Kıdem tazminatı ödeme protokolü

Kıdem tazminatı ödeme protokolü

Kıdem tazminatı, işyerine yıllardır hizmet veren işçinin emekleri karşılığında hak ettiği bir ödemedir. Çalışılan her yıla karşılık, işçinin son brüt ücreti kadar ödenen kıdem tazminatı yüksek miktarlara ulaşabilmektedir.

Böyle olunca da hem işçi için önem arz etmekte hem de bazen işverenler bu yüksek tutarları birden ödemek istememektedir. Aslında kıdem tazminatının kural olarak, iş sözleşmesinin sona ermesiyle birlikte derhal ödenmesi gerekir.

Öyle ki, işçi rıza göstermedikçe taksitle ödenmesi bile mümkün değildir. Ancak uygulamada, işçi ve işverenin anlaşması neticesinde taksitle kıdem tazminatı ödendiği görülmektedir. İşçinin rıza göstermesi halinde, bunun mümkün olduğu kabul edilmektedir.

Bu protokolün imzalanmasıyla birlikte artık işçinin tek seferde tüm kıdem tazminatını istemesi mümkün olmaz. Burada önemli olan husus, taksitlerin zamanında ve tam olarak ödenmesidir.

Eğer işçinin her hangi bir taksidi geciktirilir ya da eksik yatırılırsa işçinin derhal dava açarak kalan miktarı mahkeme kanalıyla talep etmesi mümkün olacaktır.

Aşağıda yer alan kıdem tazminat ödeme protokolünü indirebilir ve dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Protokoldeki tarih bilgileri başta olmak üzere diğer şahsi bilgileri doldurmayı unutmayın.

kıdem tazminatı ödeme protokolü

Kıdem tazminatı ödeme protokolü indir.

 

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir