Ödenmeyen fazla mesai ücretleriniz için şikayette bulunmayın!

Fazla mesai için işvereni şikayet etmek

Bu yazımda sizlere çalışma ve denetim hayatının gerçeklerinden biraz bahsetmek istiyorum. Haklıyken haksız duruma düşebileceğinizi, haklarınızı yitirebileceğinizi bilmeniz gerekiyor. İşyerinde fazla mesai yapıyorsunuz ve ücreti siz ödenmiyorsa ne yapmalısınız? Size hemen şu cevabı verebilirdim: Alo 170’e şikayet edin ve iş müfettişleri size mesailerinizi ödetsin! Ama gerçekler tam olarak böyle olmuyor.

Reklam

Fazla mesai nedir?

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi, aksi kararlaştırılmadıkça, en çok 45 saattir. Bunun anlamı ise, işçinin bir haftalık süre zarfında yaptığı çalışmanın 45 saati aşması durumunda fazla mesainin gündeme gelmesidir. 45 saatin üzerindeki her çalışmanın % 50 zamlı olarak ödenmesi gerekir. Elbette ki bunun yerine serbest zaman kullandırılması ya da denkleştirme yapılması da mümkündür. Ama yazımızın konusu gereği, işyerinde serbest zaman ve denkleştirme uygulaması olmadığını ve işçinin fazla çalışma ücretinin ödenmediğini varsayacağız.

Fazla mesai ücreti ödenmiyorsa ne yapılabilir?

Burada ilk seçenek, haklı nedenle işten ayrılmaktır. İşçinin hakkı olan bir ücretin ödenmemesi, ona haklı bir fesih nedeni verir ve işçi bu gerekçeyle işten ayrılırsa kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Peki ama ya işçi çalışmaya devam etmek istiyorsa ne olacak?

Fazla mesai onayı iptal dilekçesi

Bu yazı da ilginizi çekebilir

İşte bu noktada muhtemel tek çözüm, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına şikayette bulunmak olarak görünmektedir. Alo 170, Bimer ya da İşkur aracılığıyla yapılan bu şikayetler İş Müfettişleri tarafından yerinde incelenmektedir. Yapılan teftişlerde, işyerinde fazla mesai yapıldığı ancak ücretinin ödenmediği görülürse, işverenlerden bu fazla mesaileri ödenmesi istenmektedir.

Fazla mesai için şikayette bulunmayın!

Diyebilirsiniz ki; madem iş müfettişi geliyor ve fazla mesailerimizi tespit ediyor, üstelik de bunların ödenmesini işverenden istiyor, neden şikayet etmeyelim? Bu sorunun cevabı, uygulamada yaşanan önemli bir sorunla yakından ilgilidir.

Evet, iş müfettişinin raporu üzerine işveren fazla mesaileri işçilere ödeyebilir. Bu, olabilecek bir ihtimaldir. Ancak bazı durumlarda, işverenlerin farklı bir yol izlediğini görmekteyiz. Bu ise, işçilere önce fazla mesailerini banka hesaplarına göndererek ödemek ve sonra da bu paraları elden geri almaktır.

İşini kaybetmek istemeyen işçi, banka hesabına yatan fazla mesai paralarını işverene elden geri verdiğinde ne olur? İşçinin tüm fazla mesai hakları yitirilmiş olur. Çünkü kağıt üstünde işveren, işçisine geriye dönük fazla mesailerini ödemiştir: Geçmiş olsun.

Şikayette bulunmaktansa işten ayrılınca dava açın

Bana göre en mantıklı yöntem budur. Bunun sakıncası ise, dava açıldığından ancak geriye dönük 5 yıllık fazla mesai ücretlerinin alınabilmesidir. Yine de böyle bir durumda en azından, işçi ne kadar fazla mesai hakkı varsa tamamını  mahkeme aracılığıyla alabilir ve geri ödemek zorunda da kalmaz.

SONUÇ

fazla mesai şikayet

Fazla mesai ücretleri ödenmediği için işverenini şikayet eden ve yapılan teftiş sonucunda haklı çıkan işçiyi bekleyen bir tehlike vardır. İşveren, müfettiş raporu üzerine işçinin hak edilen geçmiş dönem fazla mesai ücretlerini banka aracılığıyla işçiye ödedikten sonra, bu paraları elden geri alabilir. İşini kaybetmek istemeyen işçi bunu kabul edip aldığı paraları elden geri verdiğinde ise, geçmiş dönem fazla mesai ücretlerini artık yitirmiş demektir.

Bu nedenle; fazla mesai ücreti alamayan işçilere tavsiyem, işten ayrıldıktan sonra ve dava açarak bu haklarını aramalarıdır. Böyle bir durumda, mahkemece ödettirilen fazla mesailerin işverence geri alınması da söz konusu olmayacaktır.

