Olağanüstü hal boyunca işçi çıkarmak yasak mı?

Olağanüstü hal süresince işçi çıkarılabilir mi?

Bilindiği üzere ülkemizde 21.07.2016 tarihinden itibaren 90 gün süreyle olağanüstü hal ilan edildi. Bunun sonucu olarak da bir takım kısıtlamaların gündeme gelmesi bekleniyor. Bunlardan birisi de işçilerin işten çıkarılmalarıyla ilgilidir. Peki işçilerle ilgili, olağanüstü halin getirdiği sınırlamalar nelerdir?

Olağanüstü hal nedir?

Anayasamızda yer alan hükümlere göre; anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması hallerinde, Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Milli Güvenlik Kurulunun da görüşünü aldıktan sonra yurdun bir veya birden fazla bölgesinde veya bütününde, süresi altı ayı geçmemek üzere olağanüstü hal ilan edebilmektedir. Bu kapsamda bir takım sınırlamalar ve olağan üstü uygulamalar olacak ve işçiler de doğal olarak bundan etkilenecektir.

Olağanüstü hal kanununda işçilere yönelik hükümler

Olağanüstü hal ilan edildiğine uygulanacak hükümler ve bunların esasları Olağanüstü Hal Kanunu ile belirlenmiştir. Bu kanunun 11inci maddesinde de işçileri ilgilendiren bir fıkra bulunmaktadır. Buna göre; işçinin isteği, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, sağlık sebepleri, normal emeklilik ve belirli süresinin bitişi nedeniyle hizmet akdinin sona ermesi veya feshi dışında kalan hallerde işçi çıkartmalarını işverenin de durumunu dikkate alarak üç aylık bir süreyi aşmamak kaydıyla izne bağlamak veya ertelemek, alınacak tedbirler arasında sayılmıştır.

İşçi çıkarılması sınırlanabilir

Yukarıdaki hükümden de anlaşılacağı üzere bazı hallerde işçi çıkarma tedbir olarak izne bağlanabilmekte ya da olağanüstü hal süresince ertelenebilmektedir. Ancak aşağıda yazılı hallerde izin ya da erteleme söz konusu olmamaktadır.

 • İşçinin istifa etmesi
 • İş Kanununun 24 ve 25inci maddelerinin II. Fıkrasında yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı haller ve I. Fıkrasında yer alan sağlık sebepleri nedeniyle işten ayrılmak / işten çıkarmak
 • İşçinin emeklilik nedeniyle ayrılmak istemesi
 • Belirli süreli bir iş sözleşmesinin süresinin bitmesi nedeniyle işten ayrılmak / işten çıkarmak

Diğer hallerde ne olacak?

Bir başka deyişle yukarıda sıraladığım haller gündeme geldiğinde, izin ya da erteleme kararı dikkate alınmayacaktır. Ancak bu haller dışında işçi çıkarılmak istendiğinde, alınan tedbir kararına göre ya izin alınacak ya da işçinin işten çıkarılması ertelenecektir.

Yazılı tedbir kararı şart

Olağanüstü hal kanununda yer alan bu sınırlama, ancak yetkili makamlarca alınan yazılı bir tedbir kararı ile mümkün alabilecektir. Yani kanundaki bu maddenin varlığı, tek başına izin ya da erteleme için yeterli değildir. Olağanüstü hal ilan edilmişse bile, işverenlerin şu an için mevcut düzen ile devam etmeleri gerekmektedir. Ancak, bu konudaki bir izne bağlama ya da erteleme resmi olarak yayımlandığında, yukarıdaki hükümler geçerli hale gelecektir.

SONUÇ

olaganustu hal isci cikarilmasi

Gün itibariyle işçilerin işten çıkarılmasına ilişkin her hangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak yetkili makamların, yukarıda bahsettiğimiz tedbiri yazılı olarak alması ve ilan etmesi durumunda tüm işverenler bu kurallara uymakla mükelleftir.

Ancak burada unutulmaması gereken husus; işçi çıkarmanın her türlüsünün izne bağlanmayacağı ya da ertelenmeyeceği, işçinin kendi isteğiyle istifa etmesi, emeklilik nedeniyle işten ayrılmak istemesi, belirli süreli bir iş sözleşmesinin süresinin dolması ya da İş Kanununun 24/I ve 24/II ile 25/I ve 25/II maddeleri gereğince yapılacak fesihlerin geçerli olacağıdır.

Böyle bir izne bağlama ya da erteleme tedbirinin yazılı olarak alınması ve ilan edilmesi durumunda, yukarıda belirttiğim istisnalar dışında işçi çıkarılması izne bağlanabilecek veya olağanüstü hal süresince ertelenebilecektir.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

254 Yorum

  1. Elbette alabilirsiniz. Hukuken işten çıkış gerekçeniz, kıdem tazminatı almanızı gerektiriyorsa; olağanüstü hal buna engel değildir.

 1. 25/2-e maddesı gosterılerek ıs akdı fes edılen bır ıscı tazmınatı ıcın OHAL suresınce dava acabılırmı

 2. Ozel sektorde iki yildir calisiyorum isten ayrilmak istiyorum ama ohal oldugu icin isten ayrilamassin diyorlar dogrumudur..tesekkur aderim

  1. Böyle bir şey olabilir mi? Ayrılmanızda hiçbir sakınca yok. Hatta OHAL ile özel tedbir çıkarılsa dahi işçinin hâlen istifa hakkı mevcuttur.

 3. 15 yildir Yerel bi gazetede calisiyorum. Şimdi devlet gazeteyi feto’den dolayi kapatti tazminat alabilecekmiyim veya kimden alacağım.
  Simdiden tesekkurler

  1. Bu konuda biraz beklemenizde fayda var. Belki bir genelge yayımlanabilir. Ama eğer işyeriniz artık kapandıysa, şu an itibariyle muhatabınız eski işvereniniz olacaktır.

 4. Merhaba bugun itibari ile isten cikarildim. Nedeni de fabrika islerinin dusuk olmasi.. olaganustu hal olmasi sebebi ile hukuki yoldan ne yapabilirim

  1. Olağanüstü hal süresi boyunca her şey eskisi gibi devam edecek. Dolayısıyla normal bir zamanda hangi haklarınız varsa yine mevcuttur.

 5. Bu kapatılan tv, ajans, gazete vb. yerlerde çalışanlar tazminatlarını alabilecekler mi acaba? Tazminatları verilmezse ne gibi bir yol izlemeleri gerekir…

  1. Yazıda da belirttiğim üzere şu an için muhatapları eski işverenlerdir. Devlet, bu borçları üstlenmedikçe eski işverenlerinizden alacaklarınızı talep etmeniz gerekecektir.

 6. Merhaba taşeron firmada 5 aydır çalışıyorum ise girerken gece vardiyası diye anlastim hatta prim adlı ödeme de alıyorum gece calistgm için fakat beni gunduze cekmek istediler sozlu olarak ben kabul etmedim bana dediler is yerine almayoz devamsızlıktan cikartriz hak talep edemezsin ne yapmalıyım ihtar cekcem faydası olurmu

  1. Kanunen, sürekli gece vardiyasında çalıştırılmak zaten yasaktır. O nedenle bu sebepten işten ayrılırsanız haksız duruma düşebilirsiniz.

   1. Mustafa bey iyi günler tekrardan vardiye degisimlerinden işveren işçiden yazılı bi belge almadan vardiye değişimi yapabilirmi birde zor koşup yeni geçirmiş olduğu vardiyeye gitmeyecegimden gece vardiyendede seni içeri almıyoruz dediler haliyle devamsızlıktan seni cikarticaz deyip bi nevi psikolojik baskı diyelim beni iş yerine almadılar bende ihtar çektim noterden sizce yapmalıyım

 7. ohalde işyerimle anlaşmalı olarak işten ayrılıp tazminat haklarımı alıp işsizlik parası almaya başvurabilir miyim.

 8. İş yerinden başka şehire taşınacağımdan dolayı ayrılmak istiyorum 14 yıl çalışma sürem var iş veren ohal durumundan dolayı kendisi çıkış verebilir mi yoksa kendim istifamı etmeliyim muhasebeci ancak kendi isteğiyle çıkabilirsiniz diyor doğrumu teşekkürler.

  1. Bu nedenle işten ayrılırsanız kıdem tazminatınızı yitirebilirsiniz. OHAL boyunca işveren çıkış verebilir, bu şekilde olursa kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 9. gece vardiyası yapıyoruz 4 haftada 1 sırayla. gece vardiyası için ek ücret talep edebilirmiyim ve fark verilmezse gece vardiyasına gelmiyoruz deme hakkımız var mı, tazminatsız işten atabilirlermi ?

  1. Gece vardiyası için fazla çalışma talep edilmez. Ancak, gece çalışma süresi 7,5 saati geçiyorsa işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. (İşçi özel güvenlikse, turizm sektöründe ise, sağlık hizmetinde ise yine alamaz.)

 10. Merhaba, şuan ohal , acaba işyerim beni performans yetersizliği sebebiyle iiten çıkartabilir mi yoksa ertelemek zorundamı 3 ay sonraya??

 11. Merhaba güvenlik görevlisiyim beni olduğum yerden farklı bir bölgeye güvenlik personeli olarak verecekler ben bu yeri istemiyorum gibi tercihim olabilir mi veyahut iş veren beğenmediysen istifa et derse işsizlik maaşı alabilşr miyim olağanüstü hal zamanında

  1. İstifa ederseniz alamazsınız. Eğer iş sözleşmenizde, işverenin istediği yerde görev yapacağınızı peşinen kabul etmişseniz, şimdi de gitmek zorundasınızdır. Aksi takdirde kıdem tazminatınızı yitirebilirsiniz.

 12. İşyerinde 4 yıldır yönetici olarak çalışıyorum hiç bir sebeb ileri sürmeden 1ağostos 2016 tarihi itibarıyla süresi belirsiz sözleşmem olmasına rağmen işten çlkarılacağımı tarafıma sözlü olarak bildirdiler olağanüstü hal uygulaması döneminde kendim istemesem bile işten çıkarılabilirmiyim

  1. Evet çıkarılabilirsiniz. Olağanüstü hal ne çıkarılmanıza ne de hakkınızı aramanıza engel değildir.

 13. Merhaba, isten ayrilmak istiyorum. 2bucuk yildan fazladir cakisiyorum. Performansimi dusurup cikarildigimda herhangi bir ihbar tazminati alabilirmiyim

 14. Uzun zamandır çalıştığım iş yerim işten çıkarmak istese; Haklarımı ödememek için bahaneler üretip işten çıkartırsa, bu konu da ne yapabilirim? Şirket yüksek maaşlı elamanlarına çift bodro kullanıyor, ne yapılması gerekir?

  1. Yapabileceğiniz tek şey dava açmaktır. Bunun dışında yapabileceğiniz fazla bir şey ne yazık ki yok.

 15. Merhaba mustafa bey acil yardimiza ihtiyacim var.Ohal nedeniyle isten cikarilmalar iptal oldugu icin isveren isci cikiyomus gibi gosteriyor ve buda isciler olarak bize cok zarari var.boyle bi durumda isten cikarilsam issizlik maasi alabilicekmiyim ve bankaya issizlik sigortasi yaptirmistim onu alabilicekmiyim..nasil bir yol izlemem gerekir yardim edin..

  1. Öncelikle OHAL nedeniyle işçi çıkarmanın yasak olmadığını belirteyim. Eğer işveren sizi işten çıkarmış gibi gösterirse, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı haklarınızı yitireceğiniz gibi işsizlik maaşı da alamazsınız. Böyle bir durum yaşanırsa dava açmaktan başka bir yol yok. Böylece hem tazminatınızı hem de işsizlik maaşınızı mahkeme yoluyla almış olursunuz.

   1. Mustafa bey isveren isten cikariyor fakat isci kendisi cikmis gibi gosteriyor bu durumdaki haklarimiz nasil olur

 16. merhaba mustafa bey ben özel sektör çalışanıyım işverenim beni işten çıkarabilirmi ülkedeki kriz nedeniyle ?

 17. ohal nedeni ile memurların emeklilik talebi ve istifa taleplerinin kabul edilmemesi ile ilgili genelge yasal mıdır?

 18. Özel sektör çalışanıyım rahatsızlığım var ayakta duracak halim yok devlet hastanesine gittim rapor verilmesi yasak denildi veren doktora dava açılır denildi ben bu durumda ne yapmam gerek devamsızlıktan iş haklarımı fes edebilirler Nası yol çizmeliyim

  1. Geçmiş olsun. Eğer rapor almadan devamsızlık yaparsanız işten çıkarılabilir ve haklarınızı yitirebilirsiniz. Şu an için yapabileceğiniz bir şey maalesef yok.

 19. merh. özel bir hastanede çalışmaktayım ve 5 aylık hamileyim işyerim bana hiçbirşey söylemeden benim yerime eleman alıp iş öğretiyor ve bana halen birşey söylememekteler beni alt kadroya alıp caydırma polemiği uygulucaklarını duydum. ve 600gün primim 2,50 ay sonra doluyor ne yapmam gerekiyor çok tedirginim

  1. Şu an için yapılabilecek bir şey yok çünkü olması muhtemel gelişmelerden bahsediyorsunuz. İşten çıkarılırsanız tekrar yazın, değerlendirelim.

 20. Merhaba bizler ohalde kapatilan hastaneden ayrildik ciktik yada cikarildik maaslarimizi alamiyoruz tazminatlarimizi alamiyoruz isten cikarilmadik cikis kagitlarimizi veremiyorlar biz bu durumda ne yapacagiz

 21. Merhaba bı konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var.6 yıldan beri bir firmada satıs sorumlusu olarak çalışıyordum benımle birlikte 5 kişi işten çıkarıldık kıdem ihbar tazminatlarımız prim ve kalan izin günlerimiz hesaplanarak hesabımıza yattı şirket küçülmeye gittiğini ifade etti işsizlik maaşı için başvurumuzu yaptık. Bu konu ile ilgili ne yapabilirz tsk ederim

  1. Firma tazminatlarınızı ve diğer haklarınızı vermişse, şartların olması durumunda 1 ay içinde işe iade davası açabilirsiniz. Bunun için şu yazıma bakabilirsiniz.

 22. Merhabalar, 15 Mart tarihinde işe başladım. Dün akşam mesai saatimin bitimine 15 dakika kala işten çıkarıldığımı, sebep olarak ise performans düşüklüğünü gösterdiler. Bu durumun etik olmadığını akabinde hakkımı arayacağımı belirttim. OHAL zamanı böyle bir durum,işten çıkarma yasal bir durummudur. İşe devam etme durumum varmıdır.

  1. OHAL dönemiyle normal dönem arasında İş Kanunu bakımından şu anda bir fark yok. Normal şekilde hakkınızı arayabilirsiniz.

 23. Merhaba;
  2 aylık Deneme Süresi dolmadan işçi çıkartmak istiyoruz.Henüz 5 gün oldu işçi işe başlayalı ama deneme süresinde olumsuz. Deneme süresinde işveren feshinden sgk kodu 2 ‘den çıkarabilir miyiz?
  Teşekkürler

 24. Merhaba mustafa bey
  Kidem tazminatlari hesaplanirken alinan primler dahil edilmek zorundamidir yoksa sadece sabit maasimiz uzerinden mi hesaplanir?? Ornek olarak ben primlerimle 3500 tl burut aliyorum net maasim ise 1730 tl kidem tazminati hangi ucret uzerinden hesaplanir?? Ve aldigimiz yemek multinet lerde dahil edilirmi ?

 25. Merhabalar!!! Ohal süreci içinde 1 hafta önce herhangi bir soruşturma ifade almaksızın ve araştırma yapmaksızın 22 nolu madde ile işten çıkarıldım. Tarafıma ne ihbar nede bilgi verildi işten çıkarıldıktan 5 gün sonra benim arayıp sormam ile haberim oldu. Haklarımı ne şekilde arayabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim. TEŞEKKÜRLER

 26. Bugün işten çıkarıldm..ohalden dolayı valilikten izin çıkmadiğını o yüzden çıkış yapamadıklarını ancak kendi istifamı vermem gerektiğini söylediler bu doğrumudur

 27. Mustafa, bey ben 12-02-2016 tarihinde doğum yaptım şu an ücretsiz izin kullanıyorum sigorta girişim 1999 3600 dan yararlanıyorum ama ben issizliğimide. Almak istiyorum tekrar çalışmayı düşünmüyorum ve ihtiyacım lduğu icin işsizlik benim için önemli ne yapabilirim

 28. merhaba mustafa bey,ben kamuda taşeron işçisiyim,6.5 yıldır burada çalışıyorum.emekliliğimi hak edeli 2 yıl oldu.bu ay emekli olmayı düşünüyorum.ama işveren şirket OHAL den dolayı dilekce kabul edilmiyor dedi.başka bir taşeron firma yetkilisine sordum yok öyle bir uygulama emeklilik dilekceni verebilirsin dedi.bir de tazminatım nasıl ve neye göre hesaplanıyor haklarım nelerdir..teşekkür ederim..

  1. Dilekçe vererek emekli olabilirsiniz. Tazminat konusunda ise sitede yazılmış birçok yazı var. Lütfen kontrol ediniz.

 29. Merhaba 3 yıllık bankacıyım ve herhangi bir soruşturmam olaksızın uyarı yapılmaan banka beni işten çıkarabilir mi?Performans konusundada başarılıyım kötü örnek oluşacak bir durumum yok.

 30. iyi günler işveren sigorta primlerimizi düşük yatırıyor kalan maaşımızı elden alıyoruz. bu yasal mı şikayet etsek haklarımızı alabilir miyiz? teşekkür ederim

  1. Elbette yasal değildir. Ancak bunun kanıtlanması çok zordur. Yine de Alo 170’i arayarak şansınızı denemenizi tavsiye ederim.

 31. Merhabalar benk bir kamu bankasinsa 7 yili askindir calisiyordum sizde bilirsinizki 2005 den bu yana bankalar memur statusunde personel almamakta belirsiz sureli isci statusu ile calismaktaydim ohal kapsaminda is akdimiz 4 ayri veya ile belirten ve hic bir savunma almadan is akdim fesh edildi khk de bu sebeplerden biridir. Tazminatimiz verilecehi belirtildi fakat 14 gin gecmesine ragmen herhangi bir bilgilendirme ve tazminat yok. Benim tazminati bekleyip ve almadanmi is mahmesine basvurmam gerekir yada is akdi feshi ile 1 ay sureyi dikkate alarakmi basvurmam gerekir tesekkurler

  1. İşe iade davası açacaksanız bunun için 1 ay süreniz olduğunu unutmayın. Zaten işe iade ile kıdem tazminatı aynı dava istenmez. O nedenle öncelikle bekleyip 1 ay dolmadan hemen önce işe iade davası açabilirsiniz.

 32. Merhaba; malum surecten ötürü devlet aciga aliyor ozellesen bir çok buyuk firma personeli ohali bahane ederek ya da feto mensubu diye istifaya zorluyor. Kisi istifa etmez ise isveren isine son verecek heralde, bu durumda iscinin siciline olumsuz bir durum yansirmi ve kaybettiği isini geri alabilir mi?

 33. Merhaba mustafa bey ben 9 yildir ozel sektorde calismaktayim calistigim firma tum haklarimla tazminatim kidem tazminatimla beraber cikarticak ama ohal nedeniyle cikartamayacagini soyluyor ohalin bitmesini bekliyecekmisim ama ben bir an once cikmak istiyorum nasil bir yol izlemeliyim acaba

 34. ozel sektorde 4 senedir calisiyorum ve isten ayrilmam gerekiyordu patronum ile oturup konustuk ve benim cikisimi sgknin 4.maddesine gore yapip issizlik maasimin alinmasini sagliyacakti. peki ohalde onay alipta mi yapilmasi gerekiyor?

