Kıdem Tazminatına Hak Kazanma Şeması

Kıdem tazminatı alabilir miyim?

“Kıdem tazminatı alabilir miyim?” sorusu en çok karşılaştığımız soruların belki başında gelmektedir.

Reklam

Bu kez size bu sorunun cevabını kıdem tazminatı şeması ile veriyoruz.

Kıdem tazminatına hak kazanmanın koşulları belli olmakla beraber, bunları bir arada bulmak güçtür. Bu çalışmamızda sizlere kıdem tazminatına hangi hallerde hak kazanılacağını toplu olarak sunmakla beraber bir de şemayla gösteriyoruz. Kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmadığınızı okları takip ederek kolayca bu kıdem tazminatı şeması ile bulabilirsiniz. Kıdem tazminatı şeması burada.

Ayrıca konuyla ilgili olarak; kıdem tazminatının nasıl hesaplandığı, kimlerin kıdem tazminatı alabileceği, taksitle kıdem tazminatı ödenip ödenemeyeceği konuları ile ilgili yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Şemayı indir.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

33 Yorum

 1. Merhaba,
  Sigorta başlangıcım 2000 yılında ama Haziran 1999’da başka bir işyerinde kısa süreli sigortasız işe girmiştim. Eski işyeri sahibimle görüşüp geçmiş için sigorta başlatmak gibi bir şey yapabilir miyim acaba? Çalıştığım 3 ay için sigorta ödemesini de kendim yapmayı kabul ederim. 15 yıl – 3600 gün hakkından yararlanabilmek için bunu yapmak istiyorum.

  1. Senem hanım, bu mümkün değil. SGK böyle bir geriye dönük işlemi kabul etmemektedir.

 2. Mustafa Bey merhaba, kıdem tazminatıyla ilgili yazılarınızı okudum, elinize sağlık, çok aydınlatıcı oldu benim için. Şöyle sorularım olacak:
  1. Bundan 2 yıl kadar önce çalıştığım iş yerinden istifa etmiş idim, o dönemde 15 yıl, 3600 prim günü şartını bilmediğim için, hak kazandığım halde kıdem tazminatı istememiş idim (SGK girişim 1997). Şu an çalıştığım iş yerinden ayrılacak olursam, bu kıdem tazminatını eski iş yerimden bugün istemem mümkün değil diye anlıyorum, doğru muyum? 7 Yıllık kıdem tazminatı hakkı bu durumda ortadan kalkmış mı oluyor?
  2. Çalıştığım iş yerinde Ocak ayından itibaren çalıştığım ekip ikiye ayrılacak. Yapılacak bu tür bir değişiklik, işten ayrılma için haklı sebep olur mu? Haklı sebep olursa, kıdem tazminatı dışında başka hangi haklarım ortaya çıkıyor?
  3. Zaman zaman izlediğim ve okuduğum yayınlardan, kıdem tazminatının son çalışılan iş yerinden geri dönük olarak çalışılan tüm iş yerleri için alınabileceğini anlamıştım, bu doğru bir yorum değil sanırım. Son çalıştığım iş yerinde 2 yıl çalışmış isem, daha önce hiç almamış olsam bile kıdem tazminatı hakkım o 2 yıl için ortaya çıkıyor, doğru muyum?

  Yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkürler.
  İyi çalışmalar dilerim.

 3. Mrb ben 3600 kagidi aldim.sgk dan is yerine verdim.ama bu kagitla birlikte dilekce de yazmam gerekirmi isyerine mi vercem dilekce vermedim 1 ay oldu tazminatim yatmadi dilekce vermedigim icinmi dir dilekce.sartmi.sadece 3600 lagidi gecerli olmazmi

  1. Kadir bey, dilekçe vermeniz elbette gerekir. Hatta mümkünse bu dilekçeyi ya kayıt altına alın ya da ihtarname çekerek gönderin.

 4. merhaba mustafa bey ben bir önceki çalıştığım iş yerinde 18.04.2013 tarihinde istifa ile işten ayrıldım işten ayrıldığım tarihte 3600 gün ile tazminat konusunu bilmiyordum 17 yıl 3854 gün doldurdugumu ve ssk yazısı almadım kıdem tazminatı için iş mahkemesine tazminatı davası aça bilir miyin

  1. Hüseyin bey, dava açabilirsiniz; ama kazanacağınızı sanmıyorum. Çünkü 15 yıl ve 3600 gün ile değil de, belli ki başka bir gerekçeyle işten ayrılmışsınız.

 5. Merhaba raporlu oldugum gunker kendi isyerime geldim ve gittim bu yuzden ckismi verdiler 3600 yazasi dan emlik dilekcem oldugu balde tazmi anatsiz cikis yaptilar cikistarihim 10 05 2017 dilekce tarihim 6 05 2017 dava acsam kazanma sansim yuksek olurmu tsk 09 05 2017 tarihin de dilekcemi göturcum 10 05 2017 cikismi yapmislar dilekcemi al macilar 3600 yasa dilekcemi ssk dan aldigim halde tsk

  1. Onur bey dilekçenizi işyerine teslim edemediyseniz, bir an önce ihtarname göndererek dava açmalısınız.

 6. Iyi günler. Ben 6 aydır özel bir rehabilitasyon merkezinde çalışmaktayım. Müdür tarafından işime son verildi.hicbir şekilde kendi isteğimle işten ayrilmiyorum . Sormak istediğim soru şu ben kıdem tazminatı alabiliyor muyum yaşamını isen çıkaran Müdüre karşı bi yaptirim yapabilme hakkım varmı. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   İşyerinizde çalışan kişi sayınızı bilmemekle birlikte 1 yıllık kıdeminizi doldurmadığınız için kıdem tazminatına hak kazanmıyorsunuz. İşten çıkış sebebiniz ne olarak bildirildi size? (Eğer geçerli bir sebep bildirilememişse iş mahkemesine kötü niyet tazminatı davası açabilirsiniz)

 7. İsyerim bana kendi istem disinda isler yaptiriyor. Ve isten bezdirme uygulamasi yapiyor bu durumu sgk bildirsem ne gibi sonuc alirim .perde montaj elemani olarak calisiyorum fakat cati temizletme karda teras temizletme gibi islerle bana mobing yapmaya basladi evde aileme ve cevreme zarar vermeye basladim odemelerimi dengede yapamamaya basladim maasi gec vererek sorun yasatmaya basladi ev kirasi ve faturalarimi hep birikti bunlarida ispatlarsam sahitler var

 8. 01/11/2015 yilinda bir firmada ise basladim 2500 tl. Massta anlastik 90 tl agi veriyordu itiraz ettim 4 cocuk 209 tl olarak almaya basladim 1 sene calistim zam ayi geldiginde sozlu olarak basvurdum 01/11/2016 yilinda bana kendisi zam yapamayacagini soyledi varsa baska ise gir dedi bende bulup kendine soyledim sonra bana gitme dedi zam yaptim 250 tl dedi 01/12/2016 tarihinde sonrasi zammi vermeyerek 15/01/2017 yilinda zam vermiyecegini normal maastan calisirsan calis dedi maasimi 3000 tl zam yaptiktan sonra geri cekme hakki varmi ben isten ayrilsam kidem ve issizlik odenegi alirmiyim mail atarsaniz sevinirim ama sigortam asgeri ucret uzerinden gorunuyor. cevap bekliyorum iyi calismalar

  1. Elden maaş almak haklı fesih için geçerli bir nedendir. Zammın geri çekilmesi de öyledir. Ama sizin olayınızda, anladığım kadarıyla sözlü bir artış ve geri alma var. Dolayısıyla maaşınıza zam geldiğini ama geri alındığını ispatlamanız kolay olmayabilir. Elden maaş alındığının ispatı da kolay değildir. Daha elle tutulur gerekçeler bulmanızda fayda var.

 9. Merhaba mustafa bey kardeşim şuan sözleşmeli olarak özel bir okulda çalışıyor aynı zamanda yüksek lisans yapıyor askerliğide tecilli fakat yüksek lisansa devam etmek istemiyor eğer bırakırsada askere alınacak ve işten ayrılmak zorunda kalacak bununla ilgili bir yaptırım varmıdır yada askerliği bittiğinde aynı işe geri dönme şansı varmıdır?Şimdiden teşekkür ederim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.