Kıdem tazminatı son ücret üzerinden mi hesaplanır?

Kıdem tazminatı son ücret üzerinden mi hesaplanır?

Cevabı basit gibi görünen bu sorunun bazen kafa karışıklığına sebep olduğunu görüyorum. Özellikle işçinin, işten ayrılmadan kısa süre önce zam aldığı hallerde bu soru daha çok gündeme gelmektedir. Peki bu sorunun cevabı o kadar basit midir? Kıdem tazminatı hesabında kullanılacak olan ücret, işçinin son ücreti midir?

Kıdem tazminatı hakkında temel bilgiler

Kıdem tazminatı alma şartlarını anlattığım yazımda, bu hususta geniş bilgi vermiştim. Bu tazminatı almanın ilk şartı, işverenlik bünyesinde en az bir yıllık kıdeme sahip olmaktır. Öyle ki; işçinin bir yıllık kıdemi yoksa, diğer şartlara bakılmasına bile gerek yoktur. Kıdem şartını sağlayan işçinin aynı zamanda, tazminatını hak edecek şekilde işten ayrılmış olması da gerekir.

Kıdem tazminatına esas son brüt ücret mi?

Bu soruya kısa yoldan “evet” cevabını verebiliriz. Hatta örneğin asgari ücretle çalışan bir işçi, 31 aralık yerine 1 ocak tarihinde işten ayrılsa bile, yeni yılın zamlı asgari ücreti üzerinden kıdem tazminatı hesaplanacaktır. Brüt ücret ise sadece işçinin maaşından ibaret değildir. Yemek yardımı, yol parası ya da ikramiye gibi süreklilik arz eden ve arızi olmayan ödemeler de brüt maaş hesabında dikkate alınacaktır.

İşçi kısa süre önce zam almışsa ne olacak?

İşçinin son bir yıl içinde zam almış olması halinde, zamdan önceki ücretinin mi yoksa zamdan sonraki ücretinin mi esas alınacağı ve hatta bunların ortalamasının alınıp alınamayacağı konusunda bir belirsizlik olduğu söylenebilir. Bunun nedeni, 1475 sayılı İş Kanununun 14üncü maddesinde yer alan bir paragraftır. Bu paragraf şu şekildedir:

“Ancak, son bir yıl içinde işçi ücretine zam yapıldığı takdirde, tazminata esas ücret, işçinin işten ayrılma tarihi ile zammın yapıldığı tarih arasında alınan ücretin aynı süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır.”

Bu cümleyi anlamakta zorlanmakta haklısınız! Çünkü ilk bakışta anlamsız gelmektedir: İşten ayrılmış olunan tarih ile zammın yapıldığı tarih arasındaki ücret, gün sayısına bölünecekse; yine aynı sonuç çıkmayacak mıdır?

Kanaatimce madde metni yazılırken bu paragraf ayrı yazılmaması gerekirken, ayrı yazılmıştır. Bu paragraftan önceki paragraf şu şekildedir:

“Kıdem tazminatının hesaplanması, son ücret üzerinden yapılır. Parça başı, akort, götürü veya yüzde usulü gibi ücretin sabit olmadığı hallerde son bir yıllık süre içinde ödenen ücretin o süre içinde çalışılan günlere bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama ücret bu tazminatın hesabına esas tutulur.”

Aslında işçinin ücretine zam yapılmasıyla ilgili paragraf, üstündeki paragrafın devamıdır ve bana göre yanlışlıkla ayrı bir paragraf olarak ayrılmıştır. Bu nedenle de kafa karışıklığına sebebiyet vermektedir.

İşçi bir gün önce bile zam almış olsa, bundan faydalanır

kıdem tazminatına esas ücret

Kıdem tazminatına esas ücretin son brüt ücret olduğu yönünde yüzlerce Yargıtay kararı vardır. Örneğin bir tanesinde şöyle denilmektedir: “Kıdem tazminatı hesabında esas alınacak ücret, işçinin son ücretidir. Başka bir anlatımla, iş sözleşmesinin feshedildiği anda geçerli olan ücrettir… Kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gereken ücret, işçinin brüt ücretidir. O halde, kıdem tazminatı, işçinin fiilen eline geçen ücreti üzerinden değil, sigorta primi, vergi sendika aidatı gibi kesintiler yapılmaksızın belirlenen brüt ücret göz önünde tutularak hesaplanır.” (22 Hukuk, 2015/7098 E.)

Buna göre, bir işçinin kıdem tazminatı hesaplanacaksa; işten ayrılmış olduğu gün itibariyle brüt ücreti dikkate alınmalıdır. Hatta burada, işçiye en son kaç lira ödendiğinin bile önemi yoktur. İşçinin maaşına zam yapılmış olsa ama işçi zamlı maaşını almadan işten ayrılmış olsa bile; brüt ücreti artık zamlı ücreti olduğundan, kıdem tazminatının da zamlı ücreti üzerinden hesaplanması gerekir.

SONUÇ

Şunu çok net bir şekilde söyleyebiliriz: Kıdem tazminatına esas ücret, işçinin son brüt ücretidir. Son ücretten kastedilen de işçiye en son ödenen maaş değildir. İşçinin işten ayrıldığı gün itibariyle brüt ücreti neyse, henüz ödenmemiş olsa bile, kıdem tazminatı hesabında onun dikkate alınması gerekir. Hatta işçi işten ayrıldığı gün zam almış olsa, kıdem tazminatına esas olan ücreti yine zamlı ücreti olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

83 Yorum

 1. Kıdeme esas bürüt ücreti tespit ederken;
  1-İş aktinin sona erdiği gün brüt asgari ücret,
  2-İş aktinin sona erdiği günden bir yıl öncesine gidip işçiye ödenen yol, yemek ve toplu İş sözleşmesi hükümlernce ödenen sosyal hakların toplamını bulup 365 e bölerek 30 ile çarpıp;kıdeme esas 1 yıllık brüt ücretin tespitini yapmaktayım.
  Örneğin bu hesaplamaları yaparken 2.250 brüt ücretede ulaşırken, iş akdinin sona erdiği dönemde ki kıdeme esas ücreti 2,320 dir. Bu brütlerden hangisini baz almam gerektiği konusunda yorumlarınızı bekliyorum.

  Yargıtayın aşağıdaki kararına istinaden bu yönde uygulama yapılmaktadır.

  “Yargıtay 9. H.D. T.25.4.2004, E. 2003/23184, K. 2004/12484 “Kıdem ve ihbar tazminatının hesaplanmasına esas giydirilmiş ücret tespit edilirken davacının son bir yıl içerisinde çalışılan günlerde yararlandığı yemek ücreti ve yol yardımı belirlenmeli, bu miktar 365’e bölünerek bir güne düşen yemek ve yol bulunmalıdır. Mahkemenin bu esasa uymayarak yapılan hesaplamaya değer verilerek ihbar ve kıdem tazminatına karar verilmesi hatalıdır.”

  1. Mustafa bey merhaba. Evet, iş akdinin sona erdiği günkü maaşı neyse, onun esas alınması gerekir. İkinci sorunuza gelince; aslında bu rakamların hangisini alacağınızın bir önemi yok. Şöyle ki;
   1- İşçiye son bir yıl içinde ödenen yol, yemek vb. sosyal haklar brüt rakam olarak toplanır, 365’e bölünür ve 30 ile çarpılır. Çıkan sonuç, işçinin brüt maaşının üzerine eklenir.
   2- Sorunuzun cevabı da dolaylı olarak, işçinin bu sosyal yardımları aldığı günkü ücreti olmaktadır.

 2. Mustafa bey bir çok kişiye sordum ama tam aydınlatılamadım, ben bir kurumda 2 yıldır çalışıyorum asgari ücret alıyorum nette ne kadar tazminat alacağım onu hesaplıyorum kıdem+ihbar tazminatı ayrı ayrı rakamlarla yazıyor birde toplamı var ben evlilik nedeniyle ayrılacağım şimdi toplamdaki ücreti mi alacağım yoksa sadece kıdem tazminatında yazan tutarı mı ihbar tazminatı nedir tam olarak ne kadar tazminat alırım 2 yılın sonunda? brüt maaşım 1700tl günümde 768

  1. Birde ilk ay işe girdiğimde asgari ücret 1000 liraydı ilk ay 720 yatırdılar kesintinin nedenini sorduğumda ilk ay böyle oluyor paranız içerde işten çıktığınız gün veriyoruz dediler şimdi asgari ücret 1400 içerdeki alacağım parayı etkiliyor mu?

   1. Merhaba. Evlilik nedeniyle ayrılacaksanız ihbar tazminatı alamazsınız ama kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Bu da son brüt ücretiniz üzerinden hesaplanmalıdır. Hesaplama yaparken son maaşınızın brüt kısmını yazın.

 3. Merhaba mustafa bey 12.09.2013 iş bası yaptım 2 kez doğum yaptım.emzirme saatlerimi dahi doğru düzgün kullanamadım.13.30 saat çalıştığım dahi oldu. Ama bununla alakalı ne izin nede para alamadım.3 sene boyunca fazla çalıştırdım..kasım 2016 da noterden ihtarname çektim. Mesailerim verilmesi için ama vermediler 170 i arayıp şikayet ettim 4ay oldu daha ne gelen ne arayan var.daha 2 tane yıllık izin hakkım dahi duruyor. Bende 6 şubatta mesai bitimi sözleşmemi tek taraflı fesh edip ptt ile gönderdim.geri dönmediler bile istifa kabul edip çıkış verdiler.üstelik çalıştığım günü çalışmadı gösterdiler 1 günümü de yediler.ben işsizlik maaşı alabilirmiyim.ne yapmam lazım mahkemeye vermem için nasıl bi yol izlemem lazım.. Yardımcı olursanız sevinirim.. Teşekkür ederim …

  1. Ayşe hanım artık bir an önce dava açmanız gerekir. Çünkü zaten yapmanız gereken diğer şeyleri yapmışsınız. İşsizlik maaşı için işverenin sizi doğru kodla SGK’ya bildirmesi gerekirdi. Eğer çıkışınızı farklı bir kodla yapmışlarsa işsizlik maaşı bağlanmaz. Ancak açtığınız davayı kazanırsanız ve mahkeme kararını İşkura götürürseniz geriye dönük işsizlik maaşlarınızı alırsınız.

 4. Merhaba Mustafa bey, sizden sıkınkıntı çektiğim bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. 2005 yılında kamu yararına çalışan bir dernekte çalışmaya başladım. 2013 yılında bazı olaylardan dolayı istifa etmek istedim ama kabul etmediler ve beni başka bir ile kendi isteğim ile tayin usulü gönderdiler. 15 gün mehil izni verdiler kullandım ve yeni görev yerime geçtiğimde bana yeni bir iş akdi imzalattılar aynı bankalarda kredilere atılan imzalar gibi hızlıca oldu. 2015 yılında tüm personele kıdemlerine göre zamlar yapıldı fakat bana aynı yüzde yapılmadı, bunu sebebini insan kaynaklarına sordum bana 2013 girişli sin dediler ve bu şekilde benden 7 yıl sonra girenler bile benden yüksek ücretler alıyorlar. en son e-devletten kontrol yaptım ve maalesef o dönem bana hiçbir bilgi ve herhangi tazminat verilmeden 31.03.2013 te işten çıkış yapılmış 01.04.2013 tarihinde ise yani 1 gün sonra işe başlatmış olduklarının farkına vardım. Kaç dilekçe verdim düzeltmediler, ilerde ayrılmam durumunda bana kaç yıl üzerinde tazminat verirler ve maaş farkını almam için Nasıl bir yol izlemem lazım? yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar…

  1. Hasan bey giriş çıkış da yapılmış olsa, aynı derneğin başka şubeleri olduğuna göre tüm sürelerin kıdem tazminatını alırsınız. Maaş farkından kastınız zam ise, bu durumda şu an için yapabileceğiniz bir şey yok. Ancak bu hususta haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, bu sizin için bir haklı fesih nedeni olabilir.

 5. merhaba,
  1475 sayılı iş kanununun 14.maddesi birinci fıkrasının 5 numaralı bendine göre sigortalılık süresi ve gün sayısı şartlarını taşıyorum. sgk dan kıdem tazminatı yazısı alarak işten emeklilik nedeni ile ayrılacağım. maaş+prim usulü çalıştığımdan brüt ücretlerim aylara göre değişkenlik göstermektedir. sgk da en son nisan maaşımın brütü görünüyor 2900 brüt , bugün çıkışımı verdiğimde mayısın maaşını alacağım, mayıs maaşı brütü 1900 olacak. mayıs ayının maaşı henüz sgk da görünmüyor. kıdem tazminatı hesaplanırken hangi maaştan hesaplanacak , çünkü kıdem tazminatı son brüte göre hesaplanıyorsa toplam tazminatta 6,000 tl gibi eksik alınacak. doğru mudur bu hesaplama, bu şekilde mi yapılıyor ? konu hakkında görüşlerinizi rica ederiz.tşk
  iyi çalışmalar

  1. Merhaba. Erhan bey, son ay brüt ücreti denince akla doğrudan SGK bildirimi gelmemeli. Bu elbette bir kriterdir ama önemli olan işten ayrıldığınız ay itibariyle brüt maaşınızdır. SGK’ya bildirilen son ay bildiriminde örneğin 500 liralık fazla mesai olsa, bunu dikkate almamamız gerekir. Benzer şekilde, son ay itibariyle brüt maaşınız kaç liraysa, o ay kaç lira almış olursanız olun, hesaplamanın da bu rakam üzerinden yapılması gerekir.

 6. Bir iş yerinde 4 yıldır calısıyorum. Bir sonraki maaş günüm kasım 15.nde .Ben maaşımı alıp evlilik sebebi ile istifa ettiğimde , Bir önceki ayın yani ekimin 1 ve 30 u arasındaki aldığım bürüt ücrettenn mi hesaplanır.yoksa kasımın ortssında istifa ettim diye.1 kasım ve 15 kasım arasındaki 15 günlük maaş üzerinden mi hesaplanır.

 7. Merhabalar.Benim brüt maaşım 5500 TL.4 Maaş brüt ikramiye alıyorum.ikramiyelerin tüm vergileri aynı maaş gibi kesiliyor.1 mart 2018 de kısmetse işten ayrılmak istiyorum.1 haziran 1993 sgk giriş tarihim.Benim öğrenmek istediğim , bu aldığım ikramiyelerin kıdem tazminatına etkisi var mıdır?çünkü ikramiyeler eklendiği zaman kıdem tazminatı tavanını bir hayli geçiyor brüt ücretim.Teşekkürlerimi sunarım.

  1. Volkan bey, bir yılda aldığınız toplam ikramiye miktarının bir aya düşen karşılığı da tazminat hesabına dahil edilecektir.

   1. Bu benim için güzel bir haber.Ama yine de çekincem var.Çünkü “kıdem tazminatı tavan ücretten fazla olamaz” diye kanun maddesi var.Bu maddeye dayanarak işveren ikramiyelerimi hesaba katmadan tazminatımı öderse diye?Böyle yaparsa nasıl bir yol izlemem gerekir acaba?

    1. Volkan bey, ne kadar brüt ücretiniz olursa olsun, zaten hiçbir şekilde TAVAN üstü olan tutarların dikkate alınmasına gerek yoktur. Brüt ücretiniz tutarı 20.000 lira da olsa, en çok tavan ücret kadar tazminat alabilirsiniz.

     1. Ben sizin “bir yılda aldığınız toplam ikramiye miktarının bir aya düşen karşılığı da tazminat hesabına dahil edilecektir” cevabınıza binaen bu yorumu yapmıştım.O zaman aldığım ikramiyeler tazminat hesabına dahil edilmeyecek?Çünkü brüt ücretim tavanı aştığı için.DOĞRUMUDUR?

     2. Volkan bey, hepsi dahil edilecek. Ama sonuçta, çıkan rakam tavanın üstünde bile olsa, en çok tavan kadar ödenecektir.

 8. merhabalar iş yerimde 2 yıldır çalışıyorum brüt ücretim 2400 lakin yeni yılla beraber asgari ücret zammı ve iş yerinin verecegi zamlar eklencek maaşıma size sorum bu zamları yenı yılla beraber ocak ayından itibaren almaya başlayacagız ama ben ocak ayının ortasında işten çıkıcam ve çalışma günüm o ay az oldugu için bürütümde o ay az yatıcak tazminatımı alırken zammlı halıyle 30 gunluk bürüt üzerındemi alıcam yoksa ocak ayın yarısı çalıştıgım için yatan bürüt üzerındenmi yada geçmişteki zamsız tam ayların bürüt ücreti üzerındemi alıcam bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekürler

  1. Osman bey, hangi gün işten ayrıldıysanız, o gün itibariyle maaşınız kaç liraysa, onun üzerinden ödenmelidir. En son hesabınıza ne kadar yattığını bir önemi yoktur.

 9. Mustafa Bey merhabalar,

  Şu andaki iş yerimden 3600 yasasından yararlanarak ayrılma istiyorum. Fakat şirket yılbaşında el değiştirdi.
  Bizi de eski şirketten istifa ettirip, yeni şirketten giriş yaptılar. Gün kaybım yok. Ayrıca eski tüm haklarımızın yeni işveren tarafından güvence altında olduğuna dair kağıt imzalattılar. Bu şartlarda 3600 yaralanabilir miyim? Ayrıca yazınızda son maaş esas alınır yazmışsınız. Eski brüt maaşım 2333 Tl gözükürken yenisi daha yüksek olacak. Fakat henüz SSK kayıtlarında yeni maaş gözükmüyor. Şu anda istifa versem, yeni maaşımı nasıl ispatlayabileceğim?

  1. Ahmet bey, yeni maaşınızı ispatlamanız gerekir. Her yıl yapılan zam varsa ya da sizinle aynı işi yapanların ücretleri artarsa, bu şekilde ispatlayabilirsiniz. 15 yıl ve 3600 gün şartını sağlıyorsanız, elbette ayrılabilirsiniz. Ama unutmayın; işyeri devri şeklinde bir işlem olmamışsa sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 10. merhaba Mustafa bey kıdem tazminatı kişinin son brüt ücretine göre hesaplanır kesin bir kanun evet ama kişi yarım zamanlı yada saatli çalışıyorsa örneğin haftada 20 saat üzerinden ssk primi ödeniyorsa bu durumda yine aldığı son bordrosundaki brüt ücret mi esas alınır kıdem tazminatı hesaplanırken yoksa yürürlükteki son brüt asgari ücret mi esas alınır?? cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Bahsettiğiniz işçinin kısmi süreli ücreti, asgari ücret üzerinden mi hesaplanarak ödeniyor?

 11. Merhabalar, ben 18.12.2015 tarihinde part time olarak işe başladım, firmam part time ları kaldıracağı için tahminen 01.02.2018 de beni işten çıkaracak. Aldığım primlerden dolayı brüt ücretim sürekli değişkenlik göstermektedir. Benim kıdem+ ihbar tazminatımın nasıl hesaplanacağını söyleyebilir misiniz rica etsem.

  1. Mehmet bey, son bir yıldaki primlerinizin bir aylık ortalaması neyse, son brüt ücretiniz üzerine eklenmelidir.

 12. Merhabalar.Kıdem tazminatı hesaplanırken son brüt ücret diyoruz ya,yol,yakacak,çocuk,öğrenim yardımı…vs dahil olan toplam kazanç mı son brüt oluyor yoksa saydıklarımın dışında kalan ücret mi son brüt ücret oluyor.Ayrıca toplu iş sözleşmesinde kıdem tazminatı hesaplamasında 35 gün üzerinden hesaplanacak ibaresi var.Bu hesaplama ;brüt ücret/30 gün*35 gün şeklinde mi olacak. Ayrıca toplu iş sözleşmesinden önceki-tüm çalışılan- yılların da 30 gün üzerinden değil 35 gün üzerinden hesaplanacağı doğru mu?Yardımcı olursanız sevinirim.

 13. Merhaba
  16.022016 tarıhınde işe başladım ve askerlik dolayısıyla işten cıkacagım silüsüm 19.01.2018 tarıhınde alıyorum
  Sımdı sorum su ben silüsü alıp 22.01.2018 tarıhınde işten cıkarsam 2018 asgari ücret üzerinden mi kıdem tazminatım hesaplanacak

  1. Evet, eğer maaşınız asgari ücret ise, ocak ayında işten ayrıldığınızda zamlı asgari ücret üzerinden hesaplama yapılmalıdır.

 14. Merhaba Zeynel bey e devletten yazan son brüt ücreti üzerinden kıdem tazminatı mı hesaplamam mümkün mü hizmet dönümünde yer alan son brüt bakarak

  1. Bu yanıltıcı olabilir. Çünkü fazla mesai ya da benzeri arizi ödemeler kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmaz.

 15. Merhaba ablam 02.02.2018 de isden çıkarıldı. Tazminatını ben brüt 2023 tl olarak hesapliyorum. Ancak ablamin sigorta dökümüne baktığımda 1963 tl brut ücret odendigini gördüm. Bu neden olabilir .ablam haftada 5 gün çalışıyor. Cumartesi pazar tatil .teşekkür ederim .ise giriş 05.05.2010

 16. Merhabalar ,yazılarınızdan çok şeyler öğrendik.Teşekkür ederiz. 23.06.2014 tarihli girdiğim işten Mart 2018 gibi 3600 gün yazısı ile ayrılmak istiyorum.2017 yılı brüt 1933 TL.2018DEN İTİBAREN İSE BRÜT 2300 TL OLDU.Sizin yazınıza göre son aldığım 2300 den hesaplanması gerekiyor.İşyeri, önceki yıla göre yapması durumunda ne yapmam gerekiyor?Arabuluculuk kurumuna başvurmam mı gerekiyor?Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba. Dediğiniz gibi hesaplanması gerekir. Eksik hesaplanırsa elbette arabulucuya başvurmanız gerekecektir.

 17. Mustafa bey iyi günler ben özel sektörde çalışmaktayım 6 yıldır bu firmada çalışıyorum ve maaşımın bir kısmını elden alıyorum ve ben 20 şubat 2018 tarihinde askerlik görevimden dolayı çıkacağım tazminatım hesaplanırken bordromda yazan tutardan mı tazminatımı alacağım yoksa bordrodaki brüt ücret+elden aldığım para 6 ile mi çarpılacak yani bordroda brüt 1790 buna karşılık yatan 1404 tl aldığım maaş 1800 net kalan 396 tl elden alıyorum 396*6 olarakmı hesaplama yapacağım brüt ücretim hariç araştırdım ama bulamadım sizden yardımınız bekliyorum mustafa bey iyi çalışmalar teşekkür ederim.

  1. Mustafa bey hem resmiyette yatan hem de elden aldığınız tutarın brütü üzerinden hesaplama yapılmalıdır.

 18. merhabalar
  5 yildir ozel sektorde magaza mudur olarak calisyordum bana 15 gun onceden haber vermeden isten cikardilar benim her ay duzenli olarak aldigim maas 2180 tldir lakin bordo uzerinde net ucretim 1597+agi ve sosyal yardim adi altinda makam tazminati olarak 350 tl her ay yatirmaktadirlar ama benim kidem ve ihbarimi 1597+agi den hesapladilar sizce dogru degil ise ne yapmam lazim orfaki 350 tl neden eklenmiyor brute simdiden tesekkur ederim

 19. merhabalar 20 ocak 2018 de askerlik dolayısıyla işden ayrıldım 20 günlük ücretimi eski asgari ücretden(1404) hesapladılar ocak ayını tam çalışmadıgımdan dolayı kıdem tazminatım da hala yatmadı ne yapmalıyım

 20. 09.04.2013 ten bu yana calismaktayim satis temsilcisiyim ve bizim maaslarimiz sabit degil prim usulu calismaktayim bir ay brut uvretim 5000 bir sonraki ay 3000 tl oluyor hesaplama yine son ay hesabima yatan maas bordroma goremi yoksa calismakta oldugum ayin bordrosuna goremi hesaplanir cevabiniz icin simdiden Teşekkürler

  1. Mahmut bey, brüt maaşınız + brüt primlerinizin son bir yıldaki ortalaması şeklinde hesap yapılmalıdır.

 21. Merhaba,
  2013 yılında işe başladım 2018 yılında evlilik nedeniyle işten ayrılacağım. kıdem tazminatım hesaplanırken en son alınan bürüt ücret üzerinden olduğu söyleniyor. diyelim ki son ay ücretsiz izin kullandım 25 günlük ücret aldım. tazminatım 25 günlük olarak mı hesaplanır?

  1. Merhaba. Hayır, buradaki son ay ücretinden kasıt, fiilen ne kadar aldığınız değildir. Son ay itibariyle aylık brüt maaşınız ne kadar? Kesintileri dikkate almayın.

 22. İyi çalışmalar.Aynı bünye firma adı altında işletmecilerinin değişmesinden kaynaklanan tazminatım söz konusudur.
  aak şirket giriş 01/01/2013 çıkış 01/04/2018
  yk şirket giriş 27/04/2011 çıkış 31/12/2012
  Giriş çıkışlarda ki ve kovalayan senelerde ki tazmin ödemeleri hangi ücretlendirme üzerinden yapılmaktadır.Kullanmadığım yıllık izin ücretlerimi işletmeci değişikliğinden devrimi olur tazminatla almam gerekirmi.Kıdem tazminatı ve ihbar tazmini birlikte verilirmi yeni işletmeciye mi devrolur.Yardımlarınız için teşekkürler.

 23. Merhaba,
  işçimiz 31 Mart 2018 tarihi itibariyle emekli olmuştur.Kıdem tazminatını hesaplarken Mart ayı brüt maaşını esas alacağım,ama mart ayı maaşına geriye dönük Ocak,Şubat,Mart aylarının sendikal hakları yansıtıldı.Şubat ayı brüt ücret 2.699,41 iken Mart maaşı 3.665,90 TL oldu.Bu durumda ne yapmalıyım?

  1. Esra hanım, son bir yıldaki benzeri ödemelerin aylık ortalamasını alın ve gerçek maaşın üzerinde ekleyin. Son ay brüt ücretten kasıt, işçinin o ay aldığı paranın tamamı değil, normalde alması gereken maaştır.

 24. Merhaba ben taZminat hesaplarken aylık saatlik ücretten mi hesaplayacam yoksa brüt maaş tan mı hesablayacam şimdiden teşekkür ederim

 25. Merhaba ben iş yerinde 1 yıl 7aydir çalışıyorum evlilik sebebiyle ayrılmak istiyorum fakat Nisan ayı boyunca raporluyu olduğum için en son aldığım brüt maasim yok denecek kadar az. Mayis ayının ortasında istifa edersem Kıdem tazminatim Nisan ayına göre mi hesaplanır?yani ben dusuk bir brüt üzerinden mi tazminat almis olurum?

  1. Emine hanım, önemli olan son ay fiilen ne kadar maaş aldığınız değildir. Buna takılmamalısınız. Önemli olan, işten ayrıldığınız gün itibariyle maaşınızın gerçekte ne kadar olduğudur. İşte ne kadar ise, o rakam üzerinden hesaplama yapılmalıdır.

 26. Merhaba. 2 yıl çalıştığım özel bir şirketten ayrıldığım ay yüzde üzerinden aldığım maaşım, bir önceki aya göre daha düşük yüzde üzerinden dolayısıyla daha düşük brüt ücret üzerinden yattı. Bu durumda tazminat hesaplaması nasıl yapılmalıdır?