 35. Kamyda taseron isciyim ohalde bank asyada 17_25 aralık surecinde bureysel emekllilik policesi ödedidigim için isten cıkartıldım.issizlik maası,ihbar ve kıdemtazminatı veya ise geri dönüsüm olurmu. Tesekkur ederim

 36. Merhabalar
  2 yıl 9 aydır operasyon uzman yardımcısı olarak çalıştığım özel şirketten ayrılmak üzereyim. Bugüne kadar maaşıma Brüt 50 TL zam yaptılar. Mesailerimin karşılığı verilmedi. Uzman mesuliyetinde işlerin altından kalkmama rağmen terfim yapılmadı. Bu nedenle hakkım olan maaşın ve terfinin verilmesini istedim. Bu gerçekleşmezse işten çıkarmalarını rica ettim. Maaşımda iyileştirme yapılamayacağı ve terfimin verilemeyeceği söylendi. Kıdem tazminatını ayrılık ikramiyesi olarak vereceklerini ancak OHAL Nedeniyle işveren çıkışı yapamayacaklarını ilettiler. İşveren çıkışı yapılmazsa işsizlik maaşı alamam. İşveren çıkışı yapılmaz mı kesinlikle? İşsizlik maaşı alabilmemin başka bir yolu var mıdır? Bu süreçte atmam gereken adımlar, dikkat etmem gereken konular nelerdir?

  1. Şu anda işçi çıkışı verilebilmektedir. OHAL döneminde işçi çıkarılması hâlen yasaklanmamıştır.

 37. Mustafa Bey Merhaba,
  OHAL döneminde performans bahane edilerek işten çıkarıldım ve yapılan baskılar yüzünden işe iade davası ile işe dönmek istemiyorum. bunun dışında ohal de işten çıkarıldığım için tazminat davası açabiliyor muyum?
  Teşekkür ederim

 38. Merhaba
  Fetö terör örgütünden dolayı iş yerimize kayyum atanmıştı. 12 ağustos günü işten çıkarılmışız haberimiz yok. İki aydır maaş alamadık. Bununla birlikte yasal özlük haklarımızda verilmedi. 18. Maddeden işten çıkarılmışız. İşsizlik maaşına başvurabiliyotuz. Ne yapmamız gerek . 25 yıllık bir tazminat söz konusu. Ohal döneminde işten çıkarma olmadığını söylüyorlar. Bizim haberimiz yokken işten atılmışız. Daha dün öğrendik.

  1. OHAL döneminde işten çıkarma yapılabilir. Yapabileceğiniz tek şey alacaklarınız için dava açmak olsa gerek. Ancak bu durumda muhatabınızın eski işyeriniz olduğunu hatırlatırım.

 39. kamuda taşeron olarak 8.5 yıldır çalışıyordum.ohalden 36. maddeden bank asyada bireysel emekliliğim ödediğim için işime son verildi. bireysel emeklilik TMSF kapsamında olduğu için paramı çekmemiştim.Haksız yere işten çıkarıldığımı düşünüyorum. .kıdem ,ihbar tazminatı ve işe geri dönüşüm için ne yapmalıyım.

 40. Merhaba
  Bir kurumda 2 yildir çalışıyorum ve bugün 25/II madde gereği isten cikarildim herhangi bir uyari yazısı gelmediği halde kıdem tazminatı alabilirmiyim alamaxsam yargı yolu açık mıdır cevap verirseniz sevinirim

  1. İşvereniniz kıdem tazminatınızı ödemezse ve siz almanız gerektiğini düşünüyorsanız elbette dava açabilirsiniz.

   1. Sayın Mustafa bey ben 1988 yılında işçi olarak kamuda işe başladım. Askerlik borçlanmamı da ödedim . Fakat khk ile 01.09.2016 tarihinde iş hakkım tek taraflı kamu benim iş hakkımı fesih yoluyla sonlandırdı. Ben SGK na emeklilik dilekçemi verdim. Çalıştığım kuruma kıdem ve ihbar tazmınatım ve iki yıllık iki adet senelik iznimin ödemesi talebinde dilekçemi verdim. Kurum müdürüne bölge müdürlüğümüz dilekçeyi kabul etme demiş. Bende kuruma APS ile iadeli taahhütlü tekrar gönderdim. Ayrıca il valilik makamına işime tekrar dönmem için verilen kararın düzeltilmesi için dilekçe verdim. Ayrıca 1998 yılında geçirdiğim iş kazası sebebiyle SGK % 15.20 sakatlık oranımı belirtmişti. Ayrıca iki yıl önce valilik il deftardarlık müdürlüğünce tekrar özürlülük oranım belirtilenesin işleminde %56 olarak hastane raporu ile belirtti. Defterdarlığın belirttiği tarihte SGK ya başvurdum ama SGK defterdarlık raporu %56 oranı kabul etmeyip beni tekrar hastaneye sevk etti aynı hastaneye gittim benim sakatlık oranımı %56 belirten hastane kararı SGK verecek size bildirirler dedi. SGK’ dan gelen yazıda özürlü oranımın değişmediğini belirttiler. Çalıştığım kurum DSİ. İle hakkımı tek taraflı fesih yaptığı gibi maaşımı 15 gün olarak ödedi. İş mahkemesine başvuracağım Afyon’ da hiçbir avukat davamı almıyor çünkü benim gibi iş hakkı fesih olan sebepten dolayı dava alan avukatları gözaltına alıyorlar ne yapacağım konusunda yardımcı olursanız sevinirim mübarek Kurban bayramınızı kutlar esenlikler dilerim. Saygılarımla

    1. Geçmiş olsun. Siz zaten olayı özetlemişsiniz. Bir avukatla anlaşamazsanız davayı kendiniz de açabilirsiniz.

 41. ohalde kapatılan vakıf üni. hastanelerinden birinde çalışmaktaydım çalıştıgımız kuruma önce kayyum atandı sonra kapatıldı. maaşlarımızı ve tazminatlarımızı alamadık. söz konusu yasada iş veren öder diyor alacakları ama ortada ne bir vakıf nede iş veren var bizler haklarımızı nasıl alacagız. kapanmadan önce kayyum atandıgı için devlettenmi. yoksa çalıştıgımız kurumu devralan kurumlardan mı alacagız alacaklarımızı

 42. mrb mustafa bey bende arkadaslar gibi ohalden dolayı isden cıkarıldım sadace sebeb olarak bankakın birinde hesabım olması.hic bir savunma almadan kanun hükmunde karar nameyle isden cikarildim . işe iade davası aca bilirmiyim gecmişe donuk alacakları mı alabilirmiyim.Dava acma hakkıniz yok diyorlar dogrumu

 43. khk ile kamu görevinde çıkarılan kamu işçisi kıdem tazminatı alabilir mi, alamaz ise hangi maddeye istinaden alamaz

 44. Merhaba. 26 aydır çalıştığım iş yerinden 4. madde ile işveren keyfi olarak işten çıkardı (tazminatımı vermedi ve bu konuda gerekli yasal işlemleri başlatıyorum). OHAL ortamında ihbar tazminat süresi konusunda normal koşullara göre fark var mıdır? Yani 15 günlük hesaptan daha farklı (daha fazla) isteme hakkım var mıdır?
  Teşekkürler.

 45. Merhaba, DAha önce Bank Asyada çalışırken 17 ve 25 aralık olaylarından rahatsızlık duyduğumdan ,daha düşük maaşla Albarakatuŕke geçtim.2 yıl 14 gün çalışmam mevcut iken ,fetö soruşturması kapsamında ismim listeye bir şekilde girdiğinden kurum bundan rahatsizlık duyduğundan karşılıklı ikale yöntemi ile anlaşarak ayrılmayı ve iki yılllık tazminatımı ödeyeceklerini bildirdiler.Kurum rahatsız olduğu kadar bende bu yapıdan rahatsızlık duymamdan dolayı kabul etmedim.Bu arada savcılıktan adıma herhangi bir takikat veya yakalama kararı mevcut olmadığına dair yazı alıp kuruma vermeme rağmen kabul edilmedi.Emniyete de gidip adıma her hangi bir araştırma veya tahkikat olmadığını,sorgyya alınanlardan ismimin geçmesi,nedeniyle listede ismimin olduğu söylendi.İkale ile anlaşmayı kabul etmedim ancak tekrar arayarak kabul etmezsem işten çıkarılma nedenini FETÖ bağlantılı yazarsak işe giremesiin diye tehtit edildim.Bunun üzerine mahkemelerin uzun süreceğini düşünetek anlaşarak ayrıldım.Ancak işsizlik sigortasından da yararlanamıyorum.Bu durumda nasıl bir yol izeyebilirim.

  1. Anlaştığınıza göre işsizlik maaşından yararlanamamanız normal. Anlaşmayıp davalık olsaydınız belki olabilirdi. Yine de kurumunuzla görüşüp, mümkünse SGK çıkış kodunun değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Ancak bunun ne kadar mümkün olabileceğini bilemiyorum.

 46. Merhaba 9 aydır özel sektörde çalışıyorum kendi isteğimle işten istifa etsem bile tazminat alırmıyım?
  Teşekkürler

  1. Hayır alamazsınız. Hatta ihbar sürelerine uymazsanız, ihbar tazminatı ödemek durumunda kalabilirsiniz.

 47. Merhaba kamun kurulusunda taşören işçi olarak 9 yıldır çalışmaktaydım ohalde isten cikarildim sebep sorduğumda esinizin durumu diye sebep gösterdiler eşimin eski işi bahane edilerek işten çıkarıldım bu durumda hangi yollara başvurmalıyım. Ayni kurumda başka bi arkadaş da babasi bahanesi ile çıkarıldı işsizlik maasi alamıyor tazminat hakkinizda yok denildi lütfen yardımci olur musunuz

 48. Merhaba Mustafa bey,2 buçuk aydır çalışmakta olduğum işyeri herhangi bir sebep göstermeden ohal sürecinde iş aktimi fesh etti.ihbar tazminatimi resmi ve maaşın gayri resmi odedigi kısmını elden olmak üzere odedi.bu durumda ne yapabilirim ve iş veren için herhangi bir cezası varmıdır bu durumun.tesekkur ederim.

