Mahkeme kararıyla işsizlik maaşı alınması

Mahkeme kararıyla işsizlik maaşı alınması

İşsizlik maaşı almanın bazı şartları vardır. Bunların başında da işçinin işten ayrılış şekli gelir. Bir işçinin işsizlik maaşı alabilmesi için ya kusuru yokken çıkarılması ya da haklı bir nedene dayanarak işten ayrılması gerekir. İşte İşkur bu kontrolü, işverenler tarafından SGK’ya bildirilen çıkış kodlarına göre yapmaktadır. Ancak işveren her zaman doğru çıkış koduyla bildirim yapmayabilir. Böyle bir durumda işçiye işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Fakat işçi iş mahkemesine, hakları için dava açar ve davayı kazanırsa ne olur? Geriye dönük işsizlik maaşı alınması mümkün müdür?

İşsizlik maaşı alma şartları

İşsizlik maaşına hak kazanılabilmesi için şu üç şartın birlikte taşınması gerekir:

 • İşçinin son 120 gün boyunca kesintisiz olarak sigortası bildirilmiş olmalıdır.
 • İşçinin, son üç yılda en azından 600 gün sigortası bildirilmiş olmalıdır.
 • İşçi kusuru yokken çıkarılmış olmalı ya da haklı bir nedenle işten ayrılmış olmalıdır.

Başka bir yazımda detaylı olarak anlattığım üzere, bu üç şartın tamamını birlikte taşımayan işçiye işsizlik maaşı bağlanmamaktadır.

İşsizlik maaşında SGK çıkış kodunun önemi

Bir işçi işten çıktığında, işverenin Sosyal Güvenlik Kurumuna işten ayrılış bildirgesi vermesi yasal bir zorunluluktur. Bu bildirgede bir bölüm de işçinin işten ayrılış şekliyle ilgilidir. SGK 1’den 36’ya kadar kodlar belirlemiştir ve her bir kod farklı bir anlama gelmektedir. Örneğin 29 kodu işçinin kusuru nedeniyle işten çıkarıldığını, 4 kodu işçinin kusuru yokken işveren tarafından işten çıkarıldığını ya da 13 kodu kadın işçinin evlilik nedeniyle işten çıktığını gösterir.

İşten ayrılan işçi, ayrıldığı tarihten itibaren bir ay içinde İşkur’a işsizlik maaşı için başvurmak zorundadır. İşkur’a başvuran işçinin talebi değerlendirilirken öncelikle bu SGK çıkış koduna bakılır. Şu listeden de göreceğiniz üzere, hangi kodlara işsizlik maaşı bağlanacağı ve hangilerine bağlanmayacağı baştan bellidir.

Eğer işçi için yapılan çıkış bildirimi, işsizlik maaşının ödenmesini gerektirmiyorsa işçiye maaş bağlanmayacaktır. Burada şöyle bir soru gündeme gelebilir: Ya işveren yanlış ya da hatalı bildirimde bulunmuşsa?

İşçinin dava açması

mahkeme kararı işsizlik maaşı

Böyle bir durumda, işçi ne derse desin, ne yazık ki ona işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Örneğin işveren tarafından çıkarılan bir işçinin bildirimi istifa olarak yapılmış olsa, işçi derdini ne kadar anlatmaya çabalarsa çabalasın, ona işsizlik maaşı bağlanmaz. Bu durumda İşkur, işçiye mahkemeye gitmesini söyleyecektir. Peki nedir bu mahkeme?

Bu noktada işçinin, işsizlil maaşı bağlanması için mahkemeye başvurması gibi bir durum söz konusu değildir. Kastedilen mahkeme, işçinin diğer alacakları için iş mahkemesine açacağı davadır. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ya da ücret alacakları gibi hakları için işçi işverene dava açmalıdır. Böyle bir davanın kazanılması halinde, işsizlik maaşının geriye dönük alınması mümkündür.

Mahkeme kararıyla işsizlik maaşı nasıl alınır?

Önce sizin için, biraz sonra anlatacaklarımın kısa bir özetini yapmak istiyorum. Mahkeme kararıyla geriye dönük işsizlik maaşı alabilmenin şartları şunlardır:

 • İşçi, işveren aleyhine iş mahkemesinde dava açmış ve bu davayı kazanmış olmalıdır.
 • İş mahkemesi kararı temyize gitmişse, Yargıtay kararı da işçi lehine olmalıdır.
 • İşçi, kendisine tebliğ edilen Yargıtay kararından itibaren 1 ay içinde işsizlik maaşı için başvurmalıdır.
 • İşsiz kalınan tarihten Yargıtay kararının tebliğine kadar, işçinin işsiz kaldığı süreler olmalıdır ki geriye dönük işsizlik ödeneği ödensin.

Şimdi bu hususların ayrıntısına girelim. Diyelim ki, işsizlik maaşı almanız gerektiği halde, işveren bilerek ya da hata yaparak SGK çıkış kodunuzu farklı bildirdiği için, işsizlik maaşı alamadınız. Bu durumda işveren kıdem tazminatınızı da ödemedi. Siz de iş mahkemesinde dava açtınız ve kıdem tazminatı ile diğer haklarınızı talep ettiniz.

Dava lehinize sonuçlandı. Sonrasında Yargıtay’a giden dosyada da lehinize karar verildi. Böylece, aslında kusurunuz olmadan işten çıkarıldığınız kanıtlanmış oldu.

Dosdoğru İşkur’a gidiyorsunuz. Ama unutmayın, Yargıtay kararının size ya da avukatınıza tebliğinden itibaren 1 ay içinde başvurmazsanız, hakkınızı yitirirsiniz. İşkur’da ilgili servisi bularak hem iş mahkemesi hem de Yargıtay kararınızı bir dilekçe ekinde veriyorsunuz. Dilekçede, geçmişe dönük işsizlik maaşı istediğinizi belirtiyorsunuz.

Bundan sonra İşkur ne yapıyor? İşkur öncelikle mahkeme kararlarınızı okuyor. Karar içeriğinden, o zamanki ayrılışınızda size işsizlik maaşı bağlanması gerektiğine kanaat getirirse, işten ayrıldığınız tarihten o güne kadarki sigorta kayıtlarınızı inceliyor.

iş sözleşmesi türleri

Diyelim ki, siz işten ayrılalı 2 sene oldu. Bu iki sene içinde, kaç gün boşluğunuz olduğuna bakılıyor. Ayrı ayrı zamanlarda çalışmamış olsanız bile bunlar alt alta toplanıyor. Böylece, hak ettiğiniz işsizlik maaşı kaç ay ise, o kadar süre için size işsizlik maaşı geriye dönük ve tek seferde ödeniyor. Ama şunu da bilmeniz gerekir; bu iki sene içinde hiç boşluğunuz yoksa, yani başka işlerde çalışmaya devam etmişseniz, size işsizlik maaşı ödenmeyecektir.

SONUÇ

İşveren tarafından yanlış SGK çıkış kodu bildirildiği için işsizlik maaşı alamayan işçi, iş mahkemesinde işveren aleyhinde açtığı alacak davasını kazanması halinde, alamadığı bu işsizlik maaşlarını geriye dönük alabilmektedir. Yukarıda açıkladığım bu hususla ilgili püf noktalarını tekrar vurgulamak istiyorum:

 • İş mahkemesinde işveren aleyhine, kıdem tazimatı ve benzeri alacaklarınızın tahsili için dava açmış olmalısınız.
 • İşkur, iş mahkemesi kararını kabul etmiyor. Yargıtay sonucunu beklemek zorundasınız.
 • Yargıtay kararının size tebliğinden itibaren 1 ay içinde İşkur’a başvurmazsanız, hakkınızı yitirirsiniz.
 • Geriye dönük işsizlik maaşları tek seferde ve toplu olarak ödenmektedir.
 • Yapılacak ödemede, geriye dönük faiz işletilmemektedir.
 • Geriye dönük işsizlik maaşı ödemesi alabilmeniz için, işten ayrıldığınız tarihten Yargıtay kararının tebliğine kadar olan dönemde, sigortada boş günlerinizin olması gerekir. Kaç ay işsizlik maaşı hak etmiş olursanız olun, ancak işsiz kaldığınız günler kadar size maaş ödenecektir.
 • Bir başka deyişle, bu ödemeyi almanızın ön şartı, bahsettiğim dönemde işsiz kalmış olmanızdır. Örneğin bu süreçte, sigorta kayıtlarınıza göre, farklı dönemlerde 15 gün + 22 gün + 2 ay işsiz görünüyorsanız, İşkur bu süreleri birleştirecek ve bunların toplamı kadar işsizlik maaşı ödeyecektir. Bu ödemenin üst sınırı ise, sizin işten ayrıldığınız tarihte hak ettiğiniz maaş ödeme süresi olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

191 Yorum

   1. Merhaba Yargıtay kararı itibariyle 1 aylık süreyi kaçırdığımız takdirde Sonuç olumsuz mu olur.avukatım kesinleşmiş Yargıtay kararını bana tebliğ etmedi.kendisine Ulaştırma tarihinden itibaren şu an 2 ay geçmiş durumda. yine de dilekçeyle başvuru yapayım mı ? avukatın bir ay içerisinde başvurulması gerektiği ile alakalı bana bir bildirimde bulunmadı.

