Kıdem tazminatına esas ücretin hesaplanması

Kıdem tazminatına esas ödemeler 360’a mı bölünür, 365’e mi?

Kıdem tazminatı hesaplanırken esas alınan ücret sadece işçinin aylık brüt ücreti değildir. İşçinin bu maaşının yanında yıl içerisinde aldığı, devamlılık arz eden bazı ödemeler de bu brüt ücrete eklenerek kıdem tazminatına esas olan ücret bulunur.

Kıdem tazminatı nedir?

Konuya girmeden önce kıdem tazminatının tanımını kısaca yapmakta fayda var. Kıdem tazminatı; işyerinde en az 1 yıldır çalışmakta olan işçinin, belirli şartlar dahilinde işten ayrılması durumunda ona ödenmesi gereken ve işçinin hizmet yılına göre belirlenen bir ödemedir. Bu ödemeden sadece damga vergisi kesilirken gelir vergisi kesilmez.

Maaş dışındaki kıdem tazminatı kalemleri neler?

Bu konuda ödemelerin isimlerinden ziyade niteliklerine bakmak gerekir. En önemli husus bu tür ödemelerin arızi olmamasıdır. Arızi olmamak ne demektir? Bunu şöyle açıklayabiliriz. Bir ödeme düzenli olarak yapılmıyorsa, özel bir çalışmanın karşılığıysa bu ödeme arızi kabul edilir. Örneğin fazla çalışma ücreti, fazla çalışmanın karşılığı olup düzenli bir ödeme olarak kabul edilemez. Ama yıl sonlarında performansa göre ödenen ve her yıl hesaplanan ikramiyelerin ya da yapılan giyim yardımlarının arızi olmadığının kabulü gerekir.

Yıl içinde alınan ödemeler kıdem tazminatına nasıl dahil edilir?

Bu sorunun cevabı aslında oldukça kolaydır. Bunu öncelikle bir örnekle açıklayalım:

İşçi A’nın son aldığı aylık brüt ücret 1600 TL olsun. Bu işçiye aynı zamanda her kurban bayramında brüt 500 TL kurban yardımı, her yıl eylül ayında da brüt 250 lira giyim yardımı yapıldığını kabul edelim. Bunun için işçinin aldığı toplam 750 TL tutarındaki diğer ödemeleri önce 365’e bölerek bir güne denk gelen tutarı bulmalıyız. Sonrasında ise bu tutarı 30 ile çarparak bir aya denk gelen ödeme tutarını bulmuş olacağız.

kidem tazminati 365 iscidunyasi

(750,00 TL / 365) * 30 = 61,65 TL

O halde işçinin kıdem tazminatına esas brüt ücret tutarı 1600,00 + 61,65 = 1661,65 TL olacaktır.

SONUÇ

İşçinin kıdem tazminatına esas olan ücretine dahil edilmesi gereken ve işçinin yıl içerisinde aldığı diğer ödemeler toplamını 365’e bölerek bir günlük tutarını bulmalı ve bunu da 30 ile çarparak, brüt ücrete eklemeliyiz. Bulduğumuz rakam, kıdem tazminatı hesabında kullanılacak olan ücret olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.