Kıdem ve ihbar tazminatı ödemesinden hangi kesintiler yapılır?

Kıdem ve ihbar tazminatı ödemesinden hangi kesintiler yapılır?

Yıllar boyunca işyerinde çalışan işçi işten ayrılmak istediğinde, şartların oluşması halinde, kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır. Kıdem tazminatı bir tür emeklilik ikramiyesi olarak düşünülebilir. İşçinin işverenine yaptığı hizmetin ve emeğinin karşılığıdır.

Ancak kıdem tazminatı her ne kadar bir çeşit emeklilik ikramiyesi olsa da, devlet tarafından değil işveren tarafından ödenmektedir. Bu nedenle ödenmesinde bazı sıkıntılar yaşanabilmektedir. Aynı şekilde ihbar tazminatı da, şartlarının oluşması halinde işten çıkarılan işçiye ödenmesi gereken bir tazminattır. Bilindiği üzere, şartların oluşması halinde işçiye 2, 4, 6 ya da 8 haftalık ücretleri tutarında ihbar tazminatı ödenmesi gerekir.

Peki bu ödemelerden hangi kesintiler yapılacaktır? Her işçinin bu kesintileri bilmesi ve takip etmesi gerekir. Bu kesintiler şu şekildedir;

  • Kıdem tazminatı tutarından, ödeme esnasında sadece damga vergisi kesilir. ( Damga vergisi oranı 2017 yılı için -binde 7,59- yani yüzde 0,759 dur.)
  • İhbar tazminatından hem gelir vergisi hem de damga vergisi kesilir. (Gelir vergisi, vergi diliminize göre değişmekle beraber yüzde 15 ila 35 arasında değişir.)
  • Bunlar dışında her hangi bir kesinti yapılmaz. (SGK primleri vs. kesilmez.)

NOT: Kıdem ve ihbar tazminatı hangi hallerde ödenir ve nasıl hesaplanır konularında yayımlanan yazılar aşağıdadır. Bu yazılara bakarak konu hakkında daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz.

Kıdem tazminatında gelir vergisi iadesi nedir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Kıdem tazminatı nedir?

Kıdem tazminatına hak kazanma şeması

Taksitle kıdem tazminatı ödenir mi?

İhbar tazminatı nedir?

İstifa eden işçinin ihbar tazminatı ödemesi

NOT 2: Kıdem tazminatından kesilen gelir vergilerinin iadesi hakkında 30/01/2019 tarihinde yapılan düzenlemenin ayrıntılarını öğrenmek için şu yazımıza göz atabilirsiniz:

iscidunyasi.com/kidem-tazminatinda-gelir-vergisi-iadesi-nedir


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.