Ama dava açıldığında en çok geriye dönük 5 yıllık fazla mesai ücretlerinin alınabildiği göz önüne alındığında; şikayet etme ya da işten ayrıldıktan sonra dava açma arasında karar vermesi gereken yine işçinin kendisi olacaktır.

Reklam
, ,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Reklam

82 Yorum

 1. Biz sabah 8 akşam 18 olarak çalışıyoruz. Patronumuzİş kanununa göre 16 dan sonra mesai vermesi gerekiyorken 18 den sonra hemde olması gereken ücretin çok altında ödeme yapıyor. Bordro kağıdında maaşımı yüksek gösterebilmek için maaşımı düşük gösterip mesailerimi hem erken saatte hemde de yüksekten gösteriyor güya kanunlara göre iş yapıyor kağıt üzerinde bir sürü düzmece rakamlar… Hakedişimin nerdeyse yarısını kazanıyorum. Bu durumda ne yapmalıyım haklı nedenle iş hakkımı fesh edebilirmiyim teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Haklı fesih yapsanız bile, sizin de söylediğiniz gibi, bordronuzda mesai ödemeleri görünüyorsa, bunun aksini nasıl ispatlayacaksınız?

 2. merhaba bende (sözde) kurumsal bir firmada çalışıyorum. rutinimiz sabah 7 akşam 10 a döndü neredeyse. hatta bazı günler gece 12 de evlerimize gidiyor ve sabah 7 de tekrar işe gitmek zorunda bırakılıyoruz. Karşılığında ücret yerine fazla çalışma izni verileceğine dair belge imzalatılmasına rağmen bırakın izni kullanmak izin kelimesini bile telaffuz edemiyoruz. Bu durumun sonlandırılabilmesi veya insan gibi çalışabildiğimiz belirli mesai saatlerimizde verimli olabilmemiz adına ne yapmalıyız ? işimi seviyorum ancak artık sosyal hayatı geçtim ana baba çoluk çocuğumuzu bile göremez hale geldik. Desteğinizi rica ederim
  Saygılarımla

  1. Ferhat bey şikayette bulunabilirsiniz. Ama bu durumda, yazıda belirtilen risk ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Açıkçası ne yazık ki, pratik bir çıkış yolu bulunmamaktadır.

 3. merhabalar, bir firmada çalişmaktayim 4 yıldır satiş üzerine ve haftanın 3 gunu izin yapiyoruz bayram ve tatillerde çalişiyoruz mesai almaksizin aldigimiz maaş asgeriden gösteriliyor ama ortalama 3000 den aşagi almiyoruz şu an saatler fazla geldigi için işten ayrilmak istiyorum bununla ilgili kidem ve ihbar tazminatimi almak için nasil bir yol izlemeylim , ayriyeten yıllık ızınde kullandirilmiyor yardımcı olursanız sevinirim iyi çalişmalar

 4. Merhaba hanfendi 1.5 yildir calistigim isyerinde ayrilamak istiyorum fazla mesailerim bodroda gorunmuyor ve maasla verilmiyor 15 gun sonra elden veriliyor aldima dair imza atiyorum iş akdimi fes edip tazminat alabilirmiyim

  1. Oğuz bey, bu husus bir haklı fesih nedenidir. Önemli olan, mahkeme aşaması olursa, bu durumu ispat edebilmenizdir.

 5. Hocam merhaba. 4 aydır bir Perde firmasında çalısıyordum bugün işten cıkarıldım. Üstünde durdugunuz gibi bir durum söz konusu ”şikayet yerine işten ayrıldıktan sonra dava açın” demişsiniz , benim için durum müsait. İşyerimizde çalısma saatleri 8:30 – 18:00 olarak geçiyor günde 2 defa 15er dakikalık iki mola ve yarım saatlik yemek molası var. Ancak mesaii saatleri bölümünde yemek 1 saat olarak gösterliyolar. Yemek molası 30dkdan hesaplarsak ben haftada 2 saat 45 dakika fazla çalısıyorum. fakat yine dedigim gibi mesaai saatleri bölümünde yemek saatinin 1 saat olarak gösterilmesi davada aleyhime bir durum arz eder mi? Bunu merak ettim. Teşekkürler..

  1. Yunus bey, ara dinlenme süreleri nasıl gösterilirse gösterilsin; önemli olan sizin fiili dinlenme sürelerinizdir. Hakkınızı aramanızı öneririm. Ama mahkemede bu durumu ispat etmeniz gerekeceğini unutmayın.

 6. Biz akaryakıt istasyonunda çalışıyoruz hafta tatili yok,bayram tatili yok,mesai ücreti yok 1 hafta 8 saat çalışıp 16 saat dinleniyoruz 2 hafta 16 saat çalışıp 32 saat dinleniyoruz mesai ücreti alabilirmiyiz.

