Kısmi süreli çalışanlar işsizlik maaşı alabilir mi?

Kısmi süreli çalışan işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

İşsizlik maaşı, işini kaybeden işçi için önemli bir sosyal yardım niteliği taşımaktadır. Gelirden yoksun kalan işsizler, böylece en azından iş buluncaya kadar bir miktar para almakta ve bu sayede kendilerine daha uygun bir iş bulma imkanına kavuşmaktadır. Ancak işsizlik maaşı, her halde ve şartta alınabilen bir ödeme değildir ve bazı şartlara bağlıdır. Peki kısmi süreli ya da part time çalışan bir işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

Kısmi süreli çalışma

Kısmi süreli çalışmayı anlattığımız bir başka yazımızda da belirttiğimiz üzere; işyerindeki normal haftalık çalışma süresinin 2/3’üne kadar yapılan çalışmalar, kısmi süreli kabul edilmektedir. Örneğin haftalık 45 saat çalışılan bir işyerinde, 30 saat ve altında çalışma yapan işçiler bu kapsama girmektedir.

Kısmi süreli çalışanların haklarını

Sanılanın aksine, kısmi süreli çalışan işçiler de tam süreli çalışanlar gibi kıdem tazminatı, yıllık izin ya da hafta tatili kullanma hakkına sahiptir. Bu işçilere, sırf kısmi süreli oldukları için ayrımcılık yapılamaz ve İş Kanununun öngördüğü tüm haklardan bunlar da faydalanır.

İşsizlik maaşı alma şartları

İşsizlik ödeneğinin hangi hallerde alınacağını daha önce açıklamıştık. Şimdi kısaca, bu şartları sıralayalım:

 • İşçi haklı bir nedene dayanarak işten ayrılmış olmalı ya da işveren, haklı bir sebebi yokken onu çıkarmış olmalıdır. (İstifa eden işçi, işsizlik maaşı alamaz.)
 • İşçinin işten ayrıldığı tarihten geriye doğru son 3 yılda en az 600 gün sigorta prim gününün olması gerekir.
 • İşçi, işten ayrıldığı tarihten geriye doğru son 120 günün tamamında sigortalı olmalıdır.

Part time çalışan 120 gün şartını sağlayamaz

kısmi süreli işsizlik maaşı

İşte asıl sıkıntı da burada doğmaktadır. İşsizlik maaşında son 120 günün hesabının nasıl yapılması gerektiğini daha önce açıklamıştım. İşçinin raporlu olması ya da ücretsiz izin alması gibi haller nedeniyle boşluğu olsa bile, bunlar çalışılmış gibi kabul ediliyordu.

Ancak işçinin son 120 günde tek bir gün bile boşluğu varsa ve bunun nedeni, işçinin çalışmamış olması ise, açıkçası işsizlik maaşı bağlanamamaktadır. Kısmi süreli çalışan bir işçi ise haliyle, ayın her günü için SGK’ya sigortalı gösterilmemektedir.

Bunun sonucu ise, diğer şartları sağlıyor olsa bile, son 120 günde mutlaka sigorta boşluğu olan kısmi süreli çalışanın, hiçbir şekilde işsizlik maaşı alamamasıdır.

Kısmi süreli çalışan, isteğe bağlı sigortalı olursa iş değişir!

2011 yılında İşsizlik Sigortası Kanununun 46ncı maddesinde yapılan bir değişiklikle, part time çalışanlara da işsizlik maaşı alabilme imkanı getirilmiştir. Ama bunun için, kısmi süreli çalışan işçinin, ay içerisindeki eksik günlerini, isteğe bağlı sigortalılık kapsamında kendisinin tamamlaması gerekmektedir.

Dolayısıyla; ay içinde örneğin 20 gün kısmi süreli çalışan bir işçi, kalan 10 günü de kendisi, isteğe bağlı sigortalılık kapsamında prim öderse son 120 gün şartını sağlayabilir. Burada bir hususu hatırlatmak isterim. Eksik günleri için isteğe bağlı sigorta yatırmak isteyen işçiden normalde işsizlik sigortası primi kesilmemektedir. Bu nedenle; SGK’ya başvuru esnasında hem normal prim kesilmesini hem de ayrıca %3 oranında işsizlik sigortası primi kesilmesini istediğinizi özellikle belirtmeniz gerekmektedir.

SONUÇ

Kısmi süreli çalışan bir işçinin, normal şartlar altında, ay içinde mutlaka sigortaya bildirilmeyen günü olacaktır. Çünkü işçinin bir aylık çalışması tam değil, adından da anlaşılacağı üzere kısmidir. Dolayısıyla bu şekilde çalışan bir part time işçinin, son 120 gün boyunca kesintisiz sigortalı olmak şartını sağlaması mümkün değildir. Hal böyle olunca da, bu işçinin işsizlik maaşı alma şansı yoktur.

Ancak ay içindeki eksik günleri için isteğe bağlı sigortalılık başvurusu yapan ve eksik günlerinin primlerini ve işsizlik sigortası primini ödeyen bir kısmi süreli çalışan, son 120 gün şartını sağlayabilecek ve diğer şartları da taşıyorsa, işsizlik maaşı alabilecektir.


