Kıdem tazminatını ödemeyen işveren

İşverenin, kıdem tazminatını ödemek istememesi

Kıdem tazminatı; işçinin işyerinde geçirdiği süreye göre hesaplandığı için, işçinin kıdemi arttıkça tutarı da artan bir tazminat türüdür. Bu da, kıdem tazminatını işverenler için mali bir yük ve işçiler için ise önemli bir gelir haline getirmektedir. Bunun doğal sonucu ise bazen işverenin kıdem tazminatı ödemeye yanaşmamasıdır.

Kıdem tazminatı nedir?

Bir işyerinde çalışan işçinin, belirli şartlar altında işten ayrıldığında hak ettiği ve çalışmış olduğu her yıla karşılık bir aylık brüt ücreti kadar almaya hak kazanacağı bir tazminat türüdür. Şu yazıya tıklayarak kıdem tazminatı alma şartlarını okuyabilir ve şuradaki yazıdan da hesaplamasına ilişkin bilgi edinebilirsiniz.

İşçinin kıdem tazminatını hak ederek işten ayrılması

Bazı durumlarda işçinin kıdem tazminatını hak ettiği tartışmasızdır. Bu konuda işçi ile işveren arasında bir çekişme söz konusu değildir. Mevzuatın açık bir şekilde öngördüğü bu durumlara örnek olarak işçinin askere gitmek için işten ayrılmasını, kadın işçinin evlendikten sonraki bir yıl içinde işi bırakmasını ya da 15 yıl ve 3600 gün yazısını SGK’dan alan işçinin işten ayrılmasını gösterebiliriz. Bu tip işten ayrılmalarda, işçinin kıdem tazminatına hak kazandığı ayan ve beyan ortadadır.

İşçinin kıdem tazminatı hakkının tartışmalı olduğu haller

Yukarıda belirtilen durumlar dışında bir sebeple işçinin işi bıraktığını ve İş Kanununun 24üncü maddesinde yazılı haklı nedenlerden birine dayandığını varsayalım. Ancak işçinin dayandığı bu nedeni işveren, çoğu zaman kabul etmeyecektir. Hatta tersinin olduğunu dahi ileri sürecektir. Buna benzer bir durumda işçi; mesela fazla çalışma ücretinin ödenmediğini ya da yıllık izin hakkının kullandırılmadığını veya maaşının eksik yatırıldığını vs. iddia edebilmektedir. O halde, işverenin bu konularda her zaman işçiyle aynı fikirde olmasını beklemek çok da mantıklı olmayacaktır.

Kıdem tazminatı ödenmeyen işçi ne yapmalı?

kidem tazminati odememe

Bu sorunun cevabını vermeden önce yukarıdaki ayrılış durumlarını göz önüne almakta fayda vardır. Eğer ilk kısımda bahsettiğim ve kıdem tazminatınızı almanız gerektiğinin kesin olduğu bir durum varsa rahat olmalısınız. Yok eğer ikinci kısımdaki bir nedenle işten ayrılacaksanız, bu durumu kanıtlamanız ya da işvereninizin bu konudaki iddialarını çürütmeniz gerekebilecektir. Ancak her iki durumda da ilk iş ihtarname olmalıdır.

İşverene ihtarname gönderilmeli

İşveren kıdem tazminatınızı ödemiyorsa ilk işiniz bir notere gidip ihtarname çekerek haklarınızı işverenden talep etmek olmalı. Bu ihtarnamede makul bir süre verin ve haklarınızı talep edin. İhtarnamenin iki önemi vardır. Birincisi sizin hukuken elinizi güçlendirir ve ikincisi, belki de işvereninizin ödeme yapmasına vesile olur. İhtarname örneğini şuradan indirebilirsiniz.

Ardından dava açılmalı

İşverene çekilen ihtarnamede belirtilen süre geçmiş ve işveren ödeme yapmamışsa artık dava açmanın zamanı gelmiş demektir. Bunun için yapmanız gereken iyi bir avukat bularak davanızı açmak olmalıdır. Davayı elbette avukatsız da açabilirsiniz; ancak hukuki destek almanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

SONUÇ

Kıdem tazminatınızı alamadığınız için buradaysanız, size öncelikle işverene ihtarname çekmenizi tavsiye ederim. Ayrıntılı ve gerekçeli bu ihtarnamenin ardından ödeme yapılmazsa, hiç vakit kaybetmeden davanızı açmalısınız. Kıdem tazminatında zaman aşımı süresinin 10 yıl olduğunu da bu vesileyle hatırlatmak isterim. İster 9 yıl önce ayrıldığınız bir işin kıdem tazminatı söz konusu olsun, her zaman bu sıralamaları takip ederek davanızı açabilir ve tazminatınızı alabilirsiniz.

Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

94 Yorum

 1. 2005 yılında şirket elamanı olarak işe başladım bir kurumda 6 yıl izin kullanmadım 20.07.2017 de emekli oldum aynı kurumdan kullanılmayan izinlerimin üçretini ala bilirmiyim tşkler

  1. Merhaba. Elbette alabilirsiniz, hatta almalısınız. Bunun için sizin talebiniz olmasa bile, kullanmadığınız yıllık ücretli izinlere ait ücretlerin ödenmesi gerekirdi.

 2. İyi günler Özel sektörde çalışırken, kpss yolu ile kamuda çalışma hakkı kazandım. Özel sektörde 10 yıldır çalıştığım fabrikadan kıdem tazminatını talep ederek çıkış istedim fakat 3600 iş gününü doldurduğumu 15 yıllık sigorta lı olmadığımdan tazminatımı alamadım ve kendi istegimle ayrildigima dair bir dilekçe doldurarak çıkış aldım. O dönemde kamudaki işime geçebilmek için çok kısa bir surem olduğundan yasal bir işlem uygulayamadim. Şimdi kıdem tazminatını alma hakkım var mı varsa hangi yolla alabilirim. Teşekkür ederim.

 3. İş yerimde 3,5 yıldır çalışıyorum.Bu süre içerisinde yıllık vermediler ve bordromu maaşım üzerinden göstermediler. Malzemeciden siparişleri ben veriyordum.Bu sene maaş konusunda anlaşamayınca Malzemeci ile telefon görüşmemde sparişi verdikten sonra eşantiyon istediğimde patronuna bilderecem dedi bende bildir dedim konuşmayı ses kaydına alıp patronuma vermiş. Şimdi patronum bunu manzeret gösterer işten çıkardı ve kıdem tazminatımı vermiyor ne yapmalıyım.

  1. Vedat bey, şartlarınız varsa işe iade davası açabilirsiniz. Yoksa kıdem tazminatınız için dava açabilirsiniz. Ama mutlaka bir avukatla görüşün ve durumu tüm açıklığıyla ona anlatın.

 4. 10 yıllık çalıştığım kurumdan evlilik sebebi ile iş feshini noter aracılığı ile sirkete gönderdim. Ancak sirket benim yanlış yol izledigimi is feshimi kuruma bildirmem gerektiğini. Ve son 3 aydır yeni çıkan yasaya göre kıdem tazminatını kurumun ödeyeceğini söyledi. Ben sirket elemanıyim is feshimi sirkete mi kuruma mi vermeliyim

  1. Hatice hanım, kamu kurumunda mı çalışıyorsunuz Öyleyse, kıdem tazminatı talebinizi taşeron firmaya değil, kuruma yapmanız gerekir.

 5. Merhaba
  Ben 17.04.2015 tarihinde işe başladım.Sigortam 01.07.2015 tarihinde yani 3 ay sonra yatmaya başladı.
  02.06.2017 işime son verildi.
  Maaşım son 4 ay 1800 tl + 400tl yol yemek parası alıyordum.Acaba ne kadar tazminat alırım ? İhbar tazminatı da alabilirmiyim ?

  İşime son verildikten sonra işsizlik maaşı almak istediğimi işyerime söylediğimde işsizlik maaşı alamayacağımı şirket muhasebecisinin çıkışımı istifa olarak yaptığını söylediler.ben istifa etmedim kendileri çıkardı.İşten çıkarıldığıma dair yada istifa ettiğime dair hiç bir kağıda imza atmadım.
  Bu durumda ne yapabilirim?
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Çıkışınız istifa olarak bildirilmişse, İşkur işsizlik maaşı bağlamaz. Ama dava açıp kıdem tazminatınızı ya da ihbar tazminatınızı alırsanız ve temyiz edilmiş kararı İşkur’a götürürseniz, geriye dönük işsizlik maaşı alırsınız. Sigortanız geç bildirildiği için kıdem tazminatı alamayacak gibi görünseniz de, mahkeme sigortasız çalıştığınıza kanaat getirirse kıdem tazminatınızı ödetebilir. Fesih haksız yapılmışsa ve ihbar süresi kullandırılmamışsa, ihbar tazminatı da alabilirsiniz.

 6. MRB KOLAY GELSİN İ ÇALIŞMALAR BİR İŞ YERİNDE 2 SENE ÇALIŞTIM İŞ VEREN CIKIŞI ALDIM 3 AY OLDU İŞ KUR ARACILIGIYLA İŞ YERİNE YAZI GÖNDERDİM İŞ VEREN PARA ÖDEMİOR ŞAHIS FİRMASI FİRMAYI KAPATIP BAŞKASININ ÜZERİNE AÇACAKMIŞ BEN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM iş kurdan ihbar be kıdem yıllık izinlerini kabul ediyorum diyor ..

  1. Nurettin bey İşkur kararlarının yaptırım gücü yoktur ancak mahkemede lehinize delil olur. Bu nedenle bir an önce dava açarak hakkınızı aramanız gerekir.

 7. 15 yıl 3600 emeklilik yassından faydalanmak için sgk yazı aldım posta yoluyla işyerine yolladım bana ödenek yok bekle dediler iş mahkemesi 3yıl süreceni söylediler ne yapmam lazım

  1. İhsan bey, beklemek istemiyorsanız dava açın. İş davaları için kesin süre vermek mümkün olmasa da, ortalama 1 yıl içinde kararlar çıkmaktadır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.