Meslek hastalıkları listesi

Meslek hastalıkları listesi

Hangi hastalıkların meslek hastalığı olduğu, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Yönetmeliği ekindeki meslek hastalıkları listesiyle belirlenmiştir.

Meslek hastalığı nedir?

Meslek hastalığı, işçinin yaptığı işten dolayı yinelenen bir sebeple ya da işin şartlarından dolayı uğradığı geçici ya da sürekli hastalık, bedensel ya da ruhsal engellilik halidir.

Liste dışındaki hastalıklar

İşçinin çalışma koşulları nedeniyle meydana gelen hastalık, meslek hastalıkları listesinde yer almayabilir. Bu durumda ne olacaktır? Listede yer almadığı için, işçinin hastalığı meslek hastalığı sayılmayacak mıdır?

İş kazası nedeniyle işten ayrılma

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Elbette hayır; böyle bir durumda, işçinin aldığı sağlık kurulu raporu SGK’ya gönderilmekte ve SGK yüksek sağlık kurulunca değerlendirilmektedir. Listede yer almayan bir hastalığın da, yüksek sağlık kurulu da aynı kanaatteyse, meslek hastalığı olarak kabul edilmesi mümkündür.

meslek hastalığı listesi

Aşağıda yer alan bağlantıdan, meslek hastalıkları listesini indirebilirsiniz.

Meslek hastalıkları listesi indirin

, ,
Mustafa Baysal
Mustafa Baysal
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında üç yıldan uzun süre İş Müfettişi olarak görev yapan yazarın, İş Kanunu Sorunları adında bir kitabı bulunmaktadır. İşçi Dünyası'nın kurucusu da olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.