Memur olan işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Memur olan işçinin kıdem tazminatı

Okuyucular tarafından çok sorulan konuların başında kıdem tazminatı geliyor. Bunun nedeni, yıllarca verilen emeğin karşılığı olarak görülen bu tazminatın işçiler için çok önem arz etmesi olsa gerek.

Çoğu zaman gelen sorulardan anlıyorum ki; işçiler kanunen alamayacaklarını bilseler bile yine de kıdem tazminatı almanın yollarını aramaktan geri durmuyorlar. Bu konuda haksız olduklarını söylemek de mümkün değil. Toplamda büyük miktarlar tutan bu tazminatı almak istemesi, her işçinin en doğal hakkı olsa gerek.

Kıdem tazminatı nedir?

Yazının cevabıyla ilgilenmeden önce kıdem tazminatının ne olduğuna bir bakmakta fayda var. Kıdem tazminatı, bir işyerinde en az 1 yıldır çalışan işçinin işten ayrılması durumunda ve işten ayrılış biçiminin de kıdem tazminatı almaya hak kazanacak şekilde sona ermesi halinde alabileceği bir tazminat türüdür.

Kıdem tazminatı alma şartları ile ilgili daha önce birçok yazı yayımlamıştım. Ancak şu kadarını söylemeliyim ki; normal şartlar altında kendi isteğiyle işten ayrılan bir işçi, kıdem tazminatı alamamaktadır. Ancak bunun da istisnaları vardır.

İstifa eden işçi de kıdem tazminatı alabilir

İstifa etmekten kastedilen, işçinin her hangi bir haklı gerekçesi yokken işten ayrılmasıdır. İş Kanunu böyle bir durumda işçinin kıdem tazminatı hakkını kaybettiğine hükmetmektedir. Ama aşağıda belirtilen 3 durumdan birinin mevcudiyeti halinde işçi istifa etse bile kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır.

Memur olmak için istifa hangi kapsamdadır?

istifa kidem tazminati iscidunyasi

İş Kanunu bakımından memur olmak için ya da keyfiyetten veya canı sıkıldığı için işten ayrılmak arasında fark bulunmamaktadır. Bunların tamamı, işçinin kendi isteğiyle işten ayrılması olarak değerlendirilmektedir. O halde memur olmak için istifa edilmesi, İş Kanunu bakımından bir anlam ifade etmemektedir.

Memur olmak için istifa eden işçi kıdem tazminatı alamaz

Memuriyet kazandığı için işten ayrılmaya karar veren işçinin katlanması gereken bir takım maddi ve manevi maliyetler bulunmaktadır. Örneğin bu işçi, ihbar sürelerine de dikkat etmek ve kıdemin göre belirlenen süre öncesinden işverenine bildirim yapmak durumundadır. Bu bildirimi yapmazsa ihbar tazminatı ödemek zorunda bile kalabilir.

Aynı şekilde kıdem tazminatı da, memur olan bir işçinin katlanması gereken maddi maliyetler arasındadır. Yukarıda belirttiğim 3 durumdan birine uymayan bir işçi, memur olmak için istifa ettiğinde kıdem tazminatının yanmasını kabullenmek zorundadır.

SONUÇ

İşçi için önem arz eden kıdem tazminatı, normal şartlar altında istifa edildiğinde alınamamakla birlikte bu yazıda belirtilen üç halden birisinin varlığı durumunda kıdem tazminatı alınabilmektedir. Bu hallerin var olmaması durumunda ise memur olmak için işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı alma hakkı bulunmamaktadır.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir