Özel Güvenlik Görevlisine Her İş Yaptırılabilir mi?

Cevabı hemen veriyorum; Hayır! Her iş yaptırılamaz.  Öncelikle biraz özel güvenlik dünyasına değinelim;

Ülkemizde özel güvenlik hizmetlerinin amacı kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyette olup, mülkiyet hakkı bulunanların belirli kurallar ve yasalar çerçevesinde  özel güvenlik gereksinimlerini karşılamalarıdır. Özel güvenlik görevlileri; en basit ve anlaşılır haliyle görev alanlarında ve görev süreleri içerisinde korudukları veya güvenliklerini sağladıkları sorumluluk sahası içinde gerçek veya tüzel kişileri yetkileri dahilinde korumakla görevli kişilerdir. Bu koruma bazen can güvenliğine yönelik bazen ise mal varlığına yönelik olabileceği gibi bazen de hem mal varlığına hem de can güvenliğine yönelik olabilmektedir.

Özel Güvenliğin Yasal Dayanağı

Devletin temel görevi vatandaşların huzur ve güveninin temini ile can ve mal emniyetinin sağlanmasıdır. Devlet bu sorumluluğu genel emniyet ve asayiş hizmetleri çerçevesinde genel kolluk kuvvetleri aracılığı ile yerine getirmektedir.
Özel Güvenlik, suçların çeşitlenerek çoğalması sonucu devletin toplumun tüm kesimlerine sunduğu kamu güvenliğinde zaman zaman yetişememe ve aşırı iş yükü yaşanması üzerine, kamu güvenliğini tamamlayıcı olarak 1981 yılında 2495 Sayılı Bazı Kurum ve Kuruluşlarının Korunması ve Güvenliklerinin Sağlanması Hakkında Kanunla başlamıştır. 2495 Sayılı Kanun özel güvenlik hizmetlerinin temelini oluşturmuştur.

26.06.2004 tarihinde resmi olarak yürürlüğe giren ”5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun” ile özel güvenlik hizmeti sunulan alan genişlemiş ve önceki yasada bulunmayan yeni düzenlemelere yer verilmiştir.
Özel güvenlik görevlilerinin güvenlik hizmetlerinde kullanılmasındaki temel amaç güvenlik ihtiyacını toplumun her kesimine ulaştırmaktır.

Özel güvenlik sektörü, resmi verilere göre ülkemizde sayıları 1 milyonu geçen çalışanları ile önemli yer tutan ve iş dünyasında sektör dinamiğini oluşturan önemli bir yere sahiptir.  Özel güvenlik görevlisi çalıştırmak isteyen kurum veya işletmeler mutlaka ama mutlaka bağlı bulundukları Valilikten Özel Güvenlik İzin belgesi almalı, özel güvenlik şirketleri ise İç İşleri Bakanlığından alacakları Özel Güvenlik Faaliyet İzin Belgesi ile işlevlerini yerine getirmelidirler.

 

Görevi Dışında İş Verilemez

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’nun 16’ncı maddesinde ”Özel güvenlik personeli, Kanunda belirtilen koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştırılamaz” hükmü bulunmakta olup görev alanı içerisinde güvenlik ve koruma işi dışında farklı ve ilave görevler verilemeyeceği konusunda çalışanı ve yapılacak işi koruma altına almıştır. Sahada, hayatın içinde zaman zaman karşılaştığımız bazı örnekler maalesef ki bu yasağın halen ücretini verdiği işçiye her işi sınırsızca yaptıracağını sanan işveren ve iş bulduğuna sevinip ekmeğini kaybetmemek için elinden geleni yapmaya hazır çalışan (işçi) tarafından benimsenemediği izlenimi vermektedir.

 • Araba yıkayan, bahçe sulayan
 • Çimleri biçen, badana-boya yapan
 • Beden işçisi gibi çalıştırılan, sevkiyata/depoya yardım ettirilen, çay dağıtan vb. yasayla uyuşmayan angarya görevler verilebilen özel güvenlik görevlileri olduğu üzülerek görmekteyiz. Angarya olarak tabir edilebilecek bu işler aslında özel güvenlik görevlisinden branşı ile alınacak verimi de önemli derecede düşürmektedir.

Bu gibi taleplerin öncelikle güvenlik görevlisince geri çevrilmesi ve yapılmaması gerekmektedir. İş veren veya vekili tarafından da yasayla uyuşmayan bu görevlerin güvenlik görevlisinden istenmemesi gerekmektedir. Hizmet sunucu konumunda olan özel güvenlik şirketleri de konuya duyarlı olup işverenlere bu konuda rehberlik etmelidirler.  Kaldı ki ilgili yasanın 20.Madde f) bendi: ”Özel güvenlik görevlisini koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştıran, üniforma giydirmeyen veya izin verilen dışında teçhizat giydirerek çalıştıran kişi, kurum ve kuruluşlara her tespit için üçbin Türk Lirası idari para cezası verilir.” diyerek bu konuda noktayı koymuştur. 

 

Güvenlik Görevlisi Şikayetini Nasıl Yapabilir?

Görevi dışında çalıştırılan güvenlik görevlisi bu şikayetini İl Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerine bizzat başvurarak, buraya tıklayıp  Emniyet Genel Müdürlüğü online ihbar hattına başvurarak, eğer özel güvenlik sorumluluk alanı Jandarma bölgesinde ise buraya tıklayıp Jandarma ihbar bildirim hattına, Alo 170’i arayarak konu hakkında şikayetini dilediği kanaldan iletebilir. Kısa süre içerisinde ihbar değerlendirilip yetkili makamlar konuyu inceleyecektir. Ayrıca EGM Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince de düzenli aralıklarla saha denetimi yapılmakta ve bu konu hakkında önemle durulmaktadır.

 

 

Gürcan TETİK

İşçi Dünyası | Yazar

gurcantet@gmail.com

 

 

 


İşçi Dünyası
Zeynel Abidin Özkale
İşçi Dünyası'nın editörü olan olan yazarın, İş ve Sosyal Güvenlik hukuku üzerine yazdığı diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

9 Yorum

 1. İyigünler. 3 yıldır bi fabrikada güvenlik olarak calısıyorum ve bıze araba yıkatıyorlar. Gunduze degıl daha cok gece vardıyasında kamyonetlerı yıkamamızı ıstıyor ıdarı mudur. Gunduzlerıde yemekhanedekı çöpleri dokmemızı ıstıyorlar, agır oldugu ıcın abla dokemıyormıs. Unşformamızla hıc hoş olmayan goruntuler ortaya cıkıyor, yapmazsak hakaret edıp bagırıyorlar. Istemeye ıstemeye yapıyoruz, buna nasıl engel oluruz? tşkler.

  1. Merhaba, böyle şeyler yaptıramazlar yasa gereği. Ayrıca hakaret de kimse kimseye edemez. Bunları yapmıyorsunuz diye kimse sizi işten de tazminatsız çıkaramaz. Alo 170’e şikayet kaydı oluşturmanızı tavsiye ederim. İdari müdürünüze de kanunsuz olduğunu söyleyin bu davranışların.

 2. merhaba.. gündüz tek kişi çalıştırılıyoruz
  fabrika da tır ve kamyonlar kantar da tartılıyor ve bunun hem deftere kaydını yapıyoruz hem de bilgisayarda tartım programından tartımını yapıyoruz ve fişlerini irsaliyelere iliştirip takibini yapıyoruz. fabrikanın kemik kadrosunun dışında personel geliyor ve giriş çıkış imza defterleri bizim takibimizde. benden önceki personel gelen kargoları dağıtıyordu ben dağıtmıyorum ve santrali de biz alıyoruz. proje genel olarak sıkıntılı genel hatlarıyla durum bu işleyiş kanunda var mı yok mu belirleyemedim..

  1. Merhaba, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bir genelgesi mevcut, iş verenin malını korumak adına güvenlik görevlileri kantar/tartı kullanabilir şeklinde. Giriş-çıkış kayıtlarını tutmakta bir nevi kontrol altında tutmak adına güvenliğin görevidir aslında. Kargo dağıtmak uygun değil tabi ki ama mesai saatleri sonrası olmak kaydıyla telefon genelde (Geceleri) güvenlik noktasına aktarılır. Bunlar rutin ve genel uygulamalardır. Bir sorun görünmüyor.

