Kıdem tazminatını ödemeyen işveren

İşverenin, kıdem tazminatını ödemek istememesi

Kıdem tazminatı; işçinin işyerinde geçirdiği süreye göre hesaplandığı için, işçinin kıdemi arttıkça tutarı da artan bir tazminat türüdür. Bu da, kıdem tazminatını işverenler için mali bir yük ve işçiler için ise önemli bir gelir haline getirmektedir. Bunun doğal sonucu ise bazen işverenin kıdem tazminatı ödemeye yanaşmamasıdır.

Kıdem tazminatı nedir?

Bir işyerinde çalışan işçinin, belirli şartlar altında işten ayrıldığında hak ettiği ve çalışmış olduğu her yıla karşılık bir aylık brüt ücreti kadar almaya hak kazanacağı bir tazminat türüdür. Şu yazıya tıklayarak kıdem tazminatı alma şartlarını okuyabilir ve şuradaki yazıdan da hesaplamasına ilişkin bilgi edinebilirsiniz.

İşçinin kıdem tazminatını hak ederek işten ayrılması

Bazı durumlarda işçinin kıdem tazminatını hak ettiği tartışmasızdır. Bu konuda işçi ile işveren arasında bir çekişme söz konusu değildir. Mevzuatın açık bir şekilde öngördüğü bu durumlara örnek olarak işçinin askere gitmek için işten ayrılmasını, kadın işçinin evlendikten sonraki bir yıl içinde işi bırakmasını ya da 15 yıl ve 3600 gün yazısını SGK’dan alan işçinin işten ayrılmasını gösterebiliriz. Bu tip işten ayrılmalarda, işçinin kıdem tazminatına hak kazandığı ayan ve beyan ortadadır.

İşçinin kıdem tazminatı hakkının tartışmalı olduğu haller

Yukarıda belirtilen durumlar dışında bir sebeple işçinin işi bıraktığını ve İş Kanununun 24üncü maddesinde yazılı haklı nedenlerden birine dayandığını varsayalım. Ancak işçinin dayandığı bu nedeni işveren, çoğu zaman kabul etmeyecektir. Hatta tersinin olduğunu dahi ileri sürecektir. Buna benzer bir durumda işçi; mesela fazla çalışma ücretinin ödenmediğini ya da yıllık izin hakkının kullandırılmadığını veya maaşının eksik yatırıldığını vs. iddia edebilmektedir. O halde, işverenin bu konularda her zaman işçiyle aynı fikirde olmasını beklemek çok da mantıklı olmayacaktır.

Kıdem tazminatı ödenmeyen işçi ne yapmalı?

kidem tazminati odememe

Bu sorunun cevabını vermeden önce yukarıdaki ayrılış durumlarını göz önüne almakta fayda vardır. Eğer ilk kısımda bahsettiğim ve kıdem tazminatınızı almanız gerektiğinin kesin olduğu bir durum varsa rahat olmalısınız. Yok eğer ikinci kısımdaki bir nedenle işten ayrılacaksanız, bu durumu kanıtlamanız ya da işvereninizin bu konudaki iddialarını çürütmeniz gerekebilecektir. Ancak her iki durumda da ilk iş ihtarname olmalıdır.

İşverene ihtarname gönderilmeli

İşveren kıdem tazminatınızı ödemiyorsa ilk işiniz bir notere gidip ihtarname çekerek haklarınızı işverenden talep etmek olmalı. Bu ihtarnamede makul bir süre verin ve haklarınızı talep edin. İhtarnamenin iki önemi vardır. Birincisi sizin hukuken elinizi güçlendirir ve ikincisi, belki de işvereninizin ödeme yapmasına vesile olur. İhtarname örneğini şuradan indirebilirsiniz.

Ardından dava açılmalı

İşverene çekilen ihtarnamede belirtilen süre geçmiş ve işveren ödeme yapmamışsa artık dava açmanın zamanı gelmiş demektir. Bunun için yapmanız gereken iyi bir avukat bularak davanızı açmak olmalıdır. Davayı elbette avukatsız da açabilirsiniz; ancak hukuki destek almanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

SONUÇ

Kıdem tazminatınızı alamadığınız için buradaysanız, size öncelikle işverene ihtarname çekmenizi tavsiye ederim. Ayrıntılı ve gerekçeli bu ihtarnamenin ardından ödeme yapılmazsa, hiç vakit kaybetmeden davanızı açmalısınız. Kıdem tazminatında zaman aşımı süresinin 10 yıl olduğunu da bu vesileyle hatırlatmak isterim. İster 9 yıl önce ayrıldığınız bir işin kıdem tazminatı söz konusu olsun, her zaman bu sıralamaları takip ederek davanızı açabilir ve tazminatınızı alabilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

232 Yorum

 1. Merhaba,
  28.06.16 tarihinde evlendim. 2.5 senedeir calistigim Isyerime 30.06.16 tarihinde noter kanalıyla evlilik nedeniyle iş akdi feshi ve tazminatımi talep ettiğime dair ihtar çektim. Fakat işyeri ihtarnamenin onlara ulaşmasını beklemeden 25.maddeyi kullanıp bana iftira atarak tazminatsız çıkışıma dair ihtarname gönderdiler. Onların bana ihtar çektiği tarih 01.07.16 yani benim ihtar çektiğim tarihten 1 gün sonra.araya bayram tatili girdiği için her iki tarafın eline de aynı gün ulasti ve onlar benim çıkışımi çoktan vermişler. Bu arada onların bana çıkış verdiği tarihte 29.06-02.07 tarihleri arasında geçerli 4 günlük iş görmezlik raporum mevcut. Yani ben raporluyken beni çıkarmışlar. Şu an tazminatimi alamadığım gibi, 25. Maddeyi kullandıkları için işsizlik maaşını da hakedemiyorum.konu ile ilgili ne yapmam gerekiyor? Dava açmadan çözmenin yolu var mı? Bir de başka bir işe girsem daha sonra cikartilirsam işsizlik maaşını hakedebiliyor muyum?

  1. Merhaba. Bu saatten sonra yapabileceğiniz en doğru iş dava açmak olsa gerek. Çünkü bahsettiğiniz kadarıyla siz haklısınız. İşssizlik maaşı alamadığınızı da mahkemede belirtmeniz gerekecektir. Çalışırsanız, işsizlik maaşı hakkınız olmayacaktır. İletişim formu vasıtasıyla ulaşın, daha detaylı bilgi verebilirim. İyi günler.

   1. Mustafa Hocam merhaba, zaten evlilik dolayısıyla kıdem tazminatını talep edip işten ayrılanlar işsizlik maaşı alamıyorlar diye biliyorum. Bilgilerine.

 2. merhabalar site gayet başarılı sizleri tebrik ederim. 2001 yılında sigorta başlangıcım var 4523 gün prim günüm oldu 4500 den kıdem tazminatına hak etmiş oluyor muyum. teşekkürler

 3. Merhaba annem 20 yıldır bir iş yerinde çalışıyor ve seneye mayısta emekliliği doluyor primi çoktan doldu yazıda doluyor yani. Yanlız iş yeri emekli etmiyormus tazminatimi alamam diye kimsede kendi çıkış yapıp emekliliği baslatmiyor bu şekilde 3 sene 5 sene bekleyenler var. Maddi durumlardan dolayı biz beklemek istemiyoruz ne yapmamız lazım işten çıkış yapıp emekliligini istese tazminatini alamama gibi bir durum söz konusu olabilir mi tskler

  1. Merhaba. Emekliliği doluyorsa yani kendisine SGK tarafından maaş bağlanacaksa ve anneniz bu nedenle işten ayrılırsa kendisine kıdem tazminatı ödenmek zorundadır. Bu, işverenin takdirinde olan bir durum değildir. Ödemezlerse dava açar ve kıdem tazminatınızı faiziyle birlikte alırsınız.

 4. Merhaba benim eşim yabancı yaklaşık 1400 gündür özel sektörde çalışıyor fakat şehir degistirmek istiyoruz işyerine bunu ne kadar süre içinde bildirmeniz gerekiyor ve tazminat alabilirmiyiz

  1. Bu gerekçeyle ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. İşyerindeki kıdemi 3 yılın üzerindeyse 8 hafta önceden bildirmesi gerekir.

 5. Meraba ben 2013 te a firmasina girdim ve ayrılmayı istiyorum nedeni ise 15 aydır yemek 3 aydir yol ve maasımı alamıyorum ve bundan dolayı magdurum kıdem tazmınatımi almak istiyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz

 6. merhaba mustafa bey ben bir inşaat şirketinde 7 seneden beri çalışıyordum 1 agustos gunu babam akcıger kanserı oldugu ıcın ızın ıstedım memlekte gıtmek ıcın patron vermedı o kadar rıca etmeme ragmen gerekenı yapın dedı sekretere sekreter bir kagıt verdi önüme bunu yaz dedi butun haklarımı almıs durumdayım fılan yazıyoru bende ona ilave olarak babam kanser oldugu ıcın ızın ıstedım verılmedı gıtmezk zorundayım dıye patronda kabul etmedı yarın ısyerınde gelmedgını ispatlarım dedi bende dedim ne yaparsınız yapın sınırle alın tepe tepe kagıdı aynen yazıp imazaladım

  1. Hemen bir notere gidin ve işverene ihtarname gönderin. Neden işten ayrıldığınızı ve gerekçelerinizi yazın ve haklarınızı talep edin. Aksi takdirde mağdur duruma düşebilirsiniz. İhtarname örneğini buradan indirebilirsiniz.

