Kısmi süreli iş sözleşmesi örneği

İş Kanununda yer alan esnek çalışma modellerinden birisi de kısmi süreli çalışmadır. Kısmi süreli ya da bilinen adıyla part-time çalışma, normal çalışmaya göre daha az çalışmayı gerektirir. Sizin için kullanışlı ve özgün 2 adet kısmi süreli iş sözleşmesi örneği hazırladık.

Kaç tür iş sözleşmesi var?

İşçi ile işverenin arasındaki iş ilişkisinin niteliğine ve ihtiyaca göre iş sözleşmelerinin türü de değişir. Böylece her iş sözleşmesi türünün diğerinden farklı sonuçları olur. İş Kanununda öngörülen iş sözleşmeleri şöyle sıralanabilir:

  • Kısmi süreli ve tam süreli
  • Belirsiz süreli ve belirli süreli
  • Süreksiz ve sürekli
  • Çağrı üzerine çalışma
  • Uzaktan çalışma
  • Deneme süreli
  • Takım sözleşmesi ile oluşturulan

Kısmi süreli iş sözleşmesi nedir?

İş Kanununda kısmi süreli iş sözleşmesi “işçinin normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlendiği” iş sözleşmesi olarak tanımlanmıştır: iscidunyasi.com/kismi-sureli-is-sozlesmesi-nedir

Bu tanımda üstü kapalı olarak belirtilen “önemli ölçüde az” kavramının ne anlama geldiği, İş Kanununa İlişkin Çalışma Süreleri Yönetmeliğinin 6’ncı maddesinde netleştirilmiş ve işyerindeki tam süreli çalışan emsal işçinin çalışmasının üçte ikisi oranına kadar yapılan çalışma şeklinde tanımlanmıştır.

part time iş sözleşmesi

Kısmi süreli çalışma süresi

Yukarıdaki tanımlamadan anlaşılacağı üzere; kısmi süreli çalışma için herhangi bir saat telaffuz edilmemiş, bunun yerine emsal tam süreli işçinin çalışmasının 2/3’ü esas alınmıştır. O halde işyerinde emsal tam süreli çalışan işçi için çalışma süresi haftalık 45 saat ise, part time çalışan işçinin çalışma süresi EN ÇOK 30 saat olabilecektir.

İşçi ücretsiz izin dilekçesi örneği

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İşyerinde haftalık çalışma süresi 45 saat değil de 36 saat olsaydı, bu durumda kısmi süreli çalışanın haftalık çalışma süresi de en çok bunun üçte ikisi olan 24 saat olabilirdi.

Kısmi süreli çalışma koşulları

Kısmi süreli çalışan işçi, sırf emsali işçiye göre daha az çalışıyor diye daha az hakka sahip değildir. Özellik arz eden bu çalışma sistemine dair önemli bilgiler verdiğimiz aşağıdaki yazılardan bilgi edinebilirsiniz:

iscidunyasi.com/kismi-sureli-istihdamda-hafta-tatili-olusur-mu

iscidunyasi.com/kismi-sureli-calisan-ise-iade-davasi-acabilir-mi

iscidunyasi.com/kismi-sureli-calismada-maas-hesaplama

kısmi süreli sözleşme

Part time iş sözleşmesi ama nasıl?

İnternette yer alan kısmi süreli iş sözleşmesi örneklerine baktığımızda, bunların neredeyse hepsinin birbirinin aynısı olduğunu ve tek tip oluşturulduğunu görürüz. Halbuki bir iş sözleşmesi hem kısmi süreli hem belirsiz süreli olabileceği gibi hem kısmi süreli hem de belirli süreli de olabilir.

Part time iş sözleşmesi örnekleri

Elbette daha çok rastlanan belirsiz süreli kısmi süreli iş sözleşmesidir. Yine de her ihtimale karşın, sizler için bir de belirli süreli kısmi süreli iş sözleşmesi de hazırladık.

Kısmi süreli / part time çalışan işçiler için belirsiz süreli kısmi süreli iş sözleşmesi örneği ile belirli süreli kısmi süreli iş sözleşmesi örneğini aşağıdan indirebilirsiniz.

Kısmi süreli iş sözleşmesi (Belirsiz süreli çalışanlar için): drive.google.com/open?id=0B3IQOb5JnsdQMkJrS0NhMlo4ZWs

Kısmi süreli iş sözleşmesi (Belirli süreli çalışanlar için): drive.google.com/open?id=0B3IQOb5JnsdQQ3BTZm52R0lCaXM


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. slm ben bir ilce üniversitesinde 6 aylık geçici kalorifer işinde çalısıyorum geçen yıl hariç bu 3 yıldır 6 aylık çalışıyorum bana ve benim gibi çalışanlarda bu kadrodan faydalanıyormu tşk.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.