    1. Merhaba. Normalde İşkur, rutin başvurularda, geç başvurulan süre kadar eksik ödeme yapıyor. Ama mahkeme kararına istinaden bu kesintiyi yapmayabilir. Sizden ricam, başvurduktan sonra geç başvuru nedeniyle eksik ödeme olup olmadığı konusunda bize de bilgi verirseniz seviniriz.

 1. İnanılmaz güzel anlatmışsınız işsizlik maaşına dair zihnimdeki bulanıklığı gidermiş oldum sayenizde, emeğinize yüreğinize sağlık…

 2. İşkurdan genel merkezden haber bekliyoruz kac aydır ama cevabı gelmedi daha mahkeme kararımızı verdik yargıtayda var ama iş veren sigorta gününü bir gün eksik göndermiş diye işkur geriye dönük ödeme yapmıyor ankara genel merkeze dilekcenin cvb bekliyoruz veya Google de bu durumları araştırdık yazanları okumaktayız bu durumda 50veya60 kişi var aynı durumda eskişehir işkur hic ilgilenmiyor bu durumla napcaz bilgi sahibi olabilirmiyiz

  1. Ali bey, Yargıtay kararı da geldi mi? Geldiyse, bu karar içinde o eksik 1 gün için de bir karar var mı? Çünkü, İşkur ancak SGK’da o bir gün sigortalı olarak sayılırsa işlem yapabilir.

 3. Mustafa Bey Merhaba
  ben 15 yıl 3600 dilekçe vererek işten kendim ayrıldım işyeri tazminatımı vermedığı için iş mahkemesine başvurdum mahkeme sonuçlandı ve kesınleşti icra yolu ile haklarımı aldım .işsizlik maaşı hak ediyormuyum
  o zaman dan beri sigortam yatmamış işsiz gözukuyorum

 4. Merhaba, sözleşmemi haklı sebeple fesih ettiğim şirketime SGK ya yanlış bildirim yaptığı için dava açtım ve kazandım. Ancak benim davama (havacı olduğum ve Borçlar Kanununa bağlı olduğumuz için) İş Mahkemesi değil Asliye Hukuk Mahkemesi baktı. (Ayrıca Borçlar Kanununa bağlı olduğumuzdan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi haklarımız mevcut değil.) İstinaf yolu açık olmak üzere davayı kazandım. Bu davayla birlikte sözleşmeyi haklı fesih ettiğim tespit edilmiş oldu. Kararın kesinleşmesini avukatımın istinaf yoluna başvurmamasını talep ettim. Bunun üzerine çıkacak kesinleşmiş kararla birlikte İŞKUR a başvurursam geriye dönük işsizlik maaşımı alabilir miyim? Yoksa karşı tarafın da itiraz etme süresinin dolmasını mı beklemem gerekir?

  1. Merhaba. İşkur bu durumlarda yüksek mahkemenin verdiği temyiz kararlarını da görmek istiyor. Ama hem siz hem de karşı taraf istinafa başvurmazsanız ve bu durumu mahkemeden alacağınız bir yazı ile ya da kararla ortaya koyarsanız; yani kararın kesin olduğu açıkça ortada ise, İşkur’un size geriye dönük işsizlik maaşlarınızı ödemesi gerekir.

 5. 2012 de işten çıkarildim hemen issizlik sigortasi icin basvurumuda yaptim .kıdem tazminatı için mahkemeye verdim kazandım fakat verilen ücreti az bulduğum için yargıtaya başvuru yaptım yargıtaya bozma kararı aldı. Is mahkemesi yeniden bilirkişi raporu istedi davam inş bu ay karara bağlanıp kesinleşir ben bu arada işsizlik maaşım için ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Yazıda da belirtildiği gibi, Yargıtay kararı kesinleştiğinde, bu kararı İşkur’a götürmeniz yeterli olacaktır.

 6. 5 yıl süren bir davada, 5 yıl önceki işsizlik maaşından ödeme yapılması ve buna faiz işletilmemesi sizce adaletli bir durum mudur bunun mantığı nedir? Saygılarımla..

 7. Yazar ve yazarlardan allah razı olsun büyük sevap işliyorsunuz bizlere bilgiler aktarıp sorulara bikmadan cevap veriyorsunuz ne diyeyimki baska allah bin kere razı olsun sevgilerle

 8. slm Mustafa bey öncelikle degerli bilgileriniz ve zamanınız için teşekkür ederim. Benim 1992 sigorta girişim var arada 1800 gün bagkurum ve 2000 gün sigortam var iş yerinden 3600 le ayrılabilirmiyim.Eger ayrılabilirsem başka bir iş yerinde geçiçi bir işte 6 ay çalışırsam işsizlik maaşı alabilirmiyim.
  Şimdiden degerli bilgilerin için teşekkür ederim

  1. Merhaba. Eğer toplam priminiz 3600 günü aşıyorsa evet alabilirsiniz. Bu şekilde ayrıldığınızda ise işsizlik maaşı bağlanmaz.

 9. Merhaba…

  devamsızlıktan dolayı haklı fesih yapılarak işten çıkartıldım..işe iade davası açtım..yerel mahkeme haklı fesih dedi..istinaf geçerli fesih dedi..yargıtayda işveren tarafından yapılan feshin geçerli nedene dayandığını onadı..
  Yargıtay kararı kesin karar

  Sorum ;

  feshin geçerli nedene dayanmasından dolayı kıdem ve ihbar tazminatını hak ettim..bunu için önce arabulucuya gidip dava mı açmam gerekiyor ?

  bir de işten çıkarılınca işsizlik ödeneğine başvuru yaptım..haklı fesih yapılarak çıkarıldığım için işsizlik maaşıda alamadım..şimdi bu kararla işkur’a gitsem geriye dönük 3 aylık işsizlik maaşımı talep etsem almam mümkün müdür ?

  Saygılar

  1. Metehan bey, Yargıtay kararı kesindir. Bu nedenle kararla birlikte İşkur’a giderseniz, diğer şartlarınız da varsa size geriye dönük toplu işsizlik maaşı ödenecektir. Arabulucuya gerek yok, zaten mahkeme kararı var. İcra yoluyla alacağınızı talep edebilirsiniz.

   1. öncelikle cvbınız için tşkler..

    yalnız miktar belli olmadığından ilamlı mı yoksa ilamsız mı icra göndereceğiz ?

    dava açmadan herhangi bilirkişiden miktarı netleştirip icra göndermemiz mümkün mü ?

    yoksa miktarı kendimiz mi hesaplayacağız ?

    Saygılar efendim

    1. Metehan bey, mahkeme kararı tazminatlara ilişkin ise rakam da belirtilmiş olmalı. Bu konuda bir yanlışınız olmasın.

     1. Zeynel beyfendi sorumun en başında belirtmiş olduğum üzre ben işe iade davası açtım..

      yerel mahkeme haklı fesih dedi..istinaf geçerli fesih dedi işveren tarafından yapılan feshe..yargıtayda bu kararı onadı..

 10. 2009 ‘dan 2014 kasıma kadar çalışmış olduğum kurumsal firmadan tek taraflı sozlesme mi fesh edip iş mahkemesine verdim.yerel mahkemede haklarimi kazandım.dava yargitaya temhize gitti ve onama kararını aldım.is kura ilk işi bıraktığım zaman issizlik maaşı başvuru nda bulunmuştum.şimdi tekrar başvuru yapmam gerekir mi.ve ayrıca ne kadar issizlik maaşı alabilirim.toplam çalıştığım gun 1980.ve is den ayrıldım günden bu yana 2016 3 günlük ve 2017 den 36 günlük sigorta girişim oldu.baskada is de calısmadim.yargitay kararına kadar geriye dönük issizlik parasi alabilecekmiyim.

  1. Necibe hanım, işten ayrıldığınız tarihte kaç lira ve kaç gün boyunca işsizlik maaşı alacak idiyseniz; bu süre zarfında sigortalı günleriniz düşülür ve geri kalan kısmı toplu olarak alırsınız.

   1. 2014 kasım da işi tek taraflı fesh etmiştim.o anda iskura gittiğimde 10 aylık issizlik parasi alabilecegimi söylediler fakat mahkeme kararı olmadan alamazsın dediler.şimdi daha kararı uyapdan görebiliyoruz onama yapıldı.önümüzdeki hafta içinde karar elimizde olacak.benim sorum sizin dediğiniz gibi is den ayrılma 2014 den bugün tarihine kadar işsiz kaldığım günleri alabilecekmiyim.10 ay değilde 35 ay işsiz kaldığım günüm var.35 aymi alırım yoksa 10 ay olarakmi.

    1. Hayır, bu durumda işsiz kaldığınız sürenin tamamını değil, 10 ay hak etmişseniz, 10 aylık işsizlik maaşı alırsınız.

 11. Günaydın Zeynel bey benim size sorum şu. Beni çalıştığım firma dilekçe yolu ile uzlasmali fesih sağladı ve 4 sene mı sadece kıdem tazminatı vererek işime son verildi.Dilekcede askere gidecegimden dolayı geriye kalan zaman kısmını ailemle geçirmek istiyorum diyerek işten ayrıldım sonrasinda personel muhasebe yıl aradığımda askerlikten dolayı çıkarttık biz seni dediler fakat SGK 22 kodlu numaradan cikisim sağlanmış şirkete ne gibi katkısı var işsizlik maaşı alamamamin bu durum duzeltilirmi teşekkürler

  1. Serhat bey, askerlik nedeniyle işten ayrılan işçi, dönüşte işsizlik maaşı alabilir. 10 günü geçmediyse, şirketten rica edin, çıkışınızı askerlik olarak versin.

 12. Merhaba işten haklı sebeble noter tastikli ihtar çekerek ayrıldım şuan dosyam yargıtayda onanmasını bekliyorum
  Geçmişe dönük toplamda 2 yıl kadar sigortasız ve işsizim bu durumda eğer haklı olduğum anlaşılırsa geçmişe dönük kaç aylık işsizlik maaşı alırım ilgi ve alakanız için şimdiden teşekkürler

  1. Erhan bey, işten ayrıldığınız dönemde kaç ay işsizlik maaşı almaya hak kazanacak idiyseniz, o kadar süre için toplu maaş alırsınız.

 13. Mrh zeynel bey sorum. once calistigim yerden 4 yil sigortali calistim ayrildiktan sonra issizlik maasi basvurusu yapmadim 1 yil kadar bostaydim simdi ise calisiyorum alamadigim issizlik maasini alabilirmiyim bilginize

 14. Merhaba ben işsizlik maaşı alamadım mahkemeyi kazandım tüm haklarımı aldım. Sorum şu işten çıkarıldığım andan itibaren bakura geçtim. İşsizlik maaşı alabilirmiyim.

  1. Gökhan bey, ne yazık ki alamazsınız. Çünkü işsizlik maaşı, sadece işsiz kalınan dönemler için ödenmektedir.

 15. Merhaba.
  Benim durumumu şöyle. Özel bir bankada çalışırken haksız yere soruşturma istendi benden. Ben de savunmamı yazılı verip akabinde de 3600 günlük sigortam ve 15 yıllık sigortalılık sürem dolduğu için emeklilik şartı ile noter vasıtası ile tazminatımı isteyerek istifa ettim. Ankac kurum dilekçemi kabul etmeyip iş akdimi fesh etti. Dava açılmış olup devam etmektedir. İşsizlik maaşı başvurumda haliyle red edildi. Sorum davayı kazandığım zaman işsizlik maaşını geriye dönük alabilirmiyim ve alırsam kaç ay ve hangi tutar üzerinden alırım. (İstifa/fesh tarihi nisan/2015)

   1. Cevap için teşekkürler.
    Benim durumumda kurum, istifamı kabul etmeyip sırf tazminat vermemek için iş akdimi fesh etmişti (tazminatsız). İstifamı işleme almadılar. Yine de dediğiniz geçerli mi olacak 🙁

    1. Tazminatınızı ödemediler mi? Bu durumda dava açıp mahkemeyi kazanırsanız, İşkur’a başvurup geriye dönük işsizlik maaşı talep etmeniz gerekir.

 16. Mrblar sayın yazar zeynel ben bi kurumda 7 yil caliştim ve beni haksiz nedenlerle işten cikardilar ne tazminat verdiler ne bişey verdiler bende işkura gittim ve bana dedikleri seni birden fazla nedenle işten cikarmişlar dediler iş kanunun 29 uncu maddesi falan dediler bende mahkemeye verdim kazandim sonrasinda temyize gittiler ve yargitay karari onadı mahkemeyi kazandim sonra o kararlarla işkura gittim ve hakettigim işsizlik maaşini yine vermediler genel merkeze mail çekelim dediler ordan onaylarlarsa veririz dediler tam 2 ay oldu haber yok elimde yargitay karari var bana işsizlik maaşi cikarmi egerki cikmazsa işkuru elimdeki yargitay kararim ve mahkeme kararimla nereye şikayet edebilirim yani 2 ayda bi mail gelemedi bu para benim icin onemli gercekten beni bilgilendirirseniz cok sevinirim saygilarimla simdiden tesekkur ederim

  1. Hakan bey, önemli olan Yargıyay kararının içeriğidir. Bu kararı İşkur yorumlar ve ona göre karar verir. Bence beklemektense, yazılı bir dilekçeyle İşkur’a başvurun ve sonucun ne olduğunu sorun.

   1. Zeynel bey soruyorum hep ayni cvp mail bekliyoruz diyolar normalde yargitay kararini gorunce vermeleri gerekmiyomu…

    1. Hakan bey, normalde vermeleri gerekir. Ama belki de kararı tam olarak yorumlayamamışlar ve bu nedenle Ankara’ya sormuşlardır. Bence siz yazılı olarak başvurun ve durumu sorun.

 17. Ben 2005 Şubatta ile girdim ve Ocak 2017 de işten çıkartıldım. Halen işsizim. Yani 12 yıl hizmet verdim. Tazminatsız çıkış verdiler. İşe iade davasını kazandım. Kararın yazılmasını bekliyorum. Bu durumda ben kaç TL maaş alırım? Bu aşamada ben ne yapmalıyım.?

  1. Ahmet bey, işe başlatmazlarsa ve bu süreçte de işsiz kaldıysanız, geriye dönük işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ama İşkur yerel mahkeme kararını yeterli bulmaz. İşveren istinafa ya da temyize giderse, o kararı da görmek isteyecektir.

 18. Merhaba benim durumum 20 ay önce işten cikartildim girdikleri kod dan dolayı işsizlik maaşı alamadım ama tazminat ve kıdem davasını kazandık Yargıtay kararı onayladı işten cikarildikdan sonra 4 aylık bir boslugum var geriye dönük işsizlik maaşımi almak için tekrar mahkemeye mi başvurmanız gerekir yoksa tazminat ve kıdem davasındaki Yargıtay kararı geçerli mi geriye dönük almak için

  1. Aykut bey, Yargıtay kararını alın ve İşkur’a gidin. Başka bir şey yapmanıza gerek yok.

 19. Güzel anlatımınız icin teşekkürler!
  İs bası 10.08.13 çıkarılmam 01.12.15
  Haksız yere çıkarıldım. Suan dava sürecimin son asamasindayim. Mahkemem sonuçlanırsa is kura 1 ay içinde başvuru yapacağım. Ama merak ettiğim durum şu;
  01.12.15 den bu yorumu yazana kadar hala işsiz durumdayım. İs kur işsizlik maaşımı kaç ay öder. 2.5 yıllık SGK bildirilen maaşım kadar ödeme yapar mi ?

  Üst ödeme limiti var mi ?

  1. Mete bey, İşkur ne yazık ki maaşta güncelleme ya da faiz uygulaması yapmamaktadır. İşten ayrıldığınız tarihte size kaç lira işsizlik maaşı bağlanacak idiyse, tam olarak o rakam üzerinden ve kaç ay hak etmişseniz o kadar ay için toplu ödeme alabilirsiniz.

 20. Mrb ben 20.01.18 tarihinde terhis oldum ama işsizlik maaşına 22.03.18 tarihinde basvurdum geçen hafta hakedişim onaylandi . E devletten baktigimda onceki 4 ay odeme yapilmis ama ben ilk maaşımi 5.5.18 de alacam . Maaşimi alacağım gun onceki 4 ayi toplumu alacam ? Ve bu odeme yapildiysa maaş gününü beklemek zorunda miyim ? Sadece ayin 5 inde mi alabilirim ?

 21. Merhaba; 2014 de ve 2015 de çalıştığım iş yeri sigortamı benden habersiz iki defa çıkışımı ve girişimi yapmış ve çıkış yaptıklarında hemen giriş yapmadıkları için 17 günlük bir prim eksikliğide gözüküyor. Şuan hala aynı iş yerinden çalışmaktayım. Bu hususta kendi rızam ile mahkemeye vermeden İŞKUR’a gidip işten ayrılmak istediğimi söylesem işsizlik maaşı alabilir miyim.
  Şimdiden Teşekkür Ederim.

