Kıdem tazminatının tamamı haczedilebilir mi?

Kıdem tazminatı haczedilebilir mi?

İşyerine yıllarca emek veren işçi için kıdem tazminatı çok önemlidir. Çünkü kıdem tazminatı hem işçinin emeğinin bir karşılığıdır hem de yüksek meblağlar tutabilmektedir. Ancak bazen işçi hakkında devam eden haciz kararları olabilmektedir. Bu kapsamda işçinin hak ettiği kıdem tazminatı miktarı işçiye ödenmek yerine haczedilerek icra müdürlüğüne ödenebilir mi?

Kıdem tazminatı

İşyerinde en az 1 yıllık kıdemi olan işçi, diğer şartları da taşıyorsa kıdem tazminatı alabilmektedir. Bu tazminat işçinin kıdemine göre arttığından ve ödeme esnasında sadece damga vergisi kesintisi yapıldığından, yüksek rakamlara ulaşabilmektedir. Birçok işçi için âdeta bir emeklilik ikramiyesi niteliğinde olan kıdem tazminatı bu nedenle çok önemli bir tazminat kalemidir.

İşçinin icra borcunun olması

Bu durumda icra müdürlükleri işyerine resmi yazı göndererek işçinin ücretlerinin bir kısmının kesilerek kendisine gönderilmesini istemektedir. İşçi ücretlerinin ¼ ünün haczedilebileceğini daha önce yazmıştım. İşverenler için bu talebe uymak yasal bir zorunluluktur. Maaşın ¼ ü icra müdürlüğünün hesabına gönderilmekte ve kalan kısmı işçiye ödenmektedir. Peki ama işçi işten ayrılmış ve kıdem tazminatını hak etmişse ne olur?

Kıdem tazminatının haczedilmesi

Öyle ya, işverene ulaşmış bir icra yazısı olduğunu varsayalım. İşveren gerekli kesintiyi yaparak her ay icra müdürlüğüne gönderiyor olsun. Bu işçi işten ayrılmak zorunda kalmış ya da çıkarılmışsa ve kıdem tazminatını  da hak etmişse, işveren kıdem tazminatını kime ödeyecektir?

İlk bakışta bunun işçi için hayati bir ödeme olduğu ve icra müdürlüğüne gönderilmemesi veya gönderilse bile ¼ ünün gönderilmesi gerektiği düşünülebilir. Ama Yargıtay kararları bu yönde değildir.

kıdem tazminatı icra haciz

Bir kararında Yargıtay 12. Hukuk dairesi şöyle demektedir: “Somut olayda alacaklının ücret ve kıdem tazminatı alacağının toplamı için yaptığı başvurunun icra müdürlüğünce reddi üzerine, mahkemenin 23.7.2009 tarih ve 2009/599-586 sayılı kararıyla icra müdürlüğünün red kararının iptaline karar verilmiştir. Oysa yukarıda anılan yasa maddelerinin kapsamında ücret ve maaşlar olup, kıdem tazminatı bu kanun KAPSAMINDA DEĞİLDİR. Bu durumda mahkemece istemin sadece ücret ve maaş alacakları yönünden kabul edilmesi gerekirken ücretten sayılmayan kıdem tazminatını da kapsar şekilde kabulüne karar verilmesi isabetsizdir.”

Görüleceği üzere kıdem tazminatı, ücret olarak görülmediğinden; ¼ ünün haczedilebileceği kuralına tabi değildir. Tamamının haczedilerek icra müdürlüğüne gönderilmesi gerekir.

SONUÇ

İşçinin ücretinin en çok ¼ üne haciz koyulabilmesi kuralı, ücret niteliğindeki ödemeler için geçerlidir. Kıdem tazminatı ise niteliği itibariyle bir ücret türü değildir. Bu nedenle tamamının haczedilmesi mümkündür.

Eğer işçinin icra dairesine borcu varsa, gerekirse kıdem tazminatının tamamının haczedilerek icra müdürlüğüne gönderilmesi gerekir. Ancak borç ödendikten sonra kalan kısım işçinin hesabına yatırılabilir. İcra müdürlüğüne ödeme yapılmadan işçiye kıdem tazminatı ödenmesi halinde, işyerinin hukuki sorumluluğu gündeme gelecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

43 Yorum

 1. işverenden 30000 tl avans aldım bankaya 30000 tl borcum var işveren kıdem tazminatımı avansamı sayar bankayamı verir

  1. Yasa gereği tüm yasal ödemelerin banka kanalı ile yapılması gerekmektedir. Konuyu işverenle görüşmelisiniz.

 2. 3 bankaya ayrı ayrı borcum var.İşten cıkartldım. Aldıgım kağıda göre banka hesabına yatar yazıyor. Bankaya yattıktan sonra hemen geri çekebilirmiyim ???