 3. Merhaba ben bir fabrikada ozel guvenlik gorevlisi olarak çalışıyorum bize fabrikanın saha betonunu yikatiyorlar yapmazsak isimizden olacaz mecbur yapıyoruz birde yazı yazmış müdür saha betonu yikanacak hava şartı aranmaksızın diye bütün kışı yedik yağmuru karı rüzgari ben bu yazının fotoğrafını çektim ilerde benim iseme yarar mi

  1. Merhaba, elbette öyle bir iş özel güvenlik görevlisine sürekli yapması için verilemez. Ama bu kanıtı ileride kullanmanız da sizin bir işinize yaramaz. Zira yargıya intikal ettiğinde hakim sizin samimiyetinizden de şüphe duyacaktır. Yazımızda bahsettiğim şikayet kanallarından isminiz gizli kalmak suretiyle şikayette bulunun öncelikle.Bunu daha çok tavsiye ederim,çok daha etkilidir. Mesleki saygınlığı sağlamak adına bir adım atmış olacaksınız inanın.

 4. İyi günler, ben bir fabrika da özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. Açıkçası nereden başlıyacağımı da bilemiyorum. Biz kayıtlarımızı yaparken bizim için mühim olan isim soy isim girdigi çıktığı saat ve kimlik kartlarını alıp ziyaretci kartı vermek değil mi? Calışmakta bulunduğum yerde sevkiyatı ayrı kaydediyoruz hurdayı ayri kaydediyoruz her gelene soruyoruz demir mi getirdin talaş mı araç uzun mu damperli mi irsaliye var mı vs. Sevkiyat icinde ayni sekilde çubuk mu saricak demir mi belli saatlerde mail atarlar plakaların hangi firmalara saracaklarını onları bilgisayara işliyoruz sevkiyat araçlarının cıkışta irsaliye numaralarını alıp bilgisayara isliyoruz ve plakaların fotoğrafını cekiyoruz. Bunlar hurda sahasının ve sevkiyatçıların işi değil mi bizi ne kadar ilgilendiriyor? Fabrika araclari mazotlarini fabrikadan alıyor onun takibini de biz yapiyoruz kim almis kac litre almis hangi araca almiş daha sonra depoya teslim ediyoruz bu tamamen depocuların işi değil mi ? Ve fabrika araclarının km takibini yapma zorunlulugumuz var mı aracla kim çıkmış nereye cıkmış kacta cıkmış kacta gelmiş kaç kilometre yapmış bunlar bizi ilgilendirir mi ? Ve son olarak temizlik konusu kendi binamı temizliyorum ona tamam fakat dısarıda ki camları silmek yerleri yıkamak iceriye gelen kar ve yagmur sularini sürekli olarak temizlemek bunlar bize yıkılmış işler gibi hissediyorum temizlik görevlisimiyiz güvenlik görevlisimiyiz burda. Tüm bunları birde eksiksiz yapmazsak fabrika calisanlarindan azar yiyoruz. Buna karşılık olarak bu insanlar ne diye bizi saysın ki ayakçı gibiyiz adam icerde yelek giymez baret giymez güvenlik suçlu biz veriyoruz zaten günde belki 100 kisi geliyo hepsinin basina birgüvenlik tutsunlar o zaman cok sacma ben gördüğüm eğitimde bunların hicbirini ne duyduum ne okudum. Yetkilerimi ne yapıp ne yapmayacağımi öğrenmek istiyorum eğer kanun dışıysa tüm bunlar şikatçi de olacağım.

  1. Sayın İsimsiz;
   yaptıklarınızın birçoğu göreviniz içinde kabul edilebilir. EGM’nin ”İş verenin malını ve zilyedini korumaya yönelik” genelgesi kapsamında. Giriş-çıkış kayıtları tutulması gayet normal anlattığınız şekilde. Tabi ki sevkiyatçı/ambarcı çalıştırmamak için böyle bir yol izlemiş sanırım işyeri, eğer sevkiyatçı adı altında çalışan varsa o işleri onun yapması gerekir.
   Yine de angarya yaptığınıza inanıyor ve bu gibi işleri yaparken ”Ciddi Güvenlik Zaafiyeti” oluştuğuna kanaat getiriyorsanız yazıda bahsedilen şikayet kanallarından başvuruda yapmanız gerekir.

 5. Slm mrb. Devlet hastanesin de özel güvenlik görevlisi yim görevimiz dışın da sabahları hastanenin bütün kapıları no ve polikinik lerini açma akşam da yine butün kapıları ve polikinik leri kapatma TV leri açma kapama
  Ex olduğun da eksi verme gibi işleri idare trfın dan bizlere yaptırılıyor bu işler bizim işimiz midir yapmak gibi bir sorumluluğumuz varmıdır yardımcı olur sanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Bir yorum yaz

E-posta hesabınız, telefon ve şehir bilgileriniz yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.