Kıdem tazminatı ne kadardır?

Yazıyı sizin için güncelledik:

Kıdem tazminatım ne kadar olur?

Böyle bir başlığın kimilerine anlamsız göründüğünün farkındayım. “Kıdem tazminatı ne kadar?” sorusunun cevabı, her bir işçi için farklıdır. Yine de bu konuda yazmaya karar verdim; çünkü siteme gelen ziyaretçilerin bir kısmının bu aramayı yaparak geldiğini görüyorum. O halde bu soruya, anlaşılır bir cevap vermeye çalışayım.

Kıdem tazminatını hak etme

Memurlar uzun yıllar çalışıp da emekli oluklarında ikramiye alır. Bu ikramiye, emeklilik koşulları dışında bir şarta da bağlanmaz ve memurun ikramiyeyi kaybetme riski yoktur. Ama işçilerde durum farklıdır. Kıdem tazminatı, işçiye her halde ve şartta ödenen bir tutar değildir. Bazı şartlara bağlanmıştır ve işçi 40 yıllık bir çalışan da olsa, hata yapması durumunda bu tazminatı yitirebilir.

Her şeyden önce, kıdem tazminatı ödenmesi için işçinin o işveren bünyesindeki çalışmasının en az 1 yıl olması gerekir. Ama bu, tek başına yetmez. Şu yazımda ayrıntılı olarak açıkladığım üzere, işçinin iş sözleşmesinin de, kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermesi gerekir.

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Bu hesapla uğraşmak istemiyorsanız, sitemizde yer alan kıdem tazminatı hesaplama aracına göz atabilir ve kıdem tazminatınızı hesaplayabilirsiniz. Ama işverenin size önerdiği rakamdan emin olmak ya da ne alacağınızı tam öğrenmek istiyorsanız, bu hesaplamayı nasıl yapabileceğinizi daha önce bir örnekle açıklamıştım ve o yazıya da göz atabilirsiniz.

Kıdem tazminatı ne kadardır?

kıdem tazminatı kaç lira

Bu sorunun cevabı, her işçi için değişir; çünkü kıdem tazminatı hesaplanırken, işçiye çalışmış olduğu her bir yıl karşılığında bir aylık brüt ücreti kadar tazminat ödenir. Dolayısıyla hem aldığınız ücrete hem de kıdem sürenize göre sonuç değişecektir.

Tek bir durumda, işçinin kıdem tazminatı tutarı, her bir yıl için önceden bellidir. Bu da, başkaca hiçbir ödeme almadan sadece asgari ücret alan işçidir. Bu işçinin 2017 yılı için brüt ücreti 1.777,50 TL olduğuna göre, işçiye her kıdem yılı için 1.777,50 TL ödenecektir.

Kıdem tazminatı tavanını unutmayın!

Ülkemizde işçilerin ücret seviyeleri düşük olsa da, bazı işçilere oldukça yüksek maaş da alabilmektedir. Burada da devreye kıdem tazminatı tavanı girer. 2017 yılı ilk altı ayı için kıdem tazminatı tavanı 4.426,16 TL’dir ve aylık kazancı bu rakamın üstünde olan işçiler için de hesap kolaydır. İşçinin aylık kazancı 10.000 lira da olsa, her bir yılı için alacağı kıdem tazminatı miktarı yine 4.426,16 TL olacaktır.

SONUÇ

“Kıdem tazminatı ne kadar?” sorusuna cevap arıyorsanız, açıkçası bu sorunun bir cevabının olmadığını söylemem gerekir. Kıdem tazminatı hem işçinin aylık brüt giydirilmiş ücretine hem de kıdem süresine göre değişir.

Bu nedenle, kıdem tazminatınızı merak ediyorsanız, sitemizdeki hesaplama aracını kullandığınızda, gerçeğe en yakın sonuçları alacağınıza rahatlıkla güvenebilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

9 Yorum

 1. Merhaba konu ile ilgisi yok ama Geçen hafta çalıştığım işyerinin ankarada olan şubesi kapandığı için iş kanunun 17 ve 18. Maddesiyle işten çıkışımızı verdi ihbar ve kıdem tazminatlarımızıda hesaplamış olarak işsizlik maaşınada başvurdum fakat bu iş yerinde alamadığım 4 aylık maaşım var ve bu hesapladığı tazminatlarıda ben uğraşmazsam ödeyeceğini düşünmüyorum ne yapmam gerekiyor şirketin iflas açıklama gibi bir düşünceside olabilir yakın zamanda nereye başvurmalıyım ne yapmalıyım yardımcı olabilirseniz sevinirim iyi çalışmalar

  1. Mehmet bey, makul bir süre beklemenizi öneririm. Ardından, haklarınızın ödenmeyeceğini düşünürseniz, bir an önce dava açmalısınız, böylece zaman kaybetmemiş olursunuz.

  1. 1 yılı dolmadan maalesef ki kıdem tazminatı hakkı bulunmamaktadır.
   İhbar sürelerine uygun olarak iş ilişkisi bitebilir. (Gerektiğinde sadece ihbar tazminatı doğabilir)

 2. 08.05.2015 tarihinde başladım 01 1102015 tarihinde işin bitmesinden dolayı ayrıldım haklarım varmıdır

 3. Ben iki yıl sekiz buçuk ay çalıştım sözleşmem yoktu ama şimdi part time olarak işe 01/ 01/ 2019 giriş olarak imzalamamı istiyorlar ne yapmalıyım eğer imzalarsam çalıştığım iki yıl sekiz buçuk ay dan tazminat hakkımı kaybeder miyim lütfen aydınlatır mısınız şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. Önceki dönem kıdem tazminatı hakkınız kaybolmaz. Ancak kısmi süreliye geçiş yaparsanız, maaş vb. konularda farklı sonuçları olabilir. Buna göre karar vermeniz gerekir.

 4. Eşim güvenlik 2 yıl önce işyeri değiştirdi sonra başka bir şirketle devam etti bu arada eski isyeti kapandı ama sürücü kursu vbz isyerleri var geriye dönük tazminat talep dae bilirmi

 5. Benim eşim in tazminatını alıp çıkmasını istiyorum almanın uygun yolu varmı 8yili gecik bilgilendirirseniz çok memmun olurum

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.