Ödenmeyen fazla mesai ücretleriniz için şikayette bulunmayın!

Fazla mesai için işvereni şikayet etmek

Bu yazımda sizlere çalışma ve denetim hayatının gerçeklerinden biraz bahsetmek istiyorum. Haklıyken haksız duruma düşebileceğinizi, haklarınızı yitirebileceğinizi bilmeniz gerekiyor. İşyerinde fazla mesai yapıyorsunuz ve ücreti siz ödenmiyorsa ne yapmalısınız? Size hemen şu cevabı verebilirdim: Alo 170’e şikayet edin ve iş müfettişleri size mesailerinizi ödetsin! Ama gerçekler tam olarak böyle olmuyor.

Fazla mesai nedir?

İş Kanununa göre haftalık çalışma süresi, aksi kararlaştırılmadıkça, en çok 45 saattir. Bunun anlamı ise, işçinin bir haftalık süre zarfında yaptığı çalışmanın 45 saati aşması durumunda fazla mesainin gündeme gelmesidir. 45 saatin üzerindeki her çalışmanın % 50 zamlı olarak ödenmesi gerekir. Elbette ki bunun yerine serbest zaman kullandırılması ya da denkleştirme yapılması da mümkündür. Ama yazımızın konusu gereği, işyerinde serbest zaman ve denkleştirme uygulaması olmadığını ve işçinin fazla çalışma ücretinin ödenmediğini varsayacağız.

Fazla mesai ücreti ödenmiyorsa ne yapılabilir?

Burada ilk seçenek, haklı nedenle işten ayrılmaktır. İşçinin hakkı olan bir ücretin ödenmemesi, ona haklı bir fesih nedeni verir ve işçi bu gerekçeyle işten ayrılırsa kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Peki ama ya işçi çalışmaya devam etmek istiyorsa ne olacak?

İşte bu noktada muhtemel tek çözüm, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına şikayette bulunmak olarak görünmektedir. Alo 170, Bimer ya da İşkur aracılığıyla yapılan bu şikayetler İş Müfettişleri tarafından yerinde incelenmektedir. Yapılan teftişlerde, işyerinde fazla mesai yapıldığı ancak ücretinin ödenmediği görülürse, işverenlerden bu fazla mesaileri ödenmesi istenmektedir.

Fazla mesai için şikayette bulunmayın!

Diyebilirsiniz ki; madem iş müfettişi geliyor ve fazla mesailerimizi tespit ediyor, üstelik de bunların ödenmesini işverenden istiyor, neden şikayet etmeyelim? Bu sorunun cevabı, uygulamada yaşanan önemli bir sorunla yakından ilgilidir.

Evet, iş müfettişinin raporu üzerine işveren fazla mesaileri işçilere ödeyebilir. Bu, olabilecek bir ihtimaldir. Ancak bazı durumlarda, işverenlerin farklı bir yol izlediğini görmekteyiz. Bu ise, işçilere önce fazla mesailerini banka hesaplarına göndererek ödemek ve sonra da bu paraları elden geri almaktır.

İşini kaybetmek istemeyen işçi, banka hesabına yatan fazla mesai paralarını işverene elden geri verdiğinde ne olur? İşçinin tüm fazla mesai hakları yitirilmiş olur. Çünkü kağıt üstünde işveren, işçisine geriye dönük fazla mesailerini ödemiştir: Geçmiş olsun.

Şikayette bulunmaktansa işten ayrılınca dava açın

Bana göre en mantıklı yöntem budur. Bunun sakıncası ise, dava açıldığından ancak geriye dönük 5 yıllık fazla mesai ücretlerinin alınabilmesidir. Yine de böyle bir durumda en azından, işçi ne kadar fazla mesai hakkı varsa tamamını  mahkeme aracılığıyla alabilir ve geri ödemek zorunda da kalmaz.

SONUÇ

fazla mesai şikayet

Fazla mesai ücretleri ödenmediği için işverenini şikayet eden ve yapılan teftiş sonucunda haklı çıkan işçiyi bekleyen bir tehlike vardır. İşveren, müfettiş raporu üzerine işçinin hak edilen geçmiş dönem fazla mesai ücretlerini banka aracılığıyla işçiye ödedikten sonra, bu paraları elden geri alabilir. İşini kaybetmek istemeyen işçi bunu kabul edip aldığı paraları elden geri verdiğinde ise, geçmiş dönem fazla mesai ücretlerini artık yitirmiş demektir.

Bu nedenle; fazla mesai ücreti alamayan işçilere tavsiyem, işten ayrıldıktan sonra ve dava açarak bu haklarını aramalarıdır. Böyle bir durumda, mahkemece ödettirilen fazla mesailerin işverence geri alınması da söz konusu olmayacaktır.

Ama dava açıldığında en çok geriye dönük 5 yıllık fazla mesai ücretlerinin alınabildiği göz önüne alındığında; şikayet etme ya da işten ayrıldıktan sonra dava açma arasında karar vermesi gereken yine işçinin kendisi olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

140 Yorum

   1. Mustafa bey merhaba
    cumartesi günlerinin yıllık izinden sayılması yasalmıdır .?
    sabah 08:45 akşam 18:30 olarak mesaimiz var
    iş olmadığı cumartesi günleri çalışmıyoruz iş olduğunda ise 1.5 katı olarak alıyoruz
    fakat yinede cumartesi günleri yıllık izinden düşülüyor mesela
    perşembe-cuma yıllık izin talep ettiğimizde işbaşı cumartesi de yapabilecek olsak yıllık izin süresini 3 gün olarak giriyorlar
    şimdiden teşekkür ederiz

    1. Kemal bey diğer yorumunuza cevap yazdım. Ancak eğer siz iş olduğunda cumartesi çalışıyor ve iş olmadığında çalışmıyorsanız, bu durumda sizin için cumartesi zaten bir iş günüdür ve izinden düşülmesi gerekir. Cumartesinin yıllık izinden düşülmemesi için, işçinin işyeri uygulaması olarak cumartesi ve pazar devamlı tatil yapıyor olması gerekir.

   2. mustafa bey merhaba. 11 yıllık özel sektörde çalışıyorum x firmasında satış danışmanı olarak. haftada 51 bazen 53 saat çalışıyoruz. maaş prim olarak çalışıyoruz ama bu fazla mesailer bize ödenmiyor yada bordroda primin içinde gösteriliyor. ama prim oranımız aylık 1,7 ve asla hiç bi şekilde fazla mesai yatmıyor. bu sebeple işten ayrılıp dava açsam kıdem tazminatımı alabilirmiyim. ayrıca göz okutma sistemi ile geçerli fazla mesai ispatım var. bilgi verebilirseniz çok memnun olurum iyi günler.

    1. Murat bey fazla mesailerin ödenmemesi elbette bir haklı fesih nedenidir. Ama bunun için sözleşmenizi incelemeniz, bordronuza bakmanız ve fazla mesailerin yasal olarak ödenmediğinden emin olmanız gerekir. Eminseniz, haklı fesih yapabilirsiniz.

 1. Merhaba Mustafa bey.
  Mart 2014 te işe başladım.
  Aralık 2015’e kadar 8 saat vardiya ve sabit maaş aldım. Daha Sonra Aralık 2015 tarihinde işveren ile anlaşarak, sözlü anlaşma yaparak 12 mesaiye çıktım ve maaşımın %50’si kadar fazla ek ücret aldım.
  Ama Mayıs 2016 tarihinde işveren asgari ücret 1404 tl olduğu zaman, benim maaşımı 1404 tl düşürdü ve artı prim sistemi getirdi. Maaşım düşmesine rağmen 12 saat çalışmaya zorunlu bırakıldım. Mayıs 2016 tarihinden beri mesai saatlerimin tekrar 8 saate düşürülmesi veya mesai ücretimin ödenmesini istedim, ayarlama yapılacak denildi ama herhangi bir düzenleme olmadı ve en son bana söylenen durum bu şekilde devam edecek, değişiklik olmayacaktır. Hala asgari ücret ile mesai ücreti almadan 12 saat çalışmak zorunda kalıyorum. Ayrıca resmi izin günlerininde ücretini işe başladığım günden bu yana kesinlikle tarafıma hiç verilmedi.Dini tatillerinden (örneğin Ramazan bayran 4 gün ise, 2 gün izin kullandım kalan kısmı kullanamadım ve ücretini alamadım). Ayrıca verilen prim ödemesi kesinlikle bankaya maaş olarak yatırılmıyor, elden veriliyor bizlere. Bu durumda sigorta primimde gerektiği gibi yatmıyor.
  Şimdi işten haklı fesih nedeni kullanıp kıdem tazminatımı, içerde kalan mesai ücretlerimi ve içerde kalan resmi/dini tatil izin ücretlerimi almak istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim.
  Bana lütfen yardımcı olunuz.

  1. Selçuk bey, bahsettiğiniz hususlar elbette birer haklı fesih gerekçesidir. İşinizi sağlama almak adına, işten ayrılırken ihtarname çekmenizi ve bu ihtarnamede, burada yazdığınız hususları açıkça belirterek haklarınızı istemenizi öneririm. Olası bir dava aşamasında kullanmak üzere çeşitli belgeleri toplamanız da yararlı olacaktır.

   1. Ne gibi belgeleri toplamam gerekir Mustafa bey ?

    Aralık 2015 tarihinden aynı firmada şube değişikliği yapmam gerekmişti. Ama Ocak 2017 tarihinde eski şubeden, şimdi ki şubeye geçişimi yapmak için sigorta’da çıkış giriş göstermişler. Bu durum sorun yaratır mı acaba ?

    1. Varsa puantaj çizelgelerinden tutun da aldığınız gerçek ücreti gösterir evraklara kadar, mahkemede işinize yarayabilecek her tür yazılı belgeden bahsediyorum. Bahsettiğiniz durum sorun olmayacaktır, iki şube arasındaki organik bağı ispatlamanız yeterli olacaktır.

     1. 1 : Peki mahkeme süreci başladığında şahit istenirse eğer, aynı işyerinden tanık veya şahit bulmam nerdeyse imkansız. Bu durumda komşu mağazadaki personellerin tanıklığı geçerli olur mu ? Bu kişiler ile sabah ve akşam iş çıkışlarında dahi aynı servis ile eve gidip geliyoruz, yani net olarak giriş çıkış saatlerimi gören duyan bilen kişilerdir.

      2 : Ve ayrıca avm güvenlik görüntüleri, mağaza güvenlik görüntüleri mahkeme ile istenebilir mi kanıt olması için ?

     2. Elbette, komşu işyerlerini tanıklıkları kabul edilecektir. Önemli olan, sizin çalışma sisteminizi bildiklerine hakimin ikna olmasıdır. Bahsettiğiniz görüntüler önemli delillerdir. Ancak mahkeme tarafından istenip istenmeyeceğini bilemiyorum. Uygulamada böyle bir şey olup olmadığını en iyi avukatlar bilecektir.

 2. merhaba Mustafa bey ben bir şirkette 2009 mayıs ayından beri çalışmaktayım işe ilk giriş tarihim ise 2000 yılı dır. şuanda sağ ayağımda kemik çıkıntısı oluştu. mesaimi sürekli ayakta çalışarak yapmaktayım. işi haklı olarak fesih edip tazminat alabiliyor muyum. teşekkür ediyorum.

 3. Özel bir hastanede çalışıyorum peki işten ayrılırken başvuru yaptık bizi haftalık 45 saat değilde 50-55 saat çalıştırdıklarını nasıl kanıtlayacağız ? hemşireler nöbet üsülu calıstıkları için çalışacakları gün ve saatler whatsapp mesaj resmi olarak atılıyor ?

  1. Merhaba. Yazılı ya da görsel delillerle beraber tanık ifadeleri de dikkate alınır. Whatsapp mesajları tek başına anlam ifade etmese de, özellikle tanık ifadeleriyle desteklenebilirse işe yarayabilir. Yine de işe yarayıp yaramayacağına dair kesin bir cevap vermek mümkün olmaz.

 4. Sayın Mustafa Bey ;
  Biz iki kardeş 10 yılı aşkındır x bir firmada çaılışıyoruz.Fazla mesailerin yatmadığı öğrendik.Bodrolarıda son 3 yıl hiç bakmadan yıllık imzalıyorduk.Samimi bir ortamımız vardı.Maaşlar elden alınıyor asgari ücretten işlem yapılıyormuş…epey gidiyor.Şİmdi biz geriye dönük ancak 5 yılı alabiliyoruz….Sorum şu

  Hukuksal olarak mahkeme ye çıkıldığında kardeşimle aynı soyadın da olduğumuz için bu bir sıkıntı oluşturur mu aynı iş yerinde çalışıyoruz.Birbirimize şahit olabilrimiyiz bunu merak ediyorum .
  birde ilk olarak kime başvuralım avukatla mı yoksa ssk ya mı maliye mi

  Saygılarımla

  1. Fırat bey en doğru seçenek dava açmak olacaktır. Kardeşlerin birbirine tanıklığının değerini size en doğru şekilde bir avukat söyleyecektir. Ama başka tanıklar bulabilirsiniz ya da ulaşabiliyorsanız yazılı deliller de işinize yarayacaktır.

 5. MUSTAFA BEY MERHABA ÖZEL BİR SAĞLIK SEKTÖRÜNDE 7 YILDIR ÇALIŞMAKTAYDIM 250 SAAT HAFTA İÇİ MESAİM 9 SAATTE HAFTA SONU MESAİM 1 YIL İÇİNDE BİRİKTİ ANCAK BİR YIL BOYUNCADA HİÇ ÖDENMEDİ İHTİYACIMDAN DOLAYI DİLEKÇE VEREREK BAŞHEKİM VE BAŞHEMŞİRE İMZA VE KAŞELİ ONAYINI ALARAK BİR NÜSHA FOTOKOPİSİNİ KENDİME ALARAK İNSAN KAYNAKLARINA GÖTÜRDÜM MESAİMİN MAAŞ HESABIMA YATIRILMASINI TALEP ETTİM. NÖBET LİSTELERİ VE ARKASINDA ÇALIŞAN MESAİLERİ YAZILI VE YÜZ OKUTMA GİRİŞ ÇIKIŞLARI BİLGİSAYAR DÖKÜMÜ OLARAK AY AY ALDIM. VERDİĞİM DİLEKÇENİN ÜZERİNDEN 2 AY GEÇMESİNE RAĞMEN YATIRILMADI. BAŞKA BİR İŞ GÖRÜŞMESİ YAPARAK MÜLAKATA GİRDİM. AY SONUNDA MÜLAKAT SONUCU MESAJ OLARAK OLUMLU GEÇTİĞİ VE SÖZLEŞME İMZALAMAK İÇİN 2 GÜN SONRA DAVET ETTİLER. AYNI GÜN NOTERDEN İHTARNAME ÇEKEREK SÖZLEŞMEMİ TEK TARAFLI FESH ETTİM VE BÜTÜN ALACAKLARIMI VE KIDEM TAZMİNATIMI TALEP ETTİM. SONRAKİ GÜNLERDE İŞE GİTMEDİM. 2 GÜN SONRA DİĞER İŞ YERİYLE SÖZLEŞME İMZALADIM. 13 GÜN SONRA YENİ İŞ YERİME BAŞLAYACAĞIM. NOTERDEN GÖNDERDİĞİM YAZIDAN 3 GÜN SONRA MESAİLERİMİ VE YILLIK İZİNLERİMİ HESABIMA ÜCRET OLARAK YATIRDILAR ANCAK KIDEM TAZMİNATIM YATMADI. ŞİMDİ SORMAK İSTEDİĞİM.
  1- İHTARNAMEDEN 2 GÜN SONRA YENİ SÖZLEŞME İMZALAMAK MAHKEME SÜRECİNDE SIKINTI YARATIR MI.
  2- KIDEM TAZMİNATIMI ALABİLİR MİYİM
  3- YENİ SÖZLEŞMEDE İMZALADIĞIM TARİHMİ YOKSAN İŞE BAŞLAMA TARİHİMİ GEÇERLİ OLACAKTIR.

  1. Tahir bey, bahsettiğiniz koşullarda yeni bir sözleşme imzalamanızın sıkıntı oluşturmaması lazım çünkü haklı gerekçeleriniz var. Bu durumda kıdem tazminatınızın elbette ödenmesi gerekir, ödenmezse dava açmalısınız.3. sorunuzu tam olarak anlayamadım.

   1. MUSTAFA BEY NOTERDEN İHTARNAME ÇEKTİĞİM GÜNDEN 3 GÜN SONRA HESABIMA MESAİLERİM VE YILLIK İZİNLERİM YATTI ANCAK KIDEM TAZMİNATIM YATMADI. 7 GÜN SÜRE VERMİŞTİM ŞİMDİ BİZ HAKEDİŞLERİNİ YATIRDIK BU SÜRE İÇİNDE KIDEM TAZMİNATINI VERMİYORUZ DİYEMEZLER DEĞİLMİ

    1. İhtarnamede fesih işlemi yaptıysanız, artık kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekirdi. Ödeme yapılması, haksız uygulamanın varlığını ortadan kaldırmaz. Ama tabi olası bir mahkeme durumunda takdir hakimin olacaktır.

 6. Merhaba Mustafa Bey,
  Ben 23 yaşındayım bir otelde 1 yıl 8 aydır çalışıyorum. Vardiye sistemiyle bir hafta gündüz bir hafta gece iş yapmaktayım. Gündüz mesaisi 10 saat sabah 8:00 akşam 18:00 pazartesiden başlıyor pazar 24 saat pazartesi sabah çıkıp akşam 18:00 da tekrar mesaiye geliyorum 14 saat çalışıyorum ertesi sabah 8:00 da çıkıyorum devamında gelen pazar sabah 8:00 da mesai bitiyor izinli sayılıyorum pazartesi sabah 8:00 da tekrar mesaiye geliyorum. Muhasebeden alınan bordro da aylık 4 gün izin diye de gördüm. Gece ve gündüz vardiyaların da haftalık 84 saat çalısıyorum ve asgari ücret alıyorum herhangi bir mesai ücreti bu süre zarfında almadım. Yıllık izin de pazar sabah 8:00 de başlıyor bir dahaki hafta pazar sabah 8:00 de bitiyor 1 hafta ve bu süre için de vardiyası devam eden kişinin mesaisi 2-3 saat uzuyor. Görüşlerinizi merakla bekliyorum şimdiden teşekkür ederim..

  1. Ahmet bey benim görüşüme ihtiyacınız yok. 7 günlük zaman diliminde yani bir hafta içinde kaç saat çalışıyorsanız, ona göre hesaplamayı siz de yapabilirsiniz. 45 saati geçmesi halinde, fazla mesai hak ediyorsunuz demektir. Her bir haftayı kendi içinde değerlendirmelisiniz.

   1. Mustafa bey cevabiniz icin tesekkur ederim. Bir sorum daha olucak ben sikayet etmeyi dusunuyorum fakat ismim gecicekmi zira benim haricimde 7 kisi daha bu sekilde haftalik 84 saat calisiyor onlari zan altin da birakmak istemem benden yasca buyukler cekindikleri icin ugrasmak istemiyorlar. Tesekkur ederim

 7. Mrblar ben otelde sezonluk isci olarak calisiyorum 3 senedir bi sezon haklarimizi istedik veremeyiz diyolar ve ihtar cekeriz dedik yine olmaz dediler ne yapmamiz lazim bide ayda 60 70 saat mesayi yapmiyoruz bize 15 saat yatiriyolar sikayet etsek bi işe yararmi haklarimizi alabilirmiyiz

  1. Şikayet etmektense çalışmanızı ve işten ayrıldıktan sonra dava açarak hakkınızı aramanızı öneririm. Çünkü şikayet, ne yazık ki genelde sorunları çözmüyor.

 8. Mustafa bey merhaba . Ben magzada calısıyorum sabah 9:30 girişim yazılıyo buna ragmen 5 dakikada önce magzada olmam için zorunlu tutuluyorum yanı magzaya 9:25 de hazır olmam isteniliyo 9:30 girişi yaptıgımda 5 dakika yüzünden tutanak tutuyorlar ,ayrıca maaşımda bu saatleri bana 10 dan itıbaten hesablıyolar 35 dakika calısmama ragmen bunu göstermeyip 10:00 girişi gösteriyolar diger bi yandan 15 dakika çay molası verip benden 30 dakika olarak kesinti yapıyolar böyle bi durumda sözleşmeyi fes edip tazminat alma hakkına sahıp olabılırmiyim .

  1. Kadir bey, gerçekten de doğru hesaplama yaptıysanız; yani 9:30’da başlamanıza rağmen 10:00’dan itibaren mesainiz hesaplanıyorsa ya da 15 dakika mola kullanıyorsanız, evet bunlar haklı fesih gerekçeleridir. Ama unutmayın ki; işveren kıdem tazminatınızı ödemezse, dava açmanız gerekecek ve açtığınız davada bu çalışma koşullarını bir şekilde ispatlamanız şart olacaktır.

 9. MERHABALAR BİR FİRMADA 3 YIL ŞÖFÖR OLARAK ÇALIŞTIM . İLK 2 YIL BOYUNCA SAAT SABAH 11DEN GECE 12-1 E KADAR ÇALIŞTIM VE HERHANGİ BİR MESAİ ÜCRETİ ALMADIM . ŞİMDİ FİRMA BANA GELİP ALACAĞIM MESAİ OLMADIĞIMI BEYAN ETMEM İÇİN BİR KAĞIT İZMALATMAYA ÇALIŞTI . BENDE TEK TARAFLI BU SEBEPTEN FES ETTİM. DAVAYA BAŞVURUCAM , GÜNLÜK 6 SAAT FAZLADAN MESAİ YAPIYORDUM . MESAİ YAPTIĞIMI KANITLAYACAK 10LARCA TANIĞIM VAR PEKİ DAVAYI KAZANIRSAM ALACAĞIM BEDEL NEDİR SÖYLEYEBİLİRMİSİNİZ

  1. Ömer beyi size rakam vermem mümkün değil. Ama sitemizdeki fazla mesai hesaplama aracımızı kullanarak tahmini bir rakam görebilirsiniz. Yine de, bu rakam üzerinden mahkemelerin %30 kadar takdiri indirim yaptığını da göz önüne almalısınız.

 10. mustafa bey bir frmada endeks okuma teknikeri olarak görev yapmaktayım fazla calısma ve bayram ücretlerini tam olarak alamıyorum haftada 14 saat mesaim varken sadece 2 saat yazıp ödüyorlar 15 temmuz resmi bayramda çalıştık ve bunun için her hangi bir ödeme yapmadılar şimdi ben bunlaru mazeret edip anlaşmamı tek tarflı fesh etmek istiyorum bu dilekçe sonucunda kıdem tazminatım ve diğer ödemelerden faydalanabilirmiyim

  1. Mehmet bey her iki durum da haklı fesih nedenidir. Eğer bu durumların varlığını mahkemede ispat edebilirseniz, elbette ki hem kıdem tazminatınızı hem de geriye dönük ücretlerinizi alırsınız.

   1. Bu ay istifami verecem ama 15 temmuz mesaimi bu ay vereceklermis bu durundada hakli neden sayilirmi acaba

    1. 15 Temmuz Resmi Tatili çalıştınız, hakettiniz. Ödemesi bu ay yapılabilir o ayrı konu. Sorunuz nedir tam olarak?

     1. Ben istifa etmek istiyorum ama issizlik maasi ve diger odemelerim icin hakli bi sebep belirtmem gerekiyormus 15 temmuz da calstirdilar bizi ve bi odeme yapmadilar fazla calisma mesailerimiz ise ayda 20 saat calisirken sadece 4 saat yaziyorlar bunlari gerekce gosterip istifa etmek istedim ama dun 15 temmuz mesaisini bu ay odeyeceklerini soylediler simdi istifa etsem bi hak alirmiyim diye soruyorum

     2. Eğer bordronuzdaki fazla mesailerden daha fazlasını yapıp ödemesinin de yapılmadığını da ispata hazırsanız haklı sebep olarak işakdinizi feshedebilirsiniz. İstifa olarak yazmayın sakın! (İspat yükü önemlidir)

   2. bugun 15 temmuz mesaisinin ödenecegini söylediler bana sanırım buna istinaden istifamda bunu yazamıyacagım ve haklı bir istifa olmayacak doğrumudur mustafa bey

 11. mustafa bey meraba ben 1 yıl 6 ay bir özel hastanede çalıştım çalışltığım süre boyunca hiçbir şekilde fazla mesailerim ödenmedi elimde birim amirim tarafından imzalı tüm nöbet listelerim ve şahitlerim var mahkemeye versem fazla mesailerimi alabilir miyim??

  1. Sedat bey, özellikle azılı deliller çok işinize yarar. Davayı tabi ki açın; ama fazla mesai alacaklarınızın 5 yıllık zamanaşımına tabi olduğunu unutmayın.

 12. Merhaba mustafa bey eşim yaklaşık 8 aydır özel sektörde çalışıyor sabah 8 aksam6 saatleri arasında çalışmak şartıyla ve 1700 TL ücret ile şoför olarak işe başladı fakat yaz boyunca sabah 7 de gidip gece 22 de eve geldi 4 ay boyunca patron mesai parası yok demiş şoför olarak işe aldılar hamallık dahi yaptırdılar bir de 4 gün bayramda çalıştı 4 günlük bayram mesaisini 80 lira olarak hesaplamışlardır maaşı 1700 lira olarak yatirmiyorlar 700 yatiriyorlar 400 elden veriyorlar gerisini istemeyle veriyorlar hey ay boyle ne aldık ne verdik kafamiz karışıyor eşim maasimi tam yatırın anlamıyorum bi şekilde demiş gene ayni bu ay 1400 yatirmislar gerisi gene yok boyle işyerlerine devletimizin yapacağı hic bir şey yok mu isim gizleyerek sikayette bulunabilir mıyız lütfen yardımcı olabilir misiniz saygilarimla

 13. Sayın İlgili,

  Neredeyse 3 yıldır çalışmakta olduğum özel şirkette geçmiş döneme ait fazla mesailerimin ve bunun yanında bordrolarımı incelediğimde de bayram mesailerimin eksik veya hiç yatırılmadığını tespit ettim.
  Olayın tespiti şöyle olmuştur.
  Geçtiğimiz Kurban Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı art arda geldiği için 6 günlük bayram mesai oluşturmuştur.
  Şu an da çalışıyor olduğum şirket maaş ödemesi yaptığında geçen aylarda aldığım maaşla neredeyse aynı olduğunu fark ettim. Konuyu çalıştığım şirketti ki sorumlu müdüre anlattım fakat bir çözüm sağlanmadı geçiştirildi.
  Bunun üzerine, çalıştığım şirkette parmak izi okutma sistemi olduğu için daha önceki bordrolarımı ve aylık parmak izi okutmaları karşılaştırdığımda, geçmiş bayram mesailerimin bazı bayramlarda hiç bazılarında ise eksik olarak hesaplanıp yatırıldığını tespit ettim.
  Ayrıca haftalık izin kullandırılmadan çalıştırıldığım haftalar var ve bu izinler hala verilmiyor, personel yok kullandıramayız deniliyor.
  Yıllık izin kullanmak istediğimde ise 6+1 şeklinde kullandırıyorlar.

  Kıdem tazminatı, ödenmemiş fazla mesailer ve bayram mesailerini almak istiyorum.
  Bu deliller doğrultusunda dava açılabilir mi?
  Ne kadar yararlı olur?

  İyi Çalışmalar.

  1. Merhaba. Kıdem tazminatı için işten ayrılmanız gerekir. Bunun için haklı fesih yapmalısınız. Tüm bu hususları mahkemede ispat etmeniz gerekecek. Ancak bunu yazılı delillerle yapabileceğiniz gibi tanık dinleterek de yapabilirsiniz. Önemli olan, mahkemenin bu hususların olduğuna kanaat getirmesidir. İşten ayrılacaksanız, sitemizdeki iletişim formunu kullanarak bize ulaştığınız takdirde, sizin için ihtarname hazırlayabiliriz.

 14. Sayın Site Yöneticisi

  …’de 08.06.2017 tarihinde işe başladım ve asgari ücret üzerinden anlaşma yapılıp iş veren ile sözleşme imzaladım, fakat sigorta girişim 24.06.2017 başlatıldı.

  Haftalık 45 saat üzerinden sözleşme imzalamama rağmen ortalama 60 saatin üzerinde çalıştırıldım.
  Hiçbir mesai ücreti alamadığım gibi 9 haftalık çalışma döneminde kullandırılmayan haftalık izinlerim elden eksik bir şekilde ödendi.

  İş çıkışında ise tüm haklarımı aldığıma dair imza attırıldı kalan ücretlerimin banka hesabıma yatacağı söylendi ama hiçbir ücret hala yatırılmadı.

  Bu konu hakkında görüşlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

  1. Merhaba. Eğer halen alacağınız olduğunu düşünüyorsanız, arabulucuya başvurmanızı öneririm. Böylece alacağınızı tahsil etme imkanınız olabilir.

 15. Slm hocam biz haftada 47.5 saat molalar haric calisiyoruz fazla mesai almiyoruz ikinci sorum agi bizde yok diyolar. Vermiyolar ucuncu sorum benim maasim 2000 tl ama ssk asgari ucretten yatiyo bunlar icin ne yapmam gerekir 16 aydir calisiyorum

  1. Yavuz bey, sorunuzun cevabı aslında yazıda var. Ya bu şekilde çalışmaya devam ederek işten ayrıldıktan sonra haklarınızı almalısınız ya da bu gerekçelere dayanarak haklı fesih yapmalısınız.

 16. Merhaba, 03.02.2014 tarihinde Amerika menşeili bir firmada yönetici asistanı olarak başladığım işimde her ay en az 20 saat fazla mesaim oluyordu ve bunlar zamanında ödeniyordu. Maaş bordrolarımda da herşey olması gerektiği gibi eksiksiz yansıtılıyordu. Kasım 2015 tarihinde farklı departmanlarda çalışan arkadaşlarımdan mesailerimizin kaldırıldığını duydum. Ülke müdürümüz tarafından gönderilen e-mail yalnızca bana ve muhasebe asistanına atılmamıştı. Bunun yanısıra hiç bir bilgilendirme yapılmamıştı tarafımıza. Onayımız alınmadan hatta hiç bir açıklama yapılmadan mesailer kaldırılmıştı. Yaklaşık 1 ay boyunca yetkililerden bu konuyla ilgili hiç bir açıklama yapılmadı. Tek bir şey söylendi bundan sonra mesailerimizi zaman çizelgesine yazmamamız. Kasım sonu itibariyle mesaileri hiç bir şekilde yazdırmadılar. Fakat benim mesaiye kaldığıma dair elimde kanıtlarım ve şahitlerim de var. Hatta bu sebeple haklı sebeple iş akdini fesh eden biri de var. Bunun önlemini almak için mesai yapılan gün yerine izin kullanılması söylendi. Fakat bunun mümkün olmadığı netti. Çok fazla iş yükü vardı, krizden dolayı eleman çıkartılmıştı ve her ay yapılan measiler kaldırılmıştı. Ben bunları haklı sebep göstererek iş akdimi fesh edip tazminatımı alıp 3 yıl 7 ay çalıştığım şirketten ayrıldım. Fakat Kasım 2015-Eylül 2017 tarihleri arasındaki fazla mesai ücretlerimi de almak istiyorum. Yalnız şöyle bir durum var çalışırken dönem dönem yapmış oldugum fazla mesailerin yerine izin kullandım.sonra iş yüküm çok artınca senelik izinlerimi de kullanamaz oldum. Haklı sebeple yazmış olduğum fesih bildiriminde iş yükümün artması (nerdeyse 2,5 kişinin işini yapıyordum) , mesai ücretlerimizin kaldırılmasını yazdım. Endişem şu yönde şirkette 3 4 çalışan yalan ifade beyan etse ve mesai yaptıgıma dair ellerinde tek bir güne ait e-mail olması halinde sanki her mesaiye kalışımda izin kullanmışım izlenimi olabilir mi? Ayrıca her ay measiye kaldım fakat kaç saat kaldığımı yazmadım geriye dönük hesaplaması nasıl yapılır? Mesai saatlerini zaman çizelgesine yazmış olduğum dönemlerde her ay en az 20 saat mesaim vardı. Yazdığım gibi mesaiye kaldıgıma dair e-maillerim var.

  1. Merhaba. Fazla mesai yaptığınızı tanık ya da evrak ya da yazışmalarla ispat edebilirsiniz. Ama çok fazla düşünmenize de gerek yok. Avukat tutmadan bizzat dava açın, kaybedeceğiniz fazla bir şey olmaz. Mahkemenin vereceği karar, delillere göre olacaktır. Şu anda bir şey söylemem mümkün olmaz.

 17. Merhaba 2 yıl 10 aydır aynı iş yerinde çalışıyorum fakat fazla mesai ücretlerini alamıyoruz bu aydan sonra verilecek diyorlar geçmişte verilmeyen fazla mesai ücretleri ile ilğili noterden ihtar çekip tazminat ve fazla mesai ücretlerimi alabilirmiyim ve noterden ihtar çektikten sonra işten hemen ayrılabilirmiyim teşekkürler

  1. Ömer bey, ihtarname ile fesih yapacaksanız, derhal ayrılabilirsiniz. Dava açarak fazla mesai yaptığını ispatlamanız halinde, geriye dönük bu haklarınızı almanız mümkündür.

   1. İhtarname çektiğim günden itibaren ayrıldığımda hakkım olan kıdem tazminatını alabilirmiyim ve daha sonra mahkemeye verip fazla mesailerimide alabilirim demi

    1. İşveren ödemezse, kıdem tazminatınız için dava açarsınız. Bu davada fazla mesailerinizi de talep edersiniz. Gerisi mahkemenin takdiri olacaktır.

     1. İş verenin ödememe gibi bi ihtimali var mı peki vermek zorunda değilmi tazminatı bide süresi var mı bu tazminat almanın ihtar çektikten sonra ne kadar sürerde vermesi gerekir tazminatı

     2. Elbette vardır. Zaten mahkemeler bunun için var. Ödemezse dava açar ve hakkınızı ararsınız. Tazminatın normalde, ihtarnamede belirttiğiniz süre için ödenmesi gerekir.

 18. Fazla mesai ücretlerimiz ödenmiyor ama maaş bordrosunu imzaladık hak talep edebilirmiyiz fazla mesai alacaklarımız için

 19. Bir işyerinde 4 yıldır çalışıyorum. çalışma sürem 12 saat. bundan molaları çıkarınca 10.5 saat kalıyor bu yıl başında çıkan kanunda yıllık fazla çalışma saati 270 saati geçerse tek taraflı fesih yaptığımda kıdem tazminatımı alabilirmiyim eğer almaya hakkım varsa ilk önce noterden tebligatmı göndermeliyim yoksa davamı açmalıyım

 20. Degerli arkadaslar, 9 yıldır departman sefi olarak calıstıgım is yerinden yönetim kurulu kararından(patron istegi, herhangi bir olay yada vuku yok tek tarafı fesih) dolayı cıkarıldım. Kıdem ve ihbar tazminatımda hesaplandı ve 23 gün sonra ödendi. Özel sektör firması. Hemen hemen her gün en az 2 saat mesaim vardı. haftanın 6 günü is 1 gün izin. İc yazısmalarda bunları ap acık sekilde belli eden yazısmaları bir gün lazım olur diye cıkartmıstım ve biriktirdim. hemen hemen calıstıgım her seneden en az 8-9 evrak var (ic yazısmalar gündüz ve aksamda aynı günde is yerinde buundugumu ispat eden belgeler. Ayrıca 9 yıl boyunca benle calısan is arkadaslarımdan sahitlerde var fazlasıyla. Artı son 3-4 senenin maas bordrolarıda var biriktirdigim. bordroların üstünde fazla mesai ödeneginde hic bir sey yazmıyor, bos. ki zaten almadım. Maas hesabıma da herhangi bir mesai ödenegi adı altında calıstıgım zamanda ekstra hic bir sey ödenmedi. kısacası fazla mesaimi ispat etmede gercekten hic zorluk cekecegimi sanmıyorum. Cünkü kanıtlarım fazla sekilde var. somut olarak. sadece tazminatımı almadan tüm ödenegin hesaplandıgı kagıtdaa 1000 TL(bin lira ) gibi ek fazla is ödenegi gibi komik bir ücret yazıyordu. Bende tazminatımı sorunsuz alayım diye ister istemez haklarımı (tazminatı) aldıgıma dair imza atmak zorunda kaldım. Bu durumda gecen yıllarımdaki fazla mesai hakkımı alabilirmiyim. ? Evetse Davamı etmeliyim yoksa baska bir yeremi müracat etmeliyim? cevaplarsanız sevinirim. Saygılarımla.

  1. Merhaba. Fazla mesailer için zamanaşımı süresi 5 yıldır. Dolayısıyla bugün dava açsanız, son 5 yıla ait fazla mesai ücretlerinizi talep edebilirsiniz.

 21. Öncelikle Saygılar Hocam denkleştirme sözleşmeli olarak Bir market zincirinde 21 Eylül’den beri personel sigortamda(satış elemanı) olarak çalışmaktayım. Bizler en az 10 saat günlük olarak çalışmaktayız günde 1buçuk saat dinlenmemiz olmasına rağmen işin hergün yoğun olmasından dolayı bazen 1 saat bile dinlenemeden 12-13 saat çalışıyoruz ve geçen hafta yaklaşık 19-20 saat çalıştırıldık ve bu hiçbir şekilde kayıt altına alınmadı (iş yeri güvenlik kamerası hariç) şimdi istifa mektubu vermem durumunda (iş akdi fesih durumu belirtilmemiş olma durumunda )geriye dönük kıdem tazminatım var mıdır? Ayrıca sadece kamera ve belki iş arkadaşların şahitliğinde fazla mesai yaptığımızı ispatlayabiliriz bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz.. ( Denkleştirme demeleri sadece 11 saat çalıştırmak için yoksa ortada hiçbir şekilde denkleştirme yapılmadı yapılmıyor da).. Şimdiden Teşekkür ederim saygılar..

   1. Nasıl bir ayrıntı istiyorsunuz mesela ona göre bilgi vereyim denkleştirme yazınızı okudum 2 aylık denkleştirme örneği vermiştiniz “8 haftanin 4 haftası 60 geri kalan 4 hafta 30 saat çalışılarak denkleştirme yapılır” gibi bizde ise hiçbir gün 10 saatten az çalıştırılmadık hatta 15-17-20 saat bile çalıştığımız oldu..

   2. Hocam ne gibi bir ayrıntı istiyorsunuz soru olarak sorsanız ben de size ona göre ayrıntılı cevaplar yazsam mümkün müdür??

    1. Ahmet bey sizden her hangi bir ayrıntı talep etmiyorum. Bire bir görüşmeden ve ayrıntılara vakıf olmadan yorumlayamayacağımı anlatmak istemiştim.

 22. Biz akaryakıt istasyonunda çalışıyoruz hafta tatili yok,bayram tatili yok,mesai ücreti yok 1 hafta 8 saat çalışıp 16 saat dinleniyoruz 2 hafta 16 saat çalışıp 32 saat dinleniyoruz mesai ücreti alabilirmiyiz.

  1. Mehmet bey, her haftayı kendi içinde değerlendirmeniz gerekir. Haftalık çalışmanız 45 saat geçtiğinde, o hafta için fazla mesai ücreti almalısınız.

   1. 1 hafta 56 saat bir hafta 64 saat 1 hafta da 48 saat çalışıyoruz ara dinlenme molası yok, sabah 8 akşam 4 oluyor 1 hafta

    1. Bu durumda 45 saati aşan kısımlar için fazla mesai talep etme hakkınız vardır.

 23. Hocam merhaba. 4 aydır bir Perde firmasında çalısıyordum bugün işten cıkarıldım. Üstünde durdugunuz gibi bir durum söz konusu ”şikayet yerine işten ayrıldıktan sonra dava açın” demişsiniz , benim için durum müsait. İşyerimizde çalısma saatleri 8:30 – 18:00 olarak geçiyor günde 2 defa 15er dakikalık iki mola ve yarım saatlik yemek molası var. Ancak mesaii saatleri bölümünde yemek 1 saat olarak gösterliyolar. Yemek molası 30dkdan hesaplarsak ben haftada 2 saat 45 dakika fazla çalısıyorum. fakat yine dedigim gibi mesaai saatleri bölümünde yemek saatinin 1 saat olarak gösterilmesi davada aleyhime bir durum arz eder mi? Bunu merak ettim. Teşekkürler..

  1. Yunus bey, ara dinlenme süreleri nasıl gösterilirse gösterilsin; önemli olan sizin fiili dinlenme sürelerinizdir. Hakkınızı aramanızı öneririm. Ama mahkemede bu durumu ispat etmeniz gerekeceğini unutmayın.

 24. Merhaba hanfendi 1.5 yildir calistigim isyerinde ayrilamak istiyorum fazla mesailerim bodroda gorunmuyor ve maasla verilmiyor 15 gun sonra elden veriliyor aldima dair imza atiyorum iş akdimi fes edip tazminat alabilirmiyim

  1. Oğuz bey, bu husus bir haklı fesih nedenidir. Önemli olan, mahkeme aşaması olursa, bu durumu ispat edebilmenizdir.

 25. merhabalar, bir firmada çalişmaktayim 4 yıldır satiş üzerine ve haftanın 3 gunu izin yapiyoruz bayram ve tatillerde çalişiyoruz mesai almaksizin aldigimiz maaş asgeriden gösteriliyor ama ortalama 3000 den aşagi almiyoruz şu an saatler fazla geldigi için işten ayrilmak istiyorum bununla ilgili kidem ve ihbar tazminatimi almak için nasil bir yol izlemeylim , ayriyeten yıllık ızınde kullandirilmiyor yardımcı olursanız sevinirim iyi çalişmalar

 26. merhaba bende (sözde) kurumsal bir firmada çalışıyorum. rutinimiz sabah 7 akşam 10 a döndü neredeyse. hatta bazı günler gece 12 de evlerimize gidiyor ve sabah 7 de tekrar işe gitmek zorunda bırakılıyoruz. Karşılığında ücret yerine fazla çalışma izni verileceğine dair belge imzalatılmasına rağmen bırakın izni kullanmak izin kelimesini bile telaffuz edemiyoruz. Bu durumun sonlandırılabilmesi veya insan gibi çalışabildiğimiz belirli mesai saatlerimizde verimli olabilmemiz adına ne yapmalıyız ? işimi seviyorum ancak artık sosyal hayatı geçtim ana baba çoluk çocuğumuzu bile göremez hale geldik. Desteğinizi rica ederim
  Saygılarımla

  1. Ferhat bey şikayette bulunabilirsiniz. Ama bu durumda, yazıda belirtilen risk ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Açıkçası ne yazık ki, pratik bir çıkış yolu bulunmamaktadır.

 27. Biz sabah 8 akşam 18 olarak çalışıyoruz. Patronumuzİş kanununa göre 16 dan sonra mesai vermesi gerekiyorken 18 den sonra hemde olması gereken ücretin çok altında ödeme yapıyor. Bordro kağıdında maaşımı yüksek gösterebilmek için maaşımı düşük gösterip mesailerimi hem erken saatte hemde de yüksekten gösteriyor güya kanunlara göre iş yapıyor kağıt üzerinde bir sürü düzmece rakamlar… Hakedişimin nerdeyse yarısını kazanıyorum. Bu durumda ne yapmalıyım haklı nedenle iş hakkımı fesh edebilirmiyim teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Haklı fesih yapsanız bile, sizin de söylediğiniz gibi, bordronuzda mesai ödemeleri görünüyorsa, bunun aksini nasıl ispatlayacaksınız?

 28. Şimdi benim anlamadığım çalışırken iş verenden aldığımız fazla mesai ücretinin neden geri vermek zorunda olduğumuz, ve iş verenin bu ahlaksızlık nedeniyle bizi işten çıkarabilmesi… Öncelikle hukukun tanımını bir öğrenmek lazım…

  Daha doğrusu nasıl bir ülkede yaşıyoruz ki bunlar yapılabiliyor onu açıklamak lazım…

  1. Emrah bey haklısınız; ancak uygulamada ne yazık ki, işini kaybetmek istemeyen işçiler bunu geri ödemektedir.

 29. Merhaba,
  Özel bir kurumda günde 12 saat (2 saati mola) olmak koşuluyla asgari ücretle 12 senedir çalışmaktayım.
  Fazla mesailerim hiç verilmedi. Yıllık izinden kesintiler yapıldı hep. Şuan çeşitli bahanelerle tazminat ödemesiz işten çıkarmaya çalışıyorlar. İşe devam etsek dahi yıldırma politikasıyla baskı kuracaklarına eminim. Size sorum:
  – Haftalık çalışma saati aşıldığı için haklı fesih imkanım var mı?
  – Eğer varsa kanıt için ne yapmam gerekiyor. (2 şahit bulsam yada ses kayıtlarıyla ispat yeterli olur mu?) (kameralar, haftalık çalışma çizelgesi yok maalesef.)

  1. Mustafa bey fazla mesailerin ödenmemesi bir haklı fesih sebebidir. Maaş bordrolarınızda hiç fazla mesai tahakkuku yoksa, tanık vb. yollarla bu durumu ispat etmeniz mümkündür.

   1. Cevabınız için teşekkür ederim. Kurum sürücü kursu. Şahit olarak çalışan personelin dışında kursa gelen öğrencileri göstermem mümkün mü?

     1. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Son bir sorum olacaktı.
      Maaş bordrosunda çalışma saati 12 saat çalıştığım halde 7,5 saat olarak gösteriliyor. Fazla mesailer eklenmemiş. Asgari ücret olarak gösterilmiş olup işverenden hiçbir alacağım yoktur ibaresi geçen bordroya her ay işime devam etmek adına zorunlu imza atıyorum. Tanıklar bu durumda da haklı fesih için geçerli oluyor mu?

     2. Mustafa bey, eğer bordroda 1 saat bile olsa, fazla mesai ödemesi varsa, tanıklar tek başına işe yaramaz. Ama hiç fazla mesai tahakkuku yoksa, imza bile atsanız, tanıkla aksini ispat etmeniz mümkündür.

 30. merhaba ben krumsal bi firmada 25 aydır çalışmaktayım bu çalışma şartlarında hem fazla çalıştırılıyoruz hemde normal bi şekilde mola haklarımızı bile kullanamıyoruz iş başvurusu yaptığımızda günlük 9 saat çalışaçağımızı söylendi fakat haftada bir gün iş başı 09,00 kapanış en erken 22,15 ile 22,45 arasında oluyo
  diğer günlerde her gün 30 dk ile 1,5 saat fazla çalışıyoruz yapıyoruz çalışma saatlerinide haftalık çalışma çizelgesi olarak bize zorla imzalatırıyorlar itiraz ettiğimiz zamanda kapıyı gösteriyorlar sözleşmemizde 2 sefer 15 dk ve 60 dk yemek molası olmasına rağmen hiç bir şekilde bunları kullanamıyoruz kullansak bile toplam günlük 45 dk geçmiyor maaş bordusunu istediğimiz zamanda e posta adresinize göderiyoruz diyorlar ama çalıştığım süre zarfında hiç göremedim bunun için neler yapmalıyım haklarımı nasıl savuna bilirim bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim

   1. merhaba cevabnız içnde çok tşk ederim ederim haklı fesih yapıp işten ayrıldığımız zaman her hangi bi sorun çıkmazmı örnek olarak bundan 3 ay önce bir arkadaşımız işten ayrılmak istedi istifasınıda yazdı bizimle ilgilenen müdür resmen tehtit etti eyer işten çıkarsan seni 25 madde de yargılarım dedi hiç bir yerde iş bulamasın dedi bunun böyle bi hakkı varmıdır sicili bozma gibi bunun hakkında bana bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler

    1. Bu konuda söylenenleri dikkate almayın. Sadece, haklı fesih yaptıktan sonra, işveren hakkınızı ödemezse sizi arabulucu ve mahkeme gibi uzun bir sürecin beklediğini bilmelisiniz.

 31. Merhaba ben 4 senedir kurumsal bir sirkette calismaktayim. 9 saat calisma soz konusu ve haftada bir gun 12 saat calisiyorum hicbir sekilde resmi tatil hakkimiz yok. maas bodromda mesai ucretim gozukmekte fakat imza atmassam maasimin yatmicagini soyluyolar mecburen imzalamak zorunda kaliyorum bu durumu is verenle konustum fakat hicbir sekilde mesai ucretinin olmadigini ve mecbur bu sartlarda calisacagimi istemiyorsam istifa edip cikmami dile getiriyorlar fakat ben isimi seviyorum bu durumda isimi birakirsam tazminat alma durumumda olmucak onuda dusunuyorum alo 170e sikayet ettim denetimciler geldi fakat delillerin yetersiz oldugunu dusunmusler ki o kadar personel bunu konusmusken. ne yapmam gerekiyor bana yardimci olur musunuz

 32. 2009 yılından beri aynı işyerinde tezgahtarlık yapıyorum.sigortam asgari ücret üzerinden kesintisiz olarak yatıyor.sabah 08.00 iş başı yapıyorum.kış aylarında 19-00-19.30 gibi dükkan kapatıyoruz.yazları ise 21.30 civarlarını buluyor dükkan kapatmamız.daha doğrusu yaz kış akşam ezanından sonra kapatıyoruz dükkanı.kışları 10,yazları da 13 saat ortalama ile çalışıyorum.gün içinde 5-10 dk zaruri ihtiyaçlarım dışında mola olmuyor.yemeği bile ayaküstü atıştırıyorum.iş yerinde tek çalışanım.akşam çıkış saatlerinde bir türlü anlaşamıyoruz.artık yılların verdiği yorgunluk var.3 çocuk babası olduğum için işimden de ayrılmak istemiyorum ama hakkımın yendiğini düşününce kahroluyorum.9 yıllık sürede hiç mesai ücreti almadım.2200 tl maaşım var.işten ayrılma durumumda tazminat haklarımı alabilir miyim?.bu konuda haklarım için neler yapmalıyım?

  1. Merhaba. Bahsettiklerinize göre, kıdem tazminatı alarak işten ayrılabileceğinizi düşünüyorum. Ama bunu, noterden ihtarname çekerek ve haklı fesih yaparak gerçekleştirmelisiniz.

 33. Kurumsal bir firmada çalışmaktayım işkurdan şahsıma yazı geldi kurum denetleme geçirmiş ve fazla çalışma ücretimin ödenmediği tespit edilmiş belli bir tutar hesaplanmış ben başvuru yapmadım bu yazı ile ne yapmalıyım

  1. Esra hanım halen çalışıyorsanız iki seçeneğiniz var demektir. Ya bu yazıyı gerekçe göstererek haklı fesih yapabilirsiniz ya da ödenmeyen fazla mesailerinizi işverenden talep edebilirsiniz.

 34. İyı günler bir benzin istasyonunda 2 seneyi askindir calisiyorum. Bu surecin cogunda aylik 43 48 saat arasi fazladan mesai yapmaktayiz ancak bordromuza sadece 22 saat yansitilmaktadir. Son 4 aylik bordrolarima imza atmadim ancak isimizi kaybetmek istemedigimiz icin gecen seneki bordrolarimi imzalamak zorunda birakildim.Şahit ve avukat araciligiyla,hakli nedenle fesih yoluna gidersem mesai,izin ve tazminat ucret haklarimizi alabilirmiyiz.

  1. Can bey, imzaladığınız bordro dönemleriyle ilgili, fazla mesai yapıp ücretini eksik aldığınızı ancak YAZILI delillerle ispat edebilirsiniz. Ne yazık ki, bu durumda tanık beyanları kabul edilmeyecektir.

 35. Slm ben resmi tatillerde calismama ragmen 1.5 yildir hic mesai verilmedi bordroda imzalamadik hic.noterden sozlesmemi feshettim.3 gerekce gosterdim 1. Mesailerim verilmeedi. 2.gorevim disinda olan tibbi ve hayati risk tasiyan atik toplatiliyo belgem olmamasina ragmen. 3. Bizden zorunlu emeklilik icin kesilen tutar 2 ay gecmesine ragmen sigorta sirketine yatirilmamis.bunlar gecerli fesih sebebimidir sizce.

  1. Arif bey, kesin bir şey söylemek zor olsa da, bahsettiğiniz kadarıyla haklı fesih sebebi gibi görünüyor.

 36. Merhaba. Il saglik mudurlugunde kiralik arac soforu olarak kurum bizim maasimizi yururlukteki asgari ucretin %15 fazlasi olarak belirlemis fakat arac sahibi elden 1300 lira maas veriyor. Ve ayda bir pazar 24 saat defin nobeti tutuyoruz 10 gun ust uste sigara ihbari nobeti tutuyoruz. hafta ici sabah 8 aksam 5 mesai mesaiden sonra aksam 5 sabah 8 sigara nobeti sabah 8 tekrar mesaiye geliyoruz. Hic bir fazla mesai ucreti yada izin
  verilmiyor ki maasimizida zaten asgari ucretten az aliyoruz. Bu durumda ne yapabilirim

  1. Selim bey, Alo 170’i arayarak şikayette bulunabilir ve işyerinde teftiş talep edebilirsiniz.

 37. Merhaba, çalışmakta olduğum firma mesai ücretlerimi 10tl üzerinden yatırıyordu. Maaş Bodrosu imzalatılmadığı için maaş bodrosunda mesai ücretimiz kaç tl den hesaplandığını bilmiyorduk. Bu ay maaş bodromuz ilk defa imzalatıldı. Ben şuan mesaiye kalmıyorum ama kalan arkadaşlarımız şunu farketti. Örneğin Mart ayında 40 saat mesaisi olan kişi 400 tl para aldı ancak maaş bodrosunda 17 saat yazıyor 22 tl den maaş bodrosunda işlem yapılmış. Ben şimdi mesai kalmıyorum lakin geçmiş senelere ait mesailerim hep eksik yatmış bu eksik yatan ücretleri alma hakkım var mı. Belirsiz iş sözleşmesi imzaladık ayrıca resmi tatillerde de çalışıyoruz bunları da alma hakkımız var mı. Teşekkür ederim

  1. Erdal bey, elbette hakkınız vardır. Ücretlerde zamanaşımı 5 yıl olduğu için, geriye dönük en çok 5 yılın ücretlerini mahkeme aracılığıyla alabilirsiniz.

 38. Özel bir şirkette kepçe operatör ü olarak çalışıyorum her gün 2 3 saat fazla çalışıyorum aylıkçı olduğumuz için bize mesai vermiyorlar ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mustafa bey, haftalık çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa, fazla mesai ücretinizin de ödenmesi gerekir.

 39. Ben 3 yıldır bir firmada çalışıyorum yılda 768 saat ortalama mesai yapiyorum isverenim de ortalama aylık bana 300 tl gibi mesai ucreti ödüyor yani eksik ödüyor..işten çıktıktan sonra dava acsam bu diğer mesailerimi alabilirmiyim..yada bir öneriniz olursa sevinirim çünkü artık çalışacak gücüm kalmadı ve tazminatın da yansni istemiyorum..

  1. Murat bey, fazla mesaileriniz ödenmediği için haklı fesih yapabilirsiniz. Sonrasında ise dava açarak fazla mesai alacaklarınızı da talep edebilirsiniz. Ama fazla mesai alacaklarında zamanaşımının 5 yıl olduğunu, yani bugün dava açsanız, en çok geriye dönük 5 yıllık fazla mesai ücretinizi alabileceğinizi unutmayın.

 40. Merhaba. 4.2 yıldır özel sektörde çalışıyorum retın yöneticisi olarak. Bu süre zarfında bizler yani reyon yöneticileri olarak normal personelden hergün yarım saat erken gelip yarım saat geç çıkıyoruz. Ortalama olaraktan hesapladım geriye dönüş olaraktan çalıştığım süre zarfında 350 saat fazla mesayi 30 gün full çalışma full çalışmalar günlük 4 saatten 120 saat ayrıcada 20 günlük gece çalışması yaptım oda toplamda 240 saat gece çalışması hadi bunun 160 saati çalışma sayılsın ama 80 saatte orda fazla çalışmam var. Kısaca toplamda. 550 saatlik fazla çalışmam mevcut ama bunların hepsi kayıt dışı (parmak okutma.kart basma.imza atma) gibi şeyler bizler departman yöneticisi olduğumuz için yoktur haliylede kayıtta yoktur. Sadece geriye dönük 40 günlük kamera kaydı ver ve o günlerde normal çalışmamız var ne yazıkki. Bu durumda iş yerinde çalışan veya daha önceden benimşe aynı dönemde çalışan kişiler şahitlik yapmaları benim için yeterli olurmu.

 41. Merhaba size bir sorum olacak
  1 yıldır Calıstıgim is yerimden 2 ay once is bitti gerekcesiyle cikartildim tazminatimi aldim fakat bu bir yillik zamanda gunluk fazladan 2 saat mesai yaptirdilar özel gunlerde ve bayramlardada calistik bazi aylar 3 pazar bazi aylar 4 pazar calistik
  Mesaileri istedigimizde ise bu ay yaticak obur ay yaticak diye hep oyaladir en sonunda mesaileri sirket onaylamiyor dediler sorum şu simdi ben dava acip bu mesaileri alma hakkim varmi

  1. Evet, fazla mesai ücreti 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatabilirsiniz.

 42. Merhaba benim sizinle paylaşmak istediğim bir sorunum var.
  Biz taserondan kadro geçen ogg’yiz bir devlet hastanesinde 3 kişi çalışıyoruz. Hastane bize fazla mesai bize vermemek için bize ara boşluk çıkartıyor ve normalde biz 24 saat usulü tek kişi çalışıyoruz.
  1. Sorumuz fazla mesai ve saatleri. Bize nöbet listesinde ilk nöbeti almak gündüz 08.00 – 10.00 daha 10.00- 12.00 arası boşluk 12.00 – 15.00 arası tekrar ise başlama 15.00 – 17.00 arası tekrar boşluk 17.00- 08.00 ise devam. Kurumun böyle çalışma nöbeti çıkarmaya hakkı var mı? Bu boşluk saatleri arasında bir vaka olsa biz ne kadar sorumluyuz.
  2. Tek kişi çalışmak yasal mi ? Eğer değilse bunu en etkili şekilde nasıl 2 kişiye çıkarabiliriz tabii öyle bir hakkımız varsa.
  Şimdiden teşekkürler..

  1. Merhaba. Tek kişi çalışmak İş Kanunu bakımından yasaldır. Ama özel kanunlarınızı bilmemiz mümkün olmaz. Çalışma şekline gelince; bu sistemde bir kişi mi çalışıyor? Öyleyse, bu kişi daha sonra kaç gün dinleniyor?

 43. Merhaba, yaklaşık 4-5 aydır çalıştığım bir firma var, işe girerkene sözleşme imzalatılacaktı ancak unutuldu. Bugün ise mesai ücreti ödenmediği halde mesaiye kalmadığımdan dolayı işveren beni iştem çıkartmaya karar verdi. Benim böyle bir durumda nasıl bir yol izlemem gerekir ?

  1. Mahmut bey işveren haksız görünüyor. Bu durumda sizi ihbar süresi kullandırmadan çıkarırsa, ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Başkaca bir tazminat hakkınız bulunmamaktadır.

 44. Mrb size bir sorum olacak ben özel bir sektörde müdür yardımcısı yim we bizim müdür yardımcısı olduğumuz için bize mesayi yok we bizim çalışma saatimiz 9 saat ama biz haftanın 1 veya 2 günü 11 saaten fazla çalıştırılıyoruz we bizimle beraber aynı yönetici olan arkadaşlarımız ise 7 saat weya 8 saat calistoriliyorlar nedeni ise bayan olmaları biz şefkiyat alıyoruz ama bayan arkadaşlarımıza yazmiyorlar nedeni ise bayan olmaları bu konuyla ilgili ne yapmam lazım bi hak talep edebilirmiyim ..

 45. Merhaba.. Bir konu hakkında bilginize ihtiyacım var… yaklaşık 6 yıldır özel sektörde satış danışmanı olarak çalışmaktayım.. bu süre zarfında dini bayramlara (ramazan-kurban) yakın süreçte (en az 10 gün kala) sabah 10:00 gece 24:00 e kadar haftalık izin kullanmaksızın çalıştırılıyoruz ve buna istinaden herhangi bir fazla mesai ücreti veya ekstra izin verilmiyor… konuyla alakalı gecen yıl (2017) BİMER’e şikayette bulundum.. teftiş için gelen müfettiş incelemesi sonucunda çalışan personele fazla mesai ücreti işveren tarafından ödendi.. Fakat bu yıl ramazan bayramına 11 gün kala tekrar aynı şekilde sabah 10:00 gece 24:00 a kadar (14 saat) izinsiz zorunlu olarak fazla çalıştırıldık ve karşılığında herhangi bir ödeme veya izin verilmedi.. Herhangi bir iyileştirmeyede gidilmedi.. Bu sebeplerden ötürü haklı fesih hakkına sahip miyim? Şikayetimi yine aynı şekilde BİMER aracılığıyla yapmalıyım? Konuyla alakalı yardımcı olursanız sevinirim… İyi çalışmalar.

  1. Bimer’e tekrar başvurmanız gerekmez. Zaten geçen sene tespit yapılmış. Bu sene de aynı şey yaşandıysa, haklı fesih yapabilirsiniz.

 46. Merhaba ben 6 aydır özel sektörde çalışıyorum. Günlük 12.5 çalışıyoruz sabah 8 akşam 8:30 a kadar resmî bayramlarda da çalışıyoruz ama mesaii alamıyoruz söylediğimizde ise işten çıkarmakla tehdit ediliyoruz. Borçlarımız var ve işsiz kalmamak içinde mecburen çalışıyoruz. Ne yapmamız gerekiyor yardımcı olur musunuz?

  1. Sinan bey, sorunuzun cevabını aslında yazımızda verdik. Ya haklı fesih yaparak hakkınızı aramalısınız ya da çalışmaya devam etmeli ve işten ayrıldığınızda dava açarak hakkınızı aramalısınız. Ne yazık ki başka bir yolu yok.

 47. Merhabalar kolay gelsin öncelikle.Ben bir restaurantta 3.5 yıldır garsonluk yapıyorum ve haftada yaklaşık olarak 70 saate yakın çalışıyorum(bu çok ağır saatlerr) ve heray aldığımız
  ürün satışlarından aldığımız primimimiz var bunlar hepsini bankaya yatırmakdansa elden primin birazını diğer kalanınıda bankaya yatırdıkları cusi miktarı 65 tl ile 80 tl arası (fazla mesai diye yazıyor) ki değil o benm primim bir kısmını ve geri kalan bir kısmınıda(fazla mesai ücreti olarak yazıyor ki değilhesap hareketlerinde) tek taraflı olarak feshedip tazminata hak kazanırmıyım heray imzaladığım brüt ücrette 2000 küsür yazıyor

 48. Merhaba ben kurumsal şirkete çalışıyorum bir ay boyunca 18.00 dan sonra mesaiye kalanları her akşam evlerine bırakıyoruz saat 21.00 da kurumdan alır bırakırım 57saat mesai yaptım ama yöneticim 18 saat mesai verdi benim geç saatlere kadar çalıştığıma dair kamera kayıtları mevcut bu benim hakkım dediğim halde fazla mesaikerimi verme di bu konuda ne yapabiliriz teşekkür ederim

  1. Ali bey aslında sorunuzun cevabı yazıda var. Ya haklı fesih yapmalı ya da çalışmaya devam etmelisiniz.

 49. Merhaba ben yaklaşık 5 senedir aynı işyerinde çalışıyorum çalıştığım sektör hazır beton ve çalışma saatleri çok üzün günlük en az 12 saat hafta tatili 15 günde bir senelik izin yaptırmıyor ve sabah akşam sevkiyat görevlisi olduğum iş yerinde personel servisi çektiriyor lar bunun karşılığında fazla mesai ücreti servis çekme ücreti ve maaşımı asgari olarak bankaya yatırıyor agi mi vermiyor maaşımda diyorlar ve yaşadığım sıkıntı dan dolayı istifa etmeden işten çıktım personel müdürü ile tartışıp tekrar işe gitmek istemiyorum şimdi ne yapmam gerekir

  1. Aykut bey, bahsettiğiniz bu durum açıkçası hazır beton işyerilerinin birçoğunda mevcut. Madem işten ayrıldınız, bir an önce noter kanalıyla haklı fesih bildiriminde bulunmanız yararınıza olacaktır.

 50. 2buçuk yıldır bir şirkete çalişiyom ve günlük 13sat mesayi ödenmiyor çocuk parası vermiuor asgari ücret yıllık izin yok aylık 3gün bayramlarda ful çalişiyorum asgari ücret dışında bankaya yatan yok ne yapabilitim

  1. Serhat bey, iki seçeneğiniz var. Ya bu şekilde çalışmaya devam edecekseniz ya da haklı fesih yapıp haklarınızı yasal yollarla arayacaksınız. Üçüncü bir seçenek olarak Alo 170’e şikayette bulunabilirsiniz.

 51. Merhaba

  1.5 yildir ayni sirkette calisiyorum dıs kaynak bir firma. Haftada 6 gün 09:00 -18.30 çalısmamiz gerekiyor. Yalnız yetkililerimiz 09:00 18:00 arasi calistigi icin 18:00 da cıkıs yapiyoruz mecburen. Ve molalar yemekler dusuldugu zaman calisma saatimiz 7 saat 25 dakika olarak hesapliyorlar. Bu durumda ay bazinda hafta bazinda calisma saatimiz doldurmus olmuyoruz ve fazla mesaai yatmiyor. Bu konuda yardimci olabilirmisiniz.

 52. Kardesim ne bicim bir ulkede yasiyoruz.illa sikayetmi etmemiz lazim.etsekde yok belge lazim yok sahitlazim. Siz gidip bakacaksiniz evraklara siz gidip soracaksiniz iscilere hakkinizi aliyormusunuz diye.neden isyerleri denetlenmiyor.devletin memuru orda oturuyor catir catir maasini aliyor.magduruz elimiz kolumuz bagli birsey yapamiyoruz.cunku borcluyuz.isten cikartirlar diye kimse sikayet edemiyor. Adam mesaileri elden veriyor zarfin icinde imza yok bisey yok icinde sadece para var ben sana bunu nasil belgeliyim.haftanin 7 gunu calisiyoruz kamera kayitlarinda ,iceri giris cikislarda yuz tanima sistemlerinde mevcut.170 sikayet ettik.bizim yetkimiz yok kamera kayitlarina bakamazmis ssk.kardesim alt tarafi iceri girip bu adamlarin giris cikis raporlarina bakacaksiniz.adamin bodrosuna bakacaksiniz bu kadar herseyi isciye zorlastirmayin.birazda iscinin tarafonda olsun bu kanunlar yeter.

 53. Merhaba ben iki sezondur ozel sektorde calisiyorum 3 ay falan ayni sektor otel isletmeciligi ve iki sezonda da gunluk hep 10 saat calissiyorz buda haftada 15 saat mesai oluyot bunu vermiyorlar ama ise girerken de soyluyorlar gunluk 10 saat calisicagimizi ise girmek zorunda oldugumuz icin kabul ediyoruz mecbur ne yapmamiz gerekiyor her hangi bi sikayet etme gibi bi hakkimiz varmi

 54. Merhaba 13 yıldır özel bir şirkette kasiyer olarak çalışmaktayım vardiyalı şekilde çalışıyoruz ama kişiler arası vardiyada zaman zaman haksızlık yapılıyor misal haftada bana 3 gün sabahçılık verilirken diğer arkadaşa 5 gün veriliyor ve bu dönüşümlü olmuyor en son bayramda çalıştığım 1 gün mesaim yatırılmadı ve önceki yıllarda hamilelik dönemimde akşam 8 den sonra çalışmam yasakken kapanışa bırakıldım yani 10 a kadar çalıştırıldım şimdi işten çıkmak istiyorum dayanamıyorum artık hakzsızlıklara bunları sebep göstererek tazminat isteme hakkım varmıdır bu konuda yol gösterirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Gözde hanım, hamilelik dönemi çalışmalarınızın üzerinden 6 iş gününden fazla zaman geçtiği için bu gerekçeyle fesih yapamazsınız. Vardiya değişimi için de kesin bir şey söyleyemem. Ücretinizin ödenmemesi evet bir haklı fesih sebebidir; ancak bundan başka bir ücret ödememe durumu oldu mu?

 55. Ayda kanunen 180 saat calistirilmasi gerekirken bizim magaza 195 saat calistiriyor..ayrica fazlasi cabasi fakat ay sonu 180 saate ayarlayarak bize evrak imzalatiyorlar..atmak mecbiriyetindesin ekmek icin..fazla mesai yatmiyor..
  Nasil hakli cikabiliriz..

  1. Alican bey işten ayrılınca bir şekilde hakkınızı ararsınız. Ama ondan önce açıkçası yapabileceğiniz çok şey yok.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

YouTube kanalımıza üye olan ziyaretçilerimizin yorumları öncelikle cevaplanmaktadır. Yorum yaptığınız kullanıcı adıyla YouTube kullanıcı adınızın aynı olması yeterlidir.