Ödenmeyen fazla mesai ücretleriniz için şikayette bulunmayın!

Fazla mesai için işvereni şikayet etmek

Bu yazımda sizlere çalışma ve denetim hayatının gerçeklerinden biraz bahsetmek istiyorum. Haklıyken haksız duruma düşebileceğinizi, haklarınızı yitirebileceğinizi bilmeniz gerekiyor. İşyerinde fazla mesai yapıyorsunuz ve ücreti siz ödenmiyorsa ne yapmalısınız? Size hemen şu cevabı verebilirdim: Alo 170’e şikayet edin ve iş müfettişleri size mesailerinizi ödetsin! Ama gerçekler tam olarak böyle olmuyor.

Fazla mesai nedir?

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi, aksi kararlaştırılmadıkça, en çok 45 saattir. Bunun anlamı ise, işçinin bir haftalık süre zarfında yaptığı çalışmanın 45 saati aşması durumunda fazla mesainin gündeme gelmesidir. 45 saatin üzerindeki her çalışmanın % 50 zamlı olarak ödenmesi gerekir. Elbette ki bunun yerine serbest zaman kullandırılması ya da denkleştirme yapılması da mümkündür. Ama yazımızın konusu gereği, işyerinde serbest zaman ve denkleştirme uygulaması olmadığını ve işçinin fazla çalışma ücretinin ödenmediğini varsayacağız.

Fazla mesai ücreti ödenmiyorsa ne yapılabilir?

Burada ilk seçenek, haklı nedenle işten ayrılmaktır. İşçinin hakkı olan bir ücretin ödenmemesi, ona haklı bir fesih nedeni verir ve işçi bu gerekçeyle işten ayrılırsa kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Peki ama ya işçi çalışmaya devam etmek istiyorsa ne olacak?

Prim alan işçinin fazla mesai ücreti

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

İşte bu noktada muhtemel tek çözüm, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına şikayette bulunmak olarak görünmektedir. Alo 170, Bimer ya da İşkur aracılığıyla yapılan bu şikayetler İş Müfettişleri tarafından yerinde incelenmektedir. Yapılan teftişlerde, işyerinde fazla mesai yapıldığı ancak ücretinin ödenmediği görülürse, işverenlerden bu fazla mesaileri ödenmesi istenmektedir.

Fazla mesai için şikayette bulunmayın!

Diyebilirsiniz ki; madem iş müfettişi geliyor ve fazla mesailerimizi tespit ediyor, üstelik de bunların ödenmesini işverenden istiyor, neden şikayet etmeyelim? Bu sorunun cevabı, uygulamada yaşanan önemli bir sorunla yakından ilgilidir.

Evet, iş müfettişinin raporu üzerine işveren fazla mesaileri işçilere ödeyebilir. Bu, olabilecek bir ihtimaldir. Ancak bazı durumlarda, işverenlerin farklı bir yol izlediğini görmekteyiz. Bu ise, işçilere önce fazla mesailerini banka hesaplarına göndererek ödemek ve sonra da bu paraları elden geri almaktır.

İşini kaybetmek istemeyen işçi, banka hesabına yatan fazla mesai paralarını işverene elden geri verdiğinde ne olur? İşçinin tüm fazla mesai hakları yitirilmiş olur. Çünkü kağıt üstünde işveren, işçisine geriye dönük fazla mesailerini ödemiştir: Geçmiş olsun.

Şikayette bulunmaktansa işten ayrılınca dava açın

Bana göre en mantıklı yöntem budur. Bunun sakıncası ise, dava açıldığından ancak geriye dönük 5 yıllık fazla mesai ücretlerinin alınabilmesidir. Yine de böyle bir durumda en azından, işçi ne kadar fazla mesai hakkı varsa tamamını  mahkeme aracılığıyla alabilir ve geri ödemek zorunda da kalmaz.

SONUÇ

fazla mesai şikayet

Fazla mesai ücretleri ödenmediği için işverenini şikayet eden ve yapılan teftiş sonucunda haklı çıkan işçiyi bekleyen bir tehlike vardır. İşveren, müfettiş raporu üzerine işçinin hak edilen geçmiş dönem fazla mesai ücretlerini banka aracılığıyla işçiye ödedikten sonra, bu paraları elden geri alabilir. İşini kaybetmek istemeyen işçi bunu kabul edip aldığı paraları elden geri verdiğinde ise, geçmiş dönem fazla mesai ücretlerini artık yitirmiş demektir.

Bu nedenle; fazla mesai ücreti alamayan işçilere tavsiyem, işten ayrıldıktan sonra ve dava açarak bu haklarını aramalarıdır. Böyle bir durumda, mahkemece ödettirilen fazla mesailerin işverence geri alınması da söz konusu olmayacaktır.

Ama dava açıldığında en çok geriye dönük 5 yıllık fazla mesai ücretlerinin alınabildiği göz önüne alındığında; şikayet etme ya da işten ayrıldıktan sonra dava açma arasında karar vermesi gereken yine işçinin kendisi olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

309 Yorum

   1. Mustafa bey merhaba
    cumartesi günlerinin yıllık izinden sayılması yasalmıdır .?
    sabah 08:45 akşam 18:30 olarak mesaimiz var
    iş olmadığı cumartesi günleri çalışmıyoruz iş olduğunda ise 1.5 katı olarak alıyoruz
    fakat yinede cumartesi günleri yıllık izinden düşülüyor mesela
    perşembe-cuma yıllık izin talep ettiğimizde işbaşı cumartesi de yapabilecek olsak yıllık izin süresini 3 gün olarak giriyorlar
    şimdiden teşekkür ederiz

    1. Kemal bey diğer yorumunuza cevap yazdım. Ancak eğer siz iş olduğunda cumartesi çalışıyor ve iş olmadığında çalışmıyorsanız, bu durumda sizin için cumartesi zaten bir iş günüdür ve izinden düşülmesi gerekir. Cumartesinin yıllık izinden düşülmemesi için, işçinin işyeri uygulaması olarak cumartesi ve pazar devamlı tatil yapıyor olması gerekir.

   2. mustafa bey merhaba. 11 yıllık özel sektörde çalışıyorum x firmasında satış danışmanı olarak. haftada 51 bazen 53 saat çalışıyoruz. maaş prim olarak çalışıyoruz ama bu fazla mesailer bize ödenmiyor yada bordroda primin içinde gösteriliyor. ama prim oranımız aylık 1,7 ve asla hiç bi şekilde fazla mesai yatmıyor. bu sebeple işten ayrılıp dava açsam kıdem tazminatımı alabilirmiyim. ayrıca göz okutma sistemi ile geçerli fazla mesai ispatım var. bilgi verebilirseniz çok memnun olurum iyi günler.

    1. Murat bey fazla mesailerin ödenmemesi elbette bir haklı fesih nedenidir. Ama bunun için sözleşmenizi incelemeniz, bordronuza bakmanız ve fazla mesailerin yasal olarak ödenmediğinden emin olmanız gerekir. Eminseniz, haklı fesih yapabilirsiniz.

 1. Merhaba Mustafa bey.
  Mart 2014 te işe başladım.
  Aralık 2015’e kadar 8 saat vardiya ve sabit maaş aldım. Daha Sonra Aralık 2015 tarihinde işveren ile anlaşarak, sözlü anlaşma yaparak 12 mesaiye çıktım ve maaşımın %50’si kadar fazla ek ücret aldım.
  Ama Mayıs 2016 tarihinde işveren asgari ücret 1404 tl olduğu zaman, benim maaşımı 1404 tl düşürdü ve artı prim sistemi getirdi. Maaşım düşmesine rağmen 12 saat çalışmaya zorunlu bırakıldım. Mayıs 2016 tarihinden beri mesai saatlerimin tekrar 8 saate düşürülmesi veya mesai ücretimin ödenmesini istedim, ayarlama yapılacak denildi ama herhangi bir düzenleme olmadı ve en son bana söylenen durum bu şekilde devam edecek, değişiklik olmayacaktır. Hala asgari ücret ile mesai ücreti almadan 12 saat çalışmak zorunda kalıyorum. Ayrıca resmi izin günlerininde ücretini işe başladığım günden bu yana kesinlikle tarafıma hiç verilmedi.Dini tatillerinden (örneğin Ramazan bayran 4 gün ise, 2 gün izin kullandım kalan kısmı kullanamadım ve ücretini alamadım). Ayrıca verilen prim ödemesi kesinlikle bankaya maaş olarak yatırılmıyor, elden veriliyor bizlere. Bu durumda sigorta primimde gerektiği gibi yatmıyor.
  Şimdi işten haklı fesih nedeni kullanıp kıdem tazminatımı, içerde kalan mesai ücretlerimi ve içerde kalan resmi/dini tatil izin ücretlerimi almak istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.
  Bana lütfen yardımcı olunuz.

  1. Selçuk bey, bahsettiğiniz hususlar elbette birer haklı fesih gerekçesidir. İşinizi sağlama almak adına, işten ayrılırken ihtarname çekmenizi ve bu ihtarnamede, burada yazdığınız hususları açıkça belirterek haklarınızı istemenizi öneririm. Olası bir dava aşamasında kullanmak üzere çeşitli belgeleri toplamanız da yararlı olacaktır.

   1. Ne gibi belgeleri toplamam gerekir Mustafa bey ?

    Aralık 2015 tarihinden aynı firmada şube değişikliği yapmam gerekmişti. Ama Ocak 2017 tarihinde eski şubeden, şimdi ki şubeye geçişimi yapmak için sigorta’da çıkış giriş göstermişler. Bu durum sorun yaratır mı acaba ?

    1. Varsa puantaj çizelgelerinden tutun da aldığınız gerçek ücreti gösterir evraklara kadar, mahkemede işinize yarayabilecek her tür yazılı belgeden bahsediyorum. Bahsettiğiniz durum sorun olmayacaktır, iki şube arasındaki organik bağı ispatlamanız yeterli olacaktır.

     1. 1 : Peki mahkeme süreci başladığında şahit istenirse eğer, aynı işyerinden tanık veya şahit bulmam nerdeyse imkansız. Bu durumda komşu mağazadaki personellerin tanıklığı geçerli olur mu ? Bu kişiler ile sabah ve akşam iş çıkışlarında dahi aynı servis ile eve gidip geliyoruz, yani net olarak giriş çıkış saatlerimi gören duyan bilen kişilerdir.

      2 : Ve ayrıca avm güvenlik görüntüleri, mağaza güvenlik görüntüleri mahkeme ile istenebilir mi kanıt olması için ?

     2. Elbette, komşu işyerlerini tanıklıkları kabul edilecektir. Önemli olan, sizin çalışma sisteminizi bildiklerine hakimin ikna olmasıdır. Bahsettiğiniz görüntüler önemli delillerdir. Ancak mahkeme tarafından istenip istenmeyeceğini bilemiyorum. Uygulamada böyle bir şey olup olmadığını en iyi avukatlar bilecektir.

 2. merhaba Mustafa bey ben bir şirkette 2009 mayıs ayından beri çalışmaktayım işe ilk giriş tarihim ise 2000 yılı dır. şuanda sağ ayağımda kemik çıkıntısı oluştu. mesaimi sürekli ayakta çalışarak yapmaktayım. işi haklı olarak fesih edip tazminat alabiliyor muyum. teşekkür ediyorum.

 3. Özel bir hastanede çalışıyorum peki işten ayrılırken başvuru yaptık bizi haftalık 45 saat değilde 50-55 saat çalıştırdıklarını nasıl kanıtlayacağız ? hemşireler nöbet üsülu calıstıkları için çalışacakları gün ve saatler whatsapp mesaj resmi olarak atılıyor ?

  1. Merhaba. Yazılı ya da görsel delillerle beraber tanık ifadeleri de dikkate alınır. Whatsapp mesajları tek başına anlam ifade etmese de, özellikle tanık ifadeleriyle desteklenebilirse işe yarayabilir. Yine de işe yarayıp yaramayacağına dair kesin bir cevap vermek mümkün olmaz.

 4. Sayın Mustafa Bey ;
  Biz iki kardeş 10 yılı aşkındır x bir firmada çaılışıyoruz.Fazla mesailerin yatmadığı öğrendik.Bodrolarıda son 3 yıl hiç bakmadan yıllık imzalıyorduk.Samimi bir ortamımız vardı.Maaşlar elden alınıyor asgari ücretten işlem yapılıyormuş…epey gidiyor.Şİmdi biz geriye dönük ancak 5 yılı alabiliyoruz….Sorum şu

  Hukuksal olarak mahkeme ye çıkıldığında kardeşimle aynı soyadın da olduğumuz için bu bir sıkıntı oluşturur mu aynı iş yerinde çalışıyoruz.Birbirimize şahit olabilrimiyiz bunu merak ediyorum .
  birde ilk olarak kime başvuralım avukatla mı yoksa ssk ya mı maliye mi

  Saygılarımla

  1. Fırat bey en doğru seçenek dava açmak olacaktır. Kardeşlerin birbirine tanıklığının değerini size en doğru şekilde bir avukat söyleyecektir. Ama başka tanıklar bulabilirsiniz ya da ulaşabiliyorsanız yazılı deliller de işinize yarayacaktır.

 5. MUSTAFA BEY MERHABA ÖZEL BİR SAĞLIK SEKTÖRÜNDE 7 YILDIR ÇALIŞMAKTAYDIM 250 SAAT HAFTA İÇİ MESAİM 9 SAATTE HAFTA SONU MESAİM 1 YIL İÇİNDE BİRİKTİ ANCAK BİR YIL BOYUNCADA HİÇ ÖDENMEDİ İHTİYACIMDAN DOLAYI DİLEKÇE VEREREK BAŞHEKİM VE BAŞHEMŞİRE İMZA VE KAŞELİ ONAYINI ALARAK BİR NÜSHA FOTOKOPİSİNİ KENDİME ALARAK İNSAN KAYNAKLARINA GÖTÜRDÜM MESAİMİN MAAŞ HESABIMA YATIRILMASINI TALEP ETTİM. NÖBET LİSTELERİ VE ARKASINDA ÇALIŞAN MESAİLERİ YAZILI VE YÜZ OKUTMA GİRİŞ ÇIKIŞLARI BİLGİSAYAR DÖKÜMÜ OLARAK AY AY ALDIM. VERDİĞİM DİLEKÇENİN ÜZERİNDEN 2 AY GEÇMESİNE RAĞMEN YATIRILMADI. BAŞKA BİR İŞ GÖRÜŞMESİ YAPARAK MÜLAKATA GİRDİM. AY SONUNDA MÜLAKAT SONUCU MESAJ OLARAK OLUMLU GEÇTİĞİ VE SÖZLEŞME İMZALAMAK İÇİN 2 GÜN SONRA DAVET ETTİLER. AYNI GÜN NOTERDEN İHTARNAME ÇEKEREK SÖZLEŞMEMİ TEK TARAFLI FESH ETTİM VE BÜTÜN ALACAKLARIMI VE KIDEM TAZMİNATIMI TALEP ETTİM. SONRAKİ GÜNLERDE İŞE GİTMEDİM. 2 GÜN SONRA DİĞER İŞ YERİYLE SÖZLEŞME İMZALADIM. 13 GÜN SONRA YENİ İŞ YERİME BAŞLAYACAĞIM. NOTERDEN GÖNDERDİĞİM YAZIDAN 3 GÜN SONRA MESAİLERİMİ VE YILLIK İZİNLERİMİ HESABIMA ÜCRET OLARAK YATIRDILAR ANCAK KIDEM TAZMİNATIM YATMADI. ŞİMDİ SORMAK İSTEDİĞİM.
  1- İHTARNAMEDEN 2 GÜN SONRA YENİ SÖZLEŞME İMZALAMAK MAHKEME SÜRECİNDE SIKINTI YARATIR MI.
  2- KIDEM TAZMİNATIMI ALABİLİR MİYİM
  3- YENİ SÖZLEŞMEDE İMZALADIĞIM TARİHMİ YOKSAN İŞE BAŞLAMA TARİHİMİ GEÇERLİ OLACAKTIR.

  1. Tahir bey, bahsettiğiniz koşullarda yeni bir sözleşme imzalamanızın sıkıntı oluşturmaması lazım çünkü haklı gerekçeleriniz var. Bu durumda kıdem tazminatınızın elbette ödenmesi gerekir, ödenmezse dava açmalısınız.3. sorunuzu tam olarak anlayamadım.

   1. MUSTAFA BEY NOTERDEN İHTARNAME ÇEKTİĞİM GÜNDEN 3 GÜN SONRA HESABIMA MESAİLERİM VE YILLIK İZİNLERİM YATTI ANCAK KIDEM TAZMİNATIM YATMADI. 7 GÜN SÜRE VERMİŞTİM ŞİMDİ BİZ HAKEDİŞLERİNİ YATIRDIK BU SÜRE İÇİNDE KIDEM TAZMİNATINI VERMİYORUZ DİYEMEZLER DEĞİLMİ

    1. İhtarnamede fesih işlemi yaptıysanız, artık kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekirdi. Ödeme yapılması, haksız uygulamanın varlığını ortadan kaldırmaz. Ama tabi olası bir mahkeme durumunda takdir hakimin olacaktır.

 6. Merhaba Mustafa Bey,
  Ben 23 yaşındayım bir otelde 1 yıl 8 aydır çalışıyorum. Vardiye sistemiyle bir hafta gündüz bir hafta gece iş yapmaktayım. Gündüz mesaisi 10 saat sabah 8:00 akşam 18:00 pazartesiden başlıyor pazar 24 saat pazartesi sabah çıkıp akşam 18:00 da tekrar mesaiye geliyorum 14 saat çalışıyorum ertesi sabah 8:00 da çıkıyorum devamında gelen pazar sabah 8:00 da mesai bitiyor izinli sayılıyorum pazartesi sabah 8:00 da tekrar mesaiye geliyorum. Muhasebeden alınan bordro da aylık 4 gün izin diye de gördüm. Gece ve gündüz vardiyaların da haftalık 84 saat çalısıyorum ve asgari ücret alıyorum herhangi bir mesai ücreti bu süre zarfında almadım. Yıllık izin de pazar sabah 8:00 de başlıyor bir dahaki hafta pazar sabah 8:00 de bitiyor 1 hafta ve bu süre için de vardiyası devam eden kişinin mesaisi 2-3 saat uzuyor. Görüşlerinizi merakla bekliyorum şimdiden teşekkür ederim..

  1. Ahmet bey benim görüşüme ihtiyacınız yok. 7 günlük zaman diliminde yani bir hafta içinde kaç saat çalışıyorsanız, ona göre hesaplamayı siz de yapabilirsiniz. 45 saati geçmesi halinde, fazla mesai hak ediyorsunuz demektir. Her bir haftayı kendi içinde değerlendirmelisiniz.

   1. Mustafa bey cevabiniz icin tesekkur ederim. Bir sorum daha olucak ben sikayet etmeyi dusunuyorum fakat ismim gecicekmi zira benim haricimde 7 kisi daha bu sekilde haftalik 84 saat calisiyor onlari zan altin da birakmak istemem benden yasca buyukler cekindikleri icin ugrasmak istemiyorlar. Tesekkur ederim

 7. Mrblar ben otelde sezonluk isci olarak calisiyorum 3 senedir bi sezon haklarimizi istedik veremeyiz diyolar ve ihtar cekeriz dedik yine olmaz dediler ne yapmamiz lazim bide ayda 60 70 saat mesayi yapmiyoruz bize 15 saat yatiriyolar sikayet etsek bi işe yararmi haklarimizi alabilirmiyiz

  1. Şikayet etmektense çalışmanızı ve işten ayrıldıktan sonra dava açarak hakkınızı aramanızı öneririm. Çünkü şikayet, ne yazık ki genelde sorunları çözmüyor.

 8. Mustafa bey merhaba . Ben magzada calısıyorum sabah 9:30 girişim yazılıyo buna ragmen 5 dakikada önce magzada olmam için zorunlu tutuluyorum yanı magzaya 9:25 de hazır olmam isteniliyo 9:30 girişi yaptıgımda 5 dakika yüzünden tutanak tutuyorlar ,ayrıca maaşımda bu saatleri bana 10 dan itıbaten hesablıyolar 35 dakika calısmama ragmen bunu göstermeyip 10:00 girişi gösteriyolar diger bi yandan 15 dakika çay molası verip benden 30 dakika olarak kesinti yapıyolar böyle bi durumda sözleşmeyi fes edip tazminat alma hakkına sahıp olabılırmiyim .

  1. Kadir bey, gerçekten de doğru hesaplama yaptıysanız; yani 9:30’da başlamanıza rağmen 10:00’dan itibaren mesainiz hesaplanıyorsa ya da 15 dakika mola kullanıyorsanız, evet bunlar haklı fesih gerekçeleridir. Ama unutmayın ki; işveren kıdem tazminatınızı ödemezse, dava açmanız gerekecek ve açtığınız davada bu çalışma koşullarını bir şekilde ispatlamanız şart olacaktır.

 9. MERHABALAR BİR FİRMADA 3 YIL ŞÖFÖR OLARAK ÇALIŞTIM . İLK 2 YIL BOYUNCA SAAT SABAH 11DEN GECE 12-1 E KADAR ÇALIŞTIM VE HERHANGİ BİR MESAİ ÜCRETİ ALMADIM . ŞİMDİ FİRMA BANA GELİP ALACAĞIM MESAİ OLMADIĞIMI BEYAN ETMEM İÇİN BİR KAĞIT İZMALATMAYA ÇALIŞTI . BENDE TEK TARAFLI BU SEBEPTEN FES ETTİM. DAVAYA BAŞVURUCAM , GÜNLÜK 6 SAAT FAZLADAN MESAİ YAPIYORDUM . MESAİ YAPTIĞIMI KANITLAYACAK 10LARCA TANIĞIM VAR PEKİ DAVAYI KAZANIRSAM ALACAĞIM BEDEL NEDİR SÖYLEYEBİLİRMİSİNİZ

  1. Ömer beyi size rakam vermem mümkün değil. Ama sitemizdeki fazla mesai hesaplama aracımızı kullanarak tahmini bir rakam görebilirsiniz. Yine de, bu rakam üzerinden mahkemelerin %30 kadar takdiri indirim yaptığını da göz önüne almalısınız.

 10. mustafa bey bir frmada endeks okuma teknikeri olarak görev yapmaktayım fazla calısma ve bayram ücretlerini tam olarak alamıyorum haftada 14 saat mesaim varken sadece 2 saat yazıp ödüyorlar 15 temmuz resmi bayramda çalıştık ve bunun için her hangi bir ödeme yapmadılar şimdi ben bunlaru mazeret edip anlaşmamı tek tarflı fesh etmek istiyorum bu dilekçe sonucunda kıdem tazminatım ve diğer ödemelerden faydalanabilirmiyim

  1. Mehmet bey her iki durum da haklı fesih nedenidir. Eğer bu durumların varlığını mahkemede ispat edebilirseniz, elbette ki hem kıdem tazminatınızı hem de geriye dönük ücretlerinizi alırsınız.

   1. Bu ay istifami verecem ama 15 temmuz mesaimi bu ay vereceklermis bu durundada hakli neden sayilirmi acaba

    1. 15 Temmuz Resmi Tatili çalıştınız, hakettiniz. Ödemesi bu ay yapılabilir o ayrı konu. Sorunuz nedir tam olarak?

     1. Ben istifa etmek istiyorum ama issizlik maasi ve diger odemelerim icin hakli bi sebep belirtmem gerekiyormus 15 temmuz da calstirdilar bizi ve bi odeme yapmadilar fazla calisma mesailerimiz ise ayda 20 saat calisirken sadece 4 saat yaziyorlar bunlari gerekce gosterip istifa etmek istedim ama dun 15 temmuz mesaisini bu ay odeyeceklerini soylediler simdi istifa etsem bi hak alirmiyim diye soruyorum

     2. Eğer bordronuzdaki fazla mesailerden daha fazlasını yapıp ödemesinin de yapılmadığını da ispata hazırsanız haklı sebep olarak işakdinizi feshedebilirsiniz. İstifa olarak yazmayın sakın! (İspat yükü önemlidir)

   2. bugun 15 temmuz mesaisinin ödenecegini söylediler bana sanırım buna istinaden istifamda bunu yazamıyacagım ve haklı bir istifa olmayacak doğrumudur mustafa bey

 11. mustafa bey meraba ben 1 yıl 6 ay bir özel hastanede çalıştım çalışltığım süre boyunca hiçbir şekilde fazla mesailerim ödenmedi elimde birim amirim tarafından imzalı tüm nöbet listelerim ve şahitlerim var mahkemeye versem fazla mesailerimi alabilir miyim??

  1. Sedat bey, özellikle azılı deliller çok işinize yarar. Davayı tabi ki açın; ama fazla mesai alacaklarınızın 5 yıllık zamanaşımına tabi olduğunu unutmayın.

  2. İyi gunler mustafa bey is yerimde devamli gunluk 5 saat mecburi mesaiye kaliyoruz aylik 50 saatten fazla odeme yapamiyoruz diyorlar onuda 2 ayda bir veriyorlar yasal midir

   1. Merhaba. İşçinin hak ettiği herhangi bir ücretin ödenmemesi elbette yasal değildir. Fazla mesai yapan işçiye, bunun karşılığının ödenmesi ya da serbest zaman kullandırılması gerekir.

 12. Merhaba mustafa bey eşim yaklaşık 8 aydır özel sektörde çalışıyor sabah 8 aksam6 saatleri arasında çalışmak şartıyla ve 1700 TL ücret ile şoför olarak işe başladı fakat yaz boyunca sabah 7 de gidip gece 22 de eve geldi 4 ay boyunca patron mesai parası yok demiş şoför olarak işe aldılar hamallık dahi yaptırdılar bir de 4 gün bayramda çalıştı 4 günlük bayram mesaisini 80 lira olarak hesaplamışlardır maaşı 1700 lira olarak yatirmiyorlar 700 yatiriyorlar 400 elden veriyorlar gerisini istemeyle veriyorlar hey ay boyle ne aldık ne verdik kafamiz karışıyor eşim maasimi tam yatırın anlamıyorum bi şekilde demiş gene ayni bu ay 1400 yatirmislar gerisi gene yok boyle işyerlerine devletimizin yapacağı hic bir şey yok mu isim gizleyerek sikayette bulunabilir mıyız lütfen yardımcı olabilir misiniz saygilarimla

 13. Sayın İlgili,

  Neredeyse 3 yıldır çalışmakta olduğum özel şirkette geçmiş döneme ait fazla mesailerimin ve bunun yanında bordrolarımı incelediğimde de bayram mesailerimin eksik veya hiç yatırılmadığını tespit ettim.
  Olayın tespiti şöyle olmuştur.
  Geçtiğimiz Kurban Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı art arda geldiği için 6 günlük bayram mesai oluşturmuştur.
  Şu an da çalışıyor olduğum şirket maaş ödemesi yaptığında geçen aylarda aldığım maaşla neredeyse aynı olduğunu fark ettim. Konuyu çalıştığım şirketti ki sorumlu müdüre anlattım fakat bir çözüm sağlanmadı geçiştirildi.
  Bunun üzerine, çalıştığım şirkette parmak izi okutma sistemi olduğu için daha önceki bordrolarımı ve aylık parmak izi okutmaları karşılaştırdığımda, geçmiş bayram mesailerimin bazı bayramlarda hiç bazılarında ise eksik olarak hesaplanıp yatırıldığını tespit ettim.
  Ayrıca haftalık izin kullandırılmadan çalıştırıldığım haftalar var ve bu izinler hala verilmiyor, personel yok kullandıramayız deniliyor.
  Yıllık izin kullanmak istediğimde ise 6+1 şeklinde kullandırıyorlar.

  Kıdem tazminatı, ödenmemiş fazla mesailer ve bayram mesailerini almak istiyorum.
  Bu deliller doğrultusunda dava açılabilir mi?
  Ne kadar yararlı olur?

  İyi Çalışmalar.

  1. Merhaba. Kıdem tazminatı için işten ayrılmanız gerekir. Bunun için haklı fesih yapmalısınız. Tüm bu hususları mahkemede ispat etmeniz gerekecek. Ancak bunu yazılı delillerle yapabileceğiniz gibi tanık dinleterek de yapabilirsiniz. Önemli olan, mahkemenin bu hususların olduğuna kanaat getirmesidir. İşten ayrılacaksanız, sitemizdeki iletişim formunu kullanarak bize ulaştığınız takdirde, sizin için ihtarname hazırlayabiliriz.

 14. Sayın Site Yöneticisi

  …’de 08.06.2017 tarihinde işe başladım ve asgari ücret üzerinden anlaşma yapılıp iş veren ile sözleşme imzaladım, fakat sigorta girişim 24.06.2017 başlatıldı.

  Haftalık 45 saat üzerinden sözleşme imzalamama rağmen ortalama 60 saatin üzerinde çalıştırıldım.
  Hiçbir mesai ücreti alamadığım gibi 9 haftalık çalışma döneminde kullandırılmayan haftalık izinlerim elden eksik bir şekilde ödendi.

  İş çıkışında ise tüm haklarımı aldığıma dair imza attırıldı kalan ücretlerimin banka hesabıma yatacağı söylendi ama hiçbir ücret hala yatırılmadı.

  Bu konu hakkında görüşlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

  1. Merhaba. Eğer halen alacağınız olduğunu düşünüyorsanız, arabulucuya başvurmanızı öneririm. Böylece alacağınızı tahsil etme imkanınız olabilir.

 15. Slm hocam biz haftada 47.5 saat molalar haric calisiyoruz fazla mesai almiyoruz ikinci sorum agi bizde yok diyolar. Vermiyolar ucuncu sorum benim maasim 2000 tl ama ssk asgari ucretten yatiyo bunlar icin ne yapmam gerekir 16 aydir calisiyorum

  1. Yavuz bey, sorunuzun cevabı aslında yazıda var. Ya bu şekilde çalışmaya devam ederek işten ayrıldıktan sonra haklarınızı almalısınız ya da bu gerekçelere dayanarak haklı fesih yapmalısınız.

 16. Merhaba, 03.02.2014 tarihinde Amerika menşeili bir firmada yönetici asistanı olarak başladığım işimde her ay en az 20 saat fazla mesaim oluyordu ve bunlar zamanında ödeniyordu. Maaş bordrolarımda da herşey olması gerektiği gibi eksiksiz yansıtılıyordu. Kasım 2015 tarihinde farklı departmanlarda çalışan arkadaşlarımdan mesailerimizin kaldırıldığını duydum. Ülke müdürümüz tarafından gönderilen e-mail yalnızca bana ve muhasebe asistanına atılmamıştı. Bunun yanısıra hiç bir bilgilendirme yapılmamıştı tarafımıza. Onayımız alınmadan hatta hiç bir açıklama yapılmadan mesailer kaldırılmıştı. Yaklaşık 1 ay boyunca yetkililerden bu konuyla ilgili hiç bir açıklama yapılmadı. Tek bir şey söylendi bundan sonra mesailerimizi zaman çizelgesine yazmamamız. Kasım sonu itibariyle mesaileri hiç bir şekilde yazdırmadılar. Fakat benim mesaiye kaldığıma dair elimde kanıtlarım ve şahitlerim de var. Hatta bu sebeple haklı sebeple iş akdini fesh eden biri de var. Bunun önlemini almak için mesai yapılan gün yerine izin kullanılması söylendi. Fakat bunun mümkün olmadığı netti. Çok fazla iş yükü vardı, krizden dolayı eleman çıkartılmıştı ve her ay yapılan measiler kaldırılmıştı. Ben bunları haklı sebep göstererek iş akdimi fesh edip tazminatımı alıp 3 yıl 7 ay çalıştığım şirketten ayrıldım. Fakat Kasım 2015-Eylül 2017 tarihleri arasındaki fazla mesai ücretlerimi de almak istiyorum. Yalnız şöyle bir durum var çalışırken dönem dönem yapmış oldugum fazla mesailerin yerine izin kullandım.sonra iş yüküm çok artınca senelik izinlerimi de kullanamaz oldum. Haklı sebeple yazmış olduğum fesih bildiriminde iş yükümün artması (nerdeyse 2,5 kişinin işini yapıyordum) , mesai ücretlerimizin kaldırılmasını yazdım. Endişem şu yönde şirkette 3 4 çalışan yalan ifade beyan etse ve mesai yaptıgıma dair ellerinde tek bir güne ait e-mail olması halinde sanki her mesaiye kalışımda izin kullanmışım izlenimi olabilir mi? Ayrıca her ay measiye kaldım fakat kaç saat kaldığımı yazmadım geriye dönük hesaplaması nasıl yapılır? Mesai saatlerini zaman çizelgesine yazmış olduğum dönemlerde her ay en az 20 saat mesaim vardı. Yazdığım gibi mesaiye kaldıgıma dair e-maillerim var.

  1. Merhaba. Fazla mesai yaptığınızı tanık ya da evrak ya da yazışmalarla ispat edebilirsiniz. Ama çok fazla düşünmenize de gerek yok. Avukat tutmadan bizzat dava açın, kaybedeceğiniz fazla bir şey olmaz. Mahkemenin vereceği karar, delillere göre olacaktır. Şu anda bir şey söylemem mümkün olmaz.

 17. Merhaba 2 yıl 10 aydır aynı iş yerinde çalışıyorum fakat fazla mesai ücretlerini alamıyoruz bu aydan sonra verilecek diyorlar geçmişte verilmeyen fazla mesai ücretleri ile ilğili noterden ihtar çekip tazminat ve fazla mesai ücretlerimi alabilirmiyim ve noterden ihtar çektikten sonra işten hemen ayrılabilirmiyim teşekkürler

  1. Ömer bey, ihtarname ile fesih yapacaksanız, derhal ayrılabilirsiniz. Dava açarak fazla mesai yaptığını ispatlamanız halinde, geriye dönük bu haklarınızı almanız mümkündür.

   1. İhtarname çektiğim günden itibaren ayrıldığımda hakkım olan kıdem tazminatını alabilirmiyim ve daha sonra mahkemeye verip fazla mesailerimide alabilirim demi

    1. İşveren ödemezse, kıdem tazminatınız için dava açarsınız. Bu davada fazla mesailerinizi de talep edersiniz. Gerisi mahkemenin takdiri olacaktır.

     1. İş verenin ödememe gibi bi ihtimali var mı peki vermek zorunda değilmi tazminatı bide süresi var mı bu tazminat almanın ihtar çektikten sonra ne kadar sürerde vermesi gerekir tazminatı

     2. Elbette vardır. Zaten mahkemeler bunun için var. Ödemezse dava açar ve hakkınızı ararsınız. Tazminatın normalde, ihtarnamede belirttiğiniz süre için ödenmesi gerekir.

 18. Fazla mesai ücretlerimiz ödenmiyor ama maaş bordrosunu imzaladık hak talep edebilirmiyiz fazla mesai alacaklarımız için

 19. Bir işyerinde 4 yıldır çalışıyorum. çalışma sürem 12 saat. bundan molaları çıkarınca 10.5 saat kalıyor bu yıl başında çıkan kanunda yıllık fazla çalışma saati 270 saati geçerse tek taraflı fesih yaptığımda kıdem tazminatımı alabilirmiyim eğer almaya hakkım varsa ilk önce noterden tebligatmı göndermeliyim yoksa davamı açmalıyım

 20. Degerli arkadaslar, 9 yıldır departman sefi olarak calıstıgım is yerinden yönetim kurulu kararından(patron istegi, herhangi bir olay yada vuku yok tek tarafı fesih) dolayı cıkarıldım. Kıdem ve ihbar tazminatımda hesaplandı ve 23 gün sonra ödendi. Özel sektör firması. Hemen hemen her gün en az 2 saat mesaim vardı. haftanın 6 günü is 1 gün izin. İc yazısmalarda bunları ap acık sekilde belli eden yazısmaları bir gün lazım olur diye cıkartmıstım ve biriktirdim. hemen hemen calıstıgım her seneden en az 8-9 evrak var (ic yazısmalar gündüz ve aksamda aynı günde is yerinde buundugumu ispat eden belgeler. Ayrıca 9 yıl boyunca benle calısan is arkadaslarımdan sahitlerde var fazlasıyla. Artı son 3-4 senenin maas bordrolarıda var biriktirdigim. bordroların üstünde fazla mesai ödeneginde hic bir sey yazmıyor, bos. ki zaten almadım. Maas hesabıma da herhangi bir mesai ödenegi adı altında calıstıgım zamanda ekstra hic bir sey ödenmedi. kısacası fazla mesaimi ispat etmede gercekten hic zorluk cekecegimi sanmıyorum. Cünkü kanıtlarım fazla sekilde var. somut olarak. sadece tazminatımı almadan tüm ödenegin hesaplandıgı kagıtdaa 1000 TL(bin lira ) gibi ek fazla is ödenegi gibi komik bir ücret yazıyordu. Bende tazminatımı sorunsuz alayım diye ister istemez haklarımı (tazminatı) aldıgıma dair imza atmak zorunda kaldım. Bu durumda gecen yıllarımdaki fazla mesai hakkımı alabilirmiyim. ? Evetse Davamı etmeliyim yoksa baska bir yeremi müracat etmeliyim? cevaplarsanız sevinirim. Saygılarımla.

  1. Merhaba. Fazla mesailer için zamanaşımı süresi 5 yıldır. Dolayısıyla bugün dava açsanız, son 5 yıla ait fazla mesai ücretlerinizi talep edebilirsiniz.

 21. Öncelikle Saygılar Hocam denkleştirme sözleşmeli olarak Bir market zincirinde 21 Eylül’den beri personel sigortamda(satış elemanı) olarak çalışmaktayım. Bizler en az 10 saat günlük olarak çalışmaktayız günde 1buçuk saat dinlenmemiz olmasına rağmen işin hergün yoğun olmasından dolayı bazen 1 saat bile dinlenemeden 12-13 saat çalışıyoruz ve geçen hafta yaklaşık 19-20 saat çalıştırıldık ve bu hiçbir şekilde kayıt altına alınmadı (iş yeri güvenlik kamerası hariç) şimdi istifa mektubu vermem durumunda (iş akdi fesih durumu belirtilmemiş olma durumunda )geriye dönük kıdem tazminatım var mıdır? Ayrıca sadece kamera ve belki iş arkadaşların şahitliğinde fazla mesai yaptığımızı ispatlayabiliriz bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz.. ( Denkleştirme demeleri sadece 11 saat çalıştırmak için yoksa ortada hiçbir şekilde denkleştirme yapılmadı yapılmıyor da).. Şimdiden Teşekkür ederim saygılar..

   1. Nasıl bir ayrıntı istiyorsunuz mesela ona göre bilgi vereyim denkleştirme yazınızı okudum 2 aylık denkleştirme örneği vermiştiniz “8 haftanin 4 haftası 60 geri kalan 4 hafta 30 saat çalışılarak denkleştirme yapılır” gibi bizde ise hiçbir gün 10 saatten az çalıştırılmadık hatta 15-17-20 saat bile çalıştığımız oldu..

   2. Hocam ne gibi bir ayrıntı istiyorsunuz soru olarak sorsanız ben de size ona göre ayrıntılı cevaplar yazsam mümkün müdür??

    1. Ahmet bey sizden her hangi bir ayrıntı talep etmiyorum. Bire bir görüşmeden ve ayrıntılara vakıf olmadan yorumlayamayacağımı anlatmak istemiştim.

 22. Biz akaryakıt istasyonunda çalışıyoruz hafta tatili yok,bayram tatili yok,mesai ücreti yok 1 hafta 8 saat çalışıp 16 saat dinleniyoruz 2 hafta 16 saat çalışıp 32 saat dinleniyoruz mesai ücreti alabilirmiyiz.

  1. Mehmet bey, her haftayı kendi içinde değerlendirmeniz gerekir. Haftalık çalışmanız 45 saat geçtiğinde, o hafta için fazla mesai ücreti almalısınız.

   1. 1 hafta 56 saat bir hafta 64 saat 1 hafta da 48 saat çalışıyoruz ara dinlenme molası yok, sabah 8 akşam 4 oluyor 1 hafta

    1. Bu durumda 45 saati aşan kısımlar için fazla mesai talep etme hakkınız vardır.

 23. Hocam merhaba. 4 aydır bir Perde firmasında çalısıyordum bugün işten cıkarıldım. Üstünde durdugunuz gibi bir durum söz konusu ”şikayet yerine işten ayrıldıktan sonra dava açın” demişsiniz , benim için durum müsait. İşyerimizde çalısma saatleri 8:30 – 18:00 olarak geçiyor günde 2 defa 15er dakikalık iki mola ve yarım saatlik yemek molası var. Ancak mesaii saatleri bölümünde yemek 1 saat olarak gösterliyolar. Yemek molası 30dkdan hesaplarsak ben haftada 2 saat 45 dakika fazla çalısıyorum. fakat yine dedigim gibi mesaai saatleri bölümünde yemek saatinin 1 saat olarak gösterilmesi davada aleyhime bir durum arz eder mi? Bunu merak ettim. Teşekkürler..

  1. Yunus bey, ara dinlenme süreleri nasıl gösterilirse gösterilsin; önemli olan sizin fiili dinlenme sürelerinizdir. Hakkınızı aramanızı öneririm. Ama mahkemede bu durumu ispat etmeniz gerekeceğini unutmayın.

 24. Merhaba hanfendi 1.5 yildir calistigim isyerinde ayrilamak istiyorum fazla mesailerim bodroda gorunmuyor ve maasla verilmiyor 15 gun sonra elden veriliyor aldima dair imza atiyorum iş akdimi fes edip tazminat alabilirmiyim

  1. Oğuz bey, bu husus bir haklı fesih nedenidir. Önemli olan, mahkeme aşaması olursa, bu durumu ispat edebilmenizdir.

 25. merhabalar, bir firmada çalişmaktayim 4 yıldır satiş üzerine ve haftanın 3 gunu izin yapiyoruz bayram ve tatillerde çalişiyoruz mesai almaksizin aldigimiz maaş asgeriden gösteriliyor ama ortalama 3000 den aşagi almiyoruz şu an saatler fazla geldigi için işten ayrilmak istiyorum bununla ilgili kidem ve ihbar tazminatimi almak için nasil bir yol izlemeylim , ayriyeten yıllık ızınde kullandirilmiyor yardımcı olursanız sevinirim iyi çalişmalar

 26. merhaba bende (sözde) kurumsal bir firmada çalışıyorum. rutinimiz sabah 7 akşam 10 a döndü neredeyse. hatta bazı günler gece 12 de evlerimize gidiyor ve sabah 7 de tekrar işe gitmek zorunda bırakılıyoruz. Karşılığında ücret yerine fazla çalışma izni verileceğine dair belge imzalatılmasına rağmen bırakın izni kullanmak izin kelimesini bile telaffuz edemiyoruz. Bu durumun sonlandırılabilmesi veya insan gibi çalışabildiğimiz belirli mesai saatlerimizde verimli olabilmemiz adına ne yapmalıyız ? işimi seviyorum ancak artık sosyal hayatı geçtim ana baba çoluk çocuğumuzu bile göremez hale geldik. Desteğinizi rica ederim
  Saygılarımla

  1. Ferhat bey şikayette bulunabilirsiniz. Ama bu durumda, yazıda belirtilen risk ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Açıkçası ne yazık ki, pratik bir çıkış yolu bulunmamaktadır.

 27. Biz sabah 8 akşam 18 olarak çalışıyoruz. Patronumuzİş kanununa göre 16 dan sonra mesai vermesi gerekiyorken 18 den sonra hemde olması gereken ücretin çok altında ödeme yapıyor. Bordro kağıdında maaşımı yüksek gösterebilmek için maaşımı düşük gösterip mesailerimi hem erken saatte hemde de yüksekten gösteriyor güya kanunlara göre iş yapıyor kağıt üzerinde bir sürü düzmece rakamlar… Hakedişimin nerdeyse yarısını kazanıyorum. Bu durumda ne yapmalıyım haklı nedenle iş hakkımı fesh edebilirmiyim teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Haklı fesih yapsanız bile, sizin de söylediğiniz gibi, bordronuzda mesai ödemeleri görünüyorsa, bunun aksini nasıl ispatlayacaksınız?

 28. Şimdi benim anlamadığım çalışırken iş verenden aldığımız fazla mesai ücretinin neden geri vermek zorunda olduğumuz, ve iş verenin bu ahlaksızlık nedeniyle bizi işten çıkarabilmesi… Öncelikle hukukun tanımını bir öğrenmek lazım…

  Daha doğrusu nasıl bir ülkede yaşıyoruz ki bunlar yapılabiliyor onu açıklamak lazım…

  1. Emrah bey haklısınız; ancak uygulamada ne yazık ki, işini kaybetmek istemeyen işçiler bunu geri ödemektedir.

 29. Merhaba,
  Özel bir kurumda günde 12 saat (2 saati mola) olmak koşuluyla asgari ücretle 12 senedir çalışmaktayım.
  Fazla mesailerim hiç verilmedi. Yıllık izinden kesintiler yapıldı hep. Şuan çeşitli bahanelerle tazminat ödemesiz işten çıkarmaya çalışıyorlar. İşe devam etsek dahi yıldırma politikasıyla baskı kuracaklarına eminim. Size sorum:
  – Haftalık çalışma saati aşıldığı için haklı fesih imkanım var mı?
  – Eğer varsa kanıt için ne yapmam gerekiyor. (2 şahit bulsam yada ses kayıtlarıyla ispat yeterli olur mu?) (kameralar, haftalık çalışma çizelgesi yok maalesef.)

  1. Mustafa bey fazla mesailerin ödenmemesi bir haklı fesih sebebidir. Maaş bordrolarınızda hiç fazla mesai tahakkuku yoksa, tanık vb. yollarla bu durumu ispat etmeniz mümkündür.

   1. Cevabınız için teşekkür ederim. Kurum sürücü kursu. Şahit olarak çalışan personelin dışında kursa gelen öğrencileri göstermem mümkün mü?

     1. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Son bir sorum olacaktı.
      Maaş bordrosunda çalışma saati 12 saat çalıştığım halde 7,5 saat olarak gösteriliyor. Fazla mesailer eklenmemiş. Asgari ücret olarak gösterilmiş olup işverenden hiçbir alacağım yoktur ibaresi geçen bordroya her ay işime devam etmek adına zorunlu imza atıyorum. Tanıklar bu durumda da haklı fesih için geçerli oluyor mu?

     2. Mustafa bey, eğer bordroda 1 saat bile olsa, fazla mesai ödemesi varsa, tanıklar tek başına işe yaramaz. Ama hiç fazla mesai tahakkuku yoksa, imza bile atsanız, tanıkla aksini ispat etmeniz mümkündür.

 30. merhaba ben krumsal bi firmada 25 aydır çalışmaktayım bu çalışma şartlarında hem fazla çalıştırılıyoruz hemde normal bi şekilde mola haklarımızı bile kullanamıyoruz iş başvurusu yaptığımızda günlük 9 saat çalışaçağımızı söylendi fakat haftada bir gün iş başı 09,00 kapanış en erken 22,15 ile 22,45 arasında oluyo
  diğer günlerde her gün 30 dk ile 1,5 saat fazla çalışıyoruz yapıyoruz çalışma saatlerinide haftalık çalışma çizelgesi olarak bize zorla imzalatırıyorlar itiraz ettiğimiz zamanda kapıyı gösteriyorlar sözleşmemizde 2 sefer 15 dk ve 60 dk yemek molası olmasına rağmen hiç bir şekilde bunları kullanamıyoruz kullansak bile toplam günlük 45 dk geçmiyor maaş bordusunu istediğimiz zamanda e posta adresinize göderiyoruz diyorlar ama çalıştığım süre zarfında hiç göremedim bunun için neler yapmalıyım haklarımı nasıl savuna bilirim bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. merhaba cevabnız içnde çok tşk ederim ederim haklı fesih yapıp işten ayrıldığımız zaman her hangi bi sorun çıkmazmı örnek olarak bundan 3 ay önce bir arkadaşımız işten ayrılmak istedi istifasınıda yazdı bizimle ilgilenen müdür resmen tehtit etti eyer işten çıkarsan seni 25 madde de yargılarım dedi hiç bir yerde iş bulamasın dedi bunun böyle bi hakkı varmıdır sicili bozma gibi bunun hakkında bana bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler

    1. Bu konuda söylenenleri dikkate almayın. Sadece, haklı fesih yaptıktan sonra, işveren hakkınızı ödemezse sizi arabulucu ve mahkeme gibi uzun bir sürecin beklediğini bilmelisiniz.

 31. Merhaba ben 4 senedir kurumsal bir sirkette calismaktayim. 9 saat calisma soz konusu ve haftada bir gun 12 saat calisiyorum hicbir sekilde resmi tatil hakkimiz yok. maas bodromda mesai ucretim gozukmekte fakat imza atmassam maasimin yatmicagini soyluyolar mecburen imzalamak zorunda kaliyorum bu durumu is verenle konustum fakat hicbir sekilde mesai ucretinin olmadigini ve mecbur bu sartlarda calisacagimi istemiyorsam istifa edip cikmami dile getiriyorlar fakat ben isimi seviyorum bu durumda isimi birakirsam tazminat alma durumumda olmucak onuda dusunuyorum alo 170e sikayet ettim denetimciler geldi fakat delillerin yetersiz oldugunu dusunmusler ki o kadar personel bunu konusmusken. ne yapmam gerekiyor bana yardimci olur musunuz

 32. 2009 yılından beri aynı işyerinde tezgahtarlık yapıyorum.sigortam asgari ücret üzerinden kesintisiz olarak yatıyor.sabah 08.00 iş başı yapıyorum.kış aylarında 19-00-19.30 gibi dükkan kapatıyoruz.yazları ise 21.30 civarlarını buluyor dükkan kapatmamız.daha doğrusu yaz kış akşam ezanından sonra kapatıyoruz dükkanı.kışları 10,yazları da 13 saat ortalama ile çalışıyorum.gün içinde 5-10 dk zaruri ihtiyaçlarım dışında mola olmuyor.yemeği bile ayaküstü atıştırıyorum.iş yerinde tek çalışanım.akşam çıkış saatlerinde bir türlü anlaşamıyoruz.artık yılların verdiği yorgunluk var.3 çocuk babası olduğum için işimden de ayrılmak istemiyorum ama hakkımın yendiğini düşününce kahroluyorum.9 yıllık sürede hiç mesai ücreti almadım.2200 tl maaşım var.işten ayrılma durumumda tazminat haklarımı alabilir miyim?.bu konuda haklarım için neler yapmalıyım?

  1. Merhaba. Bahsettiklerinize göre, kıdem tazminatı alarak işten ayrılabileceğinizi düşünüyorum. Ama bunu, noterden ihtarname çekerek ve haklı fesih yaparak gerçekleştirmelisiniz.

 33. Kurumsal bir firmada çalışmaktayım işkurdan şahsıma yazı geldi kurum denetleme geçirmiş ve fazla çalışma ücretimin ödenmediği tespit edilmiş belli bir tutar hesaplanmış ben başvuru yapmadım bu yazı ile ne yapmalıyım

  1. Esra hanım halen çalışıyorsanız iki seçeneğiniz var demektir. Ya bu yazıyı gerekçe göstererek haklı fesih yapabilirsiniz ya da ödenmeyen fazla mesailerinizi işverenden talep edebilirsiniz.

 34. İyı günler bir benzin istasyonunda 2 seneyi askindir calisiyorum. Bu surecin cogunda aylik 43 48 saat arasi fazladan mesai yapmaktayiz ancak bordromuza sadece 22 saat yansitilmaktadir. Son 4 aylik bordrolarima imza atmadim ancak isimizi kaybetmek istemedigimiz icin gecen seneki bordrolarimi imzalamak zorunda birakildim.Şahit ve avukat araciligiyla,hakli nedenle fesih yoluna gidersem mesai,izin ve tazminat ucret haklarimizi alabilirmiyiz.

  1. Can bey, imzaladığınız bordro dönemleriyle ilgili, fazla mesai yapıp ücretini eksik aldığınızı ancak YAZILI delillerle ispat edebilirsiniz. Ne yazık ki, bu durumda tanık beyanları kabul edilmeyecektir.

 35. Slm ben resmi tatillerde calismama ragmen 1.5 yildir hic mesai verilmedi bordroda imzalamadik hic.noterden sozlesmemi feshettim.3 gerekce gosterdim 1. Mesailerim verilmeedi. 2.gorevim disinda olan tibbi ve hayati risk tasiyan atik toplatiliyo belgem olmamasina ragmen. 3. Bizden zorunlu emeklilik icin kesilen tutar 2 ay gecmesine ragmen sigorta sirketine yatirilmamis.bunlar gecerli fesih sebebimidir sizce.

  1. Arif bey, kesin bir şey söylemek zor olsa da, bahsettiğiniz kadarıyla haklı fesih sebebi gibi görünüyor.

 36. Merhaba. Il saglik mudurlugunde kiralik arac soforu olarak kurum bizim maasimizi yururlukteki asgari ucretin %15 fazlasi olarak belirlemis fakat arac sahibi elden 1300 lira maas veriyor. Ve ayda bir pazar 24 saat defin nobeti tutuyoruz 10 gun ust uste sigara ihbari nobeti tutuyoruz. hafta ici sabah 8 aksam 5 mesai mesaiden sonra aksam 5 sabah 8 sigara nobeti sabah 8 tekrar mesaiye geliyoruz. Hic bir fazla mesai ucreti yada izin
  verilmiyor ki maasimizida zaten asgari ucretten az aliyoruz. Bu durumda ne yapabilirim

  1. Selim bey, Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilir ve işyerinde teftiş talep edebilirsiniz.

 37. Merhaba, çalışmakta olduğum firma mesai ücretlerimi 10tl üzerinden yatırıyordu. Maaş Bodrosu imzalatılmadığı için maaş bodrosunda mesai ücretimiz kaç tl den hesaplandığını bilmiyorduk. Bu ay maaş bodromuz ilk defa imzalatıldı. Ben şuan mesaiye kalmıyorum ama kalan arkadaşlarımız şunu farketti. Örneğin Mart ayında 40 saat mesaisi olan kişi 400 tl para aldı ancak maaş bodrosunda 17 saat yazıyor 22 tl den maaş bodrosunda işlem yapılmış. Ben şimdi mesai kalmıyorum lakin geçmiş senelere ait mesailerim hep eksik yatmış bu eksik yatan ücretleri alma hakkım var mı. Belirsiz iş sözleşmesi imzaladık ayrıca resmi tatillerde de çalışıyoruz bunları da alma hakkımız var mı. Teşekkür ederim

  1. Erdal bey, elbette hakkınız vardır. Ücretlerde zamanaşımı 5 yıl olduğu için, geriye dönük en çok 5 yılın ücretlerini mahkeme aracılığıyla alabilirsiniz.

 38. Özel bir şirkette kepçe operatör ü olarak çalışıyorum her gün 2 3 saat fazla çalışıyorum aylıkçı olduğumuz için bize mesai vermiyorlar ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mustafa bey, haftalık çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa, fazla mesai ücretinizin de ödenmesi gerekir.

 39. Ben 3 yıldır bir firmada çalışıyorum yılda 768 saat ortalama mesai yapiyorum isverenim de ortalama aylık bana 300 tl gibi mesai ucreti ödüyor yani eksik ödüyor..işten çıktıktan sonra dava acsam bu diğer mesailerimi alabilirmiyim..yada bir öneriniz olursa sevinirim çünkü artık çalışacak gücüm kalmadı ve tazminatın da yansni istemiyorum..

  1. Murat bey, fazla mesaileriniz ödenmediği için haklı fesih yapabilirsiniz. Sonrasında ise dava açarak fazla mesai alacaklarınızı da talep edebilirsiniz. Ama fazla mesai alacaklarında zamanaşımının 5 yıl olduğunu, yani bugün dava açsanız, en çok geriye dönük 5 yıllık fazla mesai ücretinizi alabileceğinizi unutmayın.

 40. Merhaba. 4.2 yıldır özel sektörde çalışıyorum retın yöneticisi olarak. Bu süre zarfında bizler yani reyon yöneticileri olarak normal personelden hergün yarım saat erken gelip yarım saat geç çıkıyoruz. Ortalama olaraktan hesapladım geriye dönüş olaraktan çalıştığım süre zarfında 350 saat fazla mesayi 30 gün full çalışma full çalışmalar günlük 4 saatten 120 saat ayrıcada 20 günlük gece çalışması yaptım oda toplamda 240 saat gece çalışması hadi bunun 160 saati çalışma sayılsın ama 80 saatte orda fazla çalışmam var. Kısaca toplamda. 550 saatlik fazla çalışmam mevcut ama bunların hepsi kayıt dışı (parmak okutma.kart basma.imza atma) gibi şeyler bizler departman yöneticisi olduğumuz için yoktur haliylede kayıtta yoktur. Sadece geriye dönük 40 günlük kamera kaydı ver ve o günlerde normal çalışmamız var ne yazıkki. Bu durumda iş yerinde çalışan veya daha önceden benimşe aynı dönemde çalışan kişiler şahitlik yapmaları benim için yeterli olurmu.

 41. Merhaba size bir sorum olacak
  1 yıldır Calıstıgim is yerimden 2 ay once is bitti gerekcesiyle cikartildim tazminatimi aldim fakat bu bir yillik zamanda gunluk fazladan 2 saat mesai yaptirdilar özel gunlerde ve bayramlardada calistik bazi aylar 3 pazar bazi aylar 4 pazar calistik
  Mesaileri istedigimizde ise bu ay yaticak obur ay yaticak diye hep oyaladir en sonunda mesaileri sirket onaylamiyor dediler sorum şu simdi ben dava acip bu mesaileri alma hakkim varmi

  1. Evet, fazla mesai ücreti 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatabilirsiniz.

 42. Merhaba benim sizinle paylaşmak istediğim bir sorunum var.
  Biz taserondan kadro geçen ogg’yiz bir devlet hastanesinde 3 kişi çalışıyoruz. Hastane bize fazla mesai bize vermemek için bize ara boşluk çıkartıyor ve normalde biz 24 saat usulü tek kişi çalışıyoruz.
  1. Sorumuz fazla mesai ve saatleri. Bize nöbet listesinde ilk nöbeti almak gündüz 08.00 – 10.00 daha 10.00- 12.00 arası boşluk 12.00 – 15.00 arası tekrar ise başlama 15.00 – 17.00 arası tekrar boşluk 17.00- 08.00 ise devam. Kurumun böyle çalışma nöbeti çıkarmaya hakkı var mı? Bu boşluk saatleri arasında bir vaka olsa biz ne kadar sorumluyuz.
  2. Tek kişi çalışmak yasal mi ? Eğer değilse bunu en etkili şekilde nasıl 2 kişiye çıkarabiliriz tabii öyle bir hakkımız varsa.
  Şimdiden teşekkürler..

  1. Merhaba. Tek kişi çalışmak İş Kanunu bakımından yasaldır. Ama özel kanunlarınızı bilmemiz mümkün olmaz. Çalışma şekline gelince; bu sistemde bir kişi mi çalışıyor? Öyleyse, bu kişi daha sonra kaç gün dinleniyor?

 43. Merhaba, yaklaşık 4-5 aydır çalıştığım bir firma var, işe girerkene sözleşme imzalatılacaktı ancak unutuldu. Bugün ise mesai ücreti ödenmediği halde mesaiye kalmadığımdan dolayı işveren beni iştem çıkartmaya karar verdi. Benim böyle bir durumda nasıl bir yol izlemem gerekir ?

  1. Mahmut bey işveren haksız görünüyor. Bu durumda sizi ihbar süresi kullandırmadan çıkarırsa, ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Başkaca bir tazminat hakkınız bulunmamaktadır.

 44. Mrb size bir sorum olacak ben özel bir sektörde müdür yardımcısı yim we bizim müdür yardımcısı olduğumuz için bize mesayi yok we bizim çalışma saatimiz 9 saat ama biz haftanın 1 veya 2 günü 11 saaten fazla çalıştırılıyoruz we bizimle beraber aynı yönetici olan arkadaşlarımız ise 7 saat weya 8 saat calistoriliyorlar nedeni ise bayan olmaları biz şefkiyat alıyoruz ama bayan arkadaşlarımıza yazmiyorlar nedeni ise bayan olmaları bu konuyla ilgili ne yapmam lazım bi hak talep edebilirmiyim ..

 45. Merhaba.. Bir konu hakkında bilginize ihtiyacım var… yaklaşık 6 yıldır özel sektörde satış danışmanı olarak çalışmaktayım.. bu süre zarfında dini bayramlara (ramazan-kurban) yakın süreçte (en az 10 gün kala) sabah 10:00 gece 24:00 e kadar haftalık izin kullanmaksızın çalıştırılıyoruz ve buna istinaden herhangi bir fazla mesai ücreti veya ekstra izin verilmiyor… konuyla alakalı gecen yıl (2017) BİMER’e şikayette bulundum.. teftiş için gelen müfettiş incelemesi sonucunda çalışan personele fazla mesai ücreti işveren tarafından ödendi.. Fakat bu yıl ramazan bayramına 11 gün kala tekrar aynı şekilde sabah 10:00 gece 24:00 a kadar (14 saat) izinsiz zorunlu olarak fazla çalıştırıldık ve karşılığında herhangi bir ödeme veya izin verilmedi.. Herhangi bir iyileştirmeyede gidilmedi.. Bu sebeplerden ötürü haklı fesih hakkına sahip miyim? Şikayetimi yine aynı şekilde BİMER aracılığıyla yapmalıyım? Konuyla alakalı yardımcı olursanız sevinirim… İyi çalışmalar.

  1. Bimer’e tekrar başvurmanız gerekmez. Zaten geçen sene tespit yapılmış. Bu sene de aynı şey yaşandıysa, haklı fesih yapabilirsiniz.

 46. Merhaba ben 6 aydır özel sektörde çalışıyorum. Günlük 12.5 çalışıyoruz sabah 8 akşam 8:30 a kadar resmî bayramlarda da çalışıyoruz ama mesaii alamıyoruz söylediğimizde ise işten çıkarmakla tehdit ediliyoruz. Borçlarımız var ve işsiz kalmamak içinde mecburen çalışıyoruz. Ne yapmamız gerekiyor yardımcı olur musunuz?

  1. Sinan bey, sorunuzun cevabını aslında yazımızda verdik. Ya haklı fesih yaparak hakkınızı aramalısınız ya da çalışmaya devam etmeli ve işten ayrıldığınızda dava açarak hakkınızı aramalısınız. Ne yazık ki başka bir yolu yok.

 47. Merhabalar kolay gelsin öncelikle.Ben bir restaurantta 3.5 yıldır garsonluk yapıyorum ve haftada yaklaşık olarak 70 saate yakın çalışıyorum(bu çok ağır saatlerr) ve heray aldığımız
  ürün satışlarından aldığımız primimimiz var bunlar hepsini bankaya yatırmakdansa elden primin birazını diğer kalanınıda bankaya yatırdıkları cusi miktarı 65 tl ile 80 tl arası (fazla mesai diye yazıyor) ki değil o benm primim bir kısmını ve geri kalan bir kısmınıda(fazla mesai ücreti olarak yazıyor ki değilhesap hareketlerinde) tek taraflı olarak feshedip tazminata hak kazanırmıyım heray imzaladığım brüt ücrette 2000 küsür yazıyor

 48. Merhaba ben kurumsal şirkete çalışıyorum bir ay boyunca 18.00 dan sonra mesaiye kalanları her akşam evlerine bırakıyoruz saat 21.00 da kurumdan alır bırakırım 57saat mesai yaptım ama yöneticim 18 saat mesai verdi benim geç saatlere kadar çalıştığıma dair kamera kayıtları mevcut bu benim hakkım dediğim halde fazla mesaikerimi verme di bu konuda ne yapabiliriz teşekkür ederim

  1. Ali bey aslında sorunuzun cevabı yazıda var. Ya haklı fesih yapmalı ya da çalışmaya devam etmelisiniz.

 49. Merhaba ben yaklaşık 5 senedir aynı işyerinde çalışıyorum çalıştığım sektör hazır beton ve çalışma saatleri çok üzün günlük en az 12 saat hafta tatili 15 günde bir senelik izin yaptırmıyor ve sabah akşam sevkiyat görevlisi olduğum iş yerinde personel servisi çektiriyor lar bunun karşılığında fazla mesai ücreti servis çekme ücreti ve maaşımı asgari olarak bankaya yatırıyor agi mi vermiyor maaşımda diyorlar ve yaşadığım sıkıntı dan dolayı istifa etmeden işten çıktım personel müdürü ile tartışıp tekrar işe gitmek istemiyorum şimdi ne yapmam gerekir

  1. Aykut bey, bahsettiğiniz bu durum açıkçası hazır beton işyerilerinin birçoğunda mevcut. Madem işten ayrıldınız, bir an önce noter kanalıyla haklı fesih bildiriminde bulunmanız yararınıza olacaktır.

 50. 2buçuk yıldır bir şirkete çalişiyom ve günlük 13sat mesayi ödenmiyor çocuk parası vermiuor asgari ücret yıllık izin yok aylık 3gün bayramlarda ful çalişiyorum asgari ücret dışında bankaya yatan yok ne yapabilitim

  1. Serhat bey, iki seçeneğiniz var. Ya bu şekilde çalışmaya devam edecekseniz ya da haklı fesih yapıp haklarınızı yasal yollarla arayacaksınız. Üçüncü bir seçenek olarak Alo 170’e şikayette bulunabilirsiniz.

 51. Merhaba

  1.5 yildir ayni sirkette calisiyorum dıs kaynak bir firma. Haftada 6 gün 09:00 -18.30 çalısmamiz gerekiyor. Yalnız yetkililerimiz 09:00 18:00 arasi calistigi icin 18:00 da cıkıs yapiyoruz mecburen. Ve molalar yemekler dusuldugu zaman calisma saatimiz 7 saat 25 dakika olarak hesapliyorlar. Bu durumda ay bazinda hafta bazinda calisma saatimiz doldurmus olmuyoruz ve fazla mesaai yatmiyor. Bu konuda yardimci olabilirmisiniz.

 52. Kardesim ne bicim bir ulkede yasiyoruz.illa sikayetmi etmemiz lazim.etsekde yok belge lazim yok sahitlazim. Siz gidip bakacaksiniz evraklara siz gidip soracaksiniz iscilere hakkinizi aliyormusunuz diye.neden isyerleri denetlenmiyor.devletin memuru orda oturuyor catir catir maasini aliyor.magduruz elimiz kolumuz bagli birsey yapamiyoruz.cunku borcluyuz.isten cikartirlar diye kimse sikayet edemiyor. Adam mesaileri elden veriyor zarfin icinde imza yok bisey yok icinde sadece para var ben sana bunu nasil belgeliyim.haftanin 7 gunu calisiyoruz kamera kayitlarinda ,iceri giris cikislarda yuz tanima sistemlerinde mevcut.170 sikayet ettik.bizim yetkimiz yok kamera kayitlarina bakamazmis ssk.kardesim alt tarafi iceri girip bu adamlarin giris cikis raporlarina bakacaksiniz.adamin bodrosuna bakacaksiniz bu kadar herseyi isciye zorlastirmayin.birazda iscinin tarafonda olsun bu kanunlar yeter.

 53. Merhaba ben iki sezondur ozel sektorde calisiyorum 3 ay falan ayni sektor otel isletmeciligi ve iki sezonda da gunluk hep 10 saat calissiyorz buda haftada 15 saat mesai oluyot bunu vermiyorlar ama ise girerken de soyluyorlar gunluk 10 saat calisicagimizi ise girmek zorunda oldugumuz icin kabul ediyoruz mecbur ne yapmamiz gerekiyor her hangi bi sikayet etme gibi bi hakkimiz varmi

 54. Merhaba 13 yıldır özel bir şirkette kasiyer olarak çalışmaktayım vardiyalı şekilde çalışıyoruz ama kişiler arası vardiyada zaman zaman haksızlık yapılıyor misal haftada bana 3 gün sabahçılık verilirken diğer arkadaşa 5 gün veriliyor ve bu dönüşümlü olmuyor en son bayramda çalıştığım 1 gün mesaim yatırılmadı ve önceki yıllarda hamilelik dönemimde akşam 8 den sonra çalışmam yasakken kapanışa bırakıldım yani 10 a kadar çalıştırıldım şimdi işten çıkmak istiyorum dayanamıyorum artık hakzsızlıklara bunları sebep göstererek tazminat isteme hakkım varmıdır bu konuda yol gösterirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Gözde hanım, hamilelik dönemi çalışmalarınızın üzerinden 6 iş gününden fazla zaman geçtiği için bu gerekçeyle fesih yapamazsınız. Vardiya değişimi için de kesin bir şey söyleyemem. Ücretinizin ödenmemesi evet bir haklı fesih sebebidir; ancak bundan başka bir ücret ödememe durumu oldu mu?

 55. Ayda kanunen 180 saat calistirilmasi gerekirken bizim magaza 195 saat calistiriyor..ayrica fazlasi cabasi fakat ay sonu 180 saate ayarlayarak bize evrak imzalatiyorlar..atmak mecbiriyetindesin ekmek icin..fazla mesai yatmiyor..
  Nasil hakli cikabiliriz..

  1. Alican bey işten ayrılınca bir şekilde hakkınızı ararsınız. Ama ondan önce açıkçası yapabileceğiniz çok şey yok.

 56. Merhabalar ünlü bir ayakkabı mağazasında 2 yıldır satış sorumlusu olarak görev yapıyorum haftada 4 gün full sabah 10.00 akşam 22.00 olarak çalışıyorum özel günlerde izinler iptal oluyor misal sevgililer günü babalar günü gibi yılda da 2 kez 1 er ay sürecek şekilde panayır günleri oluyor ve o süreçte izinler shift ler kullandiril miyor yılda aralıksız 2 ay full çalışıyoruz çalışan şahit bulsam fazla mesai ucretlerini alabilir miyim acaba mesai ücretleri verilmiyor prim sisteminde çalışıyoruz..

 57. Merhabalar gunluk 11 saat calisiyoruz cts 14:00 kadar. Benim ogrenmek istedigim sikayet ettigimiz zaman gelen gorevliler. Sikayet uzerine geldiklerini soyluyorlarmi. ? Sikayet edenin ismini veriliyormu. Teşekkür ederim

   1. Antalyada bir otelde garsonluk yapıyorum son bir ay içinde 14 gün sabah 8 akşam 12 çalıştık ve 1 aydır haftalık izinlerimizi kullanmamıza izin vermiyorlar oteli şikayet edip mesailerimizi alabilir miyiz

    1. Ahmet bey, yazıda da belirttiğim gibi, bu sizin tercihiniz. Yazıda açıkladığımız sorunları ve sonuçları dikkate alarak karar vermelisiniz.

 58. Ben bir markette kasiyer olarak 6 yıldır çalışmaktayım. Ancak bizi her gün fazla mesai yaptırıp yani benim çıkışım 4 diyelim beni hergun 1.5_2 saat fazla mesaiye zorla bırakıyorlar ise saatinden önce çağırıyorlar 2 saat önce haftalık 45 saat olarak yazılıyor çizelgeye ama 5o saatin üstünde çalıştırıyorlar ay sonu geldiğinde saatlerimizi 195 saate ayarlamak için saatlerimizi siliyorlar ıtiraz ettiğimizde hırsızlıkla işten atarız diyorlar daha önce birçok insana yapmışlar örneğin ofise bir mal getiririm sana kasadan geçtim derim sen onu kasadan geçmeden indirirsen fissiz urun almaktan işten atılırsın gibi tehditler var izinleri iptal etmeler falan ben bu konuda ne yapabilirim tazminatımı alıp işten ayrılamam için teşekkür ederim

  1. Derya hanım, yapmanız gereken şey yukarıda belirtilen ve varsa diğer gerekçelerle haklı nedenle fesih yapmak ve işveren ödeme yapmazsa hakkını hukuki yollarla aramaktır. Mahkemelere güvenin ve bir şekilde hakkınızı alabileceğinize inanın. Diğer türlü, ne kadar şikayetlenseniz de sonuç değişmez.

   1. Bunları sadece kamera kayıtları ile ispat edebilirim birde çizelgelerle çalışma arkadaşlarım ise devam ettikleri için şahitlik yapmazlar 170 arayıp başka biri gibi şikayette bulunsam mahkemede onların raporunda kullanabilirmiyim

    1. Evet bu da bir yöntemdir ama hem uzun sürebileceğini hem de sonucun kesin olmayacağını bilmeniz gerekir. Yine de şikayette bulunacaksanız ve niyetiniz işten çıkmaksa, şikayette isminizi gizlemeyin ve adresinizi de doğru girin ki, sonuç size ulaşabilsin.

 59. Merhabalar 1380 gündür aynı işletmede orta düzey yönetici olarak çalışmaktayım yazın 17 saat kışın 10 ila 12 saat çalışmaktayım,fakat fazla saat mesaisi odemiyor sirket resmi belgelerle ispat edilir tamamen.ve yaz aylarında yoğun seyahate gönderiyor şirket otel kayıtları gerekse şirket tarafından adına tanımlı kredi kartı ekstrelerinde ispat edilir. Şuan hala çalışıyorum ne yapmam gerekiyor ve hak edisimi nasıl öğrenebilirim.
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Gökhan bey ne yapılabileceğini aslında yazımızda açıkladık. Bir seçim yapmanız gerek: Ya haklı fesih yapacaksınız ya da bu şekilde çalışmaya devam edip ileride, ödenmeyen haklarınız için dava açacaksınız.

 60. Merhaba, 1.5 seneden fazla çalıştığın işyerinde haftalık 45 saatten fazla isim geregi mecburi çalışmam oluyor. 7~24 sirket hatti home ofis bilgisayardan kontrol takip durumum oluyor. Resmi tatiller fazla mesailer sirkete gelip calistigim halde sirket tarafindan ödenmiyor ancak zorunlu olarak fazla mesai karşılığı izin olarak gelemediğim zamanlardan düşülüyor. Insan kaynakları sürekli bana aylık 22.5 saat, yıllık 270 saatten fazla mesai çalışmam olursa bu fazla süreleri zorunlu izin olarak düşüldüğünü belirtiyor. Aylık verilen bordrolar da fazla mesai ücreti veya fazla mesai karşılığı izin kullanıldığına dair hiçbir bilgi bulunmuyor. Kanunda böyle bir durum söz konusu mudur?

  1. Nur hanım, yıllık fazla çalışma süreniz 270 saatten az da olsa çok da olsa, işveren sizin onayınızı almışsa, fazla mesai ücreti ödemek yerine size serbest zaman kullandırabilir. Ancak bu durumda, yaptığınız her 1 saatlik fazla mesai karşılığında size 1,5 saat serbest zaman kullandırılması gerekir.

 61. ben belediyeye calışmaktayım biz şindiye kadar fazla çalışma mesaisi alıyorduk şimdi ise başkan tüm birimlere yazı gönderdi bundan sonra fazla mesai yapılacak ama fazla mesai ücreti ödenmeyecek onun yerine izin kullandıralacak böyle şey olurmu mecbur koşuyorlar

 62. Bir holding kurumunun Hotel bünyesinde yaz sezonu işçisiyim 23 yaşındayım…
  Çalışma sürem yaklaşık 5 ay, Ekim 1 tarihi ile işten kendi rızam ile ayrılmaktayım.
  Standart olan Öğlen 2.30 gece 2 bitimi bir iş düzeneğim var ancak 4 be 7 arası molam olmakta…Bu çalışma saatleri haftalık programa göre ve işin durumuna göre değişmektedir…
  Örneğin öğlen 12 de işe başlayıp tekrar 4-7 molası olmak üzere gece 1 iş bitimi…
  Kartlı giriş ve çıkış sistemi ile çalışmaktayız çalıştığım bu zamandan bu yana sadece aylık 200 TL mesai ücreti almaktayım… Kendi çalıştığım Departman haricinde Diğer departmanlar 1 e 1.5 mesai ücreti almaktalar 8 saat üzeri durumlarda…
  Benim geçmişe dönük standart almam gereken mesai ücretlerini almam için ne gibi bir işlem yapmalıyım? işe giriş belgelerinde mesai ücretsizdir çalışmayı kabul ediyorum gibi bir işlem olma düzeni varmıdır, var ise neden sadece benim bölümüme uygulanır ?
  Çalışma saatlerimizi sisteme kayıta düzenli geçirilmiyor maaş bordrolarında görünmüyor ilginiz ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

 63. Merhabalar..
  Ben 10 aydır PETROL OFİSİNDE Akaryakıt pompacısı olarak çalişmaktayım.Gündüz çalişma saatimiz 10, gece ise 14 saat olarak çalişiyoruz..mesai ücreti almamakla birlikte maaşlarjmızı da elden alıyoruz..eğer şikayetçi olursak mesai ücretini alma şansımız var mı? Teşekkürler..

 64. Merhabalar
  Ben Bi avm de satış görevlisi olarak çalışmaktayım. Bizim çalışma sistemimiz
  Sabah 10.00 ve akşam 18.00 ikinci vardiya ise 14.00 de başlayıp 22.00 de sona eriyor. Buraya kadar normal ama nedense işe saat 13.55 de gelsek bile bizim mola mızı engelliyorlar. Akşam 18.00 de cıkmamız gerekiyorken (7 aydır çalışıyorum) hiç 18.00 de çıkamadım. Yani işin durumuna göre bazı istisnalar olabilir ancak her zaman böyle. Saat 18.00 olunca hep bahaneler buluyorlar. İşimi cok severek yapıyorum ama böyle olunca hak yendiğini düşünüyorum. Bu çalışma saatleri ile ilgili bu tür şeyler hep oluyor ve ben çok rahatsızım. Bunu nasıl düzeltebiliriz ne yapmalıyım… Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Halil bey, aslında sorunuzun cevabını yazımızda verdik. Ya şikayette bulunmalı ya da bu şekilde çalışmaya devam ederek, işten ayrıldığınızda, varsa ödenmeyen fazla mesaileriniz için hukuki süreci başlatmalısınız.

 65. Merhaba ben bir süpermarket zincirinde reyoncuyum haftada 4,5 saat fazla mesai yaptırıyorlar ve hakkımı isteyince zorla çalıştıran yok çıkabilirsin diyorlar hakkımı nasıl arayabilirim ayrıca her markette her çalışana yapılıyor bu.

 66. Merhaba ben is yerinde 3 yildir calisiyorum ve bu zaman icerisinde resmi tatillerde calistirilip ucretlerimiz odenmiyor istedigimizdede bize biz vermiyoruz diyorlar ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim

  1. Hasan bey, fazla mesai için yazıda ne yazmışsak, aynısı sizin durumunuz için de geçerlidir.

 67. Merhaba,
  Çalıştığım şirket müdür sözlü emri ile 13 yıl mesai sonrası ve Cumartesi ve Pazar olmak üzere bizi çalıştırdı.
  Anacak işimizden olmamak kaygısı ile tek bir istekte bulunmadık.
  İşten ayrılalı 6 yıl oldu bu fazla mesai ücretlerini alma imkanım varmıdır.
  Bir başka deyişle bu fazla mesailerimiz işverene hediye mi olacaktır.Bunun bir çözümü yokmudur.
  Saygılarımla,

  1. Merhaba. Fazla çalışma ücretleri 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Haliyle, yasal yollarla fazla mesailerinizi alma imkanınız kalmamıştır.

 68. merhaba, işyerim maaşımızı her ayın 1inde peşin olarak yatırmaktadır. Sabah giriş saatimiz 8:30 çıkış 19:00 olarak imza attırılıyor. Ama çıkış saatimiz zaman zaman 20:00 olduğu bile oluyor. Haftada 5gün çalışıyoruz. Mesai ödenmediği için tazminatımıda alıp ayrılmak istiyorum. 01.03.2010 tarihinde işe başladım. misal ayın 25inde yaptığımız mesaiyi kanıt olarak sunacak isem ayın1 inde maaş alıyoruz. 20 günlük süre ne zaman başlar na zaman biter. Yani tam olarak ne zaman istifa etmeliyim. Ve başkaca dikkat etmem gereken hususlar konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

 69. Merhaba ben resmi kurumda güvenlik görevlisiyim.ben 1ayda 190 saat çalışmaktayım.herhangi fazla ücret almıyoruz.ne yapmak gerek

    1. Bu durumda, haftalık 45 saati geçen dönemler için fazla çalışma ücreti almanız gerekir.

 70. Çalıştığım otelden maaşımı 3 ay alamadıgım için istifa edersem mesai ücretlerimi alma hakkımı kaybetmem değil mi?

  1. Merhaba. Hayır, kaybetmezsiniz. Zaten bu durumda istifa etmemeli, haklı fesih yapmalısınız.

 71. Merhaba. 24 saat calisiyoruz 24 saatte izin yapiyoruz. 1890 lira maas aliyoruz. Yani bir hafta 96 bir hafta 72 saat calisiyoruz. Bu calismaya gore maasimiz olmasi gerektigi gibi yatmiyo heralde dimi.

 72. Merhaba ben şu anda çalışıyorum günlük 10saat çalışıyorum ama bodromda 8 saat üzeri çalışıyorum olarak gösteriyor cumartesi günlerinde 5 saat normal olarak çalışıyorum ama bana bu fazla çalışmam karşılığında ücret ödenmiyor ne yapmam gerekir bilgilendirirmisiniz beni

 73. Merhaba Bir Güvenlik firmasında 15 mayıs 2017 tarihinden itibaren çalışmaktayım. Şirket işe girdiğimden itibaren asgari ücreti bankaya kalan kısmı elden veriyordu geçen ayki maaşımızda birden bire hepsini bankaya yatırdılar. Ve Bu ayın 15 indeki maaşımızın fazla yatacagını fazla miktarın elden tarafımızdan alınacağını söylediler gerekçe olarak denetimden kaynaklı oldugunu söylediler. Bu konuda ne yapabilirim acil cevabınızı bekliyorum yarın öğleden sonra bu parayı almaya gelecekler vermeli miyim sizce?

 74. Merhaba Zeynel Bey yazınızı okudum ispatlamak için proje müdürünün hesap numarasını whatsaptan istedim hesabına aktarım yapıcam bu delil yeterli olur mu sizce

 75. Merhaba 3.5 yıldır x markette çalışıyorum kağıt üzerinde bakıldığında fazla çalıştığımız görünmüyor lakin 45 saat olması gerekirken 60-70 saat oluyor bu izin günlerinde çalıştırılıyoruz mesai bittikden sonra başka marketlerde çalıştırılıyoruz ama söylediğim gibi kağıt üzerinde bir sorun yok nasıl bir yol izlemeliyim şikayette bulunsam haklı sebeb olarak kabul edilirmi?

 76. Merhaba Gaziantep havalimanında yeni yapılmakta olan terminal ve apron inşaatında … güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. 12 saat, sürekli gece, servis yok, yol ücreti yok, fazla mesai+ (dini tatil ve resmi tatil, bayram mesaileri dahil) ödenmiyor!. Evliyim ve iki çocuğum var evim kira. AGİ ödenmiyor.. 2000 tl maaş ile 7 aydır bu şirkette zor şartlarda çalışıyorum. Ayın 1 ile 10 arasında ödenir denilen maaş her ayın 25 in de yatıyor. Güvenlik görevlisi olarak işe alındım ancak bir ayakkabı bile vermiyor sivil çalıştırıyorlar. Hergün 30 km yolu otostop çekerek işe gelip gidiyorum. Geçinemiyorum mağdurum. Bu durumda ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba. Sizi anlasam da böyle durumlarda işçinin önünde iki seçenek vardır. Ya çalışmaya devam eder ve işten ayrıldıktan sonra haklarınızı ararsınız ya da haklı fesih yaparsınız. Kararı sizin vermeniz gerekir.

 77. is yerinde aylik 40 saatten fazla mesai yasak olmasina ragmen ortalama100saat ve uzeri mesai yapiyordum bunu yaklasik40 saati yasal yatiriliyor geriye kalan kismida firma calisanlarindan birinin adiyla hesabimiza havale edilyor isten ayrildim ve tazminatimin tam olarak yatmadigini dusunuyorum ve bununla ilgili nasil bir yasal yol izleyebilirim

 78. Merhaba ben işten ayrılmak istiyorum fazla mesai yapıyoruz bu işveren dahada çok çalıştırmak istiyor yani dur durak yok yıllık izinin tamamını kullanamıyoruz milli ve dini bayramlarda çalışıp çift yevmiye alamıyorum şimdi şikayet etsem mesai paralarını alıyorum işten çıkartıldım mesala tazminat hakkım devam ediyor mu etmiyor mu ben ayrılmak istiyorum işten kıdem tazminatım yıpranma hakkımı mahkemeye başvurarak alabilirmiyim

  1. Merhaba. Hakan bey, ihtarname çekerek haklı fesih yapmanız ve sonrasında hakkınızı gerekirse önce arabulucu ve sonrasında dava yoluyla aramanız gerekir. Size kimse kesin cevap veremez; ancak bahsettiğiniz hususlar haklı fesih gerekçesi gibi görünüyor.

   1. SGK na şikayet etsem her hakkımı alabilirmiyim fazla mesai resmî dini tatillerdeki fazla mesailer kıdem tazminatım nasıl olur.Ne türlü olumsuzluklarla karşılaşabilirim işten zaten çıkmak istiyorum ne olursa olsun benim için iş önemli değil benim derdim 5 senelik fazla mesai resmî ve dini bayramlarda çalıştığım mesailer bunun yanında en önemlisi yıpranma kıdem tazminatım hepsini alabilirmiyim Sizce nasıl bir yol izlemeliyim

 79. merhaba 2014 yılında işyerinden ayrıldım geriye dönük 10 yıl yurtdışı çıkışlarımdan mesai ücreti talep edebilirmiyim

  1. Merhaba. Fazla mesai talep edecekseniz, 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Dolayısıyla örneğin bugün dava açmak isteseniz, 21/01/2014 ve öncesinin fazla mesai ücretini alamazsınız.

 80. Merhabalar özel bir şirkette özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. normalde 8 saat çalışıyoruz ama aralık ve bu ay 12 saat çalıştık yanı günde 4 saat mesai yaptık aralık ayından toplam 72 saat mesaim var ama sırket bunu 25 saatını yatırdı ve her ay 25 saat yatıracağını soyledı . iş sözleşmesini tek taraflı fesh etsem tazminat hakkım olur mu?

  1. Merhaba. Eğer fazla mesai hak ettiğinize ama ödenmediğine eminseniz, bu durum bir haklı fesih sebebidir.

 81. Merhabalar. Esim bir magazada calisiyor. 3 yil oldu. Sabah 8 bucuk aksam 6 calisiyor. Pazarlari tatil. Haftada 57 saat calisiyor yani. 12 saat fazla calisma suresi verilmiyor. Ustune aldigi ucretin asgarisini bankadan kalan kismini elden aliyor. Burada ztn ayri bir vergi usulsüzlüğü yapiyorlar. Neyse bu konuya hic girmeden sunu sormak istiyorum. Esim noterden iş feshi yollasa ve ve mahkemeye basvursa. Hem kidem tazminati hem ihbar tazminati hem issizlik maasi alamayacagi icin issizlik maasinin tamami resmi tatiller yillik izinleri gibi butun haklarini alabilmesi icin is yerindeki guvenlik kayitlari delil icin yeterli olur mu? Yani mahkeme is yerinden bu kayıtları istermi eger isterse ve is veren bunlari yok ederse haksiz duruma dusermi ?

  1. Merhaba. Mahkeme işverenden bu kayıtları isterse ve işveren de olmadığını söylerse, işveren haksız duruma düşmez. Eşinizin göstereceği tanıkların ifadeleri, varsa yazılı ve görsel deliller işverenin aleyhine olur. Açıkçası her türlü delil işinize yarayacaktır.

 82. Bir magaza da calısıyorum vardıya sistemi haftada bir gun 12 saat calısıyorum bazen 2 gün 12 saat çalıyoruz mesi ucreti ödenecek diyerek sordum ve odenmeyecegini söylediler maaşlarımız gec yatıyor 2 aydır çalısıyorum çıkmak istiyorum ama yapmıs oldugum mesaı parasını almak istiyorum ne yapabilirim çıkmıs olsam işsizlik maaşı alabilirmiyim

 83. Merhaba
  Özel bir şirkette plasiyer olarak çalışmaktayım
  2015 senesinde işyerinde buzlanmaya baglı düşme sonucu ayak kaval kemigim parçalı bir şelikde kırıldı 1 platin ve 12 vida takıldı 10 ay calışamaz raporu aldım ve şirket tüm hastane masraflarımı özel saglık sigortamdan karşıladı. Ancak iş kazası oldugu halde kamu dava acmadı işerleyen zamanlarda gecen sene başından itibaren 1 mayıs 23 nisan 30 agustos resmi tatillerinde calıştırdılar ve mesaimizi vermediler suanda 5 aydır fabrika düzgün çalışmadıgından primde alamamaktayız ve maaş gelirimşzde düştü tickitlarımızda parca parca halinde yatırılıyor ama hiçbiri zamanında degil 1 ay geriden geliyor
  Kısacası gecinmekte zorlanıyorum kendi istegimle işten ayrıldıgımda tazminat alabilirmiyim
  Alabiliyorsam ne gibibir yol izlemem gerek
  Saygılarımla
  İyi çalışmalar

 84. Merhaba.Özel hastanede çalışıyorum 50 saat çalışıyorum mesaim 62 saat ve izin olarak kullandiriyorlar hiç bi sekilde ücret ödemiyorlar ne yapmam lazim bi sorum daha var sgk yatiyoriyorlar ama bide bodroya özel saglik sigortasi diyip ordan her ay para kesiliyor bunu iptalde etmiyorlar ne yapmam lazim

 85. Merhaba ilçe öğretmenevinde önbüro elemanı olarak çalışmaktayım kadro alamadık sözleşmeli personelim . bütün farklı kurumdaki işçilere 52 günlük ikramıye veriliyo ; ama bizim kurum 26 gunlük ikramiye veriliyo şeklinde söylüyor .bu farklılk neden kaynaklanıyor bu konuda neyapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim …

 86. Merhaba Zeynel Bey,

  Bir kargo firmasında çalışmaktayım. 2011 yılında sube mudurlugunde ise basladim. 2014 yılında acenteye geçtim. 2017 yılında tekrar şubeye mudurlugune gectim. Sigortamın devredildiği haklarımızın saklı kaldığını beyan ettiler. Bu süreçlerde istifa/çıkış belgesi vs. imzalatmadilar. 2011 yolundan bu zamana kadar sadece 28 gün izin kullandım. 80 günün üzerinde bir izin hakkım bulunmaktadır. Mesai saatleri 08:30 – 18:00 olarak sözleşmede yazmasına rağmen ve 2 saat öğle yemegi/dinlenme molası belirtilmesine rağmen 12 – 13 saat çalışıyoruz. Sadece 30 dakika yemek molası var. Yine sözleşmede 1 gün hafta ici ve 1 gün pazar olmak üzere 2 gün izin yazıyor ama yalnızca pazar günü izin yapılmaktadır. Maaş bordrosunda herkes aynı anda ise gelip, ayni anda çıktığı halde kimine aylık 58 saat kimine 7.5 saat fazla mesai yaptığı yazmaktadır. Ve bu fazla mesai saatleri 31 gün çeken ocak ayında da, 28 gun ceken şubat ayında da aynı saatler yazılmaktadır.

  Ben bordroma göre aylık 58 saat mesai yapıyorum. Yanı yıllık 696 saat fazla mesai yapıyorum. Anayasaya göre ve yargıtay kararına göre yıllık 270 saat uzerinde fazla mesai yapan işçi, muvaffakatname imzalamış ve işveren fazla mesai ücretimi tam ve eksiksiz tahakkuk ettirmiş ve ödemiş, işçi bordoroyu imzalamis dahi olsa işçi iş sağlığı açısından mağdur olduğundan 6 gün içerisinde istifa ederek kıdem tazminatını alır hükmü bulunmaktadır.

  Ben 2011 yılından bu yana kazandığım kıdem tazminatı, ihbar tazminati, fazla mesai ücretleri, kullanılmamış yıllık izin ücretlerimi nasıl alabilirim. Işsizlik maaşı alabilirmiyim. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Bunun için yapmanız gereken iyi bir ihtarname hazırlayıp yukarıdaki gerekçelerle birlikte haklı fesih yapmaktır. Bu ihtarnameyi noterden gönderebilirsiniz. İşsizlik maaşı ise işverenin sizin çıkışınızı SGK’ya hangi kodla bildireceğine bağlıdır. İşveren uygun kodla bildirmezse ve haklarınızı ödemezse, hukuki sürece başvurursunuz. Mahkeme sizi haklı bulursa hem haklarınızı alırsınız hem de geriye dönük işsizlik maaşınızı alırsınız.

 87. Merhabalar ben guvenlik gorevlisi ozel ozel bi kooperatif bunyesinde calisiyorum 3 gun 12 saat nobet birgun izin sonra gene 3 gun 12 saat nobet yani 6 gun 12 saat calisiyorum 72 saat oluyor resmi tatiller ucreti yok silah tazminati yok yol yemek ucreti yok yillik izin yok kupkuru asgari ucret veriyorlar fazla mesai alma hakkim varmi yasal olarak haklarim var mi nasil hakkimi alirim bilen lutfen bilgilendirirse iyi olur 5 senedir calisiyorum

 88. 16.11.2014 tarihinden itibaren Belediyede asgari ücretli taşeron olarak çalışmaktayım. Yıllık ortalama 450 saat mesai resmi tatiller bayramlar hafta tatilleri dahi aralıksız çalıştırıldım. Kısmende olsa ücretleri 4/1 oranında aldım.işverene konuyu ilettim 15.03. 2019 tarihinde bodroma yansıtılmadığını gördüm. Bi erden konuyu şikayet ettim. Sonuç alabilir iyim.

 89. Zeynel bey hayırlı günler. Ben şuan yurtdışında çalışıyorum. Günlük 10saat ve bir ayın 2 pazarını şirkete çalışıyorum. Eger günlük 10saatin üzerinde çalışırsam ve 3.pazarı çalışırsam bunu mesai olarak alabiliyorum. Bu işe girebilmek için bu sözleşmeyi imzalamam gerekiyordu. İşe ihtiyacım vardı. Bu sözleşmenin bir geçerliliği var mıdır yoksa işkur sözleşmesi mi geçerlidir? (haftalık45 saat) ve ben şuan çalışmış olduğum ülkenin resmi tatillerinde çalışıyorum fazla mesai alamıyorum. Türkiye de ki resmi tatiller uygulanıyor. Tatil günlerinde bir hakkım var mıdır? Teşekkür ediyorum şimdiden.

 90. Merhabalar,ben haftanın hergünü 10 saat çalışıyorum ve yıllık izin süresi en az 15 gün olması gerekirken 10 gün yaptım..haftada 2 gün 8 çıkışım ama ve bu 4.5 yıllık bir iş süresi ayrıca maaşım asgari ücret işten ayrılmayı düşünüyorum tazminat alabilirmiyim..?

 91. Fazla mesai ücretlerimizi müfettiş vasıtası ile aldık,(bankaya yattı) Elden niye geri veriyoruz ki?Neye dayanarak geri isteye biliyor ki?

  1. Merhaba. Sorunuz çok anlamlı. Ama bu ülkede ne yazık ki, belki başka ülkelerde de olduğu gibi, işverenler her zaman vicdanlı olmuyor. Bu geri alma da, bir tür tehditle gerçekleşiyor. Geri ödemeyen işçiler işten çıkarılıyor. Yoksa, işverenin bu parayı geri istemek için elbette herhangi bir yasal dayanağı yoktur.

 92. merhaba zeynel bey
  yaklaşık 4 yıldır bir firmada çalışmaktayım..
  haftanın 5 günü 12 saat çalışıyorum ve aylık toplamda 60 saat fazla mesai yapıyorum
  net maaşım 2700tl ancak bodroda asgari ücretten ve geri kalan 700 tl mesai olarak gösteriliyor
  ayrıca 23 Nisan, 1 Mayıs, 19, mayıs gibi günlerde mesaide alamıyorum
  cumartesi pazar mesai yaptığımda işverim bana 100tl kafasına göre para veriyor elden
  işten ayrılmak ve tüm haklarımı almak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olur musunuz lütfen.

  1. Merhaba. Fazla mesainizin eksik ödendiğini ve genel tatil ücreti alamadığınızı düşünüyorsanız, noterden ihtarname çekerek haklı fesih yapmanız en doğru yol olacaktır. Ancak işveren ödeme yapmazsa ve dava açmak durumunda kalırsanız, bu hususların varlığına mahkemeyi ikna etmeniz gerekeceğini unutmayın.

 93. Ben … te çalışıyorum sözleşmeli personel olarak 20 ye 10 sözleşme imzaladık şimdi 32 ye 8 çalıştırıyor lar ve fazla mesaide vermiyor lar ne yapabiliriz

 94. Mrb zeynel bey ben işyerimde 8 yıldır calışıyorum. Ve haftalık 52 saat calışıyoduk. Şikayet üzerine mesailer düzeldi. Ve bize gecmiş mesai 1 yıllık ödeme yapıldı..bizde işciler olarak işverenden hepsini talep ettik..ödeyeceğini söyledi ama 8 aydır bi odeme alamadık. Gecen ay bu durumu tekrar söyledik. Durumun bilirkişide oldugunu hesaplanınca ödenecegini söledi.. ben bizi oyaladığını düşünüyorum. Ve beni aşırı huzursuz etmeye başlaďı bu durum …sizce ne yapmalıyız.. saygılarımla

  1. Merhaba. Sizi anlıyorum ama işyerini bilen sizsiniz. Benim buradan, sizi doğru şekilde yönlendirmem mümkün olmayacaktır.

   1. Zeynel bey kanuni olarak yapacak bişeyimiz varmı. Bu durumda haklı olarak tazminatımızı alma hakkım var. Varsa ne yaplayıyım.. tşklr..

 95. Merhabalar,

  İş yerimde 29 aydır çalışmaktayım. Sözleşmemde fazla mesai verilmez denkleştirme yapılır gibi bir ibare var ancak aylık 22 saat fazla mesai çalışmam var herhangi bir denkleştirme göremedim. alo 170 i bilgi almak için aradım ama onlarda süreci iş kur’a aktarıyoruz dediler. iş kur acaba şikayet üzerine geldik deyip firma çalışanlarına sorumu soruyorlar (Öyleyse 10 tane şahit çıkar) yoksa çalışma saatlerini için firmaya yazı filan mı yolluyorlar? Firma Sahibimle aynı yerde oturuyorlar dava açmak gibi bir şey istemiyorum yada ismimin bilinmesini.

  Şimdiden Teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

 96. Merhaba ben alisveris sirketinin sayim ekibinde calisiyorum ogleden sonra 4 5 gibi is basi yapiyoruz ve gece 3 4 e kadar calisiyoruz asgari ucret aliyorum mesailer yatmiyor sizce ne yapmaliyim benim 1 yil oldu ise basliyali pazar gunleri tatil beni isten cikarmalrini istedim mesailerimi verin ciksiimi verin dddim yanasmiyolar ne yapmaliyim

 97. Merhabalar Zeynel bey ben istasyonda çalışıyorum ve bize özel günlerde mesai ücretini çok düşük yaptırıyorlar örneğin günlüğümü 60 TL ye geliyorsa bize kafasına göre 68 TL felan yatırıyorlar müdüre şikayetimizi belirttiğimiz zaman bize mevzuatta öyle yazdığını o yüzden okadar yattığını söylüyor hatta iş veren istese hiç mesai ücreti ödememiş bile öyle söylendi bize bunun doğruluğu nedir, bide karşılaştırma yapıyoruz diyoruzki fabrikada çalışan tanıdıklarımız var onlar özel günlerde iki katı kadar ücret alıyorlar bize söylenen fabrikayla kıyasla istasyonlarda farklı olduğu daha düşük olduğu söyleniyor

 98. 2005 yilindan 2019 yilina kadar agar ve tehlikeli isler sifinda bir iste calisiyorum vardiyada 12 saat iki vardiya usulu sabah 8:00 aksam 20:00 aksam 20:00 sabah 8:00 arasi calisiyoruz mesailerimiz gece olsun gunduz olsun 2 saat olarak 2018 yili kasim ayina kadar yatti 2017 2018 yillarinda eksik eleman yuzunden sürekli gece varsiyasinda calistirilmak zorunda kaldim 2018 kasim ayinda buna itiraz edince sadece gece 12 saat calismalarimiz 4 saat uzerinden hesaplanip yatmaya basladi ben simdi ogreniyorumki gece calismasi 7.5 saati gectikten sonrasi icin bize 4 saat mesai odenmesi gerekiyormus simdi ben oncelikle eksik odenen mesailerimden sonra 2 yil gece vardiyasi yaptirildim bunun yaninda son uc ayda yanimdaki calisanin tecrubesiz ve deneyimsiz olmasindan dolayi ara dinlenmesi yapamiyorum hepsini ispat icin belge ve sahitlerim mevcut bu sebeblerden dava acabilir ve tazminatimi talep edebilirmiyim simdiden cevabiniz icin teşekkurler

 99. Merabalar Zeynel bey . 2005 yilindan 2019 yilina kadar agar ve tehlikeli isler sifinda bir iste calisiyorum vardiyada 12 saat iki vardiya usulu sabah 8:00 aksam 20:00 aksam 20:00 sabah 8:00 arasi calisiyoruz mesailerimiz gece olsun gunduz olsun 2 saat olarak 2018 yili kasim ayina kadar yatti 2017 2018 yillarinda eksik eleman yuzunden sürekli gece varsiyasinda calistirilmak zorunda kaldim 2018 kasim ayinda buna itiraz edince sadece gece 12 saat calismalarimiz 4 saat uzerinden hesaplanip yatmaya basladi ben simdi ogreniyorumki gece calismasi 7.5 saati gectikten sonrasi icin bize 4 saat mesai odenmesi gerekiyormus simdi ben oncelikle eksik odenen mesailerimden sonra 2 yil gece vardiyasi yaptirildim bunun yaninda son uc ayda yanimdaki calisanin tecrubesiz ve deneyimsiz olmasindan dolayi ara dinlenmesi yapamiyorum hepsini ispat icin belge ve sahitlerim mevcut bu sebeblerden dava acabilir ve tazminatimi talep edebilirmiyim simdiden cevabiniz icin teşekkurler

  1. Merhaba. Olabilir; ama öncelikle işverene yazılı olarak başvurup ödenmeyen fazla mesailerinizi talep etmenizi öneririm. Ayrıca gerçekten de fazla mesai alacağınız olduğundan emin olmalısınız. Başkaca sebepler varsa, bunlara da dayanabilirsiniz. Bir avukattan yardım almanız, bu süreçte işinizi kolaylaştıracaktır.

 100. Merhabalar beni bir sorum olucak mesai konusunda.
  Ben bir fabrikada beyaz yaka olarak çalışıyorum, bizim 1,5 ayda bir Cumartesi tek kişi nöbet geliyoruz ve ayrıca fabrikanın üretimine bağlı olarakda çalışma saatler dışında bir kişi bir kaç saat mesai kalıyoruz ve fazla çalıştığımız saatlerde bize herhangi bir mesai üçreti verilmemektedir. Bizde bunu yönetime bir cokkez belirttik ama bir sonuç çıkmadı bende bu mesailere katılmıcagımı belirttim bana ne gibi yaptırımda bulunabilirler bunu öğrenmek istiyorum.yardımıcı olurmusunuz.

  1. Merhaba. Yasin bey, fazla mesaiye kalmak için onay vermişseniz, kalmanız gerekir. Ücretinin ödenmemesi ayrı bir konudur ve ödeme yapılmıyorsa, bu gerekçeyle haklı fesih yapabilirsiniz.

   1. Herhangi bir onay alınmadı tarafımdan haklı fesih tam olarak ne oluyor ? Bide tazminatsız kovabilirlermi peki ?

 101. Merhabalar Zeynel bey ben 18 aydır bir firmada çalışıyorum ikl 2 ay sigortasız geri kalan 16 ay sigortalı 1 ayda ücretsiz izin kullandım çalışma saatlerimiz 08.00-20.00 & 20.00-08.00 bu şekilde 2 vardiya 12 saat çalışıyoruz fazla mesailerimizi vermiyorlar yıllık izin hakkımız 15 gün ama 1 hafta kullandırıyorlar ki ben daha kullanmadım zorla bordro imzalatıyolar hersene ilk 6. Aya kadar eski maaştan yatırıyorlar yani 2019’un 1 ila 6. Ayına kadar 1600 yatıyor banka hesabımız ama asgarimiz 2020 TL. Ben haklarımız almam için nasıl Bi yol izlemem gerekiyor. Bide müfettişler gelmeden işyerinin geleceklerinden haberi oluyor önlem alıyorlar.

  1. Merhaba. Bekir bey, tam olarak hangi haklardan bahsediyorsunuz? İşten bu gerekçelerle ayrılmak mı istiyorsunuz?

   1. Evet işten bu gerekçeyle ayrılmak istiyorum başka türlü tazmınatımı alamam diye düşünüyorum. Ben tam olarak anlattıklarıma göre hangi haklarımı alabilirim nereye başvurmam gerekir..

    1. Bunun için şu aşamada bir yere başvurmanız gerekmez. Öncelikle bu gerekçelerle bir haklı fesih ihtarnamesi hazırlayıp işverene göndererek işinize son vermeniz gerekir. Sonrasında ise kıdem tazminatı ve diğer haklarınız ödenmezse, arabulucu başvurusu yapmalısınız. Uzlaşma olmazsa da dava yoluna başvurmanız gerekir.

     1. İhtarname yi çektikten sonra işe gitmem gerekiyor mu gitmesem ne olur yoksa onlardan haber bekleyene kadar çalışmam mı gerekiyor

     2. Merhaba. Haklı fesih yapacaksanız, ihtarnamede açık bir şekilde “fesih” iradenizi bildirdiyseniz, ihtarnameyi notere verdikten sonra artık işe gitmeniz gerekmez.

 102. Merhaba..Arkadaşım 1 senedir bir mağazada günde 12 saat çalışıyor.1 senedir bu şekilde çalıştığıni nasıl ispatlayacak ?

  1. Merhaba. Bunun ispatı tanıkla, kamera kayıtlarıyla, fişlerle ya da birçok yazılı evrakla olabilir. Sorduğunuz sorunun cevabı çok geniştir ve herkes için değişecektir.

 103. Merhaba abi aynı işyerinde 3 kişiyiz birisi 2,5 yıl birisi 2 yıl bende 10 aydır çalışıyoruz haftalık 66 saat çalışmaktayız.Resmi tatillerdede calışıyoruz(dini bayramlar hariç)asgari ücret alıyoruz.Üçümüz birden istafa Edip şikayet etsek hakkımızı alabilir miyiz? Teşekkürler.

  1. Merhaba. Haklarınızı almanız üçünüzün aynı anda istifa etmesine ya da etmemesine bağlı değildir. Bir kere, kıdeme göre her işçinin alacağı farklılaşacaktır. Örneğin siz henüz 1 yılınızı doldurmadan ayrılacak olursanız hem kıdem tazminatı hem de yıllık izin ücreti hakkınızı yitirirsiniz. Ne yaparsanız yapın; ama vaktiniz ve sabrınız varsa, 1 yılınızı doldurduktan sonra haklı fesih yapın ki; daha çok hakkınız olsun.

    1. İşveren ödemezse ve dava açarsanız, mahkeme de sizi haklı bulursa, elbette alabilirsiniz.

 104. Merhaba ben bir fabrikada 5 sene depo sorumlusu olarak calıstım idari personel oldugum için normalde bir hafta cumartesi izin yapıp bit hafta çalışmam gerekirken her cumartesi calıstım haftalık 45 saatden fazla calıstıgım için iş yerinden ayrıldım calıstıgım fazla saatlerin üçretini ödemediler kıdem tazminatımı ala bilirmiyim nereye basvurmam gerekiyor teşekkürler

  1. Merhaba. Kıdem tazminatınızı bilemiyorum; çünkü işten hangi şekilde ayrıldığınıza bağlıdır. Ama dava açtığınız tarihten geriye doğru son 5 yılın fazla mesai ücretlerini elbette hukuki yollarla alabilmeniz her zaman mümkündür.

 105. Merhaba çalıştığımız iş yerinde (banka çağrı merkezi) iş sözleşmemiz hafta sonu cumartesileri çalıştığımız zaman x2 maaş ödemesi üzerine ve iş veren bizi kendi isteğiyle cuma günü çalıştırmayıp cumartesi çalıştırıp cuma çalışması yerine saydı. Fazla almamız gereken ücretide ödemedi. İş akdi fesh yapabilirmiyiz ve dava açsak ne kadar sürer. Teşekkürler.

  1. Merhaba. İş sözleşmesini görmeden ve işyeri uygulaması hakkında bilgi sahibi olmadan yorum yapmak yanlış olacaktır.

 106. Merhaba belediyenin şirketinde 2 yılı aşkın süredir çalışıyorum günlük 10 saat haftalık 60 saat çalışıyorum. Mesai ücretleri ödenmiyor bu çalışma şekline göre. Haklı sebeble ihbarneme gönderip hem kıdem tazminatı hemde geriye dönük ekstra mesai ücretlerini alabilirmiyiz.
  Elimizde işyeri giriş çıkış imza sirküleri puantaj mevcut.

  1. Merhaba. İlettiğiniz koşullar altında evet ikisini de alabilmeniz gerekir. Ama işveren bunu ödemek istemezse, hukuki sürece başvurmanız gerekir.

 107. Özel sektör de çalışıyorum şuan calisma saati8saat biz izin kullanmiyoruz işveren ne fazla calistigimizi veriyor nede hakkımı zi alabiliyoruz 8ay oldu başlayalı kidem tazminat ti alabilirmiyim 150saat hayriciden mesa im var yardım ci olursanız sevinirim

  1. Merhaba. İşten ayrılırsanız, ödenmeyen fazla mesailerinizi talep edebilirsiniz. Ama 1 yılınız dolmadan, kıdem tazminatı hakkınız da gündeme gelmeyecektir.

 108. Merhaba ben 13 yılında özel şirketi hala çalışıyorum haftada içi 08:00 akşama 18:30 de cumartesi sabah 08:00 öğle 13:30 de cıkıyor.. Benim engelli Vergi indirimi kayıta var.. Direkt bankaya Asgari-ucreti ve elden maaş veriyor bana.. Ceza ve Tazminatı verir mi

 109. Mrb 2017 bir sirkette ise basladim hic bir sekilde resmi tatillerde calistigimin ucretini alamadim is verenle konustugumda isiniz rahat idare edin gibi cevaplar aliyorum haftalik izinlerimi kullanamiyorum biriktiriliyor 20 iznim olmus iceride ramazan ayinda 10 da baslayip gece 12 de brakdim ondada fazla mesai ucreti verilmiyor bu durumda ne yapmam gerekiyor.

 110. Haftalık 45 saat çalışıyorum cumartesi de 6saat çalışma yapıyorum ama cumartesi çalıştığım günlerin parasını alamıyorum 3 senedir fazla mesaimi alamıyorum cumartesi günleri işe girerken parmak okuyucuyu video ya çekiyorum cumartesi gelen irsaliyeleri n fotoğraflarını çekiyorum istifa etsem tazminatimi ve geriye dönük fazla çalışmalarımı alabilirmiyim…

  1. Merhaba. Dava açtığınız ya da arabulucuya başvurduğunuz tarihten itibaren geriye doğru son 5 yılın mesai ücretlerini talep edebilirsiniz. Topladığınız bu evraklar lehinize önemli delil teşkil edecektir. Ama size kimse kesin bir şey söyleyemez. Deneyip sizin görmeniz gerekecektir.

 111. Özel bir şirkette ise basladim.çalışma hakkında ne sözlü ne de yazılı .tarafıma ne bir bilgi verildi ne de sözleşme yapıldı haftanın 6 günü günlük 9saaten haftada 49 saat cslisiyoruz. Maaş günü geldiğinde baktım ki 31 çeken o ay hem 30 günlük ücret yatmış hemde fazla mesaim yatmamis.bordro imzalamaya muhasebeci geldi inceledim.1gun ücretsiz izin yazıyor çalışma saati hakkında hiç bir bilgi yok.yav hadi ücretsiz izin gösteriyorsunuz ama ben 31 gün boyunca sabah yüz okuma ile girişim ve yüz okuma ile çıkışım var.ben imzalamam dedim bu sefer işine geliyorsa burda böyle gelmiyorsa bırak çalışma diye de tehdit edildim. Ne yapmam gerekiyor.imzalarasam ne olur

  1. Merhaba. İmzalarsanız, ileride olabilecek bir davada işverenin elini güçlendirmiş olursunuz. Ama aksini de bir şekilde ispat etmeniz mümkün olabilir. Yani en doğru kararı siz verebilirsiniz; ihtiyacınıza ve elinizdeki diğer muhtemel delilere göre bir karara varmalısınız.

 112. Merhaba, şu anda çalışmakta olduğum işyerinde yapılan uygulama şu şekildedir;
  40-45 saat arası fazla çalışma 45 saat sonrası fazla mesai olarak hesaplanmaktadır. Saatlik ücret Maaş/240 saat olarak yapılmakta. Biz bunun 200 saat olması gerektiğini düşünüyoruz. Bize dönen cevap cumartesi çalışmadığımız için 5 gün üzerinde 8 saat olarak hesap yapıldığı şeklindedir. 30gün * 8 saat =240 saat Maaş/240

  Bu uygulama doğrumudur? Yoksa 200 saat olarak mı hesaplanmalıdır. Bir çok sitede 5 yada 6 olması farketmez günlük 7,5 saat olarak hesaplanmalı diyor. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

   1. Zeynel Bey Merhaba, bizde durum biraz farklı cumartesi günleri çalışmıyoruz. Fiili mesai 40 saat. Bu durumda 40/6 mı yapacağız 40/5 mi ? İdari birim 40/5 yaparak 8saat üzerinden ve beş gün olarak hesaplıyor. Bizim mesai saatleri işyeri uygulaması halini aldığı için böyle bir durum uygulanmaktadır.

 113. Merhaba günde 12 saat hafta da 60 saat çalışıyorum. Ay 30 çektiği zaman 240 saat çalışıyorum 15 saat mesai alıyorum, ay 31 çektiği zaman 252 saat çalışıyorum ve 25 saat mesai alıyorum. Öğrenmek istediğim gündüz vardiyasında gittiğim zaman 1.5 saat mesai gece vardiyasında da 1.5 saat mesai veriliyor. Gece de gündüzde 12 saat çalışıyorum şunu sormak istiyorum gece çalışması 7.5 saat değilimdir? 12 saat çalışıyorum almam gereken mesai 1.5 saatten fazla olması gerekmiyor mu? Bu arada 1.5 saat dinlenme molası kesiyor ona göre 1.5 saat mesai veriyor. Ben özel güvenlik olarak çalışıyorum fakat taşeron değilim. Diğer depaetmanlar gece 7.5 saat ten sonra çalıştıkları saat kadar mesai alırken bize neden sadece 1.5 saat mesai ücreti veriliyor. Bizde 4857 sayılı kanuna tabi değilmiyiz.?özek güvenlik ayrı bir iş kanununa ı tabi yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

 114. Merhabalar ben Bodrum’da sezonluk bir iş yerinde çalışıyorum fazla mesaimiz 100 saati geçti parasını isteyince sezon sonu verilcek 30 Eylül’de sezon bitiyor o zaman vereceklerini söylüyor. Normalde maaş yatınca yatması lazım biliyorum acaba ben mi yanlış biliyorum yada onlara inanıp 30 Eylül’e bekleyeyim mi yoksa şikayet mi edeyim.
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba. İşverene inanıp inanmamak konusunda bir şey diyemem. Ama fazla mesai ücreti, kural olarak en geç ilgili olduğu ayı takip eden ayın başında ve maaşla birlikte ödenmelidir. Yine de işyerinde serbest zaman ya da denkleştirme gibi uygulamalar varsa sonuç farklı olabilir.

 115. Merhaba öncelikle kolay gelsin, benim şikayetim 15 temmuz resmi tatil dolayısıyla mesai aldım fakat cumartesi günü normalde öğleden sonra 3 saat mesai veriliyor ama ben bugün için 15 temmuz mesaisinden ötürü 3 saat mesaimi alamıyorum yöneticim ile bu konuyu konuştum çalışacaksın dedi bana. Bu konuda benim ne haklarım var.

  1. Merhaba. 15 temmuz için resmi tatil ücretinizi aldıysanız, bu fazla mesaiden farklı bir ödemedir. İşçinin o günkü çalışması ayrıca fazla mesaiye sebep oluyorsa, bunun da ayrıca ödenmesi gerekir.

 116. Benim eşimde bir fabrikada çalışıyor fabrikada çalışan toplam 20 kişi var resmi tatil ve cumartesi günleri caliştiriyorlar ama eski elemanlardan 3 kişiye elden veriyorlar paraları geri kalanlara vermiyorlar bunun için ne yapmamız gerekiyor

 117. Merhaba ben 2 yıldir aynı sirkette çalışıyorum. Çalışma saatimiz günlük değişiyor gün oluyor sabah 11 akşam 22 gün oluyor 18-22 calisiyorum 11 de gelip 22 de çıktığım zaman yapmis olduğum 3 saatlik mesai mi 17 de geldiğim zaman eksik olan 3 saatime tamamlıyorlar ama mesai ücreti X1.5 olması burda benim hakkımın yendiği anlamına gelmiyor mu

 118. Merhabalar,
  Ben bir ajansta çalışıyorum. tamamen yöneticilerin keyfiyetleri nedeniyle gündüz verimli çalışma olmadığından 18:00sonrası mesai yapıldığına kanaat getirdiğimde yöneticimle konuştum. Ya 18:00’de çıkacağım ya da işten ayrılacağım dedim. O da bana tamam sen bundan sonra 18:00-18:15 gibi çık, çok ekstra bir şey olursa bilgisayarını alırsın evden destek olursun dedi. Bu olayın üzerinden 2,5 yıl geçti. Şua nki durum; ben neredeyse haftanın her günü 18:00de çıkarken bilgisayarımla çıkıyorum ve eve gittikten yemeğimi alel acele yedikten sonra bilgisayarımı açıp geç vakitlere kadar evden çalışıyorum.
  İlk sorum şu; evde çalılıyor olmam fazla mesai yaptığım anlamına gelmez mi ve yine de faZla mesai ücreti/ dinlenmesi/denkliği gerekmez mi?
  İkinci sorum ise haftanın 5 günü çalışıyoruz. Günlük 8saat çalışma yapıyoruz. Bu haftada 40saate denk geliyor. Buna göre o hafta için çalışmam gereken 5 saatim daha oluyor. Haftanın 1 günü gece 23:00’e kadar çalıştığımda mesai ücreti haketmiş olmuyor muyum?
  Teşekkür ederim.

  1. tekrar merhaba ben yemek saatlerini çıkartarak günlük çalışma saatini 8 saat olarak hesaplıyorum doğru mudur?

  2. Merhaba. Fazla mesai hesabı haftalık yapılır. Yani bu hesap, 7 günlük süre içinde toplam çalışma süresi hesaplanarak bulunmalıdır. Evde çalışma fazla mesaiye girer mi? Bu çok tartışmalı ve her olayda cevabı farklı olacak bir soru. Kanaatimce neredeyse ofis çalışmasına dönüşmüş bir ev mesaisi, çalışma süresinden sayılmalıdır. Ama anlaşmazlık durumunda mahkemeyi de buna ikna etmek gerekecektir. Sorunuzun net cevabını bulabileceğiniz bir yer olduğunu zannetmiyorum.

 119. Merhaba kolay gelsin benim sorum şu ; Sitede danışma elemanı olarak çalışmaktayım yani güvenlik işi yapıyorum yaklaşık olarak 3.5 senedir burdayım ve benim maaşım normal verildiği halde haftada 60 saat çalışıyorum günde 12 saat olarak ve sgkda bu ücret asgari ücret üzerinden gösteriliyor bunu bana yaklaşık olarak 3 ay boyunca yaptılar ama söyledikten sonra normal aldığım ücret üzerinden göstermeye başladılar ve asgari ücret üzerinden yatırılan 3 ayı düzeltmediler bu durumda benim tek taraflı fesih hakkım var mıdır tazminat alabilir miyim bana istediğin yere şikayet edebilirsin dediler bu sizce nasıl olmalıdır yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

   1. Şirket nisan mayıs haziran 2019 ayında asgari ücretten yatırdı ve düzeltmedi temmuz ayında ise aldığım maaş ve mesai üzerinden yatırdı ama dediğim gibi ordaki 3 ay için hala bir düzeltme yapılmadı sorduğum halde hala düzeltmediler

    1. O halde, illa fesih yapacaksanız, öncelikle işverenden yazılı talepte bulunarak düzeltme istemenizi öneririm. Buna rağmen düzeltme olmazsa, haklı fesih hakkınızı kullanabilirsiniz.

 120. Merhaba.ben 2019.ocak 1den beri haftanın 6 günü sabah 8 akşam 8 çalışıyorum .Bana aylık 30 saat mesai veriyolar.ne yapmam lazım ben mesai yapmak istemiyorum deme hakkına sahipmiyim yada mahkemeye versem ne olur

 121. Mrb efendim cevabınız için tşk ederim bi sorum daha olucaktı.izim aylık 350 tl değerinde sodexo yemek kartımız var.fakat bordroda yemek ücreti 0 gözüküyor bu işveren için bir suç teşkil etmiyormu.kıdem tazminatı haketmem durumunda 23 bin almam gerekirken 20 bin alıcam bordroda 0 gözüktüğü için.zaten haftanın 6 günü 12 saat çalışıyorum burdanda bizi mağdur ediyolar.mahkemeye verdiğimde bi sonuç çıkarmı

 122. Merhaba bir arkadaş için yazıyorum. Arkadaşım ı fazla çalıştırıyorlar. Bunu maaş bodrosuna da yansıtıyorlar. Diğer çalışanlar da şikayetçi ama işten çıkartacaklar diye ses çıkaramıyorlar. Dolaysıyla olası bir davada şahit de olmayacaklar fazla çalıştirdiklarina dair. Ne gibi bir yol izlemeli ne yapmalı. Yemek saatleri de yok.

  1. Merhaba. Arkadaşınız fazla mesai yapıyor, peki parasını alabiliyor mu? Alabiliyorsa, şikayet ettiği konu tam olarak nedir?

   1. Merhabalar fazla mesai bayram mesai hiç bir şey almıyorum 12 saatten fazla çalışıyorum kendim istifa etsem mesai ve kıdem tazminatı mı kesin alır mıyım bide işsiz lik maaşından yararlanabilirmiyim ? Teşekkür ederim şimdiden

    1. Merhaba. Alabilirsiniz ama alamayabilirsiniz de. Garip bir cevap olduğunun farkındayım; ama size kimse KESİN bir cevap veremez. Kesin cevap arıyorsanız, risk almanız ve dava açarak sonucu bizzat görmeniz gerekir. İşsizlik maaşı için ise şu yazımıza bakabilirsiniz: iscidunyasi.com/issizlik-odenegi-alma-sartlari/

 123. Yeni bir işe girdim sabah 7 akşam 17 çalışıyorum cumarteside aynı şekilde bordromuzda brüt ücret düşük gösterilip mesai ile normal brute getirilmektedir. Öğlen molamiz ne kadar belli değil bu durumda ben kaç saat çalışmış kaç saat mesai yapmış oluyorum öğle molam ne kadar olması lazım brutumu düşük gösterme hakkı varmı girişlerde yüz tanıma sistemi var işten ayrılmakta istemiyorum ama ne gibi bir yol uygulamaliyim şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. Aslında sorduğunuz soruların cevabını siz de biliyorsunuz; çünkü sorarken cevapları zaten vermişsiniz. Maaşın mesai gibi gösterilmesi ya da molaların eksik kullandırılması elbette yasal değildir. Molalarınız ile ilgili şu yazıya bakabilirsiniz: iscidunyasi.com/7-maddede-ara-dinlenmesi/
   İşten ayrılmadan bu sorunları düzeltmek çok zordur. Ama bunun olup olamayacağını yine en iyi sizin bilmeniz gerekir.

 124. merhaba halen çalışmakta olduğum şirkette 2008den 2014 e kadar sigortasız günlük ortalama 15 saat yıllık izin resmi tatil dini milli bayram tatili yapmadan çalışmaktayım mesailerimin ödenmemesini haklı fesih gösterip işi bırakmayı düşünüyorum haklı sebep olarak yatmayan mesaileri gösterebilirmiyim – mahkemeye verdiğimde 7 adet aynı iş yerinde aynı zamanlarda sigortalı çalışmış şahidim ve 2011 yılından belgelerim var hizmet tespiti sonucu : fazla mesai-resmi,dini tatil-yıllık izinlerim (2008-2019 ) arası alacaklarım totalde ortalama ne kadar para alırım alt limit üst limit ve maksimum nekadar sürer mahkeme alacağım total ücret mahkemeye gitmeden iş verenden istemem mantıklı olurmu uzlaşmanın iş verene artısı eksisi yada bana artısı eksisi ne olur ilgi ve alakanız için teşekkür ederim

 125. Merhaba
  Otelde eğitmen olarak çalışmaktayım. İnsan kaynaklarında çalışma saatiö 9.00 akşam 18.00 ama beni 8.00 18.00 çalıştırılıyorum ve bunu yeni öğrendim 8 ay oldu hiç bir şekilde maaş bodrosunda mesaim yatmıyor. Her sabah işe geldiğimde 7.30 da yüz okuyma sistemiyle giriş yapılıyor ve çıkarken de şimdi de işten çıkaracaklar mesai ücretlerimi alabilir miyim?

  1. Ahmet bey sözleşme şartlarınızı, çalışma günlerinizi, dinlenme mola saatlerinizi, ücret ve yan ödeme bilgilerinizi bilmeden bir yorumda bulunmak inanın zor. İş ilişkisi bittiğinde bir arabulucuya giderseniz daha sağlıklı vesomut bilgiler edinebileceksiniz tazminat konusunda.

 126. Merhaba
  1 mayıs resmi tatilde çalışmama rağmen resmi tatil mesaim artı farklı bir birimde bir aylık destek olarak çalıştım ve bu bir aylık sürede belirtilen destek primim yatırılmadı gerekli üst yönetimle resmi mail yazismalarim mevcut 10 yıldır çalışmaktayım bu belirttiğim mevzuyla ilgili kıdem tazminatı mi talep ederek işten ayrilabilirmiyim konuya hakim uzmanlardan acil destek bekliyorum mail adresime cvp dönebilirsieniz sevinirim

  1. Merhaba. İşçinin ücretinin ödenmemesi bir haklı fesih sebebidir. Ama 10 yıldır çalışılan bir işyerinde, konu sadece birkaç kalem ödemeyse, her ihtimale karşı önce yazılı olarak talep edilmesini ve ödememekte ısrar edilmesi halinde haklı fesih yapılmasını öneririm.

 127. bir firmada 2015 yılından beri çalışmaktayım bu zamana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım ama geçen ay yapmış olduğum fazla mesai ücretleri ödenmedi haklı fesih kullanabilirmiyim

  1. Merhaba, işçinin ücretinin ödenmemesi bir haklı fesih sebebidir. Bu gerekçeyle haklı nedenle fesih yapabilirsiniz.

 128. Merhaba 2 yil 3 aydir calistigim yerden fazla mesailerim odenmiyor diye istifa ettim.
  Neredeyse calistigim 27 ayin 15 ayinda 1_10 saat arasi mesaim kesildi
  2 ay 30 saat mesaim onaydan gecmedi diye yatirilmadi (Ik ile skype konusmamda mevcut )
  2 ay 20 saat mesaim ticketima 40 tl olarak yatirildi (Ik ile skype konusmam mevcut)

  Sizce ne yapmaliyim ve nasil sonuclar ugrastigima deger mi

  1. Merhaba. Değip değmemesinden öte; zaten işten ayrılmışsınız. O halde hak arayıp aramama kararını sizin vermeniz gerekir. İspat durumunu ya da alabileceğiniz ücreti hesaba katarak kendi kararınızı kendiniz vermeli ya da bir avukattan destek almalısınız.

 129. Mrb ben engin sigorta ilk ise giris tarihim 2005 ve son 10 yildir bir tekstil firmasinda calisiyorum calistigim firma fazla mesai ucretimi bankaya yatirmiyor bize berdikleri bodro kagidinda hic bir sekilde firma ismi yazmiyor fazla mesai banka yoluyla almak istedigimi soyledim ve bu sartlarda calisirsan calis calismassan cik git denildi bu durumda fesih hakkim varmi dava acsam kazanabilirmiyom simdiden tsklr kolay gelsin not . Çalışanlar işini kaybetmesin diye kimse sahitlik yapmiyor

  1. Merhaba, elden aldığınız para resmiyete yansıtılmıyorsa elbette haklı fesih hakkınız vardır. Ama buradaki kritik soru şudur: Dava sürecine girerseniz, elden ücret aldığınızı nasıl ispat edeceksiniz?

 130. Merhaba ben bir kargo firmasında çalışıyorum normal çalışma saatımız 8 buçuk 6 buçuk cumartesi de saat 8 buçuk 2 buçuk ama hafta içi her akşam saat 8 bucuk gibi işten cıkıyorum hafta sonuda saat 4 gibi birde iki hafta pazar günü çalıştım 1 pazar mesaimi yatırmadılar bu şartlardan dolayı işten ayrılıp mahkemeye vermek istiyorum

  1. Merhaba,
   elbette böyle bir hakkınız var kanıtladığınız takdirde. Kazanma ansınızda çok yüksek. Ama önce işyerine bir dilekçe/ihtar vb. yazılı başvurup haklarınızın ödenmesini talep edin derim. Mahkeme çok uzun sürebilr, özellikle şu andemi süreçlerinde.. (Önce arabulucuya başvurmanız gerekir bu arada, mahkemeden önce)

   Kargo sektörü cidden zor bir sektör Allah kolaylık versin, iyi çalışmalar.

 131. Mustafa bey merhaba ben 4 ay önce bir site de güvenlik olarak işe girdim.
  Bana hiç bir evrak sormadılar imzalatmadılar.
  Tek kimlik fotoğrafı istediler.
  Sigorta da iş kodu olarak resepsiyon olarak görünüyor yol yemek vermiyorlar ve resmi tatiller ve bayram tatilinde mesai yatırmadılar
  İşe girerken yol yemek verilmeyecek denmişti 12 saat çalışıyoruz .
  Bayram ve diğer mesai ler için ne yapmam gerekir.
  Net 2324 tl yatırıyorlar.

  1. Gürcan Tetik

   Merhaba,
   site güvenliği ve değişmeyen kronik sorunlar maalesef. Öncelikle öğrenmelisiniz ki görev yaptığınız sitenin Valilikten özel güvenlik izni mevcut mu? Yani resmi üniformalı güvenlik olarak yasal mı çalışıyorsunuz yoksa sivil danışman, yönlendirme personeli, kılavuz rehber vb. gibi mi? Sgk çalışma kodunuz ikinci olasılığı gösteriyor ki eğer ÖGİB yoksa sitenin yasal olarak güvenlik de değilsiniz demektir.

   Yol ve yemek, iş başlangıcından olmak kaydıyla, verip vermemek elbet ki işverenin takdiri olup yasal olarak böyle bir zorunluluk olmasa da 12 saat adam çalıştırıp bir yemek yada onun bedelini vermemek maalesef biraz vicdansızlık da olmaktadır. Hatta bazı yerler 12 saatlik vardiyaya 2 öğün yemek yada 1 sıcak yemek + 1 kumanya şeklinde uygulama yaparlar…(Maalesef ki, yabancı menşeili firmalar olur çoğu da!)
   Aldığınız net asgari ücret, kaldı ki asgari ücrete 1 günlük 12 saat çalışma olmaz. (6 gün çalışma 1 gün izin yaptığınızı varsayıyorum) dediklerinizi belge ve tanık bazında ispat etmede sorun yaşamazsanız önce bir arabulucu’ya başvurup talep göndermek, sonuç olumsuz olursa da akabinde iş mahkemesine dava açmanız gerekecektir.

   Ayrıca şu yazımızdan fikir alıp ALo 170’e de şikayetinizi mutlaka iletin, inceleme yapılsın. https://iscidunyasi.com/isci-sikayeti-nereye-yapilir/

   Not: Bir tavsiye, böyle iş gücü sömüren yerlerde çalışmamanızı ve ivedilikle yeni bir iş aramanızı, şikayetinizi de yapmanızı önemle tavsiye ederim. Paraları yoksa adam da çalıştırmasınlar bir zahmet.

 132. Biz sabah 07.00 aksam 19.00 12 saat clsyrz haftada 5 gun yani 60 saatbi hafta gece bi hafta gunduz ayda 800 lira fark oduyolar 4 aydir calisiyorum bu isyerinde sikayet etsem durum ne olur tesekkurler

 133. Haftalık 62 saat çalışıorum mesai ücreti almıyorum günlük 10 saat hafta sonları 12 saat çalışıyorum 8 aydır da böyle artık vücudumuz direncini yitirmiş durumda iş yerinde pandemiden dolayı haziran ve temmuz ayında çalışıor olma halimde yatan sigorta günüm 7 gün geriye kalan 23 gün yatırmuolar ve hala ücretsiz izinden yararlandırıyorlar şikayet ettiğimiz halde kimse ilgilenmiyor bizimle yardım etsin devlet artık nerde bu devlet

 134. sabah 8 de de ise başlayıp 6 ya kadar çalışıyorum eve geliyorum 8 de bira ise çağrılıyor ve 4 e kadar çalışıyorum sabah 4 ve döngü halinde devam ediyor bu
  ve hiç bie yömye vermiyor 2 300 tl çalışıyorum 1800 ‘le çalışıyordu şuan askeri ücret hakkımı aramak istiyorum yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba, hakkınızı nasıl aramak istiyorsunuz? İşten ayrılarak mı yoksa çalışmaya devam ederek mi? Önce bunun kararını vermelisiniz ki; ona göre size fikir verebilelim Ömer bey.

 135. 4 yıldır bir fabrikada çalışmaktayım işyeri yapılan fazla mesailerin eksik gün ve saatlerin yerine saydıklarını öğrendim sigorta primini eksik hesaplamamak için olduğunu söylediler. Ancak mesai saatini 1e1 düştüklerini dile getirdiler bu yapılan işlem yasal mı ben bu konuda ne yapabilirim.

  1. Merhaba, fazla mesai normal mesaiden %50 pahalıdır. Böyle olunca, yapılan uygulamanın yanlış olduğunu söyleyebiliriz.

 136. Merhaba Mustafa bey ben 32 haftalık hamileyim hamileliğimin 8. Haftasından beridir aynı yerde çalışmaktayım iş yerim beni 12 saat çalıştırıp birde bunun üzerine izin günlerinde mesai yapmamı istemektedir. Ben onların 6 aydır ses etmeden her dediklerini yaptım itiraz etmeden ancak şuan ben 37. Haftama kadar çalışma izni alıp çalışmak istememe rağmen iş yerim ağırlaştığım sürekli lavaboya gittiğim gerekçesiyle doğum iznime ayrılmamı istiyor bu konuda ne yapabilirim şikayet etmem işe yarar mı

 137. Meraba iyi günler ben 6 yıldır böyle bir sistemde çalışıyorum bu konuda işten ayrılırsam ne gibi haklarım var içerde…normal çalışma saatlerimiz 8.30 6.30 cumartesi pazar tatil ama bizim cslistgimiz bölüm 12 saat bir çalışma yapiyo z ve 6 yıldır hp 12 saat çalıştım hafta sonları da dahil hep çalıştım. Ayda 360 saat calisiyom ve mesailerimiz hep elden veriliyor bu konuda ne gibi haklarım var yardımcı olurmusun lütfen.tskrlr

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.