Kıdem tazminatı ne kadar sürede ödenmelidir?

Kıdem tazminatı ödeme süresi

Kıdem tazminatı işçiye, çalışmış olduğu her yıl için ve giydirilmiş brüt ücreti üzerinden ödendiği için önem arz etmektedir. Miktarı genelde yüksek tutan ve işçinin işten ayrılması üzerine ödenen bu tazminat kaç gün içinde ödenmelidir?

Kıdem tazminatına hak kazanma

Şu yazımda ayrıntısıyla açıkladığım üzere kıdem tazminatına hak kazanmanın iki temel şartı bulunmaktadır: İşçinin o işyerindeki kıdeminin en az bir yıl olması ve iş akdinin kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermesi. Bu haller oldukça ayrıntılı olup yukarıda bağlantısını verdiğim yazıya göz atabilirsiniz.

Kıdem tazminatı ne zaman ödenir?

Okuyucularımdan en çok gelen sorulardan birisi de budur. İş Kanunu birçok hakkı süreye bağlamasına rağmen kıdem tazminatının ödenmesi için her hangi bir süre öngörmemiştir. Peki bu, kıdem tazminatının işveren tarafından belirlenen ve istenen bir sürede ödenebileceği anlamına mı gelir? Elbette hayır.

Kıdem tazminatı ödemesi için ilk ve kesin kural, bu tazminatın derhal ödenmesi gerektiğidir. İş sözleşmesinin sona ermesine bağlı bir hak olan kıdem tazminatı doğal olarak, iş akdi sona erdiği anda ve peşin olarak ödenmelidir. Taksitle ödenip ödenemeyeceği hususunu daha önce yazmıştım.

Makul bir süre beklenmelidir

İşten ayrılan ve kıdem tazminatı hak eden bir işçi kanaatime göre makul bir süre beklemelidir. Bu sürenin net bir tanımı olmayıp işçiden işçiye değiştiği kabul edilir. Kimi işçi için bu süre bir gün iken, kimi işçi için bir ay olabilir. Burada unutulmaması gereken, işçinin dilerse bir gün bile beklemek zorunda olmadığıdır. Yine de tavsiyem, bir süre beklenilmesi yönündedir.

Makul süre geçerse ne yapılmalı?

kıdem tazminatı ödemesi ne zaman

İşçi kendi belirlediği süre geçmesine rağmen, kıdem tazminatı ödemesini hâlâ alamamışsa bir an önce noter kanalıyla bir ihtarname göndermeli ve alacaklarını talep etmelidir. Bu ihtarnamede işverene 7 gün, 15 gün ya da 1 ay gibi süreler verilebilir. Bu sürenin geçmesiyle de tazminat ödenmemişse artık iş mahkemesine dava açılması gerekmektedir.

SONUÇ

Birçok işçinin beklediği cevabın bu olmadığını biliyorum. Kıdem tazminatının ödenmesi için kesin olarak belirlenmiş bir sürenin olduğunu düşünen işçilerin, böyle olmadığını bilmeleri gerekir.

İşçinin, kıdem tazminatının ödenmesi için makul bir süreyi kendisinin belirlemesi ve bu sürede ödenmeyen tazminat için işverene ihtarname çekmesi gerekmektedir.

Burada illa ki bir süreden bahsedilmesi gerekirse şunu söyleyebilirim ki; kıdem tazminatı kural olarak derhal ödenmelidir. O halde işçinin işverene, en azından bir iş günü süre tanıması beklenir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

140 Yorum

 1. ben atamam oldu devlet hastanesinde özel sektör temizlik işçisiyim 1-1-2004 de hastanede çalışmaya başladım 19-10-2016 işten ayrıldım yaklaşık 12 sene çalışmışlığım var girişim 1996 kıdem tazminatı alabilirmiyim

   1. bir isyerinde 5,5 yil calistim ve kasim ayi itibariyke usime son verildi.is veren bana makul sure dort aydir bekleme suresi dedi.sozde her ay taksitkere bolup vetecekti ama bir bucuk ay oldu isten cikali ama daha hic alamadim oyaliyor beni galiba ne yapma gerekir

     1. kolaygelsin mustafa abi 03/01/2008çıkış01/01/2011 tazminatalmadım şirketkapandı davaaçsam alabilirmiyim 2017 nin askeriücretüzerindenmi yoksa eski üzerindenmi birsitede bahçivandım sitenin bekçievindekalıyordum haklarım varmıdır saygılar hayırlıişler

     2. Eski ücretten hesaplanır. Ama yasal faiz talep ederseniz, eklenir. Muhatap bulabileceğinizi ve tahsilat yapabileceğinizi düşünüyorsanız açabilirsiniz.

 2. bir sorum olacak sizlere; kıdem ve ihbar tazminatı için gereken süreyi iş verene verdikten sonra noterden ihtarname çektik var sayalım. ihtarname çekildikten sonra yine ödeme olmadı ise mahkeme süreci ne kadar sürer…

  1. Bu sorunun ne yazık ki net bir cevabı yok. 1 yılda biten davalar varken 2 yıl sürenler de var. O yüzden bu sorunuzun bir cevabı olmaz.

 3. Merhaba bnim size sorum toplu tazminat odemesi ile ilgili toplu tazminat odemesi olacakmi bole bi yasa wardi ne zmn yururluge girecek acaba

  1. Ortada henüz ne bir taslak ne de tasarı var. Ortaya çıkarsa, burada mutlaka onunla ilgili bir yazı yayımlarım.

 4. Kıdem tazminatı bi yazıda okudum iki kez alınıyormuş..
  Bunun asıl doğru olanı nedir?
  İşçi bu kıdem tazminatı nı ikinci kez hakediyormu?
  Teşekkür ederim

 5. Evlilik ten dolayi isten ciktim tazminatimi 25 gundur yatirmiyorlar.acikcasi mudur imzalamiyormus bunun icin ne yapmam gerekiyor?

  1. Ben olsam noterden ihtarname gönderir ve ödemeleri için 7 gün süre verirdim. Ödemezlerse bir an önce dava açmanız gerekir.

 6. 2 yıllık bir ihale çalışanıyım ve ihale bitti yıllık izinde kullanmadık bunların hepsini aynı yerden başvurabilirmiyim ve ihale çalışanı için farklı bir kanun varmı? Şimdiden teşekkürler

  1. Taşeron işçiler için ayrı bir kanun yoktur. Yıllık izin ve diğer alacaklarınız ödenmiyorsa dilerseniz taşeron firmaya dilerseniz de asıl işverene dava açabilirsiniz.

 7. 16 06 2010 tarihinde ișe girdim 15 092016 is sözleşmesi doldurdum ve bu özel güvenlik belgemi değiştirmeye gidiğimde eski eşimle dava dosyalarım olduğu için silah güvenlik belgem iptal ediler asıl is veren tazminatím taleb edim bende mahkeme dosyaların istediler iki ay oldu ne yapmamı önersiniz

  1. Bu durumda en doğrusu bir avukatla görüşmek ve haklı durumda olduğunuza kanaat getirirseniz dava açmaktır.

 8. İs Arkadaşımla kavga ettiğim için hem arkadaşıma hem bana kınama cezası verildi. Olay ile ceza verilme tarihi arasında 3 ay süre geçti beraber çalışmaya devam ettik akabinde güvensizlik gerekçesi ile iş akitlerimiz fesh edildi. İşten ayrılalı 14 gün oldu. Şuana kadar kıdem ve ihbar tazminatım ödenmedi bu durumda işe iade davası açabilirmiyim şirketin bana tazminat ödememe hakkı var mıdır tşk

  1. İşten ayrıldıktan sonra 1 ay içinde işe iade davası açmanız gerekir. Tazminat ise, olayı gelişimine göre mahkemenin takdirinde olacaktır.

 9. ekim 27 den beri benm şigorta çıkış verildi ve hala alacağiımı alamadım yaklaşık 5 ayda benm içerde param var yaklaşık 1 şene 6 aydır çalıştım o işyerinde ne yapmalıyım

  1. Artık işverenin haklarınızı ödemeyeceğini düşünüyorsanız iş mahkemesinde dava açmanız gerekir.

 10. 9 Aralık da borclarimdan dolayı işverenle ikale yöntemiyle işten ayrıldım fakat tazminatımiz beklediğimiz süre içinde yatmadı ( 25 Aralık avans gününde ) bu nedenle odemelerim gecikti ne yapmamız gerekir bu şekilde mağdur olan 100 kişiden fazlayız

  1. Bunu bilmem mümkün değil. Çünkü önemli olan hangi şartlarda ayrıldığınız, hangi belgelere imza attığınız ve işverenin çıkışınızı SGK’ya hangi kodla bildirdiğidir.

 11. Merhaba doğum yaptın ve iş yeri ile anlaşmalı olarak is yerinden çıkartıldı m şimdi is yeri tazminatimi odemiyo ne yapmaliyim

 12. Merhaba ben iş yerimden çıkartıldım bugünün tarihiyle ama ben imzamı attım bana gelecek hafta maasimiz yaticak dediler 2 hafta sonra tazminatını vereceklerini söylediler tazminatım hesaba yaticakmış böyle birşey var mi bu anayasada yardımcı olur musunuz? Bende video yaptım haftaya alacagima dair bir sıkıntı çıkar mi??

  1. Oktay bey biraz beklemenizde fayda var; ama işvereni tanıyan siz olduğunuzdan, bu konuda karar vermesi gereken de sizsiniz.

 13. merhaba emeklilik sonrası 4 yıl çalıştım sigortasız olarak tazminatım ödenmedi çalışmak zorunda bırakıldım sigortamda yapılmadı dava açmaya hazırlanıyorum hem emeklilik öncesi hem sigortasız çalışmış olduğum 4 yılı alabilirmiyim ?

 14. 1 yıl 6 ay çalıştığım şirketten,31 Aralık 2016 da işten çıkarıldım tazminat ve ihbarım hesaplandı İmzam atmadım 20 gün geçti ödemem yapılmadı ne yapmam lazım ?

 15. Merhaba ben ben özel bir hastanede çalışıyordum kasım 31 de çıkarıldım ihbar ve kidemimi şubatta ödeyeceklerdi şimdi aradılar ve para yok haziran ayına çek verelim diyorlar ne yapabilirim avukatta kabul et diyor mahkeme 2/3 yıl sürer birde avukat paras8 verirsin diyor bu nasıl iştir

 16. Merhabalar 5 buçuk senedir bir firmada çalışmaktayım aldığım maaş üzerinden sigortam ödenmemektedir, askeri olan kısım bankaya yatmakta kalanı elden almaktayız son 2 yıldır ise elden aldığımız maaşı 2 3 ay geriden hep ödemektedirler,günde 8 saat yerine 12 saat çalışmaktayım belirli öğlen arası tatilimiz yok resmi tatillerdede çalışmaktayız böyle bir durumda firmayı mahkemeye versem kazanma şansım ne olur , daha öncedende sigortasını yatırmayan bir arkadaşımızın mahkemesi devam etmektedir , elden maaş aldığıma dair watsaapdan yazışmalarımız ve şahitlerimiz bulunmaktadır , ve mesleğimden ötürü askeri ücretten fazla aldığıma dahil dosya mevcut şimdiden cevabınız için teşekkür ederim…

  1. Mustafa bey, bahsettiğiniz koşullara bakılırsa, davayı kazanmanız yüksek ihtimaldir. Elden ödemeye mahkeme kanaat getirirse tek başına bu bile yeterli olacaktır. Ayrıca ara dinlenmesi kullandırılmaması da fesih sebebidir. Ödenmeyen fazla mesai ya da genel tatil ücreti varsa, bunlar da haklı gerekçe olarak kabul edilecektir.

   1. Mustafa bey görüşmüş olduğum avukatım noterden ihtarname çekmeme gerek duymadı kendisi bana özel bir savunma hazırlayıp yollayacakmış sizce gerek varmıdır ihtarnameye böyle bir konuda

 17. merhaba ;
  özel bir şirkette 2013 yılı şubat ayından beri asgari ücretle çalışmaktayım. işe başladığımda evliydim ve boşandım. şimdi ise evlilik yapacağım ve 2017 yılı evlilik sebebiyle işten ayrılmak istiyorum. kıdem ve ihbar tazminatımı alabilir miyim? kadın işçilerin böyle bir hakka sahip olduğunu duymuştum. bilgi verebilir misiniz?

 18. Merhabalar Mustafa Bey. Ben 16.07.2015 tarihinden 30.03.2017 tarihine kadar bir fabrikada güvenlik olarak çalıştım. Sene sonlarında giriş çıkış yaptılar. Şimdi bize iş veren taşeron şirket değişti. Yeni firmayla sözleşme imzaladık. Eski firma bize toplu şekilde istifa yazdırdı. Tazminat alabilir miyiz? Birde haklarınızı devrettim falan dedi bunu nasıl öğrenebiliriz ? Teşekkürler.

  1. Cem bey istifa eden işçi kıdem tazminatı alamaz. Ama siz ileride dava açarsanız, toplu olarak istifa edildiğini ispat ederek bu firmadan da kıdem tamzinatınızı alabilirsiniz. Mahkeme bu istifaların geçerli olmadığına kanaat getirirse, işyeri devri olarak görecek ve kıdem tazminatınızı ödettirecektir. Yine de istifa dilekçesi imzalamış olmak her zaman bir risk teşkil edecektir.

 19. MUSTAFA BEY MERHABA 2003 TEMMUZ AYINDAN İTİBAREN AYNI İŞ YERİNDE ÇALIŞMAKTAYIM BU SÜRENİN İLK 12 YILI ASGARİ ÜCRET ALARAK SİGORTAYA BİLDİRİLDİ SON 2 YIL İSE ALMIŞ OLDUĞUM ÜCRET ÜZERİNDEN BİLDİRİLDİ KIDEM TAZMİNATI ALMAK İSTEDİĞİMDE SON İKİ YIL ÜZERİNDEN Mİ DEĞERLENDİRME YAPILIR YOKSA GENELE Mİ YAYILIR TEŞEKKÜRLER….
  NOT:SON 2 YILDIR SGK DA 3.300 TL CİVARINDA BÜRÜT ÜCRET GÖRÜNMEKTEDİR…

  1. Oğuzhan bey ikisi de değil. Tam olarak, ayrıldığınız gün itibariyle maaşınız brüt ne kadarsa, o rakamın üzerinden hesaplanmalıdır.

 20. mustafa bey ben 3.11.2013 ıse gırdım 20 nısan 2017 ısten ayrldım askere gıtcem dıye sulusude verdım fakat tazmınatını taksıde bolecez dedıler 2 yada 3 aya taksıt taksıt verelım dedıler boyle bı hakları varmıdır

  1. Kıdem tazminatının taksitle ödenmesi ancak sizin rızanıza bağlıdır. Kabul etmezseniz peşin ödenmesi gerekir. Yine de iyi niyet çerçevesinde anlaşmanızı öneririm; çünkü dava süreci yıllar alabilmektedir.

 21. Mustafa Bey 27.03.2017 tarihinde emekli olan bir çalışanı 28.03.2017 tarihinde emekli olarak girişini yaptım fakat tazminatını hesaplamamıştım 5. ayda hesaplamam mümkün olurmu yoksa illaki 3. ay muhtasarı düzeltmemi yapılır.

  1. Egemen bey muhtasar beyanname ile ilgili bilgim yok. Kusura bakmayın, yorum yaparak sizi yanıltmak istemem.

 22. merhaba adım birgül 01.10.2015 tarihinde işe başladım 23.02.2017 tarihinde evlendim. 31.05.2017 tarihinde 1475 sayılı iş kanunun kıdem tazminatıyla ilgili yürürlükteki 14. maddesine dayanarak evlilik nedeni ile haklı sebeple iş sözleşmemi sona erdireceğim noterden ihtar çekerek evlilik cüzdan fotokobisini de ekleyerek bu işlemin yapacağım fakat kıdem tazminatımı tarafıma kaç gün içinde ödemeliler benim asgari bir süre belirtmem gerekirmi 7 ila 15 yada derhal ödenmeli diye ibare kullanmalı mıyım ilginize teşekkürler

  1. Birgül hanım kıdem tazminatının normalde DERHAL ödenmesi gerekir. Dolayısıyla bu süreye siz karar vermelisiniz. Ama en az 1 hafta süre verilmesini tavsiye ederim.

 23. Merhaba Mustafa Bey,

  01.02.2014 tarihinde işe başladığım firma 30.05.2017 tarihinde giriş çıkış yapacağını söyleyip çıkışımı verdi. Kıdem tazminatını hakkettiğimi ve ödeyeceğini fakat ihbar hakkının doğmadığını bu yüzden ödemeyeceğini söyledi. Sizce ben haketmiyor muyum ?

  1. Merhaba. Kıdem tazminatını hak ettiyseniz, ihbarı da hak etmişsiniz demektir. Ama halen çalışıyorsanız, aslında ne ihbar ne de kıdem tazminatının ödenmemesi gerekir.

 24. Mustafa Bey, 2014 Eylül ayından on aylık süreli sözleşme ile başladığım işyerimden 2015 Haziran ayı sonunda sözleşme bitimi ile çıkarılmış oldum. 2015 Eylül ayından sözleşmem yenilendi ve 2016 Haziran ayında aynı şekilde sözleşme sona erdi. 2016 Eylül ayından tekrar yenilenen sözleşmem 2017 Haziran ayı sonunda tekrar sona eriyor. Bu şekilde üç defa arka arkaya yapılan on aylık sözleşme kapmasında iş yerimde çalışmış ve işten çıkarılmış olacağım. Tekrar eden süreli sözleşmelerin süresiz kabul edilmesi kapsamına dahil olarak ihbar ve kıdem tazminatı hakkını kazanıp kazanmadığımı öğrenmek istiyorum. Şayet kazandığım haklar var ise talebi ile ilgili izlemem gereken yol hakkında bilgi edinmek istiyorum. İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.

 25. meraba ben 21.04.2014 de işe basladım ve işe baslarken iş verene askerlıgımı yapmamıs oldugumu beyan ettım ve ogun den bu yana 3 yıl sureyle aynı iş yerınde calısmaktayım .2017 agustos ayında askerlık gorevımı yapacak olmamdan dolayı sorumlu amırıme 02.06.2017 gunu işten ayrılacak oldugummu bıldırmıs bulunuyorum iş verenın benim tarafıma karsı olan yukumluluklerı ve benım iş yerıme karsı olan yukumluluklerım nelerdır yardımcı olursanız sevınırım sımdıden tesekkurler

 26. Mustafa bey Merhabalar 05.06.2017 iş akdimi karşılıklı olarak fesih ettik. Sözleşmede tarafıma tazminat ödeneceği ve bordronun bir nüshasıda bana verildi. Fakat halen ödenen bir para yok. Ne yapmayılım. Şimdiden teşekkürler.

 27. merhabalar Mustafa hocam geçen size kıdem tazminatıyla ilgili bir kaç soru sormuştum verdiğiniz cevaplar çok işime yaramıştı tşk ederim. Yalnız bir sorum daha olacak ben en son 2014 yılında elime geçen asgari ücret 1000 tl ‘i 3.5 yıllık bir çalışmam var ve geri dönüşte iş başvurusunda bulundum işe iade olmadı elimde çalışma bakanlığının işe geri dönüş belgesi var geçen bimer’e yazdım çalıştığım idari birime dilekçe ver diyor sigorta incelemelerinde hakketiğimi söylüyor nasıl bir dilekçe hazırlamalıyım ki hem kıdem tazminatımı hemde geri dönüşte işe alınmadığımdan dolayı üç aylık bürüt ücreti alabilmem için ve tahmini sizce ne kadar ödenmesi gerekiyor tşk ederim ….

 28. Mustafa Bey merhaba
  17 ay süreyle çalıştığım iş yerinden önceden haber vermeksizin işime son verilmiştir. Gerçek maaşım 4500 TL olup büyük bir kısmı elden makbuz karşılığı ödenmekteydi. Son elden ödenenin bir fotokopisini aldım. Buna göre tazminat ve ihbarım neye göre hesaplanacak?

  1. Yaşar bey, işveren büyük ihtimalle resmi maaşınıza göre hesaplar. Öyle olursa, siz ödenen paraları alırsınız ve aradaki farklar için dava açarsınız. Makbuzlar işinize yarayacaktır.

 29. Mustafa Bey eşim 2010 yılında özel bir firmada ise başladı çalıştığı iş gereği farklı zamanlarda farklı sağlık sorunları yaşadı şimdi ağır işlerde çalışamaz raporu var (bir mağazanın meyve sebze paketleme deposunda çalışıyor ve mecburen kasa kaldırıyor) bu rapor ile sağlık sorunları gerekçesi ile tazminatı alarak işten ayrilabilirmiyiz nasıl bir yol izlemeliyiz ne yapmalıyız asgari ücretle çalışıyor şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Size, alabileceğinizi söylesem de, işveren ödeme yapmayabilir. Bu durumda, raporu değerlendirecek olan mahkeme olacaktır. Her zaman söylüyorum, önemli olan risk alabilmeniz ve sağlık sorunuyla yapılan iş arasında bağlantı kurulabilmesidir.

 30. MUSATAFA BEY ÖNCELİKLE SAYGILARIMI ARZ EDERİM.. EFENDİM 24,12,2014 TARİHİNDE …. MAĞ A.Ş. İŞE BAŞLADIM. ASKERLİK İÇİN TECİLİ BOZDURDUM VE NASİP OLURA KASIM 2017 İÇİN ASKERLİK GÖREVİ SEBEBİYLE İŞTEN AYRILMA DURUMUM VAR. EKİM SONUNDA ASKERLİK SEVK EVRAĞIMI ŞİRKETE İBRAZ EDEREK İSTİFA EDECEM BU DURUMDA KIDEM TAZMİNATIMI ALIRMIYIM YADA HUKUKEN NASIL BİR İSTİKAMET İZLENMELİ ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  1. Abdullah bey, kasımda askere gidecekseniz ve ekim ayı sonunda da askere sevk evrakınızı işyerinize verecekseniz, elbette ki kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Tek tavsiyem, ilgili evrakı bir yazı ekinde vermeniz ve evrak kayıt numarası almanız yönündedir. Ödenmezse, tekrar yazarsanız ve sizi doğru şekilde yönlendirmeye çalışırım.

 31. Mustafa bey merhaba ben özel bir sektorde guvenlik gorevlisi olaraka 2010 yılında basladim temmuz ayinin 7 sinde daralmadan dolayı isten cikarildim tazminat vereceklerini soylediler ama hala hesaba yatirilmadi aradigimda da karsi taraftan hala odeme beklediklerini beyanda bulunuyorlar yani calistigim daralmaya. Giden proje sahipleri

 32. Mustafa bey iyi akşamlar.
  Ben evleneceğimden ötürü şuanda çalışmakta olduğum işten ayrılmak zorunda kalacağım.doğal olarak kıdem tazminatı hakkı doğuyor.fakat ben tazminat konusunu hiç açmadım müdürüme zaten bir ay sonra işten ayrılacağım.sizce nasıl bir yol izlemeliyim.birde benim maaşımda haciz var bu tazminat almama engel olur mu? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Esin hanım, maaşınızda haciz olması ile kıdem tazminatının hiçbir alakası yoktur. Yapmanız gereken, işten ayrılmadan önce evlilik nedeniyle işten ayrılacağınızı ve kıdem tazminatınızı talep ettiğinizi bir dilekçeyle ya da noterden ihtarname göndererek işverenden talep etmekten ibarettir.

 33. Merhaba Mustafa bey
  Adım eray kasımda 2017 askere gideceğim 1.03.2016 dan beri çalıştığım firmadan 10.10.2017 de bırakacgımı noter aracılığı ile bıldırdım tazmınatımıda talep ettim peki bu tazminatı bana ne zaman odemelılıer? Rettederler ise ne yapmalıyım

  1. Eray bey, derhal ödemeleri gerekir. Ödemezlerse, ister hemen isterseniz askerden geldikten sonra dava açabilirsiniz.

   1. Zeynel bey teşekkür ederim bir sorum daha olacak askere gıdecegımı 26 eylülde bıldırdım. Yazılı olarak sözlü olarak 2 ay önce bıldırdım bu bana sorun yarata bılırmi?