   1. mustafa bey kagıtta istifa dilekcesi vardı benım kendıme ait onu istedi bende yazdım kagıta imazaladım hiç bir hakları kamamıstır diye yazıyordu ben ilave olarak nedeni yazdım patron kabul etmedi bende sınırledım alı basınıza calın dedım imzaladım kesın alma durumum nedır gerekten cok kötü durumdayım babam akcıger kanserı annemde epilepsi hastası evlı deilim evimiz kira bunalımdayım lütfen yardımcı olun insanlardan sıkıldım artık gercekten…

    1. Söylediğim gibi, haklarınız zayi olmasını istemiyorsanız bir an önce ihtarname gönderin ve hakkınızı arayın.

 7. Merhaba benim sorunum şu 22.07.2015 de bil kay tarafından bi şirkette çalışıyorum 3 ve 6 ay dı sözleşmem yalnız yenilenmedi 1 yıl 1 ay gibi bir süredir çalışıyorum ve asıl kadroda olan kişi gelecek yalnız bana tazminat ödemeyeceklerini söylediler mahkeme açma hakkım var mı

 8. Merhaba ben 2006 yılında bir şirkette çalışmaya başladım 2011 mart ayına kadar sigorta yapmadılar daha sonra ünvan değiştirip işlerine devam ederken benim sigorta başladı 2016 haziranda çıkışım verildi ama ihbar ve tazminatını istemediler işsizlik maaşı alıyorum şirketin içi boş şimdi ben ne yapmalıyım

 9. Merhabalar,
  1 yıl 5 ay çalıştığım şirketten evlilik nedeniyle ayrıldım. Ancak benden herhangi bir istifa belgesi istenmedi. Ayrıca işten çıkış belgesi gibi bir belgede imzalatılmadı. Mayıs ayında ayrıldığım bu şirket hala kıdem tazminatımı ödemedi bu durumda yapabileceğim birşey var mı?
  Teşekkür ederim

 10. Merhaba özel bir şirkette 5 senedir calismaktayim haklarimi alıp çıkmak istiyorum nasıl bir yol izlemeyim sizce saygilar.

 11. degerli yorumlarınız için cok teşekkur ederim Mustafa BAYSAL bey.
  Ben bir iş yerinde 1 yildan fazla calıstım. maasımın bir kısmı asgari ucretten bankaya digeri ise elden para olarak verildi.
  fakat elden vermeleri gereken parayı banka uzerinden (kişisel hesaptan) aktardılar.
  parayi aktaranda firmada benin gibi bir iş gözüken şahistir. ayrıca benim gibi 50 kişiye para aktarımı gercekleştirmiştir.
  mahkemede banka dekontu benim için sağlam delil olur mu?
  ayrıca yillik izinimi vermemişlerdir. elden gelen paramdada kesintiler yapmışlar.
  şimdiden cok tesekkur ederim. iyiki varsınız.

  1. Önemli bir değil olacağı muhakkak olmakla birlikte takdiri yine de mahkemeye ait olacaktır. Yıllık izin de kullanmadıysanız bir an önce dava açmanızda yarar görüyorum. Teşekkür ederim, geçmiş olsun.

 12. Merhaba 8.8.2014 de ise baslamis oldugum sirkette bir vardiyada 3 kisi calisiyoruz bazi durumlarda bir arkadas raporluk durumu oldugunda 3 kisinin yapacagi isi iki kisiye yukluyorlar veya is yerinden bir baska elemani 15 saat calistiriyolar bu suc oldugunu acik ama bizim 3 kisilik bir vardiyada 2 kisi calistirmalarini kanit gostererek cikisimi istedigimde tazminat hakkim dogar mi

  1. Vardiyanızın 3 kişilik olması gerekiyorsa, buna dayanarak işten ayrılıp kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Ancak, mahkeme aşamasında yapılan işin en az 3 kişi gerektirdiğini kanıtlamanız gerekeceğini unutmayın.

 13. Merhaba ben 2009 yılından beri özel bir şirkette çalışmaktayım 8 ay önce müdür oldum ama sözde tabiki hiç bir hakkımı zamanında yerine getirmediler hoş zamanı geçti yine getirmediler şuan ise yıldırma politikası yapıp istifa etmemi beklemektedirler ben yıllık iznimi kullanamadım zaten bana 1 hafta izin veriyorlar fazlası yok prim usulü çalıiıyoruz zamanında hiç bir şekilde ödeme yapılmadı 2 çocuğum var ve kredi ödemekteyim yardımlarınızı bekliyorum

  1. İşten ayrılacaksanız, bütün bu hususları ayrıntılarıyla belirttiğiniz bir ihtarnameyi noter vasıtasıyla göndermeli ve alacaklarınızı talep etmelisiniz. Bunun dışında istifa ederseniz, birçok hakkınızı yitireceğinizi bilmeniz gerekir.

 14. Merbalar özel bir şirkette çalışmaktayım 2014 yılında işe başladım ve son dönemlerde işkur çalışma yasası çıkarıldı diye iş verenim beni işe girdi çıktı göstermek için bana tazminat vadinde bulundu daha sonrasında beni iş kurlu yapamadı ve normal olarak tekrar işe aldı 21 gün sigorta yapılmadan çalıştırmışlar bunu bile sonradan öğrendim ve bu arada tazminatımı ödemediler dalga geçercesine düzgünce çalış para lazım olursa hbr ver deyip geçiştirdiler ve ben çalışmak zorunda olduğum için tüm haklarımdan sayfanız sayesinde bigilendim yıllık izin 1 hafta kullandırıp prim ile çalıştırılmamıza rağmen ödeme yapmakta çok gecikmektedirler yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi beklemekteyim lütfen mail adresimi gizli tutunuz

  1. Bahsettiğiniz bu hususlar, işten haklı nedenle ayrılmanız için birere gerekçedir. Ancak çalışmaya devam edecekseniz ne yazık ki yapılabilecek çok şey yok. Kullanmadığınız izinler için evrak imzalamamanızı tavsiye ederim.

 15. 2015 hazıran ayında işe girdim 2016 ocak ayında işyerım kağıt üzerinde kapatıldj gosterılıp başka bır kışıye devredıldı ve ben halen o isim altında çalısıyorum fakat iş veren değişikliği oldu işden ayrılma durumunda kıdem tazmınatım varmı

  1. Anlattığınıza göre var. Ancak olası bir dava aşamasında, bu ilişkiyi ispatlamanız gerekebilir.

 16. Merhaba Mustafa bey,
  3 yıl çalıştığım işyeri kapatıldı.
  Şirket çıkışımı verdikten sonra kıdem ve ihbar tazminatımı hesaplayıp kısa sürede ödeyeceklerini ihtarname çekmememi söyledi.
  4,5 ay oldu ama halen paramı yatırmadılar. Haftaya olmadı ay sonu yok ödememi var öbür ay yatıcak vs diyerek sürekli oyalıyorlar.
  Notere gidip ihtarname çekmeyi düşünüyorum. Eğer yine yatırılmazsa dava açmam gerekir,fakat maddi durumum kötü olduğu için avukata gidemem.
  Ne yapmalıyım?Sonuçta işçi olarak ben haklıyım. Daha fazla beklemek istemiyorum.
  Eğer avukata gidersem tüm masrafları karşı tarafa ödetmek gibi bir hakkım varmıdır?

  1. Merhaba. Avukata giderseniz, sizden vekalet ücreti talep edecektir. Ancak bazı avukatlar, ücret talep etmeden dava alabiliyor ve kazandıktan sonra mahsuplaşabiliyor. Böyle bir arayışa girebilirsiniz.

 17. Mrhaba. Ben 4 yil ozel bir sirkette calistim ve ayrilma karari aldim. Ancak o arada kidem tazminati alabilecegimi ogrendim(mesailerimin yatirilmadigindan dolayi. Ayda yaklasik 80 saat)
  Ddava acmayi dusundum sahitlerim de vardi ama saglik sorunlarimdan dolayi vazgectim ve istifami imzaladim yaklasik 6 ay once. Suan butun haklarimi yitirmismi oluyorum acaba? Imza attigim icin.

  1. Kıdem tazminatı davasını, işten ayrıldıktan sonra 10 yıl içinde açabilirsiniz. Dolayısıyla hâlen dava açma hakkınız vardır.

 18. merhaba mustafa bey,uzun zamandır sizi takip ediyorum iyiki sizin gibi insanlar var,ben özel bir şirkette 5 yıldır muhasebe de çalışıyorum.bizim maaşlar yaklaşık 1 yıldır düzensiz ödeniyor genelde 2 ayda bir ödeniyor.
  şuanda temmuz ve ağustos aylarının maaşlarını almadık.ve 4 aydırda yemek kartlarımız yatmıyor,ama patronlar kendi kredi kartlarının zamanında ödüyorlar.ben tazmninatımı alıp işten istifa etmek istiyorum.bunun için ne yapmam gerekiyor.nasıl ilerleyeyim.şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,teşekkür ederim. İşten ayrılmaya karar vermişseniz ve ücretleriniz de düzensiz ödeniyorsa yapmanız gereken şey, ihtarname çekerek ayrılmak olmalıdır. İhtarnamede burada yazdığınız şeyleri yazmalı ve alacaklarınızı talep etmelisiniz. Ödenmezse son aşama dava aşaması olacaktır.

 19. Mustafa bey merhaba 29.09.2007 de bir okulda çalışmaya başladım.09. 2013 tarihine kadar çalıştım.bu tarihte meb bizi taşerona geçirdi. Taşeron bizimle sözleşme yapmadı.sadece okul ile hizmet alımı yaptı.eylülde giriş şubatta bir hafta çıkış ,şubatta giriş haziranda çıkış yaptı.fakat bize hiç bir yazılı bildirimdebulunmadı.30.07.2016 tarihinde ssk üzerinden çıkış verdi.fakat elimize her hangi bir evrak vermedi. Ne yapabilirim.

  1. Elinizdeki en önemli evrak, SGK kayıtlarıdır. SGK dökümünüzü alıp buna istinaden alacaklarınız için dava açabilirsiniz. SGK kayıtları olduktan sonra ayrıca bir sözleşmeye ihtiyaç duymadan hakkınızı arayabilirsiniz.

 20. Merhaba mustafa bey ben işverenime maaşımı ve sigortamı asgariden ödediği için noterden 05.09.2016 da ihtarname gönderdim 09.09.2016 tarihinde ise beni görüsme odasına aldılar ihtarname çekip hak talebinde bulunduğum için seninle devam edemeyiz deyip tazminatımı imzalanacak belgeleri önüme koydular bende sgk ya eksik gösterilen tutarlarla beraber tazminatımı talep ettim kabul etmediler bende o halde geriye dönük 5.5 senelek ödemenin sgk ya yapılmasını ve ancak bu şekilde masadaki tazminatı kabul edebileceğimi söyledim yine kabul etmediler 19.09.2016 da 4 gün boyunca işyeri amiri ve yetkililerden izin almaksızın işe gelmediğime dair tespit tutanağı tutmuşlar ve ihtarname çekmişler (beni kendileri işime son verdikleri halde)bu mesnetsiz ve yalanlarla dolu ihtarname 21.09.2016 da elime geçti ve aynı gece işe gittim çalışmak için 1 saat sonra yetkili kişi geldi bu saatte burada ne işin var dedi bende durumu özetledim seni çalıştıramayız demek sureti ile işime zaten son verilmiş olduğunu teyit etmiş oldu ve arkadaşlara durumu anlatıp vedalaştım ertesi günü ise tazminatlarımın ödenmesi için yukarıdaki mevzuda dahil ihtarname çektim aradan 4.gün geçti tazminatım ödenmedi ne yapmam lazım şimdiden teşekkür ederim

  1. İhtarnamede ödeme için bir süre belirttiyseniz, bu süreyi bekleyin. Belirtmediyseniz, ihtarnamenin karşı tarafa ulaştığı bilgisi size ulaştıktan sonra makul bir süre beklemenizi öneririm. Ödeme yapılmazsa dava açarsınız. Genel olarak yapılması gereken şeyleri doğru biçimde yapmış görünüyorsunuz. Takdir mahkemenin olacaktır.

