Kıdem tazminatını ödemeyen işveren

İşverenin, kıdem tazminatını ödemek istememesi

Kıdem tazminatı; işçinin işyerinde geçirdiği süreye göre hesaplandığı için, işçinin kıdemi arttıkça tutarı da artan bir tazminat türüdür. Bu da, kıdem tazminatını işverenler için mali bir yük ve işçiler için ise önemli bir gelir haline getirmektedir. Bunun doğal sonucu ise bazen işverenin kıdem tazminatı ödemeye yanaşmamasıdır.

Kıdem tazminatı nedir?

Bir işyerinde çalışan işçinin, belirli şartlar altında işten ayrıldığında hak ettiği ve çalışmış olduğu her yıla karşılık bir aylık brüt ücreti kadar almaya hak kazanacağı bir tazminat türüdür. Şu yazıya tıklayarak kıdem tazminatı alma şartlarını okuyabilir ve şuradaki yazıdan da hesaplamasına ilişkin bilgi edinebilirsiniz.

İşçinin kıdem tazminatını hak ederek işten ayrılması

Bazı durumlarda işçinin kıdem tazminatını hak ettiği tartışmasızdır. Bu konuda işçi ile işveren arasında bir çekişme söz konusu değildir. Mevzuatın açık bir şekilde öngördüğü bu durumlara örnek olarak işçinin askere gitmek için işten ayrılmasını, kadın işçinin evlendikten sonraki bir yıl içinde işi bırakmasını ya da 15 yıl ve 3600 gün yazısını SGK’dan alan işçinin işten ayrılmasını gösterebiliriz. Bu tip işten ayrılmalarda, işçinin kıdem tazminatına hak kazandığı ayan ve beyan ortadadır.

İşçinin kıdem tazminatı hakkının tartışmalı olduğu haller

Yukarıda belirtilen durumlar dışında bir sebeple işçinin işi bıraktığını ve İş Kanununun 24üncü maddesinde yazılı haklı nedenlerden birine dayandığını varsayalım. Ancak işçinin dayandığı bu nedeni işveren, çoğu zaman kabul etmeyecektir. Hatta tersinin olduğunu dahi ileri sürecektir. Buna benzer bir durumda işçi; mesela fazla çalışma ücretinin ödenmediğini ya da yıllık izin hakkının kullandırılmadığını veya maaşının eksik yatırıldığını vs. iddia edebilmektedir. O halde, işverenin bu konularda her zaman işçiyle aynı fikirde olmasını beklemek çok da mantıklı olmayacaktır.

Kıdem tazminatı ödenmeyen işçi ne yapmalı?

kidem tazminati odememe

Bu sorunun cevabını vermeden önce yukarıdaki ayrılış durumlarını göz önüne almakta fayda vardır. Eğer ilk kısımda bahsettiğim ve kıdem tazminatınızı almanız gerektiğinin kesin olduğu bir durum varsa rahat olmalısınız. Yok eğer ikinci kısımdaki bir nedenle işten ayrılacaksanız, bu durumu kanıtlamanız ya da işvereninizin bu konudaki iddialarını çürütmeniz gerekebilecektir. Ancak her iki durumda da ilk iş ihtarname olmalıdır.

İşverene ihtarname gönderilmeli

İşveren kıdem tazminatınızı ödemiyorsa ilk işiniz bir notere gidip ihtarname çekerek haklarınızı işverenden talep etmek olmalı. Bu ihtarnamede makul bir süre verin ve haklarınızı talep edin. İhtarnamenin iki önemi vardır. Birincisi sizin hukuken elinizi güçlendirir ve ikincisi, belki de işvereninizin ödeme yapmasına vesile olur. İhtarname örneğini şuradan indirebilirsiniz.

Ardından dava açılmalı

İşverene çekilen ihtarnamede belirtilen süre geçmiş ve işveren ödeme yapmamışsa artık dava açmanın zamanı gelmiş demektir. Bunun için yapmanız gereken iyi bir avukat bularak davanızı açmak olmalıdır. Davayı elbette avukatsız da açabilirsiniz; ancak hukuki destek almanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

SONUÇ

Kıdem tazminatınızı alamadığınız için buradaysanız, size öncelikle işverene ihtarname çekmenizi tavsiye ederim. Ayrıntılı ve gerekçeli bu ihtarnamenin ardından ödeme yapılmazsa, hiç vakit kaybetmeden davanızı açmalısınız. Kıdem tazminatında zaman aşımı süresinin 10 yıl olduğunu da bu vesileyle hatırlatmak isterim. İster 9 yıl önce ayrıldığınız bir işin kıdem tazminatı söz konusu olsun, her zaman bu sıralamaları takip ederek davanızı açabilir ve tazminatınızı alabilirsiniz.