  1. Ufuk bey kıdem tazminatından bahsediyorsanız, eğer banka hesabınıza yatırılacaksa elbette çekebilirsiniz. Çünkü buradaki sorumluluk işverene aittir.

 3. Is yerinden askerlik nedeni ayrildim 7500 lira kidem tazminatim cikti 3000 lira icra borcum var 4000 lira kaliyor bu kalan meblayi en gec kac gun icinde yatirmalari gerekiyor.tesekkur ederim

 4. Merhaba , Ben bugün işten ayrıldım daha doğrusu çıkarıldım 9 aydır çalışıyordum. Maaşım ve ihbar tazminatımla birlikte toplam 3.000 lira para yattı hesabıma . Ama hesabımda haciz olduğu için 2.000 lirası kesildi sanırım maaşımın 1/4 her ay olduğu gibi kesildi ama ihbar tazminatımın hepsini kesildi. Benim buna itiraz etme hakkım varmı ? nasıl bir yol izlemem gerekir ? Teşekkürler .

 5. 9 senedir Taşören olarak calistim devletin verdiği kadrodan yararlanamadim.tasoren olarak çalışırken maaşında icra vardi.simdi çalıştığım kurumdan tazminat için başvuru yapacam..tazminatımı şirket değil kurum verecek eğer tazminat alırsam üstümde bulunan icralara kesinti olurmu.

  1. Oğuzhan bey, kurumunuza gelen bir resmi yazı varsa evet, kesinti yapılması yasal zorunluluktur.

 6. İyi akşamlar 1999 öncesi sigorta girişim var ve ailevi sebeplerden işyerinden ayrılmam gerekiyor sgk 3600 yasasından faydalanabılceğimi ve tazminatımı alabilceğimi söyledi fakat devam eden bir icram var maaş tan kesiliyor 3600 den de başvurmuş olsam icra tazminatımı alabilirmi

  1. Burak bey, icra müdürlüğünün işyerine ulaşmış yazısı varsa, işvereniniz ilgili kesintiyi yapmak zorunda kalacaktır.

 7. Slm.benimde maaşımdan kesinti var.3600.gunu doldurdum ve tazminat alma hakkım var ama icralarim var.tazminatim kesilirmi ne kadarı kesilir. Birde emekli olduğumda kesilmeye devam ederim.

  1. Zekeriya bey, kıdem tazminatından yapılan haciz kesintilerinde her hangi bir sınırlama yoktur. Borcun tamamı ne kadar ise, tazminatınız miktarınca tamamı kesilebilir. Emekli maaşı ise haczedilemez.

 8. Benim toplamda 4.500 liralik icram vardi maasimdan her ay kesildi ve bunlarin toplamida 2.250 lira is yerinden ayrildim ve 6.000 lira tazminat almaya hak kazandim ve tazminatimin hepsini icra mudurlune ödediklerini söyluyo sirket geri kalan parami nasil ve kimden alirim.

  1. Aykut bey, icra müdürlüğüne gidin ve ne kadar ödeme yapıldığını net olarak öğrenin. Böylece hesabınızı tam olarak yapabilirsiniz.

 9. Maasimda 1150 tl lik icra kesintisi var ve halen devam ediyor. Ocak 2018 ayi dahil maaşima 1890 tl lik terör tazminati adı altında zam geldi. Nisan ayi dahil 4 aylik birikmisi toplu diğer ayları 15 inde almaya devam edeceğim. Alacagim terör tazminatinda kesinti durumu nasıl olur?

  1. Cahit bey, anladığım kadarıyla işçi değilsiniz. Bu nedenle yorum yaparak sizi yanıltmak istemem.

 10. Mrb ben 5 aylık işciyim 2000 tl haciz var icra kağıdı yeni geldi 1 ay kesinti oldu sadece işi bırakcam maaşımın tamamı kesilir mi

 11. Abi ben 4 senelik işçiyim 20milyar kadar tazminatim var 25 binlik icram var ama her ay 360 kesiliyo şu anda beni çıkarsalar tazminatın tamamı el koyabilirlermi koyarya başka yolu yokmu ödemenin

 12. Merhabalar ben iki ay önce evlilik sebebiyle noterden iş feshi yapıp işten ayrıldım 7 gün mühlet verdim ama kıdem tazminatimi ve yıllık izin ucretlerimi hala yatirmadilar arabulucuya verdim görüşmeye gelmediler şimdi beklemedeyim mahkemeye vericem ama uzun surer onun öncesinde icraya verebilirmiyim versem bile benimki ilamlı mi oluyor ilamsız mi elimde noterden feshim var sonuçta

  1. Elif hanım ilamsız icra takibi yapabilirsiniz. Bu konuda hata yapmamak için bir avukata danışmanızı öneririm.

 13. merhabalar benim maaşımda 1 den fazla haciz var alacağım tazminat sadece sıradaki bankayamı verilir kalan kısmı banamı ödenir yoksa diğer sıradaki alacaklaramı dağıtılır

  1. İsa bey, İcra Müdürlüğünden işverene gelen yazının içeriğini bilmek gerekir. Ama kıdem tazminatınızın tamamının haczedilmesi mümkündür.

 14. 2014 yilindn itibaren maaş hacim var 29000 tl 01 06 2018 itibari ole 25200 tl odenmis is yerine gelen yeni tebligatta ayni dosya numarasi ile 32800 tl borç ve haczin devamina diye bir tebligatt ulasmis bu konuda yardimci olursaniz sevinirim

 15. 2014 yılından 35 bin lira üzerinden
  Maaş hacizim vardı ve Bitti
  İcra dairesinden yeni bir ödeme emri
  Geldi 45 bin tele Maaş hacizine devam
  Edilmesi diye Bu normal midir
  Birde Tazminat içeren bir yazı yok
  Son gelen Tebligatta. Tazminatima el koyabilir lermi işten ayrılma durumunda
  Yardımcı olursanız sevinirim
  Anlaşma yolunu denedim ısrarla
  35 bin istiyorlar.

  1. Kerim bey ikinci icranın neden geldiğini haliyle bilemem. Ama icra emri gelmişse, işveren kıdem tazminatınızın tamamını icra dairesine göndermek zorundadır.

 16. Ben devlet memuruyum maaşımdan haciz var emekli olmak istesem tazminatım icraya kesilir mi Ankara tazminat öderken icra olduğunu bir yere soruyormu

  1. Merhaba. Devlet memuru olduğunuza göre kıdem tazminatı değil de ikramiyeden bahsediyor olmalısınız. Bu konuda bir malumatımız yoktur.

 17. Merhabalar benim 2013 2015 yılları arasında çalıştığım bir inşaat işinde kıdem tazminatım yatırıldı ve çektim.
  yalnız işveren bu tazminatı sizin kalfanızdan kesiyorum diyerek bizden geri aldılar
  Kıdem tazminatı kesilşrmi işçinin hakkı degilmi
  Şimdi dava açma hakkım olabilırmi geri alabilirmiyim

  1. Ömer bey kıdem tazminatı geri alınmaz ama geri verilmez de. Bu para sizin hesabınıza yattığına göre, tazminatı işverene geri verdiğinizi nasıl ispat edeceksiniz?

   1. Peki işverenin bu parayı bizden kesme şansı varmı
    işe girerken ve çıkarken baya bi kâğıt imzaladık
    İmza attıgımız kâğıtları okumadık bile
    Bu yolla kıdem tazminatı almama hakkımız olabilirmiş teşekkürler

 18. İhbar ve kıdem tazminatımı aldım ancak kıdem tazminatım eksik yattı. Tazminatımdan kişi borcu adı altında bir kesinti yapılması hukukimidir.

   1. Zeynel bey ibb çalışanıydım. 2014,2015,2106 yıllarında kreş hizmeti aldım. Fakat 2015 yılı dosyası sayıştay tarafından incelenmiş ibb nin yaptığı bu hizmetin kamuyu zarara uğrattığı düşünülmüş olup ibb nin harcama yetkilisi ve gerçekleştirme görevlisine fatura edilmiş onlarda hizmetten yararlanan personelin maaşından kesintiye gidildi. Benden de bu şekilde kesiliyordu mahkemeye verdim ancak emekli olurken baskı yapılarak mahkemeden vazgeçirildim. Bu sefer bunlar bu kesintiyi toplu olarak kestiler. Bunun için yapmam gereken başka bir şey var mıdır. Bu kesinti hukuki müdür?

    1. Kanaatimce yasal süreci başlatarak hakkınızı arayabilirsiniz. Böyle bir kesintinin mahkeme kararı olmaksızın yapılması doğru değildir. Arabulucu başvurusu yapmalısınız.

 19. Iş sonlanması sonucunda 14400 lira tazminatımı icra dairesi alacağı olan kişiye 11797 lira olarak ödemiş. Bu arada 2600 tl kesinti neden ve ne için kesilir. Yanlış bir hesaplamamı yoksa normal biseymi tşkler

  1. İbrahim bey, belki de alacaklının kalan alacak miktarı o kadardır. Açıkçası bunun cevabını bilmemiz mümkün değil.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.