  1. Bahsettiğiniz kadarıyla işveren, haklarınızı ödemiş. İşçi çıkarmanın her hangi bir cezası yoktur.

 49. MERHABA babamın rahatsızlıgından dolayı iş verenden çıkış almak istiyorum 7 ay kaldı emekliligime o hal engel olurmu teşekkürler.

 50. Bugun isten cikarildim butun haklarimi aldim ohalin bana faydasi ne olur bide butun haklarimi aldim ise iade acabilirmiyim

  1. Ohalin size hiçbir faydası olmaz. Kıdem tazminatınız başta olmak üzere haklarınızı almışsanız işe iade davanız reddedilecektir.

 51. Merhaba 29 ağustosta işten cıkarıldım disiplin kurulu kararı ile sucum gece vardiyasında diş ağrımdan dolatı uyuya kalmam sabahında dra gittimve yapılan tedavinin ve hastalılığım belgeleyen evrağı sundum ile sendikalıyım sendika sekilde arkamda durmadı işveren bana kendimin istafaa etmemi teklif etti siciline işyeri huzurunu bozma ve iş kurallarına uymama die bi maddenin işlenceğini soyledi. Tazminatısız cİKİs verildi ne yapmam gerekir tesekkürlet

 52. merhaba , özel bir şirkette 15.02.2016 tarihinde işe başladım 1 ay deneme süreci olacak denildi fakat 1 ay sonunda işkura bağlı çalışmamı istediler 6 ay işkura bağlı çalıştım 24.09.2016 tarihi itibariyle ssk lı olarak çalışıyorum ve 3 aylık hamileyim işverenim eziyetler etmeye başladı muhasebe görevlisi olmama rağmen odamı havalandır çay getir kahvaltı hazırla şeklinde emir kipinde konuşmalar falan…. çalışma saatim sabah 78 akşam 18 olmasına rağmen akşam 18:00 da çıktığımda beni cepten arayıp burası devlet dairesi değil işim bitti hadi gidiyorum deyip elimi kolumu sallayıp gidemezmişim heryerde kamera var 7/24 telefondan bilgisayardan izleniyoruz ve psikolojik baskı yapmaya başladı işten çıkmam yada çıkarılmam durumunda haklarım ne olur

  1. Merhaba. Bahsettiğiniz durumlara dayanarak işten ayrılırsanız ve anlaşmazlık iş mahkemesine taşınırsa, bu hususları ispatlamanız gerekir. Ancak işyerinde başka kanunsuz uygulamalar varsa bunları gerekçe göstererek işten ayrılabilirsiniz. Örneğin fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesi, hafta tatili kullandırılmaması vb. Size tavsiyem site genelini okuyarak bilgi sahibi olmanız yönündedir.

 53. 1-Kamuda taşeron olarak çalışan kişi işten çıkış kodu 36 ( ohal ve khk 667-668) den çıkartılabilir mi..Zira bu kod kapatılan özel sağlık kuruluşlarındaki çalışanları kapsamıyor mu.
  2-Bu koddan çıkartılan kişi ilerde kamu da veya özele iş başvurusu yada çalışabilirmi.

  1. Birinci sorunuzla ilgili ne yazık ki bilgim yok. Ama bu şekilde bile olsa, işten çıkarılan bir işçinin her zaman başka bir işe başvurabileceği kanaatindeyim. Bunun önünde yasal bir engel bulunmamaktadır.

 54. Merhaba geçmişte tarih yazmadan istifa yazmıştım VE bunu yöneticim ele geçirmiş 2 seneyi geçti çalışmaya başlayalı sonradan tarih yazılıp işten çıkarılabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Bu, elbette olabilir. Ancak olması durumunda, mahkeme somut durum değerlendirecek ve ona göre karar verecektir. Tarihsiz istifa dilekçenizi, ikna olursa geçersiz de kabul edebilir.

 55. mrb turizm çalışanıyım 3 yılıdır aynı otelde çalışıyorum herhangi bir yanlış durum haricinde ohal durmunda işvereni beni işten çıkartabilir mi?hangi gerekçeyle çıkartabilir?

  1. Şu an itibariyle, işçi çıkarma bakımından normal dönemlerden bir fark bulunmamaktadır.

 56. Merhaba Mustafa Bey,
  Özel bir şirkette çalışırken iş akdim gerekçw gösterilmeden feshedildi. İhbarnamede herhangi bir kanun madde ya da fıkrasına bağlanmamış. Sadece işin gerekleri sebebi ifadesi yer almaktadır. İşe iade davası dışında hakkımı nasıl arayabiliriz?
  Teşekkürler

  1. Önceliğiniz işe iade davası olmalı. Bu davayı tamamladıktan sonra da diğer haklarınız için dava açmanız yararınıza alacaktır.

 57. Merhaba hocam, ben milli eğitime bağlı sürücü kursunda müdürüm ve paramı alamadığım için istifa etmek istiyorum ohaldeyiz herhangi bir sorun olur mu acaba? kpssye girdim ve memur olmak istiyorum herhangi bri sorun çıkar mı? Benim istifamla beraber yeni müdürin atamasını birlikte vereceğiz milli eğitime lütfen yardım edin. şimdiden teşekkürler

  1. Ohal’in şu anda çalışma hayatına bir etkisi bulunmamaktadır. İstifa etmenizde bir sakınca olmadığı kanaatindeyim.

 58. Mustafa Bey
  Kıdem tazmınatım kayyum atandığı için verilmiyor davayı istediğim zaman açabilirmiyim, yoksa ohalın kalkmasını beklıyeyım

 59. merhaba 4 yıldır aynı işyerinde aralıksız çalışıyorum. işveren işsizlik maaşı alabileceğim şekilde işten çıkışımı verirse işsizlik maaşı alabilir miyim ohal durumu olumsuzluk yaratır mı

 60. Mustafa Bey,
  Belki yanlış yere yazıyorum ama bu kıdem tazminatlarının bankaya yatması ve bankadan almak içinde bazı şartların olduğu basında eksik veya fazla bildirilmektedir. Bunun açıklayıcı bir yazınız mevcut mu? Ben 5 yıldır çalıştığım şirketten bunun için işten çıkarılmayı bile düşünüyorum. Bankaya geçeceği bir tarih var mı?

  1. Sanırım kıdem tazminatı fonundan bahsediyorsunuz. Bu konu yıllardır gündemde ama henüz yasalaşmış bir şey yok. O nedenle her hangi bir tarih verilmesi de mümkün değil.

 61. Merhaba işyerinde görev yerimi değiştirmek istediler fakat kabul etmedim(sabit vardiya çalışıyorum sabit tatil günüm var. gececeğim bölümde vardiyalı,haftasonu tatilim yok,soğuk alanda çalışıcağım, tamamen çalışma koşullarım değişiyor açıkcası).Sendikalı olduğum için işyerinde kurul toplandı ve kurulda çıkan karara göre oraya geçmem söylendi. Kabul etmek zorunda mıyım? Eğer kabul etmiyorum dersem işveren çıkışı mı verir mi? Avukata danıştığımda “işyeri kurulu olsa bile sizin rızanız olmadan değişiklik yapamazlar” dedi. Nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Bunun için iş sözleşmenizi incelemeniz gerekir. Sözleşmede, işverenin böyle bir değişiklik talebini peşinen kabul ettiğinize dair bir hüküm varsa, geçmeniz gerekebilir. İş sözleşmenizi incelemeden yapılan yorumları dikkate almamanızı öneririm.

 62. MERHABA MUSTAFA BEY ÖZEL BİR ŞİRKETTE 3 YILDIR ÇALIŞMAKTAYIM İŞTEN KENDİ İSTEĞİMLE ÇIKARSAM TAZMİNAT ALABİLİRMİYİM

 63. Merhaba Mustafa bey babam belediyede kadrolu işçi .. Belediye emekli olacaksın diye dayatıyormuş .. Olmasa bir sıkıntı olur mu ve olursa eğer Ohalin emekliliğe bir zararı var mı ???

  1. Belediyenin hangi gerekçeyle emekli olmasını talep ettiğini bilemediğim için yorum yapmam doğru olmayacaktır.

 64. merhaba Mustafa Bey
  özel sektörde 2 yıldır çalışıyorum ohal kapsamı içinde işime son verilebilir mi mevcut kanunlarımız buna izin veriyor mu ve de işten çıkarıldıktan sonra işsizlik maaşına başvurabilir miyim?teşekkürler..

  1. Merhaba, OHAL süresince işten çıkarılma yasaklanmamıştır. OHAL’den bağımsız olarak İş Kanunu yürürlüktedir.

   1. Mustafa bey iplik fabrikasinda çalışıyorum 5 yıl oldu bazi nedenlerden dolayi çıkış istedim kimse ilgilenmedi ayrica maaşım diyer görev arkadaslarimdan düşük cikisimi vermek istemiyorlar bende sendikaya gittim ihtar çektiler cekilen ihtarda fabrikanin avukatı asılsız nedenler sunulmus dedi ve benden savunma istedi lutfen yardim edin

    1. Merhaba, benim yapabileceğim bir şey olduğunu düşünmüyorum ne yazık ki. Yapmanız gereken, vereceğiniz savunmada daha önceki iddialarınızın doğruluğunu kanıtlamaktan ibarettir.

 65. Mrb ben bir fabrikada taşoron olarak calisiyorum 24 gun var senemin dolmasina 19 gun sonra evleniyorum tazminatimi alabilir miyim veya beni isten cikartabilirler mi kendi isteklerine bagli

  1. Evlendikten sonra bir yıl içinde işten ayrılırsanız kıdem tazminatınızı ödemek zorundalar. Ama dikkat edin, işten ayrıldığınızda işyerinde en az 1 yıl kıdeminiz olsun. Aksi takdirde kıdem tazminatı alamazsınız.

 66. Sayın mustafa BAYSALöncelikle herkezin sorusuna cevap yazdığınız için teşekkür ederim Benim Yiğenim Türk hava yollarında 15 senedir hostes olarak çalışıyor eski çalışanların yerine daha ucuz maaşlı eleman alacaklarından dolayı ohali bahane ederek eski işçileri çıkarmaya başladılar ve tazminat vermeden bir çok arkadaşını işten çıkrdılar bu kanuni bir şeymidir yani ohal süresince iş veren çıkardığı işçisine tazminat ödemez diye bir kanun varmıdır

  1. Tuncay bey, elbette ki böyle bir kural yok. Ancak işçinin çıkışı, 36-OHAL/PYD çıkış koduyla ve gerekçesiyle verilmişse kıdem tazminatı ödenmez. Bu durumda bile, aksi her zaman iş mahkemesinde iddia edilebilir.

 67. Merhaba ,
  ben 11 yıdlır bir özel sektörde calısıyorum,işyerinde işler iyi gitmediği için beni işten cıkarıyorlar,
  ihbar sürem başladı,iş çıktıgımda maddi haklarım ne olacaktır .

  1. Bu gerekçeyle çıkarıyorlarsa kıdem tazminatınızı ve varsa kullanmadığınız yıllık izin ücretlerinizi almanız gerekir.

   1. öncelikle cevap için tesekkür ederim.
    ilave olarak işsizlik güvencesi adı altında ayrıca iyi niyet ve sici temiz olunca 3 yada 5 aylık maaş damı veriliyormu?
    diğer sorumda OHAL durumundan dolayı bazı kurumsal şirketler işçi çıkartamıyormuş,yasakmış, dogrumu?

    1. Rica ederim. Böyle bir maaş uygulaması yok. OHAL döneminde hiçbir şirketin işçi çıkarmasının ya da hiçbir işçinin işten ayrılmasının önünde kanuni bir engel bulunmamaktadır.

 68. MERHABA MUSTAFA BEY BEN EYLÜLÜN 1 İNDE İŞE GİRDİM ŞUAN 1AY 20 GÜN ÇALIŞMIŞ OLDUM AMA HİÇ MAAŞ ALMADIM SİGORTAMIN YATIP YATMADIGINIDA BİLMİYORUM TURKİYE.GOV SİTESİNDEN GÖREMİYORUM HALA.SİZDEN RİCAM MAAŞIMI BİR AN ÖNCE ALABİLMEM İÇİN NE YAPMAM GEREKİR BUNU ÖĞRENMEK İSTİYORUM.İŞTEN ÇIKSAM PARAMI ALMADAN ÇIKIŞIMI VERMESEM PARAMI VERMEDEN ÇIKIŞI VEREBİLİRLERMİ….

  1. İşten bu gerekçeyle ayrılıp haklarınızı mahkeme aracılığıyla talep edebilirsiniz. Çalışmaya devam edecekseniz de, yapmanız gereken ALO 170’i arayarak şikayette bulunmak ve işyerinde inceleme yapılmasını talep etmekten ibarettir.

   1. Peki şikayet etsem kaç günde işleme alınır kaç günde gelirler bir bilginiz varmı.şikayet ettiğim için beni işten atarlarsa ne yapmam gerekir böyle bir hakları varmı. Mahkemeye versem avukat dosya parası vs. ücreti ödermiyim

    1. Şikayetin ne kadar sürede değerlendirileceğini bilmemiz mümkün olmaz. Şikayet ettiğiniz için işten çıkarılırsanız elbette tüm haklarınızı talep edebilirsiniz. Normalde avukat tutmanız zorunlu değil ama tutacaksanız elbette bunun bir maliyeti olacaktır.

 69. Merhaba Mustafa bey;
  7 aydır deri sektorunde pazarlamacı olarak calisiyorum . Aldığım maaş 3500₺ ancak sigortam 1900₺ olarak yatıyor işverenim islerin dusuk olmasi sebebiyle bu ay basında isfeshini tarafıma aktardı bu durumda haklarım nelerdir ne yapmam gerekiyor bu konuda önereceğiniz durum icin şimdiden teşekkür ediyorum

  1. Haklarınız ödenmediyse, notere giderek ihtarname çekin ve tüm alacaklarınızı talep edin. Yine ödenmezse, geriye dava yolu kalmaktadır.

 70. Hocam merhaba ben 3 yıldır özel bir şirkette çalışmaktayım. İşverenin durumu kötüye gidiyor ve birçok kişi işten ayrıldı.maaşlarımızı doğru düzgün alamıyoruz.işveren de durumlar kötü olmasına rağmen çıkış vermiyor.kendi isteğimle ayrılmam durumunda herhangi bir tazminat ya da işsizlik ödeneği almam mümkün mü.iyi çalışmalar

  1. Merhaba. Ne yazık ki işlerin kötüye gitmesi tek başına bir haklı fesih gerekçesi değildir. Ancak bu arada fazla çalışma ücretleriniz ödenmiyorsa ya da maaşlarınız gecikiyorsa bunun gibi haklı gerekçelerle işten ayrılmalısınız.

 71. Mustafa bey feto/pdy bahane edilerek 36. Koddan isime son verildi. Hangi mahkemeye dava acilmasi gerekir. Issizlik maasi alabilirmiyim. Sigortali yeni bir ise girmemde herhangi bir yasal engel bulunuyormu. Tesekkur ederim.

  1. 36. koddan çıkışınız verildiği için işsizlik maaşı bağlanmaz. Yeni bir işe girmede ise, bu durumun engel olmaması gerekir.

 72. Merhaba ozel bir sektörde çalışmaktayız sendikaya üye olduk bakanlıktan çoğunluk yazısı işverene geldi işveren buna itiraz etti bu arada yıldırma politikası uygulamaya başladı bir arkadaşımızı işten çıkardı bunun üzerine is bırakma eylemi yapıldı 3 gün sonunda herkesin cep telefonuna ihbarsız ve tazminatsız is akdiniz fesih erildi diye

 73. Mustafa Bey Merhaba;

  Size 2 tane sorum olacak, cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Eşime 30 ekim pazar günü bi şirketten teklif geldi 31 ekim pazartesi günü işe başladı, başka bir işyerinide bu yüzden reddetti. Ancak yeni girdiği şirket ertesi gün (1kasım da) işten çıkarttı istifa dilekçesi imzalattı. Bu işten de diğerinden de olmuş oldu. Mağduriyet yaşadık. Bu durumda ne yapabiliriz.

  Ne şanssızlık ki aynı gün bende işten çıkarıldım. 2 ay deneme süresini bahane ederek çıkışımı verdiler. yorumlarsanız çok sevinirim

  saygılarımla

  1. Merhaba. Anlattıklarınıza üzüldüm. Eşiniz istifa dilekçesi imzalamasaydı belki bazı haklarını talep edebilirdi. Ama şu an için yapacak bir şey yok. Siz de deneme süresinde çıkarıldığınız için her hangi bir hakkınız bulunmamaktadır.

 74. İyi günler mustafa bey milli savunma bakanlığına bağlı taşeron bir şirkette çalışmaktayım msb nin belirlemesine göre 113 kişilik kadromuzda 46 kişi çıkartılması istenmiş sizce olağan üstü halde bu yasalmı yasalsa eğer mağduriyetimizi devlet giderirmi giderse hangi şartlarda giderir not 113 kişilik personel yarısı er yemekhanesi yarısı öğrenci yemekhanesi personeliydi öğrenci yemekhanesi kapanması ve açılma tarihi belirsiz olması sebep göstere bilirlermi.

  1. Olağanüstü halin şu an işten çıkarmalar konusunda getirdiği özel bir düzenleme yok. Görünüşe bakılırsa işe iade davası açmanız gerekecek. Bunun için, fesih tarihinden itibaren 1 aylık süreniz olduğunu unutmayın.

 75. Mustafa bey merhaba,
  İstanbul merkezli bir şirketin Antalya ‘daki şubesinde çalışıyorum.Şube Nisan 2016 tarihinde faaliyetine başladı,31.12.2016 tarihi itibariyle kapanıyor,bizi işten çıkartıyorlar ve 3 aylık maaş tazminat vereceklerini söylüyorlar.İstifa kağıdını imzalamazsam haklarım ne olur ? işe iade davası açabilir miyim ? Ayrıca cumartesi hariç 8.30-18.30 arası çalışıyoruz,fazla mesai hakkımız var mı ? Teşekkürler.

  1. İşyeri fiilen kapanıyorsa, işe iade davası açılmasının gereği yoktur. İşyeri kapandıktan sonra, ödenmeyen alacaklarınız için dava açabilirsiniz. Haftada 45 saatin üzerine yapılan çalışmalar fazla çalışmadır, ona göre değerlendirebilirsiniz.

 76. İYİ ÇALIŞMALAR 11 AY 7 GÜNDÜR ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞMAKTAYIM. İŞYERİ FETÖ/PYD KAPSAMINDAN DOLAYI İŞÇİLERE ÇIKIŞ VERİYOR. BUGÜN İTİBARİYLE ÇIKIŞIMIZ OLACAK. 36 KODUYLA ÇIKIŞLARDA İHBAR TAZMİNATI HAKKIMIZ VARMI? YADA İŞVEREN TARAFINDAN MAAŞLARIMIZ ÖDENMEDİĞİ İLE ÇIKIŞ ALMAK İSTEDİĞİMDE HANGİ KOD İLE ÇIKIŞIMIZ OLACAK. BUNUNLA İLGİLİ ALACAKLARIMIN TAHSİLİ İÇİN İHTAR ÇEKMEMİZ GEREKLİMİ?

  1. 36 koduyla yapılan çıkışlarda ihbar tazminatı ödenmez. Ancak siz bu gerekçenin haklı olmadığını düşünüyorsanız, dava açarak aksini iddia edebilir ve tazminatınızı talep edebilirsiniz. Maaş alacağınız kalırsa da aynı şekilde dava açarak talep etmeniz gerekir.