 22. Merhaba bir iş yerinde 6 seneye yakın çalışmaktayım borcumdan dolayı maşş haczi geldi patronum ben böyle şeylerle uğraşamam falan deyip beni haberim yokken sigortadan düşürmüş üzerinden üç aya yakın geçmiş ne yapmalıyım

  1. Serdal bey, bu durumda haklı fesih yaparak işten ayrılabilir ve haklarınızı talep edebilirsiniz.

 23. merhabalar ;
  07.05.2015 tarihinde askerden terhis oldum ve 2 ay işsiz kaldım bu süre zarfında birde gss borcu çıktı 280 tl ödeme yaptım … ancak daha sonraları öğrendiğim kadarıyla askerden gelince işsizlik maaşı alabileceğimi öğrendim… geçmişe yönelik işsizlik maaşımı alma olanağım varmıdır ?
  Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ender bey, süreyi geçirmişsiniz. Örneğin 8 aylık işsizlik maaşı hak eden bir işçi, 1 ay içinde başvuruması gerekirken 4 ay sonra başvurursa, ne yazık ki ancak kalan 4 ayı alabilir. Sizin durumunuzda ise aradan çok uzun zaman geçmiş.

 24. merhaba bende yaklaşık 3 sene kurumsal bir markada son yılımı mağaza yöneticisi olarak geçirdim mobinğ sebebi ile avukat ve noter aracılı ile iş aktimi fesh ettim. 3 ay kadar işşiz kaldım iş mahkesine başvurdum mobinğ i kanıtladım ve mahkemeyi kazandım. fakat işten ayrılıp 3 ay işsiz kaldıktan sonra İş-Kur vasıtası ile bir işeyerlestirildim mahkeme kararımı iş kura götürüp geriye dönük işşizlik maaşı talebinde bulundum ama işsizlik maaşı alırırmıyım ve işkurla yerleştirilmiş olmam siğortalı görünüp maaş almamı engellermi cevaplarsanız sevinirim

  1. Bilge hanım, 3 ay işsiz kalmış ve sonra işe girmişseniz, 3 aylık işsizlik maaşınız ödenecektir.

 25. Merhabalar 09.11.2017 tarihin de iş veren çıkışımı verdi ve ben bu iş yerinde 3 sene çalıştım .daha sonra başka bi işe girdim orda da 5 ay çalıştım çıktım şuan çalışmıyorum.İŞKUR a işsizlik maaşı için başvuru yapsam geriye dönük para alabilir miyim teşekkür ederim şimdiden.

 26. Merhaba Zeynel bey 03.03.2016 tarihinde hukuka aykırı davranış gerekçesiyle işten çıkarıldım ihbar kıdem alamadığım gibi işsizlikte alamadım dava açtım ve mahkeme sendikal nedenle çıkarıldığıma karar verdi yargıtay da bu kararı onadı yaklaşık olarak 14 ay işsiz kaldım
  15 gün önce dava sonuçlarıyla birlikte işkura tekrar başvuru yaptım ama hala geri dönüş olmadı
  Sizce ben alamadığım maaşlarımı alabilirmiyim

 27. 2014 nisan ayında verilen hakların geri alınması sebebiyle haklı fesih ile işten ayrıldım. İşverene dava açtım haklarım verilmediği için. Dosyam şuan yargıtayda. Peki sonuçlandığında sgk işsizlik maaşını 2014 yılı rakamlarına göre mi başvurduğum yıl rakamlarına göre mi ödeyecek?

  1. İrem hanım, işsizlik maaşı 2014 yılı rakamlarına göre ve faiz uygulanmaksızın ödenmektedir.

 28. Merhaba
  Yaklaşık 5 yıl çalıştığım iş yerimden maaşım ödenmediği için iş kanununun 24/ll-e maddesine dayanarak 24.08.2018 tarihinde haklı fesih yaparak istifa ettim bunu da avukat ve noter vasıtasıyla yaptım Bu sırada 5 eylüle kadar izindeydim İşveren 7 eylül tarihinde bana ihtarname yollayarak işe üç gün devamsızlık yaptığımı bu nedenle çıkarttıkları bildirdiler ve sgk ya da durumu bu şekilde bildirdiler Haziran ayında 3.duruşmamız var Kıdem tazminatımı ve geçmişe dönük işsizlik maaşımı alabilecek miyim

  1. Merhaba. Sonucu bilmemiz mümkün olmaz; ama şunu söyleyebilirim ki, siz ihtarname çekerek işinizi garantiye almışsınız.

 29. Selam ben geriye dönūk issizlik maasi icin basvurdum basvurum onaylandi fakat ödeyi toplu halde degil her ay ödeyeceklerini söylediler ne yapabilirim

 30. Merhabalar 8 yıl bir firmada çalıştım iş akdimi tek taraflı fesh ettim şuan mahkeme aşamasındayım işten ayrıldıktan sonra işsizlik ödeneğine başvurdum çıkmadı işten ayrıldıktan sonra 1.5 ay sonra yeni bir işe girdim 1 ay sigorta yatı sonra çıktım şuan 3 aydır işsizim mahkeme neticelendiğinde geriye dönük işsizlik ödeneğini sadece 1.5 ayımı verirler
  Kolay gelsin

  1. Evet, sadece işsiz kaldığınız dönem için geriye dönük işsizlik maaşı almanız mümkün olacaktır.

 31. merhaba,ben basit usul bagkurluydum.Son bir yıldır işyerini kardeşime devrettim.İşsizlik maaşını geriye dönük alabilicegimi ögrendim.Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

 32. İyi günler 4,5 yıl bir iş yerinde kesintisiz çalıştım. 2 yıl önce İş yeri iş yerinde bulunan 10 işçiyi de istifa itmiş gibi çıkışını vermişti. İŞKUR a gittim başvuruyu yaptım. işsizlik maaşı alamadım. iş yerine avukat aracılığı ile toplu olarak icra davası açtık ve 29.05.2018 tarihinde iş yeri avukatı ve bizim avukat anlaşmaya gidildi ve kıdem tazminatı ve diğer alacak tutarlarında indirim yapılarak almamız gerekenden ödemeden %30 falan daha az ödeme aldık.Yalnız icra davası dosyalarından birine de işsizlik maaşının 10 aylık tutarını da geçen yıl eklemiştik. Sonuçta toplu olarak iş yerinde ödeme aldım ve dava dosyası kapandı.Zararımız var sonuçta ama en azından 2 yıl sonrada olsa alacağımızın büyük bir kısmını almıştık.Size soracağım iş-kur dan işsizlik maaşını geriye dönük icra müdürlüğünün evrakları ile alabilir miyim.

  1. Ayşe hanım, evrak içeriğini görmek gerekir. Ama bahsettiğinize göre, alabileceğinizi zannediyorum.

   1. tşk ederim ilginiz için. Hangi evrakları götürmem gerekir icra müdürlüğünün dosyasının kapanması ile ilgili olan evraklar yeterlimi taraflar arası olan toplu anlaşmada eklenmesi gerekir mi.

    1. Ayşe hanım, burada evrakları takdir edecek olan İşkur’dur. Bu nedenle tüm evrakları İşkur’a sunmanızı öneririm.

 33. Mrb zeynel bey.ben guvenlik sirketinde maaslarin odenmemesinden dolayi ihtarname cekerek ayrildim.ayin 17sinde cikisim verildi ayni ayin 19unda davam acildi.benim sorum su olacak.sirketin bana issizlik maasini baglamadigini bildigim icin iskura sirkete dava actigim icin gitmedim.2 veya 3 ay sonra iskura gittim belki issizlik maasimi baglamistirlar diye ama dedigim gibi yapmamistilar.ilk 1 ay iskura basvurmadigim icin bir sikinti olurmu?????suan mahkemem hala devam ediyor.yargitayin onayindan sonra alabilir miyim issizlik maasimi?

 34. Merhaba 5 yıldır GSM operatörü tasoron firmasında çalışmaktayım iş yerim bana 2.5 yıldır zam yapmadı bu ay şirket çalışanlarına değişik oranlarda zam yaptı fakat şirket tarafından birim değiştirildiği bu sebeple geçtiğimiz birimdeki arkadaşlardan fazla maaş aldığım gerekçesiyle zam yapmayacaklarini soylediler. İkincisi resmi tatillerde mesaiye geldim ve mesai ucretimi odemiyolar işyerinden kıdem ve tazminat alabilir miyim nasıl bir yola başvurdu kalıtım teşekkürler

 35. Merhaba 2.5 yıldır bir firmada çalışıyordum 29 cu maddeye istinaden işten çıkartıldım 12.12.2017 çıkış tarihim işe dönüş davası açtım 12 ayın 27 de mahkemeyi kazandım ve temize gittiği söylendi avukatım tarafından şuan 1.5 ay oldu temiz süresinin bitmesini bekliyorum geriye dönük hangi haklarımı ala bilirim yardımcı olur iseniz sevinirim.

 36. Birsene 8 ay kurumsal bi sirkette calisiyom evliyim bi cocugum var sirket cocuk parasini yatirmiyor bide gecen senedeki iznimi kullanamadim isten nasil cikarsam haklarimi alirim

  1. Ayhan bey, her iki durum da haklı fesih sebebidir. Yapmanız gereken, bir haklı fesih bildirimi yaparak işten ayrılmak olacaktır. İşveren buna rağmen kıdem tazminatınızı ödemezse, mecburen yasal yollara başvurarak hakkınızı aramanız gerekir.

 37. Merhaba. İşten ayrılalı 2 ay oldu. 2 aydır işsizim. İşsizlik ödeneği için başvuru yaptım fakat son 4 ay mazeret olmadıkça kesintisiz prim yatması gerektiği için reddedildi. Bu kesilen günler DİĞER şeklinde girilmiş. Bunun için prim gününün neden eksik olduğunu belirten bir dilekçe istediler şirketten. Bende dilekçeyi onaylattırdıktan sonra işkura getirdim. Şimdi işsizlik ödeneğim onaylandı ve e devletten ödeme planıma baktığımda geçen 2 ayın ödemeleri de görünüyor bu ödeme planında. Şimdi ben bu geçen iki ayın ödemelerini de alabilecek miyim? İlginiz için teşekkürler.

 38. İyi günler 5 yıl çalıştığım iş yerinden çıkartıldım tazminat ödenmedi mahkemeye başvurdun kazandım işsizlik maaşını nasıl alabilirim toplu halde alabileceğim söyleniyor mahkeme kararı ile doğrumudur tşkr ederim

 39. 2009 yılında haksız yere işten çıkartıldım 2010 yılında fazla mesailer için ve yıllık izin için dava açtık dava 5 yıl sürdü ve sürekli bilir kişiye gönderildi karşı taraf itiraz etti 2015 yılında sonuçlandı ama zaman aşımına sokularak alacağım tutar 20binden 6.500 e kadar düşürüldü akabinde bizde kıdem ve ihbar davasını açtık ve dava sonuçlandı ben kazandım. Zaman aşımına sokulan dava için itiraz davası açabilirmiyim?Ayrıca o tarihler arasında işsizlik maaşı almadım istinaf sonrası işsizlik maaşı talebim olsa o tarihte verilen maaştan mı alacam yoksa şu anki maaşa göremi alacam? Teşekkürler ilginiz için..

  1. Ali bey işsizlik maaşı o tarihteki maaş üzerinden ödenecektir. Zamanaşımı konusunda ise bir şey söyleyemem; çünkü dava ayrıntılarını bilmiyorum.

 40. Merhaba. 2011 yılında eşimin sağlık sorunları nedeniyle sigortalı olarak çalıştığım işimden ayrıldım. O dönemde işsizlik maaşı için herhangi bir başvuru yapmadım. Şu an geriye dönük olarak işsizlik maaşı alma hakkım var mı ?

  1. Merhaba. Eğer hakkınız varken başvurmadıysanız, ne yazık ki geriye dönük olarak artık alamazsınız.

 41. merhaba 2012 istifaya zorlandım avukata verdim ve davam yeni alehime sonuclandı tazminatımı aldım ama bu süre içinde çalısmadım iş kura başvursam geriye dönük işsizlik maaşı alabilirmiyim teşekkürler

  1. Aylin hanım o dönem başvuru yapmış mıydınız? 120 gün ve 600 gü şartlarını taşıyor muydunuz?

 42. Mrh ben 2014 yılında işten çıkartıldı.fakat tazmınatımı az verdiler. Avukata durumu anlatıp mahkemeye verdım ve yargıtay onayıyla kazandım. İşten çıktığım zaman bır yıl calısmadım. Mahkeme kararı 4 yıl sonra belı oldu. Benım işssizlik maşı alma imkanım varmı acaba. Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden tesekkur ederim

  1. İbrahim bey o dönem çıkışınız SGK’ya farklı bildirildiği için işsizlik maaşı bağlanmadıysa, evet geriye dönük işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 43. Mrb zeynel bey dosya suanda istinafta ne zamn ala bilirim ben issizlik maasi e devletten bakinca on inceleme icin atama bekleniyor dio

  1. Zehra hanım evlilik nedeniyle işten ayrılan işçiye işsizlik maaşı bağlanmamaktadır.

 44. Merhaba beni 29 kodla işten cıkardılar Şimdi işi arabulucu ile hallediyoruz Arabulucu sonrası bu 29 kod düzeltilirmi ve işsizlik maaşı alabilirmiyim Teşekkürler

  1. Merhaba. Arabulucuda uzlaşır ve haklarınızı alırsanız işsizlik maaşı bağlanabilir; ama kod düzeltilmemektedir.

 45. Selamun aleyküm ben 05/02/2017 yılında işten ayrıldım 29 kodundan ahlak kuralları diye göstermiş tazminatımı vermedi avukata yani iş mahkemesi verdim şükür kısa sürede kazandım iş mahkemesinı avukatımla 4 taksit olarak anlaşmış onun için yargıtay temyize gitmedi yargıtay kararlarını dikkate alıyor iş kur deyince siz anlamadım iş mahkemesi sonucunu iş kura 19/072018 verdim 15 gün içinde olumlu olumsuz SMS gelir dediler hiç haber yok arıyorum tel bakan yok sizce 3 aylık boşluk var işsizlik maaşını verirlermi Teşekkürler şimdiden

  1. Süleyman bey, bahsettiğiniz durumda illa ki ödeyeceklerdir. Biraz daha beklemenizi öneririm. Olmazsa İşkur’a bizzat sorun. Kuruma verdiğiniz mahkeme kararında, bu kararın temyiz edilmediği ya da kesin olduğu da İşkur tarafından anlaşılabilmelidir.

 46. Merhaba 2015 de askerlik nedeniyle işten ayrıldım ve issizlik maaşı ile ilgili herhangi bir başvuru da yapmadim. Bütün şartları da saglamaktaydim. Geçmişe dönük alamayacağını düşünüyorum ama yine de bilir kişiden kesin bilgi almak istedim.simdiden teşekkürler.

  1. Hüseyin bey alamayacağınızı düşünüyorum; ancak uygulamayı da net bilmiyorum. Lütfen İşkur’a başvurun ve sonuçtan bizi de bilgilendirin. Böylece, biz de bu konudaki uygulamayı öğrenmiş oluruz.

 47. Merhaba Zeynel bey ben haksız şekilde işten cikarildim is mahkemesine davada açtım bütün koşulları taşıyan bir durumum var. Mahkeme sonuclandigindada inşallah alacağım parami ancak merak ettiğim şey şu;
  Mahkeme bazen uzun sürebiliyor 2 seneyi bulabiliyor . Siz geç ise dönük faiz isletilmiyor yazmışsınız burda büyük bir hak kaybı sozkonusu değilmi? Mesela ben düzgün cikarilsaydim 1400×12 para alacaktım endusuk ödeme aylık 1400 du. Şimdi ise asgari ücretin artmasiyla . Dava birkaç aya sonuclanacak sizce 1600 demi hesaplanır

  1. Bu siteminizde haklısınız. Bence de maaşın güncellenmesi gerkir ama ne yazık ki uygulamada herhangi bir güncelleme yapılmıyor.

 48. Merhabalar. 30haftalik hamile iken sozel olarak isime son verildi. Sgk cikisimi dogum raporu bittikten 45gun sonra gun eksikligi(ise gelmedi olarak sunmuslar) diyerek 22 kodla cikis islemini yapmislar. Ama unuttuklari dogum raporu baslatmadan once dilekce yazmami istemislerdi ve bende dilekcemde durumu belirtmistim. Konu ile ilgili duzeltme vermelerini yazili olarak talep ettigimde de yazmistim. Suan mahkeme devam ediyor ıslah islemi yapildi. Sormak istedigim iskur is mahkemesini kabul etmiyor yargitay sonucunu beklemelisiniz denilmis. Karsi tarafin amaci sadece ugrassin sonra oderiz dedigi icin temyize gitmeyeceklerdir. Bu durumda yargitay karari icin temyize basvurmali miyim?

  1. Merhaba. İşkur aslında Yargıtay kararı değil de, kesinleşmiş karar istiyor. Dolayısıyla karşı taraf Yargıtay’a başvurursa Yargıtay kararını, başvurmazsa ve siz de başvurmasınız yerel mahkeme kararını ister. İşveren başvurmazsa siz de karardan memnunsanız, temyize başvurmayın.

