Kıdem tazminatına faiz uygulanır mı?

Kıdem tazminatı ödemesinde faiz başlangıcı ve oranı

Kıdem tazminatı, iş mahkemesinde dava konusu olmuşsa; bunun anlamı, işçi ile işverenin bu konuda anlaşmazlık yaşamış olmasıdır. Böyle bir durumda, işçi kıdem tazminatı almaya dava sonunda hak kazandığında, aradan uzun bir süre geçmiş olacaktır. O halde kıdem tazminatı için faiz ya da gecikme zammı başlangıcı ne zaman olacaktır? Hangi tür faiz uygulanacaktır?

Kıdem tazminatının ödenmemesi

Bütün bu sürecin yaşanmasının nedeni, işçi işten ayrıldığında işverenin kıdem tazminatı ödemeyi kabul etmemesidir. Bu bazen işverenin kendini haklı görmesinden ve bazen de kıdem tazminatı ödemek istememesinden kaynaklanmaktadır. Halbuki kıdem tazminatına hangi hallerde hak kazanılacağı çok da karmaşık bir konu değildir. Buna rağmen, bu hususta yaşanan bir anlaşmazlık sonunda iş mahkemesinde çözüme kavuşturulmaktadır.

Dava sonucunda işçi kazanırsa!

Davayı işçinin kazanması demek, kıdem tazminatını alabilmesi demektir. Mahkemenin tespit ettiği tazminat tutarının işçiye derhal ödenmesi gerekir. Burada ise devreye faiz girmektedir. Geciken bu ödemenin karşılığı olarak işçiye gecikme faizi de ödenecektir.

Kıdem tazminatı faizinde başlangıç tarihi

Böyle bir durumda, tespit edilen kıdem tazminatı miktarına uygulanacak olan faizin başlangıç tarihi, fesih tarihi ya da işçinin ölüm tarihidir. Yani işçi ne zaman işten ayrılmışsa, o günden itibaren faiz uygulanacaktır. Örneğin dava iki sene sürmüş olsa ve işçi de işten ayrıldıktan bir sene sonra dava açmış olsa, kıdem tazminatına üç yıllık yasal faiz yürütülecektir.

Kıdem tazminatı faiz oranı kaç?

kıdem tazminatı faizi

Burada ise kural, mevduata uygulanan en yüksek faiz oranının kıdem tazminatına uygulanmasıdır. Bunun mantığını şöyle daha iyi açıklayabiliriz: İşçi sanki işten ayrıldığı gün kıdem tazminatını almış da onu bankada mevduata yatırmış gibi düşünülecek, her yıl için mevduata uygulanan en yüksek faiz kadar parası değerlenmiş gibi varsayılacaktır. Böylece işçinin hiçbir mali kayba uğramaması amaçlanmıştır.

SONUÇ

Kıdem tazminatı ödenmeyen ve bunun için dava açan işçi, davasını kazandığında; işçinin işten ayrıldığı tarihten o güne kadar faiz hesaplanacak ve oran olarak da mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı esas alınacaktır. Böylece, kıdem tazminatı hakkını yıllar sonra alabilen işçinin mali kayıplarının en az indirilmesi amaçlanmıştır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

5 Yorum

  1. Merabalar ben 07.04.2014 tarihinde maaş alamadıgım için işten ayrıldım mahkemeye gittim davayı 15.05.2015 de kazandım paramı 20.05.2019 verecekler ana param 22500 beş yıllık faiz ne kadar olur

  2. Merhabalar ben bir şirkette 7yıl çalıştım.Mesailer yıllık izinler ve tatil günleri hesap edilerek 67500 tl bir kıdem tazminatı çıktı.ve 3 yıldır dava sürüyor.Şu anda yargıtaya taşındı.2016 9. Ayda açılan dava hala sürüyor. Bunda işlenen yıllık faiz oranı nedir.Ve benim banka borçların yüzünden haciz ile karşı karşıyayım.Avuķat davanın 1 yıl dan fazla süreceğini söyledi.Davayı öne çekebilirmişim lütfen bu sorularımı cevaplayın şimdiden teşekkür ederim

  3. Kolay gelsin cumleten arkadaslar 20-11-2015 tarihinde 42 bin lira tazminata hak kazandim 2020 de ins dava sonuclanicak.suanda dava temyizde 42 bin liranin 4 senede uygulanacak.mevduattaki en yuksek faiz orani nasil hesablanir ve ne kadar olur bilen varmidir yani her sene icin 42 bin liraya yuzde kac faiz uygulanir veya hersene uygulanan faizle bjrlikte oteki sene katlanipmi faiz hesablanir bjlen biriisi varsa yada daha once tazminat almis birisi cevablaayabilirse memnun olurum teşekkür ederjm.

    1. enes bey ; 2015de tazminat hakkı kazandıgınız durumda neden 2020’de dava sonuçlansın..ben 2018eylülde iş hakkım 04no’lu koddan fes edildi ve 10eylülde davanın kabulune diye karar cıktı..şimdi gerekçeli kararı bekliyoruz..sonra ilamlı icra takibi başlatacagız..en fazla istinaf mahkemesine taşınır o zamanda 1yıl civarında kesin karar çıkmış olacagını düşünüyorum..sizin neden bu kadar uzun sürdü anlamadım.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.