Kötüniyet tazminatı nedir? Hangi işçiler talep edebilir?

Kötü niyet tazminatı nedir?

Kötüniyet tazminatı, belirli şartlar oluştuğunda işçiye ödenmesi gereken ve miktarı, bildirim süresinin üç katı olan bir tazminat türüdür. Bu tazminatın hangi durumlarda ve kimlere ödenmesi gerektiğini sizlere bu yazıda açıklamaya çalışacağım.

İhbar süreleri

Kötü niyet tazminatını tanımlamadan önce, İş Kanununun 17nci maddesinde belirlenen ihbar sürelerini öğrenmek gerekmektedir. Buna göre; belirsiz süreli iş sözleşmesinin söz konusu olduğu iş ilişkilerinde, iş akdini feshetmek isteyen taraf bunu karşı tarafa belli bir süre önceden bildirmekle mükelleftir. Bildirim süreleri şu şekildedir:

 • İşi 6 aydan az süren olan işçi bakımından 2 hafta
 • İşi 6 aydan 1,5 yıla kadar sürmüş olan işçi bakımından 4 hafta
 • İşi 1,5 yıldan 3 yıla kadar süren işçi bakımından 6 hafta
 • İşi 3 yıldan çok süren olan işçi bakımından 8 hafta

Kötüniyet tazminatı kime ödenir?

Bu tazminat, belirli şartların oluşması halinde işçiye ödenir. Kötü niyet tazminatına hak kazanabilmenin şartları şu şekilde sıralanabilir:

İşçi alacaklarında faiz başlangıcı ve oranları

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Kötü niyet tazminatının miktarı

Bu miktar da İş Kanununda açıkça belirtilmiş olup bu konuda mahkemenin her hangi bir takdir yetkisi bulunmamaktadır. Mahkemece kötü niyet tazminatının ödenmesi gerektiğine karar verilmişse, bu tazminat miktarı işçinin ihbar süresinin üç katı olarak belirlenmelidir.

O halde kıdemi 6 aydan az olan işçi için kötü niyet tazminatı tutarı işçinin altı haftalık ücreti, 6 ay ile 1,5 yıl arasında kıdemi olan işçi için on iki haftalık ücreti, 1,5 yıl ile 3 yıl arasında kıdemi olan işçi için on sekiz haftalık ücreti ve 3 yıldan çok kıdemi olan işçi için ise yirmi dört haftalık ücreti olarak belirlenecektir.

Kötüniyet tazminatı ile ihbar tazminatı birlikte olur mu?

kötü niyet tazminatı nedir?

Yine İş Kanununun amir hükmü gereğince, kötü niyet tazminatı ödenmesine karar verilen bir işçiye aynı zamanda ihbar tazminatının da ödenmesi mümkündür. Yani, işvereni tarafından fesih hakkı kötüye kullanılarak işten çıkarıldığı için kötü niyet tazminatı alan işçi; eğer ihbar tazminatını alamamışsa, onu da alabilecektir.

Kötü niyet tazminatının hesaplanması

Kötüniyet tazminatına esas olan ücret hesaplanırken, işçinin sadece çıplak ücreti esas alınmaz. Ayrıca işçiye maaşı dışında ödenen diğer ücretler ile sağlanan ve para ile ölçülebilen menfaatler de dikkate alınır ve maaşa eklenir.

SONUÇ

İşvereninin fesih hakkını kötüye kullandığını düşünen işçi, dava açarak kötü niyet tazminatı talep edebilir. Bunun ilk şartı, işçinin iş güvencesine sahip olmamasıdır. Çünkü iş güvencesine sahip olan bir işçi zaten işe iade davası açma hakkına sahiptir. İş güvencesine sahip olduğu halde kötü niyet tazminatı talep eden işçinin bu isteği, mahkemece reddedilecektir.

İşçinin iş sözleşmesinin kötü niyetle fesih edildiğinin mahkemece tespit edilmesi halinde işçiye, kıdemine göre belirlenen ihbar sürelerinin üç katı tutarında kötü niyet tazminatı ödenecektir. Bu tazminata esas olan ücret, işçinin sadece net maaşı değil; maaşıyla birlikte ona ödenen diğer ücretler ile para ile ölçülebilen menfaatler toplamıdır.

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

25 Yorum

 1. Aylık 238 saat civarı çalışıyorum fakat aldığım ücret yine asgari yani 1301 tl buna dayanarak işten çıkıp yasal yollara basvursam tazminat alabilir miyim ? 3 yıldır çalışıyorum. Mail olarak cevap verebilir misiniz? Teşekkürler

  1. Fevzi bey, işe iade davası açamıyorsanız bu davayı açabilirsiniz. Yolu da iş mahkemesine başvurmaktır.

   1. Merhabalar efendim
    Kurumsal bir şirkette çalışıyorum şirketimiz kapanacak ve kıdem tazminatımı ve yıllık iznimi 23 gün süreyle kaybediyorum 11 ay 7 gün çalışmış oluyorum.Tazminatımı vermeyecekler büyük ihtimalle Nasıl bir yol izleyebilirim işe iade davası açamam çünkü şirketim kapanıyor bilgilendirirseniz sevinirim öğrenciyim yol göstermenizi istiyorum teşekkürler.

    1. Emre bey, aslında siz durumu özetlemişsiniz. Ne yazık ki kıdem tazminatı da alamazsınız, işe iade davası da açamazsınız. İhbar süresi kullandırılmazsa ihbar tazminatı talep etmeniz mümkün olabilir.

 2. Merhaba bende 01.12 .2016 günü hiç sebepsiz yere işten cikarildim ne bana 15 gün önce haber verildi müdür odasına çağırdı ve benimle çalışmak istemediğini söyledi ve muhasebesini yanına gittim ve bana imzalattigi evrakları okumadan imzalatti ve ben ağlayarak o üzüntüyle okumadan imzaladım ve benim tazminatimi verdiler ama işsizlik maaşını hak edemiyormusum 22 . Maddeden beni işten çıkarmışlar ve ben işsizlik maaşı alamıyorum dava açsam kazanirmiyim bilgi verirmisiniz

  1. Merhaba, konulara hep duygusal olarak yaklaşılıyor. Böyle olduğu müddetçe de dava açılsa da kazanılma şansı maalesef ki düşük olabiliyor. Zamanında niçin itiraz etmediniz? Hadi siz İK uygulamarını bilmiyor, yabancısınız. Niçin zamanında hukuki destek almadınız? Kanunun size tanımış olduğu en azından bir 6 gün var. Çıkış sebebiniz size ne olarak bildirildi? Ne imzaladınız?
   Bu gibi kanıtlar ortaya konulmadıkça mahkemeler de maalesef ”Ne koparabiliriz’e” karşı tedbir almak zorunda kalıyor.
   Dava açma hakkınız her zaman vardır, anayasal hakkınızdır.
   İyi günler.

 3. Merhaba 11.25.2016 tarihinde özel ambulans firmasına şantiyede görevli olarak işe başladım 02.26.2017 tarihinde ambulans firması değişti ama şantiyede aynı şahıs adına çalışmaktayım ve yeni firma ismiyle 03.19.2017 tarihinde çıktı girdi yapılmış ve arada 19 günlük sigorta primini yatmamış şantiyede girişim idari işlerde mümkün 04.30.2018 tarihinde şantiye bitiyor ve ben bu süre içinde 07.30.17.30 saatleri arası çalışıyorum şantiyede kaldığım için 17.30 dan sonra işverenin hasta nakil işlerine özel olarak gönderiyor bu esnada belimde kayma oluştu 2 gün rapor aldım ama raporlumusun olduğum halde yine kendi özel işinde çalıştırıldığı ayrıca biz firma olarak tazminat vermiyoruz diye söylüyor normal çalışma süren 8 saat ama 10 saat şantiyede diğer süre içinde özel işlerinde calistiriliyorum maaş haczin var gecikmeli yatırıyor yani 1 taksit yatırıyor 2 taksit yatitmiyor ve beni işten çıkarmasının gerekçesi olarak maaş haczin olduğunu söylüyor 30.04.2018 tarihinde eşyalarını toplamam gerektihini söylüyor ne yapmalıyım bilgi verirseniz memnun olurum iyi çalışmalar kolay gelsin

 4. Ben 11 aydır kot fabrikasında çalışıyorum bizi taşeron firmaya geçirmek için çıkışımızı veriyorlar kidem tazminati alamıyorum 10 gun ile 1 yılı kaciriyorum art niyet davası açabilir miyim (800kişi calisiyor )

  1. Battal bey, çalışmaya devam edecekseniz, ileride bu sürelerin kıdem tazminatını da alabilirsiniz.

 5. 01.10.2017 de ise başladım 28.03.2018 tarihinde iş kazası geçirdim şuan raporum devam ediyor işten çıkarılma ihtimalim var haklarım nelerdir tazminat alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim ayrıca işyeri başka doktora göndermek istiyor böyle hakları varmı gitme mecburiyetim varmı

  1. Levent bey, kıdeminiz 1 yılın altında olduğu için kıdem tazminatı alamazsınız. Rapor süreniz art arda 10 haftayı geçerse de, ihbar tazminatı ödenmeden işten çıkarılabilirsiniz.

