Meslek hastalıkları listesi

Meslek hastalıkları listesi

Hangi hastalıkların meslek hastalığı olduğu, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Yönetmeliği ekindeki meslek hastalıkları listesiyle belirlenmiştir.

Reklam

Meslek hastalığı nedir?

Meslek hastalığı, işçinin yaptığı işten dolayı yinelenen bir sebeple ya da işin şartlarından dolayı uğradığı geçici ya da sürekli hastalık, bedensel ya da ruhsal engellilik halidir.

Liste dışındaki hastalıklar

İşçinin çalışma koşulları nedeniyle meydana gelen hastalık, meslek hastalıkları listesinde yer almayabilir. Bu durumda ne olacaktır? Listede yer almadığı için, işçinin hastalığı meslek hastalığı sayılmayacak mıdır?

İş kazası nedeniyle işten ayrılma

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Elbette hayır; böyle bir durumda, işçinin aldığı sağlık kurulu raporu SGK’ya gönderilmekte ve SGK yüksek sağlık kurulunca değerlendirilmektedir. Listede yer almayan bir hastalığın da, yüksek sağlık kurulu da aynı kanaatteyse, meslek hastalığı olarak kabul edilmesi mümkündür.

meslek hastalığı listesi

Aşağıda yer alan bağlantıdan, meslek hastalıkları listesini indirebilirsiniz.

Meslek hastalıkları listesi indirin

Reklam
, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. 2009 yılında iş kazası geçirdim o tarihte sigorta girişim yapılmamıştı henüz sonradan yapıldı kazada orta 3parmağımın uç kısımlarını kaybettim bunun için iş gücü kaybı için sgk ödeme yapar dediler 9 sene geçmiş ne yapmalıyım . teşekkürler.

    1. Mehmet bey 10 yıllık zamanaşımı süresi dolmak üzere. Bir avukata danışmanızı öneririm.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.