Kısmi Süreli İş Sözleşmesi Nedir?

kısmi süreli çalışma dilekçesi

Kısmi süreli / Part time iş sözleşmesi

İş yerinde tam süreli iş sözleşmesiyle yapılmakta olan emsal çalışma süresinin üçte ikisi oranına kadar gerçekleştirilen çalışma, kısmi süreli çalışmadır.

İşçinin haftalık çalışma süresinin, tam süreli çalışmakta emsal işçiye göre büyük ölçüde daha az belirlenmiş olduğu bir sözleşmedir.(2/3 oranında)

Kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçi, haklı bir neden olmadıkça, sırf iş sözleşmesi kısmi süreli olduğu için tam süreli emsal işçiye göre farklı bir işleme maruz kalamaz. Kısmi süreli / part time çalışan işçinin ücret ve paraya ilişkin bölünebilir alacakları, tam süreli işçiye göre çalıştığı süreye orantılanarak ödenir.

İşyerinde görev yapan işçilerin niteliklerine uygun açık yer varsa; işçilerin kısmi süreliden tam süreli sözleşmeye veya tam süreliden kısmi süreli sözleşmeye geçme istekleri işverence dikkate alınmalı ve boş yerler zamanında duyurulmalıdır.

Kısmi süreli çalışan bir işçiye fazla çalışma ya da fazla sürelerle çalışma yaptırılması mümkün değildir. Kısmi süreli iş sözleşmesi örneğini buradan indirebilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Merhaba ben turizm de 12 ay faal olan otelden 6 dan fazla çalıştim ve 1.5 ay askı beklerken çünkü kadroya almamak ve haklarına tecavüz etmek için bunu yapıyor lar bütün oteller 12 ay açık olanlar zehir zıkkım olsun hakkmz neyse sadede gelelim beni ihbarsz bir şekilde haksız yere işten attılar ise iade davası açmayı düşünüyorum maddi durumum iyi değil bu durum da avukat talebinde bulunabilirmyim ve is sözleşmesi belirli mi belirsiz mi oluyor bu durum da kafama takılan soru ? leri var anladnlstrsanz sevinirim teşekkürler.

    1. Merhaba. Elbette, adli yardım talep edebilirsiniz. Sözleşmenizi görmeden bir şey söylemek zor ama 6 yıldır çalışıyorsanız belirsiz süreli iş sözleşmesi olması çok yüksek ihtimaldir.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.