paketleme deposunda çalışıyor ve mecburen kasa kaldırıyor) bu rapor ile sağlık sorunları gerekçesi ile tazminatı alarak işten ayrilabilirmiyiz nasıl bir yol izlemeliyiz ne yapmalıyız asgari ücretle çalışıyor şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Size, alabileceğinizi söylesem de, işveren ödeme yapmayabilir. Bu durumda, raporu değerlendirecek olan mahkeme olacaktır. Her zaman söylüyorum, önemli olan risk alabilmeniz ve sağlık sorunuyla yapılan iş arasında bağlantı kurulabilmesidir.

 5. Mustafa Bey merhaba
  17 ay süreyle çalıştığım iş yerinden önceden haber vermeksizin işime son verilmiştir. Gerçek maaşım 4500 TL olup büyük bir kısmı elden makbuz karşılığı ödenmekteydi. Son elden ödenenin bir fotokopisini aldım. Buna göre tazminat ve ihbarım neye göre hesaplanacak?

  1. Yaşar bey, işveren büyük ihtimalle resmi maaşınıza göre hesaplar. Öyle olursa, siz ödenen paraları alırsınız ve aradaki farklar için dava açarsınız. Makbuzlar işinize yarayacaktır.

 6. merhabalar Mustafa hocam geçen size kıdem tazminatıyla ilgili bir kaç soru sormuştum verdiğiniz cevaplar çok işime yaramıştı tşk ederim. Yalnız bir sorum daha olacak ben en son 2014 yılında elime geçen asgari ücret 1000 tl ‘i 3.5 yıllık bir çalışmam var ve geri dönüşte iş başvurusunda bulundum işe iade olmadı elimde çalışma bakanlığının işe geri dönüş belgesi var geçen bimer’e yazdım çalıştığım idari birime dilekçe ver diyor sigorta incelemelerinde hakketiğimi söylüyor nasıl bir dilekçe hazırlamalıyım ki hem kıdem tazminatımı hemde geri dönüşte işe alınmadığımdan dolayı üç aylık bürüt ücreti alabilmem için ve tahmini sizce ne kadar ödenmesi gerekiyor tşk ederim ….

 7. Mustafa bey Merhabalar 05.06.2017 iş akdimi karşılıklı olarak fesih ettik. Sözleşmede tarafıma tazminat ödeneceği ve bordronun bir nüshasıda bana verildi. Fakat halen ödenen bir para yok. Ne yapmayılım. Şimdiden teşekkürler.

 8. meraba ben 21.04.2014 de işe basladım ve işe baslarken iş verene askerlıgımı yapmamıs oldugumu beyan ettım ve ogun den bu yana 3 yıl sureyle aynı iş yerınde calısmaktayım .2017 agustos ayında askerlık gorevımı yapacak olmamdan dolayı sorumlu amırıme 02.06.2017 gunu işten ayrılacak oldugummu bıldırmıs bulunuyorum iş verenın benim tarafıma karsı olan yukumluluklerı ve benım iş yerıme karsı olan yukumluluklerım nelerdır yardımcı olursanız sevınırım sımdıden tesekkurler

 9. Mustafa Bey, 2014 Eylül ayından on aylık süreli sözleşme ile başladığım işyerimden 2015 Haziran ayı sonunda sözleşme bitimi ile çıkarılmış oldum. 2015 Eylül ayından sözleşmem yenilendi ve 2016 Haziran ayında aynı şekilde sözleşme sona erdi. 2016 Eylül ayından tekrar yenilenen sözleşmem 2017 Haziran ayı sonunda tekrar sona eriyor. Bu şekilde üç defa arka arkaya yapılan on aylık sözleşme kapmasında iş yerimde çalışmış ve işten çıkarılmış olacağım. Tekrar eden süreli sözleşmelerin süresiz kabul edilmesi kapsamına dahil olarak ihbar ve kıdem tazminatı hakkını kazanıp kazanmadığımı öğrenmek istiyorum. Şayet kazandığım haklar var ise talebi ile ilgili izlemem gereken yol hakkında bilgi edinmek istiyorum. İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.

 10. Merhaba Mustafa Bey,

  01.02.2014 tarihinde işe başladığım firma 30.05.2017 tarihinde giriş çıkış yapacağını söyleyip çıkışımı verdi. Kıdem tazminatını hakkettiğimi ve ödeyeceğini fakat ihbar hakkının doğmadığını bu yüzden ödemeyeceğini söyledi. Sizce ben haketmiyor muyum ?

  1. Merhaba. Kıdem tazminatını hak ettiyseniz, ihbarı da hak etmişsiniz demektir. Ama halen çalışıyorsanız, aslında ne ihbar ne de kıdem tazminatının ödenmemesi gerekir.

 11. merhaba adım birgül 01.10.2015 tarihinde işe başladım 23.02.2017 tarihinde evlendim. 31.05.2017 tarihinde 1475 sayılı iş kanunun kıdem tazminatıyla ilgili yürürlükteki 14. maddesine dayanarak evlilik nedeni ile haklı sebeple iş sözleşmemi sona erdireceğim noterden ihtar çekerek evlilik cüzdan fotokobisini de ekleyerek bu işlemin yapacağım fakat kıdem tazminatımı tarafıma kaç gün içinde ödemeliler benim asgari bir süre belirtmem gerekirmi 7 ila 15 yada derhal ödenmeli diye ibare kullanmalı mıyım ilginize teşekkürler

  1. Birgül hanım kıdem tazminatının normalde DERHAL ödenmesi gerekir. Dolayısıyla bu süreye siz karar vermelisiniz. Ama en az 1 hafta süre verilmesini tavsiye ederim.

 12. Mustafa Bey 27.03.2017 tarihinde emekli olan bir çalışanı 28.03.2017 tarihinde emekli olarak girişini yaptım fakat tazminatını hesaplamamıştım 5. ayda hesaplamam mümkün olurmu yoksa illaki 3. ay muhtasarı düzeltmemi yapılır.

  1. Egemen bey muhtasar beyanname ile ilgili bilgim yok. Kusura bakmayın, yorum yaparak sizi yanıltmak istemem.

 13. mustafa bey ben 3.11.2013 ıse gırdım 20 nısan 2017 ısten ayrldım askere gıtcem dıye sulusude verdım fakat tazmınatını taksıde bolecez dedıler 2 yada 3 aya taksıt taksıt verelım dedıler boyle bı hakları varmıdır

  1. Kıdem tazminatının taksitle ödenmesi ancak sizin rızanıza bağlıdır. Kabul etmezseniz peşin ödenmesi gerekir. Yine de iyi niyet çerçevesinde anlaşmanızı öneririm; çünkü dava süreci yıllar alabilmektedir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.