Kısmi süreli çalışmada maaş hesaplama

Part time işçi maaşı nasıl hesaplanır?

Part time ya da kanuni söylemiyle kısmi süreli çalışma, İş Kanununun belirlediği haftalık çalışma süresinin önemli ölçüde altında yapılan çalışmaları ifade etmektedir. İşçi haftada 45 saat çalışmadığına göre, daha az ücret alacaktır. Peki ama kısmi süreli çalışanın maaşı nasıl hesaplanır?

Reklam

Part time işçi ne demektir?

Bu konuyu daha önce yazdığım için, ayrıntılı olarak açıklamak istemiyorum. Kısmi süreli çalışmayı anlattığımız şu yazımıza göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Kısaca hatırlatmam gerekirse; haftada en çok 30 saat çalışan işçiler kısmi süreli işçi olarak kabul edilmektedir.

Kısmi süreli çalışanın maaşı

Bu işçi için öncelikle; haftalık çalışma süresinin en çok 30 saat belirlendiğini söyleyebiliriz. Bunun anlamı; işçinin bu sürenin altında çalıştırılabileceği, ancak üzerinde çalıştırılamayacağıdır. Yani kısmi süreli bir işçi için haftalık çalışma süresi örneğin 20 saat belirlenebilir ve işçinin bu mesaisini ister 2 günde ve istenirse 6 günde tamamlaması beklenebilir.

Kısmi süreli çalışan işçi için belirlenmiş bir sabit ücret miktarı yoktur. Önemli olan, bu işçi için iş sözleşmesinde belirlenmiş olan rakamdır. İşçinin maaşını hesaplarken de bu rakamı esas almamız gerekir.

Part time işçi çalıştığı kadar ücret alır

kısmi süreli maaş hesaplama

O halde bunu bir örnekle daha anlaşılır kılalım. İşyerinde normal haftalık çalışma süresinin 45 saat olduğunu ve üniversite öğrencisi olan part time işçinin de haftada 3 gün ve toplam 15 saat işe geldiğini varsayalım. İş sözleşmesinde işçinin asgari ücretle çalışacağı belirlenmiş olsun.

O halde bu işçi için belirlenen aylık ücretin 1.404 TL olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu 1.404 TL haftalık 45 saatlik çalışmanın karşılığıdır. Bu durumda işçinin saatlik ücretinin 6,24 TL olduğunu görürüz.

Ay içinde işçinin toplam 65 saat çalıştığını varsayalım. Bu durumda ay sonunda bu üniversite öğrencisi part time işçi 65*6,24 TL yani 405,60 TL maaş alacaktır.

SONUÇ

Part time çalışıyor ve almanız gereken ücreti merak ediyorsanız, öncelikle sizin için belirlenen aylık ücret tutarını bilmeniz gerekir. Bu tutar ise ya iş sözleşmenizde yazar ya da uygulamada sizin için belirlenen bir rakam vardır.

İşte bu aylık ücret, sizin alacağınız ücret değil; almanız gereken ücrete esas olan rakamdır. Yani ay içinde kaç saat çalışırsanız, o kadar ücret alırsınız. Yapmanız gereken, bir ay içinde çalıştığınız saatleri toplamak ve çıkan rakamı saat ücretinizle çarpmaktır.

Şunu da hatırlatmak isterim ki, kısmi süreli çalışan bir işçi için, ücret hesaplamasına esas olacak aylık miktar asla asgari ücretten az olamaz.

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Merhabalar
    Ben kurumsal şirkete part çalişiyorum ve benım aylık çalişma surem 100 saat olarak degeli ortalama saatlik ücret bana brüt 8.80 oldugu soyleniyor nasıl nır hesaplama yapmamiz gerekir,

    İyi çalişmalar

    1. Veysel bey, kısmü süreli maaşınıza esas alınan ücret ne kadar? Bu rakamı 225’e bölerek, saatlik ücretinizi bulabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.