Meslek hastalıkları listesi

Meslek hastalıkları listesi

Hangi hastalıkların meslek hastalığı olduğu, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Yönetmeliği ekindeki meslek hastalıkları listesiyle belirlenmiştir.

Meslek hastalığı nedir?

Meslek hastalığı, işçinin yaptığı işten dolayı yinelenen bir sebeple ya da işin şartlarından dolayı uğradığı geçici ya da sürekli hastalık, bedensel ya da ruhsal engellilik halidir.

Liste dışındaki hastalıklar

İşçinin çalışma koşulları nedeniyle meydana gelen hastalık, meslek hastalıkları listesinde yer almayabilir. Bu durumda ne olacaktır? Listede yer almadığı için, işçinin hastalığı meslek hastalığı sayılmayacak mıdır?

İş kazası nedeniyle işten ayrılma

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Elbette hayır; böyle bir durumda, işçinin aldığı sağlık kurulu raporu SGK’ya gönderilmekte ve SGK yüksek sağlık kurulunca değerlendirilmektedir. Listede yer almayan bir hastalığın da, yüksek sağlık kurulu da aynı kanaatteyse, meslek hastalığı olarak kabul edilmesi mümkündür.

meslek hastalığı listesi

Aşağıda yer alan bağlantıdan, meslek hastalıkları listesini indirebilirsiniz.

Meslek hastalıkları listesi indirin


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

10 Yorum

  1. 2009 yılında iş kazası geçirdim o tarihte sigorta girişim yapılmamıştı henüz sonradan yapıldı kazada orta 3parmağımın uç kısımlarını kaybettim bunun için iş gücü kaybı için sgk ödeme yapar dediler 9 sene geçmiş ne yapmalıyım . teşekkürler.

    1. Mehmet bey 10 yıllık zamanaşımı süresi dolmak üzere. Bir avukata danışmanızı öneririm.

  2. Ben 5 senedir özel sektörde calısıyorum ve astım hastasıyım boyun fıtığımda var calıstığım ortam cok tozlu nasıl tazminatımı alabilirim

  3. İyi günler ben metal işlerle uğraşıyorum çok yerlerde çalıştım torna tesviye ve kaynakçiyım kendi dükkanim vardi kapattım şimdi bir şantiyede calşiyorum ağır iş sanayisi olarak geviyor ellerimde egzama var ayaklarımın altındada çok körü acıyor banyo dahi yapamıyorum suya elimi değdirmiyorum 17ayda oldu önceden biyim yoktu burda Demir tozundan ak ciğerim baya tıklanmıştı soluk alamıyordum doktora gittim astım demişti gecmedi gene gittim koah a çevirmiş dedi şimdi ellerim için iyne vurunuyorum çok riskli ağır olduğunu söyledi doktor meslek hastalığı hastanesine gitsem sonuç alabilirmiyim

  4. 2008 yılında ise başladım 2011 yılında ssk girişim yapıldı ve hipo tansiyon mide fıtığı menenjit anjio menüsküs simdide bel düzleşmesi var sürekli hastanedeyim iş yerimin sitresinden mahvoldum meslek hastalığından sayılır mı acaba

    1. Emel hanım bunun kararını ilgili kurullar vermektedir. Evet ya da hayır diyerek sizi yanıltmak istemem.

  5. Merhaba ben çağrı merkezinde çalışıyorum 2019 şubat ayının 15 inde 5 yıl olucak çalıştığım yerde yapılan baskı ver psikolojik şiddet yüzünden zehirli Fuat’ın teşhisi konuldu yapılan ultrasonda nodüle benzer bulgular olduğunu söyledi doktorum haliyle sürekli çağrı aldığım için de eskisi kadar kaliteli ne çağrı alabiliyorum nede eskisi gibi duyabiliyorum meslek hastalığı olduğu tespit edilirse 5 yılım dolmadan tazminat alabilir miyim

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.