 34. mustafa bey belediyeden emekli oldum işçi emeklisiyim tazminatımı vermiyorlar 2 ay oldu bugün git yarın gele hesabı yapıyorlar yapmam gereken nedir nasıl bir yol izlemem gerekir ilginiz için teşekkürler

  1. Adem bey, tek çareniz dava açmaktır. Ya bekleyeceksiniz ya da dava açacaksınız.

 35. Merhaba mustafa iş yerim tazminatı taksitle ödüyor. Fakat ben bunu kabul etmedim. Peşin ve nakten istedim belirttim fakat taksitle yatırıyorlar ne yapmalıyım

 36. MUSTAFA BEY;
  KAPANMAK ÜZERE OLAN BİR ŞİRKETİN MUHASEBESİNDE ÇALIŞIYORUM. 120 ÇALIŞANIMIZ MEVCUT TÜM İŞÇİLERİN SÖZLEŞMELERİ FESİH EDİLECEK HALİYLE KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI DOĞUYOR VE BU RAKAM 1.200.000,00 TL GİBİ ÇIKIYOR. RAKAM FAZLA OLUNCA DA İŞ SÖZLEŞMESİ FESİH EDİLİRKEN ÖDEYEMEYECEĞİZ. MAX NE KADAR BİR SÜREDE TAMAMLAYABİLİRİZ. İŞ KANUNUNDA SİZİN DE BİLDİĞİNİZ ÜZERE BİR SÜRE BELİRTİLMİYOR AÇIK BİR ŞEKİLDE BU KONU İLE ALAKALI

  1. Betül hanım, normalde işçinin iş akdi feshedildiğinde haklarının DERHAL ödenmesi gerekir. Dolayısıyla, hemen ödemezseniz, işçilerin dava açma hakkı doğacaktır.

 37. Merhaba 2012 yılında başladığım işe 2017 Kasım ayında işten çıkarıldım.Ancak ihbar sürem var ve bu süreyi şirket ile anlaşarak bana maaş olarak önümüzdeki ay vereceklerini söylediler.İhbar süreside bu ay sonu doluyor.Kıdem tazminatımı hemen alabilirmiyim?

 38. Selamlar, işten çıkarıldım ama ihbar süremi dolduruyorum.İşsizlik maaşını ihbar süresi bittikten sonramı alabilirim.

 39. Merhaba ben Bekir akarçay kamu tüzel bir federasyon da 3yıl 9 ay çalıştım. 30 Eylül 2017 itibariyle iş aktimiz feshedildi 20 Kasım 2017, yani bu güne kadar bilgi verilmedi, ödeme yapılmadı daha ne kadar beklemeliyim..

  1. Bekir bey, ödeme alamayacağınızı düşünüyorsanız, beklemenize gerek yok. Açıkçası bunun kararını sizin vermeniz gerekiyor.

 40. Kapıcımız 2000 yılında kıdem tavminatını alıp emekli oldu ve yine çalışmaya devam etti apartmanımızda ve 1.525.00₺maaş alıp 594.00₺sgk sı ödeniyor ve yaşlandığı için iş yapamamazlık halinden dolayı işine son verdiğimizde kıdem tavminatı kaç para olacak?ve kendisine çıkış nasıl bildirmemiz gerek.saygılar.

 41. Sorulara verilen cevapların içi boş,kanun yönetmeliklerin içi boş.İşçinin faydasına bir şey yok.İşçi hakkını arayacak olsa git mahkemelerde ara deniyor.En az mahkeme 1/1,5 sene sürüyor oradan işçinin lehine çıkan sonucu yargıtaya götürse işveren oradan da bi 6 ay zaman geçer.İşçinin canı çıkar hakkını alana kadar.

 42. slm ısten ayrılalı 1 a y oldu ısveren para odeyecenı bende bekledım a
  ma benı sallıyor noterden kagıt gonderebılırmıyım hakkım ne zamana kadar devam edıyor bu saatten sonra ben ne yapabılırım yardımcı olurmusuz

  1. Muharrem bey, hakkınız 5 yıl daha devam eder. Ama bir an önce ihtarname göndermenizi öneririm.

 43. 16,5 yıl çalıştığım firmadan kıdem tazminatın ödenmek üzere 20.06.2016 tarihinde noterden çıkış verildi. bu konu ile ilgili işe iade davası açtım. dava süreci devam ediyor, ancak tazminat ödemesi tarafıma yapılmadı dava sonucunu bekliyorlar diye düşünüyorum. dava sonucunu beklemeden tazminatımı nasıl alabilirim.

 44. S.Aleyküm..Posta dağıtımında taşaron işci olarak çalışan bi yakınımız var.Dört seneye yakındır çalışıyor.İşten ayrıldığında (kendi isteğiyle) tazminat alabilrmi.Almak için nasıl bir yol takip etmelidir?

