Meslek hastalığı nedir? Meslek hastalığı nasıl tespit edilir?

Meslek hastalığı nedir ve nasıl tespit edilir?

Bazı işler, nitelikleri itibariyle, işçileri etkileyebilir ve onların hastalanmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda, meslek hastalıkları gündeme gelmektedir. Peki meslek hastalığı nedir ve tespiti nasıl yapılır?

Meslek hastalığı tanımı

Meslek hastalığı, işçinin yapmış olduğu işten dolayı tekrarlanan bir nedenle ya da işin şartları yüzünden uğramış olduğu geçici veya sürekli hastalık, ruhsal ya da bedensel engellilik halidir.

Meslek hastalığı nasıl tespit edilir?

Meslek hastalığının varlığının sağlık kurulu raporuyla tespit edilmesi gerekir. Ancak bu tek başına yeterli olmaz. Şöyle ki; SGK ile anlaşması olan bir sağlık kuruluşundan sağlık kurulu raporu alındıktan sonra bu rapor SGK’ya verilir ve son kararı yine SGK bünyesindeki kurum sağlık kurulu verir. SGK kararını verirken hem raporu inceler hem de gerek görürse işyerindeki çalışma şartlarını ve bunun tıbbi sonuçlarını içeren denetim raporunu ve diğer belgeleri de inceler.

İş kazası nedeniyle işten ayrılma

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Hangi hastalıklar meslek hastalığıdır?

Hangi hastalıkların meslek hastalığı olduğu Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Yönetmeliği ekinde yayımlanan meslek hastalıkları listesine göre belirlenmektedir. Bu listede sayılanlar dışında bir hastalığın meslek hastalığı olduğuna ise SGK bünyesindeki Yüksek Sağlık Kurulu tarafından karar verilmektedir.

İşten ayrıldıktan sonra da meslek hastalığı olabilir

meslek hastalığı nedir

İş kazasında ana kural, iş kazasının işçi çalışırken gerçekleşmiş olmasıdır. Meslek hastalığı ise bu bakımdan, iş kazasından ayrılmaktadır. İşçi işten ayrıldıktan sonra da, meslek hastalığı kendini gösterebilir. Bu nedenle, işçi işten ayrılmış olsa bile, meydana gelen hastalığın nedeni işyerindeki çalışma koşullarıysa, bu da meslek hastalığı olarak kabul edilebilmektedir.

SONUÇ

İşyerindeki çalışma koşulları, işçinin hastalanmasına sebebiyet verebilir. Ancak her hastalanmayı da meslek hastalığı olarak görmemek gerekir. Önemli olan, işyerinin çalışma koşullarından kaynaklanan ve meslek hastalıkları listesinde yer alan ya da yer almasa bile SGK yüksek sağlık kurulunca kabul edilen bir hastalığa tutulmuş olunmasıdır.

Meslek hastalığının tespitinde ilk aşamada bir sağlık kuruluşundan sağlık kurulu raporu alınmaktadır ve SGK sağlık kurulunun bu raporu onaylamasıyla da meslek hastalığı tespit edilmiş olmaktadır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

13 Yorum

 1. Mustafa Bey merhaba.
  Firma mizda bir calisanimiz makine bakımi görevini yürütmekte iken talihsiz bir is kazası sonucu eli kesildi ve rapor bitiminde geldiğinde elini tam olarak kullanamadigindan eski görevini yerine getiremedi biz de daha uygun bir görev verdik fakat bunu kabul etmedi nasıl bir süreç izlememiz gerekir

 2. Mustafa bey merhaba.
  firmamızda bir calışanımız talihsiz bir iş kazası sonucu eli kesilmiş rapor bitiminde eski görevi makina bakım görevine devam etmek istedi fakat elini tam olarak halen kullanamadığından görevini yapacak durumda degıl ve görev değişikliğinide reddediyor . nasıl bir sürec izlememiz gerekir ileride elini zorlamasından dolayı bile iş daha kötüye gidebilir

  1. Mehmet bey merhaba. Durumu izah eden bir yazıyı kendisine tebliğ edebilirsiniz. İşçi halen görev değişikliğini reddediyorsa ve siz gerçekten de haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, işçiyi 17nci madde kapsamında kıdem tazminatınızı ödeyerek işten çıkarabilirsiniz.

 3. Mustafa bey merhaba ben 11 yıldır bir fabrikada calimaktayim ve bel fitigi oldum ameliyat oldum tabi ki eski sağlığına kavusamadim yapmış olduğum iş değiştirildi sonrada yeni işimi yaptığım sırada da sürekli ve sabit ayakta çalıştığım için varis oluştu bacaklarimda şimdi bunun tedavisini görüyorum fakat artık ne bel hareketlerini yapabiliyorum ne de ayakta çalışamıyorum sizden öğrenmek istediğim konu Meslek Hastalıkları Hastanesi’ne gidip ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim bana tavsiyeniz ne olur şimdiden çok teşekkür ediyorum �yi çalışmalar kolay gelsin

  1. Gazi bey, izlemeniz gereken yol zaten yazıda açıklanmıştır. Başka söyleyebileceğimiz bir şey bulunmamaktadır.

 4. Merhaba arkadaşlar benim öğrenmek istediğim bir konu var ki bir türlü nasil yapacağımı bilmiyorum sürekli iş görememezlik raporu diye bir şey varmış nasil alırım bu raporu ilk ise nereden başlamalıyım bir de çalışmada iş gücü kaybı aynı şey mi oluyor lütfen yardım edin

 5. Merhabalar mustafa bey ben bi okulda özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum öğlen arası mudur bey hiç bi şekilde okul dışina çıkmama izin vermiyor zaten dışarı çıkmıyorum sadece okulun yanında kurulan pazara gidip geliyorum haftada bi gün böyle bir şeye hakkı var mi

  1. Merhaba. Normal şartlar altında izin vermesi gerekir. Ancak özel durumlar varsa, güvenlik vb. riskler, izin vermeyebilir. Ama mutlaka dinlendirilmeniz gerekir.

 6. merhabalar
  is yerimve tozlu ve ben bu isyerine girdikten sonra vucudum alerjik reaksiyon gosterdi ne yapmaliyim doktordan test yaptirdm akarlara ve toza karsi alèrjim var

 7. Mrb Mustafa bey ben metal ve alm işi yapan havalandırma fabrikasinda 10 yıldır çalışıyorum nefes darlığı sıkıntısı çekiyorum kendim brakirsam Tanzimat alamıyorum ne gibi bir yol izlemem lazım yardımcı olursanız sevinirim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.