Mazeretli devamsızlık halleri nelerdir?

İşçi için geçerli devamsızlık mazeretleri

İşçinin mazeretsiz olarak işe gelmemesinin önemli sonuçları vardır. Mazeretsiz işe gelinmeyen günlerin sayısına göre, işçi haklı nedenle derhal işten çıkarılabilmektedir. Ancak burada önemli olan husus, devamsızlık yapan işçinin geçerli bir mazeretinin olmamasıdır. O halde hangi haller, devamsızlık için mazeret olarak kabul edilmelidir?

İşçinin mazeretsiz işe gelmemesinin sonuçları

Bu tür bir mazeretsiz devamsızlığın ardı ardına 2 iş günü ya da bir ay içinde toplam 3 iş günü olması veya yine bir ay içinde tatil gününü takip eden 2 iş günü olması halinde, işveren işçisini derhal ve tazminatsız olarak işten çıkarabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, mazeretin olup olmadığıdır. İşçinin mutlaka savunması alınmalı ve neden işe gelmediği işçiye sorulmalıdır.

Devamsızlık yapan işçi için mazeret halleri neler?

Öncelikle şunu söylemek isterim ki; işçinin işverenden izin aldığı, gelemeyeceğini haber verdiği ve işverenin rıza gösterdiği haller zaten fesih gerekçesi olamaz. Bu yazının konusu, işçinin işyerine haber vermeden işe gelmediği hallerde kabul görebilecek mazeretleri ile ilgilidir.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 2009/19373 E. sayılı kararından da açıkça görüleceği üzere, aşağıdaki haller işçi için geçerli mazeret olarak görülmelidir:

 • İşçinin hastalanmış olması
 • Aile fertlerinden birinin ya da bir yakınının ölümü veya hastalanmış olması
 • İşçinin mahkemede tanıklık ya da bilirkişilik yapması

Ayrıca mazereti ispat için işverene sunulan ve özel sağlık kuruluşlarından alınan sağlık raporlarına da, sahteliği ispat edilmedikçe itibar edilmesi gerekmektedir.

İşçinin mazeretini ispatlaması

işçi devamsızlık mazeretleri

Yukarıda yazdığım gibi, mazeretsiz olarak işe gelmeyen işçiden, işe geldiğinde savunma alınması gerekir. Bu savunmada, işçinin neden işe gelmediği ya da gelemediği soruşturulmalıdır. İşçinin hastalandığını raporla ispat etmesi durumunda, aksini kanıtlamadıkça bu raporlara itibar edilmesi gerekir. İşçi hastalandığını söylüyor; ancak bunu ispatlayamıyorsa da gerekli araştırmalar yapılarak sonuca gidilmelidir. Benzer şekilde bir yakınının hastalandığını ya da öldüğü söyleyen işçiye itibar edilmiyorsa, bunlara ilişkin kanıtlayıcı evraklar da her zaman istenebilir.

SONUÇ

İşçinin işverenden izin almadan ya da haber vermeden işe gelmemesi, her zaman mazeretsiz işe gelmeme olarak görülmelidir. Yargıtay’ın mazeret olarak kabul ettiği ve yukarıda belirtilen hallerin varlığı araştırılmalı ve ona göre karar verilmelidir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

12 Yorum

 1. Merhabalar ,

  Firmamızda çalışan personelimiz 27.11.2017 tarihinde işe gelerek 1 saat sonra kimseye haber vermeden işten çıkmıştır. Kötü niyetli olmadığını düşündüğümüzden dolayı 29.11.2017 tarihinde kendisini şirkete davet sıkıntısını öğrenmek istedik ama 06.12.2017 tarihinde şirketimize gelip bizden ihbar tazminatında bulunduğunu, istifa yazmayacağını söyledi. 08.12.2017 tarihinde noterden ihtar çekerek yasadaki 3 gün içinde mazeret bildirmesini `; dolayısıyla fesih hakkımızı kullanacağımızı beyan ettik. 09.12.2017 de bize mesaj çekerek 06.12.2017 de eşinin hastanede olduğunu, 07.12.2017 de eşinin doğum yaptığını beyan etmiştir.
  Size sorum şu ki 06.12.2017 tarihinden önceki günler için bize mazeret beyan edemiyor ve biz de bu personel ile çalışmak istemiyoruz. Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

