Kıdem tazminatı ödeme protokolü

Kıdem tazminatı ödeme protokolü

Kıdem tazminatı, işyerine yıllardır hizmet veren işçinin emekleri karşılığında hak ettiği bir ödemedir. Çalışılan her yıla karşılık, işçinin son brüt ücreti kadar ödenen kıdem tazminatı yüksek miktarlara ulaşabilmektedir.

Böyle olunca da hem işçi için önem arz etmekte hem de bazen işverenler bu yüksek tutarları birden ödemek istememektedir. Aslında kıdem tazminatının kural olarak, iş sözleşmesinin sona ermesiyle birlikte derhal ödenmesi gerekir.

Öyle ki, işçi rıza göstermedikçe taksitle ödenmesi bile mümkün değildir. Ancak uygulamada, işçi ve işverenin anlaşması neticesinde taksitle kıdem tazminatı ödendiği görülmektedir. İşçinin rıza göstermesi halinde, bunun mümkün olduğu kabul edilmektedir.

Bu protokolün imzalanmasıyla birlikte artık işçinin tek seferde tüm kıdem tazminatını istemesi mümkün olmaz. Burada önemli olan husus, taksitlerin zamanında ve tam olarak ödenmesidir.

Eğer işçinin her hangi bir taksidi geciktirilir ya da eksik yatırılırsa işçinin derhal dava açarak kalan miktarı mahkeme kanalıyla talep etmesi mümkün olacaktır.

Fazla mesai onayı iptal dilekçesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Aşağıda yer alan kıdem tazminat ödeme protokolünü indirebilir ve dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Protokoldeki tarih bilgileri başta olmak üzere diğer şahsi bilgileri doldurmayı unutmayın.

kıdem tazminatı ödeme protokolü

Kıdem tazminatı ödeme protokolü indir.

 

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yorum

  1. Merhaba çalışmakta olduğum fırmada askerlik nedeni ile ayrılıyorum bunu işyerime bildirdim tazminatı ödemeyi kabul ettıler fakat taksitle odıceni belirtti fakat bunu kabul etmedim peşin olarak istedim. Bunu ben bilirim dedi ne yapmalıyım

  2. Merhaba belki konuyla alakasız olacak ama uygun konu bulamadım.
    Çalıştığım firma da müdür olarak görevli şahıs aylardır mobbing uyguluyor üzerimde. İşverenim ise benim tarafımda yer aldı ve bunun üzerine müdür ya beni ya da onu çıkar diye talepte bulundu. Bunun sonucunda müdür işverene beni çıkar o zaman diye çıkışta bulundu. İşveren ise istifa etmesi gerektiğini söylüyor.
    Bu durumda işin içinde bana karşı mobbing varken iş verenim müdürü tazminatsız olarak işten çıkarabilir mi?

    1. Mobbing ispatı gerekli bir konudur. Literatürde de yeni yeni yerini almaktadır. Görüldüğü kadarıyla ikinize de suan için tazminatsız çıkış yok gibi. İstifa eden gider mantığıyla yaklaşılıyor sanırsam.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.