Otellerde denkleştirme uygulaması

Turizm sektöründe denkleştirme uygulaması

Denkleştirme uygulamasını daha önce açıklamıştım. Tekrar denkleştirme ile ilgili bir yazı yazmak zorunda kalmamın nedeni; İş Kanununda, 20.05.2016 tarihli resmi gazeteyle bir değişiklik yapılmasıdır. Bu değişiklikle birlikte, turizm sektörüne özel bazı denkleştirme düzenlemeleri yapılmıştır.

Denkleştirme nedir?

Öncelikle denkleştirmenin genel tanımından başlayalım. Denkleştirme; İş Kanununun işverenlere tanıdığı bir haktır. Buna göre; işçilerin de rıza göstermesi şartıyla, iki ay boyunca işyerinde çalışma süreleri günlük olarak artırılabilir.

Şöyle ki; iki ayın sonunda haftalık çalışma süresinin ortalaması alındığında yine 45 saatlik çalışma bulunması gerekir. İşveren, yoğun zamanlarda işçilerini daha uzun sürelerle ya da sakin dönemlerde daha az sürelerle çalıştırarak 2 ay içinde haftalık çalışma süresini yine ortalama 45 saate denkleştirmektedir.

Denkleştirmede 11 saat sınırı ve denkleştirmenin süresi

Prim alan işçinin fazla mesai ücreti

Bu yazıya da göz atmak ister misiniz?

Denkleştirme uygulamasında işverenin en önemli sınırı, günlük 11 saatlik azami çalışma süresidir. İşveren, işçilerini uzun sürelerle çalıştırırken; hangi sebepler olursa olsun işçisini günde 11 saatin üzerinde çalıştıramaz. Denkleştirme normalde 2 ay sürerken, toplu iş sözleşmeleriyle bu süre 4 aya çıkarılabilir.

Turizm sektörü bakımından ne değişti?

turizm sektöründe denkleştirme

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; denkleştirme uygulaması turizm işverenlerinin lehine olacak şekilde genişletilmiştir. Şöyle ki;

  • Diğer sektörlerdeki 2 aylık denkleştirme süresi, turizm sektörü için 4 aya çıkarılmıştır.
  • Diğer sektörlerde denkleştirme süresi toplu iş sözleşmeleriyle 4 aya kadar artırılabilirken, turizm sektöründe toplu iş sözleşmeleriyle 6 aya kadar artırılabilmesinin önü açılmıştır.

SONUÇ

Oteller başta olmak üzere; turizm sektöründe yer alan bir işyerinde denkleştirme süresi artık 4 ay olarak uygulanabilecek ve toplu iş sözleşmesiyle imkân verildiği hallerde bu süre 6 aya kadar çıkarılabilecektir. Diğer sektörlerde ise denkleştirme uygulaması bakımında her hangi bir değişiklik yapılmamıştır.

Not: Denkleştirme onayı örneğini buradan indirebilirsiniz.


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.