Kısmi süreli çalışmada maaş hesaplama

Part time işçi maaşı nasıl hesaplanır?

Part time ya da kanuni söylemiyle kısmi süreli çalışma, İş Kanununun belirlediği haftalık çalışma süresinin önemli ölçüde altında yapılan çalışmaları ifade etmektedir. İşçi haftada 45 saat çalışmadığına göre, daha az ücret alacaktır. Peki ama kısmi süreli çalışanın maaşı nasıl hesaplanır?

Part time işçi ne demektir?

Bu konuyu daha önce yazdığım için, ayrıntılı olarak açıklamak istemiyorum. Kısmi süreli çalışmayı anlattığımız şu yazımıza göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Kısaca hatırlatmam gerekirse; haftada en çok 30 saat çalışan işçiler kısmi süreli işçi olarak kabul edilmektedir.

Kısmi süreli çalışanın maaşı

Bu işçi için öncelikle; haftalık çalışma süresinin en çok 30 saat belirlendiğini söyleyebiliriz. Bunun anlamı; işçinin bu sürenin altında çalıştırılabileceği, ancak üzerinde çalıştırılamayacağıdır. Yani kısmi süreli bir işçi için haftalık çalışma süresi örneğin 20 saat belirlenebilir ve işçinin bu mesaisini ister 2 günde ve istenirse 6 günde tamamlaması beklenebilir.

Vardiyalı çalışmak istemeyen işçi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Kısmi süreli çalışan işçi için belirlenmiş bir sabit ücret miktarı yoktur. Önemli olan, bu işçi için iş sözleşmesinde belirlenmiş olan rakamdır. İşçinin maaşını hesaplarken de bu rakamı esas almamız gerekir.

Part time işçi çalıştığı kadar ücret alır

kısmi süreli maaş hesaplama

O halde bunu bir örnekle daha anlaşılır kılalım. İşyerinde normal haftalık çalışma süresinin 45 saat olduğunu ve üniversite öğrencisi olan part time işçinin de haftada 3 gün ve toplam 15 saat işe geldiğini varsayalım. İş sözleşmesinde işçinin asgari ücretle çalışacağı belirlenmiş olsun.

O halde bu işçi için belirlenen aylık ücretin 1.404 TL olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu 1.404 TL haftalık 45 saatlik çalışmanın karşılığıdır. Bu durumda işçinin saatlik ücretinin 6,24 TL olduğunu görürüz.

Ay içinde işçinin toplam 65 saat çalıştığını varsayalım. Bu durumda ay sonunda bu üniversite öğrencisi part time işçi 65*6,24 TL yani 405,60 TL maaş alacaktır.

SONUÇ

Part time çalışıyor ve almanız gereken ücreti merak ediyorsanız, öncelikle sizin için belirlenen aylık ücret tutarını bilmeniz gerekir. Bu tutar ise ya iş sözleşmenizde yazar ya da uygulamada sizin için belirlenen bir rakam vardır.

İşte bu aylık ücret, sizin alacağınız ücret değil; almanız gereken ücrete esas olan rakamdır. Yani ay içinde kaç saat çalışırsanız, o kadar ücret alırsınız. Yapmanız gereken, bir ay içinde çalıştığınız saatleri toplamak ve çıkan rakamı saat ücretinizle çarpmaktır.

Şunu da hatırlatmak isterim ki, kısmi süreli çalışan bir işçi için, ücret hesaplamasına esas olacak aylık miktar asla asgari ücretten az olamaz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

10 Yorum

 1. Merhabalar
  Ben kurumsal şirkete part çalişiyorum ve benım aylık çalişma surem 100 saat olarak degeli ortalama saatlik ücret bana brüt 8.80 oldugu soyleniyor nasıl nır hesaplama yapmamiz gerekir,

  İyi çalişmalar

  1. Veysel bey, kısmü süreli maaşınıza esas alınan ücret ne kadar? Bu rakamı 225’e bölerek, saatlik ücretinizi bulabilirsiniz.

 2. giyim firmasında günde 5 saat çalışmaktayım. Asgari ücrete göre bu giyim firmasında 5 saatlik mesai sonucunda ne kadar almam gerekir. Bana söylenen saati 5Liradan günde 25 lira sizce bir eksiklik yok mu ? asgari ücret üzerinden değerlendirildiğinde

  1. Normalde asgari ücret karşılığı 1600 çalışma saati 195 1600/195=8.20 olması gerekir yani kaç saat çalışırsan bununla çarpılır ama yasal olarak yukarıdaki yazı geçerli mantıksız part time çalışacaksan saat ücreti anlaşıp çalışmak daha mantıklı

 3. Merhaba, kısmi süreli çalışma kapsamında haftada 30 saat çalışıyorum, işe 5 gün gidiyorum günde 6 saat olarak. İşyerim cumartesi günleri tatildir. Maaşım hesaplanırken sizin yukarıda anlattığınız gibi yapılıyor ancak sadece hafta içi gittiğim günleri topluyorlar, cumartesi ve pazar günleri hesaba dahil edilmiyor. Cumartesi, pazar günlerini de saatlik ücret ile çarpıp ödemeleri gerekmez mi?

 4. Ben haftada üç gün dört saat haftanın üç günü on buçuk saat çalışıyorum perşembeleri tatil sigorta talep etmedim geçici çalışmayı düşünüyorum sizce benim maaşım ne kadar olmalı

  1. Süreyya hanım, bu sorunun cevabını ancak siz ve işveren bilebilirsiniz. Tek kural, saatlik ücretinizin asgari ücretin altında belirlenemeyeceğidir.

 5. Ben saat sabah 11 de gidip akşama doğru 17-18 gibi çıkıcam. Böyle esnek bir saat çalışması butikde. 1200tl ayda verebiliriz. Pazar günü izin ve hafta içi salı günü daha geç gelebilirsin denildi. Evime yakın yarım saatlik bir isim olurda eve uğramam gerektiğinde uğrayabilirim. Sigorta işinide hemen değil daha sonradan yarım olarak yatırılsa. Sizce iyimi yoksa daha fazlamı verilmesi gerekiyor maaş olarak.? Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.