Kıdem tazminatını ödemeyen işveren

İşverenin, kıdem tazminatını ödemek istememesi

Kıdem tazminatı; işçinin işyerinde geçirdiği süreye göre hesaplandığı için, işçinin kıdemi arttıkça tutarı da artan bir tazminat türüdür. Bu da, kıdem tazminatını işverenler için mali bir yük ve işçiler için ise önemli bir gelir haline getirmektedir. Bunun doğal sonucu ise bazen işverenin kıdem tazminatı ödemeye yanaşmamasıdır.

Reklam

Kıdem tazminatı nedir?

Bir işyerinde çalışan işçinin, belirli şartlar altında işten ayrıldığında hak ettiği ve çalışmış olduğu her yıla karşılık bir aylık brüt ücreti kadar almaya hak kazanacağı bir tazminat türüdür. Şu yazıya tıklayarak kıdem tazminatı alma şartlarını okuyabilir ve şuradaki yazıdan da hesaplamasına ilişkin bilgi edinebilirsiniz.

İşçinin kıdem tazminatını hak ederek işten ayrılması

Bazı durumlarda işçinin kıdem tazminatını hak ettiği tartışmasızdır. Bu konuda işçi ile işveren arasında bir çekişme söz konusu değildir. Mevzuatın açık bir şekilde öngördüğü bu durumlara örnek olarak işçinin askere gitmek için işten ayrılmasını, kadın işçinin evlendikten sonraki bir yıl içinde işi bırakmasını ya da 15 yıl ve 3600 gün yazısını SGK’dan alan işçinin işten ayrılmasını gösterebiliriz. Bu tip işten ayrılmalarda, işçinin kıdem tazminatına hak kazandığı ayan ve beyan ortadadır.

İşçinin kıdem tazminatı hakkının tartışmalı olduğu haller

Yukarıda belirtilen durumlar dışında bir sebeple işçinin işi bıraktığını ve İş Kanununun 24üncü maddesinde yazılı haklı nedenlerden birine dayandığını varsayalım. Ancak işçinin dayandığı bu nedeni işveren, çoğu zaman kabul etmeyecektir. Hatta tersinin olduğunu dahi ileri sürecektir. Buna benzer bir durumda işçi; mesela fazla çalışma ücretinin ödenmediğini ya da yıllık izin hakkının kullandırılmadığını veya maaşının eksik yatırıldığını vs. iddia edebilmektedir. O halde, işverenin bu konularda her zaman işçiyle aynı fikirde olmasını beklemek çok da mantıklı olmayacaktır.

Kıdem tazminatı ödenmeyen işçi ne yapmalı?

kidem tazminati odememe

Bu sorunun cevabını vermeden önce yukarıdaki ayrılış durumlarını göz önüne almakta fayda vardır. Eğer ilk kısımda bahsettiğim ve kıdem tazminatınızı almanız gerektiğinin kesin olduğu bir durum varsa rahat olmalısınız. Yok eğer ikinci kısımdaki bir nedenle işten ayrılacaksanız, bu durumu kanıtlamanız ya da işvereninizin bu konudaki iddialarını çürütmeniz gerekebilecektir. Ancak her iki durumda da ilk iş ihtarname olmalıdır.

İşverene ihtarname gönderilmeli

İşveren kıdem tazminatınızı ödemiyorsa ilk işiniz bir notere gidip ihtarname çekerek haklarınızı işverenden talep etmek olmalı. Bu ihtarnamede makul bir süre verin ve haklarınızı talep edin. İhtarnamenin iki önemi vardır. Birincisi sizin hukuken elinizi güçlendirir ve ikincisi, belki de işvereninizin ödeme yapmasına vesile olur. İhtarname örneğini şuradan indirebilirsiniz.

Ardından dava açılmalı

İşverene çekilen ihtarnamede belirtilen süre geçmiş ve işveren ödeme yapmamışsa artık dava açmanın zamanı gelmiş demektir. Bunun için yapmanız gereken iyi bir avukat bularak davanızı açmak olmalıdır. Davayı elbette avukatsız da açabilirsiniz; ancak hukuki destek almanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

SONUÇ

Kıdem tazminatınızı alamadığınız için buradaysanız, size öncelikle işverene ihtarname çekmenizi tavsiye ederim. Ayrıntılı ve gerekçeli bu ihtarnamenin ardından ödeme yapılmazsa, hiç vakit kaybetmeden davanızı açmalısınız. Kıdem tazminatında zaman aşımı süresinin 10 yıl olduğunu da bu vesileyle hatırlatmak isterim. İster 9 yıl önce ayrıldığınız bir işin kıdem tazminatı söz konusu olsun, her zaman bu sıralamaları takip ederek davanızı açabilir ve tazminatınızı alabilirsiniz.