,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

18 Yorum

 1. Zeynel bey yanlış bildiğiniz bir durum söz konusu ZARA mağazasında part time çalışıyordum ve şirketin bir şubesi kapandı tazminat hakkım doğdu.

  Sonuç olarak tazminatımı aldım ve işsizlik maaşına başvurdum 600 günü doldurduğum için iş bulana kadar 4 ay boyunca işsizlik maaşı aldım.
  Part time çalışanlarda 120 gün çalışma şartı yok zaten sigortalılar çalıştığı gün kadar o yüzden alabilirler.

 2. Şu an 6 yıl sure ile aynı şirkette asgerı ücret ile gündüz çalışan işcıyım..
  Sorum :Ekonomik zorluktan dolayı sabah 09:00 ve akşam 18:30 olan. Çalıma saatim dışında 21:00. 02:00. Partaym çalışmayı düşünüyorum.
  Partaym iş im diyet iş yerindeki sosyal ve kanuni haklarımı ne nasıl etkiler…
  Örnek .1. Gündüz işinden gereçli sebeble ayrılır isem
  A. İşsizlik maaşı alabilirmiyim
  B. Tazminat hakkım alabilirmiyim
  C. Mahkemelik olur isek hukuki süreçte (partaym çalışmam bana yasal olarak ne gını engeli teşkil eder:
  Teşekkür ederım

 3. Merhaba Eşim doğum öncesi 105 gun sgk var doğum raporu bitti 3 yılda 600 günü var 20 gün den beri çalışıyor işkur yarim gün çalışma dan faydalanmak istiyor daha sonra 3ay sonra işsizlik maaşı alabilir mi teşekkürler

  1. Merhaba, kısmi süreli çalışan işçiler, son 120 gün kesintisiz çalışma şartını taşımadığı için işsizlik maaşı alamazlar.

 4. Merhaba. Bir mağazada 6 aydır part time olarak çalışmaktayım. Dizlerimde meniskus yirtiginin büyümesi sebebi ile doktordan rapor alarak tazminatımı da talep ederek işten çıkmayı düşünüyorum. Tazminat hakkımı alabilir miyim? 120 eksik günümü odesem işsizlik maaşı alabilir miyim? Son 3 yılda 600 günlük sigortam ise farklı şirketlerden olması sorun çıkarır mı?
  Not : dizlerim bu isyerinde hastalanmadi ama bu isyerinde büyük oranda ilerledi hastalık.

 5. Merhabalar; Sigorta prim günüm ve yılım doldu.Yaşdan dolayı 2020 aralık ayında emekli olabiliyorum. Yeni bir işe girdim 2, 5 aydır sigortasız çalışıyorum.(ön muhasebe) Asgari ücretten prim yatırıyorlar. Benim ise daha evvelki çalşmalarım aldığım ücret üzerinden yani asgari ücretin üzerinde yatırıldı. Yeni işimde asgari ücret üzerinden prim yatmaya devam ederse emeklilik maaşında düşüş olduğunu duydum. Bu olumsuz durumdan etkilenmemek için hangi şartta çalışmam gerekir bu konuda detaylı biligi verirseniz sevinirim. (işsizlik ödeneği, emeklilikteki tazminat vs) 8 gün üzerinden sözleşme yapılıp 22 gün puantaj doldurulup sözleşme hazırlanma gibi de çalışılabiliyormuş , bu durumun olumlu olumsuz yanları nedir. Ne tavsiye edersiniz. Teşekkür ederim. Naciye Güler

  1. Naciye hanım, bu çok teknik bir konu. Özel çalışma yapılması, tüm bilgilerinizin incelenmesi vs. gerekir. Dilerseniz, bulunduğunuz yerde varsa, bir emeklilik danışmanlık firmasından hizmet alabilirsiniz. Diğer türlü, size verilecek bilgiler yanıltıcı olacaktır.

 6. Merhaba doğum sonrası çalıştığım şirkette kısmi süreli çalışmaya basladim Sigorta primim 15 gün üzerinden yatıyor son 3 yılda 696 günüm var işsizlik maaşı alabilir miyim

  1. Zeynep hanım, kısmi süreli çalıştığınız için ne yazık ki son 120 kesintisiz olmadıktan sonra, işsizlik maaşı alamazsınız.

 7. Merhaba 11 aydır özel bir bankada part time gişe destek yetkilisi olarak çalışmaktayım bu ay sonu sözleşmem bitiyor istifa falan etmedim onun öncesinde de 732 günlük bir primim var biliyorsunuz ki bankalar SGK ya bağlı değil kendi emeklilik sandıkları var oraya yatıyor günlük primler ayrıyetten bir de özel sağlık sigortası yapıyorlar bu durumda ben işsizlik maaşı alabilir miyim? Teşekkür ederim

  1. Merhaba. Bankalar da SGK’ya dahildir. Dolayısıyla, çalıştığınız dönem için SGK primleri yatırılmıştır. E-devletten hizmet dökümünüzü kontrol ettiniz mi?

 8. 14 aydır parti time olarak çalışıyorum 600gunden fazla sigorta primin var ancak maaş az olduğundan çıkmak istiyorum işsizlik maaşı alabilrmiyim

  1. Merhaba. Sigortanız her ay 30 günün altında bildirildiği için son 120 günü kesintisiz sağlamanız mümkün değildir. Böyle olunca da işsizlik maaşı alamazsınız.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.