Memur olan işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Memur olan işçinin kıdem tazminatı

Okuyucular tarafından çok sorulan konuların başında kıdem tazminatı geliyor. Bunun nedeni, yıllarca verilen emeğin karşılığı olarak görülen bu tazminatın işçiler için çok önem arz etmesi olsa gerek.

Çoğu zaman gelen sorulardan anlıyorum ki; işçiler kanunen alamayacaklarını bilseler bile yine de kıdem tazminatı almanın yollarını aramaktan geri durmuyorlar. Bu konuda haksız olduklarını söylemek de mümkün değil. Toplamda büyük miktarlar tutan bu tazminatı almak istemesi, her işçinin en doğal hakkı olsa gerek.

Kıdem tazminatı nedir?

Yazının cevabıyla ilgilenmeden önce kıdem tazminatının ne olduğuna bir bakmakta fayda var. Kıdem tazminatı, bir işyerinde en az 1 yıldır çalışan işçinin işten ayrılması durumunda ve işten ayrılış biçiminin de kıdem tazminatı almaya hak kazanacak şekilde sona ermesi halinde alabileceği bir tazminat türüdür.

Kıdem tazminatı alma şartları ile ilgili daha önce birçok yazı yayımlamıştım. Ancak şu kadarını söylemeliyim ki; normal şartlar altında kendi isteğiyle işten ayrılan bir işçi, kıdem tazminatı alamamaktadır. Ancak bunun da istisnaları vardır.

İstifa eden işçi de kıdem tazminatı alabilir

İstifa etmekten kastedilen, işçinin her hangi bir haklı gerekçesi yokken işten ayrılmasıdır. İş Kanunu böyle bir durumda işçinin kıdem tazminatı hakkını kaybettiğine hükmetmektedir. Ama aşağıda belirtilen 3 durumdan birinin mevcudiyeti halinde işçi istifa etse bile kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır.

Memur olmak için istifa hangi kapsamdadır?

istifa kidem tazminati iscidunyasi

İş Kanunu bakımından memur olmak için ya da keyfiyetten veya canı sıkıldığı için işten ayrılmak arasında fark bulunmamaktadır. Bunların tamamı, işçinin kendi isteğiyle işten ayrılması olarak değerlendirilmektedir. O halde memur olmak için istifa edilmesi, İş Kanunu bakımından bir anlam ifade etmemektedir.

Memur olmak için istifa eden işçi kıdem tazminatı alamaz

Memuriyet kazandığı için işten ayrılmaya karar veren işçinin katlanması gereken bir takım maddi ve manevi maliyetler bulunmaktadır. Örneğin bu işçi, ihbar sürelerine de dikkat etmek ve kıdemin göre belirlenen süre öncesinden işverenine bildirim yapmak durumundadır. Bu bildirimi yapmazsa ihbar tazminatı ödemek zorunda bile kalabilir.

Aynı şekilde kıdem tazminatı da, memur olan bir işçinin katlanması gereken maddi maliyetler arasındadır. Yukarıda belirttiğim 3 durumdan birine uymayan bir işçi, memur olmak için istifa ettiğinde kıdem tazminatının yanmasını kabullenmek zorundadır.

SONUÇ

İşçi için önem arz eden kıdem tazminatı, normal şartlar altında istifa edildiğinde alınamamakla birlikte bu yazıda belirtilen üç halden birisinin varlığı durumunda kıdem tazminatı alınabilmektedir. Bu hallerin var olmaması durumunda ise memur olmak için işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı alma hakkı bulunmamaktadır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

53 Yorum

 1. Danıştay 4B’li sözleşmeli personel’in KPSS ile kadrolu devlet memurluğuna atandığında İHBAR SÜRESİ DİKKATE ALINMAKSIZIN fesih hakkı oldugunu ve ayrıca çalıştığı süre kadar tazminatının ÖDENMESİNE karar vermiştir. Karar gerekçesinde ise kadrolu memur olmanın ” haklı bir nedenin varlığı ” oldugunu belirtmiştir. Aynı hüküm iş kanununda da olduguna göre bu karar özel sektör çalışanları için emsal olabilir.

  1. İsmail bey 4/b li sözleşmeli personel işçi değildir. 4857 sayılı kanun kapsamında yer almaz. Ayrıca ihbar tazminatına danıştay değil yargıtay hükmedebilir. Karar numarasını verebilirseniz biz de bilgilenmiş oluruz.

 2. Hocam bir devlet kurumu teknik personel olarak işe çağırdı.Yani kpss puanı ile kadrolu olarak başlayacağım..şimdi ben şu anki çalıştığım kurumdan tazminatımı isteyebilirmiyim ?

  1. Merhaba. Bu durumda, yeni bir iş bulduğunuz için işten ayrılacaksanız, kıdem tazminatınızı da yakmanız gerekir.

 3. merhaba mustafa bey. sigorta başlangıcım 14.06.1999. 26.01.2006 tarihinden beri özel sektörde çalışmaktayım. devlet memuriyetine geçiş sebebiyle işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim.iyi günler

 4. Merhaba…belirttiğiniz maddelerden 3. ye göre hareket edersem 2012 de işi bırakıp devlete geçtiğimde 4200 günüm ve 21.06.1999 ilk işe giriş tarihim var. Tazminat almam lazım değilmi ? bana söylenen ise günün tamam ama 15 senelik hizmet yılını doldurmadığın için alamazsın dediler ! cevaplarsanız sevinirim…

  1. Merhaba. 2012 yılında işten ayrıldığınızda 15 seneniz olmadığına göre, alamamanız normaldir.

   1. Zeynel bey işi bıraktığımda 15 senelik olmadığımı biliyorum ancak yukarıda belirttiğiniz “İlk sigorta giriş tarihi 08/09/1999 tarihinden önce olan” ibaresine ben dahil değilmiyim 21/06/1999 girişli olarak kafam buraya takıldı…iyi çalışmalar dilerim.

 5. Selamün Aleyküm Ben Yaklasik 6 yıldır taşeronda çalışıyorum ve aynı kamu kurumuna kadrolu işçi alımı oldu ve sinava girdim kazandım taseron bolumunden istifa ettikten sonra tazminat alabilir miyim

 6. Merhabalar. Ben 6,5 yıldır özel işyerinde engelli kadrosunda çalışıyorum. Kamu dairesinde engelli kadrosuna geçeceğim. Acaba şimdiki işyerinden ayrılırken tazminat alabilir miyim? Teşekkürler

 7. Ben 1988-1998 yıllarında köy hizmetleri nde mevsimlik çalıştım
  1968 gun pirimim cikti ve 1998 yilinda khk me ile memur oldum 2017 yilinin 5 ayinda emekli oldum ancak tum pirimlerimi emekli sandigina gore tazminat odediler benim 1968 günlük isci pirimim memurluguma sayilarak odendi ve 5 ayimda tam yili doldumadigim icin odenmedi benim tazminattan dogan bir fark alirmiyim
  saygilar

 8. 2006 sigorta baslangicliyim 12 yıldır bir fiil bir yerde çalışıyorum devlet memurluğu bu kazandım.okudugum yorumlara göre bırakın almayı istemeye dahi hakkım yok gibi…hiç mi işçiyi koruyan kanun yok?

 9. Merhaba

  Ben 8 yıldır ozel bir sirektte çalışıyorum. Kamu kurumuna atandgim için istifa edicem yalnız işyeri istifa dilecsini kendi çıkarına göre hazırlayıp imzalatmak istiyor .dilekçede tazminatımi aldım tüm haklarimdan feragat ediyorum yazıyor. Ben haklarımın saklı olduğunu belirten bir dilekce verip daha sonra mahkemeye vererek tazminatımi alma şansım var midir?

  1. Ali bey, işten kendiniz ayrıldığınız için kıdem tazminatı alamazsınız. Ama başkaca alacaklarınız varsa almanız mümkündür. Size tavsiyem, işten ayrılmayı ihtarname çekerek yapın ve sonrasında alacaklarınız varsa, yasal yollardan hakkınızı arayın.

 10. İyi günler.1977 yılında Belediyede işçi olarak işe başladım. 1983 yılında büroda çalıştığım için zorunlu olarak memur kadrosuna atandım. Şu anda halen belediyede çalışmaktayım. emekli olduğum zaman işçi olarak çalışmış olduğum sürenin kıdem tazminatını alabilirmiyim. SSK ve Emekli Sandığı hizmet birleşmesi yaptırdım. Saygılarımla

 11. 02.05.1997 tarihinde sigorta başlangıcım var (7 gün). Halen çalışmakta olduğum işyerinde (işe giriş yılı 2004) 4300 pirim günüm var. (Engelli işçi olarak çalışmaktayım) İstifa edip memuriyete geçmem halinde kıdem/ ihbar tazminatı alabilir miyim ve izlemem gereken yol nedir?

 12. İyi günler 01.04.2014 yılından 27.06.2018 tarihine kadar gazi üniversitesi tıp fak. Hast. sinde güvenlik görevlisi olarak çalıştım ve işten ayrılma nedenim adalet bakanlığında memuriyeti kazanmam oldu kıdem tazminatımı alabilirmiyim.

 13. merhaba 4/d işçi kadrosunda çalışmaktayım. KPSS puanım ile 657 devlet memuru kadrosuna atandığım takdirde iş çıkışımda tazminat alabilirmiyim ?

 14. özel sektörde çalılşıyrdum devlet hastanesine atandım. atama sebebı ile istifada ihbar süresi gereğince 15 gun çalışmam gerekir mi gerekmez mi

 15. Merhaba iyi günler Şu an özel sektorde kısım amiri olarak 2 yıldır çalışıyorum türk silahlı kuvvetlerinde muvazzaf asker olarak eğitime katılcam kidem tazminatimi alabilirmiyim ?

  1. Merhaba. Normal askerlik vazifesinden mi bahsediyorsunuz? Öyleyse, bedelli mi diğer mi?

 16. Merhaba
  09.01.2014 tarihinden beri çalıştığım işimden ‘sözleşmeli infaz ve koruma memurluğunu’ kazandığım için ayılmam gerekiyor. Bu durumda kıdem tazminatını alabilir miyim. Haklı fesih nedeni olarak ne gösterebilirim.
  Teşekkürler.

 17. Merhabalar. Özelde 3 yıldır çalışıyorum memuriyeti kazandım. İşden ayrılma durumunda kıdemden vaz gectim. İhbar süremi benden çalışmamı isterlerse atandığım kurum beni beklermi nasıl bir aksiyon alabilirim. Sag olun.

  1. Merhaba. Kurumunuz sizi bunun için beklemez. Ya bir süre çalışmamayı göze alıp makul bir süre öncesinden ihbar bildiriminde bulunmalı ya da ihbar tazminatı ödemeyi göze alarak çalışmaya devam etmelisiniz.

 18. 01.06.2064 tarihinden beri çalıştığım işimden askerlik celbim geldiği için ayrılacaktım. Çok önceden bozdurmuştum tecilimi.Yalnız ‘sözleşmeli infaz ve koruma memurluğunu’ kazandığım için ayılmam gerekiyor. Bu durumda kıdem tazminatını alabilir miyim.

  1. Gökhan bey, işten memurluk için ayrılıyorsanız, kıdem tazminatı alamazsınız.

 19. Merhaba.
  Ben memur olarak atandim şuanda soruşturmam devam ediyor. 1999 öncesi girişim ve 3600 den fazla sigorta surem var. isyerimde memur olarak atandığımı biliyor. Kidem tazminatı alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Bu konuda çeşitli görüşler var. Ancak bana göre, kıdem tazminatınızı almanız gerekir. Çünkü ortada kanunun size tanıdığı bir hak var. Ama bu hususta öyle ya da böyle bir risk almanız gerekir. İşveren ödeme yapmazsa dava açarak şansınızı denemiş olursunuz.