77 Yorum

 1. mustafa bey merhaba:

  ben 18 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum.sigorta girişim 1999 öncesi.3 yıl önce kıdem tazminatı yazısını alıp prosedür gereği istifa edip kıdem tazminatımı aldım.fakat ertesi gün tekrardan çalışmaya başladım.şimdi ayrılmak istiyorum.16.02.2017 de sgk tekrar tazminat alabileceğime dair yazıyı bana verdi ben de işverene ulaştırdım.fakat işveren aynı işyerinden iki kez alamazsın diyor.dün tekrar sgk ya sordum böyle birşey olamaz işveren bunu ödemek zorunda diyor ve noterden ihbarname çekmemi sonuç alamazsam iş mahkemesine başvurmamı söyledi.bu konuda sizin yorumunuz nedir?

  1. Merhaba. SGK’nın yorumu doğrudur. İşveren tazminatınızı ödemek zorundadır. SGK’nın tavsiye ettiği yolu izleyebilirsiniz.

 2. Merhaba Mustafa Bey,

  sigorta başlangıcım 1998
  daha önde calıştığım yerden askere giderken tazminat vermişlerdi
  şuanda 5 yıldır başka bir işyerinde çalışıyorum
  sigorta gün sayım 4700 civarı

  SGK’ya gitsem 15 yıl 3600 kanuna istinaden kıdem tazminatı alabilir yazısı verirmi ?

  1. İsmail bey, bahsettiğiniz bilgilere göre elbette verirler. Siz de bunu işyerine vererek kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 3. İyi günler mustafa bey ben çalıştığım işyerinden askerlik nedenin den dolayı çıkıcam bana bilgi verirseniz sevinirim nelere dikkat etmem gerekli

 4. zamanında asgari ücretten çalışırken itiraz yok ancak ayrılmaya gelince her türlü fazla para alma yolları. ekmeğe saygı gerek hayatta

 5. Merhaba Mustafa bey ben 7 yıldır çalıştığım mali müşavirlik ofisinden 12/10/2015 yılında işveren tarafından çıkışım verildi fakat bana kıdem, ihbar tazminatı tablosunu ve ibraname imzalattılar kıdem ve ihbar için sana ödeme yapılacak dediler 12/10/2015 yılından itibaren 30/11/2016 yıllına kadar olan sürede işveren yardım amaçlı işinde çalıştım birkaç kez söylememe rağmen kıdem ve ihbar tazminatım ödenmedi 30/11/2016 tamamen orası ile ilişiğimi kestim şuanda kıdem,ihbarım ve fazla mesai ücretlerimi alamıyorum.Maaşım asgari ücretten gösterildi. 02/06/2008 de işe girdim fakat 26/05/2009 da sigorta yapıldı.Şuan ne yapmalıyım

  1. Merhaba, madem durum bu, artık bir an önce dava açmanız gerek. Önce bir ihtarname gönderebilir ve ardından davanızı açabilirsiniz.

 6. Merhabalar 2.5 yıl boyunca çalıştığım is yeri kapandı kapaasina 14 gün kala ihbar verdi aynı kağıttan il sınırları içinde olan diğer şubesine davet etti evime uzak olduğu ve yol masrafı nı karşılamadigi için kabul etmedim buna dair herhangi bir sozlesmede yoktu tazminat imi odeyecegini söyledi ve daha sonra ödemeyi yapmadı benimle pazarlık yaparak onda birini denk gelen ödemeyi teklif etti bende kabul etmedim ve dava actim il sınırlarında olduğu için ve davetini kabul etmediğim için davayı kaybedebilirmiyim yardimci olurmusunuz lütfen

 7. 17 yıl çalıştığım iş yerinden emekli olmak için ayrıldım fakat iş yrim çıkışımı vermediği için emeklilik başvurumu yapamıyorum ayrıca tazminatımı ödemedi nasıl bir yol izlemeliyim.