 77. Merhaba Mustafa Bey,
  03.04.2014 tarihinde büyük bir firmaya ait avm nin yönetim kadrosunda yönetici olarak iş başı yaptım.
  Görevimle ilgili tüm işleri layığı ile yaparak en üst yönetimden hatta patronlardan sürekli övgüler aldım.
  Benim bağlı olduğum avm müdürü maalesef benden pek hoşlanmadığı için açık açık mobing yaptı ve ben bunu sürekli onunda üzerindeki müdüre ispatlı bir şekilde sürekli rapor ettim, son zamanlarda baskılar hakaret içeren tek taraflı tartışmalara döndü,bunun üzerine merkez yönetimden acil çözüm talep ettim,bunun üzerine avm müdürü ve benim iş başı yapmamıza yazılı bir talimat verilmediği halde müsade edilmeyek 6 gün çalışmamız engellendi,bizden savunma ve olaylara tanıklık eden mesai arkadaşlarımdan yazılı ifadeler alındı ve sözlü olarak haklı olduğum söylendi.
  7.gün IK çağırıp kararı yüzümüze söyleyerek işten atıldım.
  Neden olarak üst müdür ile tartışmış olmam gösterildi.
  Çıkış işlemleri yapılırken imzaladığım hiçbir evrağın kopyasını yada resmini vermediler.
  Ihbar ve kıdem tazminatlarını net maaş üzerinden hesaplayarak ciddi oranda eksik bir rakam çıkardılar.
  Maalesef baskı altında ibranameyi ve geriye dönük tüm bordroları imzalamak zorunda kaldım.
  Henüz ödemeyi banka hesabıma yapmadılar.
  Bu durumda işe iade davası açmam gerekirse öncesinde neler yapmak mantıklı olur?
  Diğer bir konu ise maaşımın bir bölümünün kayıt dışı elden verilmesidir.
  Dönüş yapabilirseniz çok sevinirim.

  Saygılarımla,

  1. Merhaba. Öncelikle şartları varsa, işe iade davası için 1 aylık süreniz olduğunu hatırlatırım. Bu nedenle ilk iş olarak bu davayı açmalısınız. İbraname imzalamanız önemli ancak şu yazımda belirttiğim şartların tamamını taşımayan bir ihbarnameye değer verilmemektedir. Tazminatlarınızın eksik yatması ya da elden maaş alma gibi durumlar ise mahkeme tarafından değerlendirecektir.

   1. Merhabalar ben bir hafta önce işe girdim işe girmem şöyle oldu bir arkadaşım is yerine giriş kartını basıyor ama üniformasını giymeden dışarı cikarak iş arkadaşınla kavga ediyor ve arkadaşını kasik bölgesinden bicakliyor ve bicaklanan kisi polis cagiriyr bu olay polise intikal ediyor ve olayi gerçekleştiren kisi sirket tarafindan is akdine son veriliyor sonrasinda isten atılan kişi işçi mahkemesine gidip sirkete dava açıyor geriye dönmek için bende işten atılan kişi yerine işe girdim eger bu kişinin işe dönmesi kararı verilme durumun da beni işten çıkarıp tekrar is akdi sona eren kisiyi işe alınabilir mi teşekkür ederim.

    1. Merhaba. Böyle bir şey olmaz. Sizi işvereniniz bu gerekçeyle işten çıkaramaz. Çıkarırsa ilgili tazminatları ödemesi gerekir.

 78. Merhaba mustafa bey. Ben saglik sektöründe taşeron isci olarak çalışıyorum. Is sozlesmemde olmayan is isteniyor bizden. Bunu ben ve bir kac arkadas kabul etmedik o yuzden ihbar aldik 8 hafta sonra isten cikartilacagiz. Ama kurum tazminat vermeyeceğini söylüyor. Hakkimizi nasil arariz

  1. Bu durumda ihbar sürenizin sonunda işten çıkarıldığınızda iş mahkemesine dava açarak hakkınızı aramanız gerekecek.

   1. Mustafa Bey ,

    Ekim 2016 da ihbar sürem basladı ,işlerin azalması nedeniyle Aralık ortasında işten ayrılmam gerek .bazı şirketler OHAL nedeniyle işçi çıkaramıyormus,böyle bir yasal yazılı tedbir yayınlandımı?Yani OHAL sürecin tek başına ilan edilmesi işçi cıkarmama ,izin ya da erteleme için yeterlimidir?bende bu duruma dayanarak itiraz edebilirmiyim?

 79. Merhabalar,
  Ohal oluşturan feto mali destek sağladığını iddiası ile yönetim kurulu başkanımız içeriye alındı 102gündür ne düzgün bir açıklama ne olacakgina dair bir gelişme mevcut. Son iki gün içinde bir toplantı ile kalmak isteyen kalsın gitmek isteyen gönderelim diyerek giris yapılır sonrasında üç ay belki de daha fazla ücretsiz izine göndereceklerini bildirdiler tüm personel ve üretim dahil.maaslarimiz bugün dahil olmak üzere yatmadi. Bu durumda hakkım olan kıdem ıhbar almam ve işsizlik almam mümkün olur mu¿ihbar gonderdigimde de durum nasıl degisir¿¿

 80. Mustafa bey merhaba yaklasik 3 aydir maas alamiyoruz bundan 1 ay once 1 tane yarim maas yatirdilar is kanununa gore 20 gun sonunda is borcundan kacinma hakkim var olaga üstü haller yangin sel vb. Hariç diyor ohal i bahane ederek maaş vermeyebilirmi

  1. Hayır, böyle bir gerekçe olmaz. Eğer, yangın sel vb. bir durum varsa bunlar gerekçe kabul edilir; ancak OHAL bir gerekçe değildir.

   1. Mustafa bey merhaba yaklaşık 3 hafta önce işten çıkartıldım gerekçe olarak yetersiz olduğumu söylediler.şirkette alacağım 3 günlik iznim vardı ve onu izin olarak kullandırıp çıkarttılar.Ben hakkımı aramak istiyorum hangi.kuruma şikayetçi olabilirim böyle bir durumda

 81. Merhaba mustafa bey, benim özel guvenlik kimlik kartıma emniyet tarafından feto kapsamında el konuldu ne yapacağımı bilmiyorum. Batman havalimanında çalışıyorum Valilik ohal bürosu taşeron özel şirket çalışanı olduğum için başvuruyu kabul etmiyor.ne yapacağımı bilemiyorum yardımcı olabilir misiniz

 82. mustafa bey merhaba,ben bir işte çalışırken özel sektörede baika bir işten teklif aldı ve işe başladım .bugün tam 17 gün oldu daha eğitim sürecimiz bile tamamlanmadan operasyonda zarar ettik diyip bugün çıkarışdığımızı bildirdiler.maaş dışında hiçbirşeyde vermek istemiyor.ben buradan teklif aldığım için diğe iki yıl çalıştığım şirkettende ayrıldım.şuan çok mağdur durumdayım.ne yapabilirim.bana belli bir miktar ücrey ödemeleri gerekuiyor mu?

  1. Açıkçası, eğer sözleşmeniz belirli süreli değilse ödeme yapmaları gerekmez. Yine de zarara uğradığınız iddiasıyla kötü niyet tazminatı talep edebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 83. Mustafa bey yardimci okursaniz cok sevinirim isyanbul merkezli buyuk bir sirketin antalya subesinde 5 yildir calisiyorum 31 ekim tarhinde ekonomik nedenleri gostererek calisitigim departmani kapatip diger departmanlardada adam eksiltmeye gittiler.ancak departmanda bir kisi hamile oldugu icin kaldi.ise iade davasi sizde acmalimiyim?kazanabilirniyim?

  1. Elbette açmalısınız. Burada, işverenin sizi çıkarırken ortaya koyduğu gerekçenin geçerliliği mahkemece sorgulanacaktır.

 84. Mustafa bey cok tesekkurler cevabiniz icin isten cikarilmadan once tazminatlarim hesaplandi ancak ise iade davasi acmak istiyorum sizinde onerdigiz gibi. ama herhangi bir dava acmicam die mevcut bir ibare vardi imzaladiklarim arasinda bu sorun olur mu ??

 85. meraba mustafa bey.bursada bi fabrikada çalışmaktayım. işe gireli 8 ay oldu.11 aylık sözleşmeli olarak işe alındım.11. ay sonunda çıkarıldığımda tazminat hakkım varmıdır.ohal süresince eğer çıkarılırsam nereye gidip hakkımı arayabilirim.birde işten çıkarmadan evvel 15 gün önceden işveren söylemeden iğ çıkışı verilirse imza atmamalımıyız ve nereye şikayet etmeliyiz.teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışıyorsanız ihbar süresi gündeme gelmez. Aynı zamanda kıdeminiz bir yılın altındaysa kıdem tazminatı da ödenmeyecektir.

 86. Merhaba Mustafa Bey,
  Kurumsal bir şirkette 9 yıldır çalışmaktayım. Doğum izninden döneli 2 ay oldu ancak döndüğümde eski çalıştığım projede eleman ihtiyacı olmadığı için beni boşa çıkarttılar ve hala uygun bir pozisyon olmadığı için bekletiyorlar. Sanırım amaçları beni işten çıkartmak ama OHAL den ötürü mü çıkartamıyorlar yoksa uzun yıllar çalıştığım için mi çıkartamıyorlar bilemiyorum. ben bu şirkette uygun bir pozisyonda çalışmak istiyorum.
  1. sorum beni işten çıkartabilirler mi? yoksa OHAL boyunca izin mi vermek zorundalar
  2. çıkartırlarsa ben bu durumda işe dönüş davası açarsam kazanabilir miyim?
  3.benim bu durumda şirketten talep etmem gereken şeyler nedir? haklarımı öğrenmek istiyorum.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim.

   1. Yanıtladığınız için teşekkür ederim. O zaman işyerim beni doğum sonrası olduğu için uygun bir pozisyonda çalıştırmak durumunda ancak yine de pozisyon bulamadığı için çıkartmak isterse yapabileceğim bir şey var mı? İstemezsem çıkmayabilir miyim ve ne kadar süreyle? Ekstra ne talep edebilirim bu durumda?

    1. Yine de isterlerse çıkarırlar. Ancak siz de bu durumda işe iade davası açarak hakkınızı arayabilirsiniz. Ayrıca eşit davranma ilkesine aykırılık tazminatı başta olmak üzere diğer alacaklarınızı da talep edebilirsiniz. Böyle bir durumda size en doğru bilgiyi bir avukat verecektir.

 87. Merhaba ben murat ozel sektorde ayni firmada 4 yildir calisiyordum calistigim isyerinde operatorluk bransindaydim daha sonra beni gecici olarak farkli bir bloga yani arada 8 kilometre fark var baska isletmeye gecici gorev emri verildi 1 sene 3 ay boyunca makine montajinda calistirildim. Daha sonra montaj bittikten sonra beni orda yine uretim operatoru yaptilar. 8 ay sonra ise bana senden verim alamiyoruz. Seni ambalaj kismina vericez gorevli vasifsiz olarak dediler. Ve bu benim hem ayligimda hem ikramiyemde gozle gorulur sekilde fark ediyodu bende neden vermek istiyosunuz deyince seninle calisamayiz sen cok sorunsoruyoaun dediler. Ve bana istifani sun git dediler. Istifami vermem.diye cevap verdim hicbir yerede imza atmadim. Ayni gun icerisinde iskur abgidip is uyusmazlik sikayetinde bulundum. Ertesi gun ogle uzeri calistigim gunlerin ucretini yatirmislar. Benim sonucum hala aciklanmadi 2 ay oldu sizce baska napmam gerekiyor

  1. İşten ayrıldığınızı varsayıyorum; İşkur sonucunu bekleyin ve lehinize çıktığı halde ödeme yapmazlarsa iş mahkemesine dava açın.

 88. Meraba bizim işyeri iflas etti fakat iflası şimdi devlete bildirecek bu durumda benim haklarım neolacak ben 6 yıldır orada çalışıyorum işkur dan faydalana bilirmiyim tazminattan ve içeride kalan ödenmemiş maaşlerimi nasil alabilirim şunada beklemedyız bır yere imza atmadım sigortam yılbaşına kadar ödenıcekmiş

  1. Çıkışınız fiilen verildikten sonra işsizlik maaşı için İşkura başvurarak durumunuzu öğrenebilirsiniz. Benzer şekilde diğer işçilik alacaklarınız için de öncelikle işten çıkarılmanız gerekmektedir.

 89. Merhaba Mustafa bey eşimle aynı iş yerinde aynı birimlerde çalışıyoruz.birim kısa süre sonra kapanacak ve bizi farklı birimlere mülakatla alıyorlar eşimle benim mülakatım olumlu geçmesine rağmen yönetici evli olmamız sebebiyle aynı birimde çalışamayacağımızı belirtti bize ve eşim vardiyalı sistemde kaldı ben sabit vardiyalı bir birime alındım ben eşimle aynı saatler içerisinde ve aynı birimde çalışmak istediğimi dile getirdim fakat bunun mümkün olmadığınınsöylüyorlar şimdi ama vardiyalı sistemde ikimizi de aylarca çalıştırdılar. Bu durumda Nasıl bir yol izleyebiliriz haklarımız neler ?

 90. Merhaba Mustafa bey ben türktelekomdan 02.11.2016 tarihinden bakanlıktan ismin geldi iş akdini fesh edeceğiz(fetöden)denildi.Ya karşılıklı anlaşarak yada tek taraflı fesh edileceğini belirttiler.Yani zorla anlaşarak ayrılmamı sağladılar.İmzalamazsam fetö sicili işleyeceğini söylediler.Bende baskı altında sağlıklı düşünemeyerek imzaladım.Tazminatımı da aldım.Bu şekilde işsizlik maaşı da alabileceğimi belirttiler başvuru yaptım maaş bağlandı.Fakat hiçbir delil gösterilmeden ayrılmak zorunda bırakıldı.Bu yapıyla bir bağlantım olmadı.Neyle suçlandığını dahi bilmiyorum.BİMER ve Valiliğe başvuruda bulundum.Sonuç ne olur bilmiyorum.Bu şekilde işe geri dönebilir miyim.Yada dava mı açmam gerekiyor.Teşekkürler.

  1. Siz istifa ederek ayrıldığınıza göre dava açsanız da yapacak bir şey olmadığı kanaatindeyim. Çünkü bahsettiğiniz tüm hususlar sözlü olarak geçmiş ve yazılı bir deliliniz bulunmamaktadır.

   1. mustafa bey merhaba bu durum ile bende karşılaştım ve aynı durum benim içinde geçerli alenen mobinge maruz kaldık onlarca arkadaşımız var 1 gün sonra istifa dilekçemi geri çeken bir yazı azıp başvurdum olumsuz karşıladılar dava açtık şahitlerimiz var.birim müdürlerimiz başta olmak üzere,onlarıda şahit yazdık istifaı düşünmediğime dair çalışma arkadaşlarımın şahitliği de olacak.istifa dilekçe örneği elimize tutuşturarak bu şekilde yazılması gerekiyor denilerek bize yazdırdılar hatta biz yazmadan yönetici uygundur yazısı bile hazırda bekliyordu. paylaşmak istedim saat 16:00 a kadar çalıştık 16:15 te istifa ettirdiler.

  2. mustafa bey ohalden 5102 sayılı yazı 6370 sayılı yazı şüpheli durum işten çıkarıldım belediyeden ben nasıl hakkımı arayabilirim kolay gelsin ….

 91. ohal den işten çıkarıldım kayyum atandığı için belediyeye 1 ay önce girişim yapılmasına rağmen işime son verildiler gerekçe ise 5102 yazılı sayı 6370 sayılı yazı şüpheli durum acaba şüpheli durum oluyormu şphe duyarak insanın işine son verme hakkı vamı acaba sucumuz varsa cezamız verilsin kolay gelsin

 92. Merhaba.

  Ohal sürecinde işçi ile anlaşarak ve tazminatini odeyerek işçiyi işten çıkarabiliyor muyuz . Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim saygılarımla Harun Tekin

 93. Selamlar mustafa bey ben bir çıkmazdayım bir kaç sorum var cevaplarsanız sevinirim ben 11 aydan beri işsizim 6 yıl özel bir şirkette çalışıyordum bana 2 hafta önceden söylemeleri gerekirdi öglene kadar çalıştım sonra işime son verdiklerini söylediler gerekçe ise verimsizlikmiş şirketimden şikayetçi olmadım tazminimi bütün ödemelerimi 3 gün içinde yaptılar yanlız işkur akayıtlıyım maş alıyorum iş bulunamadı daha bana ben kendi çalıştıgım işe geri dönebilirmiyim öyle bir imkan var mı? Yani 10 ay işsizlik aldım ama işkur iş bulamadı devlet işine geri dön diyebilirmi yoksa dava yoluyla geri dönebilirmiyim?

  1. Siz işten çıkarılmışsanız, tazminatlarınız ödenmişse, işsizlik maaşı da almışsanız, dava yoluyla eski işyerine dönme durumu söz konusu değildir.

 94. ohal kapsamında kapatılan gazetelerde calısan biriyım calıstıgım firma 28 temmuz gunu devlet tarafından kapatıldı işyeri sahibinin butun mal varlına banka hesaplarına el konuldu devlet muhatap olarak calıstımız iş yerini gösteriyor bu durumda eski işyeri bize ucretini nasıl öder devletin bize sahip cıkması lazım 17 calısan olarak zor durumdayız magduruz ne maasımızı nede kıdem tazmınatımızı alamıyoz milyonlarca kişi var devlet bize sahip cıkmalı

 95. 2 ay once isveren tarafindan isten cikarildim madde4 den.ve hala masimi ve belirledi tazminatimi alamadim.ne yapmam gerekiyo. Tesekkurler.

  1. Bu durumda bir ihtarname çekin ve alacağınız yine ödenmezse mecburen dava açmanız gerekecektir.

 96. Merhaba 20 yılı aşkın bir süredir özel bir şirkette çalışıyorum bulunduğum bölüm kapanması nedenli işime son verilmek isteniyor fakat emekliliğim için de gün sayım doldu fakat yaş için 18 ayım kaldı. Nasıl hak talep edebilirim kalna 18 ay için neler yapabilirim

  1. Kalan 18 ayınızı beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok. Bölüm kapatıldığı için işinize son veriliyorsa, kıdem tazminatı ve diğer haklarınızın da ödenmesi gerekiyor.

 97. Mrb efendim.2005 ten beri bir is yerinde calisyrum.ilk 5 yil sigortam yapilmamis.sonrasinda 3 ay kadr yapilmis.ve sonrasinda 3yil 7 ay kadr yapilmis.ve sonrasinda 16 ay kadr yapilmamis.ve sonrasinda sigortam yapilmis.ve benim calistgimi sigortasiz calsitgim donemlerdeki sigortali calisan arakadslarim biliyor yani sigortali ve sigortasiz toplamda 3600 gunu doldurmus bulunuyrum.tazminatimi alabiliyrmuyum.ikinci sorum ise askeri ucretin uc kati kadr maas aliyrum ve askeri ucretten odeniyor maasim bunun ispati mumkunmu

  1. 3600 günden tazminat alamazsınız çünkü önemli olan SGK kayıtlarıdır. Ancak ileride işten ayrıldıktan sonra dava açarak yatırılmayan günlerinizin primlerinin yatırılmasını sağlayabilirsiniz. Elden maaş ödeme ise ayrı bir sorun. Şu yazımdan bilgi edinebilirsiniz.

 98. Kolay gelsin efendim. Ben 8 senedir belediyenin iştiraki olan bir şirkette taşeron olarak görev yapmaktaydım. iş yerim beni malum bu son olaylardan dolayı 36. maddeden işten çıkardı. benden 8 senedir işsizlik maaşı kesintisi yapıldığı halde iş kur işsizlik maaşı vermedi.haklılar mı sizce değilse nasıl bir itiraz yolu izlemeliyim. 

  Şimdiden teşekkür ediyorum. Allaha emanet olun. Hakkınızı helal edin efendim..

  1. Çıkış kodunuz büyük ihtimalle 36 bildirildiğinden, İşkur size işsizlik maaşı bağlamayacaktır. Bu hususta İşkur kodla bağlı olduğundan, yapılabilecek bir şey bulunmamaktadır.

 99. Merhaba mustafa bey İstanbulda bi site yönetiminde muhasebeci olarak calısıyorum 1 yıl 6 aydır iş yeriyle bi sıkıntım yok olmadıda bugune kadar ama bu ay sonu ısten cıkılcak eleman var dıye dıye soyledıler. bize İŞ Sözleşmem yok girdim zaman yapmadılar ohal suresınce beni işten cıkartabılırlermi sebepsiz yere cıkartırsalarda hakkımı nerde araya bilirim? Bu arada işten cıkarma masraf azaltmak ıcın dıcekler bize Teşekkürler.

  1. İşçi çıkarmaya ya da işten çıkmaya şu anda OHALin bir etkisi bulunmamaktadır. Genel kurallar kapsamında durumunuzu değerlendirebilirsinz.

 100. Slm mustafa bey isten atildim 6370 sayili yazi supheli durum peki bu suphe durumu kanitlanmazsa bu maddeyi bize birakan suc islemiyomu nasilda boyle bu sucla suclaniyom suphe oluyormu isime donemibilirmiyim kanit olmazsa

 101. selam mustafa bey ohalden 6370 sayılı yazıya istinade şüpheli durum olarak işten çıkarıldım işkura başvuruyorum işkur dada 36 madde koyulmuş işsizlikte alamıyorum bu şüpheli durum ispatlanmasssa bu mağduriyetimi nasıl giderebilirim bu istirayı atan suçlu olmuyormu bu durmda kolay gelsin

 102. Mustafa bey ohal de işçi çıkarmak mümkün mü eğer işçi işinden ayrılmak istemiyorsa yine de tüm haklarını vererek işveren işcisini çıkarabilir mi dava açıp işe geri dönme yasasından faydalanabilirmiyim

 103. Merhaba Mustafa Bey. Ben belediyede taşeron olarak çalışıyordum. Feto / pdy kapsamında eşim KHK ile belediyeden ihraç edildi. Daha sonra benim de işime son verildi. Sozlememi yenileyemeyeceklerini söylediler. Yapilan arastirmlarda hakkimda olumsuz bir duruma rastlanmadi .Gerekçesi sadece eşimin ihraç olmasıymis.Bununla ilgili bu kapsamda ise iade davası açmak mantıklı olur mu. Tesekkurler

  1. İşe iade davası açma şartlarına sahipseniz, 1 ay içinde davanızı açabilirsiniz. 1 ayı geçirmeniz durumunda işe iade davası açamayacağınızı unutmayın.

  2. Ohal kapsamında eşim ihraç olduğu için bir kaç hukukçuya bu durumu danıştim fakat bu davayi açarsam kazanamayagim yonunde bir izlenim verdiler ve bunun sonunda tüm dava masraflarının üzerime kalacağını söylediler . Ben de dolayısıyla bi tedirgin oldum . Bu davayı açmak istiyorum ama çok kararsızım . Normal şartlarda kazanabilecegimi fakat konu eşimin fetoden ihraç olması neden gösterildiği için davanın olumsuz sonuçlanacagi yüksek ihtimal olduğu tarafıma yansıtılDi. Bu nedenle davayı açma konusundaki tereddutum budur .teşekkürler

 104. mustafa bey merhaba
  27 temmuzda hic bir bılgı verılmede işsden cıkarıldım.3 yıllık sözlesmem vardı.17 yıl 10 ayda calısdım sırkette .
  isten cıkarıldıgımda izinlıydım.sirket kapatıldı.
  hicbır sosyal hakkımı alamadım.duydugum kadarıyla tazmınatlarımız verılecekmıs.3 yıllık sözlesmem olan kısmı olan ücretıde alabılecekmıyım.vermez ler ıse yasal yollar varmıdır

 105. Merhaba Mustafa Bey; ben özel bir şirkette 2 senedir çalışıyorum, ben ve birkaç tane çalışan işçi sebepsiz bir şekilde işten cikartildik.bu durum da ohal nedeniyle maaş alabilirmiyim?teşekkür ediyorum.

 106. Merhaba mustafa bey ben 01/03/2006 ve 01/01/2009 akadar türktelekomda taşörön olarak çalıştım dahasonrada 01/02/2009 dan 02/01/2017 tarihindede üniversitede çalıştım tabi bunlar devletin kurumları vebana fetö/pdy muzahir yani yandaş firma da ssk kaydım var deyip işten attılar ssk kaydım 2008 deki çalıştığımız firmaya aitmiş ama bufirmaları biz seçmiyoruz işe iade davası açtım ama kazanamassın diyorlar kazansan da kurum almazmış sizden isteğim başka yolları varmı bu işten nasıl temizleniriz teşekkürler

 107. Merhaba efendim benim sigortam odeniyor yanliz maasimi elden aliyorum acaba ilerleyen gunde bana zorluk cikarmi

  1. Elbette çıkarabilir. Özellikle aldığınız maaş, resmiyette görünenden fazlaysa; ileride olası bir işten ayrılma halinde birçok hakkınız daha az hesaplanacak ve ödenecektir.

 108. merhaba
  calışdıhım iş yerini skg şikayet etim 2 gun sonra beni işden cakardılar
  ohalın bana ne gibi vadası olur

  1. Tevfik bey Ohalin size faydası da zararı da olmaz. Bu durumda şartlarınız varsa bir an önce işe iade davası açabilirsiniz. Bir avukatla görüşmelisiniz.

    1. Böyle bir şey yasal olmaz. Eğer bu gerekçeyle işten çıkarılırsanız, hakkınızı mahkemede arayabilirsiniz.

 109. merhaba
  1800 maaş alıyorum ama askirisini yatırıyorlar gerikalanı alden alıyordum fazla mesayi yaptırıyorlardı vermiyorlardı verdiklieri fazla mesay,ler,de 100%50den hasaplıyorlardı
  makemeye veripde bunları kanıtlaran ne olur

 110. OHAL SÜRESİNCE 15 YIL 3600 GÜN DOLDURULDUĞU İÇİN KIDEM TAZMİANTI ALINABİLİNİYOR MU?
  OHAL İN BUNA ENGELLEYİCİ BİR DURUMU VAR MIDIR?

 111. merhaba annem 12 yıl 7 ay dır bir iş yerinde kesintisiz çalışmaktadır.yaklaşık 10 aydır kanser tedavisi gördü ve rapor kullandı.şimdi dr lar artık rapor veremeyeceklerini ve isterse çelışabileceğini söylüyorlar.işyeri ise onunla çalışmak istemediklerini ve işten çıkışını yapacaklarını söylüyor.şu anda ülkemizde ohal olduğu için madde 28 den çıkış yaptıklarında işsizlik maaşı alamayacağını ve ihpar alamayacağını sadece kıdem alabileceni söylüyorlar.bu arada annemin emeklilik primi dolu yaş bekliyor.bu durumlarda işsizlik maaşı alamaz ve ihpar alamazmı ve işe iade davası açamayacağını söylüyorlar.bu durumda ne yapabiliriz.teşekkürler.

  1. Nurgül hanım öncelikle çok geçmiş olsun. Annenizi işveren isten çıkaracaksa, onların bildirdiği çıkış kodu İşkur tarafından dikkate alınacak ve ona göre işsizlik maaşı bağlanacak ya da bağlanmayacaktır. Ama ne olursa olsun, bunun aksi her zaman iddia edilebilir ve dava açılabilir. Bir gelişme olduğunda somut bilgi verirseniz, elimden geldiğince doğru yönlendirmeye çalışırım.

 112. Hayırlı günler Mustafa Bey asgari ucretle calışmaktayım , iş veren işten çıkarmak ıstedıgını soyledı bende tamam dedım ohal donemınde haklarım nelerdır bılgı alabılırmıyım? Hak olarak ogleden sonra calısmama ve yıllık tazmınat olarak 1,5 maas ile hesaplanıyormuş doğrumudur?

  1. Emre bey olağanüstü hal ile normal dönem arasında haklarınız açısından bir fark bulunmamaktadır. İhbar süreleri ve kıdem tazminatı ile ilgili yazılarıma bakmanızı öneririm.

 113. Merhaba Mustafa Bey,

  10.11.2016 tarihinde bir inşaat şirketinde İşkur’dan engelli statüsünde işe başladım. ilk başladığımda 50 den fazla çalışanı vardı. Şimdi şirkette çalışan sayısı 33 e indi. Şirket bize maliyetin fazla oluyor diyerek 27.04.2017 tarihinde ihtar göndererek işime son verecek. 6 ay dolmadığı için işe iade davası açamıyorum. OHAL de çıkarıldığım için işe iade davası açabilir miyim?

 114. Merhaba 2010-2017 Tarihleri arasında Tozlu mağazalarında çalıştım ve patronumuz Hüseyin Tozlu feto dan içeriye alındı ve tutuklandı 1 yıl kayyum la çalıştık kayyum yöneticileri mağazayı kapatmıyacağız daha iyi olacak işsiz kalmayacaksınız dediler ama 08. 01.2017 Tarihinde mağazayı başka bir firmaya içindeki ürünlerle sattılar benim gibi bir cok insan işten çıkarıldı ve hiçbir hakkımız verilmedi avukatlar davaları kazanıyorlar ama karşıdan alacak tahsis edilemiyor böyle bir ülkede yaşıyoruz maalesef arkadaşlarla toplandık sesimizi duyurmaya çalışıyoruz…

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.