  1. Mehmet bey, her haftayı kendi içinde değerlendirmeniz gerekir. Haftalık çalışmanız 45 saat geçtiğinde, o hafta için fazla mesai ücreti almalısınız.

   1. 1 hafta 56 saat bir hafta 64 saat 1 hafta da 48 saat çalışıyoruz ara dinlenme molası yok, sabah 8 akşam 4 oluyor 1 hafta

    1. Bu durumda 45 saati aşan kısımlar için fazla mesai talep etme hakkınız vardır.

 7. Öncelikle Saygılar Hocam denkleştirme sözleşmeli olarak Bir market zincirinde 21 Eylül’den beri personel sigortamda(satış elemanı) olarak çalışmaktayım. Bizler en az 10 saat günlük olarak çalışmaktayız günde 1buçuk saat dinlenmemiz olmasına rağmen işin hergün yoğun olmasından dolayı bazen 1 saat bile dinlenemeden 12-13 saat çalışıyoruz ve geçen hafta yaklaşık 19-20 saat çalıştırıldık ve bu hiçbir şekilde kayıt altına alınmadı (iş yeri güvenlik kamerası hariç) şimdi istifa mektubu vermem durumunda (iş akdi fesih durumu belirtilmemiş olma durumunda )geriye dönük kıdem tazminatım var mıdır? Ayrıca sadece kamera ve belki iş arkadaşların şahitliğinde fazla mesai yaptığımızı ispatlayabiliriz bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz.. ( Denkleştirme demeleri sadece 11 saat çalıştırmak için yoksa ortada hiçbir şekilde denkleştirme yapılmadı yapılmıyor da).. Şimdiden Teşekkür ederim saygılar..

   1. Nasıl bir ayrıntı istiyorsunuz mesela ona göre bilgi vereyim denkleştirme yazınızı okudum 2 aylık denkleştirme örneği vermiştiniz “8 haftanin 4 haftası 60 geri kalan 4 hafta 30 saat çalışılarak denkleştirme yapılır” gibi bizde ise hiçbir gün 10 saatten az çalıştırılmadık hatta 15-17-20 saat bile çalıştığımız oldu..

   2. Hocam ne gibi bir ayrıntı istiyorsunuz soru olarak sorsanız ben de size ona göre ayrıntılı cevaplar yazsam mümkün müdür??

    1. Ahmet bey sizden her hangi bir ayrıntı talep etmiyorum. Bire bir görüşmeden ve ayrıntılara vakıf olmadan yorumlayamayacağımı anlatmak istemiştim.

 8. Degerli arkadaslar, 9 yıldır departman sefi olarak calıstıgım is yerinden yönetim kurulu kararından(patron istegi, herhangi bir olay yada vuku yok tek tarafı fesih) dolayı cıkarıldım. Kıdem ve ihbar tazminatımda hesaplandı ve 23 gün sonra ödendi. Özel sektör firması. Hemen hemen her gün en az 2 saat mesaim vardı. haftanın 6 günü is 1 gün izin. İc yazısmalarda bunları ap acık sekilde belli eden yazısmaları bir gün lazım olur diye cıkartmıstım ve biriktirdim. hemen hemen calıstıgım her seneden en az 8-9 evrak var (ic yazısmalar gündüz ve aksamda aynı günde is yerinde buundugumu ispat eden belgeler. Ayrıca 9 yıl boyunca benle calısan is arkadaslarımdan sahitlerde var fazlasıyla. Artı son 3-4 senenin maas bordrolarıda var biriktirdigim. bordroların üstünde fazla mesai ödeneginde hic bir sey yazmıyor, bos. ki zaten almadım. Maas hesabıma da herhangi bir mesai ödenegi adı altında calıstıgım zamanda ekstra hic bir sey ödenmedi. kısacası fazla mesaimi ispat etmede gercekten hic zorluk cekecegimi sanmıyorum. Cünkü kanıtlarım fazla sekilde var. somut olarak. sadece tazminatımı almadan tüm ödenegin hesaplandıgı kagıtdaa 1000 TL(bin lira ) gibi ek fazla is ödenegi gibi komik bir ücret yazıyordu. Bende tazminatımı sorunsuz alayım diye ister istemez haklarımı (tazminatı) aldıgıma dair imza atmak zorunda kaldım. Bu durumda gecen yıllarımdaki fazla mesai hakkımı alabilirmiyim. ? Evetse Davamı etmeliyim yoksa baska bir yeremi müracat etmeliyim? cevaplarsanız sevinirim. Saygılarımla.

  1. Merhaba. Fazla mesailer için zamanaşımı süresi 5 yıldır. Dolayısıyla bugün dava açsanız, son 5 yıla ait fazla mesai ücretlerinizi talep edebilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.