 45. Merhabalar 6 senedir özel bir firmada calsimaktayim 5 sene boyunca sigortamiz asgari ücretten yatırıldı ve haftalık çalışma suremiz 55 saat ve herhangi bir mesai ücreti almamaktayım bu sene maaşlarımızın tamamı bankaya yatırıldı. Kendi istegimle ihtarname cekerek calisma suresini ve gecmise donuk asgari ücretten yatan sigortayı bahane göstererek tazminat almaya hak kazanırmıyim

 46. 31/01/2018 isten cikarildim ihbar ve kidem tazminati haki kazandim ama hala yatmadi ne yapmaliyim ve nekadar beklemeliyim acaba saygilar

 47. mrb özel bir sektorde 4 yıl calıştıktan sonra ısıme son verıldı kıdem ve ıhbar tazmınatımı vereceklerını soyledıler fakat 60 gun oldu hala tazmınatım yatmadı ıhbarname harıcınde ne yapmam gerekır

 48. Kıdem tazmimatimizin ödemesi yapilmazsa ihtarnameyi ne zaman cektirmemiz gerekiyor. 1 ay sonraodeme yapikacak fakat yapılmadı notere gittiğimizde hangi tarihî baza akacaklar cunku 1 ay once ibraname imzalatiyoruz ve 1 ay sonra odeme yapmadiklari icin ihtarname cektircegiz tarih nasil olcak

  1. Zerrin hanım, ödemeniz yapılmadıysa, hangi tarihte işten ayrılmışsanız, o tarihi baz alarak ihtarname gönderin.

 49. Merhaba kurumsal firmada 2 yıl çalıştıktan sonra sendikaya üye olduk diye işten çıkardılar ve kıdem ihbar tazminatı ödeyecekler lakin işe geri dönüş davası açarsam ne gibi bir sorun yaşarım benim kârım ne olur böyle bir durumda teşekkür ederim

 50. Ben özel sektörde3 yıl calisiyordum. Bana bölüm degisikligi verdiler bende kabul etmedim ve isime son verildi. bende Yazılı olarakta tüm haklarımi talep ediyorum. Diye belirttim. Insan kaynaklarıda 20 gün icinde tazminat yıllık izin vs.tum haklariniz hesabina aktarılcak diye soylendi ama 20 gun oldu ne tazminat odendi nede diger haklarım idendi bu durumda ne yapmaliyim.

 51. Merhabalar, peki firma yurtdışı firmasıysa ve türkiyedeki şubelerini kapatmışsa süreç nasıl işler?

 52. Merhaba,
  3 yılı aşkın bir süre çalıştığım iş yeri iş akdi fesh’i verdi bana, ve ben bu iş yerinde fazla çalışma ücretleri mi alamadım, ihbar kıdem tazminatımın ödenmesi durumunda fazla çalışma ücretimi veremeyeceklerini bildirmekteler ben fazla çalışmalarımı şahit ve şirket giriş çıkış turnike kayıtlarında ispatlayabilmekteyim bu durumda ihbar ve kıdemimi alırken atacağım imza bu haklarımdan feragat ettiğimi gösterir mi? yada ihbar ve kıdemi alırken fazla çalışma ücretlerim dahil olmadığı için ücreti reddedip arabulucuya mı gitmem gerekli?
  Konu hakkında vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Burada önemli olan, ibranamenin içeriğidir. Ama şunu söyleyebilirim ki kıdem tazminatı gibi haklarınızı aldıktan sonra, diğer alacaklarınız için her zaman dava açabilirsiniz.

 53. Mrb 30 nisanda işime son verildi kidem ve ihbar tazminati yazan bi kagit verildi elime 4 taksit olarak odenecegine dair 1. Taksit ne zaman odenecek diye sordugumda mayis maasiyla yatiracaklarini solediler biz normalde mayis maasini haziran ayinda aliyoruz mayis maasiyla odemeleri dogrumu acaba

 54. Merhaba efendim. Ben 15 yıl 3600 günden sgk dan yazımı alıp noterden ihtarname ile gönderdim. İşverenin eline geçmesi 3 4 gün sürer dediler. Bu 3 4 günlük sürede işveren benim için ise gelmedi diyerek tutanak tutup noterle ihtar çekebilirmi. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Elbette yapabilir; ancak siz zaten resmi olarak ihtarname gönderdiğiniz için, bunun bit etkisi olmaz.

 55. merhaba 1978 doğumluyum sigorta girişim 1996 prim gün sayısı 3750 İstanbul üniversitesi de 9 yil calistim güvenlik olarak kadroya gecmedim 27 mart 2018 itibariyle sözleşme m fesh edildi suanda işsizlik maaşı aliyorum aralik 2018 e kadar kidem tazminatı evraklarimi verdim 44 gün oldu ama halen kıdem tazminatı m yatmadi ne yapmalıyım teşekkürler

  1. Harun bey kamu kurumlarında bazen bütçe sorunları olabiliyor. Ara ara sormanızı ve takip etmenizi öneririm.

 56. Merhaba ben 6 yıl SSK lı 8 yıl çalıştığım işyermden haklı sebeplerle ayrılmak zorunda kaldım. İşveren maaşları sskları ödeyemediğini söyleyip işten çıkışımızı vereceğini en geç 3 ay içerisinde de işkur üzerinden tekrar işe alacağını söyledi fakat bu süre 10 ayı buldu. Bu süre zarfında da fiilen çalıştık fakat hakettiğimiz maaşı tazminat adı altında yatırıldı. Daha sonra da mesleki diplomamı benim iznim olmadan şubesine kullandırdı. Son olarak da 1750 TL maaşımın 1603 TL sini maaş kalan 150 TL sini ise yıllarca avans adı altında yatırmış bu sebepleri öğrendiğim için ayrıldım tazminatı hak eder miyim bilgilendirirseniz sevinirim tşkler

  1. Merhaba. Bahsettiğinize göre evet almanız gerekir. Ama işveren size hangi ödemeleri yapmış ya da yaptı göstermiş olabilir? Durumunuzu bir avukatla görüşmenizi ve ona göre yol haritası belirlemenizi öneririm.