    1. Mantıken bağlanamaz. Bu konuda mağduriyet yaşamaya devam ederseniz, ileride maaşınız bağlandığında işveren yüzünden alamadığınız maaşlarınız için işveren aleyhine ayrıca dava açabilirsiniz.

 8. İyi gunler ben calıstıgım bir hukuk bürosunda (2 ay ) işten cıkarıldım 15 gunluk ihbar süresi yada para vermedıler işkura basvurdum ve odenmesine dair dılekce yazdık olumlu cevap geldi ama iş yeri bunu ödemiyor ne yapmam gerekiyor avukatsız cozmem mumkunmudür ?

  1. İşkura da başvurup sonuç aldığınıza göre geriye dava aşaması kalıyor. Zaten İşkur kararınız da olduğuna göre avukat tutmadan da dava açabilirsiniz. bir dava dilekçesi doldurun ve iş mahkemesine doğrudan dava açın.

 9. Hocam unvan degisikligi yapilan bi isyerinin eski isyeriyle olan bagini nasil ispatlariz bide tazminat almama tehlikesi varmi

  1. Bu sorunun cevabını size en iyi verecek olan bir avukattır. Eğer aradaki bağı kanıtlayamazsınız elbette tazminatınız sıkıntıya girebilir.

 10. Merhaba mustafa bey
  Ozel bir sirkette plasiyer olarak calisiyordum.Sirket kapandigi icin tazminat hak kazandim tazminatimi 2 taksite bolduler 1.taksidi yatirdilar 2.taksiti yatirmiyorlar bolgede acik hesabin var diye boyle bir durumda ne yapmam gerekir( elinde odemelerin hangi tarihte ne kadar alicagima dair evragim var sirketten aldim)
  Kolay gelsin Teşekkürler

  1. Merhaba. Ödemeyeceklerine kanaat getiriyorsanız bir an önce dava açarak tazminatınızı talep etmeniz gerekir.

 11. 2007 de calistigim isyerinde is kazasi gecirdim ve aramizda bi sozlesme yaptik isyeriyle ozamandan bu zamana kadar calistim 15.04.2015 te sigortamdan cikis yapilip baska bir unvanla yeniden giris yapildi 1 ay sonra fakat isyerim ayni sadece unvani degisti bende tazminatimi istedim anlasamayinca dava actim isyeri benim orda 1 sene calistigimi kazayida orda gecirdigimi kabullenmiyo 1 senelik isyeri olduklarini soyluyolar naail ispatlarim eski isyeriyle yeni isyerinin arasindaki baği

  1. Emrah bey ne yazık ki benim bu sorunun cevabını vermem mümkün olmaz. Bu illiyet bağını kurması gereken kişi avukatınızdır.

 12. Merhaba Mustafa Bey , mağazacılık sektöründe 3 yılı aşkın bir şekilde çalışıyorum , polis memuru olabilmek için işten ayrılmak istiyorum bı durumda nasıl bir yol izlemeliyim ?

  1. Merhaba. Bu gerekçeyle ayrılacaksanız kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmamaktadır.

 13. 3 yıldır çalıştığım iş yerinde izin hakkımız yok haftanın 7 günü yaklaşık 11-12 saat çalışıyorum ve asgari ücret üzerinden gözüküyor her şey.işten ayrılıp tazminat talep etmem için 8 hafta öncedenmi ihtar çekmem lazım yinede. işten ayrılmak için.
  işten ayrıldıktan sonra işveren hakkımda 3 gündür mazeretsiz olarak işe gelmiyor diyerekten geçmiş tarihli tutanak tutup iş yerindeki personeli şahit gösterirse ne yapabilirim.
  ve bu durumlar sonucunda işsizlik maşı alabilirmiyim.teşekkürler.iyi çalışmalar

  1. Yukarıda yazılı gerekçelerle ayrılacaksanız 8 haftalık süreyi beklemeniz gerekmez. Yapmanız gereken şey, işten ayrılacağınız gün notere gitmek ve bu gerekçelerle işten ayrıldığınızı ihtarname ile işverene bildirmektir. İşsizlik maaşını normalde almanız lazım ama işveren çıkışınızı farklı bir koddan yaparsa, bunun için ayrıca dava açmanız gerekebilir.

 14. İyi günler mustafa bey. Benim babam özel Sağlık sektöründe calısıyor . devlet hastanesinde işçilik yapıyor yaklaşık 15 senedir aynı firmada ama tazminatını yatırmıyolar sgk sı var . dava acmaktan korkuyor işinden olur diye ne yapmamız gerek lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  1. Merhaba. Babanız işten ayrılmadıysa tazminatının yatırılmaması normaldir. Çünkü kıdem tazminatı, işten ayrıldıktan sonra alınabilen bir tazminattır.

 15. mustafa bey çalıştığım firma baraj şantiyesidir yalnız sezonluk çalışan bir firmadır yılda 8 veya 9 ay çalışıyor 3 yıldır çalışyorum. çalıştığım süre zarfında pazarları resmi tatillerde oturmadık bir fiil çalıştık ve bu günlerin parasıda ödenmedi bu yıl kesin çıkış aldık bize ihbarı ve kıdem tazminatını verecek pazarları vermiyor buda 25 ayın
  pazarı demek bu hakkımızı nasıl alırız

  1. İşverene bir ihtarname yollayarak haklarınızı resmi olarak talep etmiş olun. Ödenmezse dava açmaktan başka bir yok görünmüyor.

 16. merhaba.17.09.2013 tarihineden itibaren aynı işyerinde siğortalı olarak çalışıyorum.kağıt üzerinde asgari ücretle 8 saat çalışıyor görünüyorum.fakat mesaim yaklaşık 12 saat ve günlük yövmiye şeklinde çalışıyorum.işe giriş tarihiden bugüne kadar ne haftalık ne yıllık ne resmi nede dini bayram tatillerinden izinimiz olmadı.şahsi olarak izin kullandığımız günler oldu fakat herhangi bir belge imzalamadım.izinli oldugum gün herhangi bir ücretde ödenmedi tarafıma.işten kendi istegimle ayrılırsam tazminat talep edebilirmiyim.yada talep edebilmem için nasıl bir ıspat gerekli.iş arkadaşlarım böyle bir durumda muhtemelen işverenden yana ifade vereceklerdir.ne yapabilirim bu durumda.iyi günler dilerim

  1. İzin kullanamadığınız için ayrılırsanız, size izin kullandırdığını işveren kanıtlamak zorunda kalacaktır. Diğer hususlarda ise sizin lehinize ifade verebilecek tanıklara ihtiyaç duyabilirsiniz. Ama her halde ve şartta ayrılırken ihtarname çekerek ayrılın ve gerekçelerinizi ihtarnamede açıkça belirtin.

 17. Merhaba mustafa bey ben işverenime maaşımı ve sigortamı asgariden ödediği için noterden 05.09.2016 da ihtarname gönderdim 09.09.2016 tarihinde ise beni görüsme odasına aldılar ihtarname çekip hak talebinde bulunduğum için seninle devam edemeyiz deyip tazminatımı imzalanacak belgeleri önüme koydular bende sgk ya eksik gösterilen tutarlarla beraber tazminatımı talep ettim kabul etmediler bende o halde geriye dönük 5.5 senelek ödemenin sgk ya yapılmasını ve ancak bu şekilde masadaki tazminatı kabul edebileceğimi söyledim yine kabul etmediler 19.09.2016 da 4 gün boyunca işyeri amiri ve yetkililerden izin almaksızın işe gelmediğime dair tespit tutanağı tutmuşlar ve ihtarname çekmişler (beni kendileri işime son verdikleri halde)bu mesnetsiz ve yalanlarla dolu ihtarname 21.09.2016 da elime geçti ve aynı gece işe gittim çalışmak için 1 saat sonra yetkili kişi geldi bu saatte burada ne işin var dedi bende durumu özetledim seni çalıştıramayız demek sureti ile işime zaten son verilmiş olduğunu teyit etmiş oldu ve arkadaşlara durumu anlatıp vedalaştım ertesi günü ise tazminatlarımın ödenmesi için yukarıdaki mevzuda dahil ihtarname çektim aradan 4.gün geçti tazminatım ödenmedi ne yapmam lazım şimdiden teşekkür ederim

  1. İhtarnamede ödeme için bir süre belirttiyseniz, bu süreyi bekleyin. Belirtmediyseniz, ihtarnamenin karşı tarafa ulaştığı bilgisi size ulaştıktan sonra makul bir süre beklemenizi öneririm. Ödeme yapılmazsa dava açarsınız. Genel olarak yapılması gereken şeyleri doğru biçimde yapmış görünüyorsunuz. Takdir mahkemenin olacaktır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir