Mahkeme kararıyla işsizlik maaşı alınması

Mahkeme kararıyla işsizlik maaşı alınması

İşsizlik maaşı almanın bazı şartları vardır. Bunların başında da işçinin işten ayrılış şekli gelir. Bir işçinin işsizlik maaşı alabilmesi için ya kusuru yokken çıkarılması ya da haklı bir nedene dayanarak işten ayrılması gerekir. İşte İşkur bu kontrolü, işverenler tarafından SGK’ya bildirilen çıkış kodlarına göre yapmaktadır. Ancak işveren her zaman doğru çıkış koduyla bildirim yapmayabilir. Böyle bir durumda işçiye işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Fakat işçi iş mahkemesine, hakları için dava açar ve davayı kazanırsa ne olur? Geriye dönük işsizlik maaşı alınması mümkün müdür?

İşsizlik maaşı alma şartları

İşsizlik maaşına hak kazanılabilmesi için şu üç şartın birlikte taşınması gerekir:

 • İşçinin son 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olması gerekir.
 • İşçinin, son üç yılda en azından 600 gün sigortası bildirilmiş olmalıdır.
 • İşçi kusuru yokken çıkarılmış olmalı ya da haklı bir nedenle işten ayrılmış olmalıdır.

Başka bir yazımda detaylı olarak anlattığım üzere, bu üç şartın tamamını birlikte taşımayan işçiye işsizlik maaşı bağlanmamaktadır.

İşsizlik maaşında SGK çıkış kodunun önemi

İşsizlik maaşı nedeniyle tazminat davası

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Bir işçi işten çıktığında, işverenin Sosyal Güvenlik Kurumuna işten ayrılış bildirgesi vermesi yasal bir zorunluluktur. Bu bildirgede bir bölüm de işçinin işten ayrılış şekliyle ilgilidir. SGK 1’den 36’ya kadar kodlar belirlemiştir ve her bir kod farklı bir anlama gelmektedir. Örneğin 29 kodu işçinin kusuru nedeniyle işten çıkarıldığını, 4 kodu işçinin kusuru yokken işveren tarafından işten çıkarıldığını ya da 13 kodu kadın işçinin evlilik nedeniyle işten çıktığını gösterir.

İşten ayrılan işçi, ayrıldığı tarihten itibaren bir ay içinde İşkur’a işsizlik maaşı için başvurmak zorundadır. İşkur’a başvuran işçinin talebi değerlendirilirken öncelikle bu SGK çıkış koduna bakılır. Şu listeden de göreceğiniz üzere, hangi kodlara işsizlik maaşı bağlanacağı ve hangilerine bağlanmayacağı baştan bellidir.

Eğer işçi için yapılan çıkış bildirimi, işsizlik maaşının ödenmesini gerektirmiyorsa işçiye maaş bağlanmayacaktır. Burada şöyle bir soru gündeme gelebilir: Ya işveren yanlış ya da hatalı bildirimde bulunmuşsa?

İşçinin dava açması

mahkeme kararı işsizlik maaşı

Böyle bir durumda, işçi ne derse desin, ne yazık ki ona işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Örneğin işveren tarafından çıkarılan bir işçinin bildirimi istifa olarak yapılmış olsa, işçi derdini ne kadar anlatmaya çabalarsa çabalasın, ona işsizlik maaşı bağlanmaz. Bu durumda İşkur, işçiye mahkemeye gitmesini söyleyecektir. Peki nedir bu mahkeme?

Bu noktada işçinin, işsizlil maaşı bağlanması için mahkemeye başvurması gibi bir durum söz konusu değildir. Kastedilen mahkeme, işçinin diğer alacakları için iş mahkemesine açacağı davadır. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ya da ücret alacakları gibi hakları için işçi işverene dava açmalıdır. Böyle bir davanın kazanılması halinde, işsizlik maaşının geriye dönük alınması mümkündür.

Mahkeme kararıyla işsizlik maaşı nasıl alınır?

Önce sizin için, biraz sonra anlatacaklarımın kısa bir özetini yapmak istiyorum. Mahkeme kararıyla geriye dönük işsizlik maaşı alabilmenin şartları şunlardır:

 • İşçi, işveren aleyhine iş mahkemesinde dava açmış ve bu davayı kazanmış olmalıdır.
 • İş mahkemesi kararı temyize gitmişse, Yargıtay kararı da işçi lehine olmalıdır.
 • İşçi, kendisine tebliğ edilen Yargıtay kararından itibaren 1 ay içinde işsizlik maaşı için başvurmalıdır.
 • İşsiz kalınan tarihten Yargıtay kararının tebliğine kadar, işçinin işsiz kaldığı süreler olmalıdır ki geriye dönük işsizlik ödeneği ödensin.

Şimdi bu hususların ayrıntısına girelim. Diyelim ki, işsizlik maaşı almanız gerektiği halde, işveren bilerek ya da hata yaparak SGK çıkış kodunuzu farklı bildirdiği için, işsizlik maaşı alamadınız. Bu durumda işveren kıdem tazminatınızı da ödemedi. Siz de iş mahkemesinde dava açtınız ve kıdem tazminatı ile diğer haklarınızı talep ettiniz.

Dava lehinize sonuçlandı. Sonrasında Yargıtay’a giden dosyada da lehinize karar verildi. Böylece, aslında kusurunuz olmadan işten çıkarıldığınız kanıtlanmış oldu.

Dosdoğru İşkur’a gidiyorsunuz. Ama unutmayın, Yargıtay kararının size ya da avukatınıza tebliğinden itibaren 1 ay içinde başvurmazsanız, 1 aydan sonraki geç kaldığınız her gün, toplam hak ettiğiniz işsizlik maaşından düşülür. İşkur’da ilgili servisi bularak hem iş mahkemesi hem de Yargıtay kararınızı bir dilekçe ekinde veriyorsunuz. Dilekçede, geçmişe dönük işsizlik maaşı istediğinizi belirtiyorsunuz.

Bundan sonra İşkur ne yapıyor? İşkur öncelikle mahkeme kararlarınızı okuyor. Karar içeriğinden, o zamanki ayrılışınızda size işsizlik maaşı bağlanması gerektiğine kanaat getirirse, işten ayrıldığınız tarihten o güne kadarki sigorta kayıtlarınızı inceliyor.

iş sözleşmesi türleri

Diyelim ki, siz işten ayrılalı 2 sene oldu. Bu iki sene içinde, kaç gün boşluğunuz olduğuna bakılıyor. Ayrı ayrı zamanlarda çalışmamış olsanız bile bunlar alt alta toplanıyor. Böylece, hak ettiğiniz işsizlik maaşı kaç ay ise, o kadar süre için size işsizlik maaşı geriye dönük ve tek seferde ödeniyor. Ama şunu da bilmeniz gerekir; bu iki sene içinde hiç boşluğunuz yoksa, yani başka işlerde çalışmaya devam etmişseniz, size işsizlik maaşı ödenmeyecektir.

SONUÇ

İşveren tarafından yanlış SGK çıkış kodu bildirildiği için işsizlik maaşı alamayan işçi, iş mahkemesinde işveren aleyhinde açtığı alacak davasını kazanması halinde, alamadığı bu işsizlik maaşlarını geriye dönük alabilmektedir. Yukarıda açıkladığım bu hususla ilgili püf noktalarını tekrar vurgulamak istiyorum:

 • İş mahkemesinde işveren aleyhine, kıdem tazimatı ve benzeri alacaklarınızın tahsili için dava açmış olmalısınız.
 • İşkur, iş mahkemesi kararını kabul etmiyor. Yargıtay sonucunu beklemek zorundasınız.
 • Yargıtay kararının size tebliğinden itibaren 1 ay içinde İşkur’a başvurmazsanız, hakkınızı yitirmezsiniz; ama 1 aydan sonraki geciktiğiniz günler kadar eksik maaş alırsınız.
 • Geriye dönük işsizlik maaşları tek seferde ve toplu olarak ödenmektedir.
 • Yapılacak ödemede, geriye dönük faiz işletilmemektedir.
 • Geriye dönük işsizlik maaşı ödemesi alabilmeniz için, işten ayrıldığınız tarihten Yargıtay kararının tebliğine kadar olan dönemde, sigortada boş günlerinizin olması gerekir. Kaç ay işsizlik maaşı hak etmiş olursanız olun, ancak işsiz kaldığınız günler kadar size maaş ödenecektir.
 • Bir başka deyişle, bu ödemeyi almanızın ön şartı, bahsettiğim dönemde işsiz kalmış olmanızdır. Örneğin bu süreçte, sigorta kayıtlarınıza göre, farklı dönemlerde 15 gün + 22 gün + 2 ay işsiz görünüyorsanız, İşkur bu süreleri birleştirecek ve bunların toplamı kadar işsizlik maaşı ödeyecektir. Bu ödemenin üst sınırı ise, sizin işten ayrıldığınız tarihte hak ettiğiniz maaş ödeme süresi olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

378 Yorum

   1. Merhaba Yargıtay kararı itibariyle 1 aylık süreyi kaçırdığımız takdirde Sonuç olumsuz mu olur.avukatım kesinleşmiş Yargıtay kararını bana tebliğ etmedi.kendisine Ulaştırma tarihinden itibaren şu an 2 ay geçmiş durumda. yine de dilekçeyle başvuru yapayım mı ? avukatın bir ay içerisinde başvurulması gerektiği ile alakalı bana bir bildirimde bulunmadı.

    1. Merhaba. Normalde İşkur, rutin başvurularda, geç başvurulan süre kadar eksik ödeme yapıyor. Ama mahkeme kararına istinaden bu kesintiyi yapmayabilir. Sizden ricam, başvurduktan sonra geç başvuru nedeniyle eksik ödeme olup olmadığı konusunda bize de bilgi verirseniz seviniriz.

   2. Mustafa Bey Merhaba
    İşverenimle davam devam etmekte olup (kıdem, fazla mesai vs.) size şunu sormak istiyorum.
    1- İşveren sigortamdan 3 gün eksik yatırmış. Bu durumda da 10 ay işsizlik maaşı yerine 8 ay işsizlik hak edilebiliyor.
    2- Sigortamı asgari ücretten yatırmaktaydı. Bu da işsizlik maaş miktarını etkiliyor.
    Bu farklarla ilgili ne yapmam gerekir?

    1. Merhaba. Hizmet tespit davası açarak bu 3 günü mahkeme kararıyla saydırmanız ve sonrasında İşkur’a giderek aradaki 2 aylık farklı talep etmeniz gerekir. Aynı şey, sigorta prim tutarları için de geçerlidir.

   3. Selemún aleyküm ben 2017 39 gün 2018 254 gün 2019 256 gün işsizlik maaşı almıyorum hani 4 ay çalışan bi yerde işsizlik maaşı alıyordu yorumlarınızı en kısa zamanda bekliyorum

 1. İnanılmaz güzel anlatmışsınız işsizlik maaşına dair zihnimdeki bulanıklığı gidermiş oldum sayenizde, emeğinize yüreğinize sağlık…

 2. İşkurdan genel merkezden haber bekliyoruz kac aydır ama cevabı gelmedi daha mahkeme kararımızı verdik yargıtayda var ama iş veren sigorta gününü bir gün eksik göndermiş diye işkur geriye dönük ödeme yapmıyor ankara genel merkeze dilekcenin cvb bekliyoruz veya Google de bu durumları araştırdık yazanları okumaktayız bu durumda 50veya60 kişi var aynı durumda eskişehir işkur hic ilgilenmiyor bu durumla napcaz bilgi sahibi olabilirmiyiz

  1. Ali bey, Yargıtay kararı da geldi mi? Geldiyse, bu karar içinde o eksik 1 gün için de bir karar var mı? Çünkü, İşkur ancak SGK’da o bir gün sigortalı olarak sayılırsa işlem yapabilir.

 3. Mustafa Bey Merhaba
  ben 15 yıl 3600 dilekçe vererek işten kendim ayrıldım işyeri tazminatımı vermedığı için iş mahkemesine başvurdum mahkeme sonuçlandı ve kesınleşti icra yolu ile haklarımı aldım .işsizlik maaşı hak ediyormuyum
  o zaman dan beri sigortam yatmamış işsiz gözukuyorum

 4. Merhaba, sözleşmemi haklı sebeple fesih ettiğim şirketime SGK ya yanlış bildirim yaptığı için dava açtım ve kazandım. Ancak benim davama (havacı olduğum ve Borçlar Kanununa bağlı olduğumuz için) İş Mahkemesi değil Asliye Hukuk Mahkemesi baktı. (Ayrıca Borçlar Kanununa bağlı olduğumuzdan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi haklarımız mevcut değil.) İstinaf yolu açık olmak üzere davayı kazandım. Bu davayla birlikte sözleşmeyi haklı fesih ettiğim tespit edilmiş oldu. Kararın kesinleşmesini avukatımın istinaf yoluna başvurmamasını talep ettim. Bunun üzerine çıkacak kesinleşmiş kararla birlikte İŞKUR a başvurursam geriye dönük işsizlik maaşımı alabilir miyim? Yoksa karşı tarafın da itiraz etme süresinin dolmasını mı beklemem gerekir?

  1. Merhaba. İşkur bu durumlarda yüksek mahkemenin verdiği temyiz kararlarını da görmek istiyor. Ama hem siz hem de karşı taraf istinafa başvurmazsanız ve bu durumu mahkemeden alacağınız bir yazı ile ya da kararla ortaya koyarsanız; yani kararın kesin olduğu açıkça ortada ise, İşkur’un size geriye dönük işsizlik maaşlarınızı ödemesi gerekir.

 5. 2012 de işten çıkarildim hemen issizlik sigortasi icin basvurumuda yaptim .kıdem tazminatı için mahkemeye verdim kazandım fakat verilen ücreti az bulduğum için yargıtaya başvuru yaptım yargıtaya bozma kararı aldı. Is mahkemesi yeniden bilirkişi raporu istedi davam inş bu ay karara bağlanıp kesinleşir ben bu arada işsizlik maaşım için ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Yazıda da belirtildiği gibi, Yargıtay kararı kesinleştiğinde, bu kararı İşkur’a götürmeniz yeterli olacaktır.

 6. 5 yıl süren bir davada, 5 yıl önceki işsizlik maaşından ödeme yapılması ve buna faiz işletilmemesi sizce adaletli bir durum mudur bunun mantığı nedir? Saygılarımla..

 7. Yazar ve yazarlardan allah razı olsun büyük sevap işliyorsunuz bizlere bilgiler aktarıp sorulara bikmadan cevap veriyorsunuz ne diyeyimki baska allah bin kere razı olsun sevgilerle

 8. slm Mustafa bey öncelikle degerli bilgileriniz ve zamanınız için teşekkür ederim. Benim 1992 sigorta girişim var arada 1800 gün bagkurum ve 2000 gün sigortam var iş yerinden 3600 le ayrılabilirmiyim.Eger ayrılabilirsem başka bir iş yerinde geçiçi bir işte 6 ay çalışırsam işsizlik maaşı alabilirmiyim.
  Şimdiden degerli bilgilerin için teşekkür ederim

  1. Merhaba. Eğer toplam priminiz 3600 günü aşıyorsa evet alabilirsiniz. Bu şekilde ayrıldığınızda ise işsizlik maaşı bağlanmaz.

 9. Merhaba…

  devamsızlıktan dolayı haklı fesih yapılarak işten çıkartıldım..işe iade davası açtım..yerel mahkeme haklı fesih dedi..istinaf geçerli fesih dedi..yargıtayda işveren tarafından yapılan feshin geçerli nedene dayandığını onadı..
  Yargıtay kararı kesin karar

  Sorum ;

  feshin geçerli nedene dayanmasından dolayı kıdem ve ihbar tazminatını hak ettim..bunu için önce arabulucuya gidip dava mı açmam gerekiyor ?

  bir de işten çıkarılınca işsizlik ödeneğine başvuru yaptım..haklı fesih yapılarak çıkarıldığım için işsizlik maaşıda alamadım..şimdi bu kararla işkur’a gitsem geriye dönük 3 aylık işsizlik maaşımı talep etsem almam mümkün müdür ?

  Saygılar

  1. Metehan bey, Yargıtay kararı kesindir. Bu nedenle kararla birlikte İşkur’a giderseniz, diğer şartlarınız da varsa size geriye dönük toplu işsizlik maaşı ödenecektir. Arabulucuya gerek yok, zaten mahkeme kararı var. İcra yoluyla alacağınızı talep edebilirsiniz.

   1. öncelikle cvbınız için tşkler..

    yalnız miktar belli olmadığından ilamlı mı yoksa ilamsız mı icra göndereceğiz ?

    dava açmadan herhangi bilirkişiden miktarı netleştirip icra göndermemiz mümkün mü ?

    yoksa miktarı kendimiz mi hesaplayacağız ?

    Saygılar efendim

    1. Metehan bey, mahkeme kararı tazminatlara ilişkin ise rakam da belirtilmiş olmalı. Bu konuda bir yanlışınız olmasın.

     1. Zeynel beyfendi sorumun en başında belirtmiş olduğum üzre ben işe iade davası açtım..

      yerel mahkeme haklı fesih dedi..istinaf geçerli fesih dedi işveren tarafından yapılan feshe..yargıtayda bu kararı onadı..

 10. 2009 ‘dan 2014 kasıma kadar çalışmış olduğum kurumsal firmadan tek taraflı sozlesme mi fesh edip iş mahkemesine verdim.yerel mahkemede haklarimi kazandım.dava yargitaya temhize gitti ve onama kararını aldım.is kura ilk işi bıraktığım zaman issizlik maaşı başvuru nda bulunmuştum.şimdi tekrar başvuru yapmam gerekir mi.ve ayrıca ne kadar issizlik maaşı alabilirim.toplam çalıştığım gun 1980.ve is den ayrıldım günden bu yana 2016 3 günlük ve 2017 den 36 günlük sigorta girişim oldu.baskada is de calısmadim.yargitay kararına kadar geriye dönük issizlik parasi alabilecekmiyim.

  1. Necibe hanım, işten ayrıldığınız tarihte kaç lira ve kaç gün boyunca işsizlik maaşı alacak idiyseniz; bu süre zarfında sigortalı günleriniz düşülür ve geri kalan kısmı toplu olarak alırsınız.

   1. 2014 kasım da işi tek taraflı fesh etmiştim.o anda iskura gittiğimde 10 aylık issizlik parasi alabilecegimi söylediler fakat mahkeme kararı olmadan alamazsın dediler.şimdi daha kararı uyapdan görebiliyoruz onama yapıldı.önümüzdeki hafta içinde karar elimizde olacak.benim sorum sizin dediğiniz gibi is den ayrılma 2014 den bugün tarihine kadar işsiz kaldığım günleri alabilecekmiyim.10 ay değilde 35 ay işsiz kaldığım günüm var.35 aymi alırım yoksa 10 ay olarakmi.

    1. Hayır, bu durumda işsiz kaldığınız sürenin tamamını değil, 10 ay hak etmişseniz, 10 aylık işsizlik maaşı alırsınız.

 11. Günaydın Zeynel bey benim size sorum şu. Beni çalıştığım firma dilekçe yolu ile uzlasmali fesih sağladı ve 4 sene mı sadece kıdem tazminatı vererek işime son verildi.Dilekcede askere gidecegimden dolayı geriye kalan zaman kısmını ailemle geçirmek istiyorum diyerek işten ayrıldım sonrasinda personel muhasebe yıl aradığımda askerlikten dolayı çıkarttık biz seni dediler fakat SGK 22 kodlu numaradan cikisim sağlanmış şirkete ne gibi katkısı var işsizlik maaşı alamamamin bu durum duzeltilirmi teşekkürler

  1. Serhat bey, askerlik nedeniyle işten ayrılan işçi, dönüşte işsizlik maaşı alabilir. 10 günü geçmediyse, şirketten rica edin, çıkışınızı askerlik olarak versin.

 12. Merhaba işten haklı sebeble noter tastikli ihtar çekerek ayrıldım şuan dosyam yargıtayda onanmasını bekliyorum
  Geçmişe dönük toplamda 2 yıl kadar sigortasız ve işsizim bu durumda eğer haklı olduğum anlaşılırsa geçmişe dönük kaç aylık işsizlik maaşı alırım ilgi ve alakanız için şimdiden teşekkürler

  1. Erhan bey, işten ayrıldığınız dönemde kaç ay işsizlik maaşı almaya hak kazanacak idiyseniz, o kadar süre için toplu maaş alırsınız.

 13. Mrh zeynel bey sorum. once calistigim yerden 4 yil sigortali calistim ayrildiktan sonra issizlik maasi basvurusu yapmadim 1 yil kadar bostaydim simdi ise calisiyorum alamadigim issizlik maasini alabilirmiyim bilginize

 14. Merhaba ben işsizlik maaşı alamadım mahkemeyi kazandım tüm haklarımı aldım. Sorum şu işten çıkarıldığım andan itibaren bakura geçtim. İşsizlik maaşı alabilirmiyim.

  1. Gökhan bey, ne yazık ki alamazsınız. Çünkü işsizlik maaşı, sadece işsiz kalınan dönemler için ödenmektedir.

 15. Merhaba.
  Benim durumumu şöyle. Özel bir bankada çalışırken haksız yere soruşturma istendi benden. Ben de savunmamı yazılı verip akabinde de 3600 günlük sigortam ve 15 yıllık sigortalılık sürem dolduğu için emeklilik şartı ile noter vasıtası ile tazminatımı isteyerek istifa ettim. Ankac kurum dilekçemi kabul etmeyip iş akdimi fesh etti. Dava açılmış olup devam etmektedir. İşsizlik maaşı başvurumda haliyle red edildi. Sorum davayı kazandığım zaman işsizlik maaşını geriye dönük alabilirmiyim ve alırsam kaç ay ve hangi tutar üzerinden alırım. (İstifa/fesh tarihi nisan/2015)

   1. Cevap için teşekkürler.
    Benim durumumda kurum, istifamı kabul etmeyip sırf tazminat vermemek için iş akdimi fesh etmişti (tazminatsız). İstifamı işleme almadılar. Yine de dediğiniz geçerli mi olacak 🙁

    1. Tazminatınızı ödemediler mi? Bu durumda dava açıp mahkemeyi kazanırsanız, İşkur’a başvurup geriye dönük işsizlik maaşı talep etmeniz gerekir.

 16. Mrblar sayın yazar zeynel ben bi kurumda 7 yil caliştim ve beni haksiz nedenlerle işten cikardilar ne tazminat verdiler ne bişey verdiler bende işkura gittim ve bana dedikleri seni birden fazla nedenle işten cikarmişlar dediler iş kanunun 29 uncu maddesi falan dediler bende mahkemeye verdim kazandim sonrasinda temyize gittiler ve yargitay karari onadı mahkemeyi kazandim sonra o kararlarla işkura gittim ve hakettigim işsizlik maaşini yine vermediler genel merkeze mail çekelim dediler ordan onaylarlarsa veririz dediler tam 2 ay oldu haber yok elimde yargitay karari var bana işsizlik maaşi cikarmi egerki cikmazsa işkuru elimdeki yargitay kararim ve mahkeme kararimla nereye şikayet edebilirim yani 2 ayda bi mail gelemedi bu para benim icin onemli gercekten beni bilgilendirirseniz cok sevinirim saygilarimla simdiden tesekkur ederim

  1. Hakan bey, önemli olan Yargıyay kararının içeriğidir. Bu kararı İşkur yorumlar ve ona göre karar verir. Bence beklemektense, yazılı bir dilekçeyle İşkur’a başvurun ve sonucun ne olduğunu sorun.

   1. Zeynel bey soruyorum hep ayni cvp mail bekliyoruz diyolar normalde yargitay kararini gorunce vermeleri gerekmiyomu…

    1. Hakan bey, normalde vermeleri gerekir. Ama belki de kararı tam olarak yorumlayamamışlar ve bu nedenle Ankara’ya sormuşlardır. Bence siz yazılı olarak başvurun ve durumu sorun.

 17. Ben 2005 Şubatta ile girdim ve Ocak 2017 de işten çıkartıldım. Halen işsizim. Yani 12 yıl hizmet verdim. Tazminatsız çıkış verdiler. İşe iade davasını kazandım. Kararın yazılmasını bekliyorum. Bu durumda ben kaç TL maaş alırım? Bu aşamada ben ne yapmalıyım.?

  1. Ahmet bey, işe başlatmazlarsa ve bu süreçte de işsiz kaldıysanız, geriye dönük işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ama İşkur yerel mahkeme kararını yeterli bulmaz. İşveren istinafa ya da temyize giderse, o kararı da görmek isteyecektir.

 18. Merhaba benim durumum 20 ay önce işten cikartildim girdikleri kod dan dolayı işsizlik maaşı alamadım ama tazminat ve kıdem davasını kazandık Yargıtay kararı onayladı işten cikarildikdan sonra 4 aylık bir boslugum var geriye dönük işsizlik maaşımi almak için tekrar mahkemeye mi başvurmanız gerekir yoksa tazminat ve kıdem davasındaki Yargıtay kararı geçerli mi geriye dönük almak için

  1. Aykut bey, Yargıtay kararını alın ve İşkur’a gidin. Başka bir şey yapmanıza gerek yok.

 19. Güzel anlatımınız icin teşekkürler!
  İs bası 10.08.13 çıkarılmam 01.12.15
  Haksız yere çıkarıldım. Suan dava sürecimin son asamasindayim. Mahkemem sonuçlanırsa is kura 1 ay içinde başvuru yapacağım. Ama merak ettiğim durum şu;
  01.12.15 den bu yorumu yazana kadar hala işsiz durumdayım. İs kur işsizlik maaşımı kaç ay öder. 2.5 yıllık SGK bildirilen maaşım kadar ödeme yapar mi ?

  Üst ödeme limiti var mi ?

  1. Mete bey, İşkur ne yazık ki maaşta güncelleme ya da faiz uygulaması yapmamaktadır. İşten ayrıldığınız tarihte size kaç lira işsizlik maaşı bağlanacak idiyse, tam olarak o rakam üzerinden ve kaç ay hak etmişseniz o kadar ay için toplu ödeme alabilirsiniz.

 20. Mrb ben 20.01.18 tarihinde terhis oldum ama işsizlik maaşına 22.03.18 tarihinde basvurdum geçen hafta hakedişim onaylandi . E devletten baktigimda onceki 4 ay odeme yapilmis ama ben ilk maaşımi 5.5.18 de alacam . Maaşimi alacağım gun onceki 4 ayi toplumu alacam ? Ve bu odeme yapildiysa maaş gününü beklemek zorunda miyim ? Sadece ayin 5 inde mi alabilirim ?

 21. Merhaba; 2014 de ve 2015 de çalıştığım iş yeri sigortamı benden habersiz iki defa çıkışımı ve girişimi yapmış ve çıkış yaptıklarında hemen giriş yapmadıkları için 17 günlük bir prim eksikliğide gözüküyor. Şuan hala aynı iş yerinden çalışmaktayım. Bu hususta kendi rızam ile mahkemeye vermeden İŞKUR’a gidip işten ayrılmak istediğimi söylesem işsizlik maaşı alabilir miyim.
  Şimdiden Teşekkür Ederim.

 22. Merhaba bir iş yerinde 6 seneye yakın çalışmaktayım borcumdan dolayı maşş haczi geldi patronum ben böyle şeylerle uğraşamam falan deyip beni haberim yokken sigortadan düşürmüş üzerinden üç aya yakın geçmiş ne yapmalıyım

  1. Serdal bey, bu durumda haklı fesih yaparak işten ayrılabilir ve haklarınızı talep edebilirsiniz.

 23. merhabalar ;
  07.05.2015 tarihinde askerden terhis oldum ve 2 ay işsiz kaldım bu süre zarfında birde gss borcu çıktı 280 tl ödeme yaptım … ancak daha sonraları öğrendiğim kadarıyla askerden gelince işsizlik maaşı alabileceğimi öğrendim… geçmişe yönelik işsizlik maaşımı alma olanağım varmıdır ?
  Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ender bey, süreyi geçirmişsiniz. Örneğin 8 aylık işsizlik maaşı hak eden bir işçi, 1 ay içinde başvuruması gerekirken 4 ay sonra başvurursa, ne yazık ki ancak kalan 4 ayı alabilir. Sizin durumunuzda ise aradan çok uzun zaman geçmiş.

 24. merhaba bende yaklaşık 3 sene kurumsal bir markada son yılımı mağaza yöneticisi olarak geçirdim mobinğ sebebi ile avukat ve noter aracılı ile iş aktimi fesh ettim. 3 ay kadar işşiz kaldım iş mahkesine başvurdum mobinğ i kanıtladım ve mahkemeyi kazandım. fakat işten ayrılıp 3 ay işsiz kaldıktan sonra İş-Kur vasıtası ile bir işeyerlestirildim mahkeme kararımı iş kura götürüp geriye dönük işşizlik maaşı talebinde bulundum ama işsizlik maaşı alırırmıyım ve işkurla yerleştirilmiş olmam siğortalı görünüp maaş almamı engellermi cevaplarsanız sevinirim

  1. Bilge hanım, 3 ay işsiz kalmış ve sonra işe girmişseniz, 3 aylık işsizlik maaşınız ödenecektir.

 25. Merhabalar 09.11.2017 tarihin de iş veren çıkışımı verdi ve ben bu iş yerinde 3 sene çalıştım .daha sonra başka bi işe girdim orda da 5 ay çalıştım çıktım şuan çalışmıyorum.İŞKUR a işsizlik maaşı için başvuru yapsam geriye dönük para alabilir miyim teşekkür ederim şimdiden.

 26. Merhaba Zeynel bey 03.03.2016 tarihinde hukuka aykırı davranış gerekçesiyle işten çıkarıldım ihbar kıdem alamadığım gibi işsizlikte alamadım dava açtım ve mahkeme sendikal nedenle çıkarıldığıma karar verdi yargıtay da bu kararı onadı yaklaşık olarak 14 ay işsiz kaldım
  15 gün önce dava sonuçlarıyla birlikte işkura tekrar başvuru yaptım ama hala geri dönüş olmadı
  Sizce ben alamadığım maaşlarımı alabilirmiyim

 27. 2014 nisan ayında verilen hakların geri alınması sebebiyle haklı fesih ile işten ayrıldım. İşverene dava açtım haklarım verilmediği için. Dosyam şuan yargıtayda. Peki sonuçlandığında sgk işsizlik maaşını 2014 yılı rakamlarına göre mi başvurduğum yıl rakamlarına göre mi ödeyecek?

  1. İrem hanım, işsizlik maaşı 2014 yılı rakamlarına göre ve faiz uygulanmaksızın ödenmektedir.

 28. Merhaba
  Yaklaşık 5 yıl çalıştığım iş yerimden maaşım ödenmediği için iş kanununun 24/ll-e maddesine dayanarak 24.08.2018 tarihinde haklı fesih yaparak istifa ettim bunu da avukat ve noter vasıtasıyla yaptım Bu sırada 5 eylüle kadar izindeydim İşveren 7 eylül tarihinde bana ihtarname yollayarak işe üç gün devamsızlık yaptığımı bu nedenle çıkarttıkları bildirdiler ve sgk ya da durumu bu şekilde bildirdiler Haziran ayında 3.duruşmamız var Kıdem tazminatımı ve geçmişe dönük işsizlik maaşımı alabilecek miyim

  1. Merhaba. Sonucu bilmemiz mümkün olmaz; ama şunu söyleyebilirim ki, siz ihtarname çekerek işinizi garantiye almışsınız.

 29. Selam ben geriye dönūk issizlik maasi icin basvurdum basvurum onaylandi fakat ödeyi toplu halde degil her ay ödeyeceklerini söylediler ne yapabilirim

 30. Merhabalar 8 yıl bir firmada çalıştım iş akdimi tek taraflı fesh ettim şuan mahkeme aşamasındayım işten ayrıldıktan sonra işsizlik ödeneğine başvurdum çıkmadı işten ayrıldıktan sonra 1.5 ay sonra yeni bir işe girdim 1 ay sigorta yatı sonra çıktım şuan 3 aydır işsizim mahkeme neticelendiğinde geriye dönük işsizlik ödeneğini sadece 1.5 ayımı verirler
  Kolay gelsin

  1. Evet, sadece işsiz kaldığınız dönem için geriye dönük işsizlik maaşı almanız mümkün olacaktır.

 31. merhaba,ben basit usul bagkurluydum.Son bir yıldır işyerini kardeşime devrettim.İşsizlik maaşını geriye dönük alabilicegimi ögrendim.Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

 32. İyi günler 4,5 yıl bir iş yerinde kesintisiz çalıştım. 2 yıl önce İş yeri iş yerinde bulunan 10 işçiyi de istifa itmiş gibi çıkışını vermişti. İŞKUR a gittim başvuruyu yaptım. işsizlik maaşı alamadım. iş yerine avukat aracılığı ile toplu olarak icra davası açtık ve 29.05.2018 tarihinde iş yeri avukatı ve bizim avukat anlaşmaya gidildi ve kıdem tazminatı ve diğer alacak tutarlarında indirim yapılarak almamız gerekenden ödemeden %30 falan daha az ödeme aldık.Yalnız icra davası dosyalarından birine de işsizlik maaşının 10 aylık tutarını da geçen yıl eklemiştik. Sonuçta toplu olarak iş yerinde ödeme aldım ve dava dosyası kapandı.Zararımız var sonuçta ama en azından 2 yıl sonrada olsa alacağımızın büyük bir kısmını almıştık.Size soracağım iş-kur dan işsizlik maaşını geriye dönük icra müdürlüğünün evrakları ile alabilir miyim.

  1. Ayşe hanım, evrak içeriğini görmek gerekir. Ama bahsettiğinize göre, alabileceğinizi zannediyorum.

   1. tşk ederim ilginiz için. Hangi evrakları götürmem gerekir icra müdürlüğünün dosyasının kapanması ile ilgili olan evraklar yeterlimi taraflar arası olan toplu anlaşmada eklenmesi gerekir mi.

    1. Ayşe hanım, burada evrakları takdir edecek olan İşkur’dur. Bu nedenle tüm evrakları İşkur’a sunmanızı öneririm.

 33. Mrb zeynel bey.ben guvenlik sirketinde maaslarin odenmemesinden dolayi ihtarname cekerek ayrildim.ayin 17sinde cikisim verildi ayni ayin 19unda davam acildi.benim sorum su olacak.sirketin bana issizlik maasini baglamadigini bildigim icin iskura sirkete dava actigim icin gitmedim.2 veya 3 ay sonra iskura gittim belki issizlik maasimi baglamistirlar diye ama dedigim gibi yapmamistilar.ilk 1 ay iskura basvurmadigim icin bir sikinti olurmu?????suan mahkemem hala devam ediyor.yargitayin onayindan sonra alabilir miyim issizlik maasimi?

 34. Merhaba 5 yıldır GSM operatörü tasoron firmasında çalışmaktayım iş yerim bana 2.5 yıldır zam yapmadı bu ay şirket çalışanlarına değişik oranlarda zam yaptı fakat şirket tarafından birim değiştirildiği bu sebeple geçtiğimiz birimdeki arkadaşlardan fazla maaş aldığım gerekçesiyle zam yapmayacaklarini soylediler. İkincisi resmi tatillerde mesaiye geldim ve mesai ucretimi odemiyolar işyerinden kıdem ve tazminat alabilir miyim nasıl bir yola başvurdu kalıtım teşekkürler

 35. Merhaba 2.5 yıldır bir firmada çalışıyordum 29 cu maddeye istinaden işten çıkartıldım 12.12.2017 çıkış tarihim işe dönüş davası açtım 12 ayın 27 de mahkemeyi kazandım ve temize gittiği söylendi avukatım tarafından şuan 1.5 ay oldu temiz süresinin bitmesini bekliyorum geriye dönük hangi haklarımı ala bilirim yardımcı olur iseniz sevinirim.

 36. Birsene 8 ay kurumsal bi sirkette calisiyom evliyim bi cocugum var sirket cocuk parasini yatirmiyor bide gecen senedeki iznimi kullanamadim isten nasil cikarsam haklarimi alirim

  1. Ayhan bey, her iki durum da haklı fesih sebebidir. Yapmanız gereken, bir haklı fesih bildirimi yaparak işten ayrılmak olacaktır. İşveren buna rağmen kıdem tazminatınızı ödemezse, mecburen yasal yollara başvurarak hakkınızı aramanız gerekir.

 37. Merhaba. İşten ayrılalı 2 ay oldu. 2 aydır işsizim. İşsizlik ödeneği için başvuru yaptım fakat son 4 ay mazeret olmadıkça kesintisiz prim yatması gerektiği için reddedildi. Bu kesilen günler DİĞER şeklinde girilmiş. Bunun için prim gününün neden eksik olduğunu belirten bir dilekçe istediler şirketten. Bende dilekçeyi onaylattırdıktan sonra işkura getirdim. Şimdi işsizlik ödeneğim onaylandı ve e devletten ödeme planıma baktığımda geçen 2 ayın ödemeleri de görünüyor bu ödeme planında. Şimdi ben bu geçen iki ayın ödemelerini de alabilecek miyim? İlginiz için teşekkürler.

 38. İyi günler 5 yıl çalıştığım iş yerinden çıkartıldım tazminat ödenmedi mahkemeye başvurdun kazandım işsizlik maaşını nasıl alabilirim toplu halde alabileceğim söyleniyor mahkeme kararı ile doğrumudur tşkr ederim

  1. Merhaba 2016 şubat ayında işveren tarafından işten çıkarıldım işsizlik başvurusunda bulundum 03 kodu olaraktan çıkış vermişti işsizlik alamadım sigorta tespit ve tazminat davasını açtım kıdem tazminatı kazandım sigorta tespit 2003 2005 yıllar arası olduğunda zaman aşımı olmuş diye red verildi
   Benim için çok önemli konu şu 2016 işsizlik başvuru yapılırken son 120 gün çalıştığım halde giriş çıkış 87 gün olaraktan güzükmekte yeniden tespit davasını açmam gerekiyormuş son 120 günün düzeltmesi için zaman aşımı söz konusumu
   Ayrıcada 2016 şubat ayında işsizliğe baş vuru yaptım işsizliği alamayınca aynı şubat ayında başka iş yerinde sigortalı olarak çalıştım böyle olunca tespit davasını açsam kazanırmıyım işsizliği yoksa aynı dönem içinde başka işyerinde çalışma nedeniyle iptalmı olur uğraşmama gerek varmıdır
   Cevabınız için şimdiden teşekür ederim

 39. 2009 yılında haksız yere işten çıkartıldım 2010 yılında fazla mesailer için ve yıllık izin için dava açtık dava 5 yıl sürdü ve sürekli bilir kişiye gönderildi karşı taraf itiraz etti 2015 yılında sonuçlandı ama zaman aşımına sokularak alacağım tutar 20binden 6.500 e kadar düşürüldü akabinde bizde kıdem ve ihbar davasını açtık ve dava sonuçlandı ben kazandım. Zaman aşımına sokulan dava için itiraz davası açabilirmiyim?Ayrıca o tarihler arasında işsizlik maaşı almadım istinaf sonrası işsizlik maaşı talebim olsa o tarihte verilen maaştan mı alacam yoksa şu anki maaşa göremi alacam? Teşekkürler ilginiz için..

  1. Ali bey işsizlik maaşı o tarihteki maaş üzerinden ödenecektir. Zamanaşımı konusunda ise bir şey söyleyemem; çünkü dava ayrıntılarını bilmiyorum.

 40. Merhaba. 2011 yılında eşimin sağlık sorunları nedeniyle sigortalı olarak çalıştığım işimden ayrıldım. O dönemde işsizlik maaşı için herhangi bir başvuru yapmadım. Şu an geriye dönük olarak işsizlik maaşı alma hakkım var mı ?

  1. Merhaba. Eğer hakkınız varken başvurmadıysanız, ne yazık ki geriye dönük olarak artık alamazsınız.

 41. merhaba 2012 istifaya zorlandım avukata verdim ve davam yeni alehime sonuclandı tazminatımı aldım ama bu süre içinde çalısmadım iş kura başvursam geriye dönük işsizlik maaşı alabilirmiyim teşekkürler

  1. Aylin hanım o dönem başvuru yapmış mıydınız? 120 gün ve 600 gü şartlarını taşıyor muydunuz?

 42. Mrh ben 2014 yılında işten çıkartıldı.fakat tazmınatımı az verdiler. Avukata durumu anlatıp mahkemeye verdım ve yargıtay onayıyla kazandım. İşten çıktığım zaman bır yıl calısmadım. Mahkeme kararı 4 yıl sonra belı oldu. Benım işssizlik maşı alma imkanım varmı acaba. Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden tesekkur ederim

  1. İbrahim bey o dönem çıkışınız SGK’ya farklı bildirildiği için işsizlik maaşı bağlanmadıysa, evet geriye dönük işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 43. Mrb zeynel bey dosya suanda istinafta ne zamn ala bilirim ben issizlik maasi e devletten bakinca on inceleme icin atama bekleniyor dio

  1. Zehra hanım evlilik nedeniyle işten ayrılan işçiye işsizlik maaşı bağlanmamaktadır.

 44. Merhaba beni 29 kodla işten cıkardılar Şimdi işi arabulucu ile hallediyoruz Arabulucu sonrası bu 29 kod düzeltilirmi ve işsizlik maaşı alabilirmiyim Teşekkürler

  1. Merhaba. Arabulucuda uzlaşır ve haklarınızı alırsanız işsizlik maaşı bağlanabilir; ama kod düzeltilmemektedir.

 45. Selamun aleyküm ben 05/02/2017 yılında işten ayrıldım 29 kodundan ahlak kuralları diye göstermiş tazminatımı vermedi avukata yani iş mahkemesi verdim şükür kısa sürede kazandım iş mahkemesinı avukatımla 4 taksit olarak anlaşmış onun için yargıtay temyize gitmedi yargıtay kararlarını dikkate alıyor iş kur deyince siz anlamadım iş mahkemesi sonucunu iş kura 19/072018 verdim 15 gün içinde olumlu olumsuz SMS gelir dediler hiç haber yok arıyorum tel bakan yok sizce 3 aylık boşluk var işsizlik maaşını verirlermi Teşekkürler şimdiden

  1. Süleyman bey, bahsettiğiniz durumda illa ki ödeyeceklerdir. Biraz daha beklemenizi öneririm. Olmazsa İşkur’a bizzat sorun. Kuruma verdiğiniz mahkeme kararında, bu kararın temyiz edilmediği ya da kesin olduğu da İşkur tarafından anlaşılabilmelidir.

 46. Merhaba 2015 de askerlik nedeniyle işten ayrıldım ve issizlik maaşı ile ilgili herhangi bir başvuru da yapmadim. Bütün şartları da saglamaktaydim. Geçmişe dönük alamayacağını düşünüyorum ama yine de bilir kişiden kesin bilgi almak istedim.simdiden teşekkürler.

  1. Hüseyin bey alamayacağınızı düşünüyorum; ancak uygulamayı da net bilmiyorum. Lütfen İşkur’a başvurun ve sonuçtan bizi de bilgilendirin. Böylece, biz de bu konudaki uygulamayı öğrenmiş oluruz.

 47. Merhaba Zeynel bey ben haksız şekilde işten cikarildim is mahkemesine davada açtım bütün koşulları taşıyan bir durumum var. Mahkeme sonuclandigindada inşallah alacağım parami ancak merak ettiğim şey şu;
  Mahkeme bazen uzun sürebiliyor 2 seneyi bulabiliyor . Siz geç ise dönük faiz isletilmiyor yazmışsınız burda büyük bir hak kaybı sozkonusu değilmi? Mesela ben düzgün cikarilsaydim 1400×12 para alacaktım endusuk ödeme aylık 1400 du. Şimdi ise asgari ücretin artmasiyla . Dava birkaç aya sonuclanacak sizce 1600 demi hesaplanır

  1. Bu siteminizde haklısınız. Bence de maaşın güncellenmesi gerkir ama ne yazık ki uygulamada herhangi bir güncelleme yapılmıyor.

 48. Merhabalar. 30haftalik hamile iken sozel olarak isime son verildi. Sgk cikisimi dogum raporu bittikten 45gun sonra gun eksikligi(ise gelmedi olarak sunmuslar) diyerek 22 kodla cikis islemini yapmislar. Ama unuttuklari dogum raporu baslatmadan once dilekce yazmami istemislerdi ve bende dilekcemde durumu belirtmistim. Konu ile ilgili duzeltme vermelerini yazili olarak talep ettigimde de yazmistim. Suan mahkeme devam ediyor ıslah islemi yapildi. Sormak istedigim iskur is mahkemesini kabul etmiyor yargitay sonucunu beklemelisiniz denilmis. Karsi tarafin amaci sadece ugrassin sonra oderiz dedigi icin temyize gitmeyeceklerdir. Bu durumda yargitay karari icin temyize basvurmali miyim?

  1. Merhaba. İşkur aslında Yargıtay kararı değil de, kesinleşmiş karar istiyor. Dolayısıyla karşı taraf Yargıtay’a başvurursa Yargıtay kararını, başvurmazsa ve siz de başvurmasınız yerel mahkeme kararını ister. İşveren başvurmazsa siz de karardan memnunsanız, temyize başvurmayın.

 49. Merhaba
  Ben hiç işssizlik maaşı almadım be emekli olana kadarda almasam benden kesilen bu ücretleri emekli olduğumda geri alabiliyor muyum?
  Alamıyorsam bu ücreri benden niye kesiyorlar o zaman işsizlik yerine bes yapsınlar sadece insanlarıda mağdur etmemiş olurlar.
  İşsizlik kalksın bes gelsin çıkış olmasın
  İşten çıkartılan besten parası yatar işe girince tekrar kesilir böylecene kimsenin hakkına tecavüz edilmemiş olur. Bizim bu fikirlerimizi gerekli yerlere iletmenizi sizden rica ederim
  Tşk
  İyi çalışmalar

  1. Merhaba, söylediğinize katılsam da; işsizlik kesintileri işçiye hiçbir şekilde iade edilmemektedir.

 50. Merhaba ben 29 05 2017 tarihinde isten atildim o ay icinde 4 ise gitmemistim raporum ve iznim vardi bunu ayrilirken is yerine soyledim sozlesmemi feshettikleri icin raporumu ve izin belgemi almadilar ve issizlik maasi alabilecegimi soylediler sonra iskura basvurdum basvurum onaylandi bir ay sonra basvurum iptal edildi isyeri sonradan yeni bildirim yapip beni mazeretsiz izinli gostermis basvurum iptal edildi issizlik odenegi alamadim isyerini mahkemeye versem bir sonuc alabilirmiyim

  1. Gökhan bey bu durumda arabulucu başvurusu ile hukuki süreci başlatmanız gerekir. Sonrasında siz haklı bulunursanız ya da mahkemede haklı çıkarsanız, İşkur geriye dönük olarak işsizlik maaşı bağlamaktadır.

 51. Postahaneden işsizlik maaşını 5 aydan beri almaya gitmedim.5 aylık issizlik maaşını toptan alabilirmiyim postaneden

 52. Meraba ben 4 agustozda isten cikarildim fakat o gun cumartesi gunuydu gece vardiyasinda calisiyodum isten cikarildigimdan haberimde yoktu o gun icin ustadan icin aldim ama pazartesi gunu ise gittigimde cikis imzasi attirdilar isverende sgk ya hem o gun cikis bildiriyor hemde devamsizlik kodu olarak geciyor bu yuzden iskurdan issizlik maasi alamiyorum is verende bunu duzeltmiyor tartismali ayrildigim icin isten

 53. Mrb. 2014 yılında işten çıkartıldım. Mahkemeye verdım iş yeri kazandım. Temize gitti yargıtay kararıyla onayladı. Kazandım. İş kura gittim bas vurdum yargıtay da gelen dosyayla birlik te. Fakat bır aydır iş kurda herhangi bir cevap gelmedi. Bas vurduktan sonra genelde kac gun içinde belli oluyor. Şimdiden teşekkür ederim

  1. İbrahim bey takip ettiğiniz süreç doğru; ancak süre konusunda net bir şey söylemek ne yazık ki imkansız.

 54. 2015 yilinda son 120 gunde 4 gun eksigim oldugu icin issizlik maasi alamadim yeni kanun gecmise donuk mu 10 ay issiz kaldim o donem

  1. Hayır Yunus bey, ortada yeni bir kanun yok. O dönem, son 120 gün şartını sağlayamadığınız için işsizlik maaşı alamadıysanız, şimdi de alamazsınız.

 55. Zeynel bey oncelikle ilginize cok tesekkur ediyorum tum yorumlari bastan sona okudum benzer bulamadigimdan soruyorum
  Ben 2017 de isveren tarafindan hakli fesih maddesiyle isten kovuldum 1 ay icinde dava actim ve iskura basvurdum cikis maddesinden dolayi issizlik maasim reddedildi mahkemeyi ve temyizi kazandim kesin karar var hakli sebep degil gecerli fesihtir diye dava sonucu avukatima 3 ay once geldi ama 3 aydir benle ilgilenmedi ben kendim arastiriyorum yazinizda yargitay sonucunu aldiktan 1 ay icinde demissiniz benim 3 ay gecti ama ilk isten cikartildigimda 1 ay icinde basvurmustum bu sonuca gore ben issizlik alabilirmiyim yoksa mahkemeden aonra da 1 ay icinde basvurmadigimdan alamazmiyim

  1. Ebru hanım, kanaatimce tamamını alırsınız. Çünkü 1 ay kuralı, işten ayrıldıktan sonra işsizlik maaşı alınmasıyla ilgilidir. Siz ise mahkeme kararıyla alacaksınız. Yine de bir an önce İşkur’a başvurun ve mümkünse sonuçtan bizi bilgilendirirseniz seviniriz; böylece biz de yeni bir şey öğrenmiş oluruz.

   1. Zeynel bey cevabiniz icin teşekkür ediyorum bugun iskura basvurdum 1 ayla ilgili birsey soylemediler mahkeme kararini ankaraya gondereceklerini gelen cevaba gore islem yapacaklarini olumlu olursa toplu odeme yapacaklarini ilettiler sonucu yine urdan yazarim hic biyerde olmayan bilgiler paylasiyosunuz emeginize saglik

    1. Rica ederim Ebru hanım, düşünceleriniz için sağolun. Evet İşkur bu durumlarda merkezden bilgi ister, bu nedenle biraz beklemeniz gerekecektir.

 56. Merhaba. Bir buçuk sene önce diğer kodu ile işten çıkartıldım. Daha sonra mahkeme beni haklı bularak işe iade etti. 4+4 maaş tazminat ödenmesi gerektiğini söyledi. Karşi taraf istinaf mahkemesine gitti. İstinaf mahkemesi sonuçlandığında geriye dönük işsizlik maasimi alabilir miyim acaba ?

  1. Evet, eğer 600 gün ve son 120 gün şartlarını da taşıyorsanız almanız mümkün olacaktır.

 57. Ben 22.maddeden işten çıkarıldım mahkemeye gittim dosya masrafı istediler oda 600 TL dediler param olmadığından mahkemeye veremedim şimdi işsizlik maaşı alabilirmiyim.

  1. Nevzat bey, çıkışınız 22 koduyla verildiyse alamazsınız. Ama yazımızda da belirttiğimiz üzere, dava süreci sonunda tüm haklarınız almanız mümkün olabilir.

 58. Sadece işe iade davasını yargitayin onayı ile işsizlik maasina itiraz edebilirmiyim
  Kıdem tazminatını beklemsem olurmu

  1. Ahmet bey işe iade davasında haklı bulunduysanız ve Yargıtay da kararı onadıysa, elbette bu mahkeme kararıyla işsizlik maaşınızı talep edebilirsiniz.

 59. Merhaba kolay gelsin. İşyeri yöneticim bana fiziki temasta bunulup beni tehdit etti. Arabuluculuk başvurusunda bulundum. Şuan arabuluculuk süreci devam ediyor. Yarın 17. 30da görüşme yapacağız şirket avukatları ile. Anlaşma sağlanmaz ise olay mahkemeye gidecek. Eğer ki mahkemeye giderse olay bu durumda işsizlik maaşı alabilir miyim. Son 3 yıl kuralı veri son 120 gün kuralını karşılıyor sigortam. Eksik günüm yok

  1. İhsan bey, burada önemli olan işverenin sizin ayrılışınızı SGK’ya hangi kod ile bildirdiğidir. Bu konuda bilginiz var mı?

   1. Henüz işime devam ediyorum arabuluculuk sürecindeyüm çıkış yapılmadı. Şayet anlaşamadık olay mahkemeye gitti diyelim. İş veren bu durumda hangi kod ile iş çıkışımı vermesi gerekir.

 60. 2017 hazıran ayında çaliştıgım iş yerınden fazla mesai ücetımı alamadıgım için ayrıldım ve dava açtım maaşım askerı üçrettın çok üstunde ama sigorta priminden dolayı askerı ücet gostermışler mahkemede fazla üçretle calıştıgımı sahıtlerle ıspatladım işsizlik maaşını hangısınden hesaplarlar

 61. Merhaba Zeynel Abidin bey,
  Ben işsizlik maaşına başvurdum, lakin işyeri benim sigorta çikisimi istifa olarak bildirmiş, ne yapabilirim bu konuda, şirkete söyledim neden diye, yanlışlık olmuş, kusura bakma, duzeltemiyoruz, gibi söylemlerde bulundular, duzeltilebilecegini biliyorum. Bugün işten çıkarılali, 30 gün doluyor. Zorla duzelttirip tekrardan iskura başvurma hakkı var mı????

 62. İyi günler öncelikle zeynel bey ben haksız nedenle işten çıkarıldım iş mahkemesine başvurdum kazandım ama ben işten ahlak kurallarına uymamaktan çıkarıldım bu nedenle sadece kıdem ihbar davası acabildim oysa ben işe iadese davasıda acacaktım avukatadım ahlak kurallarından cıkartıldım diğe böyle bir dava acamayız dedi ve şimdi kazandım acabilirmiğim işe iade

  1. Süleyman bey, artık açamazsınız. Çünkü işe iade davası 1 aylık hak düşürücü süreye tabidir. Bu süre geçtikten sonra, işe iade davası açılamaz.

 63. Merhaba. Benim 4 yıl çalıştığım işyeri kapandı ve tazminat maaş filan bişey vermedi. Sigorta çıkışımı da istifa olarak gösterdiği için işsizlik maaşı alamamıştım. Mahkemeye verdim
  Mahkeme beni haklı buldu karara çıktı ve kazandım mahkeme süresince karşı taraftan mahkemeye avukat dahil kimse gelmedi.
  Ben bu mahkeme kararı ile işkura başvuru yaparsam 1 yıla yakın işsiz kaldığım günlerın parasını alabilirmiyim bu mahkeme kararı yeterli olurmu acaba?

  1. Merhaba. Karşı taraf kararı temyize götürmediyse, yani karar kesinleştiyse evet alabilirsiniz. Ama bu arada sigortalı olarak çalışmamış olmanız da gerekir.

 64. Emeğimize sağlık çok açıklayıcı ve faydalı olmuş..birkaç detayda eklenseydi mükemmel olurdu..mesela bu toplu ödeme süreci ne kadar sürüyor?yoksa farklılık gösteriyor mu? Bide İşkur sitesinde işsizlik ödeneği miktarının yanında bide sigorta primi yazıyor oda ödenecek mi?

  1. Teşekkür ederim Cihan bey. Sigorta primi işsize ayrıca ödenmez. Ödeme süreci hakkında bilgi yok; çünkü bu, tamamen memurların ve işkur’un çalışma hızına ya da yoğunluğuna bağlıdır. Net bir şey söylemek, bu nedenle mümkün değil.

 65. Benim 4 yıl çalıştığım işyeri kapandı ve tazminat maaş filan bişey vermedi. Sigorta çıkışımı da istifa olarak gösterdiği için işsizlik maaşı alamamıştım. Mahkemeye verdim
  Mahkeme beni haklı buldu karara çıktı ve kazandım mahkeme süresince karşı taraftan mahkemeye avukat dahil kimse gelmedi.
  Ben bu mahkeme kararı ile işkura başvuru yaparsam 1 yıla yakın işsiz kaldığım günlerın parasını alabilirmiyim bu mahkeme kararı yeterli olurmu acaba?

 66. Merhaba ben dogum raporu suresinde sozlesmem bitmesi nedeniyle isten cikarildim arabulucuya basvurarak tazminatlarimi aldim arabuluculuk tutanagi ile iskura basvursam geriye donuk issizlik maaşımi alabilir miyim

 67. İyi akşamlar Zeynel bey işsizlik maaşı alıyorum 2 ay aldım 01.10.2018 de işe girdim sigortam yapıldı ve dolayısıyla işsizlik maasim kesildi peki bu tarihe kadar geri kalan paramı alabilir miyim

   1. Şunu demek istiyorum Eylül’ün 5 inde işsizlik maaşı aldım o tarihten itibaren ekimin 1 inde işe başladım 25 günlük maaşı alabilir miyim

 68. Merhaba
  Ben 2 yıl önce çalıştığım işyerinden çıkartıldm çıkartıldığım maddeden dolayı işsizlik maaşı alamadm dava açtm ve kazandm kararın kesinleşmesini bekliyorum benim sorum davayı kazanınca geriye dönük işsizlik maaşı alabileceğimi söylediler ama şuan ben işsizlik maaşı alıyorum daha sonraki işyerimden geriye dönük olanı tekrar alabilir miyim yoksa şuan aldığım için tekrar verilmezmi? Teşekkürler

  1. Emel hanım; eski işsizlik maaşını hak ederek işten ayrıldıktan sonra, yeniden çalışmaya başladığınız süreye kadar olan kısmı ödenir. Örneğin 2016 martta işten çıkarılıp İşkur’a başvursanız, İşkur sizi reddetse ve dava açsanız, bu arada da 2016 mayısta yeni bir işe girip bugüne kadar çalışsanız, geriye dönük size ödenecek olan maaş 2016 mart-mayıs arası olacaktır.

   1. 6 ay boşluğum var sonra işe girdim belki daha fazla da olabilir. Yani şuan alıyor olsam bile onu da vermek zorundalar mı geriye dönük prim günü dolmamış oluyor ama

    1. Yeniden 600 günü doldurduysanız, eskisini alabilirsiniz. Bunun dışında, sigorta bilgilerinizi vs. incelemeden kesin bir şey söyleyemeyiz. Mahkeme kararını İşkur’a götürdüğünüzde zaten gerekli cevabı alacaksınızdır.

 69. Merhaba çalıştığım sirketle mahkemelik oldum ve davayi kazandim fakat issiz kaldigim surecte bi onceki çalistigim sirketten haketigim maasi aldim 5 aydirda calisiyorum simdi isten ciksam kazandigim davadan maas alabilirmiyim

 70. Selam ben isten cikarildim 25 gun once ama iskura bugun basvuruda bulundum issizlik odenegi icin bu geride kalan 25 gun ne oluyor bir ikincisi basvurum onaylanirsa maas odemesi zamani odeme alabilirmiyim simdiden tesekkurler

 71. Merhaba 2006 yılnda başladığım işimden 2018 yılında karşılıklı anlaşma ile ayrıldım.işsizlik maaşım 6 ay olarak bağlandı.2015 ve 2017 yıllarında kullanmış olduğum ücretsiz doğum izinlerim sebebiyle işsizlik maaşım 6 ay olarak hesaplandı.size sorum şu işkur 12 yıl boyunca istikrarla çalışmış bir personelin doğum izinleri sebebiyle eksik yatan prim gün sayısından dolayı 10 ay yerine 6 ay işsizlik ücreti yaturması adalet midir?işkur işte istikrar ve devamlılığı mı teşvik ediyor yoksa tam aksini mi?hesaplamada neden son 3 yıla bakılıyor neden doğum izinleri için yasa da ayrı bir düzenleme yok açıkçası dava açmayı düşünüyorum bilgi paylaşırsanız memnun olurum.

  1. Merhaba. Serzenişinizde haklı olduğunuza inanıyorum. Ama hesaplama yapılırken, ne yazık ki ücretsiz izin ve rapor gibi günler dikkate alınmıyor. Bunun alınmasının yolu ise, kamuoyu oluşturularak meclisin kanun değişikliği yapmasının sağlanmasıdır. Diğer türlü sonuç almak mümkün değil.

 72. Merhaba. Benim 10 yıl çalıştığım şirket kapandı ve sigorta çıkışımızı istifa gösterdiği için işsizlik maaşı alamadim.
  Mahkemeye verdim ve kazandım bu hafta kesin karar çıkacak. Mahkeme süresince karşı taraftan gelen ve itiraz eden olmadı dava temyize filan da gitmedi. Ben kesin kararla işkura başvuru yaparsam geriye dönük işsizlik maaşı kesin alabilirmiyim bi sorun çıkarmı? Ve kesin karardan sonra işkura başvuru süresi varmı acaba? Simdiden sagolun

  1. Merhaba. İşkur’a kararın size ulaşmasından sonra 1 ay içinde başvurmanızı tavsiye ederim. Kesin demek mümkün değil, neticede İşkur kararı inceliyor ve ona göre karar veriyor ama büyük ihtimalle alırsınız.

 73. Merhaba. Benim 4.5 yıllık sigortam olan iş yerinden 31.08.2018 tarihinden, askerlik kodu ile çıkış aldım. Fakat bedelli askerlik olduğu için ilk 3 celp te de çıkmadım. Yasaya göre işten çıkış tarihinden 3 ay içerisinde askere gitmezsen işsizlik maaşı alamıyormuş sun sanırım. Ve bu yüzden işten çıkış kodumun değişikliki için sigortaya dilekçe verdik. Yalnız sigortada kod 4 gözüktüğü halde, işkurda 12 olarak gözüküyor. Ve bana ihbar tazminatı almazsan işsizlik maaşı bağlanmaz dediler. Nasıl bir yol izlemeliyim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. SGK’da ve İşkur’da aynı kodların görülmesi gerekir. SGK’dan kodunuz değiştikten sonra İşkur’a başvurdunuz mu?

   1. Evet SGK dan çıkış bildirgesi de aldım ıslak imzalı ve kaşeli ama hala işkurda ki sistemde farklı kod gözüktüğü için yine işlem yapmadılar.

    1. Bu durumda, bir müddet daha beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok Doğukan bey.

 74. Merhaba ben 2005 te calismis oldugum firmadan 2007de cikartildim bana verdikleri issizlik kagidinda issizlik maasini alabilecegimi soylediler iskura gidip basvurdugumda oradaki calisan boyle bir odeneginin olnadigini soyledi ve ben bu maas odenegini alamadim fakat simdi edevletime baktigimda o issizlik odenegini goruyorum bunun icin ne yapmaliyim bilgilendirirseniz svinirim simdiden tesekkurler

  1. Merhaba. Bizzat İşkur’a giderek sormalısınız, sizi yönlendireceklerdir. Ama 5 yıllık zamanaşımı dolmuş görünüyor.

 75. Merhaba… Usulu bir şekilde işten çıkarıldım amma mahkemeyi kazandım ve tazminatımı aldım… Fakat son aylarında doğumdan sonraki ücretsiz izinlerim vardı sigorta ödenmeyen işveren bunlara bilinmeyen kodu girmiş herhalde 12 bu yüzden işkur benden bilinmeyen için iş yerinden yazı istiyor ama işleri artık yok olmadığı için ödeme yapılamıyor… Bende şikayette bulununca dilekçe yazıp verdim ve üst yazı ile Ankara ya gönderildi sonucu ne olur

  1. Merhaba. Ne yazık ki işiniz zor. Böyle bir yazıyı eski işverenden almadıkça, büyük ihtimalle işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Yine de İşkur umarım lehinize takdirde bulunur.

 76. Merhaba mahkeme ye verdigimde alacagim aylık issizlik maasi 1400 ×12 idi(asgari ucret üzerinden )du .mahmeme 2 yılda sonuçlandı ve suan ise asgari ücret 1600 tl. Benim alacağım hesaplanırken hangisi baz alınır son verilen tutar mı yani 1600 mu?
  Tesekkurler

  1. Merhaba. Ne yazık ki, o günkü ücret esas alınmakta ve herhangi bir güncelleme yapılmamaktadır Feyyaz bey.

   1. Zeynel bey peki bu 2 yıl içinde kaybettigim alamayacagum yaklaşık 2 bin lira lik faiz miktarı için ne yapabilirim bu benim suçum değil benden kaynaklı birsey değil sonuçta bu konuda isverene ayrıca bir dava açmam mumkunmu sizce faiz kaybı icin

    1. Bu konuda sonuna kadar haklısınız ve İşkur’un bu durumu neden düzeltmediğini anlayamıyorum. Bu nedenle tek çare zaten, işverenden zararın karşılanması için maddi ve manevi tazminat davası açmak gibi görünüyor. Peki sonuç ne olur? Bunu bilmek ise imkansız, bir avukata danışmanızı öneririm.

 77. merhaba ben yaklaşık 11 yıl çalıştığım şirketten çıkarıdım daha sonra işkura giderek işsizlik ödeneği için başvurdum yetkili bana….işverenin şahsıma dava açtığını bu yüzden işsizlik ödeneği alamayacağımı söyledi…sonra da bana davayı kazanırsan geçmişe dönük alırsın dedi ….ben davayı kazanıp belgelerle birlikte gene başvurdum şimdide bana tazminat davası açıp kazanmalısınız o zaman alırsınız diyorlar bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir ….saygılar..

  1. Merhaba. Açtığınız davanın konusu neydi? Normalde İşkur, eğer işçi açtığı davada tazminata hak kazanmışsa, ücret alacakları ödetilmişse ya da işe iade edilmişse, işçi lehinde yorum yapmaktadır.

 78. 25.09.2018,Tarihinde isverene eksik yarim maaş yatırdığı için Noter üzerinden ihtarname gönderdim ve 4857 24.maddesi gereğince tek taraflı işime son verdim Tüm maddi alacaklarim 2 Gün sonra banka hesabıma yatirildi fakat İskura gittiğimde isverenimin devamsızlık çıkış kodu ile çıkış yaptığını bundan dolayı baslatilamiyacagini arabuluculuk servisine basvurmami söylediler yapmış olduğum arabuculuk başvurusu görüşmesi sonunda işveren vekili Hatalı iş çıkış kodunu duzeltmeyeceni bildirdi ve anlaşmaya varilamadi.Bundan sonraki süreçte Kanunen ne yapmam gerekli Ayrıca edevlette takip ettiğim dava sorgulama da davanın kapalı olduğu ve sistemde gözükmüyor Bundan dolayı iş mahkemesine başvuru yapmalıyım mı bu konuda yardımcı olurmusunuz lütfen…

  1. Merhaba. Bu konuda dava da açsanız, hamgi konuda açacaksınız? Anladığım kadarıyla kıdem tazminatı vb. haklarınız zaten ödenmiş. O halde açacağınız bir dava yok. İşkur ise işsizlik maaşı için mahkeme kararı istiyor.
   Böyle bir durumda İşkur zorluk çıkarmamalı ve sizin sunacağınız banka dekontlarını ve ihtarname örneğini kabul ederek size işsizlik maaşı bağlamalıdır. Özellikle işveren tarafından size yapılan ödemelerde kıdem tazminatı vb. açıklamalar varsa, İşkur mahkeme kararı aramaktansa, bunu kabul edebilir.

   1. Kıdem Hakkım 1 yılı dolmadigi için oluşmadı ve ihbar ucretide zaten Haklı fesih olduğu için hak edemedim.Toplam 1.5 Aylik maasim banka hesabıma yatti.Sadece Burada işsizlik maaşını İskurdan baslatmam gerekiyor ama nasıl Zaten gereken heryere kanunen başvuruda bulundum

    1. İşte büyük bir saçmalık daha. Lafım size değil, yanlış anlamayın, sisteme geliyor. Şimdi İşkur sizden bir mahkeme kararı isteyecek. Peki ama siz ne için dava açacaksınız? Kıdem tazminatı yok, ihbar tazminatı yok. E, maaşlar da ödenmiş. Bu durumda öylece kalmışsınız demektir. İşkur bu konuda sizi yönlendirmiyor mu? Kodun değiştirilmesi için açılacak bir dava türü yok muymuş? Ya da İşkur sizi reddettiğinde, onlar aleyhine dava açabiliyor musunuz?

 79. 2014 de işten çıktığımda işşizlik maaşı alamadım.iş mahkemesine verdim.tazminat v.b alacaklarımı istinaftan dönen dosya ile kazandım.2014 de brüt ücret 1134 tl idi.fakat mahkemede prim aldığımızı kanıtladık.ortalama 300 tl olarak belirlendi ve tazminat hesabıda böyle yapıldı.yani 1434 tl den hesapladık.şimdi şunu öğrenmek istiyorum.işkura geriye dönük işşizlik maaşı için başvurduğumda hangi brüt ücret ile hesaplama yapacaklar.

  1. Merhaba. Büyük ihtimalle 1134 TL üzerinden yapacaktır. Çünkü SGK primi olarak görülen tutarı esas alır. Yine de İşkur’a bizzat sormanızı öneririm.

 80. Uyaptan görüntülediğimiz karar ilami tebligat sayılır mı yani 30 günlük süre başlar mı bu belge ile işkura başvursak sonuç alabilir miyim

  1. Merhaba. Kararın içeriğini görebiliyor ve resmi şekilde indirebiliyorsanız olabilir. Yine de kesin cevap vermemiz çok zor Erman bey.

 81. Merhaba benim 2014 de olan davam 2017 de sonuçlandı avukatımın tanıdık olması sürekli oyalaması ve ihmalsizliği bende bir süre sonra vazgeçişe sebep oldu takip etmedim karar alındığında kendisi bana bildirmedi icra talebinde yeni bulunduk hakettiğimiz alıcam ana İŞKUR için bir ay demişsiniz bir sene oldu işsizlik maaşı için hiç bir talep hakkım kalmadı mı yani yapabileceğim hiç bir şey yok mu şuanda işsizim

  1. Merhaba. Açıkçası uygulamada belki ödemeniz yapılabilir. Vakit yitirmeden İşkur’a başvurmanızı öneririm. Sonuçtan bizi haberdar ederseniz, biz de öğrenmiş oluruz.

 82. Merhaba ben 29.09.2018 de iş aktimi avukat ile noterden haklı nedenlerle iş aktimi tek taraflı fes ettim arabulucu devreye girdi fakat iş veren görüşmeye yanaşmadı şimdi dava açılcak ssk cıkışımı istifa diye vermişler işsizlik maaşıda alamadım mahkeme kararı ile işsizlik maaşımı geriye dönük alabilirim galiba yazıdan anladığıma göre bide tazminat davaları ne kadar sürede sonuçlanır? Bide iş verenim benim ssk mı 21.10.2018 de kesmiş bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

    1. Merhabalar iyi günler hocam işten atıldık bi maddeden dolayı tazminatı ödemediler mahkemeye verdik kazandık benim işten ayrılış tarıhım 16.03.2016 yargıtayda bizim aleyhimize oldu Yargıtay kararı 18.07.2018 bu 2 sene 4 ay içinde 7 ay sigortalı calşmşlıgım var bana işşizlik tazminatı 5.250 tl olarak belirlenmiş fabrıkada 5 yıl calşmşlıgım var 10 ay işsizlik maaşınıda haketdim yani demek istediğim ve internetdede açıklanan işten ayrılış tarıhı ve yargıtaydan gelen karar arasındaki sigortasız boşluğunuz hesaplanıyor ödeniyor deniyor ama osekilde hesaplanmamış benmi yanlış anlıyorum yoksa beni bilgilendirirseniz sevinirim

     1. Merhaba. Her şeyden önce, maaşın neye göre bağlandığından tam olarak emin olmalısınız. Kaç lira üzerinden bağlanmış? Kaç gün için bağlanmış? Bunları bizzat İşkur’a giderek sordunuz mu?

 83. Hayır hocam benim öğrenmek istediğim bu 2 yıl içerisinde yani işten ayrılış ve Yargıtay kararı bunun içerisinde 7 ay sigortalıyım 17 ay sigortasız haketmiş oldugum 10 ay almam gerekmiyormu çıkış 2016 dan 660. 60 tl den hesaplanmış ama 10 ay ful yatmamış 6 ay ful var dıger aylar kesintili toplam 5.250 görünüyor

  1. Sizi anlıyorum ama dediğim gibi, İşkur’a giderek neden böyle olduğunu sordunuz mu? Varsayımlar üzerine konuşmaktansa, böylece net bilgi edinebilirsiniz.

   1. Hocam çok özür diliyorum sizide rahatsız ediyorum kusuruma bakmayın avukatım bana tahsil etmiş paradan şüpheliyim bilgilendirirseniz sevinirim kısacası 2016 yılında ayrıldım işten 2018 yılında dava bitdi işe iaedyi kazandım fakat ıhbar kıdem ve işe iade tazminatım 2016 yılından hesaplanmş işçi dunyasından baktıgımda 2018 yılından hesaplanması gerekiyormuş ihbar kıdem 2018 brut maaştan işe baslatmama tazminatımda 4 ay 2018 brüt maaş boşta geçen süre tazmınatımda 4 ay 2016 yılı net maaş tan doğrumudur ? Ayrıca boşta geçen süre 4 ayımda kıdem tazminatıma ekleniyor ? Ve boşta geçen süre 4 ay boyunca yemek yol ücreti hesaplaması bunlar dogrumudur hocam saygılarımla

    1. Merhaba. Şu aşamada yapabileceğiniz şey, bir avukata vekalet vererek hizmet tespit davası açtırmak olabilir. Ayrıca işten ayrılırsanız arabulucu başvurusu ile ödenmeyen ücretlerinizi de talep edebilirsiniz. Size en doğru bilgiyi yüz yüze görüşeceğiniz bir avukat verecektir.

 84. Arkadaşlar merhaba 07.07.2018 tarihinde tazminatsız işten çıkartıldim. 18 ay çalıştığım yeri işe iade ve tazminat davası açtım davayı kazandım fakat tazminatsiz işten çıkartıldığım için 5 aydır da işsizlik maaşı alamadım. Daha sonucunu iş kura götürdüm. Geriye dönük işsizlik maaşı alabileceğim söylendi. 05.01.2019 tarihinde kaç para alacağımı nereden gorebilirim . E devlet baktığımda ay ay gösteriyor 1354 ,1611,1611 ,1611 .1611.1611 Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak gibi ama toplu olarak yazmıyor . Bunu nereden gorebilirim .

 85. Merhaba 2014 yılının nisan ayında işten çıkartıldım Sağlık raporum olmasına rağmen işveren tazminat ve işsizlik maaşı alamıycağım çıkış kodu ile iş akdime son verdi.İşkura işsizlik maaşı işin gittim ancak alamıycağımı dava açıp kazandığımda toplu ödeme yapılacağı söylendi.Şimdi davam sonuçlandı ve kazandım.2014 yılında işsizlik maaşı alsam miktarı 650 tl olucaktı..Şimdi en düşük işsizlik maaşı 1050 tl ben işsizlik maaşını hangi ücretten alıcam.

 86. Merhaba bir onceki isimde 11 yil calistim 2016 yilinda ayrildim.2018 yilinda baska bir ise girdim ancak orda 120 gun primim var gecmisten issizlik maasi almagim icin simdi basvursam alabilirmiyim

   1. 2016 2018 arasi boslugum var 2018 de girdigim isten kriden dolayi cikarildim aralik 10da ayrildim 2018 yilinda toplamda 122 gun primim var

    1. Merhaba. Ezbere cevap veremeyiz. Son 120 gününüz kesintisiz ise, son 3 yılda en az 600 gün priminiz varsa ve bir de çıkışınız doğru SGK koduyla verilmişse evet alabilirsiniz. İnternette araştırma yapmaktansa, İşkur’a başvurmanızı öneririm. Böylece en doğru ve kesin cevabı almış olursunuz.

 87. Merhaba 2016 yılında maaşların 3 ay gibi bir süre eksik yada ödenmemesi sonucu ihtarname ile işten ayrıldım. Şuan avukatn söylediğine göre şubat 14 te sonuçlanacak sanırım yazınızda ki gibi temyiz Durumunda.hemen sonrasında Tam olarak 1 yıl işsiz kaldım Ve toplamda dava süresi boyunca 2 yıla yakındır işsizim. İşsizlik maaşı Tutarı düştükten mi yoksa yüksekten mi ödenir nasıl öğrenebilirim birde lehime sonuçlanırsa paramı nasıl elde Edicem taksit yapılmak zorunda mı hesabıma tümü olarak mı aktarılır. Teşekkür ederim

  1. Merhaba.Yüksekten ödemeden kastınızın ne olduğunu anlayamadım. İşsizlik maaşı taksitle ödenmez, mahkeme kararıyla alacaksanız, İşkur hak ettiğiniz tutarı tek seferde ve toplu olarak yatıracaktır.

 88. Birde sigorta günlerimi kontrol ettiğim de eksik gün olarak girilmiş zamanlar var 2.5 yıl içerisinde sadece 5 gün yıllık izin kullanmama rağmen. 600 gün kesintisiz kuralına uymamış gözükürsem ki öyle sanırım işsizlik maaşına hak kazanamıcam. Bu durumda ne yapmam gerekir.

  1. Merhaba. 600 günün kesintisiz olması gerekmez ki. Önemli olan son 120 günün kesintisiz olması ve son 3 yılda en az 600 gün priminizin olmasıdır.

 89. İyi günler ben 2003.2007yılları arasında bi işyerinde çalıştım taşınma ne deniyle şehir değişikliği yaptım bana IrDA’n işsizlik maaşı bağlanmış ama benim bilgim yok bunu yeni öğrendim şimdi işkura başvuru yapsam bu alamadığım işsizlik maaşını alabilirmiyim

  1. Merhaba. Aradan 5 yıldan uzun süre geçtiği için, bu parayı ancak dava yoluyla almanız mümkün olur. İşkur’a giderek en doğru bilgiyi alabilirsiniz Arzu hanım.

 90. Merhaba iş veren 03 kodu ile beni işten çıkarmış tazminat hakım varmı ama çıkış kağıdına ben imzalamadım

  1. Merhaba. İşveren hangi kodla çıkış bildirirse bildirsin, önemli olan işçinin gerçek çıkış durumudur. Böyle olunca, haklı olduğunuzu düşünüyorsanız hukuki süreçle hakkınızı aramanız gerekir.

 91. Merhaba benim sorum 2016 ekim de isten cikarildim mahkemeyi kazandim temyizide kazandim sgk a basvurup 4 aylik geri donuk sigortada yatirdilar sonra iskura dondum onlarda ekim 25 2018 de basvurmama ragmen 170 i arayip gorunmeyen issizlik sigortam gorundu toplam 6 ay gorunuyor fakat soyle bir sikinti var 6 ayda alacagim para 4053 tl deniyor ama 2017 en dusuk 705 tl gorunuyor x 6 ay 4.230 yapiyor birde yil olmus 2019 subat 5 de alacagim soyleniyor arada gecen faizi var mi neden 4. 053 deniliyor e devlette odeme turu normal gun 30 miktar 673.93 ssk primi 213.3 gosteriyor toplamda aylik ne kadar para yatirirlar faiz edevlette gorunmuyor veriliyormu verilmiyorsa en dusuk 705 ken neden 673.93 gorunuyor tesekkurler.

  1. Merhaba. Önce şunu söyleyeyim; o zamanki işsizlik maaşınız güncellenmez ya da faiz uygulanmaz. İşten ayrıldığınız tarihte rakam ne ise, onu alırsınız. Ayrıca işten 2016’da ayrıldıysanız, 2016 üzerinden hesaplama yapmalısınız, 2017 değil.

 92. Merhaba işe iade davası açtım davayı kazandım işveren istinafa göndermedi gerekçeli kararı yazıldı ne yapmam gerekiyor işsizliği almam için yardımcı olur musunuz teşekkürler şimdiden !

  1. Merhaba. Karar kesinleştiyse, bu kararı alıp İşkur’a götürmeniz yeterlidir. Onlar sizi yönlendirecektir Mümin bey.

 93. Merhaba.Ben 2012de işten çıkarıldım.Fakat işveren benim kendi rızamla çıktığımı söyleyerek tazminat ve haklarımı ödemedi.Bunun üzerine bende kanuni haklarımı kullanarak dava açtım.Açtığım dava 2015te sonuçlandı.Işveren avukatı yargıtaya gönderdi.Yargıtayda lehime karar verdi.Işsizlik maaşı için 2012de başvuru yapmıştım.dava sonucuna göre hareket edileceği söylendi.Üzerinden yargı süreci olarak yedi yıla takın zaman geçmiştir.Şimdi alacağım işsizlik maaşı bu günki işsizlik maaşı üzerinden mi yoksa işten ayrıldığım işsizlik maaşı üzerinden mi hesaplanacak .Bununla ilgili geçmiş yorulardan net sonuç çıkaramadım.Bilgilendirirseniz memnuniyet duyarım .,

  1. Merhaba. Bana göre de güncellenmesi gerekse de, ne yazık ki güncelleme yapılmamakta ve maaş o günkü rakam üzerinden ödenmektedir.

 94. Merhaba eşim ve ben 2010 işten çıkarıldıkları ben işsizlik maaşı aldım ama eşim müracaat etmesi hiç alamadı şuanda çalışıyor sorum şu müracaat etse o yıla ait işsizlik maaşı alabilirim? Teşekkürler

  1. Merhaba. Bu konuda net bilgiyi İşkur’dan alabilirsiniz Songül hanım. Sizi yanıltmak istemem.

 95. Merhaba ben 2017 haziran da işten tazminatımı felan alıp çıkarıldım. 15 gün sonra işkura gittim maaş için başvuru yaptım iş veren eksik sigorta günü gösterdiği için maaş bağlanmadı. İş verenle iletişime geçip durumu bildirdim düzeltme yapılmadı. Acaba nasıl bir yol izleyebiliriz şı durumda şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Tek çare, hizmet tespit davası açmanız ve boş görüne o günlerde aslında çalıştığınızı mahkeme ile ispat etmeniz, böylece geriye dönük sigorta yapılmasıdır. Bu ise açıkçası oldukça uzun bir süre demektir. Yine de bir avukatta bilgi alabilirsiniz.

 96. Merhaba,
  5,5 yıl bir şirkette çalıştıktan sonra evlilik nedeniyle ayrılıp başka bir şirkette işe başladım. Son başladığım yerde işten çıkarıldım. Geçmişteki çalıştığım yer hatalı şekilde 2-3 ay sigortamı eksik yatırıyor. Bu nedenle 10 ay alabilecekken 8 ay ödenek alabiliyorum. Ne yapmam gerekir? Şimdiden çok teşekkürler.

  1. Merhaba. Yapabileceğiniz tek şey sigorta hizmet tespit davası açmak, bu davayı kazanmak ve kesinleşmiş mahkeme kararını İşkur’a götürerek eksik ödenen günler için toplu işsizlik maaşı almaktır. Ne yazı ki başkaca bir yolu yok.

 97. Beni işten çıkardılar 8 ay boyunca işsizlik maaşı aldım yeni iş yerinde 4 ay çalıştım yine bana çıkış verdiler yeniden işsizlik maaşı alma hakım varmıdır

 98. iyi günler 2 yil süre demişsiniz 3-5 sene süre sonra sonuçlanan davalar var onlar ne yapacak ve yargitaya gitmesse dosya ne olacak alamayacakmi

 99. İyı gunler işe iyade vasi acmıstım aynı zamanda işsizlik maası da alıyordum mahkeme sonuclandı katan sonra işvren işe iyadeyı kabul etmedi haliyle 4 ay sigorta yatırdı bu durumdan öturu işkur odeme planında tum aylar fazla odeme diye gecıyor işkura gitim işkur mahkeme kararı ve kesınlesme serhı yazısı istedi bu evrakları teslim ettim maası iz guncellenecek dedi sormak istediğim su son bosta gecen 4 ay İcin yatırımlan buruttenmı hesaplanır bı ikincisi mahkeme kesınleselı 6 ay oldu ama işkur yenş isdedı bı sıkıntı olurumu

 100. İyi akşamlar çalıştığım iş yerinde hiç bir sebeb göstermeden işime son verdiler.iş kura müracaat ettim, işsizlik maaşı için olumsuz yanıt geldi.iş yeri tazminat da ödemedi ,işkur dava açılan dedi,davayı kazanırsan size geriye dönük ödeme yapabiliriz dedi.dava açtım ve kazandım elimde yargıtay kararı da var,işkur a gittim bana söyledikleri iş yeri geriye dönük ya 4 ay SGK nı gösterecek biz buradan görüp paranızı yaptıracağız yada hesabınıza tazminat alacağınızı yatıracaklar yatmış olan meblanın dekontu nu bize getireceksiniz dediler,iş veren yargıtay kararına rağmen ne beni işe başlattı nede para ödemesi yaptı arabuluculuğuda gittik sonuç alamadık. işkur,dan paramı nasıl alabilirim.ayrıca yeniden iş yerine alacak davası da açtım.cevabınız için şimdiden teşekkürler ederim..

 101. Merhaba..1 sene önce çalıştıgım kurumdan maaşların geç yatırılması ve fazla mesailerim ödenmemesi gerekçesiyle avukata başvurdum.avukat ihtar çekip dava açıcağımızı söyledi nitekim öyle oldu.mart ayında mahkemem sonuçlanıyor.ihtarı biz çekip sözleşmeyi fesh ettiğimiz için geriye dönük işsizlik maaşımı alabilirmiyim.kendi avukatıma sorduğumda net cevap alamadım malesef..

  1. Merhaba. Sorunuzun cevabı aslında tam olarak yazımızda var. Tam olarak neyi sormak istiyorsunuz?

 102. Merhaba 2013 de ise basladim 2015 de hakli fesih ile isten ayrildim ayrildiktan sonra 8 ay issiz kaldi davam suan istinafta yerel mahkeme beni hakli bulmus ama avukatim donmedigi icin kagit elime yeni ulasti yerel mahkeme karar kagidi 2017 ekim ayina ait suan geriye donuk issizlik maasi alabilir miyim yoksa dava istinaftan gelince mi basvuru yapip alabilirim bilgi verirseniz cok sevinirim. Tesekkurler

  1. Merhaba. Yazıda da belirtmiştik, geriye dönük işsizlik maaşı için kesinleşmiş mahkeme kararı gerekir ve bu nedenle İşkur zaten istinaf mahkemesinin kararını görmek isteyecektir.

 103. Merhaba..ben 2 yıl önce işten çıkarılmıştım iş yerini mahkemeye vererek davayı kazandım fakat işyeriyle tazminat konusunda temize göndermeme sartıyla ( malum temiz süresi çok uzun sürüyor) sulh yoluyla kendi aramizda kidem,ihbar konusunda anlaştık bu durumda işsizlik maaşına başvurmak için mahkemenin gerekçeli kararından sonramı yoksa mahkemenin kesinleşmiş kararından sonra 1 ay icinde başvurmam gerekiyor teşekürler

  1. Merhaba. Elbette kesinleşmiş gerekçeli kararın çıkması gerek. Çünkü İşkur, kararın içeriğini değerlendirerek sonuca varıyor.

 104. merhaba öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teşşekür ederiz.benim sorum şu an işverenle dava süreci başladı dava dilekçe konusuna kıdem ıhbar fazla mesai resmi tatil alacakları yazıldı .avukat ım işsizlik ile ilgili herhangi bir talep yazmadı işkur a başvurumu yaptım devamsızlıktan dolayı hak kazanamadım.fesih tarihim 11 eylül 2018. arabulucu başvuru tarihim.14 eylül 2018 ..işveren sgk çıkış tarihimi 30 eylül de vermiş..geriye dönük işsizlik maaşı almam için dava dilekçesinde belirtilmesi gerekiyor muydu.bundan sonra ne yapmam gerkiyor …

  1. Merhaba. Bunun hiçbir şekilde dava dilekçesinde belirtilmesi gerekmez. Davayı kazanırsanız ve karar kesinleşirse, kararı İşkur’a götürürsünüz ve onlar içeriğini inceleyerek karara varır.

 105. Iyi gunler benim isime aralik 25 de cikis verildi ben 6 subatta issizlik maasina basvurdum ocak ayi issizlik maasini alabilir miyim bilgisi olanlar bilgi verebilirse cok sevinirim tesekkurler

  1. Merhaba. 1 ay içinde başvurmazsanız, bu 1 ay geçtikten sonraki günleri alamazsınız. Örneğin 1 ay yerine 1,5 ay sonra başvuran bir işçi, işsizlik maaşınız toplamda 15 gün eksik alacaktır. Siz 6 şubatta başvurduğunuza göre ilk maaşınız martta ödenir.

 106. Davam aşağı yukarı 3 ay önce sona erdi avukatın yoğunluğu ve prosedürü bilmememden dolayı henüz basvuramadim. Hiçbir şekilde hakkım olan geçmiş işsizlik maaşimi alamaz mıyım ?

  1. Merhaba. Neden alamayasınız? Eğer mahkeme kararında işsizlik maaşı alabilecek şekilde bir işten ayrılma açıkça görülüyorsa ve karar kesinleşmişse, başvurabilir ve geriye dönük alabilirsiniz.

 107. Iyi akşamlar ben 3 yıl önce noterden ohbar çekerek kıdem,fazlamesai,yıllık izin ücreti için haklı fesih bildirdim işveren bana kıdem tazminatımi hemen ödedi fakat çıkış kodumu 03 istifaa bildirmiş.bunun üzerine kalan fazla mesai,yıllık izin ücreti davası açıp kazandım fakat iskur davanın sonucunda haklı sebep belirtilmediği için isverenin çıkış kodumu değiştirmesini istiyor.işveren değiştirmiyor.elimde noter onaylı ihbar ve kıdem tazminatı bodrosu var fakat iskur kabul etmiyor bu durumda napmaliyim

  1. Merhaba. Bence çok ilginç bir karar olmuş. Hem kıdem tazminatı bordrosu var hem de fazla mesai davasını kazanmışsınız. İşkur’a yazılı olarak başvurmayı ve bu hususları açıklamayı denediniz mi?

   1. Evet iskur mahkeme kararınızda haklı fesihle ilgili ibare yok kendinizde fesh etmis olsanız zaten kidem fazla mesai yıllık izin ücretlerini alıyorsunuz dedi.mutlaka isverenden dilekçe verin diyor

    1. Açıkçası halen anlamadım. İşkur’a yazılı olarak ve dilekçenizi ekleyerek başvurun ve reddedilirse bu işlemin iptali ve işsizlik maaşının bağlanması için dava açın. Tabi bütün bunları, kararı görmeden söylüyorum. Bu nedenle dava açmadan önce bir avukata mutlaka danışın.

 108. İşveren dilekçe vermiyor ya ceze yemekten korkuyor yada bizim işimizin olmasını istemediği için. Şimdi benim sorunum haklı nedenle fesih bildirimi yaptığımı ispatlamak için napmam gerekir sizce nereye dava açayım nereyi şikayet edeyim bir çaresi yokmu acaba yada emsal bir mahkeme kararı?

 109. Artık son olarak avukatım ile işverene tekrar ihtar çekip dava açmaya kararı verdik en baştaki noterden yolladığımız ihtarnamede zaten 24/2-e gereğince fesh ettiğim ve diğer alacaklarımı(kıdem,fazlamesai,yıllık izin ücreti ) ödediğini bildirip bana çıkış kodu düzeltme dilekçesi vermesi gerektiğini bildiricez bakalım başka türlü sonuç bulamadım

 110. Benim bir sorum olacak. Bende davayı kazandım ve geriye dönük işsizlik maaşı alacağım. Bunun hesabı nasıl oluyor 5 sene oluyor nerede ise ben çıkarılalı. O zamanlar işsizlik 1000tl altında idi şimdilerde 2000 mertebesinde. Bunun hesabını bilen varmı

 111. Merhaba 2016 yılının haziran ayında işverenin haksız işten çıkarma durumu sonucu kıdem.ve ihbar tazminatıyla ilgili dava açtım ve davayı 1 hafta önce kazandım Yargıtay kararida mevcut bundan sonra kararla birlikte iskura gidip çalışmadığım sürelerle ilgili işsizlik.maasi için talepte bulundum ve bugün telefonuma cevap geldi işten çıktıktan 1.5 ay sonra farklı.bir işyerinde ise girdiğim için başvurun reddedilmiş işsizlik maaşını alamayacakmisim yalnız ben dava sonuçlanana kadar sürekli çalışmadım ıssız kaldığım süreler parça parça 1 yıldan daha fazla bildiğim kadarıyla iş kanununda işten çıktıktan sonraki zaman diliminden davanın sonuçlandığı zaman dilimine kadar işsiz kalınan süreler toplanıp ona göre işsizlik maaşı bağlanıyor ama buna rağmen olumsuz cevap geldi bundan sonra ne yapmam gerekir bilgi verirseniz çok.memnun olurum şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Merhaba. Evet, dediğiniz gibi mahkeme süresince işsiz kaldığınız süreler üzerinden ödenmesi gerekirdi. Bir yazılı dilekçeyle tekrar başvurun ve yazılı cevap talep edin. İşkur’un cevabından bizi de haberdar ederseniz seviniriz.

 112. Haksız işten çıkarma sonucu bu hafta dava kazandım . İşsizlik maaşımı almak için başvurmak istiyorum .(Yargıtay’a gider iseler onu de bekleyeceğim ) Ben bu sürede yurtdışına eğitime gittim adresim yurtdışı . Birkaç ay içinde geri geleceğim adresimi Türkiye ye alacağım . İşsizlik maaşımı toplu almaya hak kazandigim süreçte mi ? Yoksa Yargıtay mahkeme kararı tebliğ tarihteki adres kaydım dikkate alınır? Hangi zaman sürecinde adresim Türkiye olmalı?

  1. Merhaba. Bunun adresinizle bir ilgisi yoktur. Karar kesinleşirse ve siz de bu sürede işsiz kalmışsanız, adresiniz neresi olursa olsun işsizlik maaşı toplu olarak ödenir.

 113. Merhaba bizim isverenimiz a01.02.2018 tarihimde kacti.ertesi gun iskura issizlil maasi icin basvuruda bulunduk fakat cikisimiz yapilmadigindan isyege bagli olarak basvurumuzu aldilar.dogal olarak basvurimuz olumsiz soniclandi 1 ay sonra yani 01.03.2018 tarihinde cikislarim8z yapildi issizlik maasi baglandi.sgk denetmenleri tarafimdan yapilan denetimde biz hakli ciktik ve cilis tarihlerimiz 02.02.2018 tarihine cekildi aradaki 1 aylik maasimizi alabilirmiyoz iskura basvur yapsak 5 ay issizlik maasi aldim sonrasinda is buldum tesekkurler

  1. Merhaba. Bu konuda İşkur’a bir dilekçeyle başvurmanız en doğru seçenek olacaktır. Diğer türlü, verdiğimiz cevap tahminden öteye geçmez.

 114. Merhaba

  1. Sorum 2015 te acmis oldugum isci mahkemesi davasini kazandim ve temize gonderdiler ana oldu 2019 ve yeni incelemeye alindi diyor muhtemelen sonuclanmak uzere eger sonuclanir ve yargitay onay ise geriye donuk issizlik maasi alabilirmiyim ben avukat araciligi ile isten ayrilmistim ve alacagim issizlik maasi 2015 yilindan mi hesaplaniyor yoksa suanki issizlik maasindan mi yardimlarinizi rica ederim.

  1. Merhaba. İşsizlik maaşı 2015 yılındaki maaşınız üzerinden hesaplanır. Yargıtay kararını İşkur değerlendirir ve karar içeriğinden, sizin işsizlik maaşı alabilecek şekilde işten ayrıldığınız sonucuna varırsa, geriye dönük işsizlik maaşını öder.

 115. Merhaba ben 4 seneye aşkın kesintisiz bir özel şirkette çalılıyorum 12 saat çalışmaktayız kahvaltı ve üğlen molamız gerektiyinden kıza zamanlı üstelim hiç mesaai verilmiyo bizlere bunlardan bahsedenide kapıyı güsteriyor işyerinde suriyelili çalıştırılmakta sigortasız yarı ücretle benim anlamadığım bu işveren neyine güvenerek bunları yapmakta be bir aydır çıktım dayanamadım iş ağır haliyle 12 saat çalışmak için zorbir zaman ben dava açtım arabulucuda az bir ücret talep ettiler tabi red etik mahkemede devam edecez ama işveren halada yanaşmıyor bunun nedeni ne olabilir sizden cevap arzediyerim lütfen.

  1. Mustafa bey zaten gerekli süreci başarıyla ilerletmişsiniz. İşverenin neden ödeme yapmadığını bilmemiz mümkün değil. Bundan sonrası artık mahkemenin takdiri olacaktır.

 116. Merhaba,
  28.07.18 yılında istifa ettim ve fazla mesai ücretlerin için davam ediyor. İşten ayrılalı 7 ay oldu fakat işsizlik maaşı için dava sürecinde olduğundan başvuruda bulunmamıştım. Yeni başvurdum dava sonrasında kazanmam durumunda 7 aylık süreyide alabilecekmiyim.

  1. Serap hanım, bu durumu İşkur’a özel olarak sormanızı öneririm. Çünkü normalde dava olmasaydı, geç başvurduğunuz her ay (1 aydan sonra) kadar eksik maaş alacaktınız.

 117. Merhaba Zeynel bey 13.07.2018 tarihinde haklı sebeblerinden dolayı ihtarname çekerek işyerimden ayrıldım fakat işyeri herkese yaptığı gibi 29 kod numarası ile çıkış verdi bende işkura hiç başvuru yapmadım şuan mahkeme karar aşamasında kazandıktan sonra işsizlik maaşını geriye dönük alma şansım var mı

  1. Rasim bey, başvuru yapsaydınız cevabım kesin olurdu. Ama uygulamada, böyle durumlarda ne yapıldığını bilemiyorum. Bence İşkur’a gidin ve doğrudan bu soruyu onlara sorun. Hatta cevabı da bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

 118. Merhaba 2018 mart ayinda 13 senedir çalışdığim iş yerinden cikarildim maglum kod dan dolayi işsizlik odenegi alamadim dava actim tam bir sene oldu her hangi bir işte calismadim yeni baslayacagim ise davayi kazandigim zaman yargitay sonucuda olumlu oldugu taktirde işsizlik ödeneğinin hepsini alabilecekmiyim yoksa ise girdigimden dolayi kesinti olacak mi 1 senedir ssk girisim yok

  1. Süleyman bey, böyle bir durumda kaç aylık işsizlik maaşı hak ettiğiniz önem arz eder. Örneğin 8 ay boyunca işsizlik maaşı alma hakkınız varsa ve işten çıktıktan sonra 7 ay boyunca işsiz kalmışsanız, 7 aylık kısmı ödenecektir.

 119. Merhaba iş mahkemesini kazandım karşı taraf kararı yargıtaya taşımadan tazminatımı ödemek istiyor.Bu durumda işkurdan geçmiş dönem işsizlik maaşımı alabilmem için sadece iş mahkemesinin kararı yeterlimidir.Yoksa ille yargıtaya taşıyıp o kararlamı gitmem gerekir.Bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkürler.

  1. Merhaba. Hayır, işveren Yargıtay’a gitmezse karar zaten kesinleşmiş olacaktır. Sizin bir şey yapmanız gerek yok, işverenin süresi içinde itiraz yoluna başvurmaması yeterli olacaktır.

 120. Merhabalar,

  Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim.
  Sormak istediğim soru şu : Herşey yazıda anlattığınız gibi oldu ancak yargıtay kararı 19.02.2019 olmasına rağmen ben bugün yani 03.04.2019 da başvurdum. Yani bir aylık süreyi biraz geçtim.
  Avukatım bana geciktirdiğin günleri keserler okadar dedi.
  (Kendi sorumluluğunu yapmamış. Ben de E-devletten tesadüfen öğrendim)

  1. Evet, tahminimce 1 aydan sonrasını geciktiği için keseceklerdir. Yine de, mahkeme kararı olduğu için kesmeyebilirler de. Rica etsem, sonucu buradan paylaşır mısınız? Biz de böylece uygulamayı öğrenmiş oluruz.

   1. Merhabalar Zeynel Bey.

    Ben bir ayı geciktirince haktan mahrum kalıyorum sanıyordum.

    Öyle bişey yokmuş. Sadece geciktirdiğin kadarını keseceğiz dediler. Şuan işlem aşamasında. Haftaya belli olacak. Buradan paylaşacağım.

 121. merhaba zeynel bey kolay gelsin böyle bir paylaşımda bulunduğunuz çok teşekkür ediyorum çok yararlı bir paylaşım olmuş,fakat zeynel bey bu dilekçe örneği varmı acaba mahkeme sonucuyla geriye dönük işsizlik parası alabilmek için eşimin 2016 senesinde işten çıkması sonucu yıpranma tazminat parası alabilmek için mahkemeye başvurduk süre sonunda kazandık bugün itibariyle kesinleşmiş kararı alıcaz. bu arada hesaplama aracını kullandım yanlışmı yaptım bilmem saçma bir rakam çıktı 6 ay boyunca 0.63 tl aylık alabilirsiniz diyerek başka bir yerden baktığım kadarıyla son 3 senenin prim günleri 600 gün ve üstünde yada altındaysa ona göre kaç ay alınavcağı yazılıyor bizim 2014 2015 tarihleri tam 360 günden 720 gün 2016 senesi baz alınırsa 141 gün çünkü o tarihte haziran ayında çıkış yaptı tahmini olarak 2013 senesi dahil edilirmi yoksa 2016 senesimi baz alınır toplamdan 642 gün yapıyor şimdi biz ne kadar alabilceğiz acaba

  1. Merhaba. İşten ne zaman ayrılma gerçekleşmişse, o tarihten geriye doğru 3 yıl gidilmesi gerekir. Yani 2016 yılının hangi tarihinde çıkmışsa o tarihten geriye doğru son 3 yıla bakılacaktır.

 122. zeynel bey dediğiniz gibi çıkılan tarihten geriye doğru 947 gün yaptı bugün işkura mahkeme kararını verdik hangi memura sorduysak sizin gibi net bilgi vermedi inşallah yanlış hesaplama olmaz 10 gün içinde mesaj gelicek dediler anlamadığım mahkeme kararını inceliceklerini onay alıp almıcağımızın kararı verilcekmiş iş mahkemesi karar vermiş ne incelencek anlamadım

  1. Kararın içeriğine bakacaklar. Böylece feshin nasıl gerçekleştiğini anlamaya çalışacaklar. Şöyle düşünün; işçi kıdem tazminatı talep edip kazanmış olabilir. Ama bunun nedeni örneğin evlilik nedeniyle fesih ise, işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

 123. Merhaba Hakli sebeble is hakkimi fes ettim avukata verdim uzlasmaya gitti ama anlasma olmadi suan dava acilmadi daha is veren tazminatimi odemeyi Kabul ediyor suan tekrar ise baslamami istiyor fakat Benim sorum bu sekilde tazminati alirsam 8 aydir sigortam yatmiyor bu issizlik maasini gecmisi alabilirmiyim tazminati bu sekilde aldigim surece simdiden tesekkur ederim iyi calismalar

  1. Merhaba. İşsizlik maaşı için 1 ay içinde başvurmanız gerekirdi. Geciktiyseniz, geciktiğiniz gün kadar eksik işsizlik maaşı ödenecektir.

 124. Basvurumu yaptim fakat kendi istegimle cikmis gorundugum icin alamadim Hakli fesih ile ayrilmistim 2015 den kalma olan yarim issizlik maasini aldim davayi baslatmadan tazminatimi aldigima dair evragi is kura Sunsam bu gecmis issizlik odenegini toplu sekilde alabiliyormuyum simdiden tesekkurler

  1. Böyle durumlarda İşkur evrakı inceleyerek karar verir. Ama genelde, mahkeme kararı istiyorlar. Yine de kıdem tazminatınızın ödendiğine dair evrakla başvurup şansınızı denemenizi öneririm.

 125. Merhaba ben 2012 yilinda issizlik maasi icin basvuru yaptim hic bir odeme almadan iptal ettim ve daha sonra 2018 yilinda tekrar basvuru yaptim bana 2012 yilindan odenek cikti suan 2019 yilindayiz ben tekrar issizlik maasina basvurabilirmiyim

  1. Merhaba. Evet, 2012 yılı ödeneği çıktığına göre, 2018’de işten ayrılırken işsizlik maaşı şartlarından en az birisini taşımıyorsunuz demektir. Hangi gerekçeyle yeni işsizlik maaşı bağlanmadığını hatırlıyor musunuz?

 126. zeynel bey kolay gelsin en son işkura mahkeme kararı ve dilekçe ile geçmişe dönük işsizlik maaşı için başvuruda bulunduk.yapılan incelemede 1 hafta 10 gün içinde döneceklerini söylediler. En son aradığım durumun akıbetini öğrenmek amacıyla işkur görevlisi arkadaş 1011 gün prim çıktığını 8 ay gibi süre üzerinden hesaplanacağını söyledi. Önemli olan sıkıntı sadece işten çıkılan sene içerisinde nisan ayında 7 günlük eksikliğin gösterilmemiş olması işverene yazı yazdıklarını söyledi,bende bunun üzerine işverenle irtibata geçtim 4 gün rapor gözüktüğünü ama 3 gün nedensiz bir gelmeme durumu olduğunu yani acil bir durum olduğunda maaşınızdan kesiyorduk resmiyette göstermiyorduk izin vs dediler şimdi işkurdaki arkadaş 4 gün rapor tamamda 3 gün sebeb gösterilmezse sorun olabilir dedi yani böyle mantıksızlık varmı işten giriş çıkış yok sigorta yatmaya devam ediyor ve bunu sigortada göstermeyen işveren suçlu değilmi 3 gün için işszilik maaşı alamama gibi durum var napabiliriz yardımcı olursanız sevinirm görevinizde başarılar dilerim…..

  1. İşveren 3 günü eksik bildirmişse, ne yazık ki İşkur’un yapabileceği bir şey yok demektir. İşveren geriye dönük değiştirebilir; ama bu hem süre sınırına tabidir hem de idari para cezası vardır.

   1. mahkemeye versek alma imkanımız olurmu hakkımızı arasak insanı gerçekten üzüyor böyle bir durum

    1. Kimi mahkemeye vereceksiniz? İşkur’u diyorsanız, kazanamazsınız. Eksik gün bildirildiği için işyerine eksik günler için sigorta hizmet tespit davası açmanız gerekir. Bu dava sonuçlandığında ve kesinleştiğinde, yeniden İşkur’a başvurarak eksik maaşları talep edebilirsiniz. Bu ise en az 2-3 yıllık bir süreç demektir.

 127. zeynel bey 12.koddan göstermişler nisan ayı içindeki 7 günlük boşluğu işveren kesinlikle alamazsın diyor hem o ay maaşını kesiyorlar hemde neden göstermeden gelmedi gösteriyorlar bu nasıl saçmalık ücretli izin yazmıyorlar işkur neden kodu istiyormuş yani sadece 4 gün rapor gözükmüş olsa alıcaz ama 3 gün nedensiz gelmeme yüzünden 12 sene çalışmışlığımdaki emeğim 3 gün ve işveren yüzünden alamıcam kul hakkı değilmi bu devlette neden bahane istiyor son 3 seneki prim yatmış mı yatmı işten çıkmışmı o tarihte yok devam ediyor, işverendeki muhasebedeki arkadaş suç sizde de var madem çalıştığın yerdeki müdür otomatik maaşından kesmiş neden kestiniz, kestiniz madem neden puantaj formunda göstermedin demedin diyor ya bunu takip edemediysem sgk neden sormuyor devlet neden sormuyor adam saki övünülcek bişeymiş gibi bu benim önüme gelicek 12 koddan göstercem alamazsın diyor geçmişe dönüp 2016 senesi senesinde bu durumu düzeltmek zor diyor gerçekten imkansızmı zeynel bey yardım edin

 128. Beyefendi merhaba kolay gelsin. Eşim 14.11.2016 yılında işsizlik maaşı için başvurmuştu. İş-kur işverenden alacaklarımızı almamızı veya mahkeme sonucunda tekrar başvuru yapmamızı bildiren bir evrak gönderdi. 02.03.2017 dava tarihli davamızı kazanıp iş verenden alacaklarımızı(haksız fesih tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücreti) icra yolu ile aldık. Dosya kesinleşme tarihi 26.04.2019 dur. İş-kur a tekrar başvurduğumuzda işsizlik ödeneğini alabileceğimizi söylediler. Fakat bura da sizden de yardımınızı rica edeceğimiz şu konu kafamızı karıştırdı. Ödenecek olan miktar ilk başvuru tarihi olan 14.11.2016 yılındaki tutarlar üzerinde(653.80) bizim bu ücreti güncel olandan almamız gerekmez mi ? Güncel tutarı alabilir miyiz? İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. Ne yazık ki güncel tutar üzerinden ödeme yapılmayacak. O zamanki hak edilen işsizlik maaşı ne kadarsa, yine o rakam üzerinden ödeme yapılacaktır.

 129. Merhaba, 2014 yılında haksız olarak cikarildigim firmamı mahkemeye verdim ve 16.04.2019 tarihinde mahkemem sona erdi. Kıdem ve ihbar tazminatımı aldim ve mahkeme kararıyla sizinde yazinizin sayesinde Iskura müraacat ettim. Iskur para alabileceğimi fakat 2016 yılından 8 ay bağlanan işsizlik maaşımdan 6 aya düşürülüp 2 ayını keseceklerini söylediler. Sizin yazınızda issiz kalınan her gün için alınacağı yazıyor. Fakat iskur tekrar hesap yapılıp 2016 yılından 2 ayını keseceklerini söylüyor. Yardımcı olursanız sevinirim ona gore itiraz edeceğim.

  1. Merhaba. Peki ama neden kesinti yapılıyor? Öncelikle bunun nedenini tam olarak öğrenmeniz gerekir ki, ona göre yorum yapabilelim.

   1. Merhaba mahkeme kararıyla 2014 yılında işsizlik alacağım çıkınca tüm hepsi yeniden hesaplandığını ve 2014 de hakediş sahibi olduğumda ve yeniden hesaplandiginda 2016 yılında 8 ay hak kazandığım issizlik maasi 6 aya dusuyormus 2 ay borclu çıkıyormuşum ve 2 ayı gecmise donuk alacağımdan düşmüşler

    1. Sanırım anladım. Siz 2014’te işten ayrıldınız ve dava açtınız. Ama bu arada çalışmaya devam ettiniz ve 2016’da yeniden işsiz kaldınız. 2016’da size işsizlik maaşı bağlandı. Bu maaş da 8 ay ödendi.
     Buraya kadar doğru anladıysam, 2014 için işsizlik maaşı ödeneceği için, 2016 öncesi işsizlik prim gününüz düşecek ve ödeme süresi 8 ay yerine 6 aya inecektir. Böyle olunca da, fazladan ödenen 2 ay mahsup edilecektir.
     Şöyle bir örnekle açıklayayım.
     – Siz 2014’te işsizlik maaşı alsaydınız, 2016’ya kadar örneğin 650 gün priminiz daha olurdu ve böylece 6 ay işsizlik maaşı alabilirdiniz.
     – Ama 2014’te işsizlik maaşı alamayınca, 2016’da geriye dönük örneğin 1000 gün priminiz çıkmıştır ve bu nedenle 8 ay maaş almışsınızdır.

 130. Selam arkadaşlar ben bir konu hakkında bilgi alacaktım ben bu ay işten çıkarıldim 160 gündür çalışıyordum şimdi ben çıkarıldığım tarihten geriye dönük 3 yilmi hesapliyacm yani mayıs 2019 dan mayıs 2018 kadar 1 yıl yapıyor demi yanlış degilsem bilgi istiyorum sizd3n

 131. merhaba.verdiğniz bilgilerden dolayı teşşekür ederim.benim sorum.11. 09. 2018. tarihinde işten çıkartıldım.işveren ile alacaklarım konusunda anlaşamadık.dava ya gittim.işveren işten çıkış tarihi mi.30 11 2018.de sgk ya bildirdi.ve çıkış kodunu 15 devamsızlık dıye sgk ya bildirdi.işsizlik maaşı alamadım.bende sgk ya dilekçe ile başvuruda bulundum.sgk denetmenleri inceleme sonucunda çıkış tarihi mi düzeltip 11 09 2018 olarak düzeltme yaptılar.daha önce devamsızlıktan dolayı alamadıgım işsizlik maaşını mahkeme kararını beklemeden talep edip alabilirmiyim.

 132. Öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim.
  Benim tüm dava süreçlerim tamamlandı. Ancak işveren geriye dönük boşta geçen 4 aylık sgk primlerimi yatırmıyor. Sgk bu durumu işverenin tebliğine bırakmış. Geç yatırırlarsa ceza öderler diyor.
  İşkur ise senin geriye dönük işssizlik maaşını ödeyeceğiz ama önce işveren o 4 aylık geçmiş dönemi ödesin. Bizde ona göre hesap edeceğiz diyor.
  İşveren o 4 ayı ödemeden hiçbirşey yapamayız diyor.
  Ancak bu durumda ben gene mağdur durumdayım. O 4 aydan kendim feragat edip işkurdan “işsizlik maaşı ” alma durumum var mı? Veya ne yapmalıyım ?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Böyle bir şeyi ilk defa duyduğumu söylemem gerek. Ortada bir mahkeme kararı varsa, işveren sigorta primi yatırmasa bile resen borç uygulanamaz mı? Ya da SGK neden icra takibiyle tahsilat yapmaz? Açıkçası benim de aklım karıştı. Lütfen, sonuç alırsanız, bizi de bilgilendirirseniz, bir şey daha öğrenmiş oluruz.

 133. Merhabalar. Bir sorum olacak . Ben 2018 yilinda calistigim bi firmadan cikartildim işsizlik maasi baglattim 4 ay sonra tekrar işe girdim ve otomatik olarak kesildi . Simdi 1 senedir baska bi firmada calisiyorum ve el degistirdi sanirim cikartilicaz benim kalan 4 ay devam eder mi ve toplu alma şansım var mi ? Tesekker ederim

  1. Merhaba. Toplu alamazsınız; ama işten ayrıldığınızda, yeniden işsizlik maaşı alma şartlarını taşımıyorsanız, eski maaşınız kaldığı yerden ödenmeye devam edilir.

   1. Yani çalıştığım kurum el değiştiriyor. Bu ay sonu çıkartılıcaz ve benim tekrar mi işsizlik maasi icin başvurmam gerekiyor ?

    1. Bu konuda net bilgim yok. Tahminimce başvurunuz gerekmeden size otomatik olarak işsizlik maaş bağlanması gerekir. Yine de İşkur’a giderek bilgi alırsanız, işinizi garantiye almış olursunuz.

 134. Merhaba

  Haklı iş hakkı feshedilerek 21.12..2017 de işten çıkarıldım. İşe geri dönüş davası açtım dava kabul edildi. İstinaf mahkemesine gittiler ve kaybettim. Fakat kararda haklı iş hakkı fesih olmasa da gerekli iş hakkı fesih yazdığı için daha önce ödenmeyen tazminatlarım ödenmiştir. Haklı iş hakkı fesheden şirket beni arayarak tazminatımı yatırdıklarını söylediler. İşkura başvurdum geçmişe dönük işsizlik maaşı için gerekçeli karar ve istinaf mahkemesi kararını verdim. 1 hafta sonra işsizlik maaşı almaya hak kazanamadınız dediler. Bana istinaf mahkemesinin sonucun tebliğ ediliş tarihi 8.5.2019. Nedeni konusunda bilgilendirebilir misiniz?
  Teşekkürler

  1. Merhaba. Bahsettiğinize göre, geçerli nedenle fesih açık olduğu için işsizlik maaşı bağlanması gerekirdi. Ama işsizlik maaşı için 2 şart daha aranır: Son 3 yılda 600 gün ve son 120 gün. Bence İşkur’a giderek sorun ve gerçek nedeni öğrenerek, ona göre hareket edin.

 135. Merhabalar yorumunuz icin tesekkurler.Ben 2015 yılında işten çıkartıldim davam lehime sonuclandi şimdilik istinaf mahkemesinde Kasım gibi karar çıkacak 2015 yılından 2019 yillari arası toplam 15 ay sigorta boşluğum yani çalışmadığım süre olmuş bu konuda düşünceniz nedir bir de ödeme şekli bu yilin işsizlik maaşına gore mi yapılacak tesekkurler.

  1. Merhaba. İşsizlik maaşı hak ettiğiniz ay kadar en az işsiz kaldığınız süre olmuşsa, hak ettiğiniz ayların tamamı için işsizlik maaşı alırsınız. Ama işsizlik maaşınız, işten ayrıldığınız tarihteki işsizlik maaşınız üzerinden hesaplanır.

 136. Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Benimde iş çıkışım Mart ayında verildi. Sonrasında haklarımı almak için mahkemeye verdim. İşkur’a işsizlik maaşı için başvuru yaptım fakat şirket tarafından kusurlu çıkarildigim için olumsuz sonuçlandı. Avukatım ise bana işkurdan maaş alabilmem için kağıt göndereceğini söyledi ve gönderdi kısacası mahkemem daha yeni sonuçlanmadı ve o kagitlarla işkurdan maaş alabilir miyim acaba?
  Şimdiden çok teşekkürler.

   1. Merhaba
    İş mahkemesi
    Tensip tutanağı
    Uyap portal bilgi sistemi.
    Konu başlıkları yeterli sanırım.

    1. Açıkçası yeterli değil. Mahkeme daha sonuçlanmadıysa, İşkur’un hangi evraka göre karar vereceğini anlamak güç. Ayrıca bu tür bir bilgiyi alabileceğiniz en iyi yer, yine avukatınızın kendisi olacaktır.

 137. Slm bn işi ihtar çekerek biraktim mesai ve bazı haklarımı alamadığım için ve işsizlik maaşı alamıyorum işveren istifa olarak gösterdi genel ahlak kurallarına aykırı gibi ve mahkemeye gidicez 10 ay sigortam olmadığı taktirde ve mahkemeyi kazandığımda geriye dönük işsizlik maaşını alabilirmiyim

  1. Merhaba. Evet alabilirsiniz; ama karar içeriğine İşkur bakacaktır ve kararı değerlendirecektir. İşsizlik maaşı alacak şekilde yorumlarsa, işsizlik maaşı da ödeyecektir.

 138. İyi akşamlar ben bir şirkette inşaat işçisi olarak çalışıyordum haklarımı alamadığım için kıdem tazmitı ve sigortam eksik yattığında tespit davası açtım sigortam benden habersiz çıkış yapılmış son aylar 120gün değilde giriş çıkış arasındaki 84 gün yatmış mahkeme eksik günlerimi iade edermi işsizlik maaşı alabilmem için

  1. Merhaba. Mahkeme bu günler için nasıl bir karar verir, bilemeyiz. Ama günleri sigortalı sayarsa ve böylece son 120 günde eksiğiniz kalmazsa, geriye dönük işsizlik maaşı almanız mümkün olabilir.

 139. Merhabalar ben sozleşmemi işvere 25 2 den fesih etti ve haklarimi alamdim işsizlik maasida alamadim dava actik yerel mahkemede kaybettik istinafa basvurduk istinaf karari bozarak gerekceli fesih olarak karar verdi yani ihbarimi kidem tazminatimi alabirim diye bu sonuctan dolayi geriye donuk işsizlik maasimi alabilirmiyim

  1. Merhaba. Normalde alma ihtimaliniz yüksek. Ama kesin bir şey söyleyemeyiz. Çünkü İşkur kararı inceler ve işsizlik maaşı hak edecek şekilde bir sonuç içerip içermediğini takdir eder. Bunu beklemek gerekir.

 140. Merhaba ben sendikaya üye olmaktan işten cikarildim 2016/11 ay.tarh. mahkeme ye verdim ve kara baglanildi kazandım.ve kararları iskura götürdüm işkur bana daha önce çalıştığım firmadan ayrıldıktan sonra aldığım işsizlik maaşı no iade etmemi ferakat etmemi söyledi 31.05 2016 dan,sonra 8 ay iş dizlik maaş i aldım iade edersem şimdiki alacam parada nekarım olur.

 141. Merhaba, benim bilgim ve rızam dışında 15 gün ücretsiz izne çıkaltıldım. Dilekçe imzalamadım bu ücretsiz izinle alakalı. Bu eksik gün nedeniyle işsizlik ödeneği alamadım. Bu ücretsiz izinle alakalı dava açabiliyor muyum?Dava Açabilirsem(Nasıl dava açmalıyım) ve davayı kazanırsam işsizlik ödeneğini geriye dönük alabilir miyim? İşten çıkış kodum 04.

  1. Merhaba. Sorularınıza cevabım evet, hepsi mümkün. Ama bunun için öncelikle bu 15 gün için iş mahkemesinde hizmet tespit davası açmanız gerekir. Yalnız, bu dönem işe gitmemişseniz, yani zorla da olsa fiilen izin yapmışsanız, yine de sigortanızın yapılması gerekmeyecektir. Bu ayrıntıyı da değerlendirip bir avukata bizzat danışarak karar vermenizi öneririm.

 142. merhaba 26 11 2018 tarihinde işden çıkarıldım arabulucu ya başvurarak haklarımı aldım. Arabulucu tutanağı ile işsizlik ödeneği için işkur a başvuruda bulundum. 3/4gün sonra telefonuma ödenek alamayacağımla ilgili olumsuz mesaj geldi.. Aradan geçen 6 ay sonra aslında ödenek alabildiğimi öğrendim ancak işkur bununla ilgili itiraz dilekçem olmadığı için geriye dönük bir ödeme alamayacağımı şu anki tarihten itibaren kaç gün hak ediyorsam ödenek alabileceğimi söyledi itiraz dilekçesi vermem gerektiğini bilmiyordum ilk müracaat ettiğimde benden arabuluculuk tutanaklarını almaları gerekirken almamışlar bu konuda ne yapabilirim

  1. Merhaba. Süreci mahkemeye taşısanız bile, elinizde bu durumu ispatlar yazılı evrakların olması gerekir. O dönem resmi olarak başvurmuş muydunuz? Bu başvuruda arabulucu evraklarını vermiş miydiniz?

 143. 29 maddeden işten çıkarıldım bu sebebten dolayı işsizlik ödeneğine başvuramadım.iş mahkemesine açmış olduğum işe iade davasını kazandım boşta geçen süre ücreti 4 maaş ve işe başlatmama halinde 4 maaş hakkını kazandım ve işe başlatılmadım. İşveren istinaf mahkemesine itiraz etti ama nafile iş mahkemesinin verdiği kararı doğru buldu ve haksız yere işten çıkarıldığımı kanıtlamış oldum. Bu durumda Geriye dönük işsizlik maaşı alabilmek için ne yapmalıyım.

   1. SGK ya yaptık işkur da bu tür dosyalara bakan personel raporlu olması sebebiyle müracat edemedik henüz. Ne yapmamız gerekiyor

    1. Sorunuzun cevabını da vermişsiniz aslında. Öyle ya da böyle İşkur’a başvurmanız gerekir. Memur raporlu olsa da işlem yapılacaktır. Yoksa rapor bitene kadar beklenmesi gerekir ki, bu mantıklı olmayacaktır.

 144. Merhaba, öncelikle detaylı bilgilendirme için teşekkür ederim.
  Ben 10.10.2018’de istifaya zorlanarak işten ayrıldım ve 27.06.2019’da açtığım dava lehime sonuçlandı. 29.07.2019’da gerekçeli kararı aldım ve şirkete tebliğ edilmesini talep ettim.
  İlk sorum 15 günlük temyiz süresi geçtiği halde Yargıtay’a taşınmış bir dava sistemde gözükmediginden icra takibini başlatabilir miyim?
  İŞKUR sadece Yargıtay kararı ile geriye dönük ödeme yapar dediğiniz için bu durumda başvurumu ne zaman ve nasılyapmam gerektiği konusunda da yardımcı olursanız sevinirim..
  Şimdiden teşekkürler..

  1. Merhaba. Sistemde gözükmese bile dava açılmış olabilir. Sürenin geçirilip geçirilmediğini mahkeme kaleminden öğrenmeniz ve ona göre kesin kararı almanız gerekir. Başvuruyu ise işten çıkarıldığınızda yapmış olmanız gerekirdi. Burada bir ret almış olmalısınız. Mahkeme kaleminden alacağınız bilgiye göre de yeniden başvurabilirsiniz.

 145. Merhabalar biz 4 arkadaş bir sitenin kendi bünyesinde özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayız. Bizi eylül ayında işten hiç bir hak vermeden çıkaracaklarını söylediler.Bizde iş mahkemesine baş vurarak haklarımızı talep etme yoluna gideceğiz.Biz uzun yıllar senelik 270 saatin üzerinde mecburen calistik. Fazla mesai ücretlerini almış olsak bile bundan dolayida davacı olabilir miyiz bu süreç ne kadar sürer ikinci bir sorum ise işe iade mahkemesi de açmak istiyoruz bunların hepsini tek bir seferde açabilirmiyiz yoksa dosyaları ayrı ayrı açmamız gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

 146. merhaba … mart ayinda isten cikartildim ve 10 ay boyunca maas almaya hak kazandim.. 5 ay boyunca issizlik maasi aldim ve su anda yeni bir ise girdim ve iki gundur calismaktayim. yeni isimden memnun degilim isi kendi istegimle birakirsam iskurdan kalan 5 aylik issizlik maasimi tekrar alabilirmiyim?

 147. Merhaba en sonki durusma bitti davayi kazandim duruşma tutanağı ile mi işkura gitmem gerekiyor yada hangi belge ile gitmem gerekiyor ?ayrica 4 ay 20 gün işsiz kaldım sonra 5ay sigortali bir işte calistim ordanda ayrildim issizlik maasi 4ay 20 gunu mu kapsayacak ?

  1. Merhaba. Öncelikle kararın kesinleşmiş olması gerekir. Kesinleştiyse, mahkeme kaleminden alacağınız karar metni ile başvurabilirsiniz. Dava süresince kaç ay işsiz kaldıysanız, ancak o kadarlık gün için ödeme alırsınız. Çalıştığınız günler, hesaba katılmaz. Ama ileride tekrar işsiz kalırsanız, İşkur’a başvurup kalan süre için maaş bağlanmasını talep edebilirsiniz.

 148. 6 yıl önce işten çıkarıldım 6 yıl sonra davam sonuçlandı işsizlik maaşını o zaman ki değerden mi alacağım faiz eklenmezse büyük bir hak kaybımız olmuyor mu

  1. Merhaba. Ne yazık ki 6 sene önceki rakamdan alacaksınız. Bana göre de çok yanlış bir uygulama da olsa, İşkur maaşta en ufak bir güncelleme bile yapmamaktadır.

 149. Merhaba 2015 te işten çıkarıldım. İki ay boşluğum var. İse başladım 6 ay önce işten çıkarıldım şuan işsizlik alıyorum. Bugün istinafta kazandım. Önceki işsizlik ne olacak ve ikinci sorum 6 aydır işsizlik alıyorum nasıl olacak önceki

 150. merhaba geriye dönüş işssizlik ödemesi için başvurdum fakat ne kadar zamanda incelemesi biter ve iş mahkemesi davasını kazandım dosya masraflarını geri alabilir miyim alabilirsem nerden geri alıyoruz ?

  1. Merhaba. Dava masrafları ile ilgili zaten kararda hüküm vardır, bunun İşkurla ilgisi olmaz. İncelemeyi ise bilemeyiz, bekleyip görmeniz gerekir.

 151. Ben 7 yil once isten ciktim duzenli maas odemiyodu mahkemeye verdim iskur isi kendiginiz biraktigin icin iszizlik maasi odemeyecegini soledi mahkeme lehinize sonuclanirsa geriye donuk alcsklarinizi alabilirsiniz dedi mahkemeyi kazandim ama yargitay karari elime gec geldi avukat yuzunden kararin cikis tarihi 07 01 2019 geriye donuk issiligimi ala bilrmiyim

 152. Merhaba, benim problemim şu şekilde askerlik görevinden dolayı çalıştığım yerden istifa ederek askere gittim istifa ettiğimde toplam yatan pirim gün sayım 2 yıl içinde 704 gündür. 1 temmuz tarihinde teskeremi alıp 7 temmuz gibi tekrardan aynı iş yerime iş başvurusunda bulundum işe alımımın uzun sürmesini beklemediğim için işkura başvurmadım lakin 2 ay olmasına ragmen henüz işe alımım olmadı şimdi işkura başvuru yapsam geriye dönük 2 aylık işsizlik maaşını alabilirmiyim. Şimdiden cevabonız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Bildiğim kadarıyla, geç kaldığınız günlerin işsizlik maaşı ödenmemekte ve sonrası ödenmektedir. Ama aksi bir uygulama olursa ve bizi de bilgilendirirseniz seviniriz. Böylece uygulamayı öğrenmiş oluruz.

 153. merhaba. geçmişe dönük işsizlik paramı almayı hak kazandım fakat paramı hangi bankaya yatırmış olabilirler?

 154. Merhaba ben 2010 yılında bir iş kazası geçirdim akabinde işten ayrılıp mahkemeye verdim bu süre içinde de herhangi bir gelirim olmadîğı için İşkura işsizlik maaşı için başvuru yaptım. İşkur mahkemeyi kazanırsan mahkeme sonucu ile başvur dendi. Mahkeme 2015 yılında benim lehime sonuçlandı. Ancak biz bu hak başvurumuzu şu süreye kadar yapmadık (Avukatım hatırlatmadı bende konuyu tamamen unutmuştum) 🙁 Ancak şimdi konuyu ele alıp hakkım olan parayı almak istiyorum. Lütfen yol gösterebilir misiniz? Tşk ler ederim saygılar.

  1. Merhaba. Engin bey, uygulamada bu durumda ne yapıldığı konusunda bilgim yok. İşkur geç kaldığınızı söyleyip ödeme yapmayabilir ya da ödemeyi tercih edebilir. İşkur’a mahkeme kararıyla gider ve aldığınız cevabı bizle paylaşırsanız, bizler de öğrenmiş oluruz.

 155. Sayın mustafa bey bu sorumun cevabını bir türlü bulamadım iş yerimden haklı fesih yaparak ayrıldım işveren çıkış kodumu istifa diye girmiş işkura işsizlik maaşı için başvuru yaptım çıkış kodu yüzünden alamazsın dediler iş mahkemesine dava açtım şuan da devam ediyor bir ay sonra tanık dinleme yapılacak işverenle konuştuk ben davayı geri alacam haklarımı alacam kıdem vs anlasacaz bu şekilde anlaşma sonıcunda geriye donuk 6 ay işsizlik maaşı alamadım alabilir miyim yazılarınızda mahkeme kararı ile alınır diyorsunuz mahkemeden aldığınız yazı ile ben bu şekilde anlaşma yolu ile alabilir miyim bu sorunun cevabını bulamadım yardımcı olursanız sevinirim tesekkurler..

  1. Merhaba. Böyle bir durumda İşkur, size yapılan ödemenin niteliğine bakar. Örneğin bankadan yapılan ödeme işveren tarafından yapılmışsa, açıklamasında kıdem tazminatı yazıyorsa, hatta işverenle aranızda yazılı bir evrak düzenlenmişse, bunların hepsi dikkate alınır. İşkur böylece kanaat kullanır ve söylediğiniz şeye ikna olursa işsizlik maaşı ödemenizi yapar.

 156. Merhaba. Ben 2017 yılında işten çıkarıldım. Devamsızlık gösterdiği için işsizlik maaşı alamadim. Dava açtım. Kazandım. Işten çıkarıldığım tarihten 4 ay sonra başka bir işe girdim. 3 ay çalıştıktan sonra iş yerinde kolumda yaralanma olduğu için kendi isteğimle işten ayrıldım. Bir seneye yakın işsizim. Mahkeme kararı yeni verildi. Dava açtığım iş yerini tazminat kazanarak haksız yere işten çıkarıldigimi kanıtladım. Ama daha sonra çalıştığım iş yerinde kendi isteğimle ayrıldığım için geriye dönük işsizlik maaşıni alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Dava açtığınız işyerinden dolayı hak edeceğiniz işsizlik maaşı ile, sonra girdiğiniz işyerinden ayrılış şekliniz neden ilgili olsun ki? Burada önemli olan, kazandığınızı söylediğiniz davanın kesinleşmiş olup olmadığıdır. Kesinleşmiş bir kararsa, bir an önce İşkur’a giderek ödenmeyen işsizlik maaşınız için başvurmanızı öneririm.

 157. Demek istediğim dava açtığım iş yeri ile başka bir işe girdiğim ara 4 ay .ondan sonra 3 ay başka bir yerde çalışıp kendi isteğimle işten ayrıldım. Bir senedir boştayım. 4 aylık işsizlik maaşımı alırım. Yoksa toplamlam işsiz kaldigim 1 yıl kadar işsizlik maaşınimi

  1. Kaç ay işsizlik maaşı hak etmişseniz, o kadarını alabilirsiniz. 1 yıl mümkün olmaz; çünkü üst sınır zaten 10 aydır.

 158. Yargıtay Kararı işverence yapılan Feshin Haklı Olmadığı , Geçerli nedene dayandığından dolayı işe iade kısmen onandı? Kıdem ihbarı ‘mı dilekçe ile şirkettenm isteyebilir miyim? Ayrıca işe iade edilmedim fakat işverence yapılan fesh haklı olmadığı yargıtay kararı ile işkura başvursam işsizlik maaşı alabilir miyim?

 159. Davam bitti mahkeme kararıyla kesinleşmiş kararı iskura teslim ettim tarih 21.11.2019 kesinleşmiş tarih işkur ne zaman ödeme yapar saygılarımla
  Teşekkürler

 160. İş mahkemesi gerekçeli karar çıktı.İşyeri temyize gitti.İş mahkemesi kararıyla toplu işsizlik maaşı alamaz mıyım?
  Temyiz kararı da uzun sürer işkurdan alacağım paranın değeri kalmıyor.

  1. Bir dilekçe ile karar fotokopisini de ekleyip işkur il müdürlüğüne teslim edip isteyin. İşkur değerlendirsin, sizin için en hızlı çözümü olur.

 161. İyi günler
  Ben Eylül 2018 gibi iş sonlandirmasi yapıp iş yerini mahkemeye verdim,o ara işkura da bildirim yaptım fakat 29 no ki koddan cikisimi göstermiş ,daha sonra 2019 Ocak ayında typ kapsamında işe girdim Haziran gibi bitti,hazirandan bu yana 6 ay işsiz lik maaşı aldım ,mahkemede sonuçlandı şu an haklı bulundum ,geriye dönük maaş için hakkım var mı teşekkürler

 162. Öncelikle merhabalar
  İşten çıkarılınca işsizlik maaşı na başvurdum olumlu sonuçlanmadi sonra isterimi mahkemeye verdim ve bu arada bir süre sonra başka bir iş yerinde çalışmaya başladım sonra ordanda atıldım kovuldum ve bir kez daha işsizlik maaşına başvurdum ve hak kazandin ve şimdi mahkeme kararım KARARA ÇIKMIŞ görünüyor geriye dönük işsizlik maaşı mi alabilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler…

 163. 1 yıl evvel tarafıma bir iftira atılarak sgk çıkışımı 29 kod ile yaptılar şuan halen mahkemem devam ediyor mahkememi beraat ile kazanırsam geriye dönük işsizlik maaşımı alabilirmiyim. Teşekkür ederim

 164. Mrb, 2016 yılında fesih gunu calışmamıs denerek bır gun SSK eksık ödendiğinden toplam 1079 gun, 8 maaş aldım işkur dan, sonra mu madde kanunla esnetildi devama bakıldı, geriye dönük 2 maaşımı işkur dan alabilirmiyim

 165. Hocam ben 2017 mayısında işten cikarildim mahkeme kararıyla iskura başvurdum yanlız 2019 da işsizlik ödeneği aldım şuan geriye dönük işsizlik maaşı alabilirmiyim…

 166. Merhabalar. Öncelikle ayrıntılı bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Emeginize sağlık. Is veren tarafından 2014 yılında kasıtlı olarak istifa etmiştir diye çıkış belgem onaylanmış iş mahkemesini kazandım istinaf mahkemesi sonucu da daha yeni elime ulaştı. Benim sorum hak ettiğim işsizlik maaşı oranı 2014 yılına göremi hesaplanacak yoksa 2020 yılına göremi hesaplanacak eğer 2014 yılının maaşı üzerinden hesaplanacak sa çok kaybim olacak diye düşünüyorum…bir de işten çıkarıldıktan sonra 11 ay boşluğum var 10 ay maaşı alabilirmiyim…Teşekkürler

 167. Merhaba fazla mesai ücretlerim ödenmediği için iş yerime noterden ihtar çekerek tek taraflı işimi fesih ettim ve 4 yıl aradan sonra mahkemeyi kazandım, fakat mahkeme kıdem ve fazla mesai ücretlerinin tarafıma ödenmesini hükmetti, ama işi tek taraflı fesih ettiğim için ihbarı kaybettim bu durumda geriye dönük işsizlik parasını alabilir miyim?

  1. Merhaba, ihbar tazminatı alamamanız normaldir; çünkü iş sözleşmesini kendisi fesheden işçi asla ihbar tazminatı alamaz. Bu durum sizin haksız olduğunuzu göstermez. Yapmanız gereken bir an önce İşkur’a başvurarak geriye dönük işsizlik maaşı talep etmekten ibarettir.

 168. Merhabalar ben 18. 01.2018 de işten çıkarıldı işsizlikte alamadım iş mahkemesine başvurdum bugün avukatım kazandığımızı söyledi fabrikada toplam 2 sene çalıştım işten çıkarıldıktan tam 2 sene sonra sigortam başladı işkurdan para alabilirmiyim alırsam 2 sene sigortasız geçen zamanda kaç ay alırım şimdiden teşekkür ederim

 169. Merhabalar. 2014 yılında iş yerinden ayrıldım. Mahkeme kararı 2020de kesinleşti. Şimdi iş kurdan işsizlik maaşı alırken 2014 yılındaki tutara görkemi alacağım yoksa 2020 yılındaki tutara görkemi alacağım.

 170. Merhaba mahkemenin bitiş tarihiyle evrakların elime gecmesi bir ayı geçmiş işsizlik parası alabilirmiyim. Bu arada adli tatil de karara baglanmis ve pandemi sureci vardi bosunami basvururum acaba

 171. Ali bey mrb..

  Ali bey ben bir gıda firmasında satış temsilcisi olarak görev yapmaktayken 04.04.2019 tarihinde 6. Yılımı doldurdum bu arada şirket yöneticileri 3 kez tutanak tutup beni görevi kötüye kullanmaktan işime son verdi ben savunmalarımda olayın bilgim dışında geliştiğini olayla ilgili alakam olmadığını anlatsamda fayda etmesi savunmalarım
  siparişlerin dağıtıcı firma tarafından alınıp götürüldüğünü belirtsemde yönetim kendini üst yönetime karşı savunmak için işime son verildi bu arada 29. Maddeden cıkarıldığım için işsizlik maaşıda alamadım
  Kendimi nasıl ifade ederim kendimi aklamak adına bana yardımcı olurmusunuz tşk kolay gelsin..

 172. Merhaba mahkemem kesinleşti 17 madde den atıldım karırı verdim işkura hak kazandım bunun ödemesi nasıl yapılır ayrılma tarihim 2016 ödemesi nasıl yapılıyor

 173. merhaba

  2013 yılında tarafimca haklı nedenle fesih için işverenime dava açtım..ayni tarihte işsizlik ödeneği için iskura muracaatta bulundum..mahkeme karari sonucuna göre geçmişe dönük işsizlik maaşını toplu olarak alabilecegim tarafima beyan edildi..7 sene sonra 2020 Eylül ayinda mahkeme haklı nedenle fesihimi onayladi..mahkeme ilamı ile iskura tekrar muracaat ederek geçmişe dönük issizlik maaşı almayi hak ettim..fakat aklima takilan 2013 yılındaki işsizlik ödeneği tutarı üzerinden….7 sene süren davanin mağduru olarak 2013 tutarindan hesap yapılması ( mevzuatta böyleymiş)..bu bana çok saçma geldi..2020 yılı üzerinden issizluk ödeneği almak adina bu konuda ne gibi bir yol izlemeliyim..şimdiden teşekkürler.

 174. Merhaba, 2020 kasım Yargıtay sonuçlandı ve davayı kazandım geriye dönük 2014 yılında 9 ay işsiz kaldığım dönemlerin işsizlik maaşını o dönemin hak ediş tutarından mı yoksa güncel 2020 yılının rakamlarına göremi alacağım. Çünkü her sene işsizlik maaşı farklı

  Teşekkürler.

 175. Merhaba, işe geri dönüş davası açtım ancak hakim reddetti, ancak çıkarma işleminin haklı sebebe değil geçerli sebebe dayandığını kabul etti karşı taraf kararı kabul etti istinafa başvuru yapılmadı, bu durumda fesihin haklı değil geçerli sebebe dayandığını kabul etmiş oldular bizde ilamsız icra takibine başladık, bu durumda işkurs işsizlik maaşı için başvuru yapabilirmiyim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.