Kıdem tazminatında ve ihbar tazminatında zamanaşımı

Tazminatlarda zaman aşımı

Kıdem tazminatı; niteliği itibariyle işçinin emeğinin, yıllarının karşılığıdır. Bir anlamda emeklilik ikramiyesidir. İhbar tazminatı da belirli hallerde işten ayrılan işçinin hak ettiği ve 8 haftalık ücretine kadar varabilen bir toplu ödemedir.

Kıdem ve ihbar tazminatı hakkında

Bu iki tazminat türü hakkında sitemizde daha önce birçok yazı yazdık. Aynı şeyleri tekrarlamamak adına bunlardan uzun uzun bahsetmeyeceğiz. Bu mevzularda bilgiye ihtiyacınız varsa aşağıdaki yazılara öncelikle göz atabilirsiniz:

Kıdem tazminatı nedir?, Kıdem tazminatı alabilir miyim?, Kıdem tazminatı şeması, İstifa eden işçi kıdem tazminatı alır mı?, İhbar tazminatı nasıl alınır?, İstifa eden işçi ihbar tazminatı ödemek zorunda mı?

Zamanaşımı nedir?

Konumuz bakımından zamanaşımı; bir alacağın meydana gelmesinden itibaren belirli bir süre geçtikten sonra, o alacağın hukuken talep edilememesidir. Yani, zaman aşımı süresi içinde istenmeyen bir alacak kaybedilmiş bir hak olarak adlandırılabilir.

Tazminatlarda zamanaşımı süresi

Bu sorunun cevabını bulmak için Borçlar Kanununa bakmamız gerekiyor. Bu kanunun 146 ncı maddesine göre kanunda aksine bir hüküm bulunmadıkça, her alacak on yıllık zamanaşımına tabidir. Borçlar Kanununda tazminatlarla ilgili özel bir zamanaşımı süresi belirlenmediğinden, bunlar 10 yıllık zaman aşımı süresine tabidir.

Sonuç

Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı on (10) yıllık zamanaşımına tabidir. Bu da demektir ki, iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren 10 yıl geçince, bu alacaklar zamanaşımına uğrar. 10 yılın uzun bir süre olduğunu unutmayın ve geçmişte tahsil edemediğiniz tazminat alacaklarınız varsa bunları zamanaşımı süresi içinde iş mahkemesine dava açarak tahsil edebileceğinizi hatırınızda bulundurun.

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

11 Yorum

 1. Yabancı uyrukluyum ve 3 yıl bir yerde izinli çalışiyorum. İş yeri 3 hafta önce sözsel istifah etti ve tazminat hakkım yok dendi. Sözleşmem 28.05.2017 sona eriyor. Ne yapmam gerekiyor. Internet te okudum doğru ise yabancının 3 yıl çalıştğında 5 hafta önce istifah haber verilmelidir. Yazılı bir istifah bana verilmedi. Ayrıca 3 yıl çalışan bir yabancı başka bir işeri geçme hakkı var okudum fakat süre 6 hafta önce izin bitimi önce başvurulmalı yaziyordu. Şimdi bu hak ta kaybettim. Bana evraklarımı vermiyorlar. İş sözleşmem de yok. Ne yapabilrim ?

  Acil yardım sizden talep ediyorum

  1. Merhaba. İster yabancı olsun ister Türk vatandaşı, işçiler aynı hakka sahiptir. Sözleşmeniz süreli değilse ve çalışma süreniz 3 yılı geçmişse, size 8 hafta önceden bildirimde bulunulması gerekirdi. Bildirilmediyse ihbar tazminatı alabilirsiniz. Kıdem tazminatı hakkınız da vardır. Size buradan yardımcı olmak istesem de, tam olarak yardım etmem mümkün değil. Bir avukatla görüşmenizi ve alacaklarınız için dava açmanızı öneririm.

 2. Merhaba, Eylül 2014 tarihinde işe başladım Haziran 2016 tarihinde işten ayrılacağım ve hiç izin kullanmadım… ayrılırken 14 günlük izin hakkımın ücretini alıyorum değil mi ? 7 günlük alacağımı beyan ediyorlar da size danışmak istedim.. Teşekkürler

  1. Haziran 2014 itibariyle işten ayrılırsanız ve izin kullanmadıysanız en az 14 günlük izin ücretinizi almanız gerekir. Bahsettiğiniz şartlar dahilinde 7 gün olması mümkün değil.

 3. Merhaba mayıs ayında aldığım bir dairede 2009 yılında emekli olup 3 yıl ayrıca çalışan kapıcı kıdem tazmınatı davasını ocak ayında kazandığını öğrendim. Bizim de ödememizi istiyorlar. Ocak ayında kazanılan davanın sonucu ödenmesi gereken tutar Mayıs ayında alınan daire sahibinin de ödemesi gerekir mi?

  1. Meral hanım, sizin ödemeniz gerektiğini sanmıyorum. Hatta bana göre, kapıcının davayı kazandığı tarihin de bir önemi yok. Önemli olan kapıcının çalıştığı dönemle aynı dönemde dairede oturuyor olmaktır. Bu borç, o dönem ev sahiplerinin sorumluluğundadır.

 4. 2007-2015 yillari arasinda ücretli öğretmenlik yaptim 10 sonra cıkıs ve giris yaptirdilar,son 2yıl çalıştığım okul maaşlı çalışanlara tazminat ödedi ,ücretli öğretmenlere yok,NEDEN,
  Ücretli öğretmen tazminat almazmış öyle söylediler.

  1. Tazminattan kastınız kıdem tazminatı ise; kıdem tazminatı almak için ilk şart 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışmaktır. Ücretli öğretmenler ise 657 sayılı Kanun hükümlerine göre çalışırlar. O nedenle kıdem tazminatı alamazlar Müzeyyen hanım.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.