  1. Çiğdem hanım, işçinin devamsızlığı mazeretsiz ise ve kanunda öngörülen süreler kadar ise, bir ihtarname çekerek fesih bildiriminde bulunmalısınız. Aslında bu işlemi 6 iş günü içinde yapmanız gerekirdi. Feshe konu devamsızlıklar üzerinden 6 iş günü geçti mi, geçmedi mi? Önemli olan budur.

   1. İşçinin devamsızlığı mazeretsiz olup ( 10 gün ) bizim noterden ihtar çektiğimiz 11.gün eşinin doğum yaptığını sms ile bildirmiştir.Ancak bugüne kadar gelip savunmasını yazmamıştır. Fesih işlemini yapabilir miyiz ? Konu ile ilgili sürecin işleyişi nasıl olmalı ?

 2. Aslında benim de öğrenmek istediğim budur. Geç mi kalındı ? Size tarihleri ayrıntılı olarak yazmamın sebebi buydu. İhtarname noter kanalı ile gönderilmiştir. Bundan sonraki süreç ne olmalı ?

  1. Çiğdem hanım, size ksin cevap vermem mümkün değil. İşçinin son devamsızlığı hangi tarihte ise, bunun üzerinden 6 iş günü saymanız yeterlidir.

 3. 12 -8 vardiyasın da çalışyorum.servis erken geldigi için servisi kacırtım.amire durumu anlattım o saatte baska vasıta olmadıgından gidemedim.amirim ben anlammam devamsız yazarım dedi. devamsız demek benim 165 tl kesiliyor aylıktan.iş kannuda benim hakkım varmı?

  1. Merhaba. Bu durumda işe mazeretsiz gitmiş sayılırsınız ve ücretinizin kesilmesi de yasaldır.

 4. Merhaba bir çalışanımız kurban bayramı tatili sonrası 05.09.2017 tarihinde işbaşı yapması gerekirken bugün yarın buğün yarın gelicem deyip bizi oyalamış bunun sonucunda işe gelmeyip bizde hiçbir mazeret bildirmemiştir. Bizde kendisinin siğorta işlemlerini 13.10.2017 tarihinde durdurup herhangibi bi tutanak tutmadık şahiz bizi haksız ve feshi ihbar sürelerine uyma dığımız Ve tazminat talep ederek mahkemeye vermiştir. Nasıl bi yol izlemeliyiz TEŞEKKÜRLER

  1. İlyas bey, avukata danışmanızı öneririm. Dosya içeriğini bilmeden yorum yapamam.

 5. Merhaba ben 3 senedir calistim is yerinden ise gidecegim gun mudurumu arayip izin istedim oda tamam dedi akabinde neden bilmiyorum ise isinsiz gelmedim diye ihtar cekmisler mazeretini acikla diye ayrica is cikis tarihim 24.05 tarihinde ssk dan cikisim verilmis ama noterden cekilen ihbarnamdeki tarihte 24.05 yani ihbarname cekildi tarihte 3 gun benim mazeretim beklenmeden cikisim verilmis dava acsamm kanirmiyim

  1. Merhaba. Dava sonucunu bilemeyiz. Ama iki iş günü üst üste devamsızlık yapmadıysanız, bu bir haklı fesih nedeni değildir. Ancak daha önceki dönemlerde de benzer mazeretsiz devamsızlıklarını olduysa, bilemem. Bu şartlar altında hakkınızı aramanızı öneririm.

 6. İyi günler,ben 1986 yılı haziran ayında işe başladım ama işveren giriş tarihini Kasım göstermiştir.Ayrica işyerinde tüm zamanlı çalışmış olmama rağmen eksik prim göstermiştir.250 iş günü kaybın vardır..Bu eksik prim günü ve geç bildirme sonucunda emeklilik şartları mi dolduramiyorum ne yapmam gerekir.Calistigim zamanlarda şahit göstereceğim kişiler var.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.