Reklam
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

119 Yorum

 1. Mrb kolay gelsin iş yerim talihsiz bir olay sonucu kapandı ve mağdur durumdayız Herkes sağolsun tazminat talep etmedi.. Ben parayı yatırdım elemanım çekti geri verdi bankada oldu bu olay. Sonra imzaları attı hiç bir sorun yok dekontlar tamam muhasebe çıkışlarını imzalarını dilekçeyi tamamladı sorun yok.. fakat o işçimin abisi olaya girdi ve tazminatı istiyor arabulucuya gitmiş ne yapmalıyım hak talep edebilirmi yada bankada parayı geri verdiği için kamera kaydından bişey çıkarabilirmi? Normal şartlarda herşey tamamdı Lütfen yardım edin

  1. Yunus bey, yapılan işi tasvip ettiğimi söyleyemem. Bu nedenle yorum yapmak istemiyorum.

 2. merhaba…04.03.2018 tarihi itibariyle 1 yıldır çalıştığım işyerimden çıkartıldım. işyeri kıdem tazminatımı 1 ay sonra taksitle vereceğini belirtti. ancak ben tazminatımı hemen almak istiyorum. işyerimin sözünü tutacığını sanmıyorum. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim? 1 ay bekledikten sonra noterden ihtar çekme hakkım var mı? Noterden ihtar işten ayrıldıktan ne kadar süre sonra çekilebilir?

 3. Sigorta başlangıcım 1993.Toplu para almak maksadıyla sgk dan “tazminat alabilir” yazısı aldıktan sonra işten ayrılmak istediğimde işverenim iflas beyan edip kıdem tazminatını ödemem diyor,bu şekilde tazminat ödemekten kurtulurmu? İflas gösterirse çalışmaya devam edebilir mi?

 4. Kolay gelsin: Ben iş yerime 01 : 05 : 2004 tarihinde girdim ve 31 : 12 : 2017 tarihinde işten ayrıldım ve işyerim bana tazminatını hesaplayıp ödeyeceğiz dediler ama hala ödemediler. 12. ayın maaşınıda vermediler ne yapmam gerekiyor sgk ya gitsem alacağım paranın miktarını ve nasıl alacağım konusunda yardımcı olurlarmı. Teşekkür ederim.

  1. Fehmi bey bu konuda size SGK ya da İşkur yardımcı olmaz. Arabulucuya başvurmanız ve sonuç alamazsanız dava açmanız gerekir.

 5. merhaba

  2.5 yıldır çalıştığım iş yeri kapandı. kapatılmasına 3 hafta kala söylemişlerdi ve tüm haklarımızı vereceklerini de söylemişlerdi.
  iş yeri kapanalı 10 gün oldu,iş verenler telefonlarıma cevap vermiyor.noterden ihtarname mi çekmeliyim yoksa arabulucuya mı gitmeliyim.

  teşekkürler

 6. Merhabalar mustafa bey iş yerimden maaşların geç ödenmesi dolayıyla noterden ihtarname çekerek sözleşmami fesh ettim 24.07.2017 tarihinde 05.08.2017 tarihinde iş veren tarafından görüşmeye cağırıldm ve 24.07.2017 fesh ettiğim halde 3 gün yıllık izin sayıp 27.07.2017 de çıkışım yapıldı ve 05.08 de yıllık izin alacağım olan 479,70 krş. ekim ayı içerisinde kıdem tazminatı olan 3902,08 tl nin şubat ayının 20 si vadeli tarihinde yatacağı yönünde bir ikale sözleşmesi imzallattılar. ancak ekim ayı içerisinde yatacak olan yıllık iznim henüz yatmadı o küçük meblağ bile yatmayınca kıdem tazminatımın yatacağı ise meçhul aradığımda insan kaynakları tarafından hep önümüzdeki hafta yatacak diye sallıyolar bu durum da mahkeme açarsam faiz hangi süreçten başlar yada yenilenen asgari ücret üzerinden tekrar hesaplanırmı

  1. Merhaba. Yenilenen asgari ücret üzerinden hesaplanmaz. Ancak işten ayrıldığınız dönemde alacağınız ne ise, onun üzerinden mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı kadar güncelleme yapılır. Tabi, dava açarak alacaklarınızı alırsanız bu geçerli olacaktır.

 7. Mustafa bey,Öncelikle bize destek verdiğiniz için çok sağolun,
  kısa bir sorum olacak size;
  bu şubat ayı askere gideceğim, ( 1 sene 10 aydır çalışmaktayım ) ocak 12 sinde yerim belli olacak ben ;

  * ocak 15 inde sülüş kağıdımla gidip dilekçe versem o gün iş yerinden haklarımı talep edip çıkabilr miyim ?
  * ve Şubat 1 inde birliğime teslim olana kadar işyerim kıdem tazmınatımı yatırır mı ?

  tşk ederim

  1. Doğukan bey belgeyi işvereninize verdiğiniz gün işten ayrılabilirsiniz. İşverenin, kıdem tazminatınızı 1 şubata kadar ödeyip ödemeyeceğini bilemem; ama normalde kıdem tazminatının derhal ödenmesi gerekir.

 8. İyi günler
  Askerlik hizmetimden dolayı 1.5 sene görev yaptığım iş yerinden askerlik belgesini gösterip ayrıldım. 4 sene geçmiş olmasına rağmen henüz bir ödeme yapılmadı. Şirketi aradığımda ödeme yapılacak ama sıkıntımız var diyor. Şirkete şimdide kayyum atandı. Şirketin merkezi Ankara’ da benim görev yaptığım yer Manisa’ydı ben ise farklı bir şehirde ikamet ediyorum.Nasıl bir yol izlemem gerekli?

  1. Mehmet bey, arabulucuya başvurmanızı öneririm. Ya da doğrudan dava açabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.