 20. Merhaba 09/01/2001 işe başlama tarihim , Belediye şirketinde teknik personel olarak çalışmaktayım. 2009 yılında ekonomik kriz nedeni ile işten çıkarıldım. Sadece işe iade davası açmıştım. Beni geri alacaklarını söyledikleri içinde dava üzerinde durmadım. tekrar 22 ay sonra işbaşı yaptım halen aynı işyerinde aynı görevde çalışmaktayım. Bugün işimden 15 yıl 3600 den ayrılmak istesem 2001-2009 yıllarındaki kıdem tazminatımı da talep edebilirmiyim? Teşekkürler.

 21. Merhaba,
  Fazla çalışma saatlerimi serbest zaman izni olarak gösterildim fakat izinli gösterildiğim gün çalışıyordum ve bu serbest zaman izinleri için hiç bir imza atmadım.bu sebepten dolayı çalıştığım yere iş hakkı fes davası açsam kazanır mıyım. teşekkürler

  1. Merhaba. Fazla mesai yaptınız, karşılığında serbest zaman kullanamadığınız gibi, mesai ücreti de alamadınız. Bu durumda elbette haklı fesih yapma hakkınız vardır.

 22. Merhabalar ben 7 yıldır bi özel şirkette çalışmaktayım memurluktan dolayı ayrılacam çalıştığım yerde maaşımın yarısı bankaya yatıyor yarısıda elden veriliyor 4 aydır elden de alamıyoruz ne tür haklarımız var??? Şimdiden teşekkürederim.

 23. Merhaba kolay gelsin ben 2010 yılında ozel sektore basladım 2019 yılında memurluğa atandım iş yerinde iş güvenliği ve sağlığı hususunda hiçbir önlem alınmadı işverene dava açtım tüm deliller ortada mahkemeliğiz su anda ama fabrika devlet memurluğuna geçtiğim için tutanak hazırlamışlar ama benim imzam falan yok ortada

 24. merhaba 01.05.1997 sgk girişliyim ve 6300 gün primim var suan khk ile 02.04.2018 de 4d statüsünde kadro aldık ben suan tazminat alma hakkımı kullansam tazminatımı alıp işime devam edebiliyormuyum.

  1. Merhaba. Tazminat almak demek, işten ayrılmak demektir. Böyle olunca, işten ayrılan bir işçiyi tekrar işe almak ya da almamak işverenin takdirindedir. Ama teknik olarak, bu söylediğiniz, bir kamu kurumunda mümkün değildir.

 25. merhabalar eşimle yaklaşık 6 aylık evliyiz. eşim özel bir okulda yaklaşık 14 aydır çalışıyor. 1 yılında işten çıkarılmadan sözleşmesi yenilendi çalışmaya devam ediyor. şu an ataması geldi ancak güvenlik soruşturması hala devam ediyor. evlilik dolayısıyla dilekçe hazırlanıp ve evlilik cüzdanının fotokopisini verip işten ayrılmak istiyor. bu konuda eşim tazminat alabilir mi? işveren sen atandığın için alamazsın demiş. bu konuda bilgilendirirseniz seviniriz

 26. Merhaba; 5 yıldır özel bir kurumda çalışmaktayım.Geçen aylarda Mh. Bekçilik sınavına girdim,kazanmam durumunda devlet memurluğundan ve eğitiminden dolayı her an göreve çağırmaları söz konusu olabilir. Sizlere sorum şu yönde olacak;1.si tazminat hakkım olur mu? 2. si ihpar süresinde sıkıntı yaşar mıyım?
  Teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Merhaba.
   1- Kıdem tazminatı alamazsınız.
   2- İşverene bildirimde bulunmazsanız ve 8 hafta daha çalışmazsanız, 8 haftalık ücretiniz kadar ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.