Kıdem tazminatında ve ihbar tazminatında zamanaşımı

Tazminatlarda zaman aşımı

Kıdem tazminatı; niteliği itibariyle işçinin emeğinin, yıllarının karşılığıdır. Bir anlamda emeklilik ikramiyesidir. İhbar tazminatı da belirli hallerde işten ayrılan işçinin hak ettiği ve 8 haftalık ücretine kadar varabilen bir toplu ödemedir.

Kıdem ve ihbar tazminatı hakkında

Bu iki tazminat türü hakkında sitemizde daha önce birçok yazı yazdık. Aynı şeyleri tekrarlamamak adına bunlardan uzun uzun bahsetmeyeceğiz. Bu mevzularda bilgiye ihtiyacınız varsa aşağıdaki yazılara öncelikle göz atabilirsiniz:

Kıdem tazminatı nedir?, Kıdem tazminatı alabilir miyim?, Kıdem tazminatı şeması, İstifa eden işçi kıdem tazminatı alır mı?, İhbar tazminatı nasıl alınır?, İstifa eden işçi ihbar tazminatı ödemek zorunda mı?

Zamanaşımı nedir?

Kıdem tazminatında gelir vergisi iadesi nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Konumuz bakımından zamanaşımı; bir alacağın meydana gelmesinden itibaren belirli bir süre geçtikten sonra, o alacağın hukuken talep edilememesidir. Yani, zaman aşımı süresi içinde istenmeyen bir alacak kaybedilmiş bir hak olarak adlandırılabilir.

Tazminatlarda zamanaşımı süresi

Bu sorunun cevabını bulmak için Borçlar Kanununa bakmamız gerekiyor. Bu kanunun 146 ncı maddesine göre kanunda aksine bir hüküm bulunmadıkça, her alacak on yıllık zamanaşımına tabidir. Borçlar Kanununda tazminatlarla ilgili özel bir zamanaşımı süresi belirlenmediğinden, bunlar 10 yıllık zaman aşımı süresine tabidir.

Sonuç

Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı on (10) yıllık zamanaşımına tabidir. Bu da demektir ki, iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren 10 yıl geçince, bu alacaklar zamanaşımına uğrar. 10 yılın uzun bir süre olduğunu unutmayın ve geçmişte tahsil edemediğiniz tazminat alacaklarınız varsa bunları zamanaşımı süresi içinde iş mahkemesine dava açarak tahsil edebileceğinizi hatırınızda bulundurun.

NOT: 12/10/2017 tarihinden itibaren İş Kanunundan kaynaklanan bazı alacakları için zamanaşımı süreleri değişmiştir. Lütfen İş Kanunundaki yeni zamanaşımı sürelerine göz atmayı unutmayınız. Aksi takdirde yanlış bilgi edinmiş olabilirsiniz.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

17 Yorum

 1. 2007-2015 yillari arasinda ücretli öğretmenlik yaptim 10 sonra cıkıs ve giris yaptirdilar,son 2yıl çalıştığım okul maaşlı çalışanlara tazminat ödedi ,ücretli öğretmenlere yok,NEDEN,
  Ücretli öğretmen tazminat almazmış öyle söylediler.

  1. Tazminattan kastınız kıdem tazminatı ise; kıdem tazminatı almak için ilk şart 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışmaktır. Ücretli öğretmenler ise 657 sayılı Kanun hükümlerine göre çalışırlar. O nedenle kıdem tazminatı alamazlar Müzeyyen hanım.

 2. Merhaba mayıs ayında aldığım bir dairede 2009 yılında emekli olup 3 yıl ayrıca çalışan kapıcı kıdem tazmınatı davasını ocak ayında kazandığını öğrendim. Bizim de ödememizi istiyorlar. Ocak ayında kazanılan davanın sonucu ödenmesi gereken tutar Mayıs ayında alınan daire sahibinin de ödemesi gerekir mi?

  1. Meral hanım, sizin ödemeniz gerektiğini sanmıyorum. Hatta bana göre, kapıcının davayı kazandığı tarihin de bir önemi yok. Önemli olan kapıcının çalıştığı dönemle aynı dönemde dairede oturuyor olmaktır. Bu borç, o dönem ev sahiplerinin sorumluluğundadır.

 3. Merhaba, Eylül 2014 tarihinde işe başladım Haziran 2016 tarihinde işten ayrılacağım ve hiç izin kullanmadım… ayrılırken 14 günlük izin hakkımın ücretini alıyorum değil mi ? 7 günlük alacağımı beyan ediyorlar da size danışmak istedim.. Teşekkürler

  1. Haziran 2014 itibariyle işten ayrılırsanız ve izin kullanmadıysanız en az 14 günlük izin ücretinizi almanız gerekir. Bahsettiğiniz şartlar dahilinde 7 gün olması mümkün değil.

 4. Yabancı uyrukluyum ve 3 yıl bir yerde izinli çalışiyorum. İş yeri 3 hafta önce sözsel istifah etti ve tazminat hakkım yok dendi. Sözleşmem 28.05.2017 sona eriyor. Ne yapmam gerekiyor. Internet te okudum doğru ise yabancının 3 yıl çalıştğında 5 hafta önce istifah haber verilmelidir. Yazılı bir istifah bana verilmedi. Ayrıca 3 yıl çalışan bir yabancı başka bir işeri geçme hakkı var okudum fakat süre 6 hafta önce izin bitimi önce başvurulmalı yaziyordu. Şimdi bu hak ta kaybettim. Bana evraklarımı vermiyorlar. İş sözleşmem de yok. Ne yapabilrim ?

  Acil yardım sizden talep ediyorum

  1. Merhaba. İster yabancı olsun ister Türk vatandaşı, işçiler aynı hakka sahiptir. Sözleşmeniz süreli değilse ve çalışma süreniz 3 yılı geçmişse, size 8 hafta önceden bildirimde bulunulması gerekirdi. Bildirilmediyse ihbar tazminatı alabilirsiniz. Kıdem tazminatı hakkınız da vardır. Size buradan yardımcı olmak istesem de, tam olarak yardım etmem mümkün değil. Bir avukatla görüşmenizi ve alacaklarınız için dava açmanızı öneririm.

 5. 15 12 2000 ile15 08 2017 tarihlerinde M S B ait Askeri lojmanlar da kapıcılık ve kalorifercilik yaptım.16 08 2017 tarihinde emekli işlemlerini yaptığımda sigortamın 2015 ve 2017 tarihlerinde 15 ay yatmadığını aralıklı olarak maaşımınnet 1777.50 lira ama brüt ücretiminde aynı gösterildiği kış aylarında aurıca geceleri kazan yakma parasının gösterilmediği şimdide kıdem ve ihbar tazminatımı vermeyeceklerini söylediler beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

  1. Yaşar bey, neredeyse 17 yıllık bir hizmetiniz var ve emeklilik nedeniyle işten ayrılmışsınız. Bu durumda kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir ve rakam da yüksek olacağından bir an önce bir avukatla görüşüp yüz yüze bilgi almalısınız.

 6. Merhabalar,
  Temmuz ayında evlendim ve eşim 1 sene 8 aydır bir firmada çalışıyor.Evlilik sebebiyle (kadın) işten ayrılmak istiyor.Sanırım bayanlar için evlendikten 1 yıl için kıdem tazminati talep etme hakkı mevcut.Fakat şirket kıdem tazminatı ödemek istemiyor.Şirketin muhasebesi böyle bi hakkı yok diyor.
  Yapmamız gereken nedir acaba?
  İşimizi avukat tutmadan lehimize çözüme kavuşturma imkanımız mevcutmu?

 7. Mart 2011de işten çıkarıldım tazminatımı verdiler ihbar tazminatı vermediler bütün haklarımı aldım diye imza attırdılar ihbar tazminatımı alabilirmiyim

  1. Merhaba. İmzaladığınız evrakı görmeden bir şey diyemeyiz. Ama en azından arabulucu başvurusu yaparak şansınızı deneyebilir ve durumu öğrenebilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.