  1. Elif hanım, işlem yanlış yapılmış. Önemli olan son ay ne kadar ücret aldığınız değildir. Brüt aylığınızın ne olduğu ve son bir yıldaki prim vb. ödemelerin bir aylık ortalamasının bunun üzerine eklenip eklenmediğidir.

 27. Merhaba, işverenim çıkışımi verdi fakat kıdem tazminatı hesabında brüt ücreti esas alıyor, yol ve yemek ödemelerini hesaba katmıyor.Yol ödemelerini her ay, yemek ödemelerini de rakam değişiklik arzetsede işyeri dışında yenilen yemekler için hemen hemen her ay ödedi, dolayısıyla süreklilik arz ediyor bu ödemeler, kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gerekmezmi?

  1. Merhaba. Elbette dikkate alınmaları gerekir. Alınmazsa, hakkınızı yasal yollarla aramanızı öneririm.

 28. Merhaba. Bir şirkette bölge sorumlusuyum. Verilen hedefler ile ilgili aylık prim hskedişimde oluyor. Hiç bir ay brüt ücretim sabit değil. Hesaplama yaparken nasıl yapacağım. Birde yemek desteği ticket denilen yemek kartları aracılığı ile veriliyor bunuda eklemem gerekiyor mu? Şimdiden teşekkürler.

 29. merhabalar subat 2018 de isten cikarildim tazminat hesaplamasi nasil yapiliyo bordro da brut 2422 gozukuyo ikramiye ve aile yardimi paralarida bu ucrete dahil mi net maas 1516 tl ydi cevaplarsaniz sevinirim.

 30. merhaba, 18.09.2015 .tarihinde işe başladım 25.09.2018.tarihinde zorunlu şehir değişikliği nedeniyle 3600 hak edişim var bunu ikinci kez kullanma hakkım varmış yanılız aylık bürüt maaşlarımızda değişkenlik oluyor mesela bayram parası yakacak yardımı gibi… artı tazminatımız ssk mahtarına yatan aylık bürüttenmi hesaplanır??

  1. Merhaba. SGK’ya bildirilen tutar değil; fiilen aldığınız brüt maaş + düzenli yardımların bir aylık brüt tutarı üzerinden hesaplama yapılır. Neden SGK’ya bildirilen değil? Çünkü bunun içinde fazla mesai, genel tatil ücreti gibi arızi ödemeler de olabilir.

 31. Merhaba Zeynel bey. Benim sorum şu, özel sektörde çalışıyorum. Brüt ücretim kıdem tazminatına esas tavan uygulamasının epey üzerinde. Tazminat alacak olsam hakedişim direk brüt ücretimden mi yoksa tavan ücretten mi hesaplanmalıdır?
  Teşekkürler

 32. Zeynel Abidin Özkale yıkarda belirmişsiniz SSK da olan üçret değil diye ben ssk ile görüşdüm iş kur ile görüşdüm bana söylenen e devlette görülen Pirime dayalı esas üçret üzerinden hesablanır diye bundan aşagısı yasal degıldır diyor .ben 3000 3200 maaş alıyom mesai ile e devlette 5000 bin gibi bir miktar gözüküyor ama nedense bizim şirket 2035 agarı brüt üzerinden hesaplanıyor bu nasıl oluyor

  1. Mustafa bey size yanlış bilgi vermişler. Örneğin aldığınız brüt maaş 3500 olsa ve o ay 1.500 de fazla mesai alsanız, SGK’da görülecek olan rakam 5.000 TL olacaktır. Ama 1.500 TL hiçbir şekilde hesaba dahil edilmez.

   1. Neden sigorta +primlerde dahil deniliyor bunu diyen devlet makami sizin doğru söylüyonuz yoksa devlet mi.
    Bakın şöyle izah edeyim normalde biz 7.5 saat üzeri çalıyoz yani asgari ücret 1455 7.5 saatten sonra 2.5 saat zorunlu mesai yapıyoz ayda 65 saat yapıyo bunnla 2035 tl yapıyor ama mesai devam ettiği icin maaş bodrosuna 65 değilde toplam 120 130 saat mesai yazıyor 1455 +mesai 130 saat= 3000 tl yapıyor bu durumda neye göre kidem tazminatı hesaplanır asgari net 1455 e göremi +65 mesai yapıpda bodroda 2035 tl brüt yazan paraya göremi toplam maaşa göremi yada e devlette gözüken prime göremi hangisine göre sizce

    1. Bu sorunuzun cevabını zaten vermiştim. Bu konuda söyleyeceklerim bunlardan ibarettir. Kime inanacağınız size kalmış Mustafa bey.

 33. Zeynel bey 4 yıldır özel sektörde çalışıyorum işlerin iyi olmadığından bizleri 15 gun ucretsiz izine ayırıyorlar primlerimizde yatırılmiyor normalde burut maaşımız 2900 tl yarın obursu gun bizlere çıkış verseler bu durum burut maaşımız az olduğundan kidem tazminatımıza etkisi ne olur

 34. Merhabalar Adım Hakkı Can Toroslu Sizden ricam Tazminatım nasıl hesaplanıyor konusu 20.03.2009 tarihinde işe başladığım yerden 10.10 2018 tarihinde çalıştığım yer kapanıyor ve ayrılıyorum Ihbar Süresini çalıştım içerde kullanmadığım 35 günlük yıllık izin Sürem var çok farklı şeyler duyuyorum yok son bir yıldır bakılıyor yok son üç ay çok önemli yada son ay şeklinde bunun Kanunda doğrusu nedir Kıdem tazminatı hessplanırken bazı alınan şeyler nelerdir birde ben prim usulü çalışıyorum Aldığımız primler Maaş bordrosunda gözükmektedir bunun etkisi olucakmıdır şimdiden çok Teşekkürler

 35. Zeynel bey merhaba,Çalıştığım iş yeri 2563 bürüt ücret vermekte fakat SSK ya yatan bu ay 4001 tl ,İşkur dan bi arkadaşımın bana verdiği bilgide SSK ya yatan son prime esas kazanç üzerinden hesaplaman gerekiyor yönünde idi,siz ise işverenin verdiği ücret üzerinden diyorsunuz şu an ayrılma safasındayım kafam baya bi karıştı,yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada 17 yıldır aynı şirkette yim

  1. Merhaba. Yazıda da belirttiğimiz gibi, son ay alınan ücret dikkate alınmaz. Önemli olan maaşınızın gerçekte kaç lira olduğudur. Bu rakama, son 1 yılda ödenen prim vb. düzenli ödemelerin aylık ortalaması da eklenirse, sonuca ulaşılmış olur.

 36. Merhaba kıdem tazminatı bildiğim kadarıyla son brüt ücret üzerinden hesaplanıyor. Ben son ayımda rapor aldıysam yine o ayın brütüne mi bakılır çünkü rapor aldığım için maaşım kesilcek yoksa bir önceki tam 30 gün çalışmam üzerinden mi hesaplanır ?

 37. Ben 4 yıldan beri bir firmada çalışıyorum bu ayki bürüttüm 4956 3600 den cıksam ne tazminat alırım

 38. Merhaba ben yıllardır tam süreli çalıştığım firmada bundan iki ay önce analık izni sonrası kısmi çalışmaya başladım. Kısmi çalıştığım süre içinde işten çıkarılırsam kıdem tazminatım son ödenen “düşük” brütten mi hesaplanır? Bordroda temel brüt değişmedi ancak yarısı kadar çalıştığım için yatan paranın hesaplayınca brütü de düşük oluyor.

  1. Merhaba. Hayır öyle olmaz; bunun yerine son 1 yıldaki ücret toplamınız alınır ve bunun bir aylık ortalaması bulunur. Böylece bu durum aleyhinize sonuç doğurmaz.

 39. merhaba;
  eşim ikiz doğum yaptı ve tüm haklardan yararlandı. şimdi işyerine ihtar gönderdi ve yarı zamanlı çalışmak istediği iletti. işyeri de zorla kabul etti fakat bıktırma amaçlı haftanın altı günü 13:00 ve 16:45 arası çalışma zamanını belirlediler ve görev terini değiştirdiler. bu durumda haklı fesih hakkı doğuyormuş. 1 hafta işe devam etti. şimdi ayrılmak istiyor. bu durumda tazminat hesaplanırken tam maaş mı yoksa yeni düzen yarım maaştan mı hesaplanır.

 40. Merhaba 14 Kasım 2016 da özel sektörde işe başladım çıkış tarihim ise 10 Aralık 2018 ihbar ve kıdem tazminatimin toplami 7860 olarak hesapladilar son aldığım bodro da brüt üm 2657 lira olarak görünmekte kıdem ve ihbar tazminatı hesaplamaya girdiğimde Google da bu para 8600 çıkıyor sizce hangisi doğru birde 18 günlük yıllık iznim için ise 991 lira para ödemesi çıkardılar bu ücret dogrumu teşekkür ederim .

 41. Merhaba.3 yildir parttime calistigim isyerinde son 3 aydir fulltime calismaktayim.kidemim son brut maasina gore mi yoksa son 1 yilin ortalamasina gore mi yapilacak ?yasalarda bu belirtilmis mi? Bir de 1ocak 2019 dan itibaren kidem fon yasasi basliyormu ?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.