Kıdem Tazminatına Hak Kazanma Şeması

Kıdem tazminatı alabilir miyim?

“Kıdem tazminatı alabilir miyim?” sorusu en çok karşılaştığımız soruların belki başında gelmektedir.

Bu kez size bu sorunun cevabını kıdem tazminatı şeması ile veriyoruz.

Kıdem tazminatına hak kazanmanın koşulları belli olmakla beraber, bunları bir arada bulmak güçtür. Bu çalışmamızda sizlere kıdem tazminatına hangi hallerde hak kazanılacağını toplu olarak sunmakla beraber bir de şemayla gösteriyoruz. Kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmadığınızı okları takip ederek kolayca bu kıdem tazminatı şeması ile bulabilirsiniz. Kıdem tazminatı şeması burada.

Ayrıca konuyla ilgili olarak; kıdem tazminatının nasıl hesaplandığı, kimlerin kıdem tazminatı alabileceği, taksitle kıdem tazminatı ödenip ödenemeyeceği konuları ile ilgili yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Şemayı indir.

,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

24 Yorum

 1. Iyi günler. Ben 6 aydır özel bir rehabilitasyon merkezinde çalışmaktayım. Müdür tarafından işime son verildi.hicbir şekilde kendi isteğimle işten ayrilmiyorum . Sormak istediğim soru şu ben kıdem tazminatı alabiliyor muyum yaşamını isen çıkaran Müdüre karşı bi yaptirim yapabilme hakkım varmı. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   İşyerinizde çalışan kişi sayınızı bilmemekle birlikte 1 yıllık kıdeminizi doldurmadığınız için kıdem tazminatına hak kazanmıyorsunuz. İşten çıkış sebebiniz ne olarak bildirildi size? (Eğer geçerli bir sebep bildirilememişse iş mahkemesine kötü niyet tazminatı davası açabilirsiniz)

 2. İsyerim bana kendi istem disinda isler yaptiriyor. Ve isten bezdirme uygulamasi yapiyor bu durumu sgk bildirsem ne gibi sonuc alirim .perde montaj elemani olarak calisiyorum fakat cati temizletme karda teras temizletme gibi islerle bana mobing yapmaya basladi evde aileme ve cevreme zarar vermeye basladim odemelerimi dengede yapamamaya basladim maasi gec vererek sorun yasatmaya basladi ev kirasi ve faturalarimi hep birikti bunlarida ispatlarsam sahitler var

 3. 01/11/2015 yilinda bir firmada ise basladim 2500 tl. Massta anlastik 90 tl agi veriyordu itiraz ettim 4 cocuk 209 tl olarak almaya basladim 1 sene calistim zam ayi geldiginde sozlu olarak basvurdum 01/11/2016 yilinda bana kendisi zam yapamayacagini soyledi varsa baska ise gir dedi bende bulup kendine soyledim sonra bana gitme dedi zam yaptim 250 tl dedi 01/12/2016 tarihinde sonrasi zammi vermeyerek 15/01/2017 yilinda zam vermiyecegini normal maastan calisirsan calis dedi maasimi 3000 tl zam yaptiktan sonra geri cekme hakki varmi ben isten ayrilsam kidem ve issizlik odenegi alirmiyim mail atarsaniz sevinirim ama sigortam asgeri ucret uzerinden gorunuyor. cevap bekliyorum iyi calismalar

  1. Elden maaş almak haklı fesih için geçerli bir nedendir. Zammın geri çekilmesi de öyledir. Ama sizin olayınızda, anladığım kadarıyla sözlü bir artış ve geri alma var. Dolayısıyla maaşınıza zam geldiğini ama geri alındığını ispatlamanız kolay olmayabilir. Elden maaş alındığının ispatı da kolay değildir. Daha elle tutulur gerekçeler bulmanızda fayda var.

 4. Merhaba mustafa bey kardeşim şuan sözleşmeli olarak özel bir okulda çalışıyor aynı zamanda yüksek lisans yapıyor askerliğide tecilli fakat yüksek lisansa devam etmek istemiyor eğer bırakırsada askere alınacak ve işten ayrılmak zorunda kalacak bununla ilgili bir yaptırım varmıdır yada askerliği bittiğinde aynı işe geri dönme şansı varmıdır?Şimdiden teşekkür ederim.

 5. hocam ii günler ben yaklaşık 2 yildr bi kurumda gece güvenlik işi yapmaktayim .hiç iznim yok . ilk 7 ay sigrtam yapilmadi sonra yatrildi fakat 4 ay 12 gün sonra çıkış yapildi . evlendiğim için izin vermediler . 37 günlk bi çıkış yapildi . tekrar giriş yapildi ama yine 4 ay dolmadan ayni kişinin diğer firmasina alindm sebebini sordm nden böyle yaptiniz ? benim sirketim istediğime sigirtali gösteririm dedi . şu an sigortali olarak 3 aydr çalışıyorum ayni is yerinde . kredi çekecektim düğün borçlarım için ama banka giriş çıkış olduğu için beklememi istedi . Üstelik 1100 liraya çalışıyorum ama adam bankaya asgarî ücret yatiriyo ve biz 200 tl geri veriyoruz . arkadaşlara toplanalim kabul etmeyelim dedim fakat kimse dinlemedi . lütfen yardm edin borçlarım var askere gitmem lazm kidem tazminati ve işsizlik maaşı alabilir miyim . bide hakkimi tamm anlamiyla nasil alabilirim

  1. Mehmet bey bahsettikleriniz, haklı birere fesih gerekçesi olsa da işten ayrıldığınızda işveren bunu kabul etmeyebilir. Bu durumda dava açmanız gerekir. Hem tazminatlarınızı hem de işsizlik maaşını da ancak bu davanın sonuçlanmasıyla alabilirsiniz.

   1. Hocam askerlik tecilim bikaç ay sonra bitiyor ve bnm borçlarım çok . askere gitmek için ayrılmak zorundaym işyeri kıdem tazminatı vermez mi

    1. Askere gitmek için ayrılacaksanız, başvurunuz halinde kıdem tazminatınızın size ödenmesi mecburidir.

 6. Hocam iyi günler,

  İlk sigorta kaydım Ağustos 1990. 3600 günümü doldurmuş olarak kıdem tazminatı hakkım olduğu halde, Nisan 2015’de 12 yıl çalıştığım işyerinden, işverenin öne sürdüğü bazı sebeplerle istifaya zorlaması ve uzun bir istifa dilekçesi dikte ettirmesi ve imzalatmasıyla, kıdem tazminatımı almadan ayrılmak zorunda kaldım. 1974 dogumluyum ve 2025’de yaş haddinden emekliliğe hak kazanıyorum.
  Yeni İşverenin iş ilişkisi olan bir müessesede çalıştığım için, mevcut işverenimi zorda bırakmamak için hukuki yola başvurmadım.
  Önce ki yazılarınızda kıdem tazminatı için zaman aşımının 10 yıl olduğunu belirtmiştiniz. Bu çerçevede belirtilen 10 yıl içinde istifa ettiğim halde dava açarsam kazanma şansım var mı? (kıdem tazminatına hak kazandığım halde, almadan istifa etmiş olmam ve dikte ettirildiği belli bir istifa dilekçesi dayanağı ile)
  Teşekkürler, saygılarımla,
  Ugur T.

  1. Sorunuzun cevabı tamamen mahkemenin takdrine kalmıştır. Normalde istifa, sizin bu tarihten önceki kıdem tazminatı hakkınızı ortadan kaldırır. Ama siz de kabul edersiniz ki, burada fiili durumu yorumlayacak olan mahkemenin kendisidir. O nedenle sorunuza net bir cevap vermem yanlış olur.

 7. S.aleyküm Mustafa bey iyi çalışmalar,
  ben 1991 yılından beri bir sivas’ta 13 daireli bir apartmanda kapıcı olarak görev yapıyorum. 2004 yılında o yıla kadar ki kıdem tazminatımın bir kısmını aldım, 2004 den 2016 ya kadar olan süreçte ise herhangi bir tazminat ödemesi almadım, apartman şu an beni işten çıkarıyor, aylardır maaşımı almıyorum lakin sigortam yatıyor, işten çıkışım henüz yapılmadı. apartman yönetimi tazminat ödemek istemiyor, buna gerekçe olarak da geçmiş yıllarda apartman dışında bazı yerlerde bir iki aylık sürelerde ek iş yapmamı gösteriyorlar ve bu çalışmamdan bazı dönemlerde apartman yönetiminin haberi oldu fakat ne benim apartman dışında çalışmamla ilgili ne de apartman yönetiminin bundan haberinin olduğuna dair hiçbir resmi belge yok,. bu şartlar dahilinde apartmandan tazminat almam mümkün müdür.
  yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler.

 8. iyi çalışmalar kapıcı kıdem tazminatı ile ilgili birkaç sorum olacak e mail adresiniz üzerinden görüşmemiz mümkün müdür acaba. eğer mesajımı görüp bana dönüş yaparsanız çok memnun olurum. email adresim: mstfoztrk58@gmail.com

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.