Mahkeme kararıyla işsizlik maaşı alınması

Mahkeme kararıyla işsizlik maaşı alınması

İşsizlik maaşı almanın bazı şartları vardır. Bunların başında da işçinin işten ayrılış şekli gelir. Bir işçinin işsizlik maaşı alabilmesi için ya kusuru yokken çıkarılması ya da haklı bir nedene dayanarak işten ayrılması gerekir. İşte İşkur bu kontrolü, işverenler tarafından SGK’ya bildirilen çıkış kodlarına göre yapmaktadır. Ancak işveren her zaman doğru çıkış koduyla bildirim yapmayabilir. Böyle bir durumda işçiye işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Fakat işçi iş mahkemesine, hakları için dava açar ve davayı kazanırsa ne olur? Geriye dönük işsizlik maaşı alınması mümkün müdür?

İşsizlik maaşı alma şartları

İşsizlik maaşına hak kazanılabilmesi için şu üç şartın birlikte taşınması gerekir:

 • İşçinin son 120 gün boyunca kesintisiz olarak sigortası bildirilmiş olmalıdır.
 • İşçinin, son üç yılda en azından 600 gün sigortası bildirilmiş olmalıdır.
 • İşçi kusuru yokken çıkarılmış olmalı ya da haklı bir nedenle işten ayrılmış olmalıdır.

Başka bir yazımda detaylı olarak anlattığım üzere, bu üç şartın tamamını birlikte taşımayan işçiye işsizlik maaşı bağlanmamaktadır.

İşsizlik maaşında SGK çıkış kodunun önemi

Bir işçi işten çıktığında, işverenin Sosyal Güvenlik Kurumuna işten ayrılış bildirgesi vermesi yasal bir zorunluluktur. Bu bildirgede bir bölüm de işçinin işten ayrılış şekliyle ilgilidir. SGK 1’den 36’ya kadar kodlar belirlemiştir ve her bir kod farklı bir anlama gelmektedir. Örneğin 29 kodu işçinin kusuru nedeniyle işten çıkarıldığını, 4 kodu işçinin kusuru yokken işveren tarafından işten çıkarıldığını ya da 13 kodu kadın işçinin evlilik nedeniyle işten çıktığını gösterir.

İşten ayrılan işçi, ayrıldığı tarihten itibaren bir ay içinde İşkur’a işsizlik maaşı için başvurmak zorundadır. İşkur’a başvuran işçinin talebi değerlendirilirken öncelikle bu SGK çıkış koduna bakılır. Şu listeden de göreceğiniz üzere, hangi kodlara işsizlik maaşı bağlanacağı ve hangilerine bağlanmayacağı baştan bellidir.

Eğer işçi için yapılan çıkış bildirimi, işsizlik maaşının ödenmesini gerektirmiyorsa işçiye maaş bağlanmayacaktır. Burada şöyle bir soru gündeme gelebilir: Ya işveren yanlış ya da hatalı bildirimde bulunmuşsa?

İşçinin dava açması

mahkeme kararı işsizlik maaşı

Böyle bir durumda, işçi ne derse desin, ne yazık ki ona işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Örneğin işveren tarafından çıkarılan bir işçinin bildirimi istifa olarak yapılmış olsa, işçi derdini ne kadar anlatmaya çabalarsa çabalasın, ona işsizlik maaşı bağlanmaz. Bu durumda İşkur, işçiye mahkemeye gitmesini söyleyecektir. Peki nedir bu mahkeme?

Bu noktada işçinin, işsizlil maaşı bağlanması için mahkemeye başvurması gibi bir durum söz konusu değildir. Kastedilen mahkeme, işçinin diğer alacakları için iş mahkemesine açacağı davadır. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ya da ücret alacakları gibi hakları için işçi işverene dava açmalıdır. Böyle bir davanın kazanılması halinde, işsizlik maaşının geriye dönük alınması mümkündür.

Mahkeme kararıyla işsizlik maaşı nasıl alınır?

Önce sizin için, biraz sonra anlatacaklarımın kısa bir özetini yapmak istiyorum. Mahkeme kararıyla geriye dönük işsizlik maaşı alabilmenin şartları şunlardır:

 • İşçi, işveren aleyhine iş mahkemesinde dava açmış ve bu davayı kazanmış olmalıdır.
 • İş mahkemesi kararı temyize gitmişse, Yargıtay kararı da işçi lehine olmalıdır.
 • İşçi, kendisine tebliğ edilen Yargıtay kararından itibaren 1 ay içinde işsizlik maaşı için başvurmalıdır.
 • İşsiz kalınan tarihten Yargıtay kararının tebliğine kadar, işçinin işsiz kaldığı süreler olmalıdır ki geriye dönük işsizlik ödeneği ödensin.

Şimdi bu hususların ayrıntısına girelim. Diyelim ki, işsizlik maaşı almanız gerektiği halde, işveren bilerek ya da hata yaparak SGK çıkış kodunuzu farklı bildirdiği için, işsizlik maaşı alamadınız. Bu durumda işveren kıdem tazminatınızı da ödemedi. Siz de iş mahkemesinde dava açtınız ve kıdem tazminatı ile diğer haklarınızı talep ettiniz.

Dava lehinize sonuçlandı. Sonrasında Yargıtay’a giden dosyada da lehinize karar verildi. Böylece, aslında kusurunuz olmadan işten çıkarıldığınız kanıtlanmış oldu.

Dosdoğru İşkur’a gidiyorsunuz. Ama unutmayın, Yargıtay kararının size ya da avukatınıza tebliğinden itibaren 1 ay içinde başvurmazsanız, hakkınızı yitirirsiniz. İşkur’da ilgili servisi bularak hem iş mahkemesi hem de Yargıtay kararınızı bir dilekçe ekinde veriyorsunuz. Dilekçede, geçmişe dönük işsizlik maaşı istediğinizi belirtiyorsunuz.

Bundan sonra İşkur ne yapıyor? İşkur öncelikle mahkeme kararlarınızı okuyor. Karar içeriğinden, o zamanki ayrılışınızda size işsizlik maaşı bağlanması gerektiğine kanaat getirirse, işten ayrıldığınız tarihten o güne kadarki sigorta kayıtlarınızı inceliyor.

iş sözleşmesi türleri

Diyelim ki, siz işten ayrılalı 2 sene oldu. Bu iki sene içinde, kaç gün boşluğunuz olduğuna bakılıyor. Ayrı ayrı zamanlarda çalışmamış olsanız bile bunlar alt alta toplanıyor. Böylece, hak ettiğiniz işsizlik maaşı kaç ay ise, o kadar süre için size işsizlik maaşı geriye dönük ve tek seferde ödeniyor. Ama şunu da bilmeniz gerekir; bu iki sene içinde hiç boşluğunuz yoksa, yani başka işlerde çalışmaya devam etmişseniz, size işsizlik maaşı ödenmeyecektir.

SONUÇ

İşveren tarafından yanlış SGK çıkış kodu bildirildiği için işsizlik maaşı alamayan işçi, iş mahkemesinde işveren aleyhinde açtığı alacak davasını kazanması halinde, alamadığı bu işsizlik maaşlarını geriye dönük alabilmektedir. Yukarıda açıkladığım bu hususla ilgili püf noktalarını tekrar vurgulamak istiyorum:

 • İş mahkemesinde işveren aleyhine, kıdem tazimatı ve benzeri alacaklarınızın tahsili için dava açmış olmalısınız.
 • İşkur, iş mahkemesi kararını kabul etmiyor. Yargıtay sonucunu beklemek zorundasınız.
 • Yargıtay kararının size tebliğinden itibaren 1 ay içinde İşkur’a başvurmazsanız, hakkınızı yitirirsiniz.
 • Geriye dönük işsizlik maaşları tek seferde ve toplu olarak ödenmektedir.
 • Yapılacak ödemede, geriye dönük faiz işletilmemektedir.
 • Geriye dönük işsizlik maaşı ödemesi alabilmeniz için, işten ayrıldığınız tarihten Yargıtay kararının tebliğine kadar olan dönemde, sigortada boş günlerinizin olması gerekir. Kaç ay işsizlik maaşı hak etmiş olursanız olun, ancak işsiz kaldığınız günler kadar size maaş ödenecektir.
 • Bir başka deyişle, bu ödemeyi almanızın ön şartı, bahsettiğim dönemde işsiz kalmış olmanızdır. Örneğin bu süreçte, sigorta kayıtlarınıza göre, farklı dönemlerde 15 gün + 22 gün + 2 ay işsiz görünüyorsanız, İşkur bu süreleri birleştirecek ve bunların toplamı kadar işsizlik maaşı ödeyecektir. Bu ödemenin üst sınırı ise, sizin işten ayrıldığınız tarihte hak ettiğiniz maaş ödeme süresi olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

84 Yorum

 1. İnanılmaz güzel anlatmışsınız işsizlik maaşına dair zihnimdeki bulanıklığı gidermiş oldum sayenizde, emeğinize yüreğinize sağlık…

 2. İşkurdan genel merkezden haber bekliyoruz kac aydır ama cevabı gelmedi daha mahkeme kararımızı verdik yargıtayda var ama iş veren sigorta gününü bir gün eksik göndermiş diye işkur geriye dönük ödeme yapmıyor ankara genel merkeze dilekcenin cvb bekliyoruz veya Google de bu durumları araştırdık yazanları okumaktayız bu durumda 50veya60 kişi var aynı durumda eskişehir işkur hic ilgilenmiyor bu durumla napcaz bilgi sahibi olabilirmiyiz

  1. Ali bey, Yargıtay kararı da geldi mi? Geldiyse, bu karar içinde o eksik 1 gün için de bir karar var mı? Çünkü, İşkur ancak SGK’da o bir gün sigortalı olarak sayılırsa işlem yapabilir.

 3. Mustafa Bey Merhaba
  ben 15 yıl 3600 dilekçe vererek işten kendim ayrıldım işyeri tazminatımı vermedığı için iş mahkemesine başvurdum mahkeme sonuçlandı ve kesınleşti icra yolu ile haklarımı aldım .işsizlik maaşı hak ediyormuyum
  o zaman dan beri sigortam yatmamış işsiz gözukuyorum

 4. Merhaba, sözleşmemi haklı sebeple fesih ettiğim şirketime SGK ya yanlış bildirim yaptığı için dava açtım ve kazandım. Ancak benim davama (havacı olduğum ve Borçlar Kanununa bağlı olduğumuz için) İş Mahkemesi değil Asliye Hukuk Mahkemesi baktı. (Ayrıca Borçlar Kanununa bağlı olduğumuzdan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi haklarımız mevcut değil.) İstinaf yolu açık olmak üzere davayı kazandım. Bu davayla birlikte sözleşmeyi haklı fesih ettiğim tespit edilmiş oldu. Kararın kesinleşmesini avukatımın istinaf yoluna başvurmamasını talep ettim. Bunun üzerine çıkacak kesinleşmiş kararla birlikte İŞKUR a başvurursam geriye dönük işsizlik maaşımı alabilir miyim? Yoksa karşı tarafın da itiraz etme süresinin dolmasını mı beklemem gerekir?

  1. Merhaba. İşkur bu durumlarda yüksek mahkemenin verdiği temyiz kararlarını da görmek istiyor. Ama hem siz hem de karşı taraf istinafa başvurmazsanız ve bu durumu mahkemeden alacağınız bir yazı ile ya da kararla ortaya koyarsanız; yani kararın kesin olduğu açıkça ortada ise, İşkur’un size geriye dönük işsizlik maaşlarınızı ödemesi gerekir.

 5. 2012 de işten çıkarildim hemen issizlik sigortasi icin basvurumuda yaptim .kıdem tazminatı için mahkemeye verdim kazandım fakat verilen ücreti az bulduğum için yargıtaya başvuru yaptım yargıtaya bozma kararı aldı. Is mahkemesi yeniden bilirkişi raporu istedi davam inş bu ay karara bağlanıp kesinleşir ben bu arada işsizlik maaşım için ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Yazıda da belirtildiği gibi, Yargıtay kararı kesinleştiğinde, bu kararı İşkur’a götürmeniz yeterli olacaktır.

 6. 5 yıl süren bir davada, 5 yıl önceki işsizlik maaşından ödeme yapılması ve buna faiz işletilmemesi sizce adaletli bir durum mudur bunun mantığı nedir? Saygılarımla..

 7. Yazar ve yazarlardan allah razı olsun büyük sevap işliyorsunuz bizlere bilgiler aktarıp sorulara bikmadan cevap veriyorsunuz ne diyeyimki baska allah bin kere razı olsun sevgilerle

 8. slm Mustafa bey öncelikle degerli bilgileriniz ve zamanınız için teşekkür ederim. Benim 1992 sigorta girişim var arada 1800 gün bagkurum ve 2000 gün sigortam var iş yerinden 3600 le ayrılabilirmiyim.Eger ayrılabilirsem başka bir iş yerinde geçiçi bir işte 6 ay çalışırsam işsizlik maaşı alabilirmiyim.
  Şimdiden degerli bilgilerin için teşekkür ederim

  1. Merhaba. Eğer toplam priminiz 3600 günü aşıyorsa evet alabilirsiniz. Bu şekilde ayrıldığınızda ise işsizlik maaşı bağlanmaz.

 9. Merhaba…

  devamsızlıktan dolayı haklı fesih yapılarak işten çıkartıldım..işe iade davası açtım..yerel mahkeme haklı fesih dedi..istinaf geçerli fesih dedi..yargıtayda işveren tarafından yapılan feshin geçerli nedene dayandığını onadı..
  Yargıtay kararı kesin karar

  Sorum ;

  feshin geçerli nedene dayanmasından dolayı kıdem ve ihbar tazminatını hak ettim..bunu için önce arabulucuya gidip dava mı açmam gerekiyor ?

  bir de işten çıkarılınca işsizlik ödeneğine başvuru yaptım..haklı fesih yapılarak çıkarıldığım için işsizlik maaşıda alamadım..şimdi bu kararla işkur’a gitsem geriye dönük 3 aylık işsizlik maaşımı talep etsem almam mümkün müdür ?

  Saygılar

  1. Metehan bey, Yargıtay kararı kesindir. Bu nedenle kararla birlikte İşkur’a giderseniz, diğer şartlarınız da varsa size geriye dönük toplu işsizlik maaşı ödenecektir. Arabulucuya gerek yok, zaten mahkeme kararı var. İcra yoluyla alacağınızı talep edebilirsiniz.

   1. öncelikle cvbınız için tşkler..

    yalnız miktar belli olmadığından ilamlı mı yoksa ilamsız mı icra göndereceğiz ?

    dava açmadan herhangi bilirkişiden miktarı netleştirip icra göndermemiz mümkün mü ?

    yoksa miktarı kendimiz mi hesaplayacağız ?

    Saygılar efendim

    1. Metehan bey, mahkeme kararı tazminatlara ilişkin ise rakam da belirtilmiş olmalı. Bu konuda bir yanlışınız olmasın.

     1. Zeynel beyfendi sorumun en başında belirtmiş olduğum üzre ben işe iade davası açtım..

      yerel mahkeme haklı fesih dedi..istinaf geçerli fesih dedi işveren tarafından yapılan feshe..yargıtayda bu kararı onadı..

 10. 2009 ‘dan 2014 kasıma kadar çalışmış olduğum kurumsal firmadan tek taraflı sozlesme mi fesh edip iş mahkemesine verdim.yerel mahkemede haklarimi kazandım.dava yargitaya temhize gitti ve onama kararını aldım.is kura ilk işi bıraktığım zaman issizlik maaşı başvuru nda bulunmuştum.şimdi tekrar başvuru yapmam gerekir mi.ve ayrıca ne kadar issizlik maaşı alabilirim.toplam çalıştığım gun 1980.ve is den ayrıldım günden bu yana 2016 3 günlük ve 2017 den 36 günlük sigorta girişim oldu.baskada is de calısmadim.yargitay kararına kadar geriye dönük issizlik parasi alabilecekmiyim.

  1. Necibe hanım, işten ayrıldığınız tarihte kaç lira ve kaç gün boyunca işsizlik maaşı alacak idiyseniz; bu süre zarfında sigortalı günleriniz düşülür ve geri kalan kısmı toplu olarak alırsınız.

   1. 2014 kasım da işi tek taraflı fesh etmiştim.o anda iskura gittiğimde 10 aylık issizlik parasi alabilecegimi söylediler fakat mahkeme kararı olmadan alamazsın dediler.şimdi daha kararı uyapdan görebiliyoruz onama yapıldı.önümüzdeki hafta içinde karar elimizde olacak.benim sorum sizin dediğiniz gibi is den ayrılma 2014 den bugün tarihine kadar işsiz kaldığım günleri alabilecekmiyim.10 ay değilde 35 ay işsiz kaldığım günüm var.35 aymi alırım yoksa 10 ay olarakmi.

    1. Hayır, bu durumda işsiz kaldığınız sürenin tamamını değil, 10 ay hak etmişseniz, 10 aylık işsizlik maaşı alırsınız.

 11. Günaydın Zeynel bey benim size sorum şu. Beni çalıştığım firma dilekçe yolu ile uzlasmali fesih sağladı ve 4 sene mı sadece kıdem tazminatı vererek işime son verildi.Dilekcede askere gidecegimden dolayı geriye kalan zaman kısmını ailemle geçirmek istiyorum diyerek işten ayrıldım sonrasinda personel muhasebe yıl aradığımda askerlikten dolayı çıkarttık biz seni dediler fakat SGK 22 kodlu numaradan cikisim sağlanmış şirkete ne gibi katkısı var işsizlik maaşı alamamamin bu durum duzeltilirmi teşekkürler

  1. Serhat bey, askerlik nedeniyle işten ayrılan işçi, dönüşte işsizlik maaşı alabilir. 10 günü geçmediyse, şirketten rica edin, çıkışınızı askerlik olarak versin.

 12. Merhaba işten haklı sebeble noter tastikli ihtar çekerek ayrıldım şuan dosyam yargıtayda onanmasını bekliyorum
  Geçmişe dönük toplamda 2 yıl kadar sigortasız ve işsizim bu durumda eğer haklı olduğum anlaşılırsa geçmişe dönük kaç aylık işsizlik maaşı alırım ilgi ve alakanız için şimdiden teşekkürler

  1. Erhan bey, işten ayrıldığınız dönemde kaç ay işsizlik maaşı almaya hak kazanacak idiyseniz, o kadar süre için toplu maaş alırsınız.

 13. Mrh zeynel bey sorum. once calistigim yerden 4 yil sigortali calistim ayrildiktan sonra issizlik maasi basvurusu yapmadim 1 yil kadar bostaydim simdi ise calisiyorum alamadigim issizlik maasini alabilirmiyim bilginize

 14. Merhaba ben işsizlik maaşı alamadım mahkemeyi kazandım tüm haklarımı aldım. Sorum şu işten çıkarıldığım andan itibaren bakura geçtim. İşsizlik maaşı alabilirmiyim.

  1. Gökhan bey, ne yazık ki alamazsınız. Çünkü işsizlik maaşı, sadece işsiz kalınan dönemler için ödenmektedir.

 15. Merhaba.
  Benim durumumu şöyle. Özel bir bankada çalışırken haksız yere soruşturma istendi benden. Ben de savunmamı yazılı verip akabinde de 3600 günlük sigortam ve 15 yıllık sigortalılık sürem dolduğu için emeklilik şartı ile noter vasıtası ile tazminatımı isteyerek istifa ettim. Ankac kurum dilekçemi kabul etmeyip iş akdimi fesh etti. Dava açılmış olup devam etmektedir. İşsizlik maaşı başvurumda haliyle red edildi. Sorum davayı kazandığım zaman işsizlik maaşını geriye dönük alabilirmiyim ve alırsam kaç ay ve hangi tutar üzerinden alırım. (İstifa/fesh tarihi nisan/2015)

   1. Cevap için teşekkürler.
    Benim durumumda kurum, istifamı kabul etmeyip sırf tazminat vermemek için iş akdimi fesh etmişti (tazminatsız). İstifamı işleme almadılar. Yine de dediğiniz geçerli mi olacak 🙁

    1. Tazminatınızı ödemediler mi? Bu durumda dava açıp mahkemeyi kazanırsanız, İşkur’a başvurup geriye dönük işsizlik maaşı talep etmeniz gerekir.

 16. Mrblar sayın yazar zeynel ben bi kurumda 7 yil caliştim ve beni haksiz nedenlerle işten cikardilar ne tazminat verdiler ne bişey verdiler bende işkura gittim ve bana dedikleri seni birden fazla nedenle işten cikarmişlar dediler iş kanunun 29 uncu maddesi falan dediler bende mahkemeye verdim kazandim sonrasinda temyize gittiler ve yargitay karari onadı mahkemeyi kazandim sonra o kararlarla işkura gittim ve hakettigim işsizlik maaşini yine vermediler genel merkeze mail çekelim dediler ordan onaylarlarsa veririz dediler tam 2 ay oldu haber yok elimde yargitay karari var bana işsizlik maaşi cikarmi egerki cikmazsa işkuru elimdeki yargitay kararim ve mahkeme kararimla nereye şikayet edebilirim yani 2 ayda bi mail gelemedi bu para benim icin onemli gercekten beni bilgilendirirseniz cok sevinirim saygilarimla simdiden tesekkur ederim

  1. Hakan bey, önemli olan Yargıyay kararının içeriğidir. Bu kararı İşkur yorumlar ve ona göre karar verir. Bence beklemektense, yazılı bir dilekçeyle İşkur’a başvurun ve sonucun ne olduğunu sorun.

   1. Zeynel bey soruyorum hep ayni cvp mail bekliyoruz diyolar normalde yargitay kararini gorunce vermeleri gerekmiyomu…

    1. Hakan bey, normalde vermeleri gerekir. Ama belki de kararı tam olarak yorumlayamamışlar ve bu nedenle Ankara’ya sormuşlardır. Bence siz yazılı olarak başvurun ve durumu sorun.

 17. Ben 2005 Şubatta ile girdim ve Ocak 2017 de işten çıkartıldım. Halen işsizim. Yani 12 yıl hizmet verdim. Tazminatsız çıkış verdiler. İşe iade davasını kazandım. Kararın yazılmasını bekliyorum. Bu durumda ben kaç TL maaş alırım? Bu aşamada ben ne yapmalıyım.?

  1. Ahmet bey, işe başlatmazlarsa ve bu süreçte de işsiz kaldıysanız, geriye dönük işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ama İşkur yerel mahkeme kararını yeterli bulmaz. İşveren istinafa ya da temyize giderse, o kararı da görmek isteyecektir.

 18. Merhaba benim durumum 20 ay önce işten cikartildim girdikleri kod dan dolayı işsizlik maaşı alamadım ama tazminat ve kıdem davasını kazandık Yargıtay kararı onayladı işten cikarildikdan sonra 4 aylık bir boslugum var geriye dönük işsizlik maaşımi almak için tekrar mahkemeye mi başvurmanız gerekir yoksa tazminat ve kıdem davasındaki Yargıtay kararı geçerli mi geriye dönük almak için

  1. Aykut bey, Yargıtay kararını alın ve İşkur’a gidin. Başka bir şey yapmanıza gerek yok.

 19. Güzel anlatımınız icin teşekkürler!
  İs bası 10.08.13 çıkarılmam 01.12.15
  Haksız yere çıkarıldım. Suan dava sürecimin son asamasindayim. Mahkemem sonuçlanırsa is kura 1 ay içinde başvuru yapacağım. Ama merak ettiğim durum şu;
  01.12.15 den bu yorumu yazana kadar hala işsiz durumdayım. İs kur işsizlik maaşımı kaç ay öder. 2.5 yıllık SGK bildirilen maaşım kadar ödeme yapar mi ?

  Üst ödeme limiti var mi ?

  1. Mete bey, İşkur ne yazık ki maaşta güncelleme ya da faiz uygulaması yapmamaktadır. İşten ayrıldığınız tarihte size kaç lira işsizlik maaşı bağlanacak idiyse, tam olarak o rakam üzerinden ve kaç ay hak etmişseniz o kadar ay için toplu ödeme alabilirsiniz.

 20. Mrb ben 20.01.18 tarihinde terhis oldum ama işsizlik maaşına 22.03.18 tarihinde basvurdum geçen hafta hakedişim onaylandi . E devletten baktigimda onceki 4 ay odeme yapilmis ama ben ilk maaşımi 5.5.18 de alacam . Maaşimi alacağım gun onceki 4 ayi toplumu alacam ? Ve bu odeme yapildiysa maaş gününü beklemek zorunda miyim ? Sadece ayin 5 inde mi alabilirim ?

 21. Merhaba; 2014 de ve 2015 de çalıştığım iş yeri sigortamı benden habersiz iki defa çıkışımı ve girişimi yapmış ve çıkış yaptıklarında hemen giriş yapmadıkları için 17 günlük bir prim eksikliğide gözüküyor. Şuan hala aynı iş yerinden çalışmaktayım. Bu hususta kendi rızam ile mahkemeye vermeden İŞKUR’a gidip işten ayrılmak istediğimi söylesem işsizlik maaşı alabilir miyim.
  Şimdiden Teşekkür Ederim.

 22. Merhaba bir iş yerinde 6 seneye yakın çalışmaktayım borcumdan dolayı maşş haczi geldi patronum ben böyle şeylerle uğraşamam falan deyip beni haberim yokken sigortadan düşürmüş üzerinden üç aya yakın geçmiş ne yapmalıyım

  1. Serdal bey, bu durumda haklı fesih yaparak işten ayrılabilir ve haklarınızı talep edebilirsiniz.

 23. merhabalar ;
  07.05.2015 tarihinde askerden terhis oldum ve 2 ay işsiz kaldım bu süre zarfında birde gss borcu çıktı 280 tl ödeme yaptım … ancak daha sonraları öğrendiğim kadarıyla askerden gelince işsizlik maaşı alabileceğimi öğrendim… geçmişe yönelik işsizlik maaşımı alma olanağım varmıdır ?
  Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ender bey, süreyi geçirmişsiniz. Örneğin 8 aylık işsizlik maaşı hak eden bir işçi, 1 ay içinde başvuruması gerekirken 4 ay sonra başvurursa, ne yazık ki ancak kalan 4 ayı alabilir. Sizin durumunuzda ise aradan çok uzun zaman geçmiş.

 24. merhaba bende yaklaşık 3 sene kurumsal bir markada son yılımı mağaza yöneticisi olarak geçirdim mobinğ sebebi ile avukat ve noter aracılı ile iş aktimi fesh ettim. 3 ay kadar işşiz kaldım iş mahkesine başvurdum mobinğ i kanıtladım ve mahkemeyi kazandım. fakat işten ayrılıp 3 ay işsiz kaldıktan sonra İş-Kur vasıtası ile bir işeyerlestirildim mahkeme kararımı iş kura götürüp geriye dönük işşizlik maaşı talebinde bulundum ama işsizlik maaşı alırırmıyım ve işkurla yerleştirilmiş olmam siğortalı görünüp maaş almamı engellermi cevaplarsanız sevinirim

  1. Bilge hanım, 3 ay işsiz kalmış ve sonra işe girmişseniz, 3 aylık işsizlik maaşınız ödenecektir.

 25. Merhabalar 09.11.2017 tarihin de iş veren çıkışımı verdi ve ben bu iş yerinde 3 sene çalıştım .daha sonra başka bi işe girdim orda da 5 ay çalıştım çıktım şuan çalışmıyorum.İŞKUR a işsizlik maaşı için başvuru yapsam geriye dönük para alabilir miyim teşekkür ederim şimdiden.

 26. Merhaba Zeynel bey 03.03.2016 tarihinde hukuka aykırı davranış gerekçesiyle işten çıkarıldım ihbar kıdem alamadığım gibi işsizlikte alamadım dava açtım ve mahkeme sendikal nedenle çıkarıldığıma karar verdi yargıtay da bu kararı onadı yaklaşık olarak 14 ay işsiz kaldım
  15 gün önce dava sonuçlarıyla birlikte işkura tekrar başvuru yaptım ama hala geri dönüş olmadı
  Sizce ben alamadığım maaşlarımı alabilirmiyim

 27. 2014 nisan ayında verilen hakların geri alınması sebebiyle haklı fesih ile işten ayrıldım. İşverene dava açtım haklarım verilmediği için. Dosyam şuan yargıtayda. Peki sonuçlandığında sgk işsizlik maaşını 2014 yılı rakamlarına göre mi başvurduğum yıl rakamlarına göre mi ödeyecek?

  1. İrem hanım, işsizlik maaşı 2014 yılı rakamlarına göre ve faiz uygulanmaksızın ödenmektedir.

 28. Merhaba
  Yaklaşık 5 yıl çalıştığım iş yerimden maaşım ödenmediği için iş kanununun 24/ll-e maddesine dayanarak 24.08.2018 tarihinde haklı fesih yaparak istifa ettim bunu da avukat ve noter vasıtasıyla yaptım Bu sırada 5 eylüle kadar izindeydim İşveren 7 eylül tarihinde bana ihtarname yollayarak işe üç gün devamsızlık yaptığımı bu nedenle çıkarttıkları bildirdiler ve sgk ya da durumu bu şekilde bildirdiler Haziran ayında 3.duruşmamız var Kıdem tazminatımı ve geçmişe dönük işsizlik maaşımı alabilecek miyim

  1. Merhaba. Sonucu bilmemiz mümkün olmaz; ama şunu söyleyebilirim ki, siz ihtarname çekerek işinizi garantiye almışsınız.

 29. Selam ben geriye dönūk issizlik maasi icin basvurdum basvurum onaylandi fakat ödeyi toplu halde degil her ay ödeyeceklerini söylediler ne yapabilirim

 30. Merhabalar 8 yıl bir firmada çalıştım iş akdimi tek taraflı fesh ettim şuan mahkeme aşamasındayım işten ayrıldıktan sonra işsizlik ödeneğine başvurdum çıkmadı işten ayrıldıktan sonra 1.5 ay sonra yeni bir işe girdim 1 ay sigorta yatı sonra çıktım şuan 3 aydır işsizim mahkeme neticelendiğinde geriye dönük işsizlik ödeneğini sadece 1.5 ayımı verirler
  Kolay gelsin

  1. Evet, sadece işsiz kaldığınız dönem için geriye dönük işsizlik maaşı almanız mümkün olacaktır.

 31. İyi günler 4,5 yıl bir iş yerinde kesintisiz çalıştım. 2 yıl önce İş yeri iş yerinde bulunan 10 işçiyi de istifa itmiş gibi çıkışını vermişti. İŞKUR a gittim başvuruyu yaptım. işsizlik maaşı alamadım. iş yerine avukat aracılığı ile toplu olarak icra davası açtık ve 29.05.2018 tarihinde iş yeri avukatı ve bizim avukat anlaşmaya gidildi ve kıdem tazminatı ve diğer alacak tutarlarında indirim yapılarak almamız gerekenden ödemeden %30 falan daha az ödeme aldık.Yalnız icra davası dosyalarından birine de işsizlik maaşının 10 aylık tutarını da geçen yıl eklemiştik. Sonuçta toplu olarak iş yerinde ödeme aldım ve dava dosyası kapandı.Zararımız var sonuçta ama en azından 2 yıl sonrada olsa alacağımızın büyük bir kısmını almıştık.Size soracağım iş-kur dan işsizlik maaşını geriye dönük icra müdürlüğünün evrakları ile alabilir miyim.

  1. Ayşe hanım, evrak içeriğini görmek gerekir. Ama bahsettiğinize göre, alabileceğinizi zannediyorum.

   1. tşk ederim ilginiz için. Hangi evrakları götürmem gerekir icra müdürlüğünün dosyasının kapanması ile ilgili olan evraklar yeterlimi taraflar arası olan toplu anlaşmada eklenmesi gerekir mi.

    1. Ayşe hanım, burada evrakları takdir edecek olan İşkur’dur. Bu nedenle tüm evrakları İşkur’a sunmanızı öneririm.

 32. Merhaba 5 yıldır GSM operatörü tasoron firmasında çalışmaktayım iş yerim bana 2.5 yıldır zam yapmadı bu ay şirket çalışanlarına değişik oranlarda zam yaptı fakat şirket tarafından birim değiştirildiği bu sebeple geçtiğimiz birimdeki arkadaşlardan fazla maaş aldığım gerekçesiyle zam yapmayacaklarini soylediler. İkincisi resmi tatillerde mesaiye geldim ve mesai ucretimi odemiyolar işyerinden kıdem ve tazminat alabilir miyim nasıl bir yola başvurdu kalıtım teşekkürler

 33. Birsene 8 ay kurumsal bi sirkette calisiyom evliyim bi cocugum var sirket cocuk parasini yatirmiyor bide gecen senedeki iznimi kullanamadim isten nasil cikarsam haklarimi alirim

  1. Ayhan bey, her iki durum da haklı fesih sebebidir. Yapmanız gereken, bir haklı fesih bildirimi yaparak işten ayrılmak olacaktır. İşveren buna rağmen kıdem tazminatınızı ödemezse, mecburen yasal yollara başvurarak hakkınızı aramanız gerekir.

 34. Merhaba. İşten ayrılalı 2 ay oldu. 2 aydır işsizim. İşsizlik ödeneği için başvuru yaptım fakat son 4 ay mazeret olmadıkça kesintisiz prim yatması gerektiği için reddedildi. Bu kesilen günler DİĞER şeklinde girilmiş. Bunun için prim gününün neden eksik olduğunu belirten bir dilekçe istediler şirketten. Bende dilekçeyi onaylattırdıktan sonra işkura getirdim. Şimdi işsizlik ödeneğim onaylandı ve e devletten ödeme planıma baktığımda geçen 2 ayın ödemeleri de görünüyor bu ödeme planında. Şimdi ben bu geçen iki ayın ödemelerini de alabilecek miyim? İlginiz için teşekkürler.

 35. İyi günler 5 yıl çalıştığım iş yerinden çıkartıldım tazminat ödenmedi mahkemeye başvurdun kazandım işsizlik maaşını nasıl alabilirim toplu halde alabileceğim söyleniyor mahkeme kararı ile doğrumudur tşkr ederim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.