Mesleki Yeterlilik Kurumu 14. Olağan Genel Kurulu

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) 14. Olağan Genel Kurulu, 23 Ekim 2019 Çarşamba günü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK’un katılımıyla MYK binasında gerçekleştirildi.

MYK genel kuruluna katılım yoğun oldu

Basına açık gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısına bakanlıklar, kamu kurumları ve sosyal tarafların üst düzey yöneticileri ve temsilcileriyle birlikte Genel Kurul delegelerinin tamamı katıldı. Çalışma toplantısı şeklinde yapılan Genel Kurul Enis BAĞDADİOĞLU (TÜRK-İŞ), Feyzullah ERDOĞAN (TSE) ve Saygın BABAN’dan (TOBB) oluşan Başkanlık Divanı tarafından yönetildi.

Bakan Selçuk genel kurulda konuştu

Genel Kurula konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt SELÇUK; Mesleki Yeterlilik Kurumunun çalışma hayatında büyük bir boşluğu doldurduğunu, işgücünün bilgi, yetenek ve yetkinliklerinin meslek standartlarına dayalı şekilde uluslararası akredite bir sistem içerisinde ölçülüp belgelendirilmesinin üretimde ve hizmetlerde verimlilik ve kaliteyi arttırdığını belirtti.

mesleki yeterlilik kurumu genel kurulu

myk genel kurulu 2019

myk genel kurul toplantısı yapıldı

842 meslekte standartların yürürlükte olduğunu belirten Bakan Selçuk, bugün itibariyle 211 sınav ve belgelendirme kuruluşu ile yıllık 3 Milyon kişiyi sınava alabilecek kapasitenin meydana geldiğini ve yaklaşık 775 Bin kişinin Mesleki Yeterlilik Belgesi aldığını ve ülkemizin nitelikli işgücü sistemine girdiğini belirtti.

Bakan Selçuk, konuşmasının devamında TYÇ’nin de önemine değindi, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinin Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi ile eşleştirilmesinin bir sonucu olarak MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin Türkiye’nin uluslararası geçerliliği olan ulusal sertifikası haline geldiğini belirtti.

Ayrıca, tehlikeli işlere ilişkin mesleklerde getirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi mecburiyetinin çalışanlar ve işverenler tarafından memnuniyetle karşılandığını söyleyen Bakan Selçuk, Genel Kurula başarı dileklerini iletti.

MYK genel kurulu onay verdi

Genel Kurulda, Kurumun 2018 mali yılı kesin hesabı, 30.09.2018-30.09.2019 dönemi yönetim kurulu faaliyet raporu, 2020 yılı çalışma programı ve personel planlaması ve 2020 yılı bütçe ve aidat teklifi Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem CEYLAN tarafından sunuldu. Gerçekleştirilen faaliyetler ve çalışma programı Genel Kurul üyelerince memnuniyetle karşılandı, sunulan rapor, teklif ve programlar Genel Kurulca oybirliği ile kabul edildi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu 14üncü genel kurulu, MYK Kurum Başkanı Adem CEYLAN ve Divan Başkanı BAĞDADİOĞLU’nun teşekkür konuşmalarının ardından sona erdi.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.