Kıdem tazminatına esas ücretin hesaplanması

Kıdem tazminatına esas ödemeler 360’a mı bölünür, 365’e mi?

Kıdem tazminatı hesaplanırken esas alınan ücret sadece işçinin aylık brüt ücreti değildir. İşçinin bu maaşının yanında yıl içerisinde aldığı, devamlılık arz eden bazı ödemeler de bu brüt ücrete eklenerek kıdem tazminatına esas olan ücret bulunur.

Kıdem tazminatı nedir?

Konuya girmeden önce kıdem tazminatının tanımını kısaca yapmakta fayda var. Kıdem tazminatı; işyerinde en az 1 yıldır çalışmakta olan işçinin, belirli şartlar dahilinde işten ayrılması durumunda ona ödenmesi gereken ve işçinin hizmet yılına göre belirlenen bir ödemedir. Bu ödemeden sadece damga vergisi kesilirken gelir vergisi kesilmez.

Maaş dışındaki kıdem tazminatı kalemleri neler?

Bu konuda ödemelerin isimlerinden ziyade niteliklerine bakmak gerekir. En önemli husus bu tür ödemelerin arızi olmamasıdır. Arızi olmamak ne demektir? Bunu şöyle açıklayabiliriz. Bir ödeme düzenli olarak yapılmıyorsa, özel bir çalışmanın karşılığıysa bu ödeme arızi kabul edilir. Örneğin fazla çalışma ücreti, fazla çalışmanın karşılığı olup düzenli bir ödeme olarak kabul edilemez. Ama yıl sonlarında performansa göre ödenen ve her yıl hesaplanan ikramiyelerin ya da yapılan giyim yardımlarının arızi olmadığının kabulü gerekir.

Yıl içinde alınan ödemeler kıdem tazminatına nasıl dahil edilir?

Bu sorunun cevabı aslında oldukça kolaydır. Bunu öncelikle bir örnekle açıklayalım:

İşçi A’nın son aldığı aylık brüt ücret 1600 TL olsun. Bu işçiye aynı zamanda her kurban bayramında brüt 500 TL kurban yardımı, her yıl eylül ayında da brüt 250 lira giyim yardımı yapıldığını kabul edelim. Bunun için işçinin aldığı toplam 750 TL tutarındaki diğer ödemeleri önce 365’e bölerek bir güne denk gelen tutarı bulmalıyız. Sonrasında ise bu tutarı 30 ile çarparak bir aya denk gelen ödeme tutarını bulmuş olacağız.

kidem tazminati 365 iscidunyasi

(750,00 TL / 365) * 30 = 61,65 TL

O halde işçinin kıdem tazminatına esas brüt ücret tutarı 1600,00 + 61,65 = 1661,65 TL olacaktır.

SONUÇ

İşçinin kıdem tazminatına esas olan ücretine dahil edilmesi gereken ve işçinin yıl içerisinde aldığı diğer ödemeler toplamını 365’e bölerek bir günlük tutarını bulmalı ve bunu da 30 ile çarparak, brüt ücrete eklemeliyiz. Bulduğumuz rakam, kıdem tazminatı hesabında kullanılacak olan ücret olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

 1. merhaba, 16/03/2015 tarihinden itibaren belirsiz süreli işde çalışmaktayım. firmamız ana firmanın ihalesini kaybetmiş ve bize günde 2 saat iş arama iznini %100 mesai olarak vermek istiyor. nedeni ana firma servis sağlayamadığı için. böyle bir yasal hak varmı.
  kıdem tazminatı hesaplamalarında. ücret, mesai, bayram parası, agi nin toplam hesabı ilemi yapılıyor.
  agi de kıdem hesabına katılıyor mu.
  başka bir ücret almıyoruz. öğretim parası, gibi şeyler yok. kuru bir maaş alıyoruz.
  almamız gereken başka ücretler var mıdır.
  teşekkür ederim

  1. Merhaba. AGi kıdem tazminat hesabına dahil edilmez. Mesai ya da bayram paraları da dahil olmaz. Ayrıca, zamlı ödeme yaptıktan sonra, işveren sizden iş arama izni kullanmak yerine çalışmanızı isteyebilir.

 2. kıdem tazminatı aldığın paraya göre değişirmi mesala ben askeri ücretten fazla alıyorum nasıl hesaplanır

 3. mesala hizmet dökümünde prime esas kazanç/basamak değeri/ek gösterge altında 3,078 yazıyo bu bürüt ücretmi demek

  1. Merhaba. Evet brüt ücretiniz bu olur. Ama bu, aynı zamanda sizin kıdem tazminatına esas ücretiniz değildir.

 4. Merhaba 31.12 2018 tarihinde is yerim cıkışımı verdi.kıdem tazmınatımı hesaplarken yemek (set card ile ıcıne bakiye yuklenıyordu) ve yol ücretini dahil etmiyorlar. Bn hazırladıkları ibranameyide tarıhsız bir sekılde ımzalamamı istiyorlar ne yapmam gerekiyor

 5. Merhaba,
  01.03.2008 den beridir bir şirkette çalışıyorum. 04.03.2019 tarihinde askerlik sebebi ile ayrılacağım. Son iki yıldır brüt 2500 prim aldım. Sodexho olarak yemek parası alıyorum. Her ay yol ücreti belediye kartına yukleniyor. Yemek ve yol bordro da görünmüyor. Kıdem tazminatı alırken prim, yol ve yemek ücreti eklenecek mi.
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Yazımızda da açıkladığımız üzere, elbette bunların da brüt ücrete eklenmesi gerekecektir.

 6. Hayırlı bayramlar bizim bordromuzda günlük ücret olarak gosterılıyor,Yani aylık brüt ücret değilde günlük brüt ücret peki tazminat hesabı nasıl yapılır bilgilendirirmisiniz…İyi çalışmalar.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.