Olağanüstü halde kapatılan kurumlardaki işçilerin hakları

Olağanüstü halde kapatılan kurumlardaki işçiler

Bildiğiniz üzere 21.07.2016 tarihinden geçerli olmak üzere ülkemizde 90 gün süreli olağanüstü hal ilan edildi. Bu kapsamda Bakanlar Kurulunca çıkarılan ve 23.07.2016 tarihli resmi gazetede yayımlanan 667 sayılı KHK ile birçok dernek, vakıf, sağlık kuruluşu ve özel okul kapatıldı. Bu işyerlerinde çalışan işçilerin durumu ne olacak? İşçiler, kıdem tazminatı başta olmak üzere haklarını alabilecekler mi?

Reklam

667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname

Bu konuda bakılması gereken ilk yer elbette KHK’nın kendisidir. KHK’yı incelediğimizde, ekli listelerindeki kurum ve kuruluşları kapattığını görüyoruz. Ancak, burada çalışan işçilerin durumları ile ilgili bir bilgiye ya da esasa rastlamıyoruz. O halde, bu hususta yeni bir düzenleme yapılana kadar, genel İş Kanunu hükümleri çerçevesinde çözüm aramamız doğru olacaktır.

İşyeri kapanan işçinin hakları

Genel olarak işyeri kapanan bir işçinin haklarının neler olduğunu şu yazımda açıklamıştım. Bu yazımdan da görüleceği üzere, işyeri kapanan işçilerin ihbar ve kıdem tazminatı ile varsa yıllık izin ücretlerini alma hakkı bulunmaktadır. Ancak bu seferki durum biraz farklıdır. İşyerleri kapanmamış, devlet tarafından kapatılmıştır. Peki bu durumda işçilerin bu hakları ne olacak?

Kıdem tazminatı hakkı

Devlet tarafından kapatılan bu okullarda, hastanelerde, derneklerde, vakıflarda, üniversitelerde ve diğer işyerlerinde çalışan işçilerin kıdem tazminatı hakkının olduğunu kabul etmek gerekir. Çünkü bu işçiler, kendi iradeleri dışında işlerini kaybetmiştir ve 147 sayılı eski İş Kanununun 14üncü maddesi gereğince kıdem tazminatlarını hak etmektedir.

Yıllık izin ücreti hakkı

Yine bu işçilerin içinde, henüz kullanamadığı yıllık ücretli izni bulunanlar varsa, bunlara bakiye yıllık izinlerine ilişkin ücretlerinin de ödenmesi gerekecektir.

İhbar tazminatı hakkı

kapanan kurumlar isci kidem tazminati

Bu konuda bir tereddüt bulunduğunu söylemek isterim. Normal şartlar altında kapanan bir işyeri olsaydı, bu işyeri işçilerine; işyerinin kapanacağını ve sözleşmelerinin feshedileceğini belirli bir süre önceden bildirmek zorundaydı. Bu bildirimin yapılmaması halinde ihbar tazminatı gündeme geliyordu. Ancak mevcut durum oldukça farklı. İşverenlerin işçilerine bildirim yapmaya vakitlerinin olmadığı bir gerçek. Çünkü bu işyerleri devlet tarafından kapatıldı. Ama işçilerin ihbar tazminatları ne olacak?

Kanaatimce bu konuda kanun koyucunun acilen bir kararname ya da genelge yayımlaması ve ihbar tazminatı ödenip ödenmeyeceğini açıklığa kavuşturması gerekmektedir.

İşçi, bu haklarını kimden talep edecek?

Bir başka kritik soru da budur. Aksine bir düzenleme yapılmadıkça, işçinin muhatabı kapatılan işyeri olacaktır. Kanun hükmünde kararnamede açık bir şekilde kapatılan işyerlerinin “her türlü borçlarından dolayı” hiçbir şekilde hazineden hak ve talepte bulunulamayacağı belirtilmektedir. Görünen o ki; hal edilen tazminatlar ve ücretler için başvuru adresi, kapatılan bu işyerlerinin sahibi işverenler olacaktır.

İşverenler tüm işçilerin haklarını ödeyebilecek mi?

Bunun çok zor olduğunu herkesin kabul edeceğini düşünüyorum. Bir anda tazminatları ve diğer ücretleri ödenmesi gereken binlerce çalışan sıraya girecek ve haklarını talep edecek. İşçilere tavsiyem, bir an önce ihtarname göndererek bu işyerlerinden alacaklarını talep etmeleri ve ödenmemesi halinde acilen dava açmaları yönündedir.

Yetkili makamlar düzenleme yapmalı

Bütün bu yazının, genel iş hukuku bilgilerinden yola çıkarak yazıldığını anlamışsınızdır. Bunun nedeni, kapatılan işyerlerindeki işçilerin durumlarıyla ilgili her hangi resmi yazının yayımlanmamış olması. Bu işçilerin haklarının ne olacağı, bunları devletin üstlenip üstlenmeyeceği ve benzeri durumlarla ilgili bir genelge yayımlanmasının çok yararlı olacağına inanıyorum. Aksi takdirde, genel hükümler çerçevesine işçiler haklarını arayacak ve ortama belirsizlik hakim olacaktır.

SONUÇ

Dernekler, vakıflar, okullar, üniversiteler, hastaneler, dershaneler ve benzeri birçok kuruluş 23.07.2016 tarihi itibariyle kapatıldı. Bunların mal ve mülklerine ilişkin hükümler de kısmen KHK’da yerini aldı.

Ancak buralarda çalışan işçiler için de belirsizlikleri ortadan kaldırmak ve iş mahkemelerine yol göstermek anlamında bir genelge yayımlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu genelge ile devlet, bu işçi alacaklarını garanti altına alabileceği gibi tersine bir yol da izleyebilir. Bu, idari makamların tercihi olacaktır. Ancak ne olursa olsun açıklayıcı bir genelgeye ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Bu kapsamda bir genelge yayımlanması halinde bu yazı güncellenecektir.

 

Reklam
,
İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

105 Yorum

 1. iyi akşamlar ben cihan medya çalışanı idim ben ve benim gibi yüzlerce insanı 4 nisan 2016 da şirket feshi gösterilerek işten çıkarıldık tabiki tazminatlarımızı alamadık 2 senedir bekliyoruz ve ne yapacagımızı bilmiyoruz sadece şöyle bir bilgi aldık iban nolarımız istendi bizden tazminatlarımız yatacak diye oda 7-8 ay oldu ama ses seda yok iban nolarımızı halen şirkette görevli devlet yetkililerimiz aldı sanırım aynı çalaışan beklemekten başka yapacak bişey yok diyor bekliyoz ama nereye kadar ne yapılması gerekir onuda bilmiyoz eger bu konuda bizleri aydınlatırsanız allah sizlerden razı olsun saygılarımla erkan özkan

  1. Erkan bey, bu konuda her hangi bir bilgim olmadığı için yorum yapmam yanlış olacaktır.

 2. Merhaba eşimin 8 yıldır çalıştığı isyeri darbeden sonra kapatildi ama kapanmasindaki nedende hijyen olarak gösterildi yani hijyenden kapatıldı deniyor bizlere ama sahibi suan fetodan dolayi iceri alindi cok karmaşık bir hale soktular bizi esimin iki aylik maaşı tazminatlarının hic birini alamadi bir yıldır bekliyoruz devlet öder diye umut ediyoruz ama hic kimseden ses çıkmıyor maddi anlamda sıkışık durumdayiz aralik ayinda son mahkemesi var isyeri sahibinin ondan sonra hükmü belli olacak.esimin ve diger personellerin akibeti bu mahkemeden sonra belli olur mu yada devlete dava acmamiz gerekir mi yardimci olursaniz sevinirim

  1. Merhaba. Anladığım kadarıyla işyeri devlete geçmemiş. Bu durumda muhatabınız yine de eski işvereninizdir ve dava açmaktan başka bir yolunuz yok. Bir avukattan fikir almanızı öneririm.

 3. Merhaba Mustafa Bey hayırlı işler 23 temmuzda 2016 da kapatılan okullardan bir tanesinde engelli kalorifer görevlisiy dim beni bu iş yerine İşkur göndermişti ssk çıkış kodunu 36 olarak yani Fetö bağlantılı kişiler diye vermişler bu kodu değiştirmek için ne yapmamız lazım 2 . Si bu kodla biz devlet sektöründe ise girebilir miyiz saygılarımla

  1. Bizim adlı sicil kaydımız temiz ifade mızı dahi almadılar lütfen mustafa bey saygılar Sercan

  2. Sercan bey, bu kodu değiştiremezsiniz. Devlet sektöründe işe girip giremeyeceğinizi ise ne yazık ki bilemiyorum.

 4. Selamün Aleyküm Mustafa Abi kolay gelsin hayırlı akşamlar, eşim kapatılan Konyadaki Mevlana Hastanesinde 2 yıldan fazla bir süre çalışmaktaydı. 23 temmuz da hastana khk ile kapatıldığından dolayı 2 aylık maaşı, yıllık izni, kıdem ve ihbar tazminatı ödenmeksizin işten çıkarıldı. fakat 23 temmuzdan önce hastaneye devlet tarafından kayyum atandı ve maaşlarınız ödenecek diye vaatte bulunuldu. Maddi olarak sıkıntı çekmekteyiz. Ne yapmamız gerekmektedir. Son 3-4 ay kala personelin çoğunu tazminatsız istifaya zorlama oldu. bu konu hakkında kimden bilgi alacağız…

  1. Av Mustafa bey siz bu işi bilmiyorsunuz adam kime dava açacak mesela önünde ne patron var ne işyeri devleti devlete mi mahkemeye verecek kardeşim bekleyeceksiniz belki ödenir ama çok zor at izi it işine karışmış benim de alacağım var ama hiç umudum yok çok çok çok zorrr

 5. Merhaba işyerimiz 2016 yılında iflas nedeniyle kapandı (Fetö olaylarıyla bir alakası yok) resmi olarak iflas gösterilmedi biz içerisinde çalışırken yağmalandı. 2 firma vardı bünyemizde ikisinede dava açtık ve davayı kazandık ama malesef işveren üzerine olan varlıklarını daha önceden ihtiyadi icra koyan firmalar haciz ile el koydu ve biz alacaklarımız alamadık .Zara Next ve Mango gibi büyük firmalara üretim yapıyorduk ve bu markaların şuan çalıştığımız firmaya borçları var biz bu paraları tazminatlarımız,geçmişe dönük maaşlarımız için istiyoruz fakat vermiyorlar. Ne gibi bir yol izlememiz gerekiyor? bilgi verebilirseniz sevinirim

  1. Merhaba. Davayı kazandıysanız, icra takibini de avukatınız yapacaktır. Bu takip sonuçsuz kalırsa, açıkçası alacaklarınızı almanız mümkün olmaz.

 6. Mustafa bey,öncelikle merhaba iyi akşamlar.Bu Fetöden dolayı kapanan ve devlet tarafından Kayyum atanan okullarında çalışan işçilerin Alacakları Ne olacak böyle Son iki aylık maaşım ve tazminatımı okul kapandığı için alamadım bunun sonucu ne olacak son durum nedir?Burdan Syn Recep Tayyip Erdoğana sesleniyorum askerimizi taşlayan suriyelileri bırakıpta kendi vatandaşının derdi ile uğraşmasını istiyoruz.Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.