 57. 30 haziranda isten cikartildim hic bir evrak imzalatmadilar ole bir talepleri olmadi tazminat hak ediyorum ama hic bir bilgide vermiyolar yatirmama gibi bi luksleri varmi illaki noterden ihbarmi cekmemiz gerekiyor ihtar cekmeden beklesek yasal hakkimizi kayipmi ediyoruz

  1. Emine hanım, işverenle aranızda bir güven sorunu varsa ihtarname sizi garanti altına alır. Ama böyle bir sorun yoksa, bekleyebilirsiniz.

 58. Ssk dan aldığım evrağı iş yerine teslim ve ayrıldım ancak tekrar çalışmak için ne kadar süre beklemem gerekli ve 4a üzerinden emeklilik istediğim için 4c olarak mı diğer çalıştığım yerde görünecek diğer bir sorum ise bu hakkımı bir kez daha kullana bilirmiyim

  1. Buket hanım, istediğiniz zaman tekrar çalışabilir ve bu hakkı dilediğiniz zaman bir daha kullanabilirsiniz. Sonraki işyerlerinde de 4a olarak görünürsünüz.

 59. işyerinden evlilik nedeniyle ayrıldm bütün haklarımı aldm diye imza attrdılar şimdi 4 taksitle ödeneceğini söylediler ne yapmalıyım

 60. Merhaba şirketimiz kapandı bir firma Satın aldı ancak eski firmamız tüm personelin cıkısını yapıp tazminatlarımızı ödeyeceğine dair gerekli kagıtları imzalatıp herkesin cıkısını yaptı yeni firöa bizim kapananan magazalarımızı devraldı
  Bizi işten cıkar tan firma da suanda iflas ediyor diye duyduk alacaklarımız için şirketi yeni satınalan firmaya ihtar çekebilir miyim
  Teşekkür

 61. Merhaba ben bir markette 1.5 yıl çalıştım %48 engelliyim.4.9.2017 tarihinde sağlık sebebiyle ayrılmak zorunda kaldım işyerinden tazminat alacağım doğdu buna karşı cikis evraklarını imzalarken işveren tazminati ile bir tarihte ödeyeceğim deyip ikale sözleşmesi imzaladık ve ödeme tarihi 16.05.2018 de doldu lakin hale ödeme yapmadılar buna karşı ne yapabilirim acil yardımcı olabilir misiniz???

  1. Ali bey, ödeme tarihi geçtiğine göre bir an önce arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatabilirsiniz.

 62. 12 Mayıs tarihinde evlilik sebebiyle istifami verdim ancak içerde kalan maaşım ve senelik izin ücretlerim hesabıma yatırıldı, tazminatım yatirilmadi. Çalıştığım şirket şu an TMSF denetiminde olduğu için bu tazminatların ödenmeyeceği yada şirket satılana kadar ödemeyecekleri duyumunu aldık. Bu sorun karşısında nasıl bir yol izlemeliyim?

 63. Merhaba.

  05.05.2018 tarihinde küçülme adı altında 3 çalışan işten cikartildik. Ve ihbar tazminatı ücretinin yazılı olduğu kağıda ödemeyi 05.05.2018 tarihinden sonra eft ile odenmesini kabul ediyorum yazıp imzaladık.fakat hala alamadık. Telefonlara çıkmıyor oyaliyorlar.
  Yasal olarak hakkım nedir ne yapmaliyim artık?

  1. Sinem hanım, ödenmeyeceğini düşünüyorsanız, bundan sonraki aşama arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatmak olacaktır.

 64. 25.01.2018 yılında sigorta emeklilik günüm doldu emeklilik için dilekçemi verdim.01.03.2018 tarihinden sonra maaşımı almaya başladım.emekli olduğum şirkette 14 yıllık hizmetim mevcut.emekli tazminatı ödemesi yapmıyor şirket.yapacam yapacam diyor gün geçiriyor hakkımı alabilmem için bana yol gösterirmisiniz.

  1. Harun bey, şirkete güvenmiyorsanız, hiç boşa beklemeyin. Arabulucu başvurusu yaparak yasal süreci başlatın. Ne yazık ki başka bir yol yoktur.

 65. Merhabalar ben yaklaşık 2 buçuk yıl önce çıkartıldığım işimle ilgili açmış olduğum iş mahkemesini çok şükür kazandım ücret ödemesi en geç kaç gün içinde yapılabilir bilgi alabilir miyim rica etsem

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.