Otel çalışanları gece 7,5 saatin üzerinde çalıştırılabilir mi?

Otellerde gece çalışması ve vardiyası

Gece olarak adlandırılan çalışma dönemi hem fiziksel olarak daha yorucu hem de dikkatin en aza indiği bir zaman dilimidir. Bu nedenle İş Kanunu gece çalışmasını özel olarak düzenlemiştir. Gece döneminde çalışılabilecek azami süreyi de belirlemiştir. Ancak turizm sektöründe, örneğin otellerde gece çalışması biraz daha farklıdır? O halde otellerde gece çalışması ile ilgili kurallar nelerdir?

İş Kanununda gece dönemi

Çalışma hayatında gece dönemi; saat 20:00 ile sabah 06:00 arasında yapılan çalışmayı ifade etmektedir. Elbette ki işçinin çalışmasının bir kısmı bu aralığa denk gelirken, bir kısmı da denk gelmeyebilir. Böyle bir durumda çalışma süresinin çoğunun hangi zaman diliminde geçirildiğine bakılır. Eğer işçinin çalışma süresinin yarısından fazlası saat 20:00 ile 06:00 saatleri arasına rastlıyorsa, bu işçi gece çalışmış kabul edilir.

Gece döneminde fazla mesai yapılamaz

Yazının başında da söylediğim gibi, İş Kanunu gece dönemini önemsemiştir. Özellikle iş kazası olma ihtimalinin arttığı bu dönemde kural olarak işçi 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz. Hatta Yargıtay içtihatlarına göre, işçi gece 7,5 saatten çok çalıştırılırsa, haftalık çalışma süresine bakılmaksızın ona fazla mesai ödenmesi gerekir.

İşe girerken hangi evraklar istenir?

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Fakat 2015 yılı nisan ayında bu durum kısmen değişmiştir. İş Kanununun 69uncu maddesinde yapılan değişiklikle, bazı sektörlerde gece 7,5 saatten çok işçi çalıştırılmasının önü açılmıştır. İşte bu sektörlerden biri de turizm sektörüdür.

Otellerde artık gece döneminde 7,5 saatin üzerinde çalışma mümkün

turizmde gece çalışması

Bir nevi, kendi koyduğu kuralı delen İş Kanunu, turizm hizmeti yürütülen işyerlerinde gece döneminde 7,5 saatin üzerinde işçi çalıştırılmasının önünü açmıştır. Ancak bunun için işçinin yazılı onayının alınması da şarttır. Peki ama otelde çalışan bir işçi gece en çok kaç saat çalıştırılabilir. Burada da genel kurallar devreye girmektedir. İşçinin bir gün içerisinde çalıştırılabileceği azami süre 11 saat olduğuna göre, gece çalışan otel işçisi de en çok 11 saat çalıştırılmalıdır.

SONUÇ

İş Kanununa tabi bir işçinin gece 7,5 saati üzerinde çalıştırılması yasal değilken, bu genel kurala turizm hizmetlerinde çalışanlar açısından istisna getirilmiştir. Buna göre; otellerde çalışan işçilerin gece döneminde 7,5 saatin üzerinde çalıştırılması mümkündür. Bunun için de işçinin yazılı onayının alınması yeterli olacaktır.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.