OHAL döneminde kıdem tazminatı ödenir mi?

OHAL’de kıdem tazminatı olur mu?

Kıdem tazminatının hangi hallerde hak edileceği bellidir. Bu haller 1475 sayılı İş Kanununun 14üncü maddesinde tek tek sayılmıştır. Bu hallerden birine uyarak işten ayrılan işçi, kıdem tazminatını alabilecektir. Peki OHAL döneminde bu haller askıya alınabilir mi?

OHAL döneminde işçi hakları

Ohal denince insanların akıllarına; hukukun işlevini kaybettiği, temel hakların askıya alındığı bir durum gelse de, aslında öyle değildir. OHAL döneminde bazı hakların askıya alınması daha kolay olmakla birlikte, bütün temel hakların otomatik olarak askıya alınması söz konusu değildir. İş Kanunu da aynı şekilde yürürlüktedir ve bütün hükümleri aynı şekilde etkisini sürdürmektedir.

OHAL’de kıdem tazminatı

Ohal döneminde işçi çıkarılıp çıkarılamayacağını daha önce yazmıştım. Daha sonra, işçinin Ohal’de istifa edip edemeyeceğini de yazmıştım. Bu yazıları yazmaya beni iten sebep, benzer soruların ziyaretçilerden sürekli gelmesiydi. Bugün de aynı şekilde, kıdem tazminatı hakkının askıda olup olmadığı ya da taksitle ödenip ödenemeyeceği hususlarında sorular alıyorum.

Kıdem tazminatı halen yürürlüktedir

olağanüstü halde kıdem tazminatı

OHAL dönemi itibariyle, kıdem tazminatı bakımından farklı bir uygulama bulunmamaktadır. Kanundaki kıdem tazminatı alma şartlarını taşıyan işçiye kıdem tazminatı ödenecektir. Hatta, OHAL döneminde olunduğu için bunun taksitle ödenebilmesi de mümkün değildir. Taksitle kıdem tazminatı ödemek için, tıpkı normal zamanlarda olduğu gibi işçinin onayının alınması gerekir.

SONUÇ

İş Kanununun işçilere ve işverenlere tanıdığı hak ve yetkiler, hâlen aynı şekilde yürürlüktedir. Öyle ki OHAL döneminde işçi de çıkarılabilir, işçi istifa da edebilir, kıdem tazminatı da alınabilir. Önemli olan, normal zamanlarda olduğu gibi kıdem tazminatı alma şartlarının işçi tarafından sağlanmış olmasıdır. Aynı şekilde, olağanüstü hal döneminde kıdem tazminatının taksitle ödenebileceği inanışı da yanlıştır; kıdem tazminatının taksitle ödenebilmesi için işçinin onayı gerekmektedir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

5 Yorum

  1. iyi calısmalar….Maasımın odenmedıgı ıcın isverenden odenmesını ıstedım ardından takıp eden gunde bana işe gelme denıldı ve bu sure haftasonuna denk geldıgı ıcın notere yada herhangı bır kuruma basvuramadım. Bu salı gunu ılk iş olarak notere gidicem…Ayrıca bu maaş odenmeyen surede aynı ısyerınde beraber calıstıgım ıs arkadaslarım odemelerını elden aldılar departman sefım maasını aldı ben ve benımle beraber 3 kısı daha hıc bır sekılde ucret almadık maaş ayrımcılıgıda yapıldı nasıl bır yol izlemelıyım ısveren bızı dukkanada almıyor ne yapmamız lazım
    Not:subat ayının maaşını 2 taksıtte ve mart ayının maasını nısan 21 olmasına rahmen daha alamadım.

    1. Metin bey, noterden ihtarname çekin ve durumu ihtarname de belirtin. Sonrasında ödeme yapılmazsa mecburen arabulucuya başvurarak hakkınızı aramanız gerekecek.

  2. 09.12.2016 ohal kapsamında işten atıldım sebebi ise üstüme atılan iftirallar pkk kck ile irtibatı iltisaki bu yazı sözde ohal veriyor ve ben mahkemeyi kazandım mahkeme bütün araştırmamı bile yaptı ohal büroya resmi yazı yazdı şahsımın pkk kck ile bi bağlantısı varmı yokmu diye ohal büro cevabında şahsın irtibatı bulunmamaktadır yazısı vermiş peki bu kanunen suç değilmi bu mesnetsiz iftirayı atmak ekmeğinden etmek ne yapmalıyım saygılarımla

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.