Kıdem tazminatı tavanı kaç liradır?

Kıdem tazminatı tavanı

Kıdem tazminatı; işten ayrılan işçinin toplu olarak alabileceği paralar arasında belki de en önemlisidir. Onu bu kadar önemli yapan ise, şartlarının olması halinde işçinin kıdemiyle orantılı olarak bu tazminatı alacak olmasıdır.

İşçi çalışmış olduğu her bir yıl için bir brüt ücreti tutarında tazminat almaya hak kazanır. Bu brüt ücret ise, işçinin işten ayrılırken aldığı en son ücret esas alınarak hesaplanır.

İşçinin brüt ücreti çok yüksekse kıdem tazminatı ne olacak?

Peki diyelim ki işçinin en son brüt ücreti 10.000 TL olsun. Aynı işçinin 10 yıldır da işyerinde çalıştığınız varsayalım. Bu işçinin kıdem tazminatı 100.000 TL mi olacaktır? Hayır. Bunun sebebi ise kıdem tazminatı tavanıdır.

Kıdem tazminatı tavanı neden var?

Kıdem tazminatında gelir vergisi iadesi nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Bu tavan, 1475 sayılı İş Kanununun 14üncü maddesiyle belirlenmiştir. Buna göre; kıdem tazminatı, en yüksek devlet memuruna bir hizmet yılı için ödenen emekli ikramiyesi miktarından fazla olamaz.

2016 yılı kıdem tazminatı tavanı

2017 yılı ilk altı ayı için kıdem tazminatı tavanı ise 4.426,16 TL’dir. Yani işçinin en son aldığı brüt ücret kaç lira olursa olsun, işçiye her bir hizmet yılı için ödenecek kıdem tazminatı tutarı bu rakamı aşamayacaktır.

1980 yılından bu yana uygulanan tüm kıdem tazminatı tavanı tutarları ise aşağıda verilmiştir. ( Listedeki rakamlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın resmi sitesinden alınmıştır.)

Yıllar itibariyle kıdem tazminatı tavanları


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.