 6. Merhaba Zeynel Abidin bey ben Adana özel bir kurumda sınıf öğretmenliği yapıyorum sözleşmem bir yıldan 12 gün eksik ve seneye sözleşme yapmayacaklarını yasal süreler içinde bildirdiler kötü niyet tazminatı alabilir miyim çünkü saçma sebepler sunularak kendi egolarının kölesi olarak işime sebep oldular ve öğretmenlerin kolejler le anlaşma süresi mayıs ayıdır onlar temmuz sonu bildirimde bulundular cevabınızı bekliyorum iyi çalışmalar dilerim

  1. Evet, bu durumda bu tazminatı talep edebilirsiniz. Bir avukattan profesyonel destek almanız yararınıza olacaktır.

 7. Mrb ben bi güvenlik sirketin de bi projede güvenlik olarak calisiyorum 6 arkadastik 3 muzu isten cikarip düşuk maaşlı brojeye vermek istediler bizde arabulucu ya gittik 5ay 13 gun çalışmış olduk haklarimizi nasil aliriz ihbar tazminatı kötüye kullanma tazminatı alabilirmiyiz direk cikardilar ihbar sonradan gelin kullanin diyorlar biz arabulucu ya gittik ten sonra ne yapmamız lazim yardimci olursaniz

  1. Merhaba. Bundan sonra beklemeniz gerekir. Arabulucu sizi uzlaştıramazsa, dava açmalısınız. Kötüniyet tazminatı talep etme hakkınız da olacaktır.

 8. Merhaba 11 ay çalıştığım iş yeri işletmesi başkasına verildi ve sıgorta kapanışımı vermedi 20 gündür çalışmıyorum 2 ay önce dükkan tadilata girdi sıgortamı dondurmuş gösterdi imza attıktan sonra çıkışını vereceğini söyledi işkurdan yararlanabilmiyim ve tazminat talep edebilirmiyim ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Şu anda fiilen çalışmıyorsanız ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. İşsizlik maaşı için beklemektense, İşkur’a başvuru yapın ve sonucu kendiniz öğrenin.

 9. Merhaba benim 6 ay oldu işe gireli bizi 2 haftadır ücretsiz izne çıkardılar maaş falan alamicam ben 2 haftadır boş olarak bekliyorum çıkış falan verilmedi ücretsiz izin için hiç bir şey imzalamadım ben işsiz kaldıgim günler için herhangi birşey talep edebiliyormuyum veya bizi çıkarırlarsa okadar boş kaldığımız günlerde var veya diyelim 1 ay oldu cagirmadilar ve çıkarmıyorlarsa ne gibi hak talep edebilirim

 10. merhaba ben mustafa11 aydır tsk spor okulunda taşaron firma tarafından sigortalı çalıştırılıyoruz 3 kişiyiz ihale 1 ay sonra bitiyor ve hepimize zorla tehtidle ibraname imzalatmak istediler zaten hiçbir hakkınız yok sözleşmeyi bu şekilde yaptık imzalayıp defolun gidin diyorlar bizim kötü niyetden tazminat davası hakkımız varmı birde hiçbir hakkımız yoksa neden zorla ibrarname imzası alınmak isteniyor astsubay ve firma tarafından anlayamadık inşallah yardımcı olursunuz BAZI ARKADAŞLARIN SSK GİRİŞLERİDE ÇALIŞILMA BAŞLANGICIMIZDAN 2 HAFTA SONRA YAPILMIŞ SÜRELERİDE FARKLI FARKLI YAPILMIŞ BİZE LÜTFEN YOL GÖSTERİRMİSİNİZ NEY YAPALIM

  1. Merhaba. İş sözleşmenizin içeriğini bilmeden yorum yapamam. Ama genel olarak şunu söyleyebilirim ki; aleyhinize olacak hiçbir evraka imza atmanız gerekmez. Hatta bu tür evraklar ileride aleyhinize sonuç doğurabilir.

 11. Merhaba ben maaşlı güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Ancak ikinci bir işte ayda 8.10 gün çalışıyorum babam vefat etti ölüm izni istedim ikinci iş yerim vermedi bende çalışma Bakanlığına şikayet ettim yasal hakkım olduğunu vermesi gerektiğini söylediler. Şikayet sonucu firma ceza alır mı ceza alırsa muhtemelen beni çıkarabilir 11 ay oldu çalışıyorum nasıl bir yol izliyebilirim. İşe iade mi yoksa kötü niyet davası mı açmaliyim

  1. Merhaba. Varsayımlar üzerine konuşmanın faydası olmayacaktır. Eğer işveren sizi bu gerekçeyle işten çıkarırsa ve bize yazarsanız, o zaman sizi daha doğru yönlendirebiliriz.

 12. Merhaba,

  8 aydır çalıştığım işyerimden Bir kaç gün önce yazılı uyarı aldım ekip yöneticim ile çalışmakta zorlanıyorum haklarım nelerdir nasıl bir yol izlemeliyim?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.