 21. merhaba.17.09.2013 tarihineden itibaren aynı işyerinde siğortalı olarak çalışıyorum.kağıt üzerinde asgari ücretle 8 saat çalışıyor görünüyorum.fakat mesaim yaklaşık 12 saat ve günlük yövmiye şeklinde çalışıyorum.işe giriş tarihiden bugüne kadar ne haftalık ne yıllık ne resmi nede dini bayram tatillerinden izinimiz olmadı.şahsi olarak izin kullandığımız günler oldu fakat herhangi bir belge imzalamadım.izinli oldugum gün herhangi bir ücretde ödenmedi tarafıma.işten kendi istegimle ayrılırsam tazminat talep edebilirmiyim.yada talep edebilmem için nasıl bir ıspat gerekli.iş arkadaşlarım böyle bir durumda muhtemelen işverenden yana ifade vereceklerdir.ne yapabilirim bu durumda.iyi günler dilerim

  1. İzin kullanamadığınız için ayrılırsanız, size izin kullandırdığını işveren kanıtlamak zorunda kalacaktır. Diğer hususlarda ise sizin lehinize ifade verebilecek tanıklara ihtiyaç duyabilirsiniz. Ama her halde ve şartta ayrılırken ihtarname çekerek ayrılın ve gerekçelerinizi ihtarnamede açıkça belirtin.

 22. mustafa bey çalıştığım firma baraj şantiyesidir yalnız sezonluk çalışan bir firmadır yılda 8 veya 9 ay çalışıyor 3 yıldır çalışyorum. çalıştığım süre zarfında pazarları resmi tatillerde oturmadık bir fiil çalıştık ve bu günlerin parasıda ödenmedi bu yıl kesin çıkış aldık bize ihbarı ve kıdem tazminatını verecek pazarları vermiyor buda 25 ayın
  pazarı demek bu hakkımızı nasıl alırız

  1. İşverene bir ihtarname yollayarak haklarınızı resmi olarak talep etmiş olun. Ödenmezse dava açmaktan başka bir yok görünmüyor.

 23. İyi günler mustafa bey. Benim babam özel Sağlık sektöründe calısıyor . devlet hastanesinde işçilik yapıyor yaklaşık 15 senedir aynı firmada ama tazminatını yatırmıyolar sgk sı var . dava acmaktan korkuyor işinden olur diye ne yapmamız gerek lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  1. Merhaba. Babanız işten ayrılmadıysa tazminatının yatırılmaması normaldir. Çünkü kıdem tazminatı, işten ayrıldıktan sonra alınabilen bir tazminattır.

 24. 3 yıldır çalıştığım iş yerinde izin hakkımız yok haftanın 7 günü yaklaşık 11-12 saat çalışıyorum ve asgari ücret üzerinden gözüküyor her şey.işten ayrılıp tazminat talep etmem için 8 hafta öncedenmi ihtar çekmem lazım yinede. işten ayrılmak için.
  işten ayrıldıktan sonra işveren hakkımda 3 gündür mazeretsiz olarak işe gelmiyor diyerekten geçmiş tarihli tutanak tutup iş yerindeki personeli şahit gösterirse ne yapabilirim.
  ve bu durumlar sonucunda işsizlik maşı alabilirmiyim.teşekkürler.iyi çalışmalar

  1. Yukarıda yazılı gerekçelerle ayrılacaksanız 8 haftalık süreyi beklemeniz gerekmez. Yapmanız gereken şey, işten ayrılacağınız gün notere gitmek ve bu gerekçelerle işten ayrıldığınızı ihtarname ile işverene bildirmektir. İşsizlik maaşını normalde almanız lazım ama işveren çıkışınızı farklı bir koddan yaparsa, bunun için ayrıca dava açmanız gerekebilir.

 25. Merhaba Mustafa Bey , mağazacılık sektöründe 3 yılı aşkın bir şekilde çalışıyorum , polis memuru olabilmek için işten ayrılmak istiyorum bı durumda nasıl bir yol izlemeliyim ?

  1. Merhaba. Bu gerekçeyle ayrılacaksanız kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmamaktadır.

 26. 2007 de calistigim isyerinde is kazasi gecirdim ve aramizda bi sozlesme yaptik isyeriyle ozamandan bu zamana kadar calistim 15.04.2015 te sigortamdan cikis yapilip baska bir unvanla yeniden giris yapildi 1 ay sonra fakat isyerim ayni sadece unvani degisti bende tazminatimi istedim anlasamayinca dava actim isyeri benim orda 1 sene calistigimi kazayida orda gecirdigimi kabullenmiyo 1 senelik isyeri olduklarini soyluyolar naail ispatlarim eski isyeriyle yeni isyerinin arasindaki baği

  1. Emrah bey ne yazık ki benim bu sorunun cevabını vermem mümkün olmaz. Bu illiyet bağını kurması gereken kişi avukatınızdır.

 27. Merhaba mustafa bey
  Ozel bir sirkette plasiyer olarak calisiyordum.Sirket kapandigi icin tazminat hak kazandim tazminatimi 2 taksite bolduler 1.taksidi yatirdilar 2.taksiti yatirmiyorlar bolgede acik hesabin var diye boyle bir durumda ne yapmam gerekir( elinde odemelerin hangi tarihte ne kadar alicagima dair evragim var sirketten aldim)
  Kolay gelsin Teşekkürler

  1. Merhaba. Ödemeyeceklerine kanaat getiriyorsanız bir an önce dava açarak tazminatınızı talep etmeniz gerekir.

 28. Hocam unvan degisikligi yapilan bi isyerinin eski isyeriyle olan bagini nasil ispatlariz bide tazminat almama tehlikesi varmi

  1. Bu sorunun cevabını size en iyi verecek olan bir avukattır. Eğer aradaki bağı kanıtlayamazsınız elbette tazminatınız sıkıntıya girebilir.

 29. İyi gunler ben calıstıgım bir hukuk bürosunda (2 ay ) işten cıkarıldım 15 gunluk ihbar süresi yada para vermedıler işkura basvurdum ve odenmesine dair dılekce yazdık olumlu cevap geldi ama iş yeri bunu ödemiyor ne yapmam gerekiyor avukatsız cozmem mumkunmudür ?

  1. İşkura da başvurup sonuç aldığınıza göre geriye dava aşaması kalıyor. Zaten İşkur kararınız da olduğuna göre avukat tutmadan da dava açabilirsiniz. bir dava dilekçesi doldurun ve iş mahkemesine doğrudan dava açın.

 30. 17 yıl çalıştığım iş yerinden emekli olmak için ayrıldım fakat iş yrim çıkışımı vermediği için emeklilik başvurumu yapamıyorum ayrıca tazminatımı ödemedi nasıl bir yol izlemeliyim.

    1. Mantıken bağlanamaz. Bu konuda mağduriyet yaşamaya devam ederseniz, ileride maaşınız bağlandığında işveren yüzünden alamadığınız maaşlarınız için işveren aleyhine ayrıca dava açabilirsiniz.

 31. Merhabalar 2.5 yıl boyunca çalıştığım is yeri kapandı kapaasina 14 gün kala ihbar verdi aynı kağıttan il sınırları içinde olan diğer şubesine davet etti evime uzak olduğu ve yol masrafı nı karşılamadigi için kabul etmedim buna dair herhangi bir sozlesmede yoktu tazminat imi odeyecegini söyledi ve daha sonra ödemeyi yapmadı benimle pazarlık yaparak onda birini denk gelen ödemeyi teklif etti bende kabul etmedim ve dava actim il sınırlarında olduğu için ve davetini kabul etmediğim için davayı kaybedebilirmiyim yardimci olurmusunuz lütfen

 32. Merhaba Mustafa bey ben 7 yıldır çalıştığım mali müşavirlik ofisinden 12/10/2015 yılında işveren tarafından çıkışım verildi fakat bana kıdem, ihbar tazminatı tablosunu ve ibraname imzalattılar kıdem ve ihbar için sana ödeme yapılacak dediler 12/10/2015 yılından itibaren 30/11/2016 yıllına kadar olan sürede işveren yardım amaçlı işinde çalıştım birkaç kez söylememe rağmen kıdem ve ihbar tazminatım ödenmedi 30/11/2016 tamamen orası ile ilişiğimi kestim şuanda kıdem,ihbarım ve fazla mesai ücretlerimi alamıyorum.Maaşım asgari ücretten gösterildi. 02/06/2008 de işe girdim fakat 26/05/2009 da sigorta yapıldı.Şuan ne yapmalıyım

  1. Merhaba, madem durum bu, artık bir an önce dava açmanız gerek. Önce bir ihtarname gönderebilir ve ardından davanızı açabilirsiniz.

 33. zamanında asgari ücretten çalışırken itiraz yok ancak ayrılmaya gelince her türlü fazla para alma yolları. ekmeğe saygı gerek hayatta

 34. İyi günler mustafa bey ben çalıştığım işyerinden askerlik nedenin den dolayı çıkıcam bana bilgi verirseniz sevinirim nelere dikkat etmem gerekli

 35. Merhaba Mustafa Bey,

  sigorta başlangıcım 1998
  daha önde calıştığım yerden askere giderken tazminat vermişlerdi
  şuanda 5 yıldır başka bir işyerinde çalışıyorum
  sigorta gün sayım 4700 civarı

  SGK’ya gitsem 15 yıl 3600 kanuna istinaden kıdem tazminatı alabilir yazısı verirmi ?

  1. İsmail bey, bahsettiğiniz bilgilere göre elbette verirler. Siz de bunu işyerine vererek kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 36. mustafa bey merhaba:

  ben 18 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum.sigorta girişim 1999 öncesi.3 yıl önce kıdem tazminatı yazısını alıp prosedür gereği istifa edip kıdem tazminatımı aldım.fakat ertesi gün tekrardan çalışmaya başladım.şimdi ayrılmak istiyorum.16.02.2017 de sgk tekrar tazminat alabileceğime dair yazıyı bana verdi ben de işverene ulaştırdım.fakat işveren aynı işyerinden iki kez alamazsın diyor.dün tekrar sgk ya sordum böyle birşey olamaz işveren bunu ödemek zorunda diyor ve noterden ihbarname çekmemi sonuç alamazsam iş mahkemesine başvurmamı söyledi.bu konuda sizin yorumunuz nedir?

  1. Merhaba. SGK’nın yorumu doğrudur. İşveren tazminatınızı ödemek zorundadır. SGK’nın tavsiye ettiği yolu izleyebilirsiniz.

 37. merhaba aynı iş yerinde 10 yıl çalıştım hizmet süresinin 15 yıl doldurabilmek için başka iş yerlerinde 5 yıl daha çalışmam durumunda en son çalıştığım iş yerimi kıdem tazminatımı ödemek zorunda kalıyor yani yanında 1 yıl bile çalışmam durumunda sgk dan aldığım belgeye dayanarak tazminat alabiliyormuyum

  1. Ezgi hanım, ilk sigortalılık tarihiniz 08/09/1999 tarihinden önceyse ve 3600 gün sigorta priminiz varsa evet, bir yıl çalışmış olmanız şartıyla işveren kıdem tazminatızı ödemek zorundadır.

 38. merhaba 10 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum. işten ayrılırsam sonrasında 15 yıllık hizmet süresini tamamlamak için farklı iş yerlerinde çalışsam en son çalıştığım iş yerimi kıdem tazminatımı ödiyecek
  bu iş yeri için haksızlık olmuyormu

 39. 15 yıl 3600 emeklilik yassından faydalanmak için sgk yazı aldım posta yoluyla işyerine yolladım bana ödenek yok bekle dediler iş mahkemesi 3yıl süreceni söylediler ne yapmam lazım

  1. İhsan bey, beklemek istemiyorsanız dava açın. İş davaları için kesin süre vermek mümkün olmasa da, ortalama 1 yıl içinde kararlar çıkmaktadır.

 40. MRB KOLAY GELSİN İ ÇALIŞMALAR BİR İŞ YERİNDE 2 SENE ÇALIŞTIM İŞ VEREN CIKIŞI ALDIM 3 AY OLDU İŞ KUR ARACILIGIYLA İŞ YERİNE YAZI GÖNDERDİM İŞ VEREN PARA ÖDEMİOR ŞAHIS FİRMASI FİRMAYI KAPATIP BAŞKASININ ÜZERİNE AÇACAKMIŞ BEN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM iş kurdan ihbar be kıdem yıllık izinlerini kabul ediyorum diyor ..

  1. Nurettin bey İşkur kararlarının yaptırım gücü yoktur ancak mahkemede lehinize delil olur. Bu nedenle bir an önce dava açarak hakkınızı aramanız gerekir.

 41. Merhaba
  Ben 17.04.2015 tarihinde işe başladım.Sigortam 01.07.2015 tarihinde yani 3 ay sonra yatmaya başladı.
  02.06.2017 işime son verildi.
  Maaşım son 4 ay 1800 tl + 400tl yol yemek parası alıyordum.Acaba ne kadar tazminat alırım ? İhbar tazminatı da alabilirmiyim ?

  İşime son verildikten sonra işsizlik maaşı almak istediğimi işyerime söylediğimde işsizlik maaşı alamayacağımı şirket muhasebecisinin çıkışımı istifa olarak yaptığını söylediler.ben istifa etmedim kendileri çıkardı.İşten çıkarıldığıma dair yada istifa ettiğime dair hiç bir kağıda imza atmadım.
  Bu durumda ne yapabilirim?
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Çıkışınız istifa olarak bildirilmişse, İşkur işsizlik maaşı bağlamaz. Ama dava açıp kıdem tazminatınızı ya da ihbar tazminatınızı alırsanız ve temyiz edilmiş kararı İşkur’a götürürseniz, geriye dönük işsizlik maaşı alırsınız. Sigortanız geç bildirildiği için kıdem tazminatı alamayacak gibi görünseniz de, mahkeme sigortasız çalıştığınıza kanaat getirirse kıdem tazminatınızı ödetebilir. Fesih haksız yapılmışsa ve ihbar süresi kullandırılmamışsa, ihbar tazminatı da alabilirsiniz.

 42. 10 yıllık çalıştığım kurumdan evlilik sebebi ile iş feshini noter aracılığı ile sirkete gönderdim. Ancak sirket benim yanlış yol izledigimi is feshimi kuruma bildirmem gerektiğini. Ve son 3 aydır yeni çıkan yasaya göre kıdem tazminatını kurumun ödeyeceğini söyledi. Ben sirket elemanıyim is feshimi sirkete mi kuruma mi vermeliyim

  1. Hatice hanım, kamu kurumunda mı çalışıyorsunuz Öyleyse, kıdem tazminatı talebinizi taşeron firmaya değil, kuruma yapmanız gerekir.

 43. İş yerimde 3,5 yıldır çalışıyorum.Bu süre içerisinde yıllık vermediler ve bordromu maaşım üzerinden göstermediler. Malzemeciden siparişleri ben veriyordum.Bu sene maaş konusunda anlaşamayınca Malzemeci ile telefon görüşmemde sparişi verdikten sonra eşantiyon istediğimde patronuna bilderecem dedi bende bildir dedim konuşmayı ses kaydına alıp patronuma vermiş. Şimdi patronum bunu manzeret gösterer işten çıkardı ve kıdem tazminatımı vermiyor ne yapmalıyım.

  1. Vedat bey, şartlarınız varsa işe iade davası açabilirsiniz. Yoksa kıdem tazminatınız için dava açabilirsiniz. Ama mutlaka bir avukatla görüşün ve durumu tüm açıklığıyla ona anlatın.

 44. İyi günler Özel sektörde çalışırken, kpss yolu ile kamuda çalışma hakkı kazandım. Özel sektörde 10 yıldır çalıştığım fabrikadan kıdem tazminatını talep ederek çıkış istedim fakat 3600 iş gününü doldurduğumu 15 yıllık sigorta lı olmadığımdan tazminatımı alamadım ve kendi istegimle ayrildigima dair bir dilekçe doldurarak çıkış aldım. O dönemde kamudaki işime geçebilmek için çok kısa bir surem olduğundan yasal bir işlem uygulayamadim. Şimdi kıdem tazminatını alma hakkım var mı varsa hangi yolla alabilirim. Teşekkür ederim.

 45. 2005 yılında şirket elamanı olarak işe başladım bir kurumda 6 yıl izin kullanmadım 20.07.2017 de emekli oldum aynı kurumdan kullanılmayan izinlerimin üçretini ala bilirmiyim tşkler

  1. Merhaba. Elbette alabilirsiniz, hatta almalısınız. Bunun için sizin talebiniz olmasa bile, kullanmadığınız yıllık ücretli izinlere ait ücretlerin ödenmesi gerekirdi.

 46. 26 yıl işlerinde çalıştım. İşyeri çıkışını verdiler. Avukata verdim.avukat tazminatimi almak için. Fakat üzenlerin hiç birşey yok.davayikazandim ama herhangi bir ücret alamıyorum. Ne yapmam lazım

  1. Derya hanım, bu durumda yapabilecek bir şey yoktur. İcra takibi sonuçsuz kalırsa, paranızı alamazsınız.

 47. Merhabalar ben özel güvenlik görevlisi olarak 3,5 yıl bir projede görev yaptım ihbar süremi beklemeden işten çıkarıldım ben kartal da ikamet ediyorum baglı oldugum şirket ise merter de.
  Bana istifa ve alacagım olmadıgını belgeleyen bir kagıt imzalattılar onlara güvenip kagıdı imzaladım.
  Tazminatımı alamıyorum ama son telefon görüşmemizde beni işten çıkardıklarını ve tazminat hakkım oldugunu beyan eden ses kayıtları mevcut.
  bunu mahkemede delil olarak kullanabilir miyim..

  1. Ali bey, delil konusunda bir şey söylemem çok zor. Ancak istifa beyanınızın aksini ispat etmeniz mümkündür. Şu yazımdan bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, dönüş yaparsanız, sizi İstanbul’daysanız, iyi bir avukata yönlendirebilirim.

 48. 14.09.1999 da işe girdim 04.07.2017de emekli oldum. Altı ayda bir girdi çıktı yapıyorlardı son zamanlarda yapmadılar ve emekli tazminatım 20.500 tl olarak yattı. Etrafımdaki herkes farklı şeyler söylüyor hak edişim ne ve bunun için ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Tülay hanım, verdiğiniz rakamları esas aldığımızda yaklaşık rakam 30.000 TL civarında görünmektedir.

   1. 6689 iş günüm var. Brüt maaşım asgari ücret brutu 1777 galiba. Lütfen yardımcı olun çünkü ne yapmam gerektigini bilmiyorum

   2. hak edişim 33.750 fakat yatırdıkları 20.500 nereye gitmem kiminle görüşmem hakkımı nasıl aramam gerektigini bilmiyorum.

    1. Tülay hanım ya bir avukat tutarak dava açmalısınız ya da doğrudan kendiniz dava açabilirsiniz. Sitemizdeki iletişim formunu kullanarak bize ulaşırsanız, yardımcı olabiliriz.

 49. İyi günler
  Askerlik hizmetimden dolayı 1.5 sene görev yaptığım iş yerinden askerlik belgesini gösterip ayrıldım. 4 sene geçmiş olmasına rağmen henüz bir ödeme yapılmadı. Şirketi aradığımda ödeme yapılacak ama sıkıntımız var diyor. Şirkete şimdide kayyum atandı. Şirketin merkezi Ankara’ da benim görev yaptığım yer Manisa’ydı ben ise farklı bir şehirde ikamet ediyorum.Nasıl bir yol izlemem gerekli?

  1. Mehmet bey, arabulucuya başvurmanızı öneririm. Ya da doğrudan dava açabilirsiniz.

 50. Mustafa bey,Öncelikle bize destek verdiğiniz için çok sağolun,
  kısa bir sorum olacak size;
  bu şubat ayı askere gideceğim, ( 1 sene 10 aydır çalışmaktayım ) ocak 12 sinde yerim belli olacak ben ;

  * ocak 15 inde sülüş kağıdımla gidip dilekçe versem o gün iş yerinden haklarımı talep edip çıkabilr miyim ?
  * ve Şubat 1 inde birliğime teslim olana kadar işyerim kıdem tazmınatımı yatırır mı ?

  tşk ederim

  1. Doğukan bey belgeyi işvereninize verdiğiniz gün işten ayrılabilirsiniz. İşverenin, kıdem tazminatınızı 1 şubata kadar ödeyip ödemeyeceğini bilemem; ama normalde kıdem tazminatının derhal ödenmesi gerekir.

 51. Merhabalar mustafa bey iş yerimden maaşların geç ödenmesi dolayıyla noterden ihtarname çekerek sözleşmami fesh ettim 24.07.2017 tarihinde 05.08.2017 tarihinde iş veren tarafından görüşmeye cağırıldm ve 24.07.2017 fesh ettiğim halde 3 gün yıllık izin sayıp 27.07.2017 de çıkışım yapıldı ve 05.08 de yıllık izin alacağım olan 479,70 krş. ekim ayı içerisinde kıdem tazminatı olan 3902,08 tl nin şubat ayının 20 si vadeli tarihinde yatacağı yönünde bir ikale sözleşmesi imzallattılar. ancak ekim ayı içerisinde yatacak olan yıllık iznim henüz yatmadı o küçük meblağ bile yatmayınca kıdem tazminatımın yatacağı ise meçhul aradığımda insan kaynakları tarafından hep önümüzdeki hafta yatacak diye sallıyolar bu durum da mahkeme açarsam faiz hangi süreçten başlar yada yenilenen asgari ücret üzerinden tekrar hesaplanırmı

  1. Merhaba. Yenilenen asgari ücret üzerinden hesaplanmaz. Ancak işten ayrıldığınız dönemde alacağınız ne ise, onun üzerinden mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı kadar güncelleme yapılır. Tabi, dava açarak alacaklarınızı alırsanız bu geçerli olacaktır.

 52. merhaba

  2.5 yıldır çalıştığım iş yeri kapandı. kapatılmasına 3 hafta kala söylemişlerdi ve tüm haklarımızı vereceklerini de söylemişlerdi.
  iş yeri kapanalı 10 gün oldu,iş verenler telefonlarıma cevap vermiyor.noterden ihtarname mi çekmeliyim yoksa arabulucuya mı gitmeliyim.

  teşekkürler

 53. Kolay gelsin: Ben iş yerime 01 : 05 : 2004 tarihinde girdim ve 31 : 12 : 2017 tarihinde işten ayrıldım ve işyerim bana tazminatını hesaplayıp ödeyeceğiz dediler ama hala ödemediler. 12. ayın maaşınıda vermediler ne yapmam gerekiyor sgk ya gitsem alacağım paranın miktarını ve nasıl alacağım konusunda yardımcı olurlarmı. Teşekkür ederim.

  1. Fehmi bey bu konuda size SGK ya da İşkur yardımcı olmaz. Arabulucuya başvurmanız ve sonuç alamazsanız dava açmanız gerekir.

 54. Sigorta başlangıcım 1993.Toplu para almak maksadıyla sgk dan “tazminat alabilir” yazısı aldıktan sonra işten ayrılmak istediğimde işverenim iflas beyan edip kıdem tazminatını ödemem diyor,bu şekilde tazminat ödemekten kurtulurmu? İflas gösterirse çalışmaya devam edebilir mi?

 55. merhaba…04.03.2018 tarihi itibariyle 1 yıldır çalıştığım işyerimden çıkartıldım. işyeri kıdem tazminatımı 1 ay sonra taksitle vereceğini belirtti. ancak ben tazminatımı hemen almak istiyorum. işyerimin sözünü tutacığını sanmıyorum. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim? 1 ay bekledikten sonra noterden ihtar çekme hakkım var mı? Noterden ihtar işten ayrıldıktan ne kadar süre sonra çekilebilir?

 56. Mrb kolay gelsin iş yerim talihsiz bir olay sonucu kapandı ve mağdur durumdayız Herkes sağolsun tazminat talep etmedi.. Ben parayı yatırdım elemanım çekti geri verdi bankada oldu bu olay. Sonra imzaları attı hiç bir sorun yok dekontlar tamam muhasebe çıkışlarını imzalarını dilekçeyi tamamladı sorun yok.. fakat o işçimin abisi olaya girdi ve tazminatı istiyor arabulucuya gitmiş ne yapmalıyım hak talep edebilirmi yada bankada parayı geri verdiği için kamera kaydından bişey çıkarabilirmi? Normal şartlarda herşey tamamdı Lütfen yardım edin

  1. Yunus bey, yapılan işi tasvip ettiğimi söyleyemem. Bu nedenle yorum yapmak istemiyorum.

 57. Merhaba Ben 17.08.2012 tarihinde çalışmaya başladığım iş yerinden 15.03.2018 tarihinde 3600 hakkımla ayrıldım. 12 saat çalışmamıza rağmen Asgari ücret üzerinden göstermişler
  Doğal olarak beklediğimden az Kıdem tazminatı çıktı. Bana verdikleri dosyada Bürüt Ücreti 2029 ₺ yazıyor. İtiraz edebilirmiyim. Nereye edebilirim

 58. Zeynel bey son çalıştığım iş yerinden 10 /04 2018 tarihinde 1 yıl 2ay süre olarak çalışan 3600 hakkımı aynı gün SGK dan alıp noter kanalıyla onaylattım ve iş yerine gönderecekleri bildirdiler yanlız sosyal hakların , kıdem tazminatının ve senelik izni min ödenmesi şeklinde bildirdim fakat herhangi bir tarih belirtme dim sıkıntı yaşar mıyım

  1. Ömer bey belirtseniz iyi olurdu. Bu durumda makul bir süre, örneğin 1 ay beklemenizi öneririm.

 59. Merhabalar 4 yıl 4 ay çalıştığım eski şirketimden çıkarıldım. İhbar ve Kıdem tazminatını karşılıklı bir protokol yaparak 4 eşit taksitlere bölüp yetkililer ve tarafımdan imzalandı. Ancak ilk taksitin günü geldiğinde miktarın 3/1 yattı. Protokolde ödemelerin yapılmaması durumunda icra dairesi mahkemesi yetkilidir diye bir madde var. (Aynı durum yine aynı şirketten bir arkadaşımın başına geldi icra mahkemesine dilekçe yazıp elinde ki protokollerinde kopyasını ekleyerek başvurdu. Ancak şirket vekaleti bulunan avukat 1 ay gibi bir sürede şirket yetkilisinin imzalayıp kaşelediği duruma protokole itiraz etti. Bu durumda süreç ne kadar sürer? Bir diğer sorumda icra yolu ile mi daha kısa bi süreçte yol alırız yoksa işçi mahkemesi yoluyla mı.

  1. Caner bey, hangi yöntemin daha etkili olacağını mutlaka bir avukata ve yüz yüze sormanızı öneririm.

 60. Ssk girişim 1999 6.ay 15 yıl aynı iş yerinde çalıştım.sgk 3600 gün 15 yıl çalışmıştır yazısı aldım kıdem tazmınatım için başvurdum.Arabuluculukta iş veren kıdem tazminatımı ödemeyeceğini söyledi iş mahkemesine açacağım davanın sonuç süresi ne kadar teşekkürler

  1. Yunus bey, davanın süresini bilemeyiz. Ama SGK’dan yazıyı aldıysanız, davayı da kazanırsınız.

 61. Merhabalar ben bakanlıkta taşeron olarak çalışıyordum bizi işten çıkarttılar bizde kidem tazminatınızı almak için dava açtık ve kazandikta ama bakanlık 1 buçuk yıldır kıdem tazminatını ödemedi sürekli gecistiriyor ödenek çıkmadı diyerek ne yapmamızı önerirsiniz Zeynel bey çok teşekkürler.

 62. Merhaba ben özel bir okulda calisiyorum . Bu sene ile birlikte 2 senem olmustur. Gecen sene 1 senelik sozlesme imzalafim lakin 2nci senemde sozlesme imzalamadan calismaya devam ettirildim . Saglik sorunlarindan oturu rapor ve izin aldim . Abartilicak kadar rapor ve izin aldigimi dusunmuyorum . Hasta olup gelemedigim gunler icin izin aldim . Yakinimdan birinin vefati icin izin aldim lakin izin verilmedigi icin rapor aldim 3 gun . Bu sebeplede 25 mayis 2018 tarihinde isveren tarafindan cagirildim ve isten cikarildigim soylendim lakin mayis sonuna kadar burdasin dendi . Ardindan ise benimle istifa dilekcesi yazmam istendi . Bende imzalamiycagimi soyledim . Sozlesmen bitti hic bir hakkin yok bu okuldan tek bir maas alicaksin o ladar dedi karsi taraf bende oyle oldugunu dusunmuyorum diyerek ciktim odasindan . Asil konu benim hakkim varmi avukata gitsem ben hakli cikar miyim . Cikarim diye dusunuyorum cikmasam bu kadar pesimde dolanmazdi isveren . Bugun ikinciye ariyarak dilekceyi muhasebeden beklendigi soylendi ben yine gerekli konismami yaptim ve yuzume telefon kapatildi. Cuma gunu cikisim verilicek pazartesi sgk ya giderek haklarimi talep edebilir miyim . Yada ayrildiktan kac gun icinde gerekli yerlere basvuru yapmam gerekiyor

  1. Merhaba. Öncelikle şunu söylemem gerekir ki; hakkınızı aramak için SGK’ya başvurmanız gerekmez. Arabulucuya başvurabilirsiniz. Bir takım haklar elde edebilirsiniz; ama bir an önce bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim.

 63. Merhaba ben ozel bir hastanede tibbi sekreter olarak 4 yildir calisiyorum ve evlendigim icin ayrilmak istiyorum evlilik yilimin dolmasina 2 ay var is yerim sikinti cikaracagina eminim odememek icin nasil bir yol izlemeliyim evlilik tazminatimi almak icin ?

  1. Cansu hanım, bu durumda işten ayrılma gerekçenizi içerek dilekçenizi ve ekinde evlilik cüzdanı örneğinizi işyerine noterden ihtarname çekerek gönderiniz. Böylece ödeme yapılmasa bile, yasal olarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 64. MERHABA ben bir işyerinde 6 yıldır çalışıyorum işten ayrılmak için çıkış verdim ssk ve işkurdan kağıt alıp emeklilik hakkından dolayı kıdem tazminat almaya hak kazanmıştı belgesini muhasebeye verdim 22 gün geçti hala haber vermediler ben şuan çalışıyorum ne yapmalıyım teşekkürler

  1. Nuri bey, işveren ödeme yapmayacaksa, arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatmanız gerekir.

 65. Merhaba. 15 yıl 3600 gün ile ilgili yasada belirtilen tüm şartları sağlıyorum. Sgk dan yazı alıp işverene noter kanalıyla ihtar çektim. İşveren çalıştığım dönemdeki performansımi veya mail yazışmalarını bahane göstererek tazminatı odememezlik yapabilir mi ?

 66. Devlet Hastanesinde Hastane Bilgi Yönetim Sistemi bölümünde donanım destek elemanı olarak çalışmaktayım ihaleyi kazanan firmayla 3 yıllık sözleşmeli olarak çalışıyorum sözleşme bittiği zaman işten ayrılmak istesem tazminatımı çalıştığım hastanedenmi talep etmeliyim yoksa formadanmi talep etmeliyim cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Hakan bey, sözleşme bittiğinde işten ayrılan siz olursanız, kıdem tazminatı hakkınızı yitirebilirsiniz. Ama talebi hastaneden yapmanız gerekir.

 67. Merhabalar. 2014 yilinda calismaya basladigim is yeri kapandi kapanmadan bir gun once evlilik cikisi yaptim noterden ihtar cektim. Alo 170 i aradigimda cikisimin evlilik sebebiyle yapildigina dair bilgi aldim ancak hala tazminatimi odemediler. Hemen odeyemeyiz sirketin durumu kotu demekteler. Kapanis gosteren bir sirketten haklarimi talep edebilir miyim bundan sonraki asamada ne yapmam gerek yardimci olur musunuz

  1. Esra hanım, her şeyden önce bir avukatla görüşmeli ve daha fazla beklemeden arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatmalısınız.

 68. Merhabalar 1.5 yıldır kuru gıda satışı yapan bir işyerinde satış destek personeli olarak sahada görev yapmaktayım işe girdikten bir süre sonra işi ciddi anlamda zorlaştırdılar ürünü satış yapabilmemiz için araca ihtiyacımız olmasına rağmen beni dolmuşlarla ürün sipariş almaya gönderdiler sürekli araca ihtiyacım olduğunu araçsız işimi yapamadığımı geç saatlere kadar işin uzattığını söyledim ama yinede araç tahsil etmemekte bizi oyaladılar yarın bugün düzene giricek az sıkın dişinizi gibisinden oyaladılar sonrada bize işyerinden gelen teklif bundan sonra aylık satışlarınıza göre size prim vericez araç temin edicez aldığınız primler aylık satışlarınıza göre maaşlarınızı etkilicek dediler oyalayıp durdurlar bu böyle sürdü gitti iş şartlarının zor olmasından dolayı işten ayrılmayı istedim ( araç yok,prim yok,mesai saatleri dışında çalışmak ) gibi nedenlerden dolayı işi bırakmamı istedim dilekçemi verdim bana izin vermediler işten ayrılman için sebep göstermeden ayrılmak zorundasın diye kendi isteğinle işyerinde hiç birhak ve talep etmiyorum diye istifanı etmen gerekiyo diye dilekçeye zorla imza attırdılar ben şimdi bunlardan hakkkımı aramak istiyorum ne yapabilirim sizce yardımcı olursanız sevinirim

 69. Ben 2001_2005 yılları arasında bir fabrikada çalıştım sonra maaş ve ikramiyelerimi vermedikleri için haklı olarak tek taraflı feshettim iş mahkemesinde dava açtım ve 2007 yılında dava lehine 8 bin lira tazminat almama karar verdi ama iş yeri tazminatını vermedi ve iflas gerekçesiyle fabrikayı kapattılar ama ülke dışında faaliyet göstermeye ve buradaki fabrikanın da adını değiştirip işe belli bir üste işe devam ettiler ben hala tazminatını alamadım. Fabrikada ki yetkili olan kişiler için hapis istemiyle dava açsam olur mu acaba

 70. ablam termikel de 2 seneye yakındır çalışıyordu ve 5 6 aylık maaşını ve tazminatını ödemeden ve 15 gün önceden çıkartılcağını haber verilmeden işine son verildi ablamlara beraber çok sayıda kişi aynı anda aynı şekilde çıkarıldı işkur dan işçi alacaklarmış ordan alınınca maaşı dewletini ödüyormuş galiba şimdi ablam nasıl bir yol izlemeli ne yapmalı ve hakkını alabilirmi

  1. Yasemin hanım yapılabilecek birçok şey var. Ama en doğrusu bir an önce avukatla görüşerek yasal süreci başlatmak olmalıdır.

 71. Kolaygelsın iştenbuay ayrılacam işyeri kıdem tazminatı vermiyo tazminat veryo beni başka alışveriş bende istemiyom oda yarın imza attırmak istiyo 42gun gerıyedonuk 42gun ihbarında sırasında neyapmam gerekiyo sevınırım

 72. Ben 2007 yilinda ihracat yapan bir textil firmasinda isbasi yaptim 2011 yilinda isten kendi istegimle ayrildim ve 2012 yilinda ayni sirkette tekrar ise basladim 2018 bu sene tekrar ayrilmayi dusunuyorum yasim 41 sigorta girişim 1992 prim gunum 7000 ben 2007 buyana olan tazminat hakkimi alabilirmiyim?

  1. Mustafa bey 2011 öncesini alamazsınız; ama 15 yıl ve 3600 gün için SGK’dan yazı alarak işten ayrılırsanız 2012 ve sonrasını alabilirsiniz.

 73. ben 01.08.2016 tarihinde bir fabrikada ise basladim ve cok sıktıkları icin dayanamadim ve birakmak istedim 31.07.2018 tarihinde ve muhasebeye ciktim tazminatimi istedim 4 kusur olarak bir fiyat verecegim dedi bana kagit doldurdu imzalatti ve kagitta su hesap numarasina su kadar para yatirilmistir yaziyordu acaba para mi alabilir miyim yoksa beni kandirip kagidi doldurttular mi

  1. Ali bey, evrakta hesap numarası dediğine göre, hesaba yatan bir miktar yoksa, ödenmemiş demektir. Ama hesabınıza yatan bir rakam varsa, o zaman bilemem.

 74. Üç ay önce çalıştığım iş yeri ihbarmane verdi iş bitimi sebebiyle o zaman işyerinde 11. Ayimin icerisindeydim iki hafta içerisinde firma ihbarı gericekti ve çalışmaya devam ettim yılı doldurdugumda yurt dışından iş ayarladım. Firma müdürüne durumu izah ettim ve cikisimi vermesini talep ettim. Tamam dedi . Beş gün sonra işten ayrılıp yurt dışına gitmem gerekiyor ve firma çıkışı kendin aldığın için tazminat vermeyiz diyorlar.daha önceki verdikleri ihbar kağıdı elimde ve haftalık çalışma saatlerimiz 54 saat bu konu hakkında ne yapabilirim.

  1. Haftalık 54 saat çalışma haklı fesih sebebi değildir ama fazla mesai ücretiniz ödenmiyorsa o zaman olabilir. Aksi takdirde işten kendiniz ayrıldığınız için tazminat alamazsınız.

 75. 2 yıldır çaliştigin işyerinden sebepsizce hiç suçum yok iken para kesıldi benden 400m büyük bi mebla deil ama kavga dövüş aldik kesilen paramızı bu olay beni işten soguttu haklarımı istedim vermediler ne yampam gerek bi yardımci olun lütfen…

  1. Emir bey kesintinin haksız olduğunu düşünüyorsanız, bu gerekçeyle haklı fesih yapabilirsiniz.

 76. Merhaba
  5 sene çalıştığım iş yerinde ünvan düşüklüğüne gidildiğinden çıkışımı istedim fakat tazminatı 6 ayda anca ödeyebileceklerini söylediler ve tazminatımın 6 ayda ödenmesi koşuluyla yeni verilen ünvanda çalışmamı istediler. Bunu kabul edip başladım fakat 2 ay sonrasında işten çıkış ve girişim yapıldı ve toplamda 6 ay geçmesine rağmen halen daha yarısını bile alamadım. İşten çıkmayı düşünüyorum haklarımı nasıl alabilirim?

  1. Merhaba. Halen çalışmaya devam ediyorsunuz ama önceki 5 yılın kıdem tazminatının bir kısmını aldınız. Doğru mu anladım? Bu durumda işten ayrılıp ödenmeyen kısımları yasal süreçle isteyebilirsiniz.

 77. Merhaba 1994 ssk girisim var yaşım 40 01.01.2008 den beri kamuda calışıyorum ssskdan 3600 15 yil kidemini. Alabilir yazisini aldigim ve sirkete verdigim anda kacgunde hesabima parayi yatirmali sirket

 78. Ali Bey merhaba. Şuan ücretsiz doğum iznindeyim. 9 eylülde iznim bitiyor. Bebeğe bakacak kimse olmamasından dolayi işi bırakmak zorundayım. Şirketle konuşmaya gittiğimde biz cikartmadigimiz için tazminat ödeyemez dediler. 3600 den çıkmak istediğimi ilwttigimde biz sirket olarak ödeniyor dediler. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim. 3600 den ikinci kez yararlanacagim

 79. Zeynel bey. Şirket 3600 den çıkışlar tazminat odemedigini iletti. Ücretsiz iznim bittiğinde mi SGK dan kağıdı alıp noterden ihtarname gondereyim. Şirkete gitmesem bir sorun teşkil ederim. Orada istifa falan vermem gerekiyormu

  1. Noterden ihtarname gönderdikten sonra artık işe gitmeniz gerekmez. Ödeme yapmazlarsa hukuki süreci başlatarak alabilirsiniz.

 80. Merhaba sizden bir konuda yardımcı olursanız sevinirim bir şirkete 4 yıldır çalışıyorum hasta bir çocuğum var malum tek çalışan olduğum için hasta çocuğumu doktora götürmek zorundayım ama asgari ücretle çalışan biri olarak yetmiyor işyerinden 3yada 4 sefer avans aldım hepsinde ödedim son olarak avans istedim vermeyeceklerini söyledi çocuğum hasta sağlık sorunu olduğunu ve kendisi %96 raporlu sara hastası olan oğlumun en son egg rendevasuna götürmedi param yok dedim rendevu makbuzun gösterdiğim halde bundan ibaret ne yapmam lazım yardımcı olursanız duacı olurum

 81. Iyi günler ptt de çalışıyorum ayrılmak istiyorum gece çalışması yapıyoruz fakat ek bir ücret vermiyorlar.isi bırakıp dava açan arkadaşlarımız oldu ama 3yil geçmesine rağmen kimse parasını alamadı. Alamadığı tazminat icin her yıl mağduriyet için ayrı para alınabilir mi?ptt neden tazminat vermiyor acaba yargıya müdahele mi var.tsk ederim

  1. Behçet bey, dava süreci uzadığında ayrıca bir para alınmaz. Ama işçinin hak ettiği paraya yasal faiz işletildiği için, mağduriyet bu anlamda ortadan kalkar. Dava süreçlerini ve içeriklerini bilmeden diğer konuda bir şey söyleyemeyiz.

 82. Ali bey ben çalıştığım işyerinden tazminatımı aldım ama sade kıdemi ver diler işe 1999 da başladım ihbarı ver meleri gerek miyormu

 83. İyi gunler ben 2007 yılında emekli oldum 09.02.2015 yilinda farklı bir iş yerinde işe başladım su an kendi istegimle ayrılmak istiyorum kıdem tazminatı alabilirmiyim aydinlatirsaniz sevinirim.iyi çalışmalar dilerim.

 84. Bugün işyerimden askerlik nedeniyle dilekçe vererek ayrıldım dilekçenin aşağısına haklarımı aldım diye bi yazı yazdırdı ama daha ne kadar alacağım hesaplanmadı bunda bi sıkıntı varmıdır

 85. 2014 2018 yılları arasında şirkette çalıştım 31 08 2018 de 15 yıl 3600 den yararlanaraksgk dan aldığım evrakları şirkete verdim 35 gün geçmesine karşı benim kıdem tazminatımı hesaplamadılar ne yapmam gerekiyor girişim 25 10 2014 evrakları verdiğim tarih 31082018

 86. Çalıştığım iş yerinde 363 gün sigortam vardi ve iş yeri kapandı. Internette kapatilan is yerinden kıdem tazminatı almak için en az 1 yıl gün olmasi gerektigini gordum. Sigorta günüm 363 ken is yeri kapatildi yani 1 yil olmasina 2 gün kala. Art niyet aramali miyim isverende ?

  1. Merhaba. Bu durumda kıdem tazminatı almanız mümkün olmaz. İşyeri gerçekten kapandıysa işe iade şansınız da yok demektir. İhbar süresi kullandırılmadıysa, ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 87. Öncelikle kolay gelsin beni şuan işten cikaricaklar ve bana kendi isteğinle cikacaksin diyorlar fakat ben kabul etmiyorum sonuçta çıkartan kişi sızsiniz diyerek den konuşurum fakat ben markette çalışıyorum yaklaşık 1 5 senedir market sektöründeyim bana dedikleri şey sen kendi isteğinle çıkmansan eğer biz sana tutanak tuturur savunma ni alırız diyorlar ve sen de hiç bir hak sahibi olamazsın Dediler ve benim şuan ne yapacağım hakkında hiç bir bilgim yok bana yardımcı olursanız eğer sevinirim

  1. Merhaba. Kendiniz işten çıkmayın. Bırakın, tutanak tutsunlar. Önemli olan, tutanak içeriğinin ne olduğudur. Siz istifa ederseniz, hiçbir hak elde edemezsiniz.

 88. Merhaba benim bir sorum var 2.5 sene çalıştığım isyerinden 07.09.2018 de beni isten haksız yere çıkardı.cahillik hicbir alacagım yok diye imza attırdı “atmazsan paranı veremeyiz guvenin yokmu”dediler.bende imza attım işten çıkardığı gün hemen imza attırdılar.işten çıkardıktan 1ay beklemeden hemen imza attırdı.ayrıca bana ihbar tazminatı vermemek için beni 15 yada 20 gün önceden bana bildirmiş gibi kağıt imzalatmış.imzayı attıktan sonra bana ihbarı vermemek için 15 20 gun oncesine tarih attım dedi.3 bin ihbar tazminatımı vermedi kıdem tazminatımda 4077 tl çıkmış bunun sadece 1500 1500 olara toplamda 3bin tlsini bankaya yatırdı geri kalanını vermiyor.arabulucuya başvurdum yeni hakkımı alabilirmiyim?en azından ihbarı vermese bile kıdemden kalan 1077 tlyi alabilirmiyim bankaya yatan parayı gostererek acil cvp lütfen

 89. Peki beni 9.ayın 7’sinde isten cikardi imza attım ihbar tazminatı vermemek için 20.08.2018 diye tarih attırdı ve imzalattı.bu tarihin 07.09.2018de atıldığını nasıl ispat edebilirim.patronun oğlu avukst isyeri ortağı.arabulucu aradı bugün avukat okarak patronun oğlu ben vekiliyim demiş nasıl bir yol izlemem lazım.bankadan yatan paranın kağıdı işe yararmı?şimdiden teşekkür ederim

  1. Bunun kesin cevabı yoktur. Birçok şekilde ispat edebilirsiniz. Banka dekontu ya da tanık ifadeleri etkili olabilir. Yine de net bir şey söylememiz şu aşamada mümkün olmaz.

 90. Merhaba 2000-30.09.2009yillari arasında çalıştığım iş yerinden doğum sebebiyle ayrıldım. Raporum bittikten sonra beni iş yerine çağırdılar ve muhasebecimizle birlikte bankaya gönderdi patronum beni, ben bankada bir evraga imza attım işsizlik maaşı için evrakdolastiriyoruz zannediyorum ben bir imza attım. Bu yaptığımız işlem aklımda hep soru işaretiydi bankadan hesap hareketi istediğimde o gün adıma bir kez elden birkezde havale yoluyla tazminatının yatırılıp çekildiğini öğreniyorum. Banka memuru benim elime para saymadi ben bunu nasıl ispatlayabilirim yarım saat arayla yapılıyor işlemler ve ikinci işlemdeki imza bana ait değil taklit o güne ait kamera görüntüleri ne ulasabilirmiyim banka memuruda bu durumda suçlu banka memuru ve iş yeri için gerekli hukukî işlemleri başlatmak üzereyim. Sizce hangi yolu izlemeliyim

  1. Merhaba. Buna benzer durumlara ne yazık ki sık rastlıyoruz. Durumunuz karışık ve zor olduğu için, internet yerine bizzat bir avukatla görüşerek fikir almanızı tavsiye ederim.

 91. Merhaba
  3 ay maaş alamadim ve haklı fesihle firmadan ayrıldım. Arabulucu ve avukat kıdem tazminatım ve maaşım konusunda uzlaştı. Kasım ayı sonuna kadar para ödeneceği söylendi. Ancak ortada ödenen para yok. Icra işlemi başlatılacak. Merak ettiğim bu süreç ne kadar uzayabilir? En kısa sürede nasıl alabilirim haklarimi?

  Kolay gelsin

  1. Merhaba. En kısa süreci zaten bulmuş durumdasınız. Bundan sonrası icra işlemlerine bağlıdır. İşverenin üzerinde bulunan mal/mülk/para durumuna göre sonuç alma süreniz değişir.

 92. Merhaba,
  Belirli süreli iş sözleşmesi bitiminde kıdem ve ihbar tazminatı almam mümkün mü?
  Proje devam ediyor fakat hamile olduğum için sözleşmemin uzatılmayacağını söylediler.

   1. Sözleşmem bir kez yenilenmişti. Buradaki yazıya göre bu durumda kıdem tazminatı alabiliyorum doğru mudur ?

    1. Sözleşmenizin bir kez yenilenmesi, otomatik olarak bu sonucu doğurmaz. Önemli olan, işin gereği olarak mı yenilendiği yoksa bazı yükümlülüklerden kaçmak için mi yenilendiğidir. Bunun kararını ise, süreci mahkemeye taşırsanız, hakim verecektir.

 93. Merhaba. İş yerinden tazminatımı aldığıma dair kağıdı imzaladim. Fotokopi de elimde ama hala yatırılmadı. Eğer ki yatirilmazsa davacı olursam sorun yaratır mı tazminatımı alabilir miyim

 94. Merhaba 01.25.2010 giris .02.11.2018 de işten cikarildim 9.yil kudem ve ihbar ima 3 hafta iznim var.bana 36 bin 3.aylik cek senet verdiler sizce eksik aldim diye dava acmalimiyim.7 kisiydik cikarilanlar.ve ben 3100 tl maadimdi .asgaru ucret yatiyordu bankaya.

  1. Merhaba. Veysi bey, buradan bu kadar az bilgiyle size eksik ya da tam aldığınızı söyleyemeyiz. Profesyonel hizmet alarak hesaplamanızı yaptırmalısınız.

 95. Merhaba 2014 yilinda girdigim isyerinden 20.11.2018 tarihinde cikartildim.Daha dogrusu cikartildij toplu hale 100 kisi büyuk bir fabrikanin taseronuyduk isverenler anlasamadi sartlarda bizim sirketimizde bizi cikardi 12.ayin 20 sine kadar tazminatlarimizi verecegini soyledi 20 gun icinde imzaya cagiracagini soyledi ve cagirdi alacak ucretlerimiz hesaplanmis bodrolarimiza islenmis (14750) benim. Bodrolara imza atmamizi 20 sinde tazminatlarin odenecegini soyledi ve attik. Sunu ogrendikki herkezi cagirmamis imzaya yarisi hemen hemen hic imza atmamis. Neyse ayin 20 si yatmadi 21 i sirkete gittik belli degil denildi bu durumda ne yapmamiz gerekir 35 gun oldu tazminat ve son ay 20 gunluk maasimiz yatmadi. İmza atmayanlar bizi korkutuyor siz imza atmissiniz hic alamassin die oyle bir durum olabilirmi 😕 tesekkur ediyorum simdiden

  1. Merhaba. Neye imza attığınızı bilemediğim için, yorum yapamam Enes bey. Ama hesabınıza yatan bir şey yoksa endişelenmenize gerek yok. Yine de eğer ibraname imzaladıysanız, işler değişebilir.

   1. Peki tesekkurler ibraname de imzaladik sanirim.. peki hic imza atmayan arkadaslsr ne yapabilir arabulucu yada noter mahkeme gibi yapilmasi gereken nedir ne kadar surer tesekkurlet

    1. İmza atan da atmayan da arabulucu başvurusu yaparak hakkını aramalıdır. Sonrasında ise uzlaşma olmazsa iş mahkemesi süreci devreye girer. Noterden ihtarname çekmenin anlamı olmaz.

 96. Merhaba işveren 2 buçuk ay maaş ödemediği için işe gitmedim daha sonra adliyeden arabulucu ya başvurdum anlaştık çünkü maaş karnı almam önemliydi 2 buçuk yıl aynı yerde çalıştım arabuluculuk ta anlaştık imzalar atıldı ama işveren odememi yapmadı üzerine ev araba yok hepsi eşi üzerine kendi işyeri olduğu içinde maaş yatırıyor şimdi icraya versem hiç bir şey alamam iş mahkemesine başvurarak hakların nelerdir orda tüm haklarını alabilirmiyim

  1. Merhaba. İş mahkemesine başvurmanıza gerek yok. Dava da açsanız aynı kapıya çıkar. Bir avukatla görüşerek icra yoluyla alacaklarınızın peşine düşmenizi öneririm.

 97. merhaba 1996 sigorta girişliyim 5910 gün primim var 11 yıldır çalıştığım firma çıkış gösterip birbirinden ayrı eşinin üzerindeki farklı bi firmaya çıkış yapıp ertesi gün diğer firmaya başlattı ancak başlattığı firmanın diğeriyle bi bağı yok kendi firmasından çıkarıp eşinin firmasına başlattı bu durumda kıdem tazminatımın durumu ne olur.
  şimdiden Teşekkürler

  1. Merhaba. Aynı firmada çalışmaya devam ediyorsanız, bir şey değişmemesi gerekir. İleride sıkıntı olursa, üzerine geçirildiğiniz firma ile asıl işyeriniz arasındaki bağı ortaya koyarak haklarınızı alabilirsiniz.

 98. İyi günler benim sorum ben bir bankada temizlik görevlisi olarak çalıyorum Taşören aracılığıyla bizim çalışigimiz firma ihaleyi 21 12 2018fes eti yeni gelen firma bizi tekrar dan bankalin isteğiyle işe aldı bankanın bize demesi haklariz bizde 31 12 2018 hesabınıza yatcak ve hala yatmadı bize ihale protokolü imzalattirdilar ihbardan feragat ediyoruz ama haklarımızı alacağımız yazirdu nasıl bir yol izmeyiz teşekkür ederim

  1. Merhaba. Protokolün içeriğini bilmeden yazılacak her yorum yanıltıcı olacaktır. Bu nedenle bir şey söyleyemeyiz.

 99. Merhabalar,
  İşveren iş azlığını sebep göstererek çıkışımı verdi. 1 ay geçtikten sonra tazminatının bir bölümünü verdi.
  Özel mailimden aldığı bilgilerle( bir çalışana hakaret) bana tazmınatmın kalanını vermeyeceğini söylerek Hukuki yollara başvurabilirsin dedi. Not: Elimde ne kadad tazminat alacağım hakkında işverenin yazısı var
  Yardımlarınızı bekliyorum.

  1. Merhaba. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Yapmanız gereken, arabulucu başvurusu yaparak süreci başlatmaktır.

 100. merhaba benim eşim bir firmada 2 yıl çalıştı geçen ayın başında işten çıkartıldı firma elemanı olarak çalışıyordu tüm haklarınız verilecek dendi eşim günlerdir arıyor kenıdısne muhattap bulamıyor hala bizede maaş yatmadı deniyor dün hesabiba 950 tl yatmıs yıne aramıs tazmınat hala yatmadı dıye henüz tazminat için emir gelmedi demişler ama yatar diyorlarmıs hiç kimse net bir bilgi vermiyor bu durumda ihtarname göndermeyi düşünüyoruz nasıl bi süreç bizi bekler acaba?

 101. 5 senedir bir firmada çalışıyorum. Bağlı olduğumuz farklı firmaya nakil yapmak istiyorlar fakat vergi n. Farklı olduğu için çıkış kodunu 16 yapamadıklarını 22 den çıkış yapabileceklerini söylediler. Hiç bir hakkımın kaybolmayacağını hatta içimizin rahat etmesi için sözleşmeye madde ekletmeyi hiç bir sorun çıkmayacağını söylediler. Alo 170 i aradığımda 16 ve 22 den ihbar kıdem hak kazanamazsın diyorlar. Yakında evlenicem yasal haklarım kaybolur mu ? Nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Ayşe hanım, 22 ya da bir başka kod, işçinin kıdem tazminatı hak etmesini ya da yitirmesini sağlamaz. Önemli olan fiili durumdur. İşveren sözleşmeye madde ekletecekse, bunun bir sorun olmaması gerekir. İleride sorun yaşansa bile, mahkemede bu yazılı delili sunarak fiili durumu ortaya koyabilirsiniz.

 102. merhaba ben işten bedelli askerlik nedeniyle ayrıldım maaşımızda düzgün vermiyorlardı 6 yıl boyunca çalıştım askerlik nedeni ile ayrıldım muhasebede 10 ay boyunca bin tl vereceklerini de ekledik.eski işyeri hem gününde yatırmıyor bende parca parca hesaba yatırıyor gününde yatırmaları için ne yapmaliyim

  1. Merhaba. Bunun için öncelikle ihtarname çekebilirsiniz. Buna rağmen ödenmezse, arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı arayabilirsiniz.

 103. Merhaba! 2007 işten cıkartıldım ozmn 15bin cıvarında hakkım oluyordu patronla anlaşamadık avukata verdik 2009 dava sonuçlandı davayı kazandım biz dava görülürken şirket kapandı dava yı kazandıgım halde paramı alamadım bunun tekrar şahsa dava acabilirmiyim

  1. Merhaba. Bülent bey bu konu bir avukat tarafından ancak yanıtlanabilir. Ne yazık ki bilgim yok.

 104. Merhaba eşim ikiz gebelik yaptı ve ücretsiz izin yerine işi bırakma Kararı aldık bebeklerin bakım için işveren kıdem ihbar tazminatı ödemeden gerekçesi bölüm değiştirme kabul etmiyor işçi diyerek çıkış verildi işsizlikten faydalanıp kıdem tazminatı vermemesi doğru mu ihbar vermemesi tamam da..

  1. Merhaba. Bu gerekçeyle işten ayrılan işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesi gerekmez. Bu işçi ne yazık ki işsizlik maaşı da alamaz.

 105. Merhaba eşim 3 yıl 1 ay önce girdiği işten ayrılacak, kendi isteğiyle. Kendi isteğiyle ayrılması durumunda tazminat hakkı var mıdır ? Tazminata hak kazanmak için nasıl ayrılmak gerekir işten yardımcı olur musunuz

 106. Merhaba eşim evlilik sebebi ile 4 yıl çalıştığı firmadan evlilik nedeniyle noterden istifasını yazarak sözleşmesini fesh etti.Firma daha sonra tazminatını hesapladı çalışma süresini herşeyini çıkış işlemini yaptı alacağı tazminatı gösteren belgeyi eşime verdi orda maaş hesanına ödenmiştir ibaresi ile .40 gün geçti ama hala yatırmadılar sormak istediğim arabulucuya gitsek yüzde 3 genel tazminat tutarından para alıyormış arabulucu 2 saat ücretsiz görüşme olumlu sonuçlanır ise yüzde 3 bizden yüzde 3 karşı tarafdan.Sormak istediğim haklı olduğumuz mağdur olduğumuz halde neden biz alacağımız paradan yüzde 3 ödüyoruz ?
  Yada bunun başka bir yöntemi varmı elimizdeki maaş hesabına ödenmiştir belgesi ile icra takibi falan yapabilirmiz ilamsız bu hakkımız varmı elimizdeki belgeyle ?

  1. Merhaba. Ne yazık ki sistem bu ve bu parayı arabulucuda ödemeniz gerekir. Doğrudan icra takibi de bir seçenektir ama işveren itiraz ederse yine iş mahkemesine gider. Bu durumda yeni sistemde, mahkeme arabulucu ön şartı arar mı? Bu konuda bilgim yok. İcra konusunda en doğrusu, bir avukatla görüşerek süreci yürütmek olur.

 107. Merhaba. 15 yıl 3600 gün ile tazminat alabilir yazısını SGK dan aldım. Bu yazıyı noter aracılığı ile iş yerine gönderdim. Haklarımın bana ödenmesi için kaç gün beklemeliyim.kaç gün sonra iş mahkemesine başvurmalıyım.Ayrıca arabulucu avukatı ben mi bulmalıyım yoksa iş mahkemesimi tayin ediyor.

 108. Merhabalar.22 yıl çalıştığım şirketen çıkartıldım.işsizlik parası aldım.işveren tazminatımı ödeyeceğini söyledi ama ödemedi.AVUKAT tuttum .noterden ihbarname çektik.sonra tekrar ödeyeceğini belirtti ama yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen ödeme yapmadı.dava açmak için avukata danıştım.davayı kazansam bile alamayacağımı söylediler çünkü ihracaat ve a.ş şirketlerinde şirket üzerine bir şey yok ise şahsi mallarına dokunulmuyormuş.şuan şirket aktif ama çalışan falan yok gibi hesaplar boş ve işlemiyor.şirketin üzerine hiçbir malk,mülk yok…dava açıp kazanan bazı arkadaşlarda hala alamadı.bu işin sonu nasıl olur başka bir çare var mı acaba.teşekkürler..

  1. Merhaba. Dava açsanız ve kazansanız bile, işverenin üzerine bir şey kalmadıysa ne yazık ki yapılacak bir şey yok demektir. İcra yoluyla da alınmayan tazminatların tahsil edilmesinin başkaca bir yolu bulunmamaktadır.

   1. TEŞEKKÜR EDERİM.İŞVERENİN ÜZERİNE TAŞINMAZ MALLARI VAR.VE BAZI TAŞINMAZLARIDA EŞİ VE ÇOCUĞU ÜZERİNE GEÇİRMİŞ.DİREK EVİNE VEYA ARABAINA HACİZ KONULABİLİR Mİ.ŞİRKET ÜZERİNE OLMASA DA???

    1. Murat bey, bu konuda en iyi bilgiyi yine bir avukattan alabilirsiniz. Size yanlış bilgi vermek istemem.

  1. Merhaba. Yapmanız gereken şey, arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı aramaktır.

 109. merhabalar 2012de tazminat davası açtım 2014de lehime sonuçlandı karşı taraf yargitaya götürdü oda 2016da lehime sonuçlandı ama ortada şirket kalmadi ben hakkımı nasıl alaçam diğer sorumda yargitaya goturebilmek icin mahkemenin hukm olunan paranin nekadarini yatırmaları gerekiyor teşekürler

 110. Merhaba evlilik sebebiyle işten cıktım tazminatımı eylülün başı gibi yatırcaklarını söylediler yarı yarıya sonrasınıda ekimde yatırcaklarını söylediler ayın 16snda yarısı olmayan bir para yatırdılar benim suan ihtiyacım oldugunu ve hemen yatmasını söyledigim halde bna cevap vermiyorlar ne yapmalıyım ?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.