 49. Merhaba
  Ben hiç işssizlik maaşı almadım be emekli olana kadarda almasam benden kesilen bu ücretleri emekli olduğumda geri alabiliyor muyum?
  Alamıyorsam bu ücreri benden niye kesiyorlar o zaman işsizlik yerine bes yapsınlar sadece insanlarıda mağdur etmemiş olurlar.
  İşsizlik kalksın bes gelsin çıkış olmasın
  İşten çıkartılan besten parası yatar işe girince tekrar kesilir böylecene kimsenin hakkına tecavüz edilmemiş olur. Bizim bu fikirlerimizi gerekli yerlere iletmenizi sizden rica ederim
  Tşk
  İyi çalışmalar

  1. Merhaba, söylediğinize katılsam da; işsizlik kesintileri işçiye hiçbir şekilde iade edilmemektedir.

 50. Merhaba ben 29 05 2017 tarihinde isten atildim o ay icinde 4 ise gitmemistim raporum ve iznim vardi bunu ayrilirken is yerine soyledim sozlesmemi feshettikleri icin raporumu ve izin belgemi almadilar ve issizlik maasi alabilecegimi soylediler sonra iskura basvurdum basvurum onaylandi bir ay sonra basvurum iptal edildi isyeri sonradan yeni bildirim yapip beni mazeretsiz izinli gostermis basvurum iptal edildi issizlik odenegi alamadim isyerini mahkemeye versem bir sonuc alabilirmiyim

  1. Gökhan bey bu durumda arabulucu başvurusu ile hukuki süreci başlatmanız gerekir. Sonrasında siz haklı bulunursanız ya da mahkemede haklı çıkarsanız, İşkur geriye dönük olarak işsizlik maaşı bağlamaktadır.

 51. Postahaneden işsizlik maaşını 5 aydan beri almaya gitmedim.5 aylık issizlik maaşını toptan alabilirmiyim postaneden

 52. Meraba ben 4 agustozda isten cikarildim fakat o gun cumartesi gunuydu gece vardiyasinda calisiyodum isten cikarildigimdan haberimde yoktu o gun icin ustadan icin aldim ama pazartesi gunu ise gittigimde cikis imzasi attirdilar isverende sgk ya hem o gun cikis bildiriyor hemde devamsizlik kodu olarak geciyor bu yuzden iskurdan issizlik maasi alamiyorum is verende bunu duzeltmiyor tartismali ayrildigim icin isten

 53. Mrb. 2014 yılında işten çıkartıldım. Mahkemeye verdım iş yeri kazandım. Temize gitti yargıtay kararıyla onayladı. Kazandım. İş kura gittim bas vurdum yargıtay da gelen dosyayla birlik te. Fakat bır aydır iş kurda herhangi bir cevap gelmedi. Bas vurduktan sonra genelde kac gun içinde belli oluyor. Şimdiden teşekkür ederim

  1. İbrahim bey takip ettiğiniz süreç doğru; ancak süre konusunda net bir şey söylemek ne yazık ki imkansız.

 54. 2015 yilinda son 120 gunde 4 gun eksigim oldugu icin issizlik maasi alamadim yeni kanun gecmise donuk mu 10 ay issiz kaldim o donem

  1. Hayır Yunus bey, ortada yeni bir kanun yok. O dönem, son 120 gün şartını sağlayamadığınız için işsizlik maaşı alamadıysanız, şimdi de alamazsınız.

 55. Zeynel bey oncelikle ilginize cok tesekkur ediyorum tum yorumlari bastan sona okudum benzer bulamadigimdan soruyorum
  Ben 2017 de isveren tarafindan hakli fesih maddesiyle isten kovuldum 1 ay icinde dava actim ve iskura basvurdum cikis maddesinden dolayi issizlik maasim reddedildi mahkemeyi ve temyizi kazandim kesin karar var hakli sebep degil gecerli fesihtir diye dava sonucu avukatima 3 ay once geldi ama 3 aydir benle ilgilenmedi ben kendim arastiriyorum yazinizda yargitay sonucunu aldiktan 1 ay icinde demissiniz benim 3 ay gecti ama ilk isten cikartildigimda 1 ay icinde basvurmustum bu sonuca gore ben issizlik alabilirmiyim yoksa mahkemeden aonra da 1 ay icinde basvurmadigimdan alamazmiyim

  1. Ebru hanım, kanaatimce tamamını alırsınız. Çünkü 1 ay kuralı, işten ayrıldıktan sonra işsizlik maaşı alınmasıyla ilgilidir. Siz ise mahkeme kararıyla alacaksınız. Yine de bir an önce İşkur’a başvurun ve mümkünse sonuçtan bizi bilgilendirirseniz seviniriz; böylece biz de yeni bir şey öğrenmiş oluruz.

   1. Zeynel bey cevabiniz icin teşekkür ediyorum bugun iskura basvurdum 1 ayla ilgili birsey soylemediler mahkeme kararini ankaraya gondereceklerini gelen cevaba gore islem yapacaklarini olumlu olursa toplu odeme yapacaklarini ilettiler sonucu yine urdan yazarim hic biyerde olmayan bilgiler paylasiyosunuz emeginize saglik

    1. Rica ederim Ebru hanım, düşünceleriniz için sağolun. Evet İşkur bu durumlarda merkezden bilgi ister, bu nedenle biraz beklemeniz gerekecektir.

 56. Merhaba. Bir buçuk sene önce diğer kodu ile işten çıkartıldım. Daha sonra mahkeme beni haklı bularak işe iade etti. 4+4 maaş tazminat ödenmesi gerektiğini söyledi. Karşi taraf istinaf mahkemesine gitti. İstinaf mahkemesi sonuçlandığında geriye dönük işsizlik maasimi alabilir miyim acaba ?

  1. Evet, eğer 600 gün ve son 120 gün şartlarını da taşıyorsanız almanız mümkün olacaktır.

 57. Ben 22.maddeden işten çıkarıldım mahkemeye gittim dosya masrafı istediler oda 600 TL dediler param olmadığından mahkemeye veremedim şimdi işsizlik maaşı alabilirmiyim.

  1. Nevzat bey, çıkışınız 22 koduyla verildiyse alamazsınız. Ama yazımızda da belirttiğimiz üzere, dava süreci sonunda tüm haklarınız almanız mümkün olabilir.

 58. Sadece işe iade davasını yargitayin onayı ile işsizlik maasina itiraz edebilirmiyim
  Kıdem tazminatını beklemsem olurmu

  1. Ahmet bey işe iade davasında haklı bulunduysanız ve Yargıtay da kararı onadıysa, elbette bu mahkeme kararıyla işsizlik maaşınızı talep edebilirsiniz.

 59. Merhaba kolay gelsin. İşyeri yöneticim bana fiziki temasta bunulup beni tehdit etti. Arabuluculuk başvurusunda bulundum. Şuan arabuluculuk süreci devam ediyor. Yarın 17. 30da görüşme yapacağız şirket avukatları ile. Anlaşma sağlanmaz ise olay mahkemeye gidecek. Eğer ki mahkemeye giderse olay bu durumda işsizlik maaşı alabilir miyim. Son 3 yıl kuralı veri son 120 gün kuralını karşılıyor sigortam. Eksik günüm yok

  1. İhsan bey, burada önemli olan işverenin sizin ayrılışınızı SGK’ya hangi kod ile bildirdiğidir. Bu konuda bilginiz var mı?

   1. Henüz işime devam ediyorum arabuluculuk sürecindeyüm çıkış yapılmadı. Şayet anlaşamadık olay mahkemeye gitti diyelim. İş veren bu durumda hangi kod ile iş çıkışımı vermesi gerekir.

 60. 2017 hazıran ayında çaliştıgım iş yerınden fazla mesai ücetımı alamadıgım için ayrıldım ve dava açtım maaşım askerı üçrettın çok üstunde ama sigorta priminden dolayı askerı ücet gostermışler mahkemede fazla üçretle calıştıgımı sahıtlerle ıspatladım işsizlik maaşını hangısınden hesaplarlar

 61. Merhaba Zeynel Abidin bey,
  Ben işsizlik maaşına başvurdum, lakin işyeri benim sigorta çikisimi istifa olarak bildirmiş, ne yapabilirim bu konuda, şirkete söyledim neden diye, yanlışlık olmuş, kusura bakma, duzeltemiyoruz, gibi söylemlerde bulundular, duzeltilebilecegini biliyorum. Bugün işten çıkarılali, 30 gün doluyor. Zorla duzelttirip tekrardan iskura başvurma hakkı var mı????

 62. İyi günler öncelikle zeynel bey ben haksız nedenle işten çıkarıldım iş mahkemesine başvurdum kazandım ama ben işten ahlak kurallarına uymamaktan çıkarıldım bu nedenle sadece kıdem ihbar davası acabildim oysa ben işe iadese davasıda acacaktım avukatadım ahlak kurallarından cıkartıldım diğe böyle bir dava acamayız dedi ve şimdi kazandım acabilirmiğim işe iade

  1. Süleyman bey, artık açamazsınız. Çünkü işe iade davası 1 aylık hak düşürücü süreye tabidir. Bu süre geçtikten sonra, işe iade davası açılamaz.

 63. Merhaba. Benim 4 yıl çalıştığım işyeri kapandı ve tazminat maaş filan bişey vermedi. Sigorta çıkışımı da istifa olarak gösterdiği için işsizlik maaşı alamamıştım. Mahkemeye verdim
  Mahkeme beni haklı buldu karara çıktı ve kazandım mahkeme süresince karşı taraftan mahkemeye avukat dahil kimse gelmedi.
  Ben bu mahkeme kararı ile işkura başvuru yaparsam 1 yıla yakın işsiz kaldığım günlerın parasını alabilirmiyim bu mahkeme kararı yeterli olurmu acaba?

  1. Merhaba. Karşı taraf kararı temyize götürmediyse, yani karar kesinleştiyse evet alabilirsiniz. Ama bu arada sigortalı olarak çalışmamış olmanız da gerekir.

 64. Emeğimize sağlık çok açıklayıcı ve faydalı olmuş..birkaç detayda eklenseydi mükemmel olurdu..mesela bu toplu ödeme süreci ne kadar sürüyor?yoksa farklılık gösteriyor mu? Bide İşkur sitesinde işsizlik ödeneği miktarının yanında bide sigorta primi yazıyor oda ödenecek mi?

  1. Teşekkür ederim Cihan bey. Sigorta primi işsize ayrıca ödenmez. Ödeme süreci hakkında bilgi yok; çünkü bu, tamamen memurların ve işkur’un çalışma hızına ya da yoğunluğuna bağlıdır. Net bir şey söylemek, bu nedenle mümkün değil.

 65. Benim 4 yıl çalıştığım işyeri kapandı ve tazminat maaş filan bişey vermedi. Sigorta çıkışımı da istifa olarak gösterdiği için işsizlik maaşı alamamıştım. Mahkemeye verdim
  Mahkeme beni haklı buldu karara çıktı ve kazandım mahkeme süresince karşı taraftan mahkemeye avukat dahil kimse gelmedi.
  Ben bu mahkeme kararı ile işkura başvuru yaparsam 1 yıla yakın işsiz kaldığım günlerın parasını alabilirmiyim bu mahkeme kararı yeterli olurmu acaba?

 66. Merhaba ben dogum raporu suresinde sozlesmem bitmesi nedeniyle isten cikarildim arabulucuya basvurarak tazminatlarimi aldim arabuluculuk tutanagi ile iskura basvursam geriye donuk issizlik maaşımi alabilir miyim

 67. İyi akşamlar Zeynel bey işsizlik maaşı alıyorum 2 ay aldım 01.10.2018 de işe girdim sigortam yapıldı ve dolayısıyla işsizlik maasim kesildi peki bu tarihe kadar geri kalan paramı alabilir miyim

   1. Şunu demek istiyorum Eylül’ün 5 inde işsizlik maaşı aldım o tarihten itibaren ekimin 1 inde işe başladım 25 günlük maaşı alabilir miyim

 68. Merhaba
  Ben 2 yıl önce çalıştığım işyerinden çıkartıldm çıkartıldığım maddeden dolayı işsizlik maaşı alamadm dava açtm ve kazandm kararın kesinleşmesini bekliyorum benim sorum davayı kazanınca geriye dönük işsizlik maaşı alabileceğimi söylediler ama şuan ben işsizlik maaşı alıyorum daha sonraki işyerimden geriye dönük olanı tekrar alabilir miyim yoksa şuan aldığım için tekrar verilmezmi? Teşekkürler

  1. Emel hanım; eski işsizlik maaşını hak ederek işten ayrıldıktan sonra, yeniden çalışmaya başladığınız süreye kadar olan kısmı ödenir. Örneğin 2016 martta işten çıkarılıp İşkur’a başvursanız, İşkur sizi reddetse ve dava açsanız, bu arada da 2016 mayısta yeni bir işe girip bugüne kadar çalışsanız, geriye dönük size ödenecek olan maaş 2016 mart-mayıs arası olacaktır.

   1. 6 ay boşluğum var sonra işe girdim belki daha fazla da olabilir. Yani şuan alıyor olsam bile onu da vermek zorundalar mı geriye dönük prim günü dolmamış oluyor ama

    1. Yeniden 600 günü doldurduysanız, eskisini alabilirsiniz. Bunun dışında, sigorta bilgilerinizi vs. incelemeden kesin bir şey söyleyemeyiz. Mahkeme kararını İşkur’a götürdüğünüzde zaten gerekli cevabı alacaksınızdır.

 69. Merhaba çalıştığım sirketle mahkemelik oldum ve davayi kazandim fakat issiz kaldigim surecte bi onceki çalistigim sirketten haketigim maasi aldim 5 aydirda calisiyorum simdi isten ciksam kazandigim davadan maas alabilirmiyim

 70. Selam ben isten cikarildim 25 gun once ama iskura bugun basvuruda bulundum issizlik odenegi icin bu geride kalan 25 gun ne oluyor bir ikincisi basvurum onaylanirsa maas odemesi zamani odeme alabilirmiyim simdiden tesekkurler

 71. Merhaba 2006 yılnda başladığım işimden 2018 yılında karşılıklı anlaşma ile ayrıldım.işsizlik maaşım 6 ay olarak bağlandı.2015 ve 2017 yıllarında kullanmış olduğum ücretsiz doğum izinlerim sebebiyle işsizlik maaşım 6 ay olarak hesaplandı.size sorum şu işkur 12 yıl boyunca istikrarla çalışmış bir personelin doğum izinleri sebebiyle eksik yatan prim gün sayısından dolayı 10 ay yerine 6 ay işsizlik ücreti yaturması adalet midir?işkur işte istikrar ve devamlılığı mı teşvik ediyor yoksa tam aksini mi?hesaplamada neden son 3 yıla bakılıyor neden doğum izinleri için yasa da ayrı bir düzenleme yok açıkçası dava açmayı düşünüyorum bilgi paylaşırsanız memnun olurum.

  1. Merhaba. Serzenişinizde haklı olduğunuza inanıyorum. Ama hesaplama yapılırken, ne yazık ki ücretsiz izin ve rapor gibi günler dikkate alınmıyor. Bunun alınmasının yolu ise, kamuoyu oluşturularak meclisin kanun değişikliği yapmasının sağlanmasıdır. Diğer türlü sonuç almak mümkün değil.

 72. Merhaba. Benim 10 yıl çalıştığım şirket kapandı ve sigorta çıkışımızı istifa gösterdiği için işsizlik maaşı alamadim.
  Mahkemeye verdim ve kazandım bu hafta kesin karar çıkacak. Mahkeme süresince karşı taraftan gelen ve itiraz eden olmadı dava temyize filan da gitmedi. Ben kesin kararla işkura başvuru yaparsam geriye dönük işsizlik maaşı kesin alabilirmiyim bi sorun çıkarmı? Ve kesin karardan sonra işkura başvuru süresi varmı acaba? Simdiden sagolun

  1. Merhaba. İşkur’a kararın size ulaşmasından sonra 1 ay içinde başvurmanızı tavsiye ederim. Kesin demek mümkün değil, neticede İşkur kararı inceliyor ve ona göre karar veriyor ama büyük ihtimalle alırsınız.

 73. Merhaba. Benim 4.5 yıllık sigortam olan iş yerinden 31.08.2018 tarihinden, askerlik kodu ile çıkış aldım. Fakat bedelli askerlik olduğu için ilk 3 celp te de çıkmadım. Yasaya göre işten çıkış tarihinden 3 ay içerisinde askere gitmezsen işsizlik maaşı alamıyormuş sun sanırım. Ve bu yüzden işten çıkış kodumun değişikliki için sigortaya dilekçe verdik. Yalnız sigortada kod 4 gözüktüğü halde, işkurda 12 olarak gözüküyor. Ve bana ihbar tazminatı almazsan işsizlik maaşı bağlanmaz dediler. Nasıl bir yol izlemeliyim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. SGK’da ve İşkur’da aynı kodların görülmesi gerekir. SGK’dan kodunuz değiştikten sonra İşkur’a başvurdunuz mu?

   1. Evet SGK dan çıkış bildirgesi de aldım ıslak imzalı ve kaşeli ama hala işkurda ki sistemde farklı kod gözüktüğü için yine işlem yapmadılar.

    1. Bu durumda, bir müddet daha beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok Doğukan bey.

 74. Merhaba ben 2005 te calismis oldugum firmadan 2007de cikartildim bana verdikleri issizlik kagidinda issizlik maasini alabilecegimi soylediler iskura gidip basvurdugumda oradaki calisan boyle bir odeneginin olnadigini soyledi ve ben bu maas odenegini alamadim fakat simdi edevletime baktigimda o issizlik odenegini goruyorum bunun icin ne yapmaliyim bilgilendirirseniz svinirim simdiden tesekkurler

  1. Merhaba. Bizzat İşkur’a giderek sormalısınız, sizi yönlendireceklerdir. Ama 5 yıllık zamanaşımı dolmuş görünüyor.

 75. Merhaba… Usulu bir şekilde işten çıkarıldım amma mahkemeyi kazandım ve tazminatımı aldım… Fakat son aylarında doğumdan sonraki ücretsiz izinlerim vardı sigorta ödenmeyen işveren bunlara bilinmeyen kodu girmiş herhalde 12 bu yüzden işkur benden bilinmeyen için iş yerinden yazı istiyor ama işleri artık yok olmadığı için ödeme yapılamıyor… Bende şikayette bulununca dilekçe yazıp verdim ve üst yazı ile Ankara ya gönderildi sonucu ne olur

  1. Merhaba. Ne yazık ki işiniz zor. Böyle bir yazıyı eski işverenden almadıkça, büyük ihtimalle işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Yine de İşkur umarım lehinize takdirde bulunur.

 76. Merhaba mahkeme ye verdigimde alacagim aylık issizlik maasi 1400 ×12 idi(asgari ucret üzerinden )du .mahmeme 2 yılda sonuçlandı ve suan ise asgari ücret 1600 tl. Benim alacağım hesaplanırken hangisi baz alınır son verilen tutar mı yani 1600 mu?
  Tesekkurler

  1. Merhaba. Ne yazık ki, o günkü ücret esas alınmakta ve herhangi bir güncelleme yapılmamaktadır Feyyaz bey.

   1. Zeynel bey peki bu 2 yıl içinde kaybettigim alamayacagum yaklaşık 2 bin lira lik faiz miktarı için ne yapabilirim bu benim suçum değil benden kaynaklı birsey değil sonuçta bu konuda isverene ayrıca bir dava açmam mumkunmu sizce faiz kaybı icin

    1. Bu konuda sonuna kadar haklısınız ve İşkur’un bu durumu neden düzeltmediğini anlayamıyorum. Bu nedenle tek çare zaten, işverenden zararın karşılanması için maddi ve manevi tazminat davası açmak gibi görünüyor. Peki sonuç ne olur? Bunu bilmek ise imkansız, bir avukata danışmanızı öneririm.

 77. merhaba ben yaklaşık 11 yıl çalıştığım şirketten çıkarıdım daha sonra işkura giderek işsizlik ödeneği için başvurdum yetkili bana….işverenin şahsıma dava açtığını bu yüzden işsizlik ödeneği alamayacağımı söyledi…sonra da bana davayı kazanırsan geçmişe dönük alırsın dedi ….ben davayı kazanıp belgelerle birlikte gene başvurdum şimdide bana tazminat davası açıp kazanmalısınız o zaman alırsınız diyorlar bu konu hakkında görüşleriniz nelerdir ….saygılar..

  1. Merhaba. Açtığınız davanın konusu neydi? Normalde İşkur, eğer işçi açtığı davada tazminata hak kazanmışsa, ücret alacakları ödetilmişse ya da işe iade edilmişse, işçi lehinde yorum yapmaktadır.

 78. 25.09.2018,Tarihinde isverene eksik yarim maaş yatırdığı için Noter üzerinden ihtarname gönderdim ve 4857 24.maddesi gereğince tek taraflı işime son verdim Tüm maddi alacaklarim 2 Gün sonra banka hesabıma yatirildi fakat İskura gittiğimde isverenimin devamsızlık çıkış kodu ile çıkış yaptığını bundan dolayı baslatilamiyacagini arabuluculuk servisine basvurmami söylediler yapmış olduğum arabuculuk başvurusu görüşmesi sonunda işveren vekili Hatalı iş çıkış kodunu duzeltmeyeceni bildirdi ve anlaşmaya varilamadi.Bundan sonraki süreçte Kanunen ne yapmam gerekli Ayrıca edevlette takip ettiğim dava sorgulama da davanın kapalı olduğu ve sistemde gözükmüyor Bundan dolayı iş mahkemesine başvuru yapmalıyım mı bu konuda yardımcı olurmusunuz lütfen…

  1. Merhaba. Bu konuda dava da açsanız, hamgi konuda açacaksınız? Anladığım kadarıyla kıdem tazminatı vb. haklarınız zaten ödenmiş. O halde açacağınız bir dava yok. İşkur ise işsizlik maaşı için mahkeme kararı istiyor.
   Böyle bir durumda İşkur zorluk çıkarmamalı ve sizin sunacağınız banka dekontlarını ve ihtarname örneğini kabul ederek size işsizlik maaşı bağlamalıdır. Özellikle işveren tarafından size yapılan ödemelerde kıdem tazminatı vb. açıklamalar varsa, İşkur mahkeme kararı aramaktansa, bunu kabul edebilir.

   1. Kıdem Hakkım 1 yılı dolmadigi için oluşmadı ve ihbar ucretide zaten Haklı fesih olduğu için hak edemedim.Toplam 1.5 Aylik maasim banka hesabıma yatti.Sadece Burada işsizlik maaşını İskurdan baslatmam gerekiyor ama nasıl Zaten gereken heryere kanunen başvuruda bulundum

    1. İşte büyük bir saçmalık daha. Lafım size değil, yanlış anlamayın, sisteme geliyor. Şimdi İşkur sizden bir mahkeme kararı isteyecek. Peki ama siz ne için dava açacaksınız? Kıdem tazminatı yok, ihbar tazminatı yok. E, maaşlar da ödenmiş. Bu durumda öylece kalmışsınız demektir. İşkur bu konuda sizi yönlendirmiyor mu? Kodun değiştirilmesi için açılacak bir dava türü yok muymuş? Ya da İşkur sizi reddettiğinde, onlar aleyhine dava açabiliyor musunuz?

 79. 2014 de işten çıktığımda işşizlik maaşı alamadım.iş mahkemesine verdim.tazminat v.b alacaklarımı istinaftan dönen dosya ile kazandım.2014 de brüt ücret 1134 tl idi.fakat mahkemede prim aldığımızı kanıtladık.ortalama 300 tl olarak belirlendi ve tazminat hesabıda böyle yapıldı.yani 1434 tl den hesapladık.şimdi şunu öğrenmek istiyorum.işkura geriye dönük işşizlik maaşı için başvurduğumda hangi brüt ücret ile hesaplama yapacaklar.

  1. Merhaba. Büyük ihtimalle 1134 TL üzerinden yapacaktır. Çünkü SGK primi olarak görülen tutarı esas alır. Yine de İşkur’a bizzat sormanızı öneririm.

 80. Uyaptan görüntülediğimiz karar ilami tebligat sayılır mı yani 30 günlük süre başlar mı bu belge ile işkura başvursak sonuç alabilir miyim

  1. Merhaba. Kararın içeriğini görebiliyor ve resmi şekilde indirebiliyorsanız olabilir. Yine de kesin cevap vermemiz çok zor Erman bey.

 81. Merhaba benim 2014 de olan davam 2017 de sonuçlandı avukatımın tanıdık olması sürekli oyalaması ve ihmalsizliği bende bir süre sonra vazgeçişe sebep oldu takip etmedim karar alındığında kendisi bana bildirmedi icra talebinde yeni bulunduk hakettiğimiz alıcam ana İŞKUR için bir ay demişsiniz bir sene oldu işsizlik maaşı için hiç bir talep hakkım kalmadı mı yani yapabileceğim hiç bir şey yok mu şuanda işsizim

  1. Merhaba. Açıkçası uygulamada belki ödemeniz yapılabilir. Vakit yitirmeden İşkur’a başvurmanızı öneririm. Sonuçtan bizi haberdar ederseniz, biz de öğrenmiş oluruz.

 82. Merhaba ben 29.09.2018 de iş aktimi avukat ile noterden haklı nedenlerle iş aktimi tek taraflı fes ettim arabulucu devreye girdi fakat iş veren görüşmeye yanaşmadı şimdi dava açılcak ssk cıkışımı istifa diye vermişler işsizlik maaşıda alamadım mahkeme kararı ile işsizlik maaşımı geriye dönük alabilirim galiba yazıdan anladığıma göre bide tazminat davaları ne kadar sürede sonuçlanır? Bide iş verenim benim ssk mı 21.10.2018 de kesmiş bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Bu yazımızı, alttaki sosyal medyada hesaplarının birinden paylaşan ziyaretçilerimizin yorumları ÖNCELİKLE